Soldaat schoot baby's in de irmen van moeders dood 20% Bakkenist hoopt dat nieuwe NV V-voorzitter zich reëler opstelt Gehandicapten maken in manifest wensen kenbaar NATIONALE AANPAK NOODZAKELIJK Albert Heijn weer met klaiitenobligaties Getuige in het proces tegen Calley Voorzitter middenstanders: 9T 9. Gier trekt veel bekijks Engelsen liepen niet warm voor proteststakingen Y erkeersongeluk met vier doden voor de rechter OVER 2 WEKEN START DE PANNEN-ACTIE MET /O KORTING Voor financiering supermarkts Zelfmoordpoging Delftse wurger WOENSDAG 13 JANUARI 1971 FORT BENNING/VS De ;.soldaat Paul Meadlo heeft steren als getuige in het pro- tegen luitenant Calley ge- gd. at hy in Zuid-Victnam bv's in de armen van hun ieders heeft doodgeschoten idat hij alle Vietnamezen als anden beschouwde. Meadlo (23) vertelde de krijgsraad t hij bang was dat de baby's als ooby-traps" fungeerden. Hij en Calley hadden op 16 maart 1968 in het dorp My Lai 100 tot 150 burgers gedood. „De avond voor de actie had kapitein Ernest Medina opdracht ge geven, dat alle bewoners van het dorp vrouwen en kinderen niet uitgezonderd gedood moesten worden", aldus Meadlo. Op de vraag van de aanklager waarom hij de Vietnamezen dood schoot antwoordde Meadlo: „Omdat zij tot de Vietcong behoorden." „Waar waren de baby's" zo vroeg de aanklager vervolgens; „Die lagen in de armen van hun Kasteel Oud-Wassenaar nam dr. E. Jonckheer gisteravond afscheid lklBk gevolmachtigd minister van de Antillen in Nederland. Binnenkort DOrdt hij ambassadeur in Venezuela. Op de foto ziet men hem met zijn Surinaamse collega drJ. D. Polanen (links). moeders", luidde het antwoord. „Was u bang dat ze u zouden aan vallen?" „Ja, dat was ik." „De baby's?" „Ja, zo reageerde Meadlo, „ze zou den bepakt kunnen zijn met granaten of wat hun moeder ook bij hen had kunnen stoppen misschien explo deerden ze wel." Competities In Detroit vertelde een voormalige luitenant van de mariniers, William Forester, op een persconferentie dat een Amerikaans mariniersregiment in Vietnam een „competitie" onder zyn vyf artillerie-eenheden had georga niseerd om te zien wie de meeste Vietnamezen kon doden. Op het regi mentshoofdkwartier werd daartoe elke dag een scorebord bijgehouden. Forester, die nu meewerkt aan campagnes tegen de oorlog, kon digde een nieuwe serie hearings over beweerde Amerikaanse oorlogs misdaden aan. Intussen hebben vijf Amerikaanse officieren in Washington op een officieel onderzoek aangedrongen in verband met aanwijzingen dat de VS in Indo-China bewust een politiek van gruwelen en oorlogsmisdaden volgen. Naar hun oordeel moet een militair hof van onderzoek de ver antwoordelijkheid voor zulke mis daden nagaan van generaal West- moreland, de stafchef van het leger, en generaal Abrams. de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam. Het congres zou een onderzoek moeten instellen naar de verant woordelijkheid van Amerikaanse regeringsleiders. Van de vijf officieren hebben er twee in Vietnam gediend en twee geweigerd naar Vietnam te gaan. Op een persbijeenkomst in Washing ton onderstreepten zij in burger dat ze geen zondebokken zochten maar het Amerikaanse volk besef wilden laten krijgen van de gruwel daden die door Amerikaanse troepen in Vietnam worden begaan. UTRECHT Tal van ver- i bedrijf twee procent noemt de •dag las ik in uw blad op de igina de kritiek van de schei- NW-voorzitter A. H. Klocs. het beslist noodzakelijk dat u dit lal (met een foto van de heer i) zo'n belangrijke plaats gaf? een socialistische krant een rede dr. Zijlstra ook op de voorpagina i? Daar komt bij dat deheer niet in de schaduw van dr. tra kan staan, de heer Kloos goed geluisterd dan had hij kunnen weten dat dr. Zijlstra niet om de lonen ging r om de prestaties van de wèrk- ers. Had Kloos dit niet onder de lacht van zijn makkers kunnen gen? Zou mede daardoor de pro- Me in de woningbouw niet kun- worden vergroot? t blad dient een eigen gezicht te h. Zeker als het gaat om de aan- jn van die zijde (PvdA). Rotterdam Zienswijze bespreking van de vraag „Be- God", in het NOS-tv-programma wijze, zal voor veel kijkers een teleurstelling zijn geworden. De 'Jmeten tijd werd in hoofdzaak ge- met waardeloos gepraat, uitzondering hierop maakte de raad van de psycholoog dr. Van aan de vrijdenker F. Kief om «ns naar een andere mening te irigens werd er steeds om het on- erp heengedraaid. Het ergste was lijn mening dat dr. O. Jager zijn liet benutte om het „bestaan van «j mi f L nii houd van een godloochenaar! Mastrigt ,5(prontrusting (4 en slof) (Van ->nze soc.