Parlement Wereldraad keurt 200.000 dollar-besluit goed Kleiner worden, volkskerk blij ven Cornfeld uit IOS PROTESTMIS VOOR DELFTSE KERK Zuid-Afrika wijst drie rechters af Joden in Ruslan hebben recht oif te emigreren Een noord voor vandaag In de bres voor de bevrijding van verdrukten99 Ds. Groenenberg over hervormden Ds. J. Pannekoek overl°den Bomaanslag op president van Chili verijdeld Vulpen favoriet op scholen BEROEPINGSWERK Schennis van de sabbat neemt toe" Septuagint toch blij met Simonis Explosie op Groningse kustvaarder ONENIGHEID ONDER DE PALESTIJNEN Bommenwerpers VS bestoken Noord-Vietnam Henrv Dunant II kost miljoen gulden meer Natuurlijk milieu van Loosdrechtse Plassen bedreigd Dr. Arntzer legt ambt neer Arabier verkool Joden paspoorh voor emigratie, Bejaarden klag over tehuizen RESOLUTIE NAAR VN MAANDAG 18 JANUARI 197 Want waar het hart van vol is, daarvan spreekt de mond" (Lucas 6:45). De waarschuwing van Jezus heeft in ons spraakgebruik burgerrecht verkregen. We kennen de uitdrukking precies. Het betekent zo gegrepen te zijn door bepaalde dingen, dat men er niet over kan zwijgen, dat er in ons hart voor niets anders plaats is. Laten we maar eerlijk zijn tegenover onszelf. Hoe kunnen we door allerlei zaken in beslag worden geqomen! Zeker in deze tijd van welvaart. Voorbeelden? De auto, loonsverhoging, vakantie, noem maar op. En belangrijker zaken worden op de achtergrond gescho ven. Waar het hart van vol is.... Waar is ons hart van vol? Het is be langrijk welk antwoord we op deze vraag geven. Jezus stelt de vraag in elk mensenleven aan de orde. Is het hart zo vervuld van de we reld, dat we geen acht slaan-~op hetgeen „niet van deze aarde is?" Met andere woorden: sluiten we God buiten? Hebben we meer tijd voor de auto dan voor God? i De vraag is urgent, want het gaat uiteindelijk om onze bestemming. We lezen vandaag: Lucas 18 vers 35 tot 43. DEN HAAG „We zijn in derdaad een kleine kerk aan het worden. Maar daarom kun je nog wel volkskerk zijn." Dit schrijft ds. M. Groenenberg, voorzitter van het college van visitatoren-generaal van de Ne derlandse Hervormde Kerk, in het weekblad Hervormd Neder land. Hij maakt het te weinig bekende verschil duidelijk tus sen de begrippen „massakerk" en „volkskerk". Ds. Groenenberg: Men denkt: een volkskerk wil heel het Nederlandse volk omvatten, hoe het ook denkt, wat het ook voelt, of het iets voor die kerk over heeft of niet. En het volk ervaart dat ook zo: men geeft nog massaal op „n.h." (nederlands her vormd) te zijn bij de burgerlijke stand en weigert hardnekkig afstand te doen van die twee letters, al heb ben ze geen enkele betekenis. Men zegt: laten we eerlijk zijn, we zijn geen volkskerk, maar een kleine kerk Maar men bedoelt te zeggen: we zijn geen massakerk meer, maar kV-'ne kerk We zijn inde-daad een k'p<ne kerk aan het worden Maar daarom kun ie nog wel volkskerk ziin Want volkskerk hepft niets te maken met grote massa. Het is moge lijk. dat een massakerk geen volks kerk is en een kleine kerk juist wel! Volkskerk betekent niet: het hele Nederlandse volk omvattend Het be tekent ook niet. dat de kerk een soort p'atform wil zijn van alles wat er aan overtuigingen in Nederlanders leeft Om dat te verduidelijken, ge harkte men de uitdrukking: Christus be'Hdende volkskerk. De tegenstelling is eigenlijk: sekta risch. De sekte dan gezien als de be sloten godsdienstige club, die een in trovert leven leidt en geestelijke be hoeften koestert, maar zich niet be kommert om het volk, om de maat schappelijke, politieke, mensheidsvra- gen. Open deuren Een volkskerk is een kerk. die met a^een vensters, maar ook deuren CHïLLIWACK (Canada) Zater dag is od 54-iarige leeftijd