vomplot tegen adviseur Nixon Commentaar Rust in Jordanië is nog niet geheel teruggekeerd Boterberg kan toch weer gaan groeien Het Kwartet Plan voor sabotage en ontvoering Kissinger Soord-Vietnam zou grens met Laos versterken Onenigheid tussen guerrillaorganisaties Praag vervolgt T s j echoslowaken in Nederland ENSATIONELE FOTO OPRUIMING Geen gratis paling meer in Bergen op Zoom Garantie van ontvoerders Lucht droger Roma Locuta SMr I If Nieuwe Leidse Govuant Woensdag 13 Januari 1971 —51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert m teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een van de Amerikanen, de priester Philip Berrigan (rechts), die het plan om Kissinger (links) te ontvoeren zouden hebben be raamd. Ook zouden zij de cv-in- stallaties van regeringsgebouwen in Washington hebben willen opblazen. Minister Mitchell (justitie), die dit onthulde, vertelde dat zes mensen in staat van beschuldi ging zijn gesteld. Hun leider zou „vredespriester" Philip Berrigan (47) zijn. In de aanklacht, die de federale grand jury in Harrisburg (Penssyl- vania) heeft ingediend, worden naast de zes beschuldigden nog zeven an deren genoemd, die aan het komplot zouden hebben meegewerkt. Het zestal zou van plan zijn ge weest op de geboortedag van George Washington 22 februari de verwarmingsinstallaties van de rege ringsgebouwen op te blazen. De dag daarop zou de 47-jarige Kissinger, Nixons belangrijkste ad viseur in kwesties van nationale veiligheid ontvoerd moeten worden. Vervolgens zou een verklaring wor den uitgegeven met de mededeling Kitiemannen bij het zwaar be ëdigde huis en de auto van Britse minister Carr in de dense voorstad Barnet. Er poften twee bommen. Nie- 1 werd. gewond. De aanslag Iperd gepleegd na demonstraties tgen regeringsvoorstellen be treffende de vakbonden. 'ASHINGTON Noord-Vietnam wt zijn raketvermogen op in de elijke gebieden dicht bij zijn ïzen met Laos, zo maakte gisteren Amerikaanse ministerie van de- >ie bekend. Dlgens de woordvoerder van dit artement, Jerry Friedheim, slaat mwel op de installatie van nieuwe W-2-raketten als op versterking de bestaande raketbases en de allatie van luchtdoelgeschut. AMMAN Ondanks het be stand tussen de Jordaanse rege ring en de Palestijnse comman do's was de rust gisteren in Jor danië nog niet geheel terugge keerd. In de hoofdstad Amman werd enige uren na afkondiging van het staakt-het-vuren nog ge schoten. Dc gehele dag zou ook gevochten zijn in het noorden van het land. waar regeringstroepen met een gro.ot aantal tanks guerrillaposten aanvielen. ietvel het zo nu en dan meer he dan winter lijkt, is het voor iels, die het van de „visvangst" ieten hebben nog een kom- rvolle tijd. Mistroostig staart f e „ijs-lijster" dan ook over bevroren water van de Am- stel. DEN HAAG Uit een op last van de regering ingesteld onderzoek is gebleken dat een aantal Tsjechoslo- waakse immigranten in Nederland een brief hebben ontvangen van een advocatenkantoor in Praag, waarin hun wordt meegedeeld dat zij in staat van beschuldiging zijn gesteld we gens illegaal verblijf in het buiten land. Minister-president De Jong heeft dit gisteren, als minister van buiten landse zaken ad interim, geantwoord op de schriftelijke vragen van de heer Goedhart (groep Goedhart). In een artikel van het Tsjechoslo- waakse wetboek van strafrecht wordt een dergelijk verblijf buitenslands strafbaar gesteld. In het bewuste schrijven wordt de betrokkene meegedeeld dat het staat - advocatenbureau de verdediging van de persoon of personen in kwestie op zich heeft genomen, aangezien juri dische bijstand in dergelijke gevallen wettelijk is voorgeschreven en de be trokkene zelf geen verdediger heeft aangewezen. Premier de Jong zal zich, wanneer het onderzoek zal zijn afgesloten en de conclusies daartoe aanleiding ge ven. beraden op eventueel bij de Tsjechoslowaakse regering te onder nemen stappen. Bij de gevechten van gisteren in Amman zijn 12 mensen gedood en 17 gewond. Israëlische boeren