Nu rente tot postspaarbank éindelijk krijgen we echt opgeleide huisartsen Lof voor sociaal beleid Roolvink DRS. TILANUS WIL DRIE SOORTEN EXAMENS jVan der Louw in Kamer Senaat teleurgesteld over voortgang van grondwetsherziening Herziening opleiding verpleegster Veringa onderzoekt conflict rond prof. Wieberdink WOBNSOAG 13 JANUARI 1971 Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening". Formulieren en afrekening worden u toegezonden. voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is eohter ook mogelijk geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren. j(Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het najaar li er in Utrecht een speciale leiding voor huisarts starten, s. Tilanus (c.h.) sprak hier Heren over bij de behandeling B de begroting van volksge- idheid in de Tweede Kamer. la zes jaar studie kan de toekom- |e arts kiezen tussen specialisatie leen speciale studie van een jaar Ir huisarts. „Eindelijk kunnen we de echt opgeleide huisartsen krij- zei drs. Tilanus. j pleitte verder voor het instellen drie soorten artsenexamens: het litionele examen voor de indivi- genezing, een artsexamen ge- bp de algemene gezondheidszorg :n artsexamen met het accent op ledische technologie, icheidene Kamerleden pleitten de instelling van groepspraktij- in de grote steden. Maar drs. Ti- dacht, dat we dit stadium al bij waren. Hij vroeg subsidiëring wijkgezondheidscentra. Milieuhygiëne ifvoerig is ook gesproken over de «hygiëne. Mej. Van Leeuwen 0 prees het aktief beleid van tssecretaris Kruisinga. Haar wens een nog bewuster voorlichting dit probleem. let kwaad moet in de wortel wor- bestreden. De remedie moet ge en worden in het bevolkingsbe- het industrieel beleid en het eco- isch beleid. Het gaat hier om een kersopdracht van de Schepper", zo mejuffrouw Van Leeuwen. Geen zout dr. Imkamp (D'66) diende een 1 in waarin wordt gevraagd te ferzoeken of de gladheid met een per schadelijke stof kan worden bestreden dan met zout. Het was hem evenals mevrouw Epema-Brugman (soc) te doen om de verzilting van de bodem tegen te gaan. De heer Schuitemaker (groep- Goedhart) was bezorgd over het plan voor de inrichting van spaarbekkens voor drinkwater op de Veluwe. Hij sprak over een ernstige bedreiging van ons leefklimaat. Volgens de heer Schuitemaker zijn w\j bezig ons land kapot te maken. Het minst te spreken over staatsse cretaris Kruisinga was dr. Van der Lek (soc. soc.). Hij noemde hem het paradepaardje van het kabinet. Maar zijn milieubeleid lijkt echter veel op de nieuwe kleren van de keizer. Er worden mooie toezeggingen ge daan over inspraak bij industrievesti ging. maar Economische Zaken be slist. aldus de PSP'er Rijnmond Nu Rijnmond tot sanering&gebied is verklaard, wil mevrouw Epema- Brugman ook een saneringsplan.. Vol gens dit plan moeten alle lekkages aan koolwaterstoffen worden opge spoord. De bedrijven zijn hiervan op de hoogte. Men verzwijgt echter de ge gevens voor de concurrentie Maar voor het algemeen belang moeten de ze geheimen bekend worden gemaakt. Mevrouw Epema vroeg een wet op de geluidshinder Een aanvulling van de luchtvaartwet vond ze niet voldoende. Pleidooi in Kamer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Ka mer is gisteren van verschillende kanten aangedrongen op herziening van de opleiding en de regeling van de status van de leerling-verpleeg ster. Mevrouw mr. E. Veder-Smit (lib.) wees op de veroordeling van de acht tienjarige Rotterdamse leerling-ver pleegster Paula F. wegens het ma ken van een fout bij het toedienen van een bloedtransfusie, als gevolg waarvan de betreffende patiënt over leed. Het blijkt nu hoe kwetsbaar deze groep is, aldus mevrouw Veder. Zij deed een dringend beroep op staatssecretaris Kruisinga (volksge zondheid) om de resultaten bekend te maken van het onderzoek dat hij heeft laten instellen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De heer A. A. van der Louw (37) is gistermiddag geïn stalleerd als lid van de Tweede Ka mer voor de PvdA. Hij volgt drs. E. L. Berg op. die directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten is geworden. André van der Louw is kandidaat voor de functie van partijvoorzitter als opvolger van dr. A. Vondeling. Hij is thans vice-voorzitter. Het nieu we partijbestuur wordt tijdens het partijcongres op 4. 