overleden ds. J. Pannekoek. Negen maanden geleden vertrok hij als eerste predikant van de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland naar Canada, om daar de emigrantenge meenten te dienen. Begin december werd hij getroffen door een beroerte. Ds. Pannekoek was afkomstig uit Z'erikzee. Door dr. C Steenblok en ds. F. Mallan werd hij opgeleid tot predikant. Van 1965 tot april 1970 stond hij in Temeuzen. Ds. Mallan vertrekt morgen naar Ch'lliwack in verband met de begra fenis. naar de wereld heeft. De Hervormde Kerk wil volkskerk zijn, omdat ze in apostolaat, in politieke en maatschap pelijke verantwoordelijkheid staat voor het hele Nederlandse volk! Een volkskerk is een kerk, die er niet is voor zichzelf, maar voor het volk, voor de wereld. Een grote kerk kan sektarisch zijn, omdat ze er is voor ziohzelf, introvert Een kleine kerk kan voluit volkskerk zijn, aldus ds. Groenenberg. Overigens erkent hij, dat het mis schien maar beter is, om het woord „volkskerk" weg te doen, „om uit dat eindeloze misverstand te komen". VINA DEL MAR In Chili is za terdag een moordaanslag op president Allende verijdeld. Bij de hoofdingang van zijn zomerpaleis in Vina del Mar ontdekte een schildwacht in een grote decoratieve bloempot vier staven dy namiet. die bij het passeren van de presidentiële auto hadden moeten ex ploderen. De lading werd gevonden kort voor dat Allende het hek uitreed om zich naar een kabinetsvergadering in het naburige Valparaiso te begeven, waar heen de regeringszetel kortgeleden is verplaatst als onderdeel van een de- decentralisatieprogram. Eerder deze week deelde de Chi leense socialistische president mee, dat er sinds zijn ambtsaanvaarding op 3 november sprake is geweest van twee aanslagen od zijn leven. GENÈVE De oprichter van de IOS, Bernard Cornfeld, heeft zijn deel in het beleggingsfonds verkocht en zich uit elke functie van de maat schappij teruggetrokken. Wie de koper is, is niet bekendge maakt, maar wel werd gezegd dat hij gelieerd is aan een internationale financiële instelling. Het ziet ernaar uit dat Cornfeld nu definitief afscheid heeft genomen van het gigantische internationale beleg gingsfonds, dat hij vijftien jaar gele den heeft opgericht Hij bereikte met de IOS een van de meest spectaculai re internationale financiële successen sinds de wereldoorlog. Op het hoogtepunt van zijn carrière werd het persoonlijk bezit van de voormalige maatschappelijk werker uit Brooklyn geschat op zo'n ƒ510 miljoen plus twee kastelen in Frank rijk en Zwitserland en een vloot van particuliere vliegtuigen. UTRECHT De vulpen is duide lijk favoriet bij de leerlingen op lage re scholen, zo was de toch wel verrassende uitslag van een enquête van de Stichting ter verbete ring van het handschrift. Het onderzoek was gekoppeld aan een wedstrijd in „duidelijk schrij ven". Het aantal inzendingen 5000 was zo groot, dat het een jaar duurde voordat dc uitslag kon wor den vastgesteld. De leerlingen mochten cijfers geven aan de „schrijfapparatuur", die zij het liefst gebruiken. De vulpen won het met 5907 punten, gevolgd door de balpen (5080), viltstift (3520), kroon tjespen (3355) en potlood (2661). NED. HERV. KERK Aangenomen naar Zeist: P. v. d. Plas te Scheveningen, die bedankte voor de benoeming v. d. generale synode tot studie-secretaris voor de catechese; paar Raalte: kand. drs. J. dé Roo te Middelbert. Bedankt voor Wageningen: H. A. te Oosterbeek. Beroepbaar: kand. C. J. Rensink, hervormde pastorie te Marum (Gr.). GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande (vac. J. C. v. Egmond) en te Monster (vac. P. C. Koster): Tj. Ausma te Lexmond. Aangenomen naar Eindhoven: P. C. L. de Jager te Rotterdam-Zuid (Ka- tendrecht). CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen: A. Hilbers te Zwolle. Dambord-puzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben: L rijk man uit Eng. Indie. 