konden vanaf de Golan-hoogten de gevechten in Jordanië volgen. Tanks Zij zagen door verrekijkers hoe tanks na een urenlange artilleriebe schieting het dorp Akbara verover den. Volgens Israëliërs zijn de Jor daanse troepen vanaf Syrisch gebied met raketten en granaten bestookt. Er waren geen Syrische troepen op Jor daans gebied verschenen. Door de actie van het leger is het hele Jordaanse gebied dat aan Israël of de bezette Jordaanoever grenst, in handen van het regeringsleger geko men. Het zal volgens ooggetuigen voorl aan moeilijk zyn voor de guerrilla's zonder toestemming van het leger aanvallen op Israëlische doelen te on dernemen. In het parlemênt heeft de Jordaan se premiel Teil toegegeven dat de door de regering gesteunde volksmili tie gedeeltelijk verantwoordelijk was voor de huidige onlusten. Volgens zegslieden in Amman zou er onenigheid bestaan tussen de guerrilla-organisaties. Het linkse volksfront voor de bevrijding van Pa lestina zou een campagne willen voe ren van sabotage en moordaanslagen. MORGEN 9 UUR BEGINT ONZE FOTO'S FILMAPPARATEN SCHERMEN PROJECTORS ALBUMS KIJKERS FILMLAMPEN enz. enz. enz. LEIDEN B reestraat 123 Haarlemmerstraat 102 BERGEN OP ZOOM Aan de massale (gratis) palingvangst op de slikken bij de havendam van Bergen op Zoom is gisteren plotseling een einde gekomen. Om ongelukken te voorkomen 'heeft het baggerbedrijf dat de haven uitdiept in overleg met de gemeente besloten het werkterrein tot verboden gebied te verklaren. Dittot groot ongenoegen van de enkele honderden mensen, die even als de voqrgaande dagen met emmers, teilen en plasticzakken naar de zee kant getogen waren om gratis paling te bemachtigen. Zij stuitten op enkele politieagenten. In Bergen op Zoom zijn de laatste weken duizenden kilo's paling van slikken gehaald. Het grootste deel hiervan werd door de „vissers", die er een lucratieve handel in vonden, aan de man gebracht Ve len hadden voor de palingvangst snipperdagen opgenomen. Met ingang van vandaag is de palingvangst ech ter geheel taboe. De politie die giste ren nog coulant optrad, zal dan ver baliserend optreden. El Fatah, de grootste groep, zou de huidige posities van de guerrillastrij ders willen consolideren en vertrou wen op de politieke druk van de an dere Arabische landen op de Jordaan se regering. ..Bucher ongedeerd" RIO De zeventig Braziliaanse po litieke gevangenen, die in ruil voor de ontvoerde Zwitserse ambassadeur Bucher zullen worden vrijgelaten, zyn gisteren toch niet naar Chili vertrok ken, zoals dat land had bericht. Op het laatste moment namelijk had de Braziliaanse regering hun vrijla ting uitgesteld omdat ze van de ont voerders de garantie wilden hebben dat Bucher ongedeerd zou mogen gaan zodra de gevangenen in Chili of Al gerije zouden zijn aangekomen. Deze garantie is inmiddels gegeven, in een boodschap die na een telefoon tje werd gevonden in de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtings dienst in Rio de Janeiro. Het vertrek van de gevangenen, die al sinds maan den op een militaire vliegbasis zijn, leek vanmorgen een kwestie van uren te zijn. Honderdduizend dauwdrup pels, die kleurig in de zon glinsteren, geven, bijeenge bracht, een beker regenwater. HOHENEMSER WASHINGTON - Na maandenlang speurwerk heeft de Amerikaanse binnenlandse veiligheidsdienst, de FBI, een complot opgerold om Nixons adviseur Henry Kissinger te ontvoeren. Ook zouden de samenzweerders meest priesters en nonnen de centrale verwarmings installaties van regeringsgebouwen in Washington heb ben willen opblazen. dat Kissingers veiligheid in gevaar zou komen als bepaalde eisen niet worden ingewilligd, aldus de aan klacht. Noch het ministerie van justitie noch de grand jury wilde vertellen wat die eisen geweest zouden zijn. Verondersteld wordt dat het de be doeling zou zijn geweest Kissinger vast te houden totdat de Verenigde Staten een einde hadden gemaakt aan elke inmenging in de Vietnamese oor log en totdat alle politieke gevange nen in Amerika