Spontane antwoorden val popzanger Cliff Richar< Arntzen: ijzer en leem zijn niet te verenigen Kardinaal Alfrink vertrok naar Rome Gemenebest voei geheim overleg Strijd werd na synodebesluiten uitzichtloos" Hervormde Kerk achter besluit Wereldraad Ds. J. D. Boerkoel halve eeuw gerefpredikant Beroep Wereldraad op Engeland POCKET: „ALS JE T MIJ VRAAGT" Italië: Hormonen in Nederlandse kalveren 1 Een ivoord voor vandaag Puzzelboek BEROEPINGSWERK Nieuwe tweede voorzitter CNV Receptie in IJsselmonde PINSiDiAG 19 JANUARI Een ieder, die tot Mij komt en Mijn woorden hoort en ze doet..., gelijk aan iemand die bij het bouwen van een huis diep gegraven en het fundament op de rots gelegd heeft" (Lucas 6:47). Wat noemt gij Mij Here, Here, en doet niet wat ik zeg! Jezus klaagt met deze woorden de mens aan. De mond vol hebben over Hem, in elk gesprek Hem betrekken, maar.... zullen we het voor onszelf invullen? Nu trekt Jezus een vergelijking. Wie Zijn woorden hoort en ze doet is gelijk een huis, gebouwd op een rots. We weten wel wat het bete kent. Dit huis staat stevig. Het zal niet verzakken. De elementen, storm en water, zullen er nooit vat op krijgen. Het is onaantast baar. Zo is het ook met de mens, die de wil des Heren volvoert. De machten van deze tijd kunnen hem bespringen, leed en verdriet mo gen zijn deel worden, hij zal niet breken, hij zal niet ten onder gaan. De wereld zoekt naar vastigheid. Zij is er. Maar niet in de mens zelf, doch in Hem, Die ons leven in Zijn machtige Hand houdt. We lezen vandaag: Marcus 2 vers 1 tot 12. (Van onze kerkredactie) 's-GRAVENDEEL De 58- jarige gereformeerde predikant dr. M. J. Arntzen, die zondag middag zyn gemeente meedeelde, dat hij zijn ambt neerlegde om des gewetens wil, is nog wel lid van de gereformeerde kerk in zijn woonplaats. Hij weet nog niet, wat hij zal gaan doen. Hij heeft in ieder geval nog geen enkel contact gelegd met een andere kerk, zo vertelde hij ons. Bin nenkort zal bij de Amsterdamse uit gever Buiten en Schipperheyn een brochure, getiteld „Een gewetens zaak". verschijnen, waarin hij zijn stap nader toelicht. Dr. Arntzen vertelde ons, dat hij graag had willen blijven getuigen, maar dat hij haast geen weerklank meer vond. „Komt men in kerkelijke vergaderingen op voor het gerefor- Lanser De heer J. Lanser heeft in zijn kwa liteit van voorzitter van het CNV een politieke uitspraak gedaan. Hij „tart de KVP, CHU, ARP en PvdA om met elkaar een nieuw kabinet te vormen" Een vreemde geschiedenis. Het moet hem bekend zijn dat de PvdA een veto heeft uitgesproken over samenwerking met de KVP. Zolang dit veto niet is ingetrokken kan het dus niet. Wanneer bij voorbeeld de heer Kloos deze wens had geuit toen hij nog voorzitter van het NW was, zou dit grotere politieke betekenis hebben gehad. Maar de heer Kloos vertrok uit de vakbeweging naar de VARA. Omdat hij in de door de heer Lanser wenste regeringscombinatie geen brood zag? Vanwaar dan nu deze akti- viteit van de heer Lanser? Waarom deze uitspraak op deze plaats en op dit ogenblik? Hij had zijn politieke wens ook naar voren kunnen brengen op het convent van de ARP. maar deed het daar niet. Waarom niet? Daar was het de plaats voor een persoonlijk advies met het gezag van zijn buitenpolitieke functie. De heer Lanser kwam in zijn toe spraak thans terug op de „werkonder breking" die hij geen politieke staking noemde. Maar die zeer beslist door de grote meerderheid van ons volk ls ge zien als een ongeoorloofd middel om politieke druk uit te oefenen op rege ringsbesluiten die in een democratisch geregeerd land in het parlement ter discussie staan. Zijn, naar de mening van de eer Lanser, maatregelen tot