Wereldraad op bezoek bij zwaarlijvige oude kerk Naast de bisschop in de tram Puzzelboek Kapelaan Ruijter wil zich „vrij opstellen" Daders roofoverval Rotterdam ge] ïpakt Officieren VS door eigei troepen doodgeschoten! COMPROMIS OP TIL IN ZAAK-SIMONIS TWIJFELACHTIG RECORD VOOR MÜNCHEN Een woord voor vandaag In VS gaat 42 procent naar de kerk BEROEPINGSWERK Algiers weert bijbels IN KRITIEKE FASE VAN HAAR BESTAAN Twee broertjes verdronken INTEGRATIE IN JOHANNESBURG Uw probleei is het onze.... MAANDAG 11 JANUARI Wees mij genadig, o Here, want tot U roep ik de ganse dag Psalm 86:3). Een gebed van David, een gebed om hulp. David heeft het zwaar, en in zijn nood wendt hij zich tot God als de Eni ge, die uilkomst kan geven. Het wordt een kreet uit het diepst van zijn hart. Neig Uw oor, o Here, antwoord mij, want ik ben ellendig en arm. Als David zijn er de eeuwen door miljoenen mensen geweest, die zich tot God hebben gericht en Hem om uitkomst hebben gesmeekt, met andere woorden: die hebben gebéden, die God hebben gezocht. Het gebed van David is een hartstochtelijk gebed, het blijkt uit: Want tot U roep ik de ganse dag. De ganse dag, dat betekent zonder ophouden. Zonder ophouden God zoeken, van de vroege morgen tot de late avond. Met niets an ders bezig zijn dan alleen met Hem. Kennen wij dat? Worstelen wij zo met onze nood, met onze zonden, dat wij God doorlopend aanroepen? Ach, het gebed is ons niet onbe kend. We hebben zo onze tijden, waarop we ons tot de Here wen den, dikwijls ook veelvuldig wenden, sterk afhankelijk van de om standigheden. waarin we verkeren. Maar dit van David: Wees mij genadig, o Here, want tot U roep ik de ganse dag - is het ons feitelijk niet vreemd? En toch het bezig zijn met onze eigen nood, kan slechts uitlopen op dat ene, op die diep uit het hart opwellende kreet: Wees mij genadig, o Here, want tot U roep ik de ganse dag. Jg S We lezen vandaag: Matth.: 11 vers 1 tot 6. Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. verdieping, 2. organische verbin ding, 3. titel van de keizer van Abessynië, 4. verdichtsel, 5. melaats heid, 6. strijdperk, 7. oogvocht. Bij juiste oplossing vormen de begin- en eindletters beide va» boven naar be neden gelezen een zegswijze. Oplossing vorig puzzel 1. boer, 2. roes, 3. omen, 4. eden, 5. kier, 6. iris, 7. naar, a wens, 9. aalt, 10. tand, 11. ever, 12. riet, 13. leed, 14. amen, 15. neus. 16. dans. Broek in Waterland. NEW YORK Het kerkbezoek is in de Verenigde Staten in 1970 niet verder teruggelopen. In een gewone week gaat 42 procent van de Ameri kanen minstens eenmaal naar de kerk. Dat is evenveel als in 1969. Van de rooms-katholieken bezoekt 60 procent de kerk, van de protestan ten 38 procent. Sinds 1964, het jaar waarin het Gallup-instituut het eerst een onder zoek naar de kerkgang instelde, is de kerkgang onder de protestanten con stant gebleven. Bij de rooms-katho lieken ia het duidelijk achteruit ge gaan. In 1964 ging nog 71 procent [[rouw naar de kerk. Onder de joden is het synagogebe- zoek iets toegenomen: van 17 procent ln 1964 tot 19 procent in 1970. BEVERWIJK Kapelaan Jan Ruijter, een van de leiders van de Septuagintgroep, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij zich „vrij wil opstellen". De ka pelaan zei dit tijdens een eucha ristieviering, die hij maandelijks houdt met jongeren. In de vrije opstelling kan men „in samenwerking met andere plaatse lijke gemeenten eigen wegen aftas ten zonder dat bij een ietwat ge waagde stellingname een pastoor, die in de nu geldende verhoudingen niet anders kan. direct een verkla ring van de bekende kool en geit moet afleggen!" De verklaring is mede ondertekend door enkele functionarissen van de parochie. Men is ervan overtuigd, dat evangelie en politiek, geloofsbeleving en daadwerkelijke maatschappelijke (Vervolg van pag. 1) Bij een huiszoeking vond de politie ruim 18.000.