Gezin twee uur met pistolen bedreigd De doordrukker. Vorming van gewesten kan volgend jaar beginnen WILDWEST IN NACHTELIJK MONSTER .„Officier van justitie toont begrip" Ernstige treinbotsing bij Zurich 4dt: Zwanen' weelde Meer post bestel Iers krijgen in Utrecht een grotere vrijheid galley onder iivloed drugs Jellema verzorgt voorlichting CH Teleurstelling over iota bejaardenbeleid FORT BENNING Het proces te- tn de Amerikaanse luitenant Wil- m L. Calley, die beschuldigd wordt n moord op 102 burgers in het lidvietnamese dorp My Lai, is gis- ren voor onbepaalde tijd verdaagd, t. is gebeurd om Calley aan een ychiatrisch onderzoek te laten on- rwerpen. De psychiater dr. Albert Laverne ïeft Calley tijdens het proces voor krijgsraad in Fort Benning (Geor- i ee.i „volkomen normale Ameri- anse militair" genoemd, die moge- k onder invloed van marihuana rkeerde tijdens zijn optreden in My l Hij zou het bevel tot vernietiging n het dorp en zijn bewoners „als n automaat,, een robot" hebben op- rolgd. DINSDAG 19 JANUARI 197T Bij vernietiging My Lai (Van een onzer verslaggevers) MONSTER Indringers heb ben gisternacht de Westlandse tuinder J. Hoogenraad (24), zijn echtgenote Ellie (25) en hun kin deren Marieke (3), Gerda (2) en Hans (1) twee uur onder schot gehouden. De 51-jarige H. W. de H. uit Naaldwijk, zijn 47-jarige vrouw Als de stoelgang.meer 'n moeilijke zit wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in doordrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing. In zaak van vrouw die echtgenoot neerstak 1STERDAM De officier i justitie van de Amsterdamse htbank heeft gisteren tegen de fjarige huisvrouw E. A.-B. een 'Jangenisstraf geëist van acht anden, waarvan vier voor- rdelijk, wegens mishandeling haar echtgenoot, tengevolge brvan hij is overleden. •ie officier, mr. A. Herstel, vond de vrouw die reeds vijf maanden -oorlopige hechtenis had gezeten, t langer van haar kinderen moest rdcn gescheiden. tad volgens hem in haar tien huwelijk het tweede met 'slachtoffer een ware martelgang jemaakt. Hij zei een gevoel van :hteloosheid te hebben en wilde er eerder in deze zaak ingegrepen kunnen worden. d lu werd de zwaar aan de drank laafde man met lapmiddelen op gehouden. Wellicht had dit ern- gebeuren kunnen worden voor open" aldus mr. Herstel. Toen haar dronken thuiskwam en een glopende ruzie met haar zoon ofeg, stak zij hem met een broodmes ?epcheidene malen in de rug; hij karleed onmiddellijk. r*)lgens deskundigen ontbrak het jkvrouw. bij het begaan van haar u 1 aan elke vorm van toereken- 'heid. Ter zitting herkende zij de ;etuigen opgeroepen rechercheurs die haar in de beginfase van het irzoek hadden verhoord, ide heren kende de familie, om- de vrouw veelvuldig opbelde als man weer dronken was en haar landelde. raadsman van de verdachte complimenteerde mr. Herstel met zijn requisitoir. Hem restte slechts tot vrijspraak te concluderen, omdat niet helemaal is komen vast te staan of de vrouw werkelijk de steken had toege bracht. en zijn 12-jarige zoon dreigden zo lang te zullen blijven tot de politie aandacht zou hebben be steed aan de verkoopkwestie van het huis en de tuin, die vroeger van De H. waren. De indringers waren door een raam binnengekomen. Met hun pistolen in aanslag wachtten ze het gezin op dat door glasgerinkel wakker was gewor den. Pas nadat de heer Hoogenraad erin geslaagd was door een ruit te springen kon hij bij buren de politie waarschuwen. Bedreigd Het was toen kwart voor een. Tegen half drie kwam de politie het huis binnen en arresteerde het gewapende de drietal. Inmiddels hadden de in dringers gedreigd mevrouw Hoogen raad te zullen doden, als haar man na zijn ontsnapping niet onmiddel lijk zou terugkomen. Voor de politie binnendrong gaf De H .de vrouw en haar kinderen echter toestemming het huis te verlaten. Zonder verzet gaf het drietal, dat twee alarmpistolen bleek te bezitten, zich over. Bij huiszoeking werden in de stortbak van het toilet nog twee In Nederlandse cellen