2. strijdperk. 3. knaagdier. 4. lasten, 5 houten loods. 6. uitgestotene. 7. luchtgeest, 8. eiken schors (gew.l. 9. elk. 10. levendig. Oplossing vorige puzzel 1 bestand, 2. dateren. 3. starten. DELFT Kleumend in de koude mist hebben zondagochtend om elf uur ruim vierhonderd rooms-katho- lieken van dc dezer dagen ontbonden Sint Hypolitusparoehie in Delft een mis in de open luecht gehouden. Dit als protest tegen dc sluiting van de monumentale parochiekerk. Celebrant van de een half uur du rende mis op het plein voor de Hypo- lituskerk was pater Van der Heijdt, een vroegere parochiaan, die in de missie werkt. De protestmis is met toestemming van de politie gehouden en in alle De mis werd voor de hoofd- ingang van de kerk opgedragen. rust verlopen hoewel er na afloop voor de kerk enige tijd werd gedis cussieerd. De organisatie berustte bij een commissie tot behoud van de kerk. Sinds enkele dagen hebben de leden van het ontbonden kerkgenootschap meer hoop op het welslagen van hun actie, omdat bekend is geworden dat de kerk waarschijnlijk tot beschermd monument zal worden verklaard. door H. Biersteker ADDIS ABEBA De lievige kritiek, die in West-Duitsland, Engeland, Zuid-Afrika en in min dere mate ook in de Verenigde Staten is opgestoken tegen het programma voor de bestrijding van het racisme, heeft zaterdagavond wel geleid tot de uitdrukkelijke wens van het centraal comité van de Wereldraad om de zaak in een pastorale brief toe te lichten, maar niet tot verandering van de eenmaal ingeslagen weg. In een eerste discussie over een ontwerp-verklaring kregen amendementen die tot een dergelijke koersverandering zouden leiden slechts de steun van enkelen. de status quo willen handhaven als zij met geweldloze acties en demon straties te maken krijgen". De documenten waarin de verdere uitwerking van het programma tot bestrijding van het racisme wordt omschreven moet nog verder bespro ken worden. De richtlijn van het centraal comité in zijn eerdere zitting in Canterbury (volgens welke het uitvoerend comité onder meer besloot om 200 000 dollar, genomen uit de reserves van de we reldraad, te verstrekken aan 19 orga nisaties van en voor verdrukte ras- songroepen over de gehele wereld) is hiermee vastgehouden, ofschoon in de loop van deze week over de details van het totaalprogramma, dat veel meer omvat, nog veel discussie kan volgen. Het centraal comité bevestigde de omstreden uitvoering van zijn eerde re besluiten door het uitvoerend comité in Arnoldshain als volgt: „Het centraal comité heeft de ver schillende reacties in zorgvuldige be schouwing genomen en meent dat de ze beslissingen in overeenstemming waren met het programma tot be strijding van het racisme waarover het centraal comité het in augustus 1969 in Canterbury eens was gewor den. Het gelooft dat de kerken altijd in de bres moeten staan voor de bevrij ding van de verdrukten en voor slachtoffers van gewelddadige maat regelen die fundamentele menselijke rechten ontkennen. De wereldraad wil en kan zich niet geheel met iedere politieke beweging vereenzelvigen, noch een oordeel vel len over hen, die tot gewld gedreven zijn, zijnde de enig ovrgebleven ma nier om hun grieven te uiten en de weg te banen naar een nieuwe en rechtvaardiger maatschappelijke or de. Het centraal comité merkt op dat de geweldskwestie niet goed bespro ken of opgelost kan worden in het kader van rassenkwesties en verzoekt om aan de voorgenomen studie inzake gewelddadige en geweldloze metho den tot maatschappelijke