Commentare FORMAAT Sefardische joden vrezen assimilatie Een noord voor vandaag Bisschoppen in beraad dr. DS. TUKKER: OOK FINANCIEEL Gereformeerde Bond simonis wil hele kerk dienen 2^ over Meer openheid van A'dams stadsbestuur Uw probleem is het onze.,,. Congres Navigators over discipelschap 7.7 e Protest tegen ,verjoodsing' Jeruzalem Scholten-Honig minder winst j^Po^ivrsw/KRK krant van Actie voor veroordeelde bisschop Bezinningscongres in Amsterdam Oecumene deze krant behoor? tot Het Kwartet Gereformeerde kerk van Well opgeheven DiONDiBRiDAG 7 JANUARI Want de Here, uw God, is een God in de hemel boven en op de aarde beneden" (Jozua 2:11). De verspieders zijn uitgezonden en zij doen luin werk. Dan komen zij in het huis van een vrouwwier reputatie niet zo best is. En het is een merkwaardig gesprek, dat zij met haar voeren. Zij vertelt wat zij heeft gehoord: De Here heeft de wateren van de Schelfzee voor uw ogen doen opdrogen..ons hart versmolt bij niemand bleef enige moed meer over, „want de Here, uw God, is een God in de hemel boven en op de aarde beneden. Uit wat zij heeft vernomen, heeft deze vrouw zich een beeld gevormd van de God der verspieders, en één ding weet ze zeker: Die God is niet iets wazigs zoals zovele goden zijn. Hij is realiteit, Hij is wer kelijkheid. In de hemel boven en op de aarde beneden, dus overal. Geen god, die onwezenlijk ver weg is, neen, deze God is alom verte genwoordigd. Het is het heerlijke, dat wij'dit mogen weten. Op bergen en in da len, ja, overal is God. Hij omringt ons. Het is niet: eens. nee. het is: nit! Een God op de aarde beneden. Die zicli met ons. in zonden verloren mensen bezighoudt. Die ons wil leiden aan Zijn Hand, en ons Zijn Vaderhuis wil binnenbrengen We lezen vandaas: Johannes 1 vers 1 tot 18. DEN HAAG Vandaag beraadden I de Nederlandse bisschoppen zich over de resultaten van het overleg dat gis teren plaats had tussen het diocesaan bestuurscollege van het bisdom Rot terdam en de nieuwbenoemde bis- I schop dr. Simonis. Het bestuurscollege beeft met be- zorgdheid kennisgenomen van de i ernstige onrust die is ontstaan rond de benoeming. Dit heeft kardinaal Alfrink meegedeeld aan het Katho- liek Nederlands Persbureau Het bestuurscollege, dat bestaat uit de twee vicarissen-generaal dr. C. G. F. Brauw en drs. W. M. I. van den Ende en de algemeen econoom drs. H. van de Ven en handelend in overeen stemming met mgr. M. A. Jansen, apostolisch administrator van het bis dom, heeft de resultaten van het overleg met dr. Simonis besproken met kardinaal Alfrink In dit stadium konden over de in houd van het overleg geen nadere mededelingen worden verstrekt. AMSTERDAM Burgemeester Samkalden heeft gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede in de Amsterdamse gemeenteraad voorstellen gedaan om tot meer openbaarheid in het stads bestuur te komen. De voorstellen betreffen het ter in zage leggen van dossiers die bij de raadsagenda horen, het publiceren van de ten behoeve van de raadsbe- slissing ingewonnen adviezen van buiten de gemeente staande instellin gen, en de aanwijzing van een aantal raadscommissies van bijstand, die als proef gedurende een jaar afwisselend vertrouwelijke en openbare vergade ringen houden. De technische hogeschool in Loughborough, waar navigators uit negen landen confereerden. Uri«rvtri> die oici ziji tan naan> co idm kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- nelmlininilng k verrekerd. Vragen die niet onderling mol elkaar In verband staan mot-irn in afzonder- 'Ijke b. leven worden gesteld. Per orlcl dient een gulden aan poatM- «cis te worden Ingesloten Vraag: In Bodegraven ligt de Wie- rickerschans' In welk jaar is deze aangelegd? Is deze gebruikt in de Franse tijd en in de Tweede We reldoorlog? Is de schans nog be woond door militairen? Behoort deze aan het Rijk? Antwoord: De sectie krijgsgeschie denis van het ministerie van oorlog zendt u via ons een luchtfoto uit 