HET WORDT ZO ONGEZELLIG tratis bakeren en geld toe RUIMT OP Moeder Niesje (93) uit Katwijk: Explosie motor van DC-9 x, STAALDRAAD-SPLITSER Zhr. Jeugdhulp houdt open 3 avond voor kindercrèche HAASNOOT's interieurverzorging HAASNOOT's interieurverzorging I.V. Handel- en Industriële Mij. J. van Beelen Passagiers en bemanning aan ramp ontsnapt Sanders Behang 15 1/3 procent dividend Lening Gasunie 8 pet-15 jarig WOONVISIE WOONVISIE WANDMEUBELS vanafƒ175- DEKENS, 1 pers. ƒ46,50, 100% zuiver scheer wol, bekende merken. 2 pers. 58.50, 100 zuiver scheerwol. PRINCESTRAAT 40 - KATWIJ K AAN ZEE N£ IEIDSE COURANT WOENSDAG 13 JANUARI 1971 ATWIJK AAN ZEE - Er wordt ge- iopt in Katwijk-centrumSteeds meer plekken komen er. Ook aan het. 'aaigat Op 't pleintje staat nog één bbel woonhuis jeHet is een bouwval 1 zo langzamerhand rijp voor de af- Jhak. De ene helft is al gedurende een ar lang onbewoond. De aldaar gewoond mEbbende familie A. v. d. Plas is reeds ~~lar elders vertrokken^. Alleen nummer D ven is nog bewoond, tn wie denkt er een treurende familie n te treffen heeft het mis. Niesje Gey- tnan heet ze en in februari wordt ze 94. (door Henk Kamies) lk ben niet meer zo goed ter been99al dus Niesje. Maar vorige week ging zij met haar bijna vier jaar jongere broer (hij is 90) nog met de beentjes van de vloer. Dat was bij een verjaardag. In het volgens Niesje minstens drie honderd jaar oude huisje viert de gezel ligheid hoogtij. Wie bij haar op bezoek komtkan er van zijn verzekerd de nodi ge lachbuien te krijgen. Niesje van Dui venvoordegeboren Geyteman9 woont er sinds haar man is overledenmet een dochter. Hoe lang zij nog aan het Waaigat zullen iconen is onbekend. 'ICIEEL weet ik van niets", zeggen moeder en dochter. Ze jn het er echter wel over eens, _-pt hun huisje („Ik woon hier 36 ar") zo langzamerhand voor de braak is bestemd. Niettemin: Het lekt hier nog helemaal niet en Ij kunnen het best warm stoken". Soch vindt onze hoogbejaarde Kat- ijkse (geboren en getogen) al die brekerij maar niets. „Het moet ituurlijk gebeuren. Ouwe huizen oeten weg, maar daarom vind ik Iet wel jammer. Het is niet ge- dlig meer". ije woont in een krot. Zij weet ch nog drommels goed te her ineren hoe mooi het huisje aan Waaigat zo'n veertig jaar ge- den wel was. Het had van die Eleine ruitjes met een groot raam het midden. Haar man ging het n beetje verbouwen, jn vader zei altijd, dat ze een huis an goud aan de Boulevard hadden innen hebben", zegt de dochter, lij is anders nooit tekort ge komen',' zo vindt Niesje Geijteman. it gesprek komt pas goed los als woord „bakeren" valt. Hoeveel ideren ze „gebakerd" heeft, is achterhalen, maar het moe minstens een paar honderd „Het was gratis bakeren en Aet 1 et v nderer y iet te a ner r geld toegeven", zegt ze. „De mees ten hadden geen eten en geen geld. Wat ik zélf allemaal niet betaalde!" En zij vertelt van haar buurvrouw („die elk jaar een kind kreeg"), die alleen de moeite nam even tegen de muur te tikken. „Dan wist ik wat ik moest doen. Zij nam op 't laqtst niet eens meer de moeite het te vragen. Het sprak vanzelf, dat ik het deed". Stromende regen "IVIESJE Geijteman zit vol grapjes en ze lacht zelf heel wat af. Dat is ook het geval als zij het verhaal vertelt over het missen van de tram. Het speelde zich af in de oorlog en er was spertijd. „Daar trok is mij niets van