-ccon. redactie) SCHEVENINGEN De di verse instituten, die werkzaam zijn voor het midden- en klein bedrijf, hebben inclusief de rijksmiddenstandsconsulenten samen slechts 350 personeels leden. Daar komen nog ruim 100 bestuursleden bij, die beslissen over ca. 16 miljoen voor het midden- ?n kleinbedrijf, een veel te klein bedrag voor driekwart van het totale aantal Nederland se ondernemingen. Dit zei de heer P. G. van der Weele, voorzitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf vanmorgen in een rede op de nieuwjaarsrecep tie van dit verbond. „Per onderneming wordt in deze bedrijfstak ongeveer 50 per jaar geïnvesteerd, beslist onvoldoende om de grote operatie van de sanering van steden en dorpen, waarin een groot deel van het midden- en klein bedrijf aanwezig is. tot stand te bren gen, naast de algemene belangen behartiging". Tienduizenden Volgens de heer Van der Weele zullen bij de herconstructie en sane ring van binnensteden en oudere dorpskernen nog tienduizenden on dernemers in het midden- en klein bedrijf in de knel raken en dat ver- j eist een nationale aanpak. Gezien het aantal personeelsleden, i die op de diverse instituten voor kabinet de belangen van het mid den- en kleinbedrijf behartigt. Verder zei de heer Van der Weele dat de heer A. H. Kloos in zijn af scheidsrede van zaterdag de investe ringen en de ondernemerswinsten ten onrechte de schuld heeft gege ven van de moeilijkheden. „De heer Kloos heeft als NW- voorzitter meer aangestuurd op zijn politieke beleidslijn dan op zijn so ciaal-economische verantwoordelijk heid voor de gang van zaken in ons land", aldus de heer Van der Weele, die zei te hopen dat zijn opvolger een evenwichtiger beleid zal uitstip pelen. Sprookjesachtige taferelen door de vorst. Bij Lons-le-Saunier in de Franse Jura een bevroren wa terval van 55 m hoog. langens op het gebied van huis vesting, werk, financiën, recreatie en dergelijke zijn neergelegd in een manifest dat een groep van 21 mensen uit alle delen van het -land van wie het grootste deel lichamelijk of zintuigelijk ge handicapt is, heeft verstuurd aan de regering, de leden van de Staten-Generaal, de organisaties van gehandicapten en politieke partijen. Het is voor het eerst, dat de ge handicapten zelf op deze manier hun wensen kenbaar maken. Zo willen deze gehandicapten o.m.: O Minstens een eigen kamer in verpleegtehuizen inspraak in de aanpassing van een te betrekken woning: aandacht voor de persoonlijke begeleiding van de gehandicap ten op medisch-maatschappelijk, financieel en medisch-sociaal terrein; redelijke aanpassing van het openbaar vervoer minstens van de in- en uitgangen: voor het privé vervoer een landelijke ontheffing van het parkeer verbod en ontheffing van motor- rijtuigenbelasting; aanpassing van de trottoirbanden op straathoeken en bij oversteek plaatsen: een beter subsidiebeleid ten aan zien van de recreatie. Doorstroming De groep Manifest stelt verder, dat een bepaalde vakopleiding ook tot reële werkgelegenheid moet lei den. De oorspronkelijke opzet van de sociale werkplaats door stroming naar het vrije bedrijf is volgens de groep niet geslaagd: 95 procent van de gehandicapten haalt het vrije bedrijf niet en de neiging bestaat, de overigen met het oog op het produktiepeil voor de werkplaats te behouden. In het manifest worden meer door stromingsmogelijkheden naar het vrije bedrijf gevraagd. De wettelijke plaatsingsmogelijkheden in het vrije groep te gering. Over de financiële situatie van de gehandicapten zegt het manifest, dat de sociale uitkeringen