GEVANGENEN VERBANNEN Commentaar Conjunctuurmaatregelen Metaal niet eens over loonmaatregel Zeventig vrijgelaten Brazilianen in Chili Zwijgend protest in Oost-Groiiiiigen Het Kwartet» )iiveranderd Bejaarde vermoord Bomaanslag op minister verontrust Britse regering Weinig lioop op fusie-wet Paus treedt vt3£Sr£7l voorlopig van kracht niet af Varkensvlees is nu goedkoop! varkenslappen met champignons en ham Nieuwe Leidse Courant ecteur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer jkantoor Leiden Donderdag 14 januari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Nieuwe CHRISTELIJK DAG BI AD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik heb helden gekend die l n hoofd ophieven als zij schoten werden en zich gen voor een vooroordeel. DUMAS HST wees LI DE BILT In onze naaste om- jrtving komen slechts geringe ver- deringen voor. Met een zuid- ïtelijke luchtstroming wordt :ht aangevoerd, waarin het lachts licht vriest en waarin erdag het kwik tot omstreeks :r graden boven het vriespunt mt. Dver Scandinavië dringen sto- igen naar het zuidoosten op, wijl een hogedrukgebied boven island zich vrij snel naar het iden verplaatst. Het ziet er naar dat een uitloper van dit sys- an morgen over Duitsland en nemarken zal liggen. Ten westen van Ierland ligt een betekenis afnemende depressie ervan het koufront over West- ankrijk wat naar het noordoos- opdringt. Wolkenvelden hier- kunnen voornamelijk het westen en het zuiden van het 1 beïnvloeden, maar verder ;dt geen aktiviteit verwacht. Vooruitzichten voor zaterdag: inlal uren zon: 0 tot 5; min. fnp.: omstreeks normaal; max. pp.: omstreeks normaal; kans I een droge periode van mins ts 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 icent. BAROMETERSTAND: heden 10 ir 76 cm (1013 millibar) dalend. Zou eu maau 15 januari: zon op 8.42, onder .57; maan op 21.29, onder 10.17; I januari L.K. oog water :Hoog water, 15 januari: Rotter- im le getij 6.49, 2e getij 19.23; theveningen 5.30-17.41; Vlissin- •n 4.15-16.37; Haringvlietdam 3. zeezijde 5.56-18 08. Radio-uitzending van vertrek gevangenen Circa zeventig journalisten waren vanmorgen getuige van de start van liet vliegtuig met de zeventig vrijgelaten Braziliaanse gevangenen. In de Zwitserse ambassade wer den de gebeurtenissen via de radio gevolgd. Gemenebest RIO Ka een oponthoud van enkele dagen zijn vanmorgen zeventig Braziliaanse politieke gevangenen vrijgelaten in ruil voor de ontvoerde Zwitserse ambassadeur Bucher. Hij zou waarschijn lijk in de loop van de dag op vrije voeten worden gesteld. Kort voordat zij naar Chili konden vertrekken, hoorden de 70 vrijgelaten gevangenen, dat zij nooit meer i Brazilië mogen terugkeren. Leeuwarden De politie v an Leeuwarden acht het niet uitgesloten dat de 64-ja.rige S. van der Veer wiens lijk gistermorgen werd gevon den, werd vermoord. Het lijk lag onder kranten en de deur van het huis van de bejaarde, die als een zonderling type bekend stond, was open. Twee schoolmeisjes deden dé ont dekking. Op weg naar school gingen zij de openstaande deur binnen en zagen in de kamer op de grond een paar armen en benen, die uit een hoop kranten staken. Helemaal van streek renden zij naar school en waarschuwden de directeur, die dacht dat de man dronken was. Hij lichtte de politie toch in. In de pauze ging de hele klas naar het oude huisje. De jongelui dachten dat de man wel verdwenen zou zijn, maar dit bleek niet het geval. Toen werd voor de tweede maal de politie gewaarschuwd, die onmiddellijk kwam kijken. WINSCHOTEN In Oost- Groningen zou men de 25 Ka merleden, die vanmiddag in Winschoten zouden aankomen voor een tweedaags bezoek aan dit probleemgebied, een mas sale ontvangst bereiden. Als de plannen van het comité Noodklok Oost-Groningen zouden slagen, zou het Stationsplein gevuld zjjn met duizenden zwijgende Oost groningers. „Met dit zwijgende protest willen we uitdrukking geven aan het ge voel van verontwaardiging en on behagen dat hier leeft over het so ciaal en economisch achterblijven van