geen politieke delinquenten meer DEN HAAG „Er zijn in de straf- gestichten thans geen Nederlandse politieke delinquenten meer". Dit staat in het door het ministerie van justitie gepubliceerde „overzicht van de reclassering, de psychopatenzorg en de gratie 1961-1968". Het aantal gratieverzoeken van po litieke delinquenten is tijdens de ver slagperiode voortdurend gedaald en nu tot een minimum teruggelopen. De gratieverzoeken betreffen voor namelijk verzoeken om kwijtschel ding van nog resterende bijkomende straffen zoals ontzetting uit het actief en passief kiesrecht. geladen en op scherp gestelde pisto len van het kaliber 6,35 mm gevon den, die de indringers kennelijk voor de politie hadden willen verbergen. De wrok van het echtpaar De H. over de verkoop van huis en tuin dateert van 1969. Zijn broer heeft toen zijn eigendom laten verkopen, omdat De H. hem geld schuldig was. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De CHU heeft als voorlichtingsfunctionaris van de Unie benoemd de heer P. Jellema uit Veendam. De heer Jellema zal de heer A. Buntsma opvolgen, die een functie bij het bedrijfsleven heeft aanvaard. De nieuwe voorlichtingsman treedt 1 februari in dienst. Hij is nu hoofd redacteur van het blad Regio, dat de bedoeling heeft de industrievestiging in het noorden van het land te propa geren. ZÜRICH Een treinbotsing by Zürich heeft gisteravond aan zeker vyf mensen het leven gekost. Het do dencijfer zal, zo vreest men, oplopen omdat tussen de wrakstukken nog meer slachtoffers liggen. Negen ge wonden liggen in het ziekenhuis. Van hen zyn zeven er ernstig aan toe. Het ongeluk is te wijten aan een misverstand tussen twee stationschefs, dat ontstond toen het automatisch systeem defect was en alle seinen op onveilig stonden. Zowel van het sta tion Felmeilen-Herrliberg als van Meilen, aan een enkele spoorbaan ge legen, vertrok toch een trein in tegen gestelde richting. Doordat ter plaatse een dichte mist hing merkten de ma chinisten elkaar te laat en volgde een zware botsing. •ok Fré Meis voor "CPN lijsttrekker eI fSTERDAM Niet alleen de 37 ïrieden M. Bakker en H. J. tg, stra, maar ook de Groninger Fré in zullen bij de komende Kamer- ezingen lijstaanvoerder voor de zijn. Het partijbestuur van de heeft dit gisteren in een verkla- jx neegedeeld. Bij Zürich zijn gisteren twee treinen op elkaar ingereden. Het ongeluk gebeurde op het "gou den-kust" traject aan het meer van Zürich. Het juiste aantal doden en gewonden is nog niet bekend. 5afctel ïl fc o JN HAAG Organisaties en n}llingen op het terrein van lukrdenzorg zijn teleurgesteld cl® nota bejaardenbeleid. idaag en morgen zullen zij deze ^telling onder woorden brengen h openbare hoorzitting van een idere commissie uit de Tweede ir, die belast is met de voorbe- ig van de behandeling van deze l Centraal Orgaan Samcnwer- Organisaties meent dat het Ie regering uitgestippelde beleid «ér is dan het wegnemen van itc knelpunten. >ort en uitvoerig rapport betoogt de andse Federatie voor Bejaar- 'g dat de huidige structuur een e belemmering vormt voor de idkoming van een geïntegreerd oördineerd optreden, alleen ressorteren belangrijke leien van dit beleid onder 3 a 4 ementen. maar bovendien zijn 'lende deelaspecten onderge bracht over verschillende afdelingen. De regeringsnota is volgens de fe deratie hiervan een illustratie. Zij stelt voor de sector bejaardenbeleid binnen het ministerie van crm een zelfstandige plaats en functie te ge ven. Kritiek op de voorgestelde huisves ting van bejaarden komt van VARA's ombudsman, de socioloog Marcel van Dam. Hij rekende uit dat indien men in 1974 het huisvestingsprobleem van de bejaarden opgelost wil hebben, 45.000 woningen per jaar moeten worden gebouwd. Erger De nota belooft in deze periode de bouw van 12000 bejaardenwoningen per jaar. Nog veel erger is volgens Marcel van Dam dat in het eerste jaar van de uitvoering van dit beleid, 1970, er niet meer dan 6100 zijn ge bouwd. Verder wordt er van verschillende