geen gelijke tred houden met de loonsverho gingen en dat de nieuwe belasting maatregelen bovendien tot gevolg zullen hebben dat de gehandicapten gemiddeld 23 procent meer gaan be talen, aangezien veel posten niet meer aftrekbaar zijn. De groep eist een herziening van alle uitkeringen „op dat de gehandicapten niet langer verplicht worden voor bepaalde uit gaven bedelcampagnes op touw te zetten". TILBURG De vale gier, die enke le dagen geleden in Dongen neer streek. is nog steeds aanwezig, zy het dat de vogel nu op het grondge bied van de gemeente Tilburg zijn domicilie heeft gekozen. De zeer zeldzame vogel trekt gro te belangstelling van het publiek, dierenvrienden en vogelkundigen uit binnen- en buitenland. Ook ambte naren van faunabeheer, ressorterend onder het ministerie van landbouw en visserij, zijn zich op de hoogte ko men stellen, evenals leden van de commissie voor de Nederlandse avi fauna. De gier is thans ongetwijfeld de meest gefilmde, gefotografeerde en besproken vogel in Nederland. De vogel blijkt niet geringd te zijn en is dus werkelijk wild. Het is volgens deskundigen waar schijnlijk dat de vale gier van de sterke zuidoostelijke hoogtestroming gebruik heeft gemaakt en op die ma nier in ons land verzeild is geraakt om de koude in Zuid-Europa te ont vluchten. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG „Ik hoop dat (drs. H.) ter Heide als voorzit ter van het NVV zich gemakke lijker en reëler zal opstellen dan zijn voorganger (A. H.) Kloos. Gehoord zijn recente uitlatingen heb ik er goede verwachtingen van, maar de tijd zal het moeten leren." Aldus de voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen, drs. S. C. Bakkenist, gistermid dag op de maandelijkse persbijeen komst van het verbond. „Het is drin gend nodig dat de normale verhou dingen zich herstellen, omdat er an ders geen goede basis is voor het ver dere overleg". „Onverantwoord" De heer Bakkenist noemde het on- j verantwoord dat door de vakbewe ging zoveel „propaganda" wordt ge maakt voor een „loonexplosie in juli". „Daarmee zijn het bedrijfsleven, noch de werknemers, noch het noodzakelijk herstel van de goede verhoudingen gediend. Een rustiger opstelling van de vakbeweging is dringend noodza kelijk en wij zullen al onze invloed aanwenden om dat te bevorderen". De VNO-voorzitter achtte het niet onwaarschijnlijk, dat sommige vak bewegingsleiders wraak willen ne men omdat zij de loonmaatregel niet hebben kunnen tegenhouden. „Maar zij hebben die aan zichzelf te wijten, omdat zij weigerden de loonmatiging te concretiseren, zoals regering en werkgevers hebben voorgesteld. De vakbeweging moet nu eens ophouden met zich tegen de werkgevers af te zetten. Toen de regering (ook tegen de zin van de vakcentrales) een prijsmaat regel afkondigde zei de vakbeweging: dat is een wettelijke maatregel, daar moet je je bij neerleggen. Maar nu er een (wettelijke) loonmaatregel is, is er met de vakbeweging geen land meer te bezeilen. Men kan niet blij ven escaleren". En met dit laatste bedoelde drs. Bakkenist ook de ma nier. waarop de vakbonden de be oogde reële inkomstenverbetering be cijferen, nl. zonder verbeteringen in de secundaire sfeer mee te tellen. Vuurpijl De door de heer Kloos in zijn af scheidsrede gelanceerde aanval op de „heilige investeringskoe" van de on dernemers noemde drs. Bakkenist „een vuurpijl, die nergens op slaat, kletskoek". In het hele Ser-advies over de by- sturingsmaatrcgclen van de regering zyn de investeringen niet genoemd en daarom is het vreemd dat de heer Kloos er nu ineens wèl mee komt. „Geheel ten onrechte, want de rentekosten stijgen nog steeds, de rentabiliteit van bedrijven loopt te-' rug (allebei remmen op de investe ringen) en de verwachte produktivi- teitsgroei in 1971 (3 a 3.5 pet) duidt ook al niet op overmatige investe ring. Verdere investeringsbeperking zou de economische groei nog meer afremmen", aldus de VNO-voorzitter. mei UCI1UUC UIII IICI. „uuoinai i v au - -r- met klem aan te tonen. Mogelijk I deze bedrijfstak werkzaam zyn, is ding staat vast: „God