„Collectieve (lage) straf voor alle Zuid-Molukkers" Verleng bestand, vraagt Israël Groot deel DSM-personeel werkt beneden niveau 1 GEEN VERRUIMING VAN GELDMARKT Verkoper verduisterde goederen voor f 54,000 Anti-rookactie in Engeland bepleit Alarmfase Rijnmond tijdig uit VerdedigingVrijspraak Hendrik H. Vredesoverleg hervat Gevangen isstraf van half jaar geëist WOENSDAG 6 JAiNUAUM 1971 (Door Zettie Leeuwenburgh) De strafzaak tegen de 35 Zuid- Molukkers. die betrokken zijn teweest bij de bezetting van de fmbtswoning van de Indonesi- jche ambassadeur in Wassenaar »p 30 augustus 1970, heeft nogal rat stof doen opwaaien. Immers, luiver politieke achtergronden tormden de aanleiding tot deze (ezetting, die de tragische dood fan hoofdagent J. Moolenaar tot je volg had. „De dood Is onvoorstelbaar en voor |r omgeving van de overledene vcr- ChrikkelUk. Dit ervaren alle dertig- uizend Zuid-Molukkers in Nederland p zeker de vijfendertig verdachten", L verklaren de beide raadslieden, mr. I \V. D(jk en mr. H. W. J. Droesen jdens hun pleidooi waarbjj zjj niet pel moeite schijnen te hebben het be- rjjs van de officier van justitie, mr. r. H. in 't Veer hij eiste wegens odslag grenzend aan moord zeven iar tegen de „schutter" Hendrik H. - te ontmantelen. „Deze dood is niet de bedoeling van bezetters geweest. Hun intentie las het gijzelen van de ambassadeur k diens eigen woning, waardoor de indacht op de positie van de Zuid- lolukkers zou worden gevestigd. Dit I nu gebeurd, internationale aan- tcht zelfs. De dood van de hoofd- jent moet échter niet geïsoleerd torden, maar geplaatst in het mid- tn van het geheel, als noodlottig ge- plg, maar als iets dat niet is gewild" Natuurlijk is opzet van de bezetting uidelijk. Er zijn voorbereidingen ge feest: Er moest iets gebeuren bij de Dmst van Soeharto. De bedekte aan- Bl van de officier op de politieke en erkelijke leiders van de Zuid-Moluk- ers is helder genoeg om te begrijpen dat hij hen een zekere mate van me deplichtigheid verwijt. Ir. J. Manusama heeft de bijna his torische woorden „Hij moet een warm onthaal krijgen" gesproken. En. dat onthaal moest vorm krijgen: diverse akties hingen in de lucht: aanslagen op het leven van Soeharto, ludieke verstoring van de 17-augustus recep tie van de Indonesiërs. Deze plannen zijn gecoördineerd tot „Wassenaar", door de organisator Paul T. zelf om erger te voorkomen. STERKER En dit is het punt waarop de verde diging sterker denkt te staan dan de officier met zijn bewijs. Want er werd gedood door een kogel, waarvan de herkomst nauwelijks te bewijzen is. Zeker, de „keus" is gevallen op Hen drik H. maar kennelijk wordt over het hoofd gezien, dat Hendrik die dag een 9 mm pistool gebruikte, terwijl het dodelijke schot afkomstig was uit een 7.65 mm pistool. Waarom er toch is geschoten? „Het was geen laffe aktie", zo verklaart de verdediging, „maar een militair slecht uitgevoerde". Deze laatste woorden moeten dan meteen bewij zen dat de Zuid-Molukkers niet zulke vechtjassen zijn als de Nederlanders denken. Ondanks televisie-uitzendin gen waarin melding werd gemaakt van een goed getraind en fanatiek Zuidmoluks leger, meldt de verdedi ging nadrukkelijk dat dat leger er niet is. Slechts gespannen zenuwen zouden de oorzaak van het schieten zijn geweest „Er zijn bij de uitvoering van de aktie fouten gemaakt", aldus de raadslieden. „Daarvoor voelt de hele groep zich collectief verantwoorde lijk. Goed en slecht is toe te rekenen aan de hele groep. Ook het falen, ook de vernielingen buiten het kader van de aktie, ook