NYY verruimt zijn socialistische basis Uruguay wil niet onderhandelen Vele dodelijke ongelukken door gladheid BEGINSELPARAGRAFEN VERNIEUWD Kennis van ingenieur in tien jaar verouderd Uit de Haagse hof geplukt Roolvink op film: Ik heb geen rancune PSP niet met PvdA, PPR of D '66 in zee Rusland: beperkt antiraketsysteem Fransman doodt zijn hele gezin In VS veel dienstweigeraars in gevangenis MAANDAG 11 JANUAW 1971 lijdens het NVV congres zater dag in het RAl-congrescentrum Z Amsterdam heeft de heer A. 'loos afscheid genomen als voor tter van het NVV. Hier drukt lER-voorzitter De Pous hem de 'and, terwijl de heren Mertens NKV) en Lanser (CNV) op hun beurt wachten. Giro t is van belang over een giroreke- te beschikken. Het ontvangen en ven van geld wordt ons zo ge- ielijk mogelijk gemaakt. Eenvou- a veilig. girodienst zorgt dat men niet n zijn boekje gaat. Als men ■fis voldoende geld op de rekening staan, krijgt men nog rente ook. f wordt nog bedreigd met de woor- ,je geld of leven" als alles over de oopt? i behoren uitermate dankbaar te 1zi»voor de wijze waarop onze belan- .Jworden behartigd. Jammer echter 'Ar een addertje onder het gras lt, dat men niet steeds zal onder en. zal men als rekeninghouder van it ti'jdl tot de ontdekking komen et allemaal niet zo aantrekkelijk het lijkt. Tenminste als men van .den gelegenheid gebruik maakt geschillende periodieke bijdragen bedragen automatisch a f schri j ven. theorie moet men een briefje xx »het girokantoor sturen als de a gen gewijzigd moeten worden, eg raktijk wijst echter uit dat dit le, iodig is als het gaat om over- jg, nstellingen. kranten en andere ties en periodieken (waar de ligt weten we niet). Deze kun- de over te schrijven bedragen r meer verhogen. Het gebeurt kfwel eens dat men zo vriendelijk is te delen dat de bedragen zullen en verhoogd... men dat goed vindt wordt niet irepagd. Men. ziet vanzelf wel dat het w ffende (verhoogde) bedrag van de en ïkening is afgeschreven. En als n aldo op de rekening niet vol- t le is, hoort men het snel genoeg. 5ta ragen ons nu af: „Beschikken- gi- eninghouders over de eigen por- of staan ze onder curatele?" _JER] DAM A. van D'haven Jdinks solidariteit* (2) uw blad liet minister Udink dui- t zijn solidariteit met de zwakken !i>. Dat de drie vakcentrales zich ylir tonen met de zwakken vindt Zn grote verdienste. Het komt niet )p onze goede werken, maar op Perlossing, zegt hij verder. Okr Jacobus zegt: geloof zonder de n is dood. Toen de oppositiepar- met voorstellen kwamen tot van die zwakken jrlje de CHU-fractie tegen evenals gierige christelijke partijen. Een m solidariteit, zeggen de heren ajj)us en Broekhuizen. Inderdaad, h«zulke „pleitbezorgers" zijn de ve en niet gediend. recht struikelt niet alleen op de Ijjl 1 maar ook in maatschappij en Men bedenke dat Gods Woord k opwaar is. Al te vaak komt i» voor het eigenbelang, dat ge- iw t wordt met vroomheid. Laat ,-ai c^^er onder ogen zien dat niets M verblindt als de zelfzucht, het n elang. Het ja van een gelovige v a zijn en zijn neen neen. ^jiNSDORP A. van Gameren (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Het congres van het NVV heeft zaterdag enkele Vêr- nieuwde beginsel-paragrafen aange nomen. Er wordt niet meer gespro ken van „planmatige ordening van het bedrijfsleven en socialisatie van de eigendom der produktiemiddelen". Daarvoor in de plaats komt: „ge meenschappelijke opvattingen over maatschappelijke vraagstukken onder erkenning van de betekenis, die ge loof en levensovertuiging voorl eden van de aangesloten verenigingen heb ben als inspiratiebron voor vakbewe gingsactiviteiten". Daarmee wil het NVV meer „ruim te" bieden aan werknemers, die niet de specifieke socialistische beginselen