POLITIE KENDE WURGER AL WK voetbal met 16 landen Zuidafrik aanse Vluchtelingen pnoeten land uit Soepeler behandeling van Russische Joden Beljavski valt af Delft doet deuren van nachtslot Buurt over K.: een zeer vriendelijke I jongeman Gerd Muller uit veld gestuurd Hasse Boerjes Keiler de baas Deze maand geen proees Twente-Juventus onder Spaanse en Oostenrijkse leiding UEFA-jeugd naar Las Palmas Nieuwe wereldbeker Geen topprestaties Ned. schaatsers lillEUWE IEIDSE COURANT 5 :j DELFT De ontmaskerde Delftse v rger. de 25-jarige K., tenger en mopvallend van postuur, is eenmaal erder met de politie in aanraking eweest. Enkele jaren geleden werd jij aangehouden omdat hij een min nekozend' paartje beloerde. In zijn direkte omgeving stond hij lekend als een uitermate vriendelijke, eminnelijke jongeman. Zijn familie oemt hem c-i jongen die graag in le belangstelling staat en fantasie- ijk is. Hij is dol op zijn dochtertje n zijn "werkgever noemt hem een eer dan middelmatige werkkracht. Zijn vr-uw, die van haar tweede ;inc' in verwachting is en inmiddels ij familie is ondergebracht, ontging - iet niet, dat hij na de moord op 24 ovember merl waardig gespannen ras. maar zij zocht daarvoor een ndere verklaring, o.m. de materiële mstandigheden van het gezin. Hans K. wérd op zijn achttiende aar. voor zijn huwelijk, enige tijd een psychiatrische inrichting ver- leegd. Hij is erfelijk belast: zijn jeder, een Duitse, onderging lange jd een behandeling in een psychia- rische inrichting. Zijn oudste broer leert beroofde zich in een vlaag an waanzi" van het leven. K. is een geboren Delftenaar en in pogingen om zich in de telefoon- ;sprekken een Westlander te doen :ken, y-r-n alleen een afleidings- lanoeuvre. Tijdens de verhoren ■Inaakte hij zich niet schuldig aan V aaleigenaardighcdcn als „ik heeft" ™n „ik gaat", die 'vperend zijn voor et Westland. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Nog voor diens tweede aanslag in een flat aan de Debussystraat, die de Delftse wurger uiteindelijk verried, was de politie hem al op het spoor. Rechercheur H. B. van Strien, die de flat onder die van de vermoorde Ada Lansbergen bewoont, en een zo belangrijke rol in het onderzoek heeft gespeeld, had K. al enige tijd op de lijst van verdachte personen staan. ik 1356 I2;6!* H V d HOEVEN I DEN HAAG Twee Zuidafri- je, aanse vluchtelingen, die lid zijn vei ian een in hun land verboden inti-apartheidsorganisatie, moe- e ten ons land uit. Minister Polak ;g [justitie) heeft afwijzend be- - chikt op hun verzoek in Neder- Jaland te studeren, hoewel de ge- laiherale diaconale raad van de Ne- ierlands Hervormde Kerk zich 'oor de studiekosten garant heeft ie [esteld. |F' Amnesty International, die borg laat voor de verblijfskosten van de wee, is zeer verontwaardigd over het ninisteriële besluit. Deze interna- onaal erkende instelling vraagt van e bewindsman de zekerheid, dat de wee Zuidafrikanen in een ander «nd zullen kunnen studeren, wonen n werken, zodat zij niet meer van haritatieve instellingen afhankelijk illen zijn. Hun paspoorten zijn bij een eerdere t itzetting door de Belgische politie m fzenomen en de kans bestaat vol- ild Amnesty International, dat zij een volgende uitzetting naar id-Afrika .zullen worden terug- ïtuurd en in de gevangenis zul- tgfen belanden, jd tu De twee vluchtelingen, de 28-jarige 15 mos Syiso Somdaka en de 26-jarige n ranee Tito Luthuli, willen met name fl( i Nederland studeren, om de ver- 