is schreef de heer Kraal. En s schrijft dat God dit evengoed indien wij ontrouw zijn (2 Tim. Het is dodelijk ernstig en een P tot gehoorzaamheid. Voortdurende ontrouw volgt ver- (Jes. 29:10, 14). Op verlating lem volgt verlating dMr Hem (2 15:2). Dan doet Hij het verstand A :rstandigen schuil gaan en ver- #v Hij de wijsheid der wJjzen «nieuwe theologie is de zoveelste iste infiltratie van de satan voor ftfrken die zich naar Christus ooe- fj\ Op z'n zachtst gezegd is het „in- fteren" van de bijbel in werke- id manipuleren met de Heilige '1 Als men de zondeval (hoog- oe eerste en de laatste zonde) dan komt niet god maar het I lartig mensenhart aan het woord. I 8 rechtvaardigt goddelozen. Zijn I je zal weer centraal moeten [allereerst op de kansel door ge- I fe Woordbediening, Verontrusting ïoediging is nodig, radicale be door God geboden. Die kan al- lding, waarachtig herstel bren gt de in- en uitredenerende wij- verstandigen van de Sneker sy- S. van Wouwe het echter de vraag of daarvoor het instrumentarium wel aanwezig is, aldus de KVO-voorzitter, die pleitte voor een grotere coördinatie van ac tiviteiten en voor een „man van groot formaat", die in het nieuwe LONDEN De proteststaking in Engeland tegen het regeringsontwerp voor een beperking van het stakings recht scheen gisteren niet de omvang te hebben gehad, die de organisatoren hadden gehoopt. Het officiële vakverbond TUC was tegen de actie gekant, hoewel het kri tiek heeft op het voorstel, dat de wil de stakingen aan banden wil leggen. Alleen de havenarbeiders en de werknemers in de autoindustrie ga ven gehoor aan het stakingsparool. Noch in Londen, noch' in de andere grote steden kwam het vervoer tot j stilstand. Van de 40.000 manifestanten 1 waarop de organisatoren in Oxford hadden gerekend, kwamen er maar 3 000 opdagen. In Coventry versche nen bijna 20.000 werknemers op de betoging, die het Comité der verdedi ging van de vakbonden op touw had gezet. In het Londense Hyde Park j telde een soortgelijke manifestatie I slechts ongeveer 5.000 deelnemers. Rijk: 10 miljoen voor premies bejaarden DEN HAAG Om de kosten voor verzekerden zoveel mogelijk te beperken zal de regering 10 miljoen gulden storten voor de premies van de bejaardenziekenfondsverzekering. Dit bedrag, dat eenmalig wordt toegekend, maakt het met een aan vullende bijdrage uit de algemene kas van de verplichte ziekenfonds verzekering mogelijk, dat de pre mies per 1 januari 1971 10 procent zullen stijgen en niet 20 procent. MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank te Maas tricht heeft een voorwaardelijke hech tenis van twee maanden, een geld boete van vijfhonderd gulden en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist tegen de 26-ja- rige chauffeur J. W. uit Hellendoorn wegens het veroorzaken van een ern stig verkeersongeval op 1 december 1969 's avonds in Heerlen. De chauffeur die een vrachtauto met aanhangwagen bestuurde, kwam in de rechter besneeuwde wegberm terecht, wilde de combinatie weer op de weg trekken, doch kwam hieTdoor op het linker gedeelte. Een tegemoet komende personenauto, waarin vier employés van een ziekenhuis in Heerlen zaten In leeftijd variërend van 28 tot 32 jaar werd gegrepen en volkomen vernield. De vier inzit tenden werden zo ernstig gewond, dat zij overleden. De officier verweet de verdachte onvoorzichtig en ondoordacht rijden. Verdachte verklaarde ter zitting in de gegeven omstandigheden juist gema noeuvreerd te hebben en het ongeluk niet te kunnen hebben voorzien. SOLA-ELITE PANNEN:IDEAAL VOOR AARDGAS EN ELECTRA Berlijn (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Het groot winkelbedrijf Albert Heijn, om zet een miljard gulden per jaar, gaat opnieuw klantenobligaties uitgeven met een looptijd van 26 jaar. Voorlopig gaat het om 250.000 stuks ter waarde van honderd gulden, waarvan Albert Heijn de rente en de aflossing garandeert. De mogelijkheid bestaat dat er een tweede klanteivobligatielening van dezelfde omvang op stapel wordt ge zet. Uit een oogpunt van sparen zijn de obligaties