WIL VREDESMACHT Post wordt nog jaren thuis bezorgd 379.- Mallor Commentaren 400 gulden verplicht in hele land- en tuinbouw Grote Vier moeten toezicht houden VEND, m Oe Tliant genoemd Het Kwartet Verplicht buitenbussen aan te brengen 1 Grote Twee akkoord? pTinrx T in als opvolger van r Crita) Regen IS dagen Kamerlid wil rookverbod in leslokalen Sterke stijging premies ziekenfondsen? A rbitragecommissie bepaaIt Leidse Courant Donderdag 21 januari 1971 51ste jaargang recteur: F. Diemer lofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Plan Ingediend bij Veiligheidsraad Israel: Problemen voor Jarring Het bericht van Al Achram als zouden de Palestijnen nu iedere vredesactie van de Arabische landen steunen, is door de hoogste leiding van de Pales tijnen naar het rijk der fabelen verwezen. „De strijd gaat door", aldus de ver ontwaardigde Palestijnse leiders. NEW YORK Egypte heeft gisteren bij de Veiligheidsraad n vredesplan van zes punten ingediend. Eerste voorwaarde is „het einde van de Israëlische agressie t terugtrekking van alle Israëlische troepen achter de bestands- n van 5 juni 1967." De Veiligheidsraad zou ten behoeve n de veiligheid van de betrokken iaten een vredesmacht instellen, merikaanse, Russische. Britse en 'ranse troepen zouden hieraan kun- .en deelnemen. Tevens wordt aan weerszijden, van de grenzen een gedemilitariseerde zo ne voorgesteld. strijd in Cambodja duurt on- minderd voort: hier regerings- epen bezig met het consoli deren van een brug. e REISBEURS |AMP HOUTRUST '7.1 2 t/m 26 JANUARI OUTRUST DEN KAAG Jeristische informatlo, tenten, *avans. exotische hapjes, Atdeshows, folkloristisch ^Nisement, toeristische films, totentoonstelling: 'rouw met vakantie" middags 's avonds geopend tree 1 2,50 kinderen f 1,25 Verder stelt Kairo voor: Er komt een rechtvaardige rege ling van het vluchtelingenvraagstuk. De staat van oorlog moet worden beëindigd en de vrije scheepvaart in de waterwegen moet worden gega randeerd. De soevereiniteit, territoriale in tegriteit en politieke onafhankelijk heid van alle staten in het gebied moet worden geëerbiedigd en erkend, evenals het recht van allen om bin nen veilige en erkende grenzen te le ven zonder bedreigingen -of geweld daden van buitenaf. De vrede en de territoriale on schendbaarheid en de politieke onaf hankelijkheid van alle staten in het gebied moeten worden gegarandeerd. De eerste reactie van Israëlische functionarissen is dat de missie-Jar- ring daardoor voor nóg groter proble men is komen te staan. (Zie ook el ders in dit blad) E& DEN HAAG Minister Bak ker (verkeer en waterstaat) heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld dat de postbestelling aan huis de komende vier tot zes jaar niet zal worden afgeschaft. Zelfs zal zij weinig verandering ondergaan. Wel is het mogelijk, aldus de mi nister, dat deze vorm van dienstbe toon op langere termijn in een ander licht komt te staan. Hij wees daarbij op de ontwikkeling van de techniek en van de communicatiemiddelen in het bijzonder. De minister maakte deze opmerkin gen bij de behandeling van een wijzi ging van de postwet die beoogt de doelmatigheid bij de aflevering van poststukken te bevorderen door ver korting en stroomlijning van de be- stelroute. Vanuit de Kamer kwam vrijwel geen kritiek, zodat de voor stellen volgende week stellig zullen worden aanvaard. Parterre Bij algemene maatregel van be stuur zal voortaan kunnen worden bepaald dat post slechts bezorgd wordt als in hoogbouw de brieven bussen parterre zijn aangebracht en dat ten behoeve van percelen brie venbussen aan de openbare weg moe ten worden geplaatst. Voorts zullen de bussen aan be paalde eisen moeten voldoen en ook is het de bedoeling dat de bewoner: van huizen die geen brievenbus heb ben binnen een bepaalde afstand van de openbare weg (gedacht wordt aan tien meter) een buitenbus moeten plaatsen. Wat dat laatste betreft zal de regeling ingaan een jaar ria publi- katie van de maatregel. pe buitenbussen zullen door en op kosten van de PTT worden geplaatst Het aanbrengen van buitenbussen bij flats en bij geconcentreerde bebou wingen zal voor rekening van de be woners zelf komen. Ze zullen ver moedelijk groen van kleur worden. De besparingert voor de PTT wor den geschat op vijf miljoen gulden' per jaar. De minister ontkende dat er voor de burgerij een bedrag van ƒ86 miljoen mee gemoeid zal zijn, zoals de Nationale Woningraad heeft becij ferd. De onkosten