1932. Daarop ziet u. dat het een vier kante schans is met vier bastions Het hoofdgebouw met poort is prachtig gerestaureerd. De schans werd in 1673 gebouwd ter vervanging van een andere schans nabij de Nieuwe Brug onder Bodegraven. Waarschijnlijk is de vroegere schans aangelegd in 1672. Zoals u zich waarschijnlijk herinne ren zal, was hier het smalste stuk van de waterlinie, die de Franse op mars moest stuiten. De naam is ont leend aan de Dubbele en Enkele Wiericke, de wateren die het inun datiewater uit de IJssel naar de Rijn moesten brengen. De schans heeft verder voorzover bekend, geen oorlogshandelingen meer meegemaakt. In de 19de eeuw was deze een kruitmagazijn, die in oorlogstijd wel ruim 800.000 "kilo kruit kon bevatten. In de mobilisatieperiode 1914-18 is de Wierickerschans een tijd lang in terneringsoord voor Engelse officie ren geweest. Bijzonderheden hiero ver kan men lezen in de roman The Fountain van Charles Morgan. De schans vormt een blijvend bezit van het Rijk V.raag: Hoe .zijn in Nederland de regelingen betreffende de verlening van subsidies en renteloze voor schotten aan zang- en muziekgezel schappen? Hoeveel subsidie verleent men aan de amateur- en beroeps- sport? Antwoord: Hierin is geen alge mene lijn te ontdekken, voor de veie ;emeenten die Nederland telt. In •en grote gemeente als Den Haag vraagt men naar de algemene stand van zaken, de balans, de kas. enz. en men let ook op het algemeen belang van het werk der organisatie. Bij de Verenfging van Neder landse gemeenter kan men evenmin ?en vaste lijn constateren. Sommige gemeenten hebber een interne rege ling, waarbij men de organisaties classificeer», o.a. het geven van ten minste twee concerten per jaar. An dere gemeenten hebben geen rege ling. Om een alcemeen beeld 1e kriinen, 1s een langdurige enquête bij tien tallen gemeenten 'afdel'.ns kunstta ken) nodig, die waarschijnlijk een we'nigzegcend resultaat zou opleve ren. (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN De Gereformeerde Bond wordt wel de rug- gegraat van de Nederlandse Hervormde Kerk genoemd. Van ons hoeft dat niet. Het is ons al goed, een hand of een voet te zijn. Maar als het moet, willen we ook ivel ruggegraat zijn. Dat zei voorzitter ds. W. L. Tukker uit Groot Ammers gisteren op de conferentie van predikanten van de Gereformeerde Bond. Hjj wees in zijn openingswoord zijn ruim honderd collega's op hun ver antwoordelijkheid voor de héle kerk. Dat betekent: nog meer uit de Bij bel spreken (doorkruis toch het hele Woord, vroeg ds. Tukker. Hoeveel stukken blijven niet onbepreekt, zoals Sprepken, Prediker en Job) en nog meer uit de belijdenis spreken. Toon de schatten van het verbond, maar dat kan alleen als ze ook in onszelf leven. Ons zijn in de kerk is steeds nodi ger geworden ten bate van de kerk, zei ds. Tukker. „Kopstukken in de kerk" (hij noemde geen namen) er kennen, dat de bond een legitieme plaats inneemt en zeggen zelfs dat alleen nog van deze groep voor de kerk iets te wachten is. Ds. Tukker wilde dit wel doorge ven, maar deelde deze mening niet. Hij stelde met dankbaarheid vast, dat ook buiten de Gereformeerde Bond mensen in de kerk aan dezelfde belij denis vasthouden. BEDENKELIJK De positie van de Gereformeerde Bond wordt sterker. Maar ds. Tukker zei er meteen bij, dat hij dat een bedenkelijke zaak vond, omdat dat niet komt door eigen groei, maar doordat de gelederen van de anderen in de Hervormde Kerk dunnen. „Dit begeren wij niet". Allerlei tendenties en met name het streven naar nieuwe kerkstructuren vervulden hem met zorg. „Het is voor LOUGHSBOROUGH In het Engelse Loughsborough hebben zevenhonderd jongeren uit negen landen, onder wie een grote groep uit Nederland, het Europese congres van de Navi gators meegemaakt. De campus van de technische hogeschool was de plaats van samenkoms;. Thema was: Discipelen in elke natie gedurende onze generatie. Kunnen wij dai bereiken in vijf