aantrekkelijk door de klim- mende rente en de eveneens klim- j mende aflossingspremie. De rente loopt op van 8^ tot 13 procent, de j aflossingspremie van 5 tot 10 procent. Na 25 jaar kan op een obligatie van 100 257 05 rente worden verkregen. Supermarkts De 25 miljoen gulden, die via de nieuwe obligatielening verkregen wordt, is bestemd voor de financie ring van onroerend goed (o.a. super markts) dat verhuurd wordt aan Al- bert Heijn. Hiervoor Is er de beleg gingsmaatschappij Ceehorn NV. waarbij de aandelen voor 50 procent in handen zijn van Albert Heijn, ter wijl de andere helft bij derden zal worden geplaatst. Na 1 februari 1972 zal voor de obli gaties notering op de Amsterdamse Effectenbeurs worden aangevraagd. NAUWELIJKS ZIJN dr nieuwe Pool se leiders uit Oost-Berlljn terugge keerd, of er worden in Warschau waarschuwende woorden gesproken aan het adres van Bonn. Valt hier opnieuw de invloed van de oude vos UIbricht te bespcurtfn? Op het eerste gezicht lijkt het wel zo. Vóór het bezoek aan Oost- Duitsland tilden de Polen niet zo zwaar aan de Westduitse voor waarden. Nü zouden zij opeens dc politiek inzake het Oosten van kan selier Brandt in gevaar kunnen brengen. Hiermee zou Warschau aan UIbricht vrij spel geven om de toenaderings pogingen van West-Duitsiand te saboteren. Zoals hij ook heeft ge daan nadat Bonn met Roemenië diplomatieke betrekkingen had aangeknoopt. Polen en Tsjechoslowakijc voelden toen óók voor een akkoord met dc Bondsrepubliek. UIbricht maakte bezwaar bij Moskou. De vrijheids beweging in Praag greep hij aan om zijn beweringen kracht bij te zetten. Met succes. Wordt deze notering verleend dan is UIbricht heeft niet kunnen voorko- het voordeel voor de klant dat het J* geld niet zoals bijv. bij vele spaar- plannen voor min of meer langere tijd vastligt, maar dat de stukjes ver handeld kunnen worden. Dc klant kan een obligatie kopen bij inlevering van twee volgeplakte zegelboekjes ter waarde van ƒ98 sa men. Van vandaag af zouden er in de meeste winkels van Albert Heijn nieuwe klantenspaarboekjes beschik baar zijn. Overigens mag de klant tot 1 juni een obligatie kopen voor een oud (groen) en een nieuw (blauw ze gelboekje. Dc vorm van een klantenlening werd gekozen door het succes van de vorige. In de nieuwe lening ziet Al- bert Heijn een klantenbindend ele ment alsook een redelijk goedkope manier om zijn onroerend goed te fi nancieren. Met de nieuwe premieboekles kun nen ook contante gelden of PMC-chèques worden verkregen. DELFT De van wurgmoord op Ada Lansbergen verdachte Delftse verkoper Hans K. heeft vorige week in zijn cel in het politiebureau een poging to4 zelfmoord gedaan. Sinds dien wordt hy voortdurend in het oog gehouden. Hij is inmiddels naar het Haagse huis vair bewaring over gebracht. men, dat kanselier Brandt verdra gen sloot met Sowjetunie en Polen. Maar hij zal lot het uiterste ver hinderen, dat ten aanzien van Ber lijn concessies worden gedaan. Krijgt UIbricht niet zijn zin bij rechtstreekse onderhandelingen lus sen zijn DDR en de Bondsrepubliek, dan kan hij in elk geval kanselier Brandt onder druk zetten en diens toenaderingspolitiek in gevaar bren gen. De vier mogendheden moeten dan wel over de toekomst van Berlijn beslissen, zonder dc instemming van UIbricht zal do Sowjetunie geen medewerking verlenen. Mos kou zal Brandt naar hem verwij- zen. Intussen blijft de vraag, of de Poolse leiders werkelijk van mening zijn veranderd. 61 dat zij het dienstig achten, UIbricht onder de huidige moeilijke omstandigheden niet te gen te spreken. Dat moet nog blij ken. Opvallend in dit verband is de ver klaring van de Poolse minister van buitenlandse zaken Jedrychowsky. Hij is er zeker van. dat dc DDR het uiterste zal doen voor een prak tische oplossing van dc kwestie- Berlijn. Polen hecht groot belang aan het normalisatie-verdrag met Bonn. En de Sowjetunie stelt evenzeer prijs op haar verdrag met West-Duits- land. Zij moeten echter ook UI bricht tevreden stellen. Het valt niet mee. beide te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5