kanten gepleit voor een verbetering van de financiële positie 'en voor het behoud van goede verzorgingstehui zen voor bejaarden. Wilde eenden en jonge zwa nen houden zich op de achter grond, alsof ze wisten, dat ze het op konden nemen tegen de stra lend witte vederkleding van de "majesteiten". Elke winter ver zamelen de zwanen en de eenden zich op dit beschutte plaatsje bij het Sloteiland in Kopenick in Berlijn. In februari wordt wetsontwerp ingediend UTRECHT Als het ministe rie van binnenlandse zaken zijn zin kan krijgen, zal volgend jaar januari een begin kunnen wor den gemaakt met de vorming van gewesten. Een desbetref fend wetsvoorstel zal in februari aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Staatssecretaris Van Veen zei dit gisteren na een gesprek met de pro vinciale bestuurders. Ze hebben de huidige situaties in de provincies doorgenomen, bekeken welke samen werkingsverbanden er al tussen ge meenten bestaan en besproken hoe het toekomstige beeld zal moeten worden. Voor april moeten de provincies aan de staatssecretaris alle gegevens verstrekken die nodig zijn voor de samenstelling van een structuur schets, waarin de gebieden met een gewestelijk bestuur zullen worden opgenomen. ontworpen maar wel zal, om de eer ste kosten te kunnen opvangen, over leg worden gepleegd met het ministe rie van financiën. Verkiezingen In het wetsontwerp wordt de voor keur uitgesproken voor directe ver kiezingen van de gewestelijke bestu ren. Maar in het begin wil het minis terie ze door middel van indirecte verkiezingen gestalte geven. Mr. Van Veen vertelde van plan te zijn de Rijnmondraad de streekplan- bevoegdheid te ontnemen omdat dit een typische provinciale taak is. Dwingend Ai, ai, ai. De heren in Den Haag weten het zo maar niet! De heren in Den Haag worden ge- ruggesteund en voorgelicht door vele vrouwen. Het gaat over de bepaling van de kosten van het levensonderhoud, waarvan op gezette tijden bekend is gemaakt hoeveel procent die geste gen en gedaald zijn. Een van onze lezeressen in Vlaar- dingen is zo'n voorlichtende vrouw en zij tikt mij vriendelijk doch ge voelig op de tikkende vingers over mijn stukje van jJ. dinsdag. Ze vertelt, dat elke maand op de zelfde dagen een serie artikelen, be horende tot ons dagelijks pakket le vensbehoeften zoals voedingsmidde len, kleding, tarieven, schoonmake- rijspullen en woningaankledende za ken onder de loep genomen worden, zowel in chique winkels als op de markt, waar de gulden een daalder waard is. Alle factoren worden ingecalcu leerd dus ook geschenkartikelen, ex tra aanbiedingen en kassabonkortin gen. En al die gegevens krijgen de me neren op hun bureaus. Die daarmee gaan rekenen. Allle hulde. Voor de cijferkunde der heren. maar vooral ook voor de speurende vrouwen. Het lijkt mij, nog afgezien van de enorme verantwoordelijkheid, een heel karwei. Moeilijk ook om je goede humeur te bewaren wanneer je in de luxe zaken rondsnuffelt en aldoor maar geconfronteerd wordt met begeer lijkheden, die boven het eigen financiële petje gaan. Toppunt van gewetensonderzoek wordt het wan neer het grensgevallen betreft: nog net te doen, maar niet echt nodig.... Besteding En dan het tegenovergestelde.... zo goedkoop, dat het plichtsverzuim lijkt als men er niet van profiteert.... Steeds ook bliksemsnel doorgron den wat echt voordelig is en wat niet. Laatst nog, herinnering aan mijn kersttrip naar Brussel- Vast programmapunt is altijd een bliksembezoek aan de warenhuizen, even rondneuzen en vergelijken met wat er in eigen land te bieden is. Een zwerm dringende mensen om Gemeenten zullen, als de wet van kracht is, zelf aanvragen kunnen in dienen voor de vorming van een ge west, uiteraard in het kader van de structuurschets. Het ministerie zal verder de vorming van een gewest dwingend kunnen voorschrijven. Het is niet noodzakelijk dat een ge west zich binnen de grenzen van een provincie bevindt. In het ene gebied zal de samenwerking tussen de ge meenten ziah bijv. bewegen