Kuip EXCELSIOR MIST INTELLECT Ajax duikelt Gedeelde winst Nieuwe leider wint leuke met 2-0 Aad Koudijzer maakt karwei af 1 otociiiers i i MAANDAG 18 JANUARI ROTTERDAM Bob Janse is nog altijd optimistisch. Ook na de 20 nederlaag, die Excelsior zaterdag op een stampvol Woudestein van stadgenoot Sparta kreeg te slikken, weigert Janse in degradatie van zijn ploeg te geloven. „Natuurlijk is onze situatie verre van roos kleurig. Sterker: We staan er beroerd voor. Maar toch heb ik nog vertrouwen. De jongens hebben goed gespeeld. Maar je weet nu een maal dat Sparta beter is. Geraffineerder en behept met grotere indi viduele capaciteiten. Daarom komt deze nederlaag niet als een ver rassing voor mij. Die heb ik gewoon ingecalculeerd." Excelsior is Rotterdams zorgen kindje in de eredivisie. Het treffen tegen het dit seizoen, onder bewind van Georg Kessler, verrassend naar de top doorgestoten Sparta bewees dat. Excelsior steunt naast een tome loze inzet slechts op een tweetal spe lers, die er voetbaltechnisch een beet je tussenuit springen: aanvoerder Thijs Libregts, zijn gebrek aan snel heid nog altijd uitstekend compense rend met een ongelooflijke taktische en technische feeling en Thijs Kwak kernaat, in Excelsiors frontlinie aly een eenzame bloem in een dorre woestijn. De overige leden van Bob Janses- Ikeurtroepen zijn welwillend, maar nauwelijks als voetballer het predi- caat eredivisiespeler waard. Met uit zondering wellicht van Aad Bakker, na rust ingevallen voor Rob de Boom, die een sterke partij vertolkte op het middenveld. Althans in aanvallend opzicht. Verdedigend had Bakker het nogal eens moeilijk tegen de steeds weer aanspeelbare Spartaan Jan van der Veen. Middenveld En Sparta? De Kasteelbewoners draaien niet zo sterk meer als in de openingsfase van de competitie. Toch heeft de ploeg ontegenzeglijk klasse. Vooral op het middenveld, waar met name Jan van der Veen zich zo lang zamerhand tot een sterspeler gaat ontwikkelen, terwijl ook Jan Klijn- jan, Stef Walbeek en Hans Venneker hun klasse veelvuldig etaleren. Sparta's probleem ligt in de voor hoede. Dat maakte de afwezigheid van Jörgen Kristen sen de Deer. se wervelwind was geblesseerd uui- delijk. Georg Kessler had de Pool Ja- nusz Kowalik naar de linksbuiten plaats gedirigeerd en liet Aad Koud- ijzer in de spits opereren. Kessler zal van de verrichtingen van di: tweetal niet kapot geweest zijn. Al- door ROB HARTOG hoewel hij met name Aad Koudijzer de hand boven het hoofd hield: „Koudijzer heeft een doelpunt ge scoord. De beslissende treffer zelfs. Daarom heeft hij voor mij niet ge faald. Alhoewel hij ook een aantal goede scoringsmogelijkhedén onbenut heeft gelaten." Over Kowalik was Kesslers oordeel minder mild. „Kowalik speelt zonder zelfvertrouwen. En niet alleen dat. Hij offert zich niet voor de ploeg op. Vooral zijn defensieve taak, en in het huidige voetbal heeft iedere aanvaller die, verwaarloost hij ontzettend. Daarom heb ik hem na een Kwartier in de tweede helft vervangen door Charley Bosveld." Nu moet gezegd worden dat Kowa lik het niet gemakkelijk heeft in de Kesslerbrigade. Zijn teamgenoten hebben geen greintje vertrouwen in hem. Wat tot gevolg had dat Kowalik slechts zelden in het spel betrokken werd. Alleen zo nu en dan mocht hij een verdwaalde voorzet oppikken. Hetgeen de Pool inderdaad niet