Onderhandelingen olie itglgk over morgen hervat GIER ONTSNAPT UIT RESERVAAT Afscheid valt van mr. Wassenaar Geertsema zwaar Dwing druggebruiker niet tot behandeling LOVENDE WOORDEN VOOR BURGEMEESTER Dali trok 191.000 bezoekers Olie I7|_ Bestuur CHU laakt aktie tegen Huijsen iC Duizenden mensen naar Dongen Kikkeroorlog ontbrand Met gestolen auto tegen boom gereden MAANDAG 18 JANUARI 197] Groot feest ivast het zaterdag avond in het Jeroenhuis, waar burgemeester Geertsema (rechts) door de canavalsver- eniging „De Deijlknotsen" nodigd was. Links Bakker. (Van onze Haagse redactie) WASSENAAR „Wij Julia- na, 'Koningin der Nederlanden bij de gratie Gods, hebben het ontslag van mr. W. J. Geertsema als burgemeester van de ge meente Wassenaar toegestaan op 17 januari 1971." Dit Koninklijk Besluit las gemeentesecretaris E. F. Zwartele zaterdag voor in een speciale openbare raadsver- De polonaise ontbrak evenmin bij het afscheid van burge meester Geertsema. Onder de feestvierenden was ook mi nister Bakker van verkeer en waierstaat (tweede van links). ROTTERDAM De tentoonstelling an werken van de schilder Salva- r Dali in het museum Boymans- n Beuningen is zondagmiddag afge- >ten. In totaal hebben 191.000 per- ïen de gang naar het museum ge- lakt. De expositie zou aanvankelijk tot januari duren maar in verband et de overweldigende belangstelling sloot men de tentoonstelling met week te verlengen. Voor het publiek werd een speciale ichtruimte gecreëerd die al snel de am van Dali-poort kreeg. SP TEHERAN De onderhan delingen te Teheran tussen olie producerende landen en weste lijke oliemaatschappijen, die dinsdag waren vastgelopen, zul len morgen hervat worden. De olieproducerende landen, die in Teheran vertegenwoordigd worden door Perzische. Iraakse en Saoedi- arabische ministers, vragen meer geld voor de olie van de Westerse maat schappijen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. John Irwin, die van de Amerikaanse regering op dracht heeft te pogen het conflict over de olieprijzen te beslechten, is inmid dels in Teheran aangekomen. II Vijf jaar De grote internationale oliemaat schappijen hadden zaterdag de olie producerende landen van de OPEC en iteren is de Duitse Schlagerzange- „Manuela" in ons land (Amster dam) aangekomen. Volgende maand •februari) zal zij optreden in de uit te zenden Mounty shov). En februari is ze te gast bij Johnny I en Rijk. I Oud-president Lyndon Johnson heeft zaterdag het ziekenhuis in >h Antonio (Texas) verlaten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kiesverenigin gen van de CHU krijgen een brief van het hoofdbestuur waarin de ac tie van de Centrum Gespreksgroep wordt afgekeurd. Deze groep heeft ook de kiesvereni gingen geschreven en kritiek uitge oefend op de advieslij st van het hoofdbestuur voor de Kamerverkie zingen. Geschreven werd dat de jon- gerenkandidaat Jac. Huijsen van de lijst moest verdwijnen. Het hoofdbestuur noemt deze aan val erg onelegant. Aan dit soort ak- ties is geen behoefte, aldus het hoofdbestuur. De afdeling Den Haag van de CHJO heeft uitgesproken dat de kan didatuur op een verkiesbare plaats gehandhaafd moet worden. De af deling protesteert heftig tegen de brief van de Centrum Gespreksgroep, waarin deze een alternatieve kandi datenlijst publiceert en de heer Huij- se» „gebrek aan innerlijke bescha ving" verwijt. de regeringen van de tien lid-staten van deze organisatie onderhandelin gen voorgesteld over éen overeen komst van vijf jaar ter stabilisatie van de olieprijzn. Zij