dit deel van de provincie", zei de heer C. .T. Hoekstra van het en kele dagen geleden in het leven ge roepen comité. Het bezoek van de leden van de Kamercommissies van sociale en economische zaken wordt gehouden aan de vooravond van de behande ling van de Oostgroningse proble men in de Tweede Kamer (maan dag). .,\Ve zijn de rijkste provincie van Nederland met omvangrijke aard gasreserves en zoutvoorraden in de bodem. Mogen wij nu eindelijk ook eens een graantje meepikken?" Het comité meent dat het voor de bloei van Oost-Groningen nodig is meer huizen te bouwen (om de be volking vast te houden), financiële voorwaarden te scheppen voor een goede beroepsopleiding voor de jeugd en omscholing en een snellere ontsluiting van het gebied, onder meer door het wegenbouwprogram ma vervroegd aan te pakken. Het initiatief van het comité is overgenomen door predikanten en geestelijken, die in verschillende kerken de bevolking hebben opge roepen aan het zwijgend protest deel te nemen. Vele winkeliers zouden hun winkels gesloten houden cn bedrijven vervroegd hun poorten sluiten. Kort voordat de 59 mannen en elf vrouwen op een toestel naar Chili werden gezet, werd een de creet van president Medici voor gelezen waarbij 68 van hen le venslang worden verbannen en een Italiaan en Fransman gede porteerd. Berichten over mogelijke nieuwe ontvoeringen van diplomaten in Zuid- Amerika verspreidde gisteren bet En gelse dagblad The Times. Slachtoffer daarvan zou onze ambassadeur in Uruguay, dr. H. van Blankenstein, kunnen worden. Ook de Duitse ge zant zou zijn bedreigd. The Times kwam aan deze gegevens na een gesprek met een leider van de Tupamaros. De acties zouden worden ondernomen als de regering nog stren gere veiligheidsmaatregelen gaat ne men in verband met de ontvoering van de Britse ambassadeur Jackson. (Elders in dit blad staat meer over de nieuwe bedreigingen.) Uitgesteld De vrijlating van de zeventig Brazi liaanse gevangenen was maandag aan gekondigd. Ze waren toen ook al over gebracht naar een vliegveld in Rio de Janeiro. Zonder opgaaf van redenen werd hun vrijlating enkele malen uit gesteld. Om vier uur vanmorgen steeg de Boeing op met bestemming Santiago. Aan boord bevonden zich 110 mensen: de zeventig gevangenen, drie kinderen van een echtpaar van de vrijgelate nen, 35 agenten en tien bemannings leden. Vier uur later moest het vlieg tuig in Chili landen. Een mogelijke reden van het uit stellen van de reis noemde het door gaans goed ingelichte blad Manchete: de Braziliaanse autoriteiten zouden bang zijn dat de gevangenen in Alge rije een Braziliaanse regering in bal lingschap zouden gaan vormen. Ook zou het vertrek zijn vertraagd door het zeer grondige medische on derzoek om te voorkomen dat de ge vangenen na hun vrijlating zouden beweren te zijn gemarteld, zoals eer der is gebeurd. Bevestiging Bucher zou onmiddellijk in vrijheid worden gesteld wanneer de internatio nale persbureaus de aankomst van de zeventig in Chili zouden bevestigen. Overigens verwachtte men dat dit niet voor het spitsuur van vanavond zou zijn. Buchers butler had gisteren reeds een fles champagne op ijs gezet om zijn baas. die hy 37 dagen niet heeft gezien, een hartelijk welkom te be reiden. LONDEN De bomaanslag op de woning van de Britse minister voor werkgelegenheid en produktiviteit, Robert Carr, heeft in Engeland veel opschudding gewekt. Scotland Yard heeft alle leden van de regering on der politiebescherming gesteld. In het Lagerhuis verklaarde de bewindsman voor binnenlandse zaken. Maudling, dat de veiligheidsmaatregelen drin gend moeten worden herzien. Nor maal staat alleen bij de woningen van de premier en de ministers van buiten- en binnenlandse zaken poli tie. Twee in kranten verpakte helse machines veroorzaakten dinsdag avond ernstige schade aan de woning van minister Carr De explosie gebeurde aan het eind van een dag van wilde stakingen uit protest legen het regeringswetsont werp tot beperking van het stakings recht. Minister Carr is de man die het voorstel