rond de industrialisatie, in een ander bijv. rond de huisvesting of natuurbehoud. Het geyest zal geen vierde be stuurslaag worden, zo vertelde de staatssecretaris, maar een functioneel orgaan dat alleen bestaat op basis van intergemeentelijke samenwer king. Naast het adviseren en active ren van gemeenten en het coördineren van gemeentelijke activi teiten zal het gewestelijk bestuur zelf ook taken ter hand kunnen nemen. Er is nog geen financiële regeling een welbespraakte standwerker.... daar moet ik bij zijn! Met vaart en verve kondigde de man het koopje van het jaar aan.... honderd frankjes maar.... en je kreeg geen zes, geen acht, geen tien, geen dozijn, maar vijftien zakdoeken mee.... Overal om me heen wapperden de bankbiljetjes en in sneltreinto.npo werden ze 'ingeruild voor pakketjes snuitdoeken. Het was zo aanstekelijk, dat ik al in mijn tas graaide. Niets leuker dan op vreemde bodem een voordeeltje te halen! Toen wierp ik een blik op het tex tiel. De pap glansde tussen het weefsel. Echt zakdoeken voor iemand, die ze prompt verliest, want een wasbeurt zou alleen een vcd overlaten. Mijn koopanimo taande en dat was mijn redding. Ik had tijd voor een rekensom. Die honderd frankjes waren toch altijd nog tussen de ze- wneneenkwart en zeveneneenhalve Hollandse guldens. Twee kwartjes zowat per lap. Mijn laatste aankoop op dit gebied voor mijn permanente zakdoekverliezer zat onder die prijs... Het biljetje is weer in de tas ge gaan. Later er toch uitgevlogen. maar toen voor een echte vakan tieuitspatting.... dus nuttig besteed..! UTRECHT In het postdis- trict Utrecht is al ongeveer an derhalf jaar een proef aan de gang waarbij een groep bestel lers veeT grotere zelfstandigheid heeft dan gebruikelijk is bij de PTT. Hel gaat hier om de wijk Kanalen eiland, waar binnen zekere grenzen de bestellers, ongeveer honderd in getal, in groepen van negen man ge heel vrij zijn het werk in te delen. Dit vertelde gisteren mr. 'H. Snel, directeur van het postdistrict Utrecht. Hij zei dat binnenkort over dit expe riment een rapport zal worden uitge bracht. Maar volgens de heer Snel zijn de resultaten nu al zodanig dat overwo gen wordt de grotere vrijheid van personeel ook in andere wijken in te voeren. De arbeidsmotiviatie zou dui delijk beter zijn, wat tot uiting komt in het geringere aantal fouten bij de bestelling en in een laag percentage ziekteverzuim. Dat percentage heeft gedurende lange tijd onder de twee procent gelegen, wat ongekend laag is. Autonoom Het experiment, dat vooral in het begin intensief is begeleid, legt voor de bestellers de wijk vast en het tijd stip waarop ze met de bestelling langs de deuren moeten beginnen. Maar in de groepen van negen is men verder zoveel mogelijk autonoom. De groep zelf kiest een voorman. De opvang van extra pieken, de ver deling van werk, de regeling van ver lof en dc correctie van fouten van individuele leden worden allemaal in en door dc groep zelf geregeld. Het idee voor dit experiment Is van de heer Snel, die er het fiat voor kreeg van de centrale directie in Den Haag. Volgens hem is het geven van grotere zelfstandigheid aan de bestel lers vooral van belang voor po3tdis- tricten met zeer grote kantoren, waar de eenling zich verloren voelt in de massa. Auto op verkeerde rijbaan: dode AMERSFOORT Bij een ver keersongeval op de rijksweg 28 onder de gemeente Amersfoort is gisteren de 75-jarige .J de M. uit Nunspeet om het leven gekomen. De M. reed met zijn auto over de verkeerde rijbaan in de richting Hoevelaken en botste frontaal op een uit die richting ko mende auto, bestuurd door de 41-jari- ge T. M. van de Vossenberg uit Huls horst. Deze werd levensgevaarlijk ge wond en is in een ziekenhuis te Amersfoort opgenomen. De politie vermoedt dat de bejaar de De M. de afrit op de grens Amers foortLeusden is opgereden. Hij zou dan al enige kilometers over de ver keerde baan hebben gereden voordat het ongeluk gebeurde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5