verandering de grootst mogelijke voorrang te ge ven met het oog op de groeiende be zorgdheid over deze vragen onder christenen in alle delen van de we reld. Het centraal comité verzoekt de staf om wegen en middelen te onder zoeken ter voorkoming van hetge bruik van geweld door diegenen die DEN HAAG Zuid-Afrika wil dat drie rechters van het In ternationaal Gerechtshof in Den Haag niet zullen deelnemen aan de behandeling van de kwestie van het Zuidafrikaanse mandaat in Zuidwest-Afrika (Namibië). BARNEVELD „In ons, land is sprake van een toenemende sabbat schennis", aldus constateerde zater dagmiddag ds. J. v. Proojjen uit Stave- nisse, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bevordering van de zon dagsrust en zondagsheiliging, op de jaarvergadering van deze vereniging. Ook het jaarverslag maakte van die toename gewag. Met name wordt het kraken van zwembaden genoemd. „De zwembadkrakers wordt van hogerhand de hand boven het hoofd gehouden", aldus het verslag. De vereniging keurt het ten sterkste af, dat de justitie ge zegd heeft, niet tegen zwembadkrakers te zullen optreden, zolang het kraken rustig verloopt. „De vereniging ploegt veelal op rotsen", aldus hetverslag, waarin voorts herinnerd wordt aan de talrij ke protesten bij personen en instellin gen en de uitgebreide brieven, verzon den aan hogere overheden, gemeen tebesturen en het bedrijfsleven om te waarschuwen tegen ontheiliging van de dag des Heren. Men heeft thans tienduizend leden. ROTTERDAM Septuagint, de groep van „kritische" priesters en predikanten, juicht de benoeming van dr. A. J. Simonis tot bisschop toe. In een communiqué over de benoe ming zegt Septuagint, dat het onont koombaar is, dat rond Simonis en „het verticale kerktype van de leer, dat hij op verzoek van Rome wil verte genwoordigen" de kerkvernieuwing zich duidelijker uispreekt. „Op deze wijze zal dr. Simonis in navolging van paus Paulus vele ogen openen en zijns ondanks bijdragen aan de dialogerende kerk, die zoekt naar een evangelische stellingname in het maatschappelijk gebeuren." Het beraad in het bisdom Rotter dam duurt nog steeds voort. ROTTERDAM Twee bemannings leden van de Nederlandse kustvaar der Medusa uit Groningen zijn zater dag gewond geraakt toen een lekken de gasleiding een ontploffing veroor zaakte. Het schip was juist bezig de haven van Edinburgh binnen te lo pen. De gewonde bemanningsleden moesten met brandwonden en een shock naar een ziekenhuis worden ge bracht. Door de ontploffing raakten de bei de bemanningsleden opgesloten. Het bovenste deel van het foksel werd weggerukt. Door de explosie ontstond een gapend gat in de boeg, ongeveer 30 centimeter boven de waterlijn. Het schip kon op eigen kracht de haven binnenvaren. Een onderzoek naar de omvang van de schade zal worden in gesteld. Ze zouden niet objectief tegenover de kwestie staan, omdat zij deel heb ben uitgemaakt van delegaties bij de Verenigde Naties, die zich uitspraken tegen de Zuidafrikaanse apartheids politiek. De betrokkenen zijn fïofvoorzitter Sir Mohammed Zafrulla Khan uit Pa kistan en de rechters Luis Padilla Nervo uit Mexico en Platpn Morozow uit de Sowietunie. Waarschijnlijk zullen de vijftien rechters van het Hof zich woensdag over de bevoegdheid van hun colle ga's buigen. Zuid-Afrika heeft bij het Ge rechtshof een rapport van 900 pagi na's ingediend naar aanleiding van de vraag van de Veiligheidsraad aaa het Hof: „Wat zijn de juridische con- seauenties voor staten van de aanwe zigheid van Zuid-Afrika in Namibië ondanks de oproep van de V-raad aan Zuid-Afrika zich uit dat grond gebied terug te trekken". Elf andere landen, waaronder Ne derland, hebben hierover schriftelijke verklaringen