beperking van overbesteding tot opheffing van de druk op de economie alleen gerecht vaardigd als de PvdA in de regering zit, of moet men, als dat niet het geval is, tot aan de rand van een politieke algemene werkstaking gaan? Naar de mening van een groot deel van ons volk heeft het kabinet-De Jong in een periode van spanningen in onze economie ook voor de sociaal zwakken redelijk goed werk verricht. In feite wordt dit ook door de heer Lanser erkend, waarmee wel duidelijk is geworden, dat het ook zonder de PvdA kan wanneer deze aan de kant blijft staan. Hetgeen èen gunstig ver schijnsel is in ons moeizame politieke leven in Nederland, waarin de confes sionele partijen gelukkign og voor enig evenwicht zorgen. SCHIPHOL Kardinaal Alfrink is gistermiddag in gezelschap van drie andere geestelijken naar Rome ver trokken. Hij zal daar „de kerkelijke problemen van Nederland" gaan be spreken. Ook een gesprek met de paus staat op het programma. De drie andere geestelijken zijn bis schop Zwartkruis en vicaris dr. Kuij- pers van het bisdom Haarlem en bis schop Möller van Groningen. Bij zijn vertrek bevestigde kardinaal Alfrink dat ter sprake zullen komen de kwes tie Simonis, het vraagstuk van de ge huwde priesters, die pastoraal werk blijven doen zonder in liturgische diensten voor te gaan, alsmede het celibaat. Gevraagd of hij met de komende benoeming van een nieuwe bisschop in Roermond soortgelijke moeilijkhe den als die in het bisdom Rotterdam verwacht, reageerde de kardiiaal: „Ik ben een slechte profeet. Ik weet hele maal niet wat de toekomst nog zal brengen." Hilversum G. H. Hoek Figuur-puzzel Horizontaal woorden Invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2. bedektbloei- ende plant, 3. soort kers, 4. zelfbewust, 5. geneeskundige, 6. uiterlijke vorm, 7. het vervaardigen, 8. vestibule, 9 klein smal water, 10. holte in 'een muur, 11. medeklinker. Bij juiste invulling leest men verti caal 1 hetzelfde als horizontaal 6. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. nabob, Z arena, 3. bever. 4. onera, 5. barak, 6. paria, 7. Ariél. 8. rinde. 9. ieder, 10. alert Ook Nederlands episcopaat UTRECHT De bisschoppen conferentie van de Rooms-katho- liekè Kerk in Nederland betuigt haar instemming met het besluit van de Wereldraad van Kerken steun Ie verlenen aan organisa ties en bewegingen in Zuid-Afri- - ka en andere delen van de we reld. die het racisme bestrijden. De bisschoppen gaan daarbij uit van de toezegging van deze organisa ties, de te geven steun thans 500.000 dollar niet te gebruiken voor de aanschaf van wapens. Met een bedrag van tienduizend gulden heeft de bisschoppenconfe rentie aan haar uitspraak kracht bij gezet. De zeven Nederlandse bisdom men geven ieder duizend gulden, de Nederlandse missieraad, Pax-Christi en de Willibrord vereniging doen dat op hun beurt eveneens. Ook het moderamen van de Her vormde Kerk heeft zaterdag besloten de genoemde initiatieven van de We reldraad te steunen. Men sprak zich daarbij uit, dat het niet in de eerste plaats op de weg van de kerk ligt direct of indirect steun te verlenen DRIEBERGEN Ds. W. Glashou wer (57) heeft emeritaat aangevraagd. Zijn sterk verminderde gezichtsver mogen maakt hem het uitoefenen van zijn pastorale werk steeds moeilijker. riet is nog niet bekend, of hij ook zijn andere functies, met name die in - de leiding van de Evangelische Om roep. zal neerleggen. Sinds 1960 dient hij de hervormde gemeente van Drie bergen. aan gewapend verzet, zonder dit ove rigens als zodanig te veroordelen. Tevens werd vastgesteld, dat het de eigen taak van de kerk is vrede en gerechtigheid te bevorderen langs de weg van ingrijpende veranderingen