KABINET MET DE PvdA'' Commentaar Afrikaanse landen niet optimistisch Plannen voor aanslag op kanselier Brandt Het Kwartet Beroep van CNV-voorzitter op confessionele partijen Goed samenspel nodig tussen regering en vakbeweging Jongeling lijsttrekker Prinses Beatrix opent museum TIJDENS VAKANTIE IN KENIA Kans op regen crhtaj) Rookverbod opgeheven Nederlandse ambassadeur verlaat Uruguay leidse Courant Maandag 18 januari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur au onze sociaal-economisclie redactie) UTRECHT De voorzitter n het Christelijk Nationaal ikverbond, de heer J. Lanser. left vanmorgen een beroep ge- an op KVP. ARP. CHU èn dA om ..gezamenlijk de ver- twoordelijkheid op zich te ne- voor een kabinet dat de kan aanspreken, wat program als samen- betreft". n rede voor de eerste ver- adsvergadering van het CNV zei de heer Lanser dat het beleid van het kabinet en van de minister ia?e zaken stellig positieve as- maar dat het Ioonbeleid was, al kan men zich reactie van de vakbe- daarop dezelfde zou zijn ge- een andere politieke samen- van het kabinet". Gereserveerder de CNV-voorzitter mag een zakelijke beoordeling „De houding >van de is per definitie gereser- een kabinet met li- dan zonder liberalen. Voor sociaal-economische ont- is niet voldoende dat een een goed program heeft, zij ook van een samenstel- zijn, die de vakbeweging •oed sociaal-economisch beleid >en worden gerealiseerd door samenspel tussen regering leweging. ..een les. die ons Iele praktijk van net leven steeds wordt geleerd", aldus de heer die daarom pleitte voor „een op deze realiteit gebaseerde kk van de komende kabinetsfor- concludeerde dat „met name PvdA, ARP en CHU een duide- aanhang hebben onder de werk- die door de vakcentrales den gerepresenteerd" en ,fdat de- artijen beneden de maat van hun jitwoordelijkheid blijven, indien zich bij voorbaat uitsluiten van kabinet als door mij bedoelt". Romeinen 13 rer de kritiek op het meedoen het CNV aan de werkonderbre- van een uur in december her- de de heer Lanser, dat het hier ging 'om een politieke staking, om een geoorloofd middel van vloeding op een moment dat het ment nog moest beslissen, der politieke staking moet vol de CNV-voorzitter worden ver- „de aanwending van economis- maoht in strijd met de spelregels de parlementaire democratie met idoeling deze regels geheel of ge- riijk uit te schakelen", en daar sn sprake van. heer Lanser noemde het opval- dat bij de kritiek op het CNV eens een beroep werd gedaan op uitspraken uit 1891, 1903 en 1918. „Maar deze uitspraken hebben niet een vanzelfsprekende kracht voor het heden. Ik acht het uitgesloten dat de vraagstukken *van vandaag kunnen worden opgelost met antwoorden van het verleden", aldus de CNV-voorzit ter, die in de reacties ook een foutie ve hantering van Romeinen 13 m.b.t. de positie van de overheid constateer de. „Het gezag als van God gegeven aanvaarden, sluit niet uit dat gewone mensen bepalen onder welke staats vorm zij zullen leven en wie als overheid zal regeren. De democratie, zoals wij die kennen, gaat er trou wens van uit dat mensen verant woordelijk zijn zowel voor de inrich ting van de staat als voor de kwali teit van de regering. Dat verklaart mede. waarom chris tenen kunnen meewerken aan veran dering in staatsvorm en regeringen. Wanneer in ons land het parlement een kabinet tot aftreden dwingt, dan wordt een dergelijk beleid ook niet veroordeeld met een beroep op Ro meinen 13". Over de samenwerking met NW en NKV zei de heer Lanser, dat het CNV wel grotere samenwerking wil, mits het ook in de toekomst zichzelf kan blijven. Dat geldt ook voor de federatie-vorm, die thans in discussie DEN HAAG De kandidatenlijst van het Gereformeerd Politiek Ver bond voor de komende Kamerver kiezingen luidt, voor wat betreft de eerste zes namen, als volgt: 1. P. Jon geling, Amersfoort 2. dr. A. J. Ver- burgh, Dordrecht; 3. J. van der Jagt, Arnhem 4. J. P. de Vries, Amers foort; 5. P. van Leeuwen, ing., Ber- kel en Rodenrijs 