entwintig jaar. Dat vroeg de confe rentieleider Douglas C. Sparks zich af. „Het zal alleen kunnen als ieder een hier zich nersoonlijk ten doel stelt om het beste en grootste wat hij heêft daarvoor in te zetten. Het zal èen dagelijkse toewijding aan Jezus Christus en verloochening van het eigen ik inhouden. Het vraagt ook bereidheid om crea tief bezig te zijn. gewillig om nieuwe wegen in te slaan, andere werkwijzen toe te passen, kortom om inventief bezie te ziin in het bedenken van moge'ijkheden bij de presentatie van het evangelie." In dertig werkgroepen werd nader ingegaan op het thema. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1 opstootje, 4. gevat, 9. hap, 11. nobel, 12. soort pruim, 16. soort hond, 17. lengtemaat (afk.l, 18. groot wijnglas, 21. Myth, figuur. 22. telwoord. 23. schade, 25. voorvoegsel, 27. arrondis sement (afk.). 28. militair. 31. tijding. 32. meisjesnaam. 34. gevangenis. 35. sluis- kolk. Vertikaal. 1. scheik. element, 2. water in Utrecht. 3. plaats in Z.H.. 5. vogelbek. 6. lusthof. 7. duinvallei. 8. in loco (afk.). 10. slaginstrument, 13. plaats in Frank rijk. 14. blauwe kleurstof, 15. loze streek. 17. honingdrank. 19. grondsoort 20. voorlichting, 21. drukte. 24. natte weke aarde. 26. eetgerei. 28. plaaggeest OS. watering, 30. baan voor balspel. 31 pers. voorn aamw 33. overblijfsel bij verbranding. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. brein, 4. la. 5. uk. 7. bast 9. etui, 11. aam. 12. oor, 14. ram, 16. al. 18. l.k., 19. ka. 20. af. 21. re. 22. ed. 23. as. 25. O.T.. 27. rem, 29. lep, 31. aal, 33. leek. 35. ader, 37. Ré, 39. al. 40. degel Vert 1 bas, 2. es, 3. nut 4. lama. 6. kurk. 7. ba. 8. To, 9. er, 10. ia. 11. anker. 13. Og. 15. model. 17. las, li Leo. 23. Amer. 24. de. 26. tael. 28. el. 29. ik. 30. pa, 32. ar, 34. eed. 36. dal, 38. eg. Spreker op deze bijeenkomst was ook de filmster James Fox, tegenspe ler van Julie Andrews in Thoroughly Modern Millie. Hij vertelde hoe hij twee jaar geleden lot persoonlijk ge loof in Jezus Christus ls gekomen en hoe zijn leven daarna veranderde. Wat roem en rijkdom niet konden, deed Hij, er kwam vrede en een le vensdoel. „Wat ik nu wens te doen is anderen te helpen opdat zij ook disci pelen van Jezus Christus worden JERUZALEM De Mohamme daanse hoge raad in Jeruzalem heeft geprotesteerd tegen „de ver joods ing" van Jeruzalem door de Israëliërs. Volgens deze raad zijn ongeveer 2.000 ha grond in Jeruzalem onteigend zon der dat de Arabische bevolking daar in gekend werd. Dit zou geschied zijn met het doel, het Mohammedaanse karakter van de stad te verzwakken. AMSTERDAM De resultaten van de Koninklijke Scholten-Honig N.V. zijn over het boekjaar 1969-1970 met bijna de helft gedaald in verge lijking met die over 1968-1969. De concernomzet steeg met 5,7 procent tot 484 miljoen gulden. De nettowinst daalde echter van 11,6 miljoen naar 6,3 miljoen. Aan de aandeelhoudersvergadering op 4 maart zal worden voorgesteld een dividend in contanten uit te keren van 1,60 per gewoon aandeel van 25 nominaal (vorig jaar ƒ3.00) Deze ontwikkeling moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de slechte gang van zaken bij de En gelse dochteronderneming Albion Sur gar. NED. HERV. KERK Beroepen te Scherpenisse. kandidaat H. Vreekamp te Houten. Bedankt voor Kollum C. J. Baart te Raamsdonk. voor Giessen-Oude- kerk W. de Greef te Kamperveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda. A. C. Mooy te Enschede. Bedankt voor Harderwijk, D. Klop penburg te Drachten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-oost G. Bij kerk te Oud-Beijerland. ons meer dan conservatisme, dat wij vasthouden aan de bestaande kerk structuur. De gereformeerde kerkop vatting is voor ons een stuk belijde nis. Ze hangt met het geloof samen en met ons verstaan van de Bijbel. Men kan moeilijk gereformeerd zijn met een lutherse of roomse kerkin richting". Sommigen verwachten, dat het voor gereformeerde