in verhoudingen en structuren zonder het uitoefenen van geweld. De Hervormde Kerk heeft besloten ook zelf een bijdrage te geven aan het speciale fonds. NED. HERV. KERK BEROEPEN te Barneveld. P. H. van Harten te Molenaarsgraaf. BEDANKT voor Assen (vac. J. W. Schipper), J. A. Rietberg te Vaassen; voor Katwijk aan Zee, Joh. Dijkstra te Kampen: voor Schoonoord J. C. Brokken te Rhoon. GEREF. KERKEN BEROEPEN te Voorburg (vac. H. J. van Duinen), P. van den Beukei te Almelo. BEROEPBAAR kand. M. Mellema, Corn. Anthoniszstraat 19. Amster dam; kand. H. G. Rang, Comenius- straat 265, Amsterdam. Praeparatoir geëxamineerd, maar nog niet beroepbaar: kand. B. J. W. Schelhaas, Bankrashof 71, Amstel veen. GEREF. KERKEN (Vrjjg.) Beroepen te Assen (vac. O. J. Dou- ma), H. J. Begemann te Drogeham. Bedankt voor Burlington-West (Can.), S. S. Cnossen te Alkmaar Broek op Langedijk. GEREF .GEMEENTEN Bedankt voor Nieuwerkerk (Zld.), C. Wisse te Elspeet. meerd belijden, dan blijkt het vaak, dat men alleen staat in de discussie. Achteraf, na de vergadering, komen afgevaardigden vertellen, dat ze er ook zo over dachten als wij, maar dat men er tegen op ziet voor het onver valste gereformeerd belijden uit te komen." Dat is voor dr. Arntzen een bewijs, dat een verkeerde richting het roer in de Gereformeerde Kerken in handen heeft genomen. Het'werd hem onmo gelijk, om tegen een steeds sterk wordende stroom van bijbelkritiek en vernieuwing haast alleen op te moe ten roeien. COLLECTEN Een zeer moeilijk punt voor hem was, dat hij enerzijds zich gedrongen voelde te getuigen tegen de zijns in ziens verkeerde ontwikkeling en an derzijds het kwaad moest steunen via de voorgeschreven collecten voor de theologische faculteit van de VU, voor Kampen, voor het landelijke jeugdwerk en het werelddiakonaat Bijna de hele theologische faculteit van de VU, een groot deel van de Theologische Hogeschool te Kampen, de jeugdleiding, de redactie van jeugdbladen als Risico en Combo, zijn totaal ongereformeerd, meer vrijzin nig dan orthodox, en geporteerd voor revolutie en dienstweigering. Het we relddiakonaat steunt revolutionaire bewegingen met geld van gerefor meerde mensen, aldus dr. Arntzen. De ongereformeerden hebben zich in onze kerken binnengedrongen, al dus dr. Arntzen. Eerst vroegen ze: och, verdraag ons toch, maar nu gedragen ze zich als heer en meester. Zij die getrouw zijn aan de belijdenis wor den buiten spel gezet. Voor zijn gemeente 's-Gravendeel vindt dr. Arntzen het bijzonder jam mer. Hij heeft deze gemeente bijna negentien jaar met grote vreugde ge diend en de verhoudingen waren al tijd goed. Maar hij is tot de overtui ging gekomen, dat men niet mag zeg gen: in vele plaatsen gaat het nog wel goed. Zeker, er is nog een trouwe bijbelvaste kern. Maar die is inge kapseld in een verkeerd geheel. „Er wordt een geheel legioen pre dikanten opgeleid in modernistische, horizontalisttische en revolutionaire geest. En deze staan binnen enkele jaren op de kansels van gemeenten, die nu nog rechtzinnig zijn. Vele rechtzinnige gemeenten zijn al totaal omgezet" BEZET Dr. Arntzen: „We leven als in de jaren 1940-1945, toen ons land bezet werd door vreemde overheersers. Nu zijn de kerken overvallen en worden meer en meer geleid door mensen, die vreemd staan tegenover het schrif tuurlijk belijden en een synthese wil len aangaan met de tijdgeest En zoals in de oorlog verzet noodzakelijk en geboden was, is in deze situatie verzet een onontkoombare cis." Dat was voor dr. Arntzen niet mo gelijk, zonder de jarenlange goede menselijke verhoudingen in gemeente en classis te verstoren. En „menselij kerwijs gesproken" is de strijd voor de waarheid binnen