6. G. Veurink, Zwolle. Morgen wordt prinses Margriet 28 jaar. Ter gelegenheid daarvan maakte Max Koot een plaatje waarop de prinses te zien is met haar zonen Maurits bijna drie jaar) en Bernhard (ruim één jaar). VLAARDINGEN Prinses Beatrix zal, in aanwezigheid van Prins Claus, zaterdag 22 mei het nieuwe museum voor de Nederlandse zeevisserij in Vlaardingen openen. Het kroonprin selijk paar zal de tocht naar Vlaardin gen vermoedelijk met De Groene Draeck maken. Deugden zijn even gevaar- ik als ondeugden wanneer en er een verkeerd gebruik fn maakt. DE LA ROCHE k kan beter werken onder het oog mijn ouders." Zon en maan 19 januari: zon op 8.38, onder 04; maan op 0.59. onder 10.58; atste Kwartier. or water loog water, 19 januari: Rotter- m le getij 8.59, 2e getij 21.38; leveningen 7.36-19.56; Vlissin- 6.38-19.03; Haringvlietdam zeezijde 8 07-20.27. DE BILT Het komende et maal breidt een lagedrukgebied, dat zich op de oceaan ophoudt tussen New Foundland en de Britse eilanden zijn invloed naar het Westeuropese vasteland uit. Een hogedrukgebied, dat al en kele dagen boven zuidoost-Euro pa ligt, neemt nog in betekenis af en verwijdert zich verder oost waarts. Oceaanfronten zullen hier door via de Britse eilanden tot boven onze omgeving doordrin gen. De regenkansen zullen vooral morgen overdag groter worden. In de nacht zal de bewolking samenhangend met de fronten een sterke afkoeling tegen gaan. Het heeft in ons land in de nacht van zondag op maandag plaatse lijk enkele graden gevroren. Voc—ritzichten voor woensdag: Tijdelijk regen. Enkele opkla ringen en tamelijk zacht Aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 3 of meer graden boven normaal, max. temp.: 1 tot 6 gra den boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 30 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), dalend. BONNEr hebben plannen bestaan om bondskanselier Willy- Brandt tijdens diens recente va kantiereis naar Kenia om het leven te brengen. De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr heeft dit tegenover Bild Am Sonntag verklaard. De samenzweer ders hadden Brandt by een „ongeluk" om het leven willen laten komen. Een bevriende mogendheid had de Westduitse regering ingelicht over het komplot. De persoonlijke lijfwacht van Brandt werd daarop uitgebreid tot zeven agenten. Bonn nam de samenzwering zo serieus, dat ook het tijdstip waarop het vliegtuig met de kanselier uit Kenia in de Westduitse hoofdstad zou terugkeren, geheim werd gehou den. Sinds Brandt zestien maanden ge leden Bondskanselier werd, zijn reeds meerdere bedreigingen tegen zijn le ven aan het licht gekomen. LONGNOR Het werd een aantal inwoners van het Engelse dorp Longnor toch te machtig. Zij konden het rookgenot niet weer staan en hadden sinds gisteren avond weer één of meer sigaret ten opgestoken. Vorige week had ruim 90 pro cent van de ruim 100 sigaretten- rokende inwoners het voorstel van een Britse commerciële tele visiemaatschappij aanvaard om in het vervolg geen sigaret meer op te steken. Voor elf van hen was de verlei ding toch te groot. Het vrijwillige rookverbod dat de inwoners van het dorp zich hadden opgelegd, is derhalve weer opgeheven. Het Huis Coccoli in Rome heeft de collectie voor voorjaar cn zomer getoond. Op de foto een plus-four kostuum met opgestikte zakken en een ceintuurtje. SINGAPORE De meeste leiders van de gemenebestcon ferentie in Singapore zijn ervan overtuigd dat premier Heath van Engeland de hervatting van de wapenleveranties aan Zuid-Afri- ka zal doorzetten. Dit ondanks het hevig verzet bij vele gemene- bestlanden. Afrikaanse en Aziatische staats lieden, die de topconferentie van 31 gemenebestlanden bijwonen, hebben in vertrouwelijke gesprekken ver klaard, dat zij weinig hoop koesteren dat Heath zelfs maar ernstig zal wil len ingaan op een van de vele com promissen, die op tafel zijn gebracht. Gedragslijn De meeste delegaties op de confe rentie geloofden dat de Britse rege ring onmiddellijk na het sluiten van de