bfst deed. Legio kansen Excelsior Sparta: een levendige, en bij vlagen aantrekkelijke wed strijd, waarin Sparta voor de rust zeer nadrukkelijk domineerde. Kess ler later: „Wij hadden de strijd voor rust al moeten beslissen. Er zijn toen legio kansen gemist." Kessler doelde daarbij vooral op Aad Koudijzer, die vooral in het eer ste kwartier zeker drie fraaie sco ringskansen onbenut liet. Door toe doen overigens van Excelsior-doel- ROTTERDAM AZ 67 was een ontredderde ploeg. Een soms bijzonder sterk spelend Feijen- oord, met Matthias Maiwald als debutant, had de Alkmaarse formatie met de neus op de har de realiteit gedrukt. Het werd duidelijk dat er voor de pupil len van Robert Heinz nog wei nig hoop is om zich in de ere divisie te handhaven. Vooral wat betreft het con- ditiespel was AZ soms, verge leken met Feijenoord, een stok oude grijsaard, strijdend tegen een jonge, goedgetrainde atleet. Robert Heinz: „Ik geef het rui terlijk toe, wij komen veel con ditie tekort. Maar het kan niet anders, de spelers hebben een normale werkkring en zijn 's avonds meestal te moe om zich op de training extra in te spannen. Nog een nadeel: we kunnen, door allerlei omstan digheden, maar vier maal in de week slechts anderhalf uur trai nen." Feijenoord heeft AZ weinig kans gegeven op een hoopgevend resul taat. Reeds direct na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter God ding trok Feijenoord alle registers open. In een hoog tempo werd de ene aanval na de andere opgezet. Ernst Happel: „Ons tempo is voor AZ het moeilijkste punt geweest. Zij hebben het in het begin enigszins bij kunnen houden, maar later begon de conditie mee te spreken, en toen was er voor hen geen houden meer aan". Maiwald Ernst Happel bracht voor het eerst de vroegere lO-speler Matthias Maiwald in het veld. Maiwald speel de sinds zes maanden weer een wedstrijd in de eredivisie en hij heeft het er in de 45 minuten die hij speelde, zeker niet slecht afgebracht. .Ik moet mijn wedstrijdroutine weer helemaal terugkrijgen. Bovendien moet ik nog aan de jongens wennen, maar ik geloof dat het toch niet zo slecht ging. Ik heb met opzet de bal steeds snel afgespeeld om zodoende het wedstrijdritme vlug te pakken te krijgen." Aldus een tevreden Mai wald na afloop. AZ was duidelijk naar Rotterdam gekomen met de bedoeling om de schade zoveel mogelijk te beperken. Slechts Vredenburg en de Pool Schmidt waren in de spits van de aanval te vinden, waar zij het echter in het eerste kwartier Israel en La- seroms lang niet gemakkelijk maak ten. Veelal werden zij gevoed door de achter zijn voorhoede goed scha kelende Jan Liberda. Robert Heinz: „Onze tactiek was in het bqgin van de wedstrijd goed. Wij verdedigden rustig en ook op het middenveld wa ren wij niet de mindere van Feije noord." lir Tempo Tempo. Daarmee hebben de Rot terdammers de formatie uit Alk maar op de knieën gekregen. Uit de verdediging van de formatie uit de Kuip werd de bal direct via het middenveld, waar Franz Hasil, Wim Jansen en Henk Wery een glansrol vervulden, naar de aanvalslinie ge dirigeerd. waar maiwald op rechts en Coen Moulijn op links goede din gen deden. Met name Moulijn liet duidelijk blijken dat hij weer in zijn oude vorm begint terug te komen. In samenwerking met Wery en Van Hanegem ging hij dikwijls geraffi neerd door de verdediging van