het fatale schot, waarvoor alle vijfendertig ver dachten zich verantwoordelijk voe len. Er is veel gevuurd: één schot daar uit lichten en de volle verantwoor- I ding daarvoor op de schouders van één man uit de groep leggen, is on juist en zou als onrechtvaardig wor den ervaren door de bezetters. Zij gaan van het standpunt uit: gelijke monniken gelijke kappen en in dit geval dezelfde straf. Fel valt de verdediging opnieuw het bewys tegen Hendrik H. aan: „Slechts zjjn eigen woorden ik heb een schot in de richting van de agent ge lost vormen het bewijs van de officier. Dit is een bewijs uit het on gerijmde en de officier zal er nooit in slagen alle andere punten af te tas ten en volkomen uit te schakelen. Het overtuigende bewijs is er niet, slechts een veronderstelling. Het beginsel van ons Nederlands strafproces is: men wordt niet ver oordeeld tenzij wettig en overtuigend is bewezen, datLiever een schul dige op vrije voeten, dan een onschul dige gestraft. Hoewel het onrechtvaar dig kan zijn een schuldige niet te straffen, moeten Hendrik H. worden vrijgesproken van doodslag. Slechts op het feit dat hij mede schuldig is aan de bezetting kan hij worden ge straft". AANVAARDBAAR Langdurige uitleg over de politieke situatie van de Zuid-Molukkers neemt een groot deel van het pleidooi in beslag. Duidelijk is evenwel dat de verdediging voelt dat zij een even tuele vrijspraak niet alleen voor de rechters moet bepleiten, maar voor het hele Nederlandse volk aanvaard baar moet maken. „De Nederlandse regering weigerde enige moeite te doen om een gesprek tussen de Zuid-Molukkers en Indone sië mogelijk te maken. In de ontwik keling naar vrije Zuid-Mclukken is 31 augustus een belangrijke dag. De deur is open getrapt. De Zuid-Moluk kers beseffen dat die deur niet wijd open staat, maar er is een kier, die praten mogelijk maakt". Juist deze politieke achtergrond maakt straf voor de Zuid-Molukkers onbegrijpelijk, ondanks het feit dat zij de Nederlandse wet erkennen en respecteren. Zij hebben echter ook hun geweten, dat zwaar weegt en dat hen zegt dat dit „opentrappen van de deur" goed is geweest, hoezeer zij het fatale schot ook betreuren. „Men zou in het vonnis een synthese willen zien tussen de Zuidmolukse visie en de on mogelijkheid ten aanzien van de Ne derlandse samenleving om niet te straffen", aldus de verdediging. „Men zou dit kunnen doen door enerzijds zwaar te straffen en an derzijds die straf voorwaardelijk te maken, voorzover niet ondergaan als voorlopige hechtenis. Voorwaardelijk, dan is er de straf, maar je hebt ook recht gedaan aan de Zuidmolukse vi sie". Als mogelijke maximum straf collectief ziet de verdediging één jaar, waarvan 7'/2 maand voorwaar delijk, al beseft zij dat dit de schijn moet wekken bij het Nederlandse volk, dat de bezetters worden vrijge sproken. „MENA MOERIA" Namens alle verdachten voert Mozes U. tegen hem is twee jaar geëist het laatste woord: „Wij voelen ons al len verantwoordelijk, wij zijn echter vrijheidsstrijders en patriotten voor ons verdrukte volk en eigen vader land. Wij zijn bereid een straf te on dergaan, maar zullen toch voor de goede zaak verder vechten". Collectief staan alle verdachten op: „Hier slaan wij, w(j kunnen niet lie gen". en uit vijfendertig monden klinkt trots de oude Ambonese vrijheids- kreet: „Mena Moeria". De rechtbank doet op 19 januari uitspraak. Weekstaat JVederiandsche Bank President Nyerere van Tanzania hanteert zelf het houweel als start van ii ^elf-help-projectin Dar es Salaam. Hij wil hiermee aantonen, dat opbouw