de Gerefor meerde Kerken na de zwarte week van 2-6 november een uitzichtloze zaak geworden." het is voor de 's-Gravendeelse pre dikant onbegrijpelijk, hoe de synode in Sneek toen heeft kunnen spreken van fundamentele overeenstemming in belijden, terwijl aan alle kanten het geloof van de gemeente onder mijnd wordt. riet is voor de 's-Gravendeelse pre ien bij elkaar te houden, was op zich zelf lofwaardig, maar moest wel mis lukken, omdat ijzer en leem niet te verenigen zijn. De mening van prof. Kuitert, zoals die vrijdag in onze krant te lezen was, dat hij zich niet in het minst door de synode veroordeeld acht, be vestigde dr. Arntzen in de juistheid van zijn besluit. Ook de VU-disserta- tie van de Amsterdamse studenten predikant H. Wiersinga over de ver zoening vrijdag acht hij een droevig teken aan de wand. Het is hem niet bekend, of er meer predikanten zijn, die zijn voorbeeld zullen volgen. De een vindt het ogen blik van gaan sneller gekomen dan de ander. Hij respecteert evenwel iedere verontruste, die binnen de Ge reformeerde Kerken blijft strijden» en is van plan hun werk te blijven steu nen. ADVIES Wel adviseert hij alle verontrusten, de collectezak te laten passeren, als het gaat om „besmette" doeleinden en de kerkelijke bijdrage op te zeggen of te verminderen met zulk een percen tage, als ervan besteed wordt voor steun aan de Wereldraad en revolu tionaire doeleinden. Ook dient men de prediking te mij den van hen, die op de kansel bijbel kritiek of maatschappijkritiek oefe nen, die ageren tegen de overheid, die de prediking misbruiken om antimili- tarisme te propageren. „Mijd de prediking van allen, die de kern van het evangelie niet bren gen, die de oproep tot geloof en beke ring nalaten en het verzoenend lijden en sterven van Jezus en zijn opstan ding uit de doden niet centraal stel len." In dat geval adviseert hij een an dere dominee in de omgeving op te zoeken, of als dat niet mogelijk is, het gastlidmaatschap van een „bijbelge- trouwe kerk" aan te vragen. „Stuur uw kinderen", zo zegt hij, „niet naar ontrouwe predikanten ter katcchisatie, maar onderricht ze lie ver zelf, of als dat niet mogelijk is, zend ze naar predikanten van kerken, waar de belijdenis gehandhaafd en de Schrift geëerbiedigd wordt." UTRECHT De Verbondsraad het CNV heeft de heer P. Tjeerd (54) benoemd tot tweede voorz van het verbond. Hij volgt per 5 bruari de heer A. Borstlap op, met pensioen gaat. De heer Tjeerdsma trad in 19 dienst van de christelijke vakb ging als bestuurder van de Ni landse Christelijke Bond van C heidspersoneel. Vier jaar later hij secretaris bij het CNV. In die functie hield hij zich met vragen van werkgelegenheid beidsmarktpolitiek en medezei schap. Ook als tweede voor blijft hij speciaal gelast met werkterreinen. De heer Tjeerdsma is onder plaatsvervangend lid van de tweede voorzitter van de Christ Emigratiecentrale en lid van de voor de Arbeidsmarkt. SINGAPORE De staats hoofden en regeringsleiders van het Gemenebest zouden vandaag tijdens een geheime en informele bijeenkomst de principeverkla ring van president Kaoenda van Zambia bespreken. Mogelijk wordt het gesprek tot morgen uitgesteld. Het is een nieuwe poging om een compromis te bereiken tussen de part ners. In de verklaring van Kaoenda wordt alle lidstaten gevraagd, geen hulp te verlenen aan landen, die ras sendiscriminatie bevorderen. Totdus- ver kon geen overeenstemming wor den bereikt. Oeganda heeft Engeland gewaar schuwd, dat de beslissing om wapens aan Zuid-Afrika te verkopen een dui delijke uitnodiging aan de Sowjetunie en later mogelijk aan China bete kent om de plaats van het Westen in te nemen op het Afrikaanse