zijn toegedaan. Als richtsnoer voor zijn handelen aanvaardt het NW de in de Universele verklaring van de rechten van de mens neergelegde grondrechten. Ook de statuten ondergingen wij zigingen. Zo wordt thans gesproken van een „centrale van werknemers verenigingen" inplaats van vakbonden, zulks als gevolg van de ver door gevoerde bedrijfstaksgewijze organi satie. Het vakbondsbestuur wordt niet meer gevormd door dagelijkse be stuurders van het NW plus de voor zitters van de aangesloten bonden, maar alleen uit negen bestuurders, die tweemaal per maand verant woording afleggen aan een verbonds raad, waarin de bondsvoorzitters wel zitting hebben. Geen rancune Na afloop van de vergadering hield A. H. Kloos een zeer druk bezochte afscheidsreceptie, waarop hij geflan keerd werd door de opvolger als voorzitter van het NW, drs. H. ter Heide. Tevoren was een filmpje afge draaid, waarop afscheidswoorden waren vastgelegd van verschillende relaties van de heer Kloos, onder wie de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool vink, die door familie-omstandighe den verhinderd was de receptie te bezoeken. „Kloos en ik zijn minder uit el kaar gegroeid dan men misschien wel denkt," zei de bewindsman. „Ik DEN HAAG De plotselinge gladheid op de wegen heeft in de nacht van vrijdag op zater dag vele dodelijke ongelukken veroorzaakt. De meesten kwamen om nadat hun auto na een slippartij tegen een boom botste. De slachtoffers zijn de 32-ja- rige stuurman R. Rietkerk uit Badhoe vedorp, de 27-jarige Amërikaan E. J. Moulton, de 28-jarige mevrouw M. G. A. Wolferink uit Neede, de 47-jarige J. Middelbos uit Zwolle, de 20-jarige J. E. A. Merkus uit Oosterhout. Vooral in de omgeving van Sas- senheim deden zich als gevolg van de gladheid vele ongelukken voor. Hier werden twee personen ernstig gewond; vijf auto's waren total loss. In de nacht van zaterdag op zondag ontsnapten vier inwoners van Amers foort aan de dood, toen zij, misleid door een zeer dichte mist, op een overweg in Soest van de weg raak ten en met hun auto dwars op de rails bleven staan. Korte tijd later raasde op de vrije baan de trein Amsterdam-Amersfoort voorbij. De treinbestuurder zag echter nog juist, dat de andere baan versperd was, bracht zijn trein enkele honderden denk met plezier terug aan onze ge zamenlijke tijd bij de vakbeweging en zonder rancune aan de tijd, waar in we tegenover elkaar stonden". In een interview had de heer Kloos over minister Roolvink gezegd, dat hij „onvoldoende economisch ge schoold" is en dat hij „ook bij het CNV niet zo geliefd is". Reactie van de minister op de film: „Als twee arbeiders jongens tegenover elkaar is het niet fijn om zoiets te zeggen, maar ik ben niet boos". Reactie van de heer Kloos: „Ik ben best bereid de nare dingen uit het interview terug te nemen, maar het loonpolitieke beleid van de mi nister blijft me niet zinnen, dit met uitzondering van de uitbouw der so ciale voorzieningen. Maar Roolvink is best tegen een harde tackle be stand Op de afscheidsfilm spraken ook de vroegere en huidige voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, ir. J. Bosma en drs. C. S. Bakkenist, de voorzitters van het NKV en het CNV, de heren P. J. M. Mertens en J. Lanser, de voor zitter van de SER, drs. J. W. de Pous, en enkele vertegenwoordigers van de internationale vakbeweging. Tijdens de receptie werden daar aan vele woorden toegevoegd. De heer Kloos ontving ook talrijke ge schenken, w.o. een fiets, waarop hij te midden van zijn gasten een rondje maakte. Verdere specialisering is ook riskant De scheidende NVV-voorzitter An dre Kloos op de fiets „op weg naar een nieuwe toekomst bij de Vara". De fiets is een afscheidscadeau van de Arbeiderspers. Mr. Pieter van