zullen volgens de minister liggen tussen de 20 en 30 miljoen. levens voor allerlei bruikbaar "1 U: I O kwartaal maand pnr.: ietaalt per -BON- hls: I beloning voor mijn aktiviteit (vang ik het gezellige Pletina I (aaltje cadeau. E tegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: fe Leidse Courant, ■rdnummer 267, Leiden -*- Van een vrachtwagen met oplegger kwam gisteravond' bij de Amsterdamse Poort in Haarlem de lading, bestaande uit balen papier, op een per sonenauto terecht. Op de foto de bestuurder van deze auto. die gezien het feit, dat hij met de schrik vrij kwam, echt wel reden tot lachen had, op het wrak van zijn vervoermiddel.... Vele mensen zijn heter dan ze schijnen, bijna alle echter slechter dan ze zelf menen. SIR1US „Meneer....onder de bank liggen ook bladeren!" I SJ8TY fflfc DE BILT In een groot deel van West-Europa blijft het weer minder vast. Een diepe de pressie, waarvan de kern van het zeegebied ten Zuiden van Ierland langzaam in de richting van het vasteland koerst, zal in ons land in het komende etmaal voor veel bewolking zorgen en plaatselijk enige regen brengen. In de aangevoerde oceanische lucht zullen de middagtempera- turen tot voor de tijd van het jaar ongeveer normale waarden oplopen. Zachte lucht is inmid dels tot ver in Europa doorge drongen. Lichte vorst komt in.de nacht nog wel voor in Zuid- Duitsland en de lager gelegen delen van het Alpengebied. Vooruitzichten voor zaterdag: Nu en dan regen, ook opklarin gen en temperaturen boven nor maal. Aantal uren zon: 0 tot 4; Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent, minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 73.6 cm (981 millibar) da lend. Zou en maan 22 januari: zon op 8.35, onder 17.09; maan op 4.49, onder 12.01; 26 januari N.M. Hoog water Hoog water, 22 januari: Rotter dam le getij 11.55, 2e getij Schevenir.gen 10.35-23.19; Vlisstn- gen 9.29-22.07; Haringvlietdam a.d. zeezijde 10.58-23 43. (volledig verzorgd) Reisbureau VROOM DREESMANN Politieke taak in toekomst HET dit jaar aftredende kabinet heeft het in economisch opzicht niet gemakkelijk gehad. Meningsver schillen over loon- en prijsbeleid tussen overheid en bedrijfsleven hebben bijna elk jaar ernstige con flicten opgeleverd. Het volgende kabinet behoeft echter niet te reke nen op rustiger jaren. In de nota Economische Contouren voor de kabinetsperiode 1971 tot 1975 voorspelt het Centraal Planbu reau een aanhoudende forse loon- en prijsstijging met -een voortgaan de inflatie en een moeilijke positie van de beta'ingsbalans. Aan het konrende kabinet wordt het advies gegeven maatregelen te nemen om de inflatie beter in de hand te hou den. Wanneer d« PvdA bereid zou blijken de verstandige adviezen van Kloos en Lanser op te volgen en voor de volgende kabinetsperiode bereid zou zijn, regeringsverantwoorde lijkheid te dragen, zou misschien een constructiever beleid ter be strijding van de inflatie mogelijk zijn. Niet omdat het kabinet-De Jong hel zoveel slechter heeft gedaan, maar omdat er teveel en tegen beter we ten in door de oppositie is getwij feld aan de juistheid van het so ciaal-economisch beleid ter beteu geling van de'inflatie. Een kabinet' met socialisten zal niet veel andere maatregelen kunnen nemen dan onder het huidige kabi net het geval is geweest, maar mééregeren van solcialisten zal wel licht het gezond verstand bij deze mensen meer wakker schudden. Voor het voeren van een evenwich tig beleid, zouden wij onze regeer ders de gedachte mee willen eevcn die prof. Mok heeft uitgewerkt in zijn rede bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogle raar in het recht van de economi sche ordening te Groningen. Prof. Mok stelt, dat het prijsbeleid van de overheid tot nog toe meer heeft geleid tot prijsverhoging dan tot prijsbeheersing, zoals d.c rege ring had bedoeld. In West-Duits- land. waar een veel soepeler prijs beleid wordt gevoerd, zijn dc prij zen de afgelopen tien jaar aanzien lijk minder gestegen dan bij ons. Met prof. Mok geloven wij. dat het goed zou zijn meer aandacht te be steden aan het concurrentiebeleid ter beteugeling van dc inflatie dan aan het stringent handhaven van bepaalde prijzen. DEN HAAG Het Kamerlid Von- hoff (lib) wil een streng rookverbod voor alle leslokalen in het land, ook voor die bij het wetenschappelijk on derwijs. 