5 en 6 februari gekozen. Wordt Van der Louw gekozen, dan wordt het congres voorgesteld dat hij pas na de Kamerverkiezingen de functie zal aanvaarden. Wijst het congres een andere voorzitter aan, dan neemt Van der Louw zijn kandi datuur voor het Kamerlidmaatschap aan. Sinds juli 1957 is „Nieuw-Linkser" Van der Louw werkzaam bij de VARA o.a. als redacteur van de Vara-gids en als perschef. Hij heeft inmiddels deze functie neergelegd. Hij werkte mee aan de publicaties "Tien over Rood" en "De meeste mensen willen anders." Overhenidenlahriek Goj jo gaat sluiten ARNHEM Personeelsschaarste is er oorzaak van, dat de overhemden- fabriek Cojo v/h confectieindustrie H. 'Joosten het in Arnhem-zuid geves tigde bedrijf gaat sluiten. Over het aan de 75 personeelsleden aangezegde ontslag is met de vakbonden overleg gepleegd. Volgens Cojo is een gun stige afvloeiingsregeling getroffen. Het bedrijf werd in 1930 in Arn hem gesticht. Vooral de laatste jaren was er een tekort aan personeel, ter wijl de omzetstijging vorig jaar ruim 40 pet bedroeg in vergelijking met 1969. Voor dit jaar wordt een stijging verwacht van 30 tot 50 pet. De bedoe ling is de produktie in het buitenland voort te zetten. Over de plaats liet de directie zich nog niet uit. In Arnhem zal echter het verkoopkantoor geves tigd blijven met vijftien man perso neel. De heer A. van der Louw werd gisteren lid van de PvdA-jractxe in de Tweede Kamer. Hier is hij in gesprek met drs. Schmelzer, leider van de KVP-fractie. Kritiek op minister Beernink DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zich gistermiddag ernstig teleurgesteld getoond over de voortgang van de grond wetsherziening. Zowel van de kant van de rege ringspartijen als van de oppositie Op Schiphol arriveerde gisteren de Israëlische zangeres Esther Ojorim. Zij zal o.a. optreden in een programma met Frans Halsema. Twee doden bij braud in Groot Hungerink O EEFDE In huize „Groot Hunge- rink" in Eefde, een tehuis voor gees telijk gehandicapte mannen, zijn gis termiddag bij een brand twee ver pleegden omgekomen. De slachtoffers zijn de 46-jarige P. van B. uit Amsterdam en de 48-jarige W. van H. uit Rotterdam. De justitie- en politieautoriteiten stellen een onderzoek in naar de oor zaak van de brand. Gisteren in Scheveningen ge- I weest. Nu ja, laat ik eerlijk zijn i lijn acht naar het Gevers Dey- 'tplein. eruit gewipt en na tien )pc-n de Kurhaustrap opgegaan mij vervolgens in dat Kurhaus ?e uren opgehouden. >at is natuurlijk wel in Scheve gen zijn, maar niet de Scheve- gse lucht met volle teugen ki- >ken. Het was meer nippen aan glaasje vermouth, aarmate het gezelschap groeide »men er steeds weer koudhandige deblikkers binnen, die het anders aan hadden. Even een frisse neus aald aan het strand. Diep adem- in in de onbezwangerde zeelucht, r waren ook veel niet-Hagenaars vooral zij prezen de frisheid en iheid van onze kust. oen kwam er een mooi verhaal Van een mevrouw uit Vlaardin- Die gemeente is haar lief om redenen, maar geeft haar toch inlang een dieo eemis Dat gemis wat vogelgefluit r mocht eens een meeuw reeuwen en een verdwaalde mus Pen. maar dat gefluit dai Pm maar niet Tot „de" man in haar leven kwam Hoe hij heet weet ik niet en of zij hem ooit gezien heeft evenmin, maar hij kan zich verzekerd weten van een grote .genegenheid, zo niet liefde, van de 'vele Maasboulevaardbewo- ners. Want. daar kwetteren nu de mussen lustig, daar hipt een kuif leeuwerik rond en fluit een merel, zij. het dan soms midden in de nacht, een vogelvergissing omdat het arme Bomen dier het neonlicht voor de zon aan ziet.... En dat alles heeft die ene man mogelijk gemaakt. Hij is de directeur van de plant soenendienst en een bomenfan. Met voorlichting van Wageninger. heeft hij de zwaveldampen, de ben zinestanken en de andere vreemde luchtjes doen uitproberen op ver schillende boomsoorten en daarbij ontdekt, dat de Canadese iep nie! kieskeurig is en het allemaal slikt en daarbij blijft gedijen in een snel tempo. Nu staan er Canadezen langs de Maasboulevard en met het hout en het groen zijn de vogels gekomen. In twee jaar tijd, zo vertelde zij, werden er in Vlaardingen zo'n vijf honderd bomen geplant. Het aantal vogels is moeilijk telbaar vanwege de mobiliteit van dit volkje. En dat alles is te danken aan die ene man zo .zeggen de vogelminnen- den met diepe waardering en toe wijding. Ze zeggen het ook graag ter lerin- ge van andere ontgroende