in het parlement moet verdedigen. DE WAARDE VAN HET Gemenebest is voor Engeland al geruime tijd een betrekkelijke. Zij verminderde naar mate de Britse invloed in de wereld geringer werd. Geconfronteerd met het succes van de EEG (Europese economische gemeenschap) besloot Londen zelfs, de banden met het Gemenebest zo nodig losser tc maken. In economisch opzicht heeft het losse samenwerkingsverband tussen En geland en zijn vroegere koloniën niet zo heel veel meer te betekenen. Die tijd is voorbij. Voor Engeland zijn de landen van het Gemenebest nog van belang, omdat zij binnen de Britse invloedssfeer liggen. Het neemt nog een bijzon dere positie in. Op de vandaag te Singapore begon nen conferentie van bet Gemene best moet blijken, of Engeland bij toenemende meningsverschillen zijn rol kan blijven spelen. Het Britse voornemen om wapens aan Zuid-Afrika tc leveren heeft bij verschillende Gcmenebestleden zoveel kwaad bloed gezet, dat zij aan uittreden denken. Met name Zambia (het vroegere Noord-Rhodesië) en Tanzania ne men een dreigende houding aan. Maar Engeland lijkt niet bereid, voor druk te zwichten. Om te voorkomen, dat de conferentie een complete mislukking wordt, heeft men het punt dat met de Britse stap te maken heeft onder aan de agenda gezet. Canada en India, die ook kritiek heb ben op de houding van Londen, lopen wat minder hard van stapel en spelen vooralsnog een bemidde lende rol. Londen lijkt niet van plan zijn voor-* nemen op te geven. AI zal het pas een definitief besluit nemen, als de conferentie achter de rug is. Het is misschien onvermijdelijk, dat Zambia en andere Afrikaanse of Aziatische leden nog voor het einde van de bijeenkomst tot een beslis sing zullen komen. Gepoogd zal dan worden, deze landen te bewegen niet uit het Gemenebest te lopen, maar hun medewerking op te schorten, zulks in afwachting van betere tijden. Of dit zal lukken? Van deze opschor ting kan moeilijk worden verwacht, dat zij zal leiden tot het opgeven van het Britse plan betreffende Zuid-Afrika. En verkiezingen kunnen in Engeland tot 1975 op zich laten wachten. J. ARNHEM De 52-iarise Arnhem- Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als v deze bon invult! I Ik geef op als nieuwe abonnee: l Naam: I Adres: Plaats: y betaling per kwartaal Dmaand. Mijn naam is: Adres: Plaats: Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. map postpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, leiden ROME Paus Paulus denkt er niet over, om af tc treden als hij 75 is, of het 7,ou moeten zijn, dat een ernstige ziekte hem daartoe zou dwin gen. Dit heeft de Amerikaanse pater Francis Murphy verklaard in het En gelstalige dagblad ..Rome Daily Ame rican". De paus is thans 73 jaar. Volgens Murphy is het Vaticaan zeer ontstemd over de geruchten, dat de paus een aftreden zou overwegen. Ze doen de ronde sinds hij in 1966 een bezoek bracht aan de cel, waarin Coelestinus V zich had teruggetrok ken, nadat hij in 1924 het pauselijke ambt vrywillag had neerglegd. Coe lestinus is de enige paus, die dat ooit heeft gedaan. Maar volgens Murphy gaat een ver gelijking tussen beide pausen hele maal niet op. Coelestinus was maar enkele maanden paus. Daarvoor was hij altijd kluizenaar geweest. Zo kwam het, dat hij zeer gefrusteerd werd door het kerkelijke bestuursap paraat. Paulus daarentegen weet de Vaticaanse bureaucratie uitstekend te bespelen. Aftreden zou vierkant in strijd zijn met de ambtsopvatting van paus Paulus. Hij zou het een verloochening vinden van Gods oproep om tot het einde getrouw te zijn. Kapperstarieven gaan vier procent omhoog DEN IIAAG De minister van economische zaken stemt er mee in dat de kappers hun tarieven met 4 procent verhogen. Deze toestemming is verleend in verband met verhoging van de btw per 1 januari 1971. de loonkostenstijging en algemene kos tenstijgingen. Bij de toestemming is I overwogen dat deze arbeidsintensieve bedrijfstak door de kostenstijgingen in exploitatiemoeilijkheden zou gera- i ken. kogel in de rug ARNHEM De 