lieten in hun verklaring uitko men dat zij geen verdere onderhande lingen over hogere prijzen, waarop de OPEC-landen aanspraak maken, zul len voeren, tenzij deze leiden tot een algehele regeling met alle produce rende landen. Het was de eerste maal dat de grote oliemaatschappijen een dergelijk een heidsfront vormen tegenover de her haalde aanspraken van de olieprodu cerende landen op hogere prijzen. In hun verklaring staat dat zij ho gere prijzen willen overwegen, met de mogelijkheid van een jaarlijkse her ziening welke gebaseerd is op de in ternationale inflatie. Belastingen Een dergelijke regeling zou voor vijf jaar moeten gelden. Zij wensen even wel geen verdere verhoging van de percentages der belastingtarieven, geen betalingen met terugwerkende kracht en geen verdere verplichte in vesteringen. „De voortdurende stroom van aan spraken die zjjn of worden gemaakt door individuele lid-staten van OPEC hebben ons met grote bezorgdheid vervuld. Wjj geloven dat het op lange termijn in het belang van de produ cerende en consumerende landen en de oliemaatschappijen zelf is dat er stabiliteit heerst ten aanzien van de financiële afspraken", aldus de ver klaring. j ONDANKS HET ONTDEKKEN van nieuwe energie-bronnen neemt aardolie nog een belangrijke plaats in. Dat is een uitkomst voor de landen die dit ruwe produkt leve- I ren. Want als er geen afnemers meer zijn, houdt de belangrijkste bron van inkomsten op te bestaan. De landen van het Westen zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van de olie uit Perzië, Irak, Saoedi- Arabië en enkele kleine gebieden langs de Perzische golf, Algerije, Libye, Indonesië en Venezuela. Zij kunnen bij lange na niet in eigen behoeften voorzien. Reserves zijn er wel. Amerika heeft bijvoorbeeld belangrijke oliebron nen „stilgelegd" uit strategische overwegingen. En in Alaska zijn zij verhoeden tegen elkaar uitge- uitputtelijk lijken. Het grote pro bleem is nog, hoe ze exploitabel ge maakt kunnen worden. Zolang de westelijke landen afhan kelijk blijven van de olieproduce rende gebieden zullen zij een steeds hogere prijs moeten betalen. Ook dienen zij te rekenen met toene mende nationalisaties. Al met al zal de olie in de toekomst duurder betaald moeten worden. De grote oliemaatschappijen trachten de schade nog zoveel mogelijk te beperken, door voor het eerst ge meenschappelijk op te treden. Zij willen een algemene regeling, die voor alle producerende landen geldt. Slechts op deze wijze kunnen verhoeden tegen elkaar uitge speeld te worden. Of het zal lukken? Ook de produ cerende landen zijn in een orga nisatie verenigd. Zij zullen hoge eisen stellen en eventueel genoe gen nemen met een termijn van vijf jaar. Maar zij kunnen daar een jaar later op terugkomen om te proberen er nog meer uit te halen zolang het nog kan. gadering ter gelegenheid van het afscheid van de burgemeester. Groot was de belangstelling van de burgerij, voor wie mr. Geertsema in zijn ambtsperiode van bijna tien jaar veel is gaan betekenen. Loco-burgemeester mr. N. W. A. Brink belichtte enkele markante trekken van hem. „Zijn beleid." zo zei mr. Brink, „was gericht op de versterking van Wassenaar als ideale woonplaats in Nederland en daar naast was zijn ideaal mensen tot el kaar te brengen in de gemeente tot een eenheid." Als dank voor het vele en goede werk van de heer Geertsema werd hem de gouden erepenning van Was senaar aangeboden. THORBECKE „U was, om met Thorbecke te spreken, „een man van de gemeente", wat wel in uw ambtsperiode