-. F. gaf toe de overval samen met M. te hebben beraamd. Uit het verhoor bleek dat het tweetal al op 31 december van plan was ge weest de overval uit te voeren, maar omdat toen geen geld werd opge haald, ging het niet door. Nadat de overvaller de boekhouder had gedwongen zijn tas te laten val len, stapte hij in de witte Renault. Deze auto werd kort na de overval teruggevonden in de Van Alkemade- hof. De recherche trof weinig aan knopingspunten in de auto aan maar een buurtonderzoek leverde des te meer op Nieuice kleren De dader bleek met zijn tas in een kledingzaak aan de Jonker Frans straat een volledig nieuwe garderobe gekocht te hebben, waarin hij ook de winkel verliet. Het gedrag van de man was de verkopers opgevallen, omdat hij steeds een tas met zich meenam. Een nauwkeurig signale ment was het gevolg. Vanuit de win kel is de man in de trein naar Den Haag gestapt, waar hij een auto huur de. In het café liep hij tegen de lamp. Het kentekenbewijs GJ 79-78, dat de Rotterdamse politie in de gestolen Renault aantrof bleek afkomstig te zijn van een autowrak, dat half de cember aan de Stadionlaan had ge staan. Op 21 december werd de Re nault bij Dow Chemical gestolen. de den Een deel van de buit van overval op boekhouder Van Nieuwendijk vond de politie te- I rug. Elfduizend gulden wordt nog vermist. De overvallers waren elk in het be zit van een vuurwapen. Bij zijn ver hoor zei F. dat hij de wapens „in de majem" had gegooid. Volgens de hoofdinspecteur die het onderzoek leidde, haalde het aanne mingsbedrijf Van Waning en Co steeds op dezelfde manier geld. De overvallers moet dit opgevallen zijn. Het bedrijf zal nu steeds op andere dagen en tijden geld incasseren. Wie voor de beloning die door de verzeke ringsmaatschappij was uitgeloofd (15 procent van het teruggevonden be drag) in aanmerking komt, is nog niet bepaald. De tipgever in het Haagse café maakt een goede kans. Zondag arresteerde de politie de 36-jarige L. DL, neef van dc Haagse verdachte. Tot nu toe ontkent deze man elk aandeel, maar de politie ver moedt dat hij betrokken is geweest bij de organisatie na de roof. Elfdui zend gulden wordt nog vermist. NED. HERV. KERK Beroepen te Zetten-Andelst; te Neerlangbroek (toez.) en te Eemnes- binnen (toez.): kand. H. Vreekamp te Houten; te Huizen (N.H.): A. Romein te Wezep. Bedankt voor Hillegom: W. Dorre- steijn te Maarssen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Apeldoorn: drs. W. G. de Vries te Helpman; te Lutten- Gramsbergen: P. Deddens te Rozen burg. Bedankt voor Drachten: A. Ja- gersma te Groningen-Oost. GEREF, KERKEN z Beroepen te Assen: J. Ytsma te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenpolder: A. Hoogerland te Werkendam. KAPELAAN RUIJTER interesse nauw met elkaar zijn ver bonden. Nu wordt ruimte gevraagd om te werken aan een programma waarin vele alternatieven naast het reeds bestaande een blijvend open huis kunnen vinden. Voortzetten In de verklaring wordt aan het kerkbestuur, de pastoor en het bis dom gevraagd: „Kunnen wij in deze werkruimte zelfstandig en onder eigen verantwoordelijkheid in con tact met andere gelijkgezinde plaatse lijke gemeenten en wat ons betreft in voortdurend gesprek met en geïnspi reerd door de leiding van de kerk van Haarlem ons werk voortzetten?" Kapelaan Ruijter en de zijnen heb ben bezwaar tegen de huidige situatie op parochieel en dekenaal niveau. De kritiek is meestal anoniem. Er is ge brek aan belangstelling, argwaan en een duidelijk beleid ontbreekt. LONDEN De invoer van bijbels in Algerije is buitengewoon moeilijk als gevolg van de censuur. Sinds mei 1969 kon er geen enkele bijbel geïm porteerd