aan. Ik kwam uit Amsterdam en miste in Leiden de tram. Alleen in Rijnsburg werd ik door twee soldaten aangehouden. Maar ze lieten me toch gaan. In stromende regen liep ik en kwam drijfnat thuis. Tik tegen de deur en daar roept mijn man, die al op bed lag: wie is daar? IkkQ, zeg ik. Ik ken géén ikke, zei m'n man en daar stond ik in de ene bui na de andere. Hij vertikte het om de deur open te doen. Ten einde raad ffi— -W ons bedrijf te IJmuiden vragen wij op korte termijn evt. een jongeman ter opleiding. Hoog loon Reiskostenvergoeding. fliddenhavenstraat 58-62 IJmuiden. Telefoon 02550-12344 riep ik: als je nu niet gauw Apen doet. sla ik alle ruiten stuk. Toen deed hij het maar". Niesje kent meer van zulke verhalen. Een uitspraak van wijlen haar man: „Ik ben zestig jaar met haar ge trouwd, maar ze heeft nog geen zestig dagen bij mij in bed gelegen". Dit sloeg op de vele nachten, dat zij uit bakeren ging. „Helpen deed ik nu eenmaal graag". Zélf heeft ze drie kinderen. Twee zonen en een dochter. Ze wonen in Katwijk. Van 's morgens vroeg tot t 's avonds laat heeft ze visite „Som's hebben wij niet eens tijd om te eten Mooi uitzicht TJE7AAR ze niet zo over te spreken is, is over de Katwijkse jeugd. Ze vindt het „snotneuzen", maar dat is bij Niesje een rekbaar begrip. Want iemand van middelbare leef tijd maakt daar in haar ogen ook nog wel aanspraak op. De laatste tijd heeft ze veel last van baldadige jeugd. Een week of zes geleden werd een ruit uit de woning ge slagen. „Dat kostte vijftien gulden voor een nieuwe", zegt ze veront waardigd. Soms vliegen er ook grote keiën op het dak of tegen de muur. „Mis schien denken ze, dat ons huisje ook onbewoond is", zo praat Niesje het nog goed. Maar leuk vindt ze het allesbehalve. En gevaarlijk is het ook. Of al die visite niet veel te druk voor haar is? „Wel nee, het brengt nog wat gezelligheid. Want door al die afbraak wordt het steeds on gezelliger in het dorp". Voorlopig woont zij nog in het huisje aan 't Waaigat. Zij geniet nog da gelijks van het uitzicht op zee. „Als je daar in die hoek gaat zitten, kun je zien hoe mooi het is als je op de Boulevard kijkt", zegt ze. En ze heeft gelijk! Deze bijna 94-jarige, nog zo pientere vrouw... Vit de DUINSTREEK KATWIJK De 6-jarige Marian ne Kuyt stak gisteren plotseling de Sluisweg over. Zij liep tegen een fiets op, struikelde en kwam ver volgens tegen een auto terecht. Met een gebroken bovenbeen en schaaf wonden aan het gezicht, werd zij op genomen in het Academisch Zieken huis te Leiden. fDEN De twee panden, Zoeterwoudse singel 98 en ie tot juni vorig jaar tot tehuis voor ongehuwde - annex kinderdagverblijf hebben gediend, n een nieuwe bestemming. Door een simpele ver ing is, met de bestaande accommodatie een uiter- 9eschikt dag- en eventueel nachtverblijf voor kleine eel kleine) kinderen gecreëerd. Sinds november 1970 hier aan allerlei moeders (werkenden, gescheiden, renden, ongehuwden, en noem maar op) de gelegen- Segeven, hun peuters vanaf 6 weken oud tot vier onder dak te brengen van 8 uur 's morgens tot 6 uur onds. «ne groepjes van 8 peuters, naar leeftijd ingedeeld, en in de ruime speelkamer met spelletjes en verant- speelgoed uren zoet zijn. De „waterbak" (een zand bak gevuld met water), heeft een sterke aantrekkings kracht op hen, want spelen (lees: kliederen) met water is altijd een groot