tot uiting is gekomen". Met deze woorden richt te de fractie-voorzitter van de CCP, ir. G. H. C. Theunissen, zich namens de gehele raad tot de scheidende voorzitter. De objectiviteit van mr. Geertsema was volgens hem in de raadsvergade ringen altijd een bijzonder punt. Ook het nauwe kontakt tussen burgemees ter en burgerij gaf blijk hoezeer hij zich aan zijn gemeente verbonden voelde. Uit dankbaarheid overhandigde hij namens de gehele raad twee kristal len karaffen. Tijdens de overhandiging daarvan bemachtigde de heer Theunissen de voorzittershamer, omdat hij naar hij zei niet afgehamerd wilde worden, wanneer hij zich tot de echtgenote van de burgemeester wendde en daarmee eigenlijk buiten de orde was. (Iets waar de burgemeester al tijd streng de hand aan hield, red.). Na enkel woorden van dank van de gemeentesecretaris sprak burgemees ter Geertsema zijn erkentelijkheid uit over de vele goede woorden en ge schenken, die hij had mogen ontvan gen. „Een droef moment is het. Veel droeviger dan ik het mij vier maan den geleden voorgesteld had. Het wa ren niet vier maanden tot het af scheid zonder meer, maar het waren vier maanden van constant afscheid- nemen." BIJZONDER Burgemeester Geertsema zei, dat Wassenaar bewust destijds door hem gekozen was, niet vanwege de ligging vlakbij Den Haag i.v.m. zijn Kamer lidmaatschap, maar door de situering van de gemeente in de randstad met de daarbijbehorende bijzondere taken o.a. op het terrein van de woning bouw en de recreatie. De burgemeester zag voor Wasse naar nog een grote toekomst, vooral doordat de gemeente lid is van de Leidse en de Haagse agglomeratie en BAARN -r. Gedwongen be handeling van drugpatiënten leidt in het algemeen niet tot ge nezing; een groot aantal patiën ten zal na behandeling opnieuw drugs gaan gebruiken of ver slaafd raken aan alcohol. Dit is gebleken bij experimenten, vooral in het buitenland, aldus de psychiater P. J. Geerlings tijdens de 41ste vergadering van de penetraire jSu In Den Haag is omstreeks half de- iember een echtpaar van vijfenveer tig jaar gearriveerd, met de illusie het land van melk en honig te ;omen. Het zijn Surinamers, die geen Ne> derlands spreken, geen geld hebben. ;een warme kleren en geen huis. In Suriname hebben ze wel negen kin nen, waarvan er vijf nog minder ing zijn. Daar leefden ze van de >brengst van een boerenbedrijfje. In Den Haag hebben ze onderdak levonden bij familie. En daar, dicht 'ij de op toptoeren brandende ka ftel, kwam de vraag: „Wat nu?" verstaat en zij niets begrijpen van wat tegèn hen gezegd wordt. Misschien hebben ze geestkracht genoeg om over al die barrières heen te klimmen. Maar dan nog. Hoeveel kans hebben zij om hier boven een minimum bestaan uit te komen? Ze zijn niet, zoals de buitenlandse werknemers, naar hier gekomen met het vooruitzicht op een arbeids plaats. Ze zijn gewoon van de ene Image Met die vraag en met een tolk zijn g naar het arbeidsbureau gegaan. m Ze willen best werken en vooral !eld verdienen. Misschien dromen ze in een terugkeer met volle buidel, nisschien van een toekomst met hun anderen hier en zijn ze als pioniers vooruit gekomen. Maar de realiteit is, .dat niemand freet hoe ze op te vangen, waar 'dd Berk voor ze te vinden, hoe ze aan wn huis te helpen... Er zijn talloze moeilijkheden: het afschuwelijke" klimaat hier, de pulpeloosheid doordat niemand hen hoek van het koninkrijk naar de andere verhuisd. Alleen hebben ze van niemand blijkbaar gehoord hoe die andere hoek er uitziet, wat daar de