continent. (Van onze kerkredactie) EDE Ds. J. D. Boerkoul, emeritus gereformeerd predi kant te Ede, die vele jaren in Rotterdam-IJsselmonde heeft gestaan en daar een geliefd pre dikant is geweest herdenkt deze maand zijn 50-jarig ambtsjubi leum. Mede in verband hiermee komt hij zondag 24 januari in zijn laatste gemeente preken, na afloop waarvan er gelegenheid is hem te feliciteren. Ds. Boerkoel leidde jareplang de en is dus 81 jaar. Ondanks zijn hoge ouderdom is hij nog zeer actief: stu deert, publiceert nog en gaat ook nog vrij regelmatig uit preken. Zijn eerste gemeente was Velsen, waar hij begin 1921 intrede deed. In 1927 ging hij naar Amsterdam -Wa tergraafsmeer en in 1950 kwam hij naar West-IJsselmonde. Deze ge meente diende hij tot zijn emeritaat in 1959. Ds. Boerkoel werd in 1889 geboren redactie van De Bazuin, het inmid dels opgeheven blad van de Theolo gische Hogeschool te Kampen. Kort geleden is hem in Ede een jubileum receptie aangeboden, die zeer druk bezocht werd. De kerkdienst in IJsselmonde op zondag de 24-ste, waarin hij zal voor gaan, begint om half tien en wordt gehouden in de gereformeerde kerk, Hordijk 215. De receptie daarna wordt gehouden in het verenigingsge bouw De Rank, achter de kerk. Engeland zou er op voorbereid ten zijn, dat het alle handelsbel in Afrika moet afschrijven, als veranties doorgaan. President Obote zei, tegen anti-Britse d< straties in Oeganda te zijn, al toe, dat de zaken hem uit de' kunnen lopen. De verhouding Oeganda en Engeland is gesp aldus Obote. Géén wapens nat Zuid-Afrika ADDIS ABEBA Het ce comité van de Wereludraa Kerken heeft een beroe Engeland gedaan, de wape: E ranties aan Zuid-Afrika te hervatten. Een desbetreffende resolutii met algemene stemmen aanvaé reet daarna stelde het comité se premier Heath, die in Singa, gemenebestconferentie bijwoor s grafisch op de hoogte van de De kwestie van de wapenleve t vormt op de gemenebestconf een belangrijk geschilpunt. In de goedgekeurde resolutien de algemeen secretaris van üi reldraad opgedragen, er schr bij de lidkerken in Frankrijk te dringen, president Pompii kennis te stellen van de gr zorgdheid van het comité 0. aanhoudende wapenverkooi Frankrijk aan Zuid-Afrika. DS. J. H. STAi OVERLEDE1 HAREN Op 78-jarige is overleden de gereformeerc 5, ritus-predikant ds. J. H. St&1 begrafenis is donderdagmidi "t Haren. D s.Staal was van 1961 predikant, achtereenvol Wierden, Garrelsweer en Do Te Oosterbeek is overleg hervormde emeritus-predikarL J. H. Bange. Hij werd 90 jji Bange was predikant van lL 1946. Hij stond in Oldehove, fe) en 38 jaar in Zuidhorn. »a: DEN HAAG Drs. J. M. van den Born, directeur van de Ne derlandse veeartsenijkundige dienst, is tijdens zijn bezoek aan Italië onaangenaam getroffen door een mededeling waaruit te concluderen viel dat bepaalde Nederlandse kalvermesters him dieren weer hormonen toedie nen. In ons land wordt de naleving van het verbod op het hormonengebruik gecontroleerd met behulp van een weefseltest. Italië past op de inge voerde dieren vervolgens de gevoe liger biologische test toe. Drs. Van den Born vond de mede- ling zo onthutsend, omdat Neder landse kalvermesters kunnen weten tot welke economische schade over treding van het hormonenverbod kan leiden. Zoals bekend heeft Italië in 1967 om deze reden zijn grenzen een tijdlang gesloten gehouden voor Ne derlandse kalveren, terwijl onze kalfsvleesexport naar dat land juist zeer belangrijk was en trouwens nog is. De Nederlandse veeartsenijkundige dienst is nu van plan de situatie bij de kalvermesterij en bij de controle op het hormonengebruik nog eens volledig door te lichten. In Italië ls volgens de heer Van den Born bereid