AZ heen, maar zijn voorzetten waren even zo vaak een prooi voor de in de lucht bijzonder sterke Alkmaarse verdedigers Feijenoord opende na ruim een kwartier de score met een doelpunt van Henk Wery. die uit een pass van Hasll laag over de handen van AZ-doelman Gerrit Vooys inschoot. AZ trachtte zich te herstellen en trok met een groot aantal mensen in de aanval. De gréep van Feijenoord op het middenveld werd echter met de minuut sterker, zodat de aanval lende aspiraties van AZ reeds dMr gesmoord werden. Snel hierna kwam Feijenoord op 20, toen Maiwald de van de paal terugspringende bal schot van Kindvall ineens inknalde. Toch kon AZ voor rust nog terug komen, omdat de gehele Feijenoord- verdediging voor buitenspel bleef staan en Vredenburg Treytel met een lage schuiver kon passeren (2—1). Na rust is AZ er niet meer aan te pas gekomen. Met Joop van Daele als vervanger voor Maiwald Hap pel: „Het was de bedoeling dat hij maar een halve wedstrijd zou spe len" liep Feijenoord moeiteloos naar zijn tot nu toe grootste over winning van dit seizoen: 61. Reeds na een kwartier in de twee de helft was het 41 door doelpun ten van Hasil en Wim van Hanegem. Tien minuten voor tijd bracht Wery de stand op 5—1 uit een pass van Van Daele en vijf minuten voor tijd zagen 33.000 toeschouwers Hasil na een 12 met Israel de stand op 6—1 brengen. A DO is zijn leiderspositie kwijt. Voor het eerst dit seizoen pr Feijenoord aan de top van de ranglijst in de eredivisie. Dit d toedoen van Holland Sport dat ADO in de Haagse derby knap i puntje ontfutselde. Feijenoord, dat geen pardon kende met AZ' bezet de eerste plaats dankzij een beter doelgemiddelde dan de genaars. Inmiddels bleven alleen Sparta en PSV in het spoor i Feijenoord. Sparta klopte stadgenoot Excelsior, terwijl PSV in een vriendelijke wedstrijd Volendam baas bleef. Twente, maar vooral A lieten een veer. Twente verspeelde een punt aan Telstar, terwijl A verrassend door MW werd verslagen, waardoor Ajax op de rang duikelde. Onderaan geen al te schokkende dingen. AZ '67 en Ex sior zagen geen kans zich omhoog te werken. Telstar, DWS en F daarentegen veroverden allen een kostbaar puntje. Twee wedstrij werden afgelast. DEN BOSCH en GVAV gaan in de eerste divisie gewoon door. Alhoewel loper Den Bosch ditmaal met gedeelde winst genoegen moest nemen t«| Helmond Sport. GVAV daarentegen behaalde de volle buit. DFC werd het sl| offer. Inmiddels blijft Cambuur redelijk volgen. Het won op eigen veld van Vits dat zonder Van Ingen en De Vries aantrad. Vier wedstrijden werden in de divisie afgelast. HERMES DVS is de eerste plaats in de tweede divisie weer kwijt. De S dammers, die niet in het veld kwamen, zagen zich door Eindhoven gepast Ook De Volewijckers blijft in de running. De Amsterdammers kraakten N( PEC moest een kostbaar puntje prijsgeven aan EDO. waardoor de Zwolse ei de verliezer werd van de vier topclubs. Fortuna Vlaardingen kwam tot kn winst tegen RBC. TelstarTwente 00 TT*I" 1 Levendige eo aantrekkelijke wed- strijd, waarin Telstar zeker niet de mindere was van het veel hoger ge- Eredivisie klasseerde Twente. Vooral verdedigend Excelsior Sparta Telstar, met name doelman Telstar Twente Paul van der Meeren, een uitstekende Volendam PSV partij. Twente viel aanvallend tegen. Dit DWS NAC ondanks bijzonder geïnspireerd spel ADO Holland Sp