moge lijkheden zijn en vooral wat daar de onmogelijkheden zijn. Of ze hebben die inlichtingen niet geloofd en vast gehouden aan het sprookje, dat zij zelf gedicht had den? Misschien hebben ze hun laat ste bezit verkocht om de passage te betalen. Met blijdschap en grote verwachtingen... Goudzoekers, ter- wijl zij slechts klei en kou zullen vinden. Natuurlijk zijn dergelijke mensen niet tegen te houden. Ze hebben hun persoonlijke vrijheid, maar toch.. Toch kan men zich afvragen of de image, die Nederland kennelijk daar ginds in Suriname heeft en die toch op een of andere wijze opgebouwd is. wel strookt met de verantwoorde lijkheid tegenover de onwetenden voor wie onze welvaart een schaduwloos bestaan lijkt; voor wie woningnood een niet te omvatten begrip is; voor wie ons arbeidstempo een niet voor te stellen vaart heeft; voor wie de kosten van het levens onderhoud hier een onbekende fac tor is. Men kan zich afvragen of Neder land daarginds niet te veel steunt op de toeristenfoldersmentaliteit, waar in altijd de zon schijnt, de stranden breed en schoon zijn, de woonwijken blinken en de etalages stralend stro men van overvloed. Niets Is erger dan om te laat te ontdekken dat een rijkbeladen tafel alleen gereserveerde plaatsen heeft en dat, wie niet tot de genodigden behoort, maar een schamele beet kan vertwachten. Rijksluchtvaartschool bestaat kwart eeuw DEN HAAG In een bijzondere bijeenkomst in de Rijksluchtvaart school te Eelde is vandaag het 25-ja- rig bestaan herdacht. Overigens bete kende die oprichting op 1 januari 1946 niet dat voor die tijd niets aan de opleiding van verkeersvliegers in ons land was gedaan. De eerste opleiding voor sportvlie gers was op 10 september 1927 in Rotterdam gesticht, De tweede We reldoorlog stond de uitvoering van verdergaande plannen in de weg, die dus pas later konden worden gereali seerd. Bij kettingbotsingen in de West- duitse deelstaat Baden-Württemberg zijn tien mensen om het leven geko men en 24 zwaar gewond. mogelijk een verbindingsschakel tus sen die twee kan zijn. Aan de gemeente bood hij een por tret van zichzelf aan van de schilder Sierik Schroeder, dat onthuld werd door zijn jongste zoon, Alexander. Tenslotte hing hij zijn ambtsketen om de hals van loco-burgemeester Brink, onder voorwaarde de keten 's middags op de receptie weer te mo gen lenen. De Wassenaarse middenstandsactiie wilde niet achterblijven bij alle dankbetuigingen. Raadslid Lodder bood mevrouw en meneer Geertsema namens deze vereniging een portret aan van mevrouw Geertsema, ge schilderd door de Wassenaarse kun stenaar Rolf Koning. DONGEN De aanvankelijk als „vale gier" aangeziene Ben gaalse gier is waarschijnlijk ont snapt uit het Duitse reservaat Adler-Warte in Berle Beek. Na een telefonische tip had de Til- burgse politie contact opgenomen met het reservaat waaruit bleek dat daar Beneluxcommissie in Baarn. Zijn rede is gepubliceerd in het maand blad De Balans. De heer Geerlings stelde, dat voor de behandeling van druggebruikers in strafinrichtingen nog geen afdoen de methode is gevonden. De ontwik keling gaat steeds meer in de rich ting van een behandeling op vrijwil lige basis. „Het is van belang dat de drugge bruiker zelf kan meebeslissen bij zijn resocialisatie", vindt de heer Geer lings. In Nederland zaten het laatste halfjaar 260 gebruikers of handelaren van drugs in huizen van bewaring. In verschillende Nederlandse psy chiatrische klinieken past men een onvrijwillige behandeling in groeps verband toe. In Californië