christenen nog nauwelijks doenlijk zal zijn, mrec te maken wat ons naar menselijke visie te wachten staat, aldus ds. Tukker. Hij vertelde, dat hij zelf in een ge sprek tussen het modcramen van de synode en het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond de vraag opge worpen had: „Wij maken elkaar het leven zo moeilijk. Doen wij maar niet beter om christelijk uit elkaar te gaan?" Zijn eigen antwoord was: „Neen, wij kunnen de kerk niet uit, om haar niet, om uwentwil niet en ook al zou ze een overspelige moeder zijn". GELDZORGEN Ds. Tukker ging ook in op de slech te financiële positie van de kerk. „We kunnen natuurlijk zeggen: dat komt ervan. De kerk heeft te duur geleefd. De onwezenlijk grote kop van de kerk vraagt onnoemelijk veel geld. Maar wat doen we er nu aan?" Ds. Tukker verwachtte, dat de gro- te-stadsgemeenten het kind van de rekening zullen worden. „Wij redden het in onze gemeenten nogal aardig. Maar moeten wij niet meehelpen om het faillissement te voorkomen? Wij hebben in het verleden wel veel ge- Ds. W. L. Tukker onze moeder De eerste dag van deze conferentie werd er verder gediscussieerd over de betekenis van de gemeente als li chaam van Christus, na een referaat over dit onderwerp door ds. L. J. Ge luk uit Dirksland. Ook hij legde er de nadruk op, dat de kerkinrichting niet een willekeu rige zaak is. Daarom past waakzaam heid als men naar een andere kerk orde wil. Calvijns kerkorde werd geschraagd door de gedachte van de kerk als het lichaam van Christus. Ds. Geluk wees de verdediging van een pluriforme kerk met een beroep op een pluriforme samenleving af. „Christus als Hoofd heeft maar één lichaam". Voor de oecumene wees hij een weg, „die een goedkope oplossing lijkt, maar in werkelijkheid de groot ste inspanning vraagt": elke kerk zou voor zichzelf in een weg van berouw en schuldbelijdenis moeten beginnen weer kerk te worden. Dan zal blijken, dat God eenheid schenkt. klaagd, maar onze zak toegehouden. a "1 Zijn wij niet ontrouw geweest, ook op rpi* f I nAlJ financieel gebied?" LltJDD Hij hield zijn collega's het woord van Maleaehi voor „Brengt al -de tienden in het schathuis (van de tem pel), opdat er spjjze zy in Mijn Huis". Dat was nota bene een tyd van ver achtelijke priesters, die leefden van de roof van het altaar. En toch vraagt God de tienden te brengen en belooft Hij „spijze in Mijn huis". VoPgens ds. Tukker ziet dat vooral op geestelijke spijze en dan betekent dat, dat God de kerk wil zegenen, als zij ook in deze dingen getrouw is. Sartre verzoekt om vrijlating van zestien Tsiechen WEST-BERLIJN De Franse wijsgeer Jean Paul Sartre en 33 an dere Europese linkse intellectuelen hebben in een brief de Tsjechoslo- waakse regering verzocht 16 jonge socialisten, die twaalf maanden lele- den in Praag werden gearresteerd, vrij te laten. Zij zijn nog steeds niet berecht. De brief werd een maand geleden verstuurd Omdat er tot op heden nog geen antwoord werd ont vangen, is besloten om over te gaan tot pubiikatie. Bisschop Albert Ndongmo, uit Ka meroen die ter dood is veroordeeld. VATICAANSTAD Radio Vati- caan heeft woensdag een beroep ge daan op de regering van Kameroen de levens van de rooms-katholieke bisschop Ndongmo en vijf anderen te sparen. Tegen hen was de doodstraf uitgesproken wegens deelname aan een poging de regering van president Ahidjo omver te werpen. Radio Vaticaan bracht in herinne ring, dat de verzoeken om gratie voor terdoodveroordeelden in Burgos en Leningrad tot een gunstig resultaat hebben geleid. President Ahidjo kan de bisschop en zijn medeverdachten gratie verlenen. TILBURG Het bestuur van de vereniging „Ons Middelbaar Onder wijs" in Tilburg, alsmede besturen van dertig andere scholen in Noord Brabant, hebben telegrammen gezon den naar de president van Kameroen, waarin zij gratie vragen voor de ter dood veroordeelde bisschop. De schoolbesturen zeggen dat zij mgr. Ndongmo tijdens een bezoek aan Nederland hebben leren kennen en zijn geïnspireerd door ,zijn liefde voor Kameroen én het Kameroense onder wijs. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Volgende week woensdag begint in Am sterdam een Europees congres van sefardische joden. Thema is de vraag, hoe een halt toe geroepen kan worden aan de voortschrijdende desinteresse en de daarmee gepaard gaande onwetendheid onder deze joden, vooral onder de ieugd. Dezer dagen eindigde een dergelijke conferentie, maar dan op wereldni veau, die in Jeruzalem werd gehou den. Van de 14 miljoen joden in de we reld ziin er nog geen twee miljoen zg. sefardische joden. Het zijn de afstam melingen van de talrijke joodse ge meenschappen. die in de Middeleeuwen in Spanje en Portugal bestonden en die zo'n vijfhonderd jaar geleden uit eengejaagd werden. In Nederland vindt men hen in het kleine Portugees Israëlitisch Kerkge nootschap, dat zich tot op de dag van vandaag gehandhaafd heeft naast het veel grotere Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap en de Liberaal Jood se Gemeente. Vooral in Zuid-Europa, in de Ara bische en Noordafrikaanse landen be staan de joodse gemeenschappen over wegend uit sefardische joden. Bijna de helft van Israëls bevolking, afkom stig uit de islamitische landen, is se fardisch. Ook in Frankrijk wonen er de laatste jaren enige honderdduizen den, die voordien waren gevestigd in Marokko, Tunesië en Algerije. Dr. J. Z. Baruch, die als voorzitter van de Portugees-Israëlitische ge meente in Amsterdam een belangrijk aandeel heeft in de komende confe rentie, stelt, dat de sefardische joden veel gemakkelijker in opvattingen zijn, dan de anderen. Oer joods „Wy hebben meer van de Iatjjnse mentaliteit behouden, maar tevens van de oorspronkelijke oerjoodse. Dat kun je bepaald niet zeggen van de joden, die uit Polen, Rusland en Duitsland af komstig z(jn. Zy hebben zaken, die wezensvreemd zijn aan het jodendom, binnengehaald." Dr. Baruch hoopt, dat de Amster damse conferentie een keerpunt zal betekenen voor het sefardisch joden dom en dat van Nederland een ver nieuwing zal uitgaan, die de vervlak king tegengaat. Een concreet plan is het organise ren van vakantiekampen en reizen naar Israël in inter-Europees ver band voor de jeugd. Op kleinere schaal wordt dit al twee jaar door Nederland en Engeland gedaan. Maar ook op het gebied van het on derwijs zal de conferentie middelen beramen, om de toenemende assimi latie een halt toe te roepen. Dr. Baruch noemt deze vernieuwing hoog nodig, niet in het minst ook in het belang van Israël, dat met ver vlakking, onwetendheid en assimilatie niet gebaat is. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers De Raad van Kerken met als zyn 1 dende figuren o.m. achter de ta mensen als dr. Kunst, oud-synod praeses der gereformeerde kerkt ds. Van Zanten praeses van de he vormde synode, dr. Fiolet, belan ryk voorman uit de R.K. Kerk Nederland, die ook spraken narat de zes kleinere aangesloten kerkg nootschappen, heeft gisteren met veel woorden een belangrijke moedige uitspraak gedaan. Te w ten: de tyd van vrijblijvende oec mene is voorbij. Men heeft daar ons blad van gisteren uitvoerig v kunnen kennisnemen. Wat dat inhoudt? Enkele praktisc voorbeelden, waar het op aan z moeten gaan. De kerken dienen h taken zoals pastorale zorg, diakoi in de wydste zin, bun financier! niet meer binnen hun eigen verbal uit te voeren, maar dit alles sam in te brengen, als de ene Kerk v Jezus Christus. Nog concreter: een dominee, een pa toor in een bepaalde wijk mag niet alleen meer zyn voor de „eige mensen, maar voor alle mens in zo'n wyk. Ze zullen wyksgew pastorale teams in het leven mo ten roepen, er kortom samen gaan staan en zich verantwoori lyk weten voor die hele wijk. Zij dienen de reeds overeengekom dooperkenning uit te werken, b voorbeeld in deze zin, dat dopeling! uit verschillende kerken binnen wyk gezamenlijk in één dienst, voorbeeld eerst