ingediend. BEIROET Een Palestijnse com- mandoléider heeft een felle aanval gedaan op het Volksfront van de Bevrijding van Palestina van Georges Habasj. Kamal Adoean, lid van het Centrale comité van de Palestijnse bevrijdings organisatie, beschuldigde het Volks front van „collaboratie" met de Jor daanse autoriteiten doordat het hun voortdurend voorwendsels verschafte om de Palestijnen aan te vallen. Intussen heeft Habasj in de Libane se krant Al Nahar opgeroepen tot open strijd tegen het bewind in Jor danië. Dat regime moest ten val worden gebracht en vervangen door een „nationalistische, progressieve volksregering". Het Palestijnse verzet diende over te gaan tot een „radicale herziening van zijn militaire strategie". Habasj verweet de overkoepelende leiding een weifelende houding. SAIGON Amerikaanse bommen werpers hebben gisteren opnieuw bombardementen boven Noord-Viet nam uitgevoerd. Ze waren dit keer gericht tegen twee radarstations, 30 kilometer ten noorden van de gede militariseerde zone. Volgens het Amerikaanse opperbevel in Saigon waren de bombardementen weer „be schermingsreacties". Zaterdag nog waren drie luchtdoel batterijen in Noord-Vietnam met ra ketten bestookt, omdat ze een bedrei-. I ging zouden vormen voor de Ameri kaanse B-52 bommenwerpers. In Cambodja hebben regeringstroe- I pen communistische eenheden ver- i jaagd uit de strategischrbelangrijke j Puch-Lin-pas. die Phnom Penh met I de zeehaven Kompong Som verbindt. Zo'n 13.000 militairen,' ondersteund door pantservoertuigen, namen aan deze actie deel. ftet-Het Betaald antwoord De Nederlandse actie „Betaald ant woord", waarbij particulieren alvast proberen om in de kerken geld te verwerven voor het fonds ter bestrij ding van het racisme, heeft, naar per brief bericht werd, reeds 7.000 gulden van de stichting oecumenische hulp en 1000 gulden utt de baptisten gemeenten opgeleverd. Over ianuari kan volgens de initia tiefnemers reeds gerekend worden op een bedrae van om en nabij de. tien duizend gulden. De were'draad hrd ook de leden kerken opgeroepen om tesamen 300 000 dollar bijeen te brengen voor het fonds ter bestrijding van het ra cisme De actie ..Betaald antwoord" wil door activiering van gemeentele den van de leden-kerken van de we reldraad, de leiding van deze kerken stimuleren om spoedig aan deze op roep gehoor te geven. J LEKKERKERK Het staat vrij wel vast dat het nieuwe Rode Kruis schip Henry Dunant II, waarvoor in een grote actie 7,7 miljoen gulden bij een werd gebracht, bij T. van Duy- vendijks scheepswerf in Lekkerkerk zal worden gebouwd. Deze maand zal directeur A. Klip het contract teke nen. De werf rekent met een bouw tijd van twaalf tot veertien maanden. Het Rode Kruis had het vaartuig al vorig jaar willen bestellen maar de onderhandelingen over de bouwprijs verliepen moeizaam. Het oorspronke lijke plan is enigszins veranderd waardoor de bouwprijs ongeveer een miljoen gulden hoger is komen te lig gen. Mogelijk zal de regering een bij drage leveren, omdat het schip ook bij rampen ingezet zal kunnen wor den. UTRECHT Gedeputeerde staten van Utrecht hebben een omvangrijk recreatiebasisplan gepubliceerd voor de Loosdrechtse plassen. Het plan houdt zich behalve met waterrecrea- tie ook bezig met landschap- en na tuurbehoud. de wegensructuur, de milieuhygiëne en de drinkwatervoor ziening. Het provinciaal besuur zal pas een definitief standpunt bepalen als alle 's-GRAVENDEEL Dr. M. Amtzen. gereformeerd predikant 's-Gravendeel, heeft zijn ambt nee gelegd. Gistermiddag heeft hij tijdens i kerkdienst aan zijn gemeente meegi deeld, om des gewetens wil niet la ger predikant in de Gereformeei Kerken te kunnen blijven. De besluiten, die de gereformeer