Vollenhoven als toeschouwer bij de nationale schaatskampioenschappen in Am sterdam. Naast hem jhr. -Quarles van Ufford. (Van een onzer redacteuren) DELFT In de diesrede aan de Technische Hogelschool heeft de conrector prof. dr. J G. Dijks man aandacht gevraagd voor het probleem, dat de kennis van een afgestudeerd ingenieur thans door de snelle ontwikkeling van de wetenschap binnen tien jaar verouderd is. Men zou kunnen overwegen de op leiding tot ingenieur te veranderen, dat hem een smallere maar meer ge avanceerde opleiding in korter tijd geboden wordt, waardoor ook zijn uitlooptijd langer kan zijn. De inge nieur komt door zo'n kortere oplei ding op jongere leeftijd bschikbaar en de industrie kan voor de verdere specialisering zorgdragen. De wens hiertoe is van industriële zijde wel bekend. Prof. Dijksman zag in deze vorm van opleiding echter ook gevaren. Hij wees op de situatie in de Ver enigde Staten. Door inkrimping van de ruimtevaartprojecten heeft menig specialist zijn positie verloren. Een te smalle basis is dan juist een belem mering voor het vinden van een nieu we baan, terwijl bovendien een her oriëntering te lang duurt. By het op niveau houden of bren gen van ingenieurs vormen postdoc torale cursussen een belangrijk hulp middel. Tijdens zo'n cursus worden de hoofdlijnen behandeld en geeft men de weg aan tot verdere zelfstudie. Vele nieuwe ontwikkelingen berus ten echter op het toepassen van nog niét eerder gebruikte specialismen. Deze inbreng van andere disciplines vereist voor de ingenieur een zich inwerken in vreemde gebieden. Wil dit mogelijk zijn, dan dient hij een voldoende brede en fundamentele vorming achter de rug te hebben. De hogeschool zal hem in staat moe ten stellen zijn „éducation perma nente" te kunnen realiseren. Prof. Dijksman signaleerde hierbij als extra moeilijkheid het vakjargon, dat in de verschillende vakgebieden ontwikkeld is, waardoor het lezen van artikelen in tijdschriften geen onver deeld genoegen is. HTS-opleiding Inzake de integratie van het hoger beroepsonderwijs en het wetenschap pelijk onderwijs deed prof. Dijksman de suggestie om bij wijze van expe- riment een programma op te stellen, dat een vervolg geeft op de HTS-op leiding en in twee a drie jaar tot het ingenieursniveau leidt. Zou een volledig HTS-programma in samenwerking met de TH opge steld kunnen worden of zou aan de TH zo'n opleiding verbonden wor den, dan kan ook de overgang van TH naar HTS en omgekeerd vereen voudigd worden. Voor vele studenten aan de TH zou het aantrekkelijk kun nen zijn eerst deze richting te kie zen in de wetenschap, dat ze zonder al te grote verliezen hun studie aan de TH kunnen voltooien. Tijdens deze diesviering werden eredoctoraten verleend aan de heer D. Gabor en aan ir. H. Rinia. meters tot stilstand en stelde het sta tion in Amersfoort op de hoogte. Een paar minuten later kon een uit de richting Amersfoort naderende trein daardoor vlak voor 'de overweg tot stilstand worden gebracht. Op de overweg in Bleiswijk bij Zoe- termeer botste zaterdagavond de in tercity trein UtrechtDen Haag op een personenauto, die midden op de over weg tot stilstand kwam nadat de mo tor was afgeslagen, juist toen de bo men zich sloten. De enige inzittende, de 30-jarige me vrouw Van Klaveren-Blankers uit Bergschenhoek, kon net op tijd de auto verlaten. Zij kwam met de schrik vrij. De auto werd totaal vernield. De 46-jarige vrouwenarts C. A. J. Berntsen is zaterdag in Vught om het leven gekomen. Zijn auto slipte en botste tegen een boom. AMSTERDAM De PSP zal zelf standig de komende Kamerverkiezin gen ingaan. De pacifistisch-socialisten zien geen mogelijkheden tot samen werking met PvdA, PPR of D'66, al dus de lijsttrekker van de