feest. Van de tuin, met veel zon en weinig wind in de zomer, wordt veelvuldig gebruik ge maakt. „Slaapplannen" (wat voor moeders, die in de verpleging nachtdienst hebben een uitkomst kan zijn), zijn nu al mogelijk. Een apart slaapzaaltje, waar jonge kinderen ook hun middagslaapje kunnen doen, ziet er gezellig uit. Als men belangstelling heeft om eens te zien hoe klein tjes hier opgevangen worden, hoe de speelmogelijkheden zijn en hoe alles in het belang van het kind is opgezet, kan men gebruik maken van een „open avond". Deze wordt vandaag gehouden in het huis van de vereniging aan de Zoeterwoudse singel 98, van 19.30 uur tot 21 uur. Beroepskeuzevoorlichting op de Mavo-scholen ALPHEN Door de wijzigingen die de Mammoetwet heeft gebracht, komen de leerlingen van de Mavo- scholen ook reeds eerder voor het feit van de beroepskeuze te staan. Voorheen was het vroeg genoeg, als men daar tegen de examentijd eens over ging denken. Nu moet men, in verband met het examen-keuzepakket van zes vakken, reeds in de derde klas ongeveer weten welke kant men uit wil. Daarover is gisteravond voorlich ting gegeven in de aula van de Im- manuëlschool voor Mavo, welke bij eenkomst gelijk bestemd was voor de ouders van de derde klassers van de Ichthusschool. Er was veel be langstelling. De directeur van laatstgenoemde school, de heer T. van de Kamp, vertelde wat er zoal aan de hand is voor hen, die in 1972 examen moeten doen. Vervolgens vertoonde een con sulent van het Gewestelijk Arbeids bureau beroependia's. Na de pauze was er een forum, onder leiding van de directeur van de Immanuëlschool, de heer A. Bikker, waarin een vier tal deskundigen zat uit het bedrijfs leven, van het ziekenhuis Rijnoord en het Arbeidsbureau. Met name werd er op gewezen, dat men, als het Mavo-diploma is be haald, niet direct aansluitend in de gewenste richting verder kan leren, door leeftijdsgrenzen (bijv. de ver pleegstersopleiding). Voor de laatste opleiding geldt bijv. een leeftijd van 17 jaar en 7 maanden Zuster Roks, docente van Rijnoord, vertelde, dat er plannen bestaan hierin wijziging te brengen. Zolang die er niet is, kan men aan een huishoudschool een jaar vormingsklas volgen, waarna men dan de resterende tijd adspirant-ver- pleegster kan zijn. In de tehuizen voor zwakzinnigen kan men reeds eerder de opleiding gaan volgen. De leerlingen word'en met een en ander de komende weken ook nog geconfronteerd op de scholen, waarna men met de ouders, evenwel in over leg met de schooldecaan, kan beslis sen, welke kant het zal uitgaan. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag 14 januari: Hoog water 5.05 17.14; laag water 1.0113.17. Vit de BOLLENSTREEK HILLEGOM De gemeentesecre taris E J Boeters geeft maandag tij dens de openbare raadsvergadering een technische.toelichting op de be groting 1971. HILLEGOM Mej. J. Th. M. Lubbe viert vrijdag een jubileum. Zij is 25 jaar werkzaam bij de Alge mene Bank Nederland N.V., waar zij nu kassier is. HILLEGOM Vanavond om 8 uur vergadert de NCVB in het Her vormd Jeugdhuis. Onderwerp is: „Een bedrijf in dienst van de ge zondheid". LISSE Zondag 17 januari wordt de 2e Keukenhofbosloop gehouden. Inschrijving en start bij het clubge bouw van De Spartaan aan de Spek- kelaan, 13.00. uur. RIJNSBURG Donderdagavond 8 uur zal ds. Agtereek in de zaal achter woonhuis Katw(jkerweg 15 een