1 Hij vindt het een ongezonde en on pedagogische situatie als er in de les lokalen wordt gerookt, omdat het daarbij niet alleen gaat om de eigen gezondheid van de roker, maar ook om het voorbeeld dat aan de leerlin gen wordt gegeven. De heer Vonhoff heeft in vragen aan staatssecretaris Grosheide om het rookverbod gevraagd. DEN HAAG De premies voor de vrijwillige verzekerden bij de zieken fondsen zouden per 1 januari in som mige gevallen met maar liefst dertig procent zijn gestegen. Dit zou met name in Zuid-Holland het geval zijn. Het Kamerlid Nijpels (D'66) heeft aan de ministers Roolvink en Nelis- sen gevraagd of dit inderdaad zo is. HELSINKI De Finse re gering heeft gisteren onthuld, de andere Scandinavische lan den te hebben voorgesteld om haar V.N.-ambassadeur Max Ja- kobson te laten benoemen tot opvolger van Thant als secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. Thant heeft eerder deze week ge zegd, dat hü twee ambtstermijnen genoeg vindt. Jakobson is vorig jaar voorzitter van de Veiligheidsraad ge weest. Op het V.N.-hoofdkwartier verluidt dat de Finse verklaring zonder voor overleg met de Grote Twee de Verenigde Staten en de Sowjetunie was uitgegeven, maar volgens een zegsman waren deze twee mogendheden het al anderhalf jaar geleden erover eens geworden dat Jakobson de geschiktste opvolger van Thant was. Van weer iemand anders is verno men dat Amerikanen en Russen een beroep op Thant hebben gedaan om aan te blijven. Verscheidene diplomaten wezen erop dat Jakobson wel eens onaan vaardbaar voor Arabieren en Russen kon zijn, omdat sommige van zijn fa milieleden Zionistische activiteiten bedrijven. Een Arabische diplomaat verklaar de echter dat Jakobson vorig jaar als voorzitter van de politieke commissie een uitstekende indruk op hem had I gemaakt. Het scala van meningen kan wor- I den besloten met die van sommige waarnemers, dat Finland vermoede lijk nooit zonder Russische instem- I ming een kandidaat naar voren had durven schuiven. Er worden nog andere namen ge noemd voor de opvolging van Thant: die van de VN-ambassadeurs Kurt Waldheim van Oostenrijk, Hailton Shirley Amerasinghe van Ceylon en Alfonso Garcia-Robles van Mexico, van de voormalige Mexicaanse minis ter van buitenlandse zaken, Antonio Carrillo Flores, en van de hoge com missaris voor het vluchtelingenwerk, de Iraanse prins Sadruddin Agha Khan. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De onderne mers in de tuinbouw in de pro vincies Zuid-Holland, Utrecht, Groningen, Friesland en Drente en de landbouwers in de pro vincie Utrecht moeten de extra uitkering van 400 bruto alsnog betalen en wel in twee ter mijnen: 200 vóór 1 februari en 200 vóór 1 maart. Tot deze bindende uitspraak is de arbitragecommissie gekomen die door de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap is ingesteld om een uitspraak te doen in het verschil tussen de agrarische vakbonden en de gewestelijke werkgeversorganisa ties. Weigering Hoewel de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap en de saciale commissie tuinbouw van dit schap - na veel strubbelingen - een unaniem advies uitbrachten over de betaling van de extra uitkering, wei gerden de werkgeversorganisaties die betrokken zijn bij de regionale cao's voor de tuinbouw in de drie noor delijke provincies, Zuid-Holland en Utrecht (uitgezonderd de CBTB in Groningen en Drente) en voor de landbouw in Utrecht de 400 via een tussentijdse cao-wijziging verplicht te stellen. Dit ondanks het feit dat in de cen trale adviezen de mogelijkheid van dispensatie werd opengelaten indien een ondernemer zou kunnen aan tonen dat betaling om bedrijfseco nomische redenen ongewenst is. Vol gens de betrokken organisaties laat de financiële situatie in de land-en tuinbouw een algemene verplichting niet toe. Ongelijk De arbitragecommissie heeft hen in het ongelijk gesteld. De uitspraak komt in grote lijnen geheel over een met de centrale adviezen, zodat de extra uitkering binnenkort ook in de gehele land-en tuinbouw zal zijn gerealiseerd. Een utzondering hierop maakt (zowel in het centrale advies als in de arbitraire uitspraak) de fruitteelt. Gezien de bijzonder moeilijke po sitie waarin deze sector verkeert, wordt de fruittelers geen verplichting tot betaling opgelegd, doch een aan beveling gedaan. De cao's in de 'and- en tuinbouw voorzien in de mogelijk heid van bindende arbitrage, indien over loonverschillen tussen werk- gevers-en werknemersorganisaties geen overeenstemming kan worden bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1