van zijn land door eigen initiatief en energie wel degelijk ter nd genomen kan worden. AMSTERDAM De eerstkomende dagen verwachten geldmarktkringen geen verruiming van de geldmarkt, omdat dinsdag voor ruim 180 min. aan schatkistpapier is gekocht, waar door het saldo van de banken weer is verlaagd. Bovendien moeten nog be lastingbetalingen worden gedaan, ter wijl ook binnenkort weer voor 100 min. aan dollar-affaires zullen ver vallen. Eerder ziet men voor de komende paar dagen dan ook een lichte ver- krapping aan de horizon verschijnen. Volgens de weekstaat van de Ne- derlandsche Bank is aan bankpapier ƒ171,1 min. teruggekomen, wat vol gens insiders heel weinig is. Er zal zeker nog ca. ƒ250 min. moeten te rugkomen. Het rijk heeft in de afge lopen week veel betaald en de voor schotten van de banken *zijn hierdoor flink verminderd. Op 1 januari heeft de tweede toe wijzing van bijzondere trekkings rechten in het internationale monétaire fonds plaatsgevonden. Het aandeel van Nederland in deze toe wijzing bedraagt ƒ271,1 min. In ver band met een terugbetaling in gul dens aan het i.m.f. ontving de staat 5 min. van het fonds. De staat heeft deze guldens ge bruikt voor aflossing van schatkistpa pier, dat in het verleden bij de bank was ondergebracht ter financiering van guldenstrekkingen. De krediet verlening van de handelsbanken en van de landbouwkredietbanken teza men heeft per ultimo november 1970 de in de kredietrestrictieregeling vastgestelde norm voor de toelaatbare kredietexpansie wederom niet over schreden. i Op grond van het bepaalde in ge dragslijn voor de korte kredietverle ning, zijn de individuele banken die I de norm hebben overschreden der halve vrijgesteld van het aanhouden van een renteloos deposito bij de Ne- derlandsche Bank gedurende de pe- VERUZALEM Israël zal tf-bemiddelaar Gunnar Jarring jagen om verlenging van de lidige wapenstilstand, nu de rste etappe van de hervatte desbesprekingen is ingegaan. zal aan Jarring gevraagd ïrden omdat zo verluidt in uzalem eerdere verzoeken Egypte via de VS en aan de N. niets hebben opgeleverd. De wapenstilstand, die al eens is verlengd, loopt af op 5 februari. De Egyptische president Sadat heeft al enige malen gedreigd dat hij de over eenkomst niet zal verlengen en er weer gevochten zal worden als Israël niet voor 5 februari met een plan komt voor het terugtrekken van zjjn troepen. Het vredesoverleg is gisteren her vat. Voor het eerst sinds september heeft de Israëlische ambassadeur bij de VN, Tekoah, weer overleg ge- oleegd met Jarring. Deze had later I een gesprek met de Egyptische verte genwoordiger Zajat. Rapport Na afloop van deze gesprekken bracht Oe Thant een rapport uit aan de Veiligheidsraad. Hieruit blijkt dat alle partijen op hun standpunten blijven staan. Israël wil zich pas uit bezet gebied terugtrekken wanneer een vredesovereenkomst is bereikt. De vraag wat eerst moet gebeuren, terugtrekking of het sluiten van een vredesverdrag, zal naar verwachting de besprekingen van Jarring moeilijk maken. De VN-afgevaardigden zijn over het algemeen dankbaar met de aankondiging dat de besprekingen zijn hervat, maar optimistisch zijn zij niet. President Podgorny van de Sowjet- unie zal volgende week aan het hoofd van een belangrijke Russische dele gatie naar Egypte gaan. Hij zal in Kairo met president Sadat over het Nabije Oosten spreken. Hij woont ook de opening bij van de grote stuwdam in de Nijl bij Aswan, die gebouwd is met Russische steun. riode van 15 januari tot en met 14 februari 1971. Stand van het schatkistpapier op 4 Ja nuari en 28 december: bchatkistpromessen ƒ1.013.100.000 en 1.023.700.000: schatkistbil jetten 5.334.700.000 en 5.423.900.000. 