worden. Dit schrijft de secretaris van het Algerijnse bijbelgenootschap E. M. Roulet in een rapport aan de wereld bond van bijbelgenootschappen in Londen. Hij wijst ook op de regelmatige uitwijzing van zendelingen en vraagt zich bezorgd af, hoelang de kerken nog in Algerije zullen kunnen blijven werken. door H. BIERSTEKER ADDIS ABEBA De honderdtwintig leden van het centraal comité (het beleidsorgaan) van de Wereldraad van kerken doen thans het kerstfeest nog eens dunnetjes over. Want in Ethiopië duurt het tot midden-januari en het bereikt zijn hoogtepunt in de viering van Jezus' doop in de Jordaan. Men is in een kritieke fase van het bestaan van de wereldraad te gast bij een zwaarlijvige oude kerk, die met de staat onder een gouden paraplu zit (alleen de keizer en de patriarch mo gen een met goud beklede paraplu dragen). Het is de Ethiopische orthodoxe kerk, daterend uit de vierde eeuw, lot- en eedgenoot van de Ethiopische natie in haar roemruchte geschiedenis, maar nu hopeloos aftands, lijfeigene van het keizerlijk bewind en rijp voor alle 95 stellingen van Luther als een klein beginnetje. Althans voor een outsider die het mystieke leven in zo'n achthonderd kloosters niet kent en een kerk primair beoordeelt naar haar getuigenis en gedrag in de samenle ving. De patriarch, Basileos, is al een paar jaar geleden heengegaan en er is nog geen nieuwe. Men noemt twee grote kanshebbers, aartsbisschop Theophilos en de monnik Like Septa- nat Habete Mariam. De jonge theologen, die de laatste jaren overigens liever ambtenaar dan ambtsdrager worden, hopen allemaal dat de laatste het wordt. Hij is name lijk volgens een publiek geheim wel hervormingsgezind en hij gooit hoge ogen omdat keizer Haile Selassie (macht der drieëenheid) hem in zijn privékabinet heeft gehaald. Over Theophilos halen deze jonge ren hun schouders op. Volgens een publicatie van de wereldraad zou hij in een missionaire campagne 28.000 bekeerlingen gedoopt hebben, maar welingelichte kringen beweren dat hij de cifgelopen jaren hoogst zelden de stad uitgeweest is. Joodse invloed De parochie van de Ethiopische kerk in Aksum houdt van geslacht op geslacht staande dat zij de Mozaiti- sche wetstafels bezit, die de koningin van Scheba van Salomo zou hebben meegekregen. Maar het is niemand toegestaan die, te bezien, zelfs de pa triarch en de keizer zouden er ver geefs om gevraagd hebben. Dat is dan wel weer een fraai staaltje van de autonomie der plaatselijke gemeente, ware het niet dat in Ethiopië nie mand meer gelooft, dat die wetstafels er ook werkelijk zijn. Wel is de joodse invloed in de Ethiopische kerk groter dan in enige christelijke kerk ter wereld: sabbats viering, reinheidswetten, besnijdenis, geen gesneden beelden en en 'tabot' (een ark des verbonds) in het heilige der heilige van elk kerkgebouw, waar alleen de priesters mogen komen. In de schemerige bibliotheek van het Trinitietscollege in Addis Abeba las ik in het handboek van 1970 van de Ethiopische orthodoxe kerk (etter- Vele jonge theologen die aan hun ergernis over de huidige toestand openlijk lucht geven, wachten schijn baar die kans af. Zij achten de clerus van de kerk eenvoudig te onderont wikkeld voor die taak en mijden het ambt om de handen vrij te houden voor de nieuwe tijd. Deze jonge theologen veren op bij het nieuws, dat de vorige week voor het eerst in de geschiedenis van Ethiopië figuren van kerk en staat een bijeenkomst hebben gehad om de rol van de kerk in de ontwikkeling van het land te bepsreken. Dat ge beurde onder aanvuring door Inter- church Aid en de nieuwe commissie voor ontwikkelingszaken van de we reldraad, waarvan de directeuren bij waren Een hoogleraar van de Haide Seli sie-universiteit sprak daarbij de hc uit, dat de kerk „die tot