zouden zijn vrijge laten. Niet duidelijk is of de genoemde mensen deel uitmaakten van de sa menzwering waarop FBIrdirecteur Edgar Hoover zinspeelde in" een ver klaring voor het Congres op 27 no vember. Hij zei toen dat een groep, die zich de „Oostkust-samenzwering om le vens te redden" noemt, van plan was een hoge functionaris te ontvoeren en in gebouwen sabotage te plegen. Verscheidene Congresleden vroegen Hoover zijn opmerkingen waar te maken óf zijn verontschuldigingen aan te bieden aan pater Berigan, wiens naam hij als een van de sa menzweerders had genoemd. Gevangenis Berrigan zit een gevangenisstraf uit in verband met zijn aandeel in de vernietiging van het dienstplicht archief van Catonsville. Volgens de aanklacht kon Berrigan vanuit zijn cel in Danbury nog bood schappen uitwisselen met zijn mede werkers. Zij zouden kaarten hebben gemaakt van het ondergrondse bui zen-verwarmingssysteem in Washing ton. Hij zou in april vorig jaar met een assistent enkele van deze gangen hebben bezocht. Behalve Berrigan zijn gearresteerd de non Elizabeth McAlister (31) van het Marymount College in Tarry- town, de priester Joseph Reese Wen- deroth (35) uit Baltimore, en priester Neil Raymond McLaughlin (30) uit Baltimore, de ex-priester Anthony Scoblick (30) uit Baltimore en Eqbal Ahmad (40), een docent aan het Adlai Stevenson Institute voor openbare zaken in Chicago. Onder de zeven als medewerkers genoemde mensen zijn drie nonnen, een ex-priester, een hoogleraar en een broer van Philip Berrigan, pater Da niel Berrigan, die voor hetzelfde ver grijp als zijn broer in de gevangenis zit. „Wij hebben ook pech, mevrouw, want onze bal is lek gegaan. SS DE BILT Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist, maar morgen ook zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. Minimumtempera turen van om het vriespunt aan de kust tot min 4 graden plaatselijk in het oosten van het land. Max. temperaturen omstreeks plus 4 graden. DE BILT De temperatuur daalde in de afgelopen nacht tot om het vriespunt. In het westen van het land, waar gisteren de wind tijdelijk zuidwest was ge worden en in de onderste niveaus vochtige lucht het land was bin- nengedreven, ontstond bij het zak ken van de temperatuur mist, die zich later over het midden en noorden van het land uitbreidde. De komende 24 uur zal zich tussen een gebied rttet hoge baro meterstanden. dat zich van Fin land over Polen naar het zuiden uitstrekt en een gordel van lage- druk die van het noordelijk deel van de oceaan over Ierland naar Spanje reikt, boven onze omge ving een zwakke zuidoostelijke stroming handhaven. Hierin wordt geleidelijk weer drogere lucht aangevoerd, waarin vooral in het binnenland in de nacht de temperaturen weer tot onder het vriespunt zullen dalen. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp.: omstreeks normaal: max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. Barometerstand heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar) stijgend. Zon en maan 14 januari: zon op 8.43, onder 16.56; maan op 20.18, onder 10.05; 19 januari L.K. Hoog water Hoog water, 14 januari: Rotter dam le getij 6.18. 2e getij 18.50; Scheveningen 4.58-17.07; Vlissin- gen 3.40-16.01Haringvlietdam a.d. zeezijde 5.23-17.34. DEZE Latijnse woorden zijn de eer ste twee van het bekende viertal „Roma locuta causa finita". Wat betekent dat als Rome gesproken heeft de zaak af is. Dat geldt nu ook de nieuwe bisschops benoeming. Rome had al gesproken door deze benoeming. Velen echter hoopten nog dat zij niet onherroe pelijk zou behoeven te zijn. Die hoop is ongefundeerd gebleken: Rome houdt er aan vast. Waarmee opnieuw bewezen is, dat. ook bij pogingen tot democratise ring, de structuur van de rooms- katholieke kerk in wezen onveran derd is gebleven en zo voorlopig ook wel blijven zal. Een bisschop moge een machtig man zijn, zo belangrijk dat men zich naar aanleiding van een benoeming hevig verontrust kan tonen, toch moet ook een college van