Bijbellezing houden over het getal 5. Vit de RIJNSTREEK ALPHEN Op aanwijzing van 'n dame, die het autonummer noteerde, is door de politie een 27-jarige man aangehouden. Er waren meer aan meldingen bij de politie binnenge komen van dames over het gedrag van deze man. ALPHEN Wethouder Houben zal donderdagmorgen om 10 uur in Alphen-Ridderveld. de sleutel over handigen aan de eerste bewoners van het complex keuzewonimgen in deze wijk. Veertig jaar bij PTT HILLEGOM De heer J. M. Pij pers was dinsdag veertig jaar in- dienst van de P.T.T. Er werd een druk bezochte receptie gehouden. Directeur J. Visser overhandigde de P.T.T.-oorkonde met de gouden speld en een enveloppe met inhoud. De heer v. d. Goes memoreerde de loopbaan van de heer Pijpers die op 14-jarige leeftijd in dienst kwam als telegram-besteller. Van de col lega's ontving de jubilaris een sche merlamp. SCHIPHOL Een dertigtal passa giers en de bemanning van een DC-9 van de KLM, die woensdagochtend van Schiphol naar Manchester ver trok (vlucht kl 153), is aan een ramp ontsnapt toen enkele ogenblikken na de start van Schiphol één van de twee motoren van het toestel door een explosie werd opengereten. De inzittenden hoorden een luide klap. Vlak nadat het onderstel van de machine was ingetrokken. De gezag voerder behield zijn kalmte, trok het toestel eerst nog op de resterende motor boven het wolkendek uit en deelde varvolgens de toren zijn be skuit mee om naar Schiphol terug te keren. Hij maakte op de overgebleven motor een bewonderenswaardige lan ding, aldus één der passagiers, de 32- jarige G. Geheniau uit Aerdenhout Want wegens de toenemende mist was er nog slecht zacht ook. Indien deze explosie een half uur later was DELFGAUW De aandeelhouders van de N.V. fabriek van behangsel papier Gebr. Sanders zijn akkoord gegaan met een dividend van 15% procent (v.j. 12 procent), naar keuze van de aandeelhouders geheel In con tanten of 12 procent in contanten en 3% procent in aandelen over het boek jaar 1969-1970. In het boekjaar werd een winst behaald van ƒ1,3 miljoen (v.j. 0.9 miljoen). Van de geldomzet van 23 miljoen had rond 50 procent betrek king op de export, waarbij West-Duits- land als nummer een op de ranglijst staat. De resultaten in het lopende boek jaar 1970-1971 zijn bevredigend. In het komende jaar zullen de investeringen 3.5 miljoen bedragen, waardoor o.m. nodig is een lening van rond ƒ1 mil joen tegen 9i/4 procent rente. Mr. F. B. 's Jacob werd als commissaris her kozen. LISSE De heer P. van der Zwet en mevrouw Joh. van der Zwel- Duiven voorde, Wïlhelminastraat 44, vieren 20 januari hun gouden huwelijksfeest. Beiden zijn bijna 75 jaar. Het echtpaar, dat acht kinderen heeft, geniet nog van de oude dag en mag zich beslist vitaal noemen. Van de kinderen wonen er nog twee thuis. De overigen zijn getrouwd. Verder zijn er twintiy klein kinderen. De bruidegom is een echte „bollenjongen oude stijl". Toen hij 11 jaar was, ging hij bij de firma H. Slegtkamp en Co. werken, waar hij de 22 jaar vol maakte. Wegens opheffing ging hij toen over naar het bedrijf van H. de Graaff en Zonen en tot vorig jaar was hij in de paktijd nog aan het werk. Op de huwelijksdag zelf (woensdag 20 januari) is er van 4.30 tot 6 uur receptie in gastenhuis Welkom. geschied, zou een landing op Schip hol niet meer mogelijk zijn geweest. Na de landing bleek, dat de