nu toe 11 schouwd is als een conservatieve i stelling, bewaarster en verdedigs van de nationale indentiteit, nu o geactiveerd zou kunnen worden voy positieve doeleinden". Deze zachte wenk werd in het ot tendblad Ethiopian Herald nog a; gevuld met de mededeling, dat m het er op deze consulatie over ei werd, dat men in de gelederen van clerus te ongevormd is om te kum j reageren op actuele godsdienstige, ciale en economische vragen. Natuurlijk zegt zulke kritiek niet alles, want het innige samenga j van kerk en staat „als de linker-je de rechterhand waardoor Ethiopië regeerd wordt" (kerkelijk handb^r 1970) maakt het ook mogelijk om kaar bij afspraak de Zwarte Piet te spelen. Onderzoek in Zuid-Vietnam Op 19 januari is het Timbat: de herdenking van de doop van Jezus in de Jordaan. Dit is het hoogtepunt van het kerstfeest van de Ethiopische Kerk, dut af gelopen donderdag is begonnen. Dan dragen deze priester en dui zenden anderen de kruisen door de straten. Voor dit feest wordt de vergadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken in Addis Abeba onder broken. lijk: "De kerk heeft zich geheel ge wijd aan en verbonden tot de dienst aan hèt welzijn van de natie". En verder, over het bezit van de kerk (ruim een-derde ivan al hët grondbezit): „Het is onderhevig aan een uniforme belastingregeling waar van de revenuen naar een speciaal fonds bij het ministerie van financiën gaan ten behoeve van het beheer der kerk...." De administratieve beheers raad van de kerk wordt uitsluitend naar het inzicht van de keizer aange wezen. Bizar Deze bizarre toestand houdt tege lijk ,fccn kans in. Immers de leeuw van Jüda's stam is oud, zijn ogen zijn blauw-dooradcrd van dc last der ja ren en een nieuwe leider met de zelfde hervormingsdrang die Haile Selassie in z\jn jonge jaren had, zou via het beheer over die grond de kerk voor het blok kunnen zetten om zich eindelijk ook het barre lot van de grote analfabetische meerderheid aan te trekken. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het communi qué van de Nederlandse bis schoppen waarin zij hun stand punt bekend maken inzake- de benoeming van dr. A. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam, was vanmorgen nog steeds niet ver schenen. Volgens het secretariaat ivan de bisschoppen zal het misschien morgen worden gepubliceerd, als de bisschop pen bijeenkomen voor hun periodieke vergadering, maar dit is lang niet ze ker. Het uitblijven van het communiqué heeft dit weekeinde een stroom van geruchten ontketend. Steeds meer ge looft men, dat de bisschoppen een compromisvoorstel aan het Vaticaan hebben voorgelegd en nog op het ant woord wachten. Het Milanese blad II Corriere della Sera meent te weten, dat de Neder landse bisschoppen akkoord gaan met de benoeming van Simonis op voor waarde dat hij erin toe zou stemmen, de directieven van het Nederlandse episcopaat te volgen, ook op punten waar deze zouden afwijken van het Vaticaan. Bovendien zou kardinaal Alfrink Rome hebben laten weten, Simonis niet te willen wijden. Een ander gerucht dat de ronde doet is: ccn overeenkomst tussen dc nieuwe bisschop en zijn toekomstige drie naaste medewerkers, de vicaris sen dr. C. Braun en drs. W. van den Ende en de econoom drs. H. van de Ven. Deze drie hebben samen met de bisschop de dagelijkse leiding van het bisdom. Het compromis zou dan inhouden dat alle beleidsbeslissingen in dit col lege bij meerderheid van stemmen zouden moeten worden genomen. SAIGON Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft giste ren bekendgemaakt dat een onderzoek zal worden ingesteld naar een incident, waarbij een* Amerikaanse majoor door „licht geschut" werd doodgeschoten en een andere majoor zwaar ge wond raakte. De Amerikaanse woordvoerder liet