partij, dra- H. Wiebcnga. De voorzitter van de PSP-fractie in de Tweede Kamer behaalde op het dit weekeinde in Amsterdam gehouden partijcongres met een ruime meer derheid de eerste plaats op de gros lijst voor de drie andere Tweede Ka merleden Van der Spek (2), dr. Van der Lek (3) en Gortzak (3). Het PSP-congres stelde tevens het verkiezingsprogramma vast, waarin de hervorming van de maatschappij structuur centraal staat. De PSP wil door buitenparlemen taire actie-stakingen, huizen kraken, betogingen, het parlement aanzetten om met structuurveranderingen ernst te maken. Andere punten uit het verkiezings programma afbraak van de defensie-uitgaven en de mentale materiële voorberei ding op niet militaire geweldloze ver dedigingstechnieken en -tactieken; Nederland moet uit de Navo tre den en steun aan alle vrijheidsbewegin gen. Met geweld houdt een politieman een demonstrant onder de knie tijdens een vredesdemonstratie in Los Angeles. Meer dan dertig demonstranten werden gearresteerd. Tupainaros houden Jackson vast MONTEVIDEO De regering van Uruguay wil niet onderhan delen met de Tupamaros, de I extreem-linkse organisatie die vrijdag de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson heeft ont voerd. De Tupamaros hebben voorzover bekend, nog geen eisen gesteld. Men verwacht echter dat deze organisatie de vrijlating van 200 van hun gevan gen zittende leden zullen eisen. Uit de omgeving van de Britse am bassade in Montevideo wordt verno men dat de ambassade wel met de ontvoerders wil onderhandelen over vrijlating van Jackson tegen een los geld. Het is niet bekend of het gaat om een initiatief van de ambassade of van de Tupamaros. Eventuele onder- WASHINGTON Volgens de New York Times heeft de Sovjet-Unie in de laatste ronde van de Salt-bespre- kingen de Ver. Staten voorgesteld al le anti-raketsystemen te verbieden, behalve die voor de bescherming van Washington en Moskou. Amerika zou dit voorstel hebben afgewezen, omdat men van mening is dat bij een dergelijke overeenkomst ook de offensieve systemen betrokken dienen te worden. AIX EN PROVENCE In het Franse stadje Aix en Provence heeft een 48-jarige man eergisteren zijn vrouw en zijn drie kinderen met een bijl om het leven gebracht. Na zijn daad pleegde de man zelfmoord door zich met benzine te overgieten en in brand te steken. In het Gouden Hooft, het altijd stampvolle Haagse Horecabedrijf, paalde een tafeltje met Amerikanen aan het onze. Ze waren kennelijk van het soort, dat alles onderzoekt en het goede behoudt. De' eerste bestelling betrof een rondje exotische ijsheerlijkheden. Halverwege deze smulpartij scheen men tot de ontdekking te komen, dat het menu toch niet volledig was en riep men de ober voor een consult. Het resultaat konden we niet horen t maar even later wel zien: een terri ne erwtensoep met alles erin en er naast werd aangerukt. Toen de bor den volgeschept waren kwam de ober nogmaals, nu een karaf rode wijn aandragend. Voor ons was het een welhaast barbaarse aanblik hoe er een smeui- ge laag van snert met spek en worst op het ijs in de Amerikaanse magen werd gemetseld. Maar de Amerikaanse goedkeu- ringskreten toonden duidelijk hoe er genoten werd. Telkens in het voor bijsnellen liet bovendien de dienen de geest een kwinkslag horen om hun smullust aan te wakkeren. Uit pure bewondering voor zijn vakmanschap hebben we hem voor zien van een ietwat onevenredig grote fooi, vrezend dat de Amerika nen niet zouden beseffen welk een unicum ze getroffen hadden Want hoe anders is het mij on langs vergaan. Het was tijdens de tarelbaast historisch geworden kerst- reis maar Brussel. Uitzijn is, heel prozaïsch misschien, voor mij smul len. En vooral: vis eten. Thuis ben ik de enige visfan en zodoendeel