191 antschap in taal en cultuur met hun t ?en land. Bovendien hebben zij de v ledewerking van de hervormde ge- ia| eente. het universitair asvl fonds en lunnen zij hier wonen Zij volgen momenteel een cursus ederlands en -willen respectievelijk opische landbouw in Deventer stu- 'ren en een opleiding volgen in het rukkersvak Beiden willen uiteinde- jk de verkregen vakbekwaamheid 'bruiken om in Afrika een baan te 3 innen krijgen De minister wees het verzoek af. ttefrdat „niet bleek dat met de aanwe- gheid van de twee een wezenlijk Horlands belang wordt gediend", klemmende overwegingen van i°nitaire aard zag hij niet aanwe- Hicraan doet volgens hem niet af van bepaalde zijde ..een zekere •rantie" voor de vreemdelingen is cgeven. De generale diaconale raad. die zich "oor vijf jaar garant had gesteld \'oor 5000 per jaar per persoon en alle ikomende kosten heeft op deze :eringschattende" kwalificatie ver- j] itwaardigd gereageerd. De twee vluchtelingen moeten vol- ïns het ministerie naar België, om- 't zij daar een ..ge'dige titel tot ver- i f lijF' uitgereikt hadden gekregen. Dit a« ook de motivering van de weige- >rrv n* vau een eerder verzoek om ver- j i Hifsvergunning. De Zuid-Afrikanen ggi aren namelijk Nederland binnenge- an >men via een door België verleend oeneluxvisum". In België zijn echter voor hen geen oseliikheden tot een vakstudie aarmee zij naar Afrika terugkun- aldus Amnesty International, als na de vorige uitwijzing, g'JJordr-n doorgestuurd naar Parijs, j I [aar zij zonder papieren aan de poli- a zullen zijn overgeleverd. In de laatste afwijzende beschik king van minister Polak, waartegen geen beroep meer mogelijk is. werd opgemerkt dat de twee Afrikanen in meer dan één Afrikaans land zouden kunnen verblijven. Het minfsterie van justitie had de twee er eerder al op gewezen, dat er een „home" voor hen is in Kongo-Kinsjasa. Bij navraag door Amnesty Interna tional bleek echter dat hier gedoeld werd op een vluchtelingenkamp van de Verenigde Naties, waar geen kans op studie zou zijn Bovendien zouden de twee zich in dit Franstalige land niet verstaanbaar kunnen maken. De heren Somdaka en Luthuli wa ren in 1960 beiden betrokken bij de demonstraties in Sharpeville, waar aan de Zuidafrikaanse regering in dertijd op bloedige wijze een eind heeft gemaakt Zij waren beiden lid van de verboden beweging „Pan A- frica Congress". Na gevangen, respec tievelijk ondergedoken te zijn ge weest, vluchtten zij hun land uit. Het Tweede Kamerlid drs. J J. Voogd (soc.) heeft woensdag minister Polak verzocht om een mondeling on derhoud in de loop van de volgende week over de beslissing dat de twee Zuidafrikaanse vluchtelingen ons land moeten verlaten Amnesty International houdt het voor mogelijk, dat het Nederlandse beleid in deze kwestie verband houdt met de verbeterde betrekkingen met Zuid-Afrika. zoals die uit het recente bezoek van minister Bakker naar vo ren kwamen. De Engelse eerste divisieelub Ar senal heeft in de derde ronde van het tornooi om de football Association Cup met 30 gewonnen van de non- league club Yeovil Town. Arsenal ontmoet nu Portsmouth in de vierde ronde. LIMA De Westduitse „herfst- kampioen" Bayern München heeft in Lima voor 50.000 toeschouwers een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Peruaanse Universirtario gelijk gespeeld met 22. De Duitse doelpunten werden ge scoord door Gerd Muller, die later samen met Mrosko van het veld werd gestuurd wegens ruw spel. De