synode in november in Sneek ha genomen betreffende de verontn ting en de bezwaarschriften tegen i ringen van prol dr. H. M. Kuiti hebben voor hem de doorslag gq ven. Dr. Amtzen is 58 jaar. Hij werd 1944 predikant in Oegstgeest. In 1! ging hij naar Anna Jacobapoli (Sint Philipsland). Sinds 1952 staat in 's-Gravendeel. BEIROET De Libanese rechl chc heeft een bende opgerold die Oosteuropese Joden, die naar Isi wilden emigreren, valse Liban paspoorten leverde. De leider van de bende, Se Badr, die zijn hoofdkwartier in had, is gearresteerd. De man, die zich ook bezigh met goud- en deviezensmokkel, \i door een aantal Arabische en comi nistische landen gezocht. Tijdens zijn verhoor heeft B1 verklaard dat Sofia als hoofdkwar was uitgekozen omdat deze stad i veel Libanese toeristen wordt aai daan. Badr en zijn handlangers wistei1 paspoorten van deze toeristen in I 1 den te krijgen. Zij werden ven. en voor hoge bedragen verkocht 1 Joden uit Polen, Roem Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije.jj Met behulp van de Israëlischeg heime dienst zouden deze me i verder op weg naar Israël gehi t zijn. DEN HAAG -- Uit de bcjaarij oorden in Zuid-Holland, met dering; van de onder gemeenff toezicht staande tehuizen in dam en Den Haag, ziin tussen jad 1969 en oktober 1970 in klachten van bejaarden geregisj bij het provinciaal bestuur. Er kwamen vijftien schri klachten binnen over de benai van de bejaarden in de oorden directie, personeel of bestuur verzorging of verpleging. De inspectrices vernamen bij bezoeken aan de tehuizen di o klachten van bewoners, welke i gegrond bleken te zijn. In zeve bejaardentehuizen constateerdei inspectrices zelf tekorten. Mede door de bemoeienissen een der inspectrices is één van een bejaardenoord tot sl overgegaan, zo delen GS aa staatssecretaris van erm mèe. betrokkenen de gelegenheid hi gehad zich uit te spreken. Het Loosdrechtse plassen heeft een zeer grote wetenscl lijke waarde. Het bewaren van sentatieve gedeelten van de laai e moerassen, die nergens ter i dan in ons land voorkomen, zi r ontwerpteam als een plicht van nationaal belang. De opstellers van het plan dat ongewenste recreatieve onts lingen, zoals het aanleggen van :e van terreinen en het bouwen v; jj tweede woning, fnuikend zulle voor het in stand houden van h tuurlijke milieu. R'dam. W.de Wilhitr.25 Kantoren li 'i-üravenhagc, AMSTERDAM De zesde Europe se conferentie van Sefardische (Por tugees-Israëlische) joden is in Amster dam afgesloten met het aannemen van enkele resoluties, die naar de Verenigde Naties in New York z(jn gezonden. In de resoluties wordt aangedron gen op het recht van de joden in de Sowjet Unie en sommige Arabische landen hun geboorteland te verlaten en zich elders te kunnen vestigen, o.m. in Israël. Tevens werd een be roep gedaan op de volkeren in het Midden-Oosten als goede naburen met Israël de weg naar de vrede en vriendschap te vinden. Voort werd een telegram gestuurd naar de koningin ter betuiging van erkentelijkheid voor het medeleven in verleden en heden van het koninklijk huis en de diverse Nederlands ringen met het Nederlandse t dom. Aan het Amsterdamse gei bestuur en de bevolking van werd eveneens een telegram den als dank voor hun houd lc durende vele eeuwen ten aanz i zijn joodse inwoners. e Tijdens de vierdaagse con^, werd besloten tot de opricl t Jeruzalem van een instituut opleiding van rabbijnen en beoefenaars der joodse wet je die de Sefardische riten volt- Aan deze eerste na-oorlogs pese conferentie namen afge den deel uit acht landen en ciale delegatie van zeven uit Israël, onder leiding van i elische minister van gezondf® Shem Tov.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2