ex plosie een gat van bijna een vierkan te mdter had geslagen in de motor en de motorgondel en wel aan de boven zijde. Wegvliegende stukken staal hadden het vertik ale staartvlak beschadigd, terwijl de explosie tevens een deuk in de romp had veroorzaakt Gezagvoerder J. Eshuis, die met zijn onfortuinlijke DC-9, om 9.03 uiur was opgestegen, zette uit zuide lijke richting aanvliegend de machine precies 10 minuten later op de over gebleven motor, feilloos neer op de baan 01-rechts van Schiphol. Op het bufferplatform verlieten de passagiers het toestel langs een trap en werden met een bus naar de wachtkamer teruggebracht. De mist maakte de malaise compleet. Het zicht werd zo slecht, dat de reis met een ander vliegtuig stagneerde. Bo vendien moest er een nieuwe beman ning komen, omdat men na zo'n avontuur gezagvoerder Eshuis en zijn bemanning niet meteen weer de lucht in wilde sturen. STIL Na de klap vlak na het intrekken van het onderstel, bleef het korte tjjd angstig stil in de cabine, daarna kwam de stem van de captain, die mededeelde, dat er motorstoring was opgetreden en dat hij dus zou terug keren naar Schiphol. De passagiers haddien de stoelrie- men, die voor de start moeten wor den omgegord, nog niet los gemaakt Je kur»t jezelf misschien moedig vinden, maar hoe lakonaek je ook reageert, toch ben je wel bang", al dus passagier Geheniau- „Het be roerde is dat je denkt: de captain zal wel iets verzwijgen. Er is vast iets veel ergers aan de hand. Ik zelf dacht, dat het onderstel kapot was geslagen en verwachtte een hele schuimbaan op Schiphol." Na de landing zag hij pas hoe de explosie de motor had Van de gondel waxen hele stukken staal of aluminium verdwenen, die tijdens de vlucht naar beneden moeten zijn gevallen. Of de ontploffing is te wijten aan een technisch mankement van de motor, dan wel aan enigerlei vorm van sabotage of slecht on derhoud, kon niet terstond worden vastgesteld. Rijksluchtvaartdienst, de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie en de KLM stellen er een onderzoek naar in. AMSTERDAM Een syndicaat on der leiding van de Amrobank zal een 8 pet. 15-jarige obligatielening groot f 100 mnL ten laste van de NV Nederlandse Gasunie overnemen. De koers van uit gifte zal worden vastgesteld en be kendgemaakt op maandag 18 januari voorbeurs. De lening zal worden afge lost in vijf gelijke jaarlijkse termijnen, beginnende in 1982. Vervroegde of ge deeltelijke aflossing is gedurende de eerste 10 jaar van de looptijd niet toe gestaan. Daarna is zij toegestaan van 1. maart 1981 af, uitsluitend op 1 maart van elk jaar a 101 pet De lening is verdeeld in coupures van f 100. In schrijving op 20 januari, storting op 1 maart Philatelica Noord wijk: 77 leden NOORDWIJK In „Die Ossewa" hield „Philatelica" dc jaarvergade ring. In het financiële overzicht liet dc penningmeester een optimistisch geluid horen. Ook het verslag van secretaris H. Nicuwstraten gaf stof tot voldoening. Philatelica telt 77 leden. Ook is er een jeugdclub met on geveer 40 leden. Bij de bestuursverkiezing stelden de heren C. v. d. Zwan en H. Nieuw- straten zich niet herkiesbaar. In de vakatures werden de heren W. Pas- schier en J. Warmenhoven gekozen. Zie Onze BANKSTELLEN vanafƒ475,- etaiages SLAAPBANKSTELLEN vanafƒ495,- (plaid, 1 bank en 2 stoelen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7