scheidsrechter die ook de Peruaan Jurado van het veld verwijderde, werd na afloop van de wedstrijd sterk gekritiseerd. INZELL ijdens schaatswed strijden in Inzeil heeft de Zweed Hasse Boerjes het sprintersklasse- ment gewonnen. Boerjes die dinsdag al de 500 meter won, zegevierde gis teren ook op de duizend meter: 1.23.1. Zijn landgenoot Holmgren werd tweede, terwijl Erhard Keiler beslag legde op de derde plaats. In het eind klassement werd Keiler tweede, Holmgren derde en Braunecker vier de. In het klassement van allroundrij ders zegevierde de Zweed Jan Gra- nath. Hij dankte deze triomf aan zijn overwinning op de duizend meter De drie kilometer werd gewonnen door Marmstaat, die in het eindklassement tweede werJ. Karei te Winkel stelde teleur. Op de duizend meter werd hij negende, op de drie kilometer derde en in het eindklassement vijfde. Zege Linda Esser r VAL D'ISERE— Op de eerste dag van de Nderlandse skikampioen schappen in het fraai gelegen Val d'Isère heef' Linda Esser, die :n Zürich woont, de slalom bij de dames gewonnen voor Evelien de Weger uit Rotterdam. Bij de heren zegevierde de Delftenaar Tonny Bakker In de loop van het onderzoek was het hem opgevallen, dat „meneer X" steeds adressen noemde die in de zelfde wijk lagen, namelijk de wijk want hij zelf woont en ook de familie 1 Lansbergen. Dat bracht hem op het idee, dat ook de moordenaar in de buurt zou kunnen wonen. Zoals dat altijd gaat, werd het ar chief erbij gehaald om te zien of er iemand uit die buurt een strafblad had met geweldmisdrijven. Uit ver dere uitlatingen van X kon Van Strien min of meer afleiden, dat hij in eenzelfde soort flat woont als Ada en hijzelf. Door al die gegevens te combineren, kwam hij op de naam van K. Toen door de werkster In de Debussyflat een redelijk signalement werd gegeven en bovendien bleek dat de man een blauwe brommer had. is rechercheur Van Strien gewoon in de kelder van K. gaan kijken of daar ook zo'n brommer stond. Toen dit het geval bleek, was de arrestatie snel verricht. Bekentenis Na een zeer langdurig verhoor, waarin K. aanvankelijk alles ont kende gaf hij uiteindelijk toe. Dat móest hij ook wel, want de politie had inmiddels al enkele zo belang rijke bewijzen in handen, dat K. nauwelijks meer kón ontkennen. Een van die bewijzen vormde de schrijfmachine, die in zijn woning werd gevonden. Het lettertype daar van kwam precies overeen met dat in de brief, die hij op 21 december naar de redactie van de Delftse Cou rant stuurde. Nog belangrijker bewijs was de kerstkaart, die hij op 3 decem ber aan de Schiedamse politie stuurde. „Prettige Kerstdagen en Gelukkig Nieuwjaar" stond erop. Naast de tekst vond het politielaboratorium echter ook een gave vingerafdruk en die bleek thans nauwkeurig over een te komen met die van de arrestant. Bovendien toonde het stemonder- zoek opvallende gelijkenissen. Toen die gegevens eenmaal aan K. kon den worden voorgelegd, ging hij door de knieën en bekende alles. Smartegeld K. verklaarde, dat hij de hele zaak i met handschoenen aan afgewerkt had en da-t hij na de moord in het hele huis de sporen met toiletpapier heeft weggewerkt. Naast vele andere details is nu ook bekendgemaakt, dat K. voordat hij zijn brieven en kaarten naar de re dactie van de Delftse Courant begon te sturen, al contact had opgenomen met het uitzendbureau Randstad in Delft. Dit gebeurde al twee dagen na het misdrijf. Behalve dat hij bijzonderheden ver strekte over de situatie in de flat