doorschemeren dat dit incident geen actie van de vijand was, wat zou in houden dat i de officieren door hun eigen manschappen zijn aangevallen. Hij wilde verder alleen zeggen dat het incident zich vrijdagnacht heeft afgespeeld tijdens een inspectiereis van de majoors langs het noordelijke front. Omdat de familie nog niet is ingelicht, kunnen geen namen bekend worden "gemaakt, aldus de woord voerder. Het is de eerste keer dat het Ame rikaanse opperbevel iets over een dergelijk incident bekendmaakt. Vol gens Amerikaanse waarnemers en volgens persberichten hebben zich vaker dergelijke gevallen af gespet Het schijnt steeds vaker voor te men dat dienstplichtigen, die wel ren aan gevechten deel te nem hun officieren en onder-officie met wapens of granaten bedreig De woordenschat van de Amerika se militairen in Zuid-Vietnam is ook verrijkt met het nieuwe wo „fragging". Er worden acties mee doeld van soldaten die fragments J bommen gooien naar hun meerde 5 die hen naar het strijdtoneel wil i sturen. HEENVLIET In Heenvliet zijn zaterdagmiddag drie kinderen door het ijs gezakt van wie er twee zijn verdronken. De slachtoffers zijn de broertjes Leen en Cor van den Dool, resp. 6 en 4 jaar. Het derde knaapje, de zesjarige Cor Visser, dat eveneens door het ijs zakte, werd op het nippertje gered door zijn elfjarige vriendje Bruno Boekema. Deze sprong met een touw in zijn hand, dat door een volwassene werd vastgehouden, in het water waarna hij zijn vriendje aan zijn ha ren uit het water trok. (Van onze kerkredactie) JOHANNESBURG Voor het eerst in haar geschiedenis worden in de anglicaanse Maria-kathedraal in Johannesburg kerkdiensten gehouden voor blanken en zwarten samen. In deze diensten preken ook zwarte pre dikanten. Een groot bord voor de kathedraal zegt in zes talen „Mensen van alle rassen zijn hier welkom". Volgens de deken van de kathe draal komen er nu iets minder blan ken dan vroeger, maar over het ge heel worden de diensten veel drukker bezocht, dan men verwacht had. (Van onze kerkredactie) MÜNCHEN Wie ooit nog eens gewenst heeft, om gewoon in de tram naast een bis schop te zitten, maakt een goede kans in München. Geen stad ter wereld heeft zo.n hoge bisschoppenconcentratie. Naast de twee prominenten, de rooms-katholieke aartsbisschop Döpfner en de lutherse bisschop Dietzfelbinger, zijn er een aantal minder bekenden, die het bisschopsambt bekleden, zoals de bisschop van de Russische Orthodoxe Kerk (patriarchaat Moskou). Zelfs resideert er nog een aartsbisschop, namelijk van de „Orthodoxe Kerk in Duitsland", samen met nog twee bisschoppen van zijn geloofs gemeenschap. Behalvefulltime bisschoppen kan men in I München ook bisschoppen vinden, die hun geld op profane wijze verdienen en zich in hun vrije tijd i als bisschop verdienstelijk maken, zoals de plaatse- i lijke bisschop van de Vrije Katholieke Kerk, een nog bona fide afsplitsing van de Oud-Katholieke Kerk. Specialiteit i' Er zijn echter ook bisschoppen met een uitermate dubieus karakter. Niet ouder dan 29 jaar is de bisschop van de „Gallicaans-Katholieke Kerk'.'. Zijn engagement voor minderheidsgroepen in de samen leving gaat zover, dat hij zich speciaal heeft toege legd op het inzegenen van homofiele-vriendschaps verhoudingen. Dergelijke praktijken bedrijft ook de in Amster dam zetelende bisschop Serapion van de „Oosters- Orthodoxe Katholieke Kerk". Zijn Münchense colle ga zet zich ook met elan in voor de stichting van een klooster voor homoseksuelen. De homofilie is trouwens een thema, dat in dit blikken-bisschoppen-milieu telkens weer opduikt. Vrouwen Maar de grootste curiositeit op dit gebied in München is de „Vernieuwde Kerk" van de befaam de tegenpaus Clemens XV, de gewezen Franse priester Michel Collin. Clemens stelt zich