streken, steden, straten: „Zoek een stankbe- stendige boom en de levensvreugde keert terug." Den Haag is een groene stad met veel bomen, maar er zijn toch wij ken en werkelijk niet alleen in de oude gedeelten, waar een echte boom een bezienswaardigheid is. Het groen van een veldje tussen de to renflats is nog iets anders dan het wuivende lover.... Dat vinden de vogels ook Daarom vond ik het een mooi ver haal van die Vlaardingse DEN HAAG Miniater Veringa (onderwijs en wetenschappen) gaat de zaak-Wieberdink onderzoeken. In de komende week zal hij in gesprekken met een aantal direct betrokkenen nadere inlichtingen inwinnen over het conflict rond de hartchirurg aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Eind vorige week heeft de bewindsman van de curatoren van de universiteit, de stukken over deze zaak, waaron der het rapport van de commissie- Donner, ontvangen. Na die gesprekken zal de minister beslissen of het rapport van de com- missie-Donner en de andere stukken geheel of gedeeltelijk zullen worden gepubliceerd. Vooralsnog heeft de mi nister wel bedenkingen tegen open baarmaking van documenten. De voorzitter van de Nederlandse hartpatiëntenvereniging. H. FieveL, zei voor' de televisie, dat de hartpatiënten de kliniek van prof. Wieberdink zullen bezetten, als niet voor 23 januari een oplossing is ge vonden in het conflict. De vereniging houdt zich buiten dit conflict, maar eist wel da^ dit Utrechtse hartcentrum op korte ter mijn weer wordt opengesteld. Dooi de sluiting zouden al verscheidene hartpatiënten niet zijn geholpen. Nieuwe voorzitter curatorium school voor journalistiek AMSTERDAM Het curatorium van de school voor journalistiek heeft gisteren tot voorzitter gekozen prof. dr. J. A. van Kemenade, hoogleraar in de onderwijssociologie aan de ka tholieke universiteit te Nijmegen. Prof. Van Kemenade zal deze functie vervullen tot de herziening van de bestuursstructuur van de school zal zijn opgelost. De heren J. Th. M. Bank en J.. van Roon werden tot vi ce-voorzitter gekozen. De heer O. Postma is herkozen als secretaris-penningmeester. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Rool vink van Sociale zaken kreeg gisteren in de Tweede Kamer met name van KVP, ARP en CHU waardering te horen over zijn beleid van de afgelopen ja ren. Van der Ploeg (kath. v.), mejuf frouw Van Leeuwen (a.r.) en de heer Kikkert (c.h.) herinnerden eraan, wat de minister heeft gedaan voor de uit breiding van de sociale verzekeringen en noemden zün maatregelen ten be hoeve van de laagst betaalden. Opvallend was de geringe kritiek van de oppositie. De heer Van Lier (soc.) stelde dat het aandeel van de sociale zekerheid in het totale natio nale inkomen nog zal moeten blijven toenemen. In de volgende regeringsperiode wil de PvdA dat het volgende tot stand wordt gebracht: het gehuwdenpensioen van de AOW en het laagste AWW -pensioen moet worden opgetrokken tot het netto-minimumloon; een aanvullende volkspensioenverzekering, die wel- vaartsvaste pensioenen geeft tot 70 procent van het laatst verdiende in komen. Hiermee moet een begin wor den gemaakt. Verder een algemene volksverzeke ring tegen ziektekosten en verdere studie Van de vereenvoudiging van de sociale zekerheid. Voor de verwerking van de 400 in het minimumloon moet dit loon per 1 juli met drie gulden per week extra worden verhoogd. Hiervoor is een wetswijziging nodig. De heer Van Lier kondigde een motie aan, als de minister deze wetswijziging niet be looft. Uitbreiding wao Mejuffrouw Van Leeuwen pleitte voor een snelle uitbreiding van de Wet arbeidsongeschiktheid tot een volksverzekering. Zij vroeg aandacht voor de invaliden jonger dan 18 jaar en zag in de uitbreiding van de. wet een uitkomst voor de oudere, onge huwde vrouw, over wie een onthul lend rapport is gepubliceerd. Mej. Van Leeuwen merkte nog op dat aan de oplossing van het ziekte verzuim-probleem nog weinig is ge daan en dat door de sterke stijging van de premie van de ziektekosten verzekering vele kleine zelfstandigen en bejaarden de vrijwillige verzeke ring hebben opgezegd. De heer Van der Ploeg wilde een eind maken aan de praktijk, dat ouders die er het minst behoefte aan hebben, het gemakkelijkste kinder bijslag krijgen voor studerende kin deren. Nog dit jaar wilde hij een Ka merdebat over het probleem van de buitenlandse werknemers. Met mejuffrouw Barendregt (soc.) drong de heer Van der Ploeg aan op de ratificatie van.het verdrag van de Internationale Arbeidsorganisatie voor een gelijke beloning van man nen en vrouwen. Deze ratificatie is al vaak beloofd. Ma r er is nog niets van gekomen. Ze prees de minister, dat hij het overleg tussen de departementen over de problemen van de onvolledige ge zinnen op gang heeft gebracht. Zij vroeg een nota, niet alleen over de trieste situatie van deze gezinnen, maar een nota met beleidsmaatrege len. De heer Kikkert formuleerde enke le sociale verlangens van dc CHU: wetboek voor de sociale verzekerin gen (districtskantoren voor dc "'voe ring) en maatregelen tegen misbruik van deze verzekeringen. De prioriteiten van de CHU: wel- vaartsvast pensioen van 70 procent en uitbreiding van de WAO tot een volksverzekering. Pensioenplan Drs. Nypels (D'66) kwam met een geheel nieuw pensioen- en spaarloon plan. Het komt erop neer, dat de overheid elk jaar een minimumpen- sioenbesparing vaststelt, dat door iedere werknemer en zelfstandige kan worden gespaard. Door indexatie wordt het gespaarde bedrag waarde vast. De rente vervalt. Volgens D'66 krijgt de regering zo ook een belang rijk instrument in handen om de con junctuur te beinvloeden. De heer Van Dis (s.g.) veroordeelde scherp de staking van één uur naar aanleiding van de loonmaatregelen Dit was een politieke staking, zei hij. Ook in kringen van het CNV had men deze mening. Verscheidene leden hebben trouwens het lidmaatschap opgezegd. kreeg minister Beernink (binn. zaken) tijdens de behandeling van zijn be groting te horen dat de momenteel aanhangig zijnde herziening niet veel meer voorstelt, nu het wetsontwerp met betrekking tot de klassieke grondrechten eruit is gelicht. AR-senator P. C. Elfferich zei: „Men kan zich afvragen of de nu In gediende herzieningsvoorstellen zo in grijpend zijn, dat ze een ontbinding van de Eerste Kamer rechtvaardigen. Het doet het gezag van de grondwet geen goed, als de belangrijkste staatswet zo vaak op ondergeschilci» punten wordt gewijzigd". De socialistische senator dr. M. Troostwijk stelde, naast zijn kritiek op de grondwetsherziening, vast dat de gemeentewet niet drastisch is aan gepast. dat de herziening van de wet gemeenschappelijke regelingen en de gewestwet nog bij lange na niet in het Staatsblad staan, dat Amsterdam nog in de mist zit. dat Rijnmond nog voortsukkelt en dat de veranwoor- dingsplicht van de commissarissen der Koningin nog lang niet is gere geld. KVP-senator J. L. M. P. Teijssen. de plus-en min-punten tegenover el kaar zettend, wees er op dat de be langrijke beleidssectoren door minis ter Beernink in een nieuw perspectief zijn gezet. Hij noemde in dit verband de nota bestuurlijke organisatie en de richtlijnen voor gemeentelijke herin deling. Kabouterfestijnen Dr. P G. van Vliet (lib), vond, dat de kritiek van de oppositie in de Tweede Kamer op de bewindslieden van binnenlandse zaken het toelaat bare overschrijdt. Het experiment in Wormerveer, waar bij de gemeente raadsvergaderingen het publiek mag meepraten, noemde hij een bijzonder gevaarlijk precedent. Hij wilde van minister Beernink weten Welke maat regelen hij tegen deze 'uitwas' denkt te nemen. „In grote gemeenten zou deze praktijk kunnen ontaarden ln een soort kabouterfestijnen. Demo cratie betekent niet dat iedereen over alle dingen mee kan praten, overal waar hem dat goed dunkt, al dus de heer Van Vliet. Eerder dienden de PvdA, ARP, CHU. KVP, PPR en PSP tijdens de behandeling van de begroting van economische zaken een motie in waarin de regering wordt gevraagd extra maatregelen te nemen voor Oost-Groningen. Zij vinden dat Oost- Groningen vergeleken met de overige probleem- en stimuleringsgebieden in Nederland, te kampen heeft met bui tengewone structuurproblemen. Tijdens de behandeling van dc be groting van justitie vroeg PvdA-se- nator dr. Troostwijk minister Polak om een regeling die het onmogelijk maakt dat mobilofoongesprekken van de politie door iedereen kunnen wor den gevolgd. Van vele kanten is aan gedrongen op een drastische uitbrei ding van het aantal politiemensen. De heer Troostwijk hekelde het be roep op het staatsnoodrecht, dat de regering had gedaan ten tijde van het bezoek van president Soeharto. De politiemensen waren hiermee zijns inziens in een weifelachtige positie gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9