gebruikt men een variant op deze methode. Naast de groepstherapie is er een periode van poliklinische behande ling, waarbij de patiënt zich een half jaar iedere week voor een controle onderzoek moet melden. In het Californlsche instituut bleek dat veel gebruikers na hun ontwen ning overgaan tot alcoholmisbruik. Men legt in dit instituut meer de na druk op de bestrijding van het symp toom dan op de oorzaak. Het gene zingspercentage in deze kliniek is 30. Prinses Margriet viert morgen met haar man, mr. Van Vollenhoven en haar zonen Maurits en Bernhard haar 28ste verjaardag. Max Koot maakte deze foto van de Prinses. PENANG De oorlogszuchtige Maleisische kikkers zjjn gisteren opnieuw tegen elkaar ten strijde getrokken. Twee maanden is het rustig geweest op het slagveld maar gisteren werden er vijftig doden geteld. In november waren honderden kikyorsen gesneuveld. De strijd trok grote belangstelling van het publiek; volgens het Chinese I bijgeloof voorspellen kikvorsoorlogen rampen. Biologen menen dat de strijd i ontbrandt tussen verschillende kikkersoorten, wannneer broedgronden door j het hoge water worden overstroomd en de kikkers het hun overblijvende gebied tegen indringers moeten verdedigen. inderdaad een Bengaalse gjer was ontsnapt. Het Brabantse Dongen, waar de grote vogel zich al ruim een week ophoudt, beleefde gisteren een onge kende drukte. Duizenden mensen kwamen van heinde en ver om een glimp van de gier op te vangen. De rijkspolitie heeft extra personeel moeten inzetten om het bijzonder drukke verkeer op de weg Dongen- Tilburg in goede banen te leiden. Mislukt Deze drukte was er zaterdag ook de oorzaak van dat een poging om de gier te vangen, mislukte. Het minis terie van erm had hierom gevraagd om de identiteit vast te stellen. De komende dagen zal een nieuwe vangstpoging worden gedaan. Prof. dr. K. H. Vooys van de VU en drs. M. F. I. J. Bijleveld, secretaris van het Wereldnatuurfonds in Neder land, stelden zaterdag vast dat de va le gier ten onrechte zo werd ge noemd. Aan de hand van foto's en bepaalde kenmerken kwam men tot de conclusie dat het een Bengaalse gier moest zijn, die voorkomt in Pa kistan en India. Omdat het onmogelijk is dat zo'n dier uit het land van herkomst hier heen was gevlogen, nam men aan dal hij in een buurland ontsnapt moest zijn. Dit werd hévestigd door de makheid van de gier. VOORTHUIZEN De 34-jarige H. W. is zaterdag ernstig gewond ge raakt toen hij met een gestolen auto tegen een boom botste. Hij was 's morgens uit de gevangenis in Utrecht ontslagen. Bij verkeersongelukken kwamen om het leven Goudbewerker (38) uit Culemborg, N. A. Huizing (22) uit Ha- rich fGaasterland). T. J B. van der Mey (32) uit Den Haag, A. Overmars (20) uit Hasselt (Ov.), A. Klaver (33) uit Heythuysen. A. A. Hendrix (39) uit Bergen (L.). Op een met automatische knipper lichten beveiligde overweg te Oister- wijk is een personenauto onder een trein gekomen. De bestuurder van de auto, C F. J. Klotz (50) uit Oister- wijk, was op slag dood. De trein raakte zwaar beschadigd. HpI »wr in Rnrnpa weer m ax t. min t. nrsl gist. gist Amsterdam mist 5 0 O Brussel on bew. 6 1 Frankfort licht bew. 5 -3 0 GenCve geh. bew. 0 -1 Innsbruck Hebt bew 3 -6 i) Kopenhagen regen 3 0 0 Locarno zw. bew. 2 -2 Londen zw. bew. 16 7 O Luxemburg mist 1 -5 0 Madrid 2 1 Majorca zw bew 14 7 0 München 3 -li O Nice zw bew 13 S 0 Parijs mist 7 -1 r> Rome zw. bew. 13 9 O Wenen geh. bew -1 it Zürich mist -3 -7 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5