conferentie in het Lagerhuis be kend zal maken dat de voorgenomen wapenleveranties aan Zuid-Afrika doorgaan. Tegen deze achtergrond hebben de belangrijkste Afrikaanse staatshoof den het weekeinde gebruikt voor be sprekingen over een gezamenlijke ge- Onduidelijkheid NOOIT EERDER in de na-oorlogse geschiedenis van het CNV heeft een voorzitter van deze vakcen trale in het openbaar een zó duide lijke voorkeur uitgesproken voor de politieke samenstelling van een nieuw te vormen kabinet als van morgen de heer Lanser heeft ge daan. Hij zou het liefst een kabinet zien van de drie grote confessio nele partijen met de PvdA. Wij kunnen ons deze keuze van een vakbeweginsman voorstellen (te meer omdat verondersteld wordt dat de liberale ministers de groot ste hand in de algemene loonmaat regel hebben gehad), maar daarbij moet toch onmiddelijk gezegd wor den. dat in het algemeen geno men het sociaal-politieke .be leid onder kabinetten met liberalen niet minder constructief is geweest dan onder die met socialisten. Hoe het ook zij, de politieke situatie van dit moment wil, dat geen van de drie grote confessionele par tijen bij voorbaat de PvdA heeft uitgesloten, maar dat omfeekeerd de PvdA deze partijen (ten tweede male) heeft afgewezen. De kans is overigens nog aanwezig, dat de on derhavige resolutie op het komende partij-congres van de PvdA onge daan zal worden gemaakt, zulks mede onder invloed van de ver klaring van oud-NVV-voorzitter Kloos (die zo'n uitspraak-vooraf hoogst onverstandig noemde) en van het dreigende stemmenver lies aan DS'70 (beter misschien: aan de lijstaanvoerder dr. W. Drees jr.) Daarvan zal afhangen, of de confes sionele partijen de PvdA daadwer kelijk in hun beschouwingen over de komende kabinetsformatie kun nen betrekken. Niet minder veel zal echter afhangen van de uitslag der verkiezingen zelf. die ditmaal wel eens van uitzonderlijk groot belang kunnen gaan worden. AI was het alleen maar, omdat de door ieder zo begeerde duidelijkheid in de politiek nu misschien eindelijk eens „uit de verf" komt. Voorlopig ligt de ön-duidelijkheid- vooral in de socialistische hoek. dragslijn en represailles voor het ge val de wapenleveranties aan Zuid- Afrika een feit worden. Drie presidenten, Nyerere van Tan zania, Kaoenda van Zambia en Obote van Oeganda, moeten beslissen of zij gevolg zullen geven aan bijvoorbeeld een van de suggesties, dfe sterlingte- goeden van hun landen uit Londen terug te trekken. Voor Zambia gaat het hier om een aanzienlijk bedrag naar schatting 200 miljoen pond. Terugtrekking zou het pond ernstige schade kunnen be rokkenen. Volgens president Obote van Oeganda zou de verkoop van Britse wapens aan Zuid-Afrika een open lijke uitnodiging zijn aan de Russen en de Chinezen om Engeland en an dere westerse mogendheden in Afrika te vervangen. MONTEVIDEO De Nederlandse ambassadeur in Uruguay, dr. H. van Blankenstein, zou volgens geruchten het land plotseling met onbekende be stemming hebben verlaten. Hij zou door guerrilla's zijn bedreigd. Maar een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade vertelde dat de heer Blankenstein naar Aruba was vertrokken om dc jaarlijkse ambassa deursconferentie onder leiding van minister Luns bij te wonen. Volgens de Uruguese radio vertrok de ambassadeur onder strenge bewa king naar het vliegveld. Zeer verrast was burgemeester mr. W. J. Geertsema van Was senaar toen hem zaterdag bij zijn afscheid als burgemeester door de middenstandsactie een portret van zijn vrouw werd aangeboden. Het is geschilderd door de plaatselijke kunste naar Rolf Koning. Rechts staaf de echtgenote van de burge meester en naast mr. Geert sema de heer A. Lodder, voor zitter van de Middenstands actie, die het schilderij aan bood. (Zie ook elders in deze krant). Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: betaling per kwartaal Dmaand. Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuw. Leid» Cour.nl intweordnummer 267. Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1