52-jarige Arnhem mer W. E. is gisteravond, toen hij door de Valckenierstraat liep. door een kogel in de rug getroffen. Met spoed werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig. De kogel blijkt afkomstig uit het geweer van de 17-jarige verwar mingsmonteur G. S. die het aan het schoonmaken was. Daarbij zou het geweer naar zijn zeggen plotseling af zijn gegaan. LONDON Engeland gaat de beperkingen die het in 1957 heeft ge legd op zijn eierexport naar Neder land en Denemarken, op 1 februari opheffen. Dit verklaarde de Britse minister van landbouw James Prior gisteren. De beperkingen werden destijds opgelegd, omdat de Britse eierproduc- tie zwaar gesubsidieerd werd De om standigheden zijn echter inmiddels zeer gewijzigd, zodat Engeland bin- nenkort naar een vrije eiermarkt zal overgaan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De maatrege len voor de afkoeling van onze economie zullen nog langer van kracht blijven wanneer blijkt, dat dc internationale ruilvoet niet wordt verbeterd. Minister mr. R. J. Nelissen van economische zaken stelde gisteren de ze voorwaarde in de Eerste Kamer Op het ogenblik ziet het er niet gun stig uit. Het gewenste overschot op de betalingsbalans wordt niet bereikt. Het tekort wordt op het ogenblik ge raamd op meer dan een miljard gul den. Mr. Nelissen vond de stijging van de investeringen niet opvallend ver geleken met de stijging van de lonen. In 1970 heeft men te maken gehad met een inhaaleffect van 1969. Overigens had men halverwege het jaar nog niet het vermoeden, dat de investeringen zo snel zouden stijgen. Deze stijging bedroeg de eerste ne gen maanden tegenover dezelfde pe riode in 1969 elf procent. De datum van 15 maart, waarop de prijsmaatregel afloopt, moet opnieuw worden bekeken. De minister ontkende, dat er een stroom van klachten was ontvangen over prijsverhoging naar aanleiding van de stijgig van de BTW. Wel waren er veel vragen om inlichtin gen. De verlaging van de prijzen van de maaltijden in de horecabedrijven (met 6 pet.) kan worden afgedwongen. Zoals bekend vallen de maaltijden nu onder het goedkope BTW-tarief. De minister van economische zaken was over een wettelijke regeling voor controle op fusies, waarom in de mo tie-Goudzwaard wordt gevraagd, minder optimistisch. Hij zag het SER-advies nog niet zitten. Staatssecretaris drs. L. J. M. van Son noemde de motie, die was inge diend door zes partijen over Oost- Groningen geheel overbodig. De rege ring erkent immers de bijzondere po sitie van dit gebied. De ontwikkeling van bet noorden van het land gaat'slechts met ho.-'en en stoten in de goede richting. Maar de staatssecretaris wilde blijven gele ven in de mogelijkheden van het noorden. Lappen met peper en zout bestrooien. In de koekepan stukje boter of rundvet. Vlees even door de koffiemelk en paneermeel halen. Heet bakken in bewegende pan. Braadjus alblussen met water. In een ander pannetje champignons en reepjes ham heet bakken. Over het vlees strooien. Braadvet afblussen en bij de jus voegen. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vleescor.serven (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers- cn werknemersorganisaties in dc metaalindus trie zijn het gisteren niet eens geworden over de interpretatie van de algemene loonmaatregel voor deze bedrijfstak, die in 1969 een tweejarige c.a.o. heeft afgesloten voor 1970 en 1971. De werknemers menen dat de loonmaatregel geen afbreuk mag doen aan hetgeen in deze c.a.o. werd overeengekomen. Ook over de verwerking van de 400 bestaat verschil van mening. De werkgevers zijn van oordeel dat dit bedrag dit jaar een toeslag moet i blijven, terwijl de werknemers de 400 tussentijds in de loonschalen willen verwerken. De werkgevers willen deze verwerking liever overlaten aan het beleid van de afzonderlijke ondernemingen, zonder een centraal vastgesteld advies. De besprekingen worden over enkele weken voortgezet nadat de par- I tijen zich intern hebben beraden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1