van Theo Pahlplatz en Kick van der# MVV Ajax Vall. Twente-doelman Piet Schrijvers NEC Haarlem moest enkele halen reddend optreden Go Aheadr-Utrecht bij acties van de gevaarlijke Monne de Feijenoord AZ'67 Wit. Eerste divisie MVVAjax 1-0 §vavT-dvfc z;— Cambuur Vitesse Maastricht beleefde gisteren zijn sen- GraafschapFSC satie. MW klopte het de laatste weken Wageningen Heerenveen steeds sterker draaiende Ajax. En niet Willem IIVeendam eens onverdiend, want vooral in de Helmond Sp. Den Bo'scil tweede helft was MVV de betere ploeg. Heracles Blauw Wit I Voor" rust was Ajax iets sterker, maar Cruyff, Van Dijk en Keizer hadden geen Tweede divisie geluk. Na rust redde Stuy subliem bij %FCGooiland een actie van Brokamp. Een kwartier rcHAGOVV voor tijd velde Dijkstra het ontluisterde EDOPEC Aiax- de Volewijckers NO AD Limburgia Roda JC DWSNAC 11 Baronie Drente Eindhoven VVV Hoewel het er lange tijd naar uitzag RBC Fortuna VI. dat NAC de volle winst uit Amsterdam zou wegslepen heeft DWS toch nog - puntje overgehouden aan deze. ma- O T"1 4^T~| tige wedstrijd, NAC speelde technisch 1/CU.ivI.VzJ.J. iets beter, maar de inzet van DWS vei'- Eredivisie goedde veel. Via Bish nam NAC de Feijenoord 18 12 s 1 leiding, Geurtsen zorgde voor de niet ado 18 12 5 1 geheel verdiende gelijkmaker. JJ '3 Ajax 18 11 4 3 Volendam—PSV 0—2 SSÏ S l l NEC 17 S 6 6 Nare wedstrijd. Vooral in de tweede ^yyhead 18 4 6 8 helft raakten beide ploegen bijzonder dws is 3 8 7 geprikkeld. Met name Mulders aan Telstar 18 3 7 3 PSV-zijde en Pelk aan die van de Vo- ^J1- sport 18 3 7 8 lendammers gingen de perken nogal nac" 8m 18 3 6 9 eens te buiten. PSV besliste de strijd Excelsior 18 2 6 10 10 voor de rust. Of eigenlijk al na zes II i I ,9 minuten toen Schmidt Hansen scoorde. 18 Luttele ogenblikken voor rust maakte Eerste divisie Veenstra het gat tussen beide ploegen Den Bosch is 12 5 1 onoverbrugbaar. PSV speelde zonder gvav 18 11 5 2 Willy van der Kuyle-n, die qisteren Cambuur 17 8 5 4 vader werd Heracles 18 6 8 4 vaoer wera. Blauw wit 18 7 5 6 Vitesse 17 8 2 7 DFC 17 7 4 6 n-i m si Helm. Sport 18 4 9 5 I Wageningen 16 5 6 5 HVC 17 4 6 7 SVV 17 3 7 7 De uitslagen van de wedstrijden, die Veendam 17 3 5 9 voorkomen op totoformulier nummer r,ra af schar. ik 4 in 27 van dit weekeinde zijn: Graaiscnap 16 - 4 10 Volendam PSV 0—2 Tweede divisie dws nac ï—i iweeae divisie ADO Holland Sport 0—0 Eindhoven 16 8 7 1 MW Ajax 1—0 Hermes DVS 16 9 4 3 NEC Haarlem al (vervangende uit- Volewijckers 17 9 4 4 slag 1) pec 17 7 8 2 Go Ahead Utrecht al (vervangende Fort. Vlaard. 18 8 3 7 GVAV - DFC 1—0 Limburgia ie 5 8 3 uirtlffijaP FSC <vervan«ende AGOVV 16 6 4 6 Helmond Sport Den Bosch 0—0 52Sf JC 16 3 10 3 Heracles Blauw Wit 1—1 ZFC 16 4 7 5 RCH AGOVV 4-0 RCH 16 5 5 6 Limburgia Roda JC 0—0 Baronie 16 5 5 6 Eindhoven VW 2—0 VVV 16 5 5 6 Gooiland 16 4 7 S Een juist Ingevulde kolom ziet er als RBC 16 3 6 7 volgt uit: 2-3-3-1-1-3-1-3 - t3 Drente 16 2 4 10 EDO 16 3 1 12 Aad Koudijzer in duel met Freek Mühlenbruch. Van der Heijden en Tetteroo kijken gespannen toe. Aad Koudijzer, gebukt, belaagt de Excelsior-veste. Doelman Eddy van der Roer bleef echter overeind. Althans bij deze actie. man Eddy van der Roer, die bijzon der sterk speelde. Sparta was in die fase over alle linies sterker. Het plaatste beter, speelde bewuster voetbal