ke huisvrouw zal begrijpen wat ik bedoel. Menu Het menu vermeldde een keuze uit enige gerechten bij iedere gang en vanzelfsprekend koos ik de vissen. Nu geviel het dat het voorgerecht gerookte zalm was. Wat wil zeggen dè spijs voor mij Bij het hoofdgerecht was er kal koen met kanstanjepuree, welke laatste substantie mij mijlen op een draf kan doen weglopen en ...verse zalm... Die werd het dus. De Maitre, een ernstig en zorgzaam man nam met gezicht-in-de-plooi de bestelling op. Precieus genoot ik de ragdunne gerookte heerlijkheid, at plichtsge- trouw de soep daarna en ging toen zitten wachten op het culinaire hoogtepunt. Met breed gebaar werden er scho tels aangedragen... een bruine troep ....nog zat ik in rust. want ik schatte dait heit naar een buurtafel ging... naar opeens stonden ze naast onze candelaar en reeds ging er een ele gante opdienzwaai in de richting 'an mijn bord. Nog net op tijd kon ik afweren. Dat ik dat niet besteld had- De man mikte echter resoluut door. Mijn protest was echter even per tinent. Te meer daar de kastanjepu- ree nu dreigend boven mij'n bord hing. Zalm eo niks anders had ik be steld. Waarop de man me vernietigend aankeek en bestraffend zei: „Kal koen, u hebt al gerookte zalm als voorgerecht gehad..." We moesten doorkibbelen over mijn wensen en de ongerijmdheid daarvan tot de maitre erbij kwam en de eigenwijze wens van zijn klant liet prevaleren. De kalkoen verdween uit mijn ge zichtsveld, maar de blik van de ober bleef tot de laatste seconde van ons verblijf geladen met minachting. handelingen zouden geheim zijn ten einde de regering van Uruguay niet in een delicate positie te brengen. De Tupamaros hebben vandaag la ten weten dat de gezondheid van Jackson uitstekend is, evenais die van de Braziliaanse consul Gomide en de Amerikaanse landbouwkundige Fly, die vijf maanden geleden ontvoerd werden. De Tupamaros eisen opnieuw de publikatie in negen kranten van het revolutionaire manifest, dat zij al wilden laten publiceren in ruil voor de vrijlating van Fly. President Areco heeft het Congres verzocht een deel van de grondwet opnieuw tijdelijk buiten werking te stellen om invallen van de politie zonder machtiging mogelijk te maken en verdachte personen dertig dagen zonder proces te kunnen vasthouden. Ruim 12.000 politiemannen en mili tairen zijn ingeschakeld bij de opspo ring van Jackson. Intussen heeft de Uruguayse politie twee mannen gearresteerd, die be trokken zouden zijn bij de ontvoering van de ambassadeur. In Brazilië treft men voorbereidin gen voor het vervoer naar het buiten land van 70 politieke gevangenen in ruil voor de vrijlating van de Zwit serse ambassadeur Bucher, die meer dan een maand geleden is ontvoerd. Aangenomen wordt, dat de 70 op zijn vroegst morgen kunnen vertrekken. Brazilië heeft de laatste vijftien maanden al drie andere diplomaten uit de handen van hun ontvoerders gered door de vrijlating van bij el kaar 60 politieke gevangenen. WASHINGTON Sinds 1947 heb ben er niet meer zoveel Amerikanen in de gevangenis gezeten wegens dienstweigering als op het ogenblik. Dit staat in een rapport van het Amerikaanse ministerie van justitie, dat gisteren is gepubliceerd. In de afgelopen vijf jaar is het aantal rechtszaken wegens overtre ding van de dienstplicht vertienvou digd. In 1965 dienden er 369 zaken en werden 256 veroordelingen uitge sproken. In 1970 waren die cijfers 3.873 reohts^aken en 968 veroordelin gen. Ook de straffen zijn sindsdien strenger geworden. Vorig jaar was de gemiddelde gevangenisstraf 36 maan den. Processen wegens overtreding van de dienstplicht maken er bijna 10 procent van uit van alle federale pro cessen, aldus het rapport

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5