4/1 2S/12 activa: (in duiz. gids) Goud 6.407.068 6.437.068 Vord. 1. goud, enz. 2.769.806 2.787.650 Buit. betaalmldd. 165 150 Gldsvord. op buit. Papier In disc. 129.408 Pap. d. bank gek. 1.387.306 1.383.434 "4.155 365.482 «•2-U 26.461 passiva: Bankbiljetten 9.686.868 9.857.95C és Rijks schatkist 6ill.390 1.206.813 Banken ln Nederl. 319.904 20.986 Andere Ingezetenen 111.061 34.507 Banken ln bult. 56.118 58.757 Andere nlet-lngez. 17.088 11.671 Saldi bult. geld 3.619 7.06a Tot. goud en dev. 9.935.264 9.678J77 waarvan convertbel 2.769.971 2.787.808 Dekklngsperc. 92,54 87.03 Oud-premier dr. Willem Drees bracht gistermiddag een bezoek aan het wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud in de Kalverstraat te Amsterdam, waar hij zijn eigen (even) beeld kon bewonderen. ROTTERDAM De officier van justitie, mr. J. D. de Jong, heeft dinsdag voor de recht bank een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en aftrek van het voorarrest geëist tegen de veertigjarige verkoper T. van B. uit Capelle a. d. IJssel. De ver koper stond terecht omdat hij in 1969 en 1970 bij het bedrijf waar hij werkzaam was huishoudelijke artikelen en gereedschap ter waarde van f 54.000 had gesto len. De gestolen goederen gaf hij ca deau aan een winkelier in Dordrecht, die hem zo nu en dan wat geld gaf. Ook de vader van verdachte, die een winkel driifi in huishoudelijke arti kelen, werd door hem af en toe van voorraad voorzien. De malversaties van de verkoper, die sinds 1956 bij de firma in dienst was, kwamen aan het licht bij een controle. De officier hield er bij zijn eis re kening mee dat Van B. het door hem bij zijn firma genoten vertrouwen in hoge mate had misbruikt en dat hij maandenlang met de knoeierijen was doorgegaan. Verdachtes raadsman, mr. L. R. van der Wey, was van me ning dat de werkgever van zijn. cliënt hoegenaamd geen schade had geleden aangezien bijna voor 25.000 aan goe deren was vergoed door de winkelier uit Dordrecht en de vader van ver dachte. Bovendien heeft men artikelen ter waarde van ƒ20.000 kunnen achter halen. Volgens de raadsman was de verkoper tot de diefstallen overge gaan omdat hij zich onzeker voelde wat betreft zijn toekomst bij het be drijf in verband met een eventuele fusie. Tegen de winkelier uit Dordrecht, de 46-jarige H. W., die goederen voor een waarde van 35.000 ten ge schenke had aangenomen eiste de of ficier wegens heling een gevangenis straf van zes maanden. De vader van de verkoper was niet gedagvaard in verband met zijn slechte gezondheid. Bovendien zou hij niet hebben gewe ten dat de goederen die hij ontving gestolen waren. Over veertien dagen uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De waar schuwing van Rijnmond voor en tijdens de luchtverontreinigings periode van 12 en 13 oktober zijn niet te laat uitgegeven, zo heeft staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga meegedeeld in ant woord op vragen van de PvdA- Kamerleden dr. J. H. Lamberts en mejuffrouw N. G. Baren- drecht. Als bedrijven overscha kelen van zwavelrijke op zwa- velarme stookolie, dan zal dit slechts zelden en incidenteel tot een extra belasting van de at mosfeer kunnen leiden. Het overschakelen, zo zegt d« staatssecretaris, is slechts zinvol in dien het mede tot een reële vermin dering van het algemeen niveau van de luchtverontreiniging leidt. De staatssecretaris deelt mee te laten na gaan of er bedrijven zijn, waar