eiste hij, dat de politie 20.000 gulden smartegeld zou moeten betalen. Ge beurde dit met. dan zou er nog iemand worden vermoord. Binnen 24 uur zou er aan de Menno ter Braak- laan een zwarte Volkswagen gepar keerd staan met een geopend por tier. De politie zou daarin het geld moeten leggen. De politie zette die avond een groot scheepse actie op touw, maar deze ging zoals hoofdinspecteur J. J. M. van der Ven gisteravond zei, „letter lijk en figuurlijk de mist in": de zwarte Volkswagen werd nergens ge signaleerd. Pas de dag hierop voerde K. zijn eerste telefoongesprek met de Delftse Courant. Dit deed hij, zoals bekend, in de periode, die hierop volgde, nog enkele malen. Ook stuurde hij brieven en ansichtkaarten naar het dagblad. Daarbuiten heeft hij nog contact gezocht met de Naaldwijkse politie, telefonisch, met de Schiedamse poli tie (per briefkaart) en met een vrouw j in De Lier (eveneens telefonisch). Bij 1 al deze contacten eiste hij de 20.000 gulden smartegeld. Tips steeds niecr geruchten de ronde dat de Russisehe autoriteiten aansturen op een soepeler strafbehandeling van voor het gereeht gedaagde Joodse burgers. Volgens gezaghebbende rom- munistische kringen is een matiging van het harde strafbe'eid vrijwel ze ker op handen. Genoemde kringen wisten ook te melden, dat er „in de maand januari en waarschijnlijk tot na het congres van de communistische partij eind maart, geen processen tegen Joden zullen worden gehouden". Of het nieuwe beleid ook al toepas sing zal vinden op het proces tegen de negen Joden ki Leningrad, die er van worden beschuldigd de elf vér oordeelden van het eerste proces te hebben geholpen bij nun poging tot j I vliegtuigkaping, is niet bekend. Wel vindt men het merkwaardig dat het proces eerst om administra tieve redenen naar een later datum verschoven werd en dat het gisteren kort na de opening opnieuw is ver daagd wegen» ziekte van een ver dachte. Wat gisteren niet werd gestopt was het proces tegen de Joodse luitenant van het Rode Leger Vulf Zalmanson, die wegens zijn vermeende aandëel in het mislukte vliegtuigkapingskomplot terechtstaat op beschuldiging van verraad en desertie. Wordt hij schul dig bevonden, dan kan hij ter dood worden veroordeeld. Het proces duurt als twee dagen en over het verloop is absoluut niets be kend. omdat zelfs geen familieleden van de beklaagden tot de rechtszaal worden toegelaten. Saillant detail van het onderzoek dat zes weken heeft geduurd, is, dat de naam van K. al geruime tyd voor kwam op de lasten van de Delftse politie. HU was een van 434 overge bleven personen, die na de stroom van tips nog moesten worden nage trokken. Twee mensen hadden na de televi sie-uitzending met de stem van me neer X. opgebeld met de mededeling, dat zy daarin K. hadden herkend. In totaal waren er 2482 mensen, die de politie op de lyst had staan. Onder meer naar aanleiding van de tv-uitzending zijn er 230 brieven binnengekomen, 711 telefonische tips i en tips van mensen, die naar het politiebureau kwamen. Er werden 15C schriftelijke verklaringen opgemaakt, I Om deze tips na te trekken had de politie op het moment van de aan houding al 15.120 uur aan de zaak gewerkt, wat neerkwam op een werk dag van 16 uur per dag per man en dat bijna zes weken lang. Opluchting K. toonde zich tóen hij eenmaal had bekend, duidelijk opgelucht, ver klaarde de rechercheur die hem uit eindelijk op de knieën had gekregen. Even opgelucht overigens toont zich de Delftse