dan Excel sior en toonde over meer intellect te beschikken. Sparta had al erg snel in de gaten dat infiltreren op Excel- siors-linkerwing tot succes zou kun nen leiden.. Immers linkervleugelver dediger Van der Heijden was nauwe lijks tot enige verweer in staat, ter wijl verder het opkomen van Hans Venneker. niet eenmaal afgestopt door de conditieloze Arie Don, Excelsiors linkerverdedigingsgordel herhaalde lijk ontrafelde. Bob Janse: ..Arie Don heeft nog te weinig conditie. Het was pas zijn tweede wedstrijd. Maar wat moet ik? Ik had hem niet op kunnen stellen. Maar wat heb ik achter de hand? Niet veel. Ik moet roeien met de rie men die ik heb. Eigenlijk had doel man Van der Roer (bersites, een ont steking in de hiel) ook niet kunnen spelen, terwijl Theo van Toledo en Tetteroo ook niet fit waren." Sparta s overwicht leverde in de eerste helft slechts één treffer op. Een gelukkige. Na een klein half uur tje spelen rukte Sparta's linkervleu gelverdediger Dries Visser met de bal aan de voet op. Van ruim dertig me ter kogelde hij richting doel. Het ef fectvolle schot verraste Van der Roer volkomen. Janse later: „Ik kan me dat wel voorstellen. Die bal leek op de watertoren af te gaan. Ineens zak te het leer echter een heel eind. Toen was het voor Van der Roer te laat." Drie spitsen Excelsior heeft in de eerste helft aanvallend weinig laten zien. De Bob Janseformatie speelde met drie spit sen: Thijs Kwakkernaat, levensge vaarlijk, maar te weinig gesteund, Theo van Toledo, volkomen afgebluft door Ger ter Horst en Arie Don. die met-bal zo nu en dan verwarring stichtte, maar zonder-bal op een onverplaatsbaar standbeeld leek. Sparta had dan ook geen enkele moeite om Excelsior af te stoppen. Ondanks verdedigende foutjes van Hans Eijkenbroek en Hans Venneker. Na rust echter een ander spelbeeld. Excelsior, nu met Bakker voor De Boom en Van Toorn voor Don, slaag de er dank zij een tomeloze inzet, maar ook door een meer aanvallende positie van Thijs Libregts in, Sparta tegen de muur te drukken. Excelsior kreeg zelfs kansen. Doesburg eta leerde echter zijn talenten,, terwijl Kwakkernaat het geluk niet aan zijn zijde had. -#■ Thijs Kwakkernaat, Excelsiors enige gevaarlijke aanvaller, worstelt zich langs Hans Eijkenbroek. Pim Doesburg zou ech ter op zijn plaats staan. Het offensief van Excelsior duurde precies een half uur. Toen brak Aad Koudijzer het verzet van de Kralin- gers. Na goed voorbereidend werk van Jan Klijnjan tikte hij de bal be heerst achter Van der Roer: 0—2. Sparta heeft hierna nog enkele goe de kansen op een nog grotere over winning gehad. Met name Aad Koud ijzer verzuimde echter de scorings- mogelijkheden te benutten. Owk Charley Bosveld, nog altijd niet héle maal „terug" wist de kloof tussen beide Rotterdamse opponenten niet te vergroten. Rijker Desondanks een glunderende Georg Kessler na het laatste fluitsignaal van de niet altijd even gelukkig leidende arbiter Boosten. „Excelsior is een lastige tegenstander. Wij waren echt niet onbevreesd hier naar toe ge komen. Daarom ben ik bijzonder tevreden. We zijn weer twee punten rijker. En dat was mijn bedoeling Wim van Hanegem scoort Feijenoords vierde treffer in de strijd tegen AZ '67. Een voorzet van Coen Moulijn (niet zicht baar) rondt hij met het hoofd af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10