onder bepaalde voor waarden de invoer van levende var kens weer toe te laten. De Neder landse veeartsenijkundige dienst heeft deze vooiKvaarden nu in studie en wil ze ook met het bedrijfsleven bespreken. KAMPEN „Als je 'tmij vraagt" is een 68 pagina's tel lende pocket, waarin de bekende Engelse pop-zanger Cliff Ri chard schrijft toe hij over de meest uiteenlopende zaken denkt. „Sinds het bekend werd dat ik christen ben hebben de mensen voortdurend mijn mening gevraagd over allerlei onderwerpen die te ma ken hebben met het geloof. Mensen schrijven me, komen naar me toe na shows en vragen me hoe ik denk over God, Christus, de Bijbel, over spel, drugs, apartheid, Vietnam, hete einde van de wereld en over werke-' lijk alles wat in de verte met geloof te maken kan hebben. Bovendien beginnen mensen waar mee ik werk in de showbusiness er vaak over en willen weten wat me er toe dreef om christen te worden." Over deze vragen en de bijbelse of eigen antwoorden, die hij geeft heeft Cliff geschreven; waarbij hij voorop stelt geen deskundige te zijn. Testen Hij heeft een helder oordeel en al hoef je het niet altijd met hem eens te zijn ook om de eigen mening te testen kunnen veel jongeren waarom ook geen ouderen hun voordeel doen met de pocket „Als je 't mij vraagt". Cliffs antwoorden zijn nuchter en eerlijk, soms voor een dertigjarige wat naïef. Zijn schrijf trant is enigszins rommelig. Cliff heeft de spontaniteit van iemand, die later christen is gewor den. „Kijk, als je weet dat je eeuwig leven hebt. hoef je niet langer bang te zijn voor de dood. en daarom kan je hele houding te genover dit leven anders zijn. Eer lijk, voordat ik christen werd had ik er gi 1 idee van hoe gelukkig en voldoeninggevend en waardevol het leven kan zijp. Ik vind. dat ik nu gelukkiger ben dan ooit tevoren. En ik geloof dat dat te danken is aan het verschil dat het christen zijn heeft gebracht. Andere dingen, zo als drugs, of drank, of zelfs „meditatie" kunnen je een poosje optillen „High" maken. Maar Jezus Christus kan dat voortdurend doen." Druggebruik Druggebruik vindt hij gevaarlijk. Over druggebruikers: Ik veronder stel dat ze in hun afschuwelijke leegte of eenzaamheid of gedepri meerde stemming de slechte gevolgen gewoon niet willen zien. Ik heb het echt met hen te doen. Een christen hoeft zo'n leegte niet te hebben. De kerk vond hij voor hij christen werd duf en saai, nu niet meer. „We weten natuurlijk allemaal dat veel kerkdiensten wel eens een „injectie" zouden kunnen gebruiken om wat in teressanter te wórden; maar ik vind, dat dat alleen maar gedaan hoeft te worden voor niet-christenej' ze zich niet een kat in een£ pakhuis voelen. Een dominee met een stem, slechte samenzang, waarbij niemand de wijs den, dat zijn een paar dingi. zelf niet goed kan uitstaan, l moet nodig iets aan gedaan T De „oecumene van Cliff']!, genootschappen zijn j voor groepen christenen di&. schillende wijzen hun gelootj of over secundaire dinge^ denken. Maar alle ware zijn verbonden en hebben der." Graham Ten slotte iets over zijnj" aan de bijeenkomsten van fl ham. „Ik heb er gesproken gen, omdat ik me als chrii plicht voelde de mensen tek van de grootste ontdekking A| gedaan. Als „Cliff Richard'B kan worden om het christefl dichter bij de mensen tv of mensen naar een samel brengen waar ze het evanfP nen horen, vind ik dat gewi Ik zal het geen mens opd^ kunnen komen, horen waar gaat en zelf besluiten wat willen doen." Dit advies zou ook kunnl voor het lezen van de pock 't mij vraagt", die vertï i door Hans Cornelder, wer Youth for Christ en uitg« I Kok in Kampen. De prijs i r.d. UJJ 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2