nieuwbouwwijk, waar de onrust na de steeds hernieuwde be dreigingen met de dag toenam. De meeste bewoners hadden weken lang hun woningn dag en nacht op het nachtslot gedaan. Toen dan ook gis teravond door hoofdinspecteur T. B. Brekelmans via de televisie werd be kendgemaakt, dat de wurger was ge vonden, haalden velen opgelucht adem. De bekendmaking had plaats op het moment, dat de politie nog lang niet alle details van het misdryf kende. „Maar omdat wy Delft van een stuk angst willen bevrUden, hebben we nu alvast maar het nieuws vrUgegeven". aldus commissaris W. Bakker. Rechercheur Van Strien, op wiens echtgenote K. het volgens zijn zeggen oorspronkelijk ge munt zou hebben, en die zelf een grote rol speelde in de ont maskering van de Delftse wur ger. juniorenbeker GRONINGEN De Rus Beljavski is woensdag in Groningen welhaast definitief afgevallen als kandidaat voor de eerste plaats van finalegroep A in het schaaktornooi om de Euro pese juniocenbeker. Beljavski verloor naemlijk zijn partij voor de zevende ronde met zwart tegen de Westduitser Kiff- meyer. De Hongaar Ribli. die de lei ding behield, brak zijn duel met de taaie Schot Holt af en bezit nu vijf punten met een hangpartij. De West duitser Borngaesser, die remise speel de tegen de Brit Saverymuttu, staat met 4V» punt tweede. De Bulgaar Er- menkov is derde met vier punten en een afgebroken partij. Beljavski heeft eveneens vier punten. De Nederlander Christophoor Bal- jon verloor in de B-groep andermaal, nu met zwart van de Italiaan Capel- lo. Baljon zakte in de rangschikking daardoor tot de zevende plaats met I drie punten. J Jeugdkampioen Rob Witt kwam niet tot een definitief resultaat tegen de Luxemburger Milbers en moesit af breken. De Oostenrijker Scheichel profiteerde daarvan via een overwin ning op de Noor Teie en nam de lei ding over De uitslagen zijn: Finalegroep A (7e i-onde): Saverymuttu (Gb) - Born gaesser (Wdl) remise: Holt (Schot land) - Ribli (Hongarije) afgebroken; Barle (Zsl) - Fedder (Den) 1—0; Ud- denieldt (Zwe) - Ermenkov (Bul) af- gebr; Kiffmeyer (Wdl) - Beljavski (Rusl) 1—0. Stand na 7 ronden: 1. Ribli 5 pnt. en een afg.; 2. Borngaesser 4'/s; 3. Ermenkow 4 -f- 1; 4. Beljavski 4; 5. Barle, Fedder, Kiffmeyer en Saver ymuttu 3; 9. Holt 2 -f 1; 10. Udden- feldt V/2 L ATHENE Een Spaanse scheids rechter zal de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het tornooi om de Runners Up Cup leiden tussen Ju- ventus en FC Twente. Deze ontmoe ting wordt in Turijn gespeeld. Voor de wedstrijd FC Twente - Juventus heeft het organisatiecomité van het tornooi na afloop van de loting in Athene een Oostenrijkse arbiter aan gewezen. De Hoverhome. een lucht kussencaravan, tijdens een de monstratie als voorproefje van Caravan RAI 71 in Amsterdam. Hertr! de Vos. trainer van de Haagse voetbalvereniging HW. Is dinsdagavond tijdens de training van zUn vereniging 'derde klas zondag amatcursi overleden aan een hartverlamming De heer De Vos. die 54 Jaar werd. is ook gedurende enige tijd belast geweest met de training van het Nederlandse militaire elftal. ATHENE De secretaris van de FIFA. de Zwitser dr. Helmut Kaeser heeft in Athene de verwachting uitgesproken, dat er aan de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal 1974 in München weer zestien elftallen zullen deelnemen. j Ofschoon in het organisatiecomité van de FIFA de meningen hierover 16 of 24 nog ver uiteenlopen, zal het dagelijks bestuur van de FIFA zondag 10 januari de