in een hcrvormi volgens de hervormde liturgie wi den gedoopt Een volgende do< dienst kan dan in een rooms-kath| lickc kerk zijn volgens de daar g< dende doopliturgie, de daarop vi gende in een gereformeerde kerk die wijk, enzovoort. De kerken kunnen, zo formuleerde dr. Fiolet, het in hun geweten meer verantwoorden, zelfstandig naast elkaar te blijven voortwerki In een tijd van ruimtevaart woi de kerk namelijk een antiquiteil museum als ze niet vragend tegenover nieuwe vormen, die den kunnen ontstaan dóór elk: vormen uit tc zuiveren. De huidij kerkcrisis die ook en vooral een loofscrisis is, moet positief gewa: deerd worden doordat aanzetl worden gezocht tot een nieuw kei zyn en een nieuw geloven. Een eenheidskerk? Geenszins, de ri veelvormigheid in kerk-zyn, gelovi belijden moet worden behouden Ook geen federatieve eenheid, mag wel de ene Kerk van Christus was» van de pluriformiteit (veelvorm# 1 heid) een voornaam Kenmerk is. he Dat zyn verstrekkende woorden. El» aantal christenen zal ze met bly schap begroeten en zich welicht a vragen: hoe moet dit ooit tot werki ljjkheid komen? Een ander aant zal deze visie beslist afwijzen utopisch, principeel onverantwoo omdat zij met de beste wil aan z< concretisering niet toe kunnen k men. Velen ook zullen totaal onvi schillig staan. Laat men dan gezamenlijk weten de Raad van Kerken een proeve een geloofsvisie heeft angebi waarvan het de bedoeling is dat ter nadere bezinning wordt anj boden. Er zal over de Kerk Christus gepraat, er zal om gewola steld, er zal voor gewerkt, er zal rf® gebeden moeten worden. Niet alleje: op landelyk, maar vooral ook plaatselijk, en wat het bidden treft ook op individueel niveau, uj De beginselverklaring is dan ois eerder te zien als een prikkel om |n gesprek en vooral daden te kfci men, dan als een difinitief stuk. d|B maar zonder meer geslikt moet wo den. Wie weet hoe het uiteinde! zal worden? Er is geen enkel voi beeld waaraan men zich spiegel kan elders in de wereld. De kerk willen de uitdaging aan: te pionier in onverkend land. Daarbij dienen zo mogelyk a 11 e N derlandse christenen betrokken worden. Niet alleen de institutione kerken, niet alleen de plaatseljjl^ kerken al of niet verenigd in plas g selyke raden van kerken. Ook christenen, die het niet meer in kerk kunnen vinden, wier getal n de dag groter wordt en die wel ee J de „ondergrondse kerk" genoei a worden, horen daarbij. Wellicht dat een oecumenisch concil waarvoor meer stemmen gaan plff ten: uit de lutherse, de hervormd de r.k. kerk, hier in de toekomst h platform voor kan zyn. Voorwaar bij dit ales: weloverwogen en n rustige haast aan hel werk gaan. het geloof deze uitdaging aanvaa den. (Van een onzer medewer kers) WELL Een van de oudste gereformeerde kerken is opgeheven. Het is de kerk ran Well in de Bommelerwaard. Deze kerk werd ge sticht in 1834, het jaar van de Afscheiding. Op 14 oktober van dat jaar werd de Afscheiding een feit in Ulrum, de gemeen te van ds. Hendrik de Cock. Op 1 november volgde ds. H. P. Scholte te Genderen, niet zo ver van Well gelegen. En nog dat- zelfde jaar ging men in Well tot afscheiding over. De laatste jaren leidde deze kerk een kwijnend bestaan. Ze telde nog 35 leden en doopleden ei was sedert 1947 vacant. Gedurende haar 136-ja rig bestaan was de kerk nooit bij machte een pre dikant te onderhouden. Toch hebben nog drie predikanten haar gediend, steeds in combinatie met andere kerken. Het laatst was dat het geval met ds. G. F. Snel. die Aalst dien de van 1935 tot 1947. Hij was predikant van kleine kerken in de Bc melerwaard: Aalst, Ho za-Driel, Rossum en 1 Van deze vier is A 11 al enkele jaren gele opgeheven. Hoenza-D bestaat nog, maar slechts 23 zielen. Ross jj wordt thans gediend d( d een emeritus-prediktra Het merendeel uanj^ gereformeerden van is overgegaan naar hervormde gemeen S van Well, Nederhemerffi Bruchem-Kerkwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2