op tal van punten (vooral in de Maria-verering) uiterst conservatief op en daardoor heeft hij in verschillende Europese landen en ook in Canada enkele honderden aanhangers gevonden Paus Paulus is voor hem ongeveer het summum van vrijzinnige ketterij. Maar op één, niet onbelangrijk punt streeft Cle mens zijn confrater in Rome toch ruimschoots in progressiviteit voorbij: de vrouw in het ambt. Zijn bisschoppen in München (Clemens is name-| lijk zo royaal geweest, om zijn hele Münchense aanhang tot bisschop te wijden) zijn zelfs allemaal van het vrouwelijk geslacht, op één na. Zangers In een kleine kapel met de naam „Noodkapel van de Moeder van Christus tot vreugde van alle be droefden" verzamelt zich eens in de maand de kud de van de bisschop van de „Orthodox-Katholieke Kerk" voor een eredienst, waarin een perfect zin gend kerkkoor van drie man de liturgie van Johan nes Chrysostomos begeleidt Niet ver daarvandaan leeft de bisschop van de „Autokefale Hongaars-Orthodoxe Kerk", vertiitterd omdat hij nergens in de orthodoxie erkenning heeft gevonden. Misschien is het hem een troost, dat hij dat lot dan deelt met al die andere „bisschoppen", wier naam alleen al als provokate klinkt in officiële orthodoxe oren. Brieven die niet zijn voorde van naam en adres kannen niet behandeling worden genomen. G belmhoudlng Is verzekerd. Vra« die niet onderling met elkaar verband staan moeten In afzond UJke bileven worden gesteld, brief dient een gulden aan po gels te worden Ingesloten. Vraag: In de gemeente wal woon, heb ïk een vergunning a: vraagd voor een sta-caravan - stond in de brief van de gem dat ik maar een vergunning voor een jaar. Daarna dient de van ontruimd en verwijderd te den. Miet ik dat maar accept Antwoord: Het is goed bij he meentehuis te informeren naaij bepalingen, die ten aanzien val caravans en de bestemming gronden in de gemeente gelden) pas kunt u nagaan hoever uw ten gaan. Begin ook meteen eei gunning voor het volgende ja te vragen. Bespreek de hele t< met een gemeenteraadslid die u alles kan inlichten. Dit helpt schien meer dan een administré procedure, waarvan we de kl thans niet kunnen overzien. I Hulp van lezeres: „Als in Hor de sneeuwklokjes bloeien" he enkele jaren geleden als L.P. kocht; het is een Philips P.P.; het staat met drie andere jes, gespeeld door „Het Orkest der Naam", met zang van een ketier" en kinderkoor. Op de zijde staat „Lentekind", ge door dit orkest met zang v Marketentsters en Musketiers. Vraag: Ten zuidwesten var tuinderij en groenteverwe heeft zich een asfalteerinrichtin vestigd, die veel hinder verooi doordat de schoorsteen hee zand en teerdeeltjes uitstoot eerste jaar heeft de directie vi fabriek de schade vergoed. D< dit nogal in de papieren liep, ze niet meer vergoeden. Daarna heeft een advocaa behulp van de deurwaarder g gekregen dat de schade nog werd vergoed. Maar nadien he directie te kennen gegeven, meer te vergoeden. Nu komt i iemand van bouw- en woni zicht kijken, maar dat haalt uit. Is er iets aan te doen? Antwoord: De advocaat hei zaak op de juiste wijze aam Als de fabriekdirectie koppig men deze wellicht tot beëin van de overlast onder bedr met een dwangsom doen ver len. U kunt ook met de buurt ners samen zich tot de gei wenden om toepassing van d< derwet te eisen. Mobiliseer zi mogelijk omwonenden en den. Maar een advocaat weet dan een leek, waar hij aan moet trekken om fabrikant t meente tot handelen te bewegei Vraag: Gaarne kwam ik in h rit van het versje, waarvan d ste regel begint met: „Mijn liefst sopraantje". Antwoord: Het vers heet meisje van de zangvereniging Dirk Witte en komt voor i bundeltje van oude cabaretlied chansons, dat u wellicht tweedehands boekenwinkel vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2