definitieve beslissing nemen Het organisatiecomité, dat in Athene voor de eerste keer bijeen is. zal zich tevens bezighouden met de vraag volgens welk systeem er zal worden gespeeld. DEN HAAG Zeventien spelers zijn geslecteerd voor het Nederlands jeugdelftal (spelers van zestien tot achttien jaar) dat van 19 tot 23 ja nuari te Las Palmas deelneemt aan een internationaal tornooi voor jeugdploegen. Het Nederlands elftal speelt op 19 januari tegen Las Palmas. Twee da gen later is de wedstrijd om de derde prijs en op 23 januari vindt de finale plaats. De andere twee elftallen die deelnemen zijn de jeugdploegen van West Duitsland en Frankrijk. De zeventien Nederlandse spelers, die met trainer Arie de Vroet naar Las Palmas reizen, zijn: Arntsz en Strijd veen (Go Ahead), Bos (GVAV), Jongens (De Volewijckers), Kila (ADO). Kist (Heerenveen), Kleton (Ajax). Van de Kraay (PSV), Over- beek (De Graafschap). Pfennings, Stevens en Van Barneveld (Fortuna Sittardia Combinatie), Schellekens (NEC), Van Staveren (Sparta). Pijl en Riedijk (Fortuna Vlaardingen) en Vermunt (Excelsior). ATHENE De Jules Rimet Cup, die afgelopen zomer in Mexico tijdens het wereldkampioenschap voetbal de finitief in handen van Brazilië is ge komen, zal vervangen worden door de „Fifa World Cup". Deze wereldbeker blijft in het bez.it van de FIFA. toe komstige wereldkampioenen zuller er een kleinere copy van krijgen. Hun namen zullen dan in het origineel worden gegrifd. Tevens regelde de FIFA gisteren in Athene de verdeling van opbrengsten uit de toernooien om het wereldkam pioenschap. Het organiserende land ontvangt vijf procent van de op brengst van de kaartverkoop. Tien procent van de totale opbrengst gaat naar de FIFA, 25 procent naar het organiserende land én de overige 65 procent wordt verdeeld onder de 16 finalisten. SKIËN Een dag voor de terug tocht naar Nederland zijn de leden van de kernploeg nog uitgekomen op wedstrijden in de Noorse plaats Skiën. Ard Schenk eindigde op de 500 meter als tweede achter de Zweed Geeran Claeson. die 41.9 seconden liet afdrukken. Schenk had 42 seconden Drecies nodig. Marten Hoekstra zegevierde op de 500 meter in de sprintersklasse met een tijd van 41.4 seconden. De uitslagen zijn: Allround klasse: 500 meter: 1. Claeson (Zwe) 41.9 sec; 2. Schenk (Ned) 42.0; 3. Hoeglin (Zwe) en Stensen (Nw) 42.2; 5. Hendriksen (Nw) 42.6; 6. Granath (Zwe). 43.0: 7. Johansson (Zwe) 4310; 8. Bols (Ned.j, Nordskog (Nw) en Vea (Nw) 43.1; 14 Verkerk (Ned) 43.6; 17. Beukers (Ned) 45.6. Sprintersklasse: 500 meter: 1. Hoekstra (Ned) 41.4; 2. Jansson (Zwe) 41.8: 3. Wallberg (Zwe) 42.1. De Zweed Claeson heeft ook met een grote voorsprong, de 5000 meter gewonnen Zijn tijd was 7 minuten 36 4 seconden. De Noor Henriksen kwam als tweede uit op een tijd van 7.45.9. Schenk was weer de beste Ne derlander: derde in 7.47.2. Bij de sprinters won Hoekstra de 1000 meter en zegevierde in het totaalklassement. Uitslagen: 5000 meter: 1. Claeson 7.36.4; 2 Henriksen 7.45.9; 3. Schenk 7.47.2; 4. Stensen 7.48.0; 5. Bols 7.48.7; 6. Guttormsen 7.53.4; 7. Sandler (Zwe) 7.53.5; 8. Beukers 7.54.0; 9. Hoeglin 7.55.0; 10. Johansson 7.58.2; 11 Ver kerk 7.58.4. Algepieen klassement: 1. Claeson 87.540 punten, 2. Schenk 08720; 3. Stensen 89.000; 4 Henriksen 89.190 5. Hoeglin 89 700; 6. Bols 89.970; 7. Jo hansson 90.820; 8. Guttormsen 90.940; 9 Verkerk 91 440; 10 Sandler 91.450; 17. Beukers 93 000

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5