bisschop pen, zoals het Nederlandse, zich bij de besluiten van de paus neer leggen. Dit laatste hebben zij ook in deze zaak gedaan. Wij hebben reeds als onze indruk weergegeven, dat door deze benoe ming dit college van bisschoppen wellicht een betere weerspiegeling zal zijn geworden van rooms-ka tholiek Nederland. Velen immers gevoelden zich met de ontwikke lingen, zoals die ook door de bis schoppen werd voorgestaan of al- thans geduld, ongelukkig. Zij zijn dc paus voor deze nieuwe bisschop dankbaar. Wat wij nauwelijks behoeven vast te stellen is, dat in de nieuwe situatie van alle betrokkenen een grote mate van wijsheid en van bereidheid tot inschikkelijkheid zal worden gevergd, wil de con flictstoestand binnen de rooms-ka- tholieke kerk niet nog verder tot een onmiskenbare crisis uitgroeien. Dc gemoederen waren verhit. Aan het pauselijk gezag werd reeds getornd. De paus zelf heeft nu doen blijken, zich de bevoegd heden van zijn ambt bewust te zijn. Hij laat zich zijn verantwoordelijk heid niet ontnemen. Niet weinigen in rooms-katholiek Nederland die zich vrijheden waren gaan veroorloven en te hard waren gaan lopen zijn zodoende tot de aloude orde geroepen. MADRID De vijftien Baskische separatisten die vorige maand in Bur gos terechtstonden, zijn voor het uit zitten van hun langdurige celstraffen verspreid over vier gevangenissen in Spanje. Ze zijn naar gisteren bekend werd, maandag door overvalwagens van de politie opgehaald uit de ge vangenis van Burgos. Het tribunaal in Burgos deed op 28 december uit spraak. Twee dagen later verleende» generaal Franco de zes terdoodver- oordeelden gratie. Hij wijzigde hun vonnissen elk in dertig jaar. RIJSWIJK Een betrekke lijk geringe stijging van de melkproduktie in de EEG kan weer leiden tot nieuwe over schotten. Want wel is de boter en magere-melkpoederberg in 1970 aanzienlijk geslonken, maar het verschil tussen aanbod en vraag is niet weggenomen. Deze waarschuwing gaf de voorzit ter van het Produktschap voor zui vel, ir. B. van Dam .vandaag in zijn nieuwjaarsrede. Hij noemde 1970 een interessant jaar, waarin visies die aan liet begin golden, plaats maakten voor tegen overgestelde ideeën. Het mini-plan Ilk geef op ais niauwa abonnee: Naam: I Adres: Plaats: I betaling per kwartaal Dmoand Adres Floats: Stuur mi| als tegenprestatie map postpapier. moet u óók doen vul de bon maar in Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden van Mansholt stelde prijsverlagingen voor, nu wordt in brede kring over prijsverhogingen gesproken. Toeslagen Dat de inkomenspositie van de melkveehouderij moet worden verbe terd was ook 's voorzitters oordeel. In prijsverhogingen wilde hij het lie ver niet zoeken. Die zou de afzet op de gemeenschappelijke markt niet ten goede komen; bovendien dreigt het gevaar dat we ons buiten de EEG uit de markt prijzen. Mansholt heeft het idee geopperd van niet aan de produktie gebonden inkomenstoelagen voor de melkvee houderij. Ook ir. Van Dam zag hier in een objectief verstandiger voorstel voor het wegwerken van de inko mensachterstand. Over de export naar niet-EEG- landen maakte ir. Van Dam zich zo bezorgd omdat deze juist voor Ne derland zo belangrijk is: het gaat om de helft van de zuivelexport. Die is overigens vorig jaar toegenomen met 450 miljoen gulden tot 1.7 miljdrd. Vooral de uitvoer van boter en boter- vet steeg enorm. Parlementslid in Bel«ië ontvoerd BRUSSEL Studenten van het Technisch Instituut in Kortrijk heb ben gistermiddag de volksvertegen woordiger Van Steenkiste ontvoerd en opgesloten in de zogeheten Broei- torens in Kortrijk. De politie heeft hem bevrijd nadat zij de deuren hadden geforceerd. 22 studenten zijn na deze actie ge arresteerd. Eerst wilde de politie 6ok de heer Van Steenkiste nog aan houden, omdat zij geen geloof hechtte aan zijn verhaal dat hij ontvoerd was. Tijdens de actie in de Broel- torens betoogden 300 andere studen ten in de binnenstad van Kortrijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1