het omschakelen tot extra luchtvervuiling leidt en welke maatregelen daartegen genomen moeten worden. Volgens de heer Kruisinga was de luchtverontreiniging van 12 en 13 ok tober in het Rijnmondgebied in de waargenomen omvang redelijkerwijze zeer moeilijk te voorspellen. Wel kon, gezien de meteorologische situatie, worden verwacht dat de mate van verontreiniging op die dagen sterker zou zijn dan normaal. In overeenstemming hiermee is dan ook de waarschuwing van Rijnmond op 10 oktober om vijf uur 's middags fase één ln te laten gaan. Deze waar schuwing werd de volgende morgen om negen uur verzacht maar om twaalf uur in de middag op 12 okto ber ging zij weer uit. Drie uur later gaf Rijnmond, na overleg met de Rotterdamse GG en GD de volgende waarschuwing uit. Er waren aanwijzingen verkregen dat zich smog aan het ontwikkelen was. Als zo'n reactie optreedt is deze niet meer te stuiten, zo deelt dr. Kruisinga mee. Volgens hem zijn in de bedoelde periode de gemeten gehalten aan zwaveldioxyde niet zo hoog geweest, dat zij een verklaring kunnen geven van de ondervonden ernstige hinder, zoals is gebleken uit het zeer grote aantal klachten. LONDEN Op de Britse regering wordt krachtige druk uitgeoefend om naar aanleiding van een gezaghebbend rapport maatregelen te nemen tegen het roken van sigaretten. In dat rapport wordt gezegd, dat dodelijke ziekten als gevolg van dat roken in Groot-Brittannië een „epide mische" omvang hebben bereikt. Som mige zegslieden geloven, dat Enge land het Amerikaanse voorbeeld zal 'volgen en op de pakjes sigaretten ge drukte waarschuwingen zal voor schrijven. Nieuwe beperkingen op de sigarettenreclame commercials op de televisie zijn al verbonden wor den onvermijdelijk genoemd. Het dilemma voor de regering is, dat zij per jaar 1,2 miljard pond ster ling aan accijns op sigaretten int dat is éénvijfde van het totaal der inkomstenbelastingen. Maar de anti-rokers wijzen op de kosten van de 38 miljoen arbeids dagen, die in 1969 door bronchitis ver loren zijn gegaan. Bovendien merken zij op, dat 8500 ziekenhuisbedden da gelijks worden ingenomen door zieke rokers. De Britse artsenorganisatie wijst er in haar rapport op, dat elk jaar ruim 27.000 Britten van 35 tot 64 jaar aan de gevolgen van het roken overlijden. In de jaren 80 kan dat cijfer tot 50.000 stijgen indien nu geen maatregelen worden genomen. De meeste rokers in genoemde leef tijdsgroep die sterven, zijn het slacht offer geworden van longkanker, bron chitis of hartziektèn. Twee van elke vijf zware rokers 25 of meer per dag lopen de kans, dat zij sterven voor hun 65ste ver jaardag. Voor niet-rokers is dat één op vijf, aldys het rapport. Voorgesteld word o.m. het beperken van het roken op plaatsen, die voor iedereen toegankelijk zijn, een verde re beperking van het roken tijdens het werken, het verwijderen van siga rettenautomaten van punten die voor iedereen toegankelijk zijn en een strenge beperking van het nicotine- en teergehalte van sigaretten. De artsenorganisatie zal een actie comité voor roken en gezondheid in het leven roepen. Deze commissie hoopt per jaar 1 miljoen pond ster ling bijeen te brengen voor anti-rook- reclame in de strijd tegen de 52 mil joen pond sterling, die op het ogen blik per jaar door de sigarettenfabri- kanten voor reclame worden uitge geven. -#■ De Russische partijleider I Breznjef (rechts) verwelkomt partijleider Jaroszewicz (mid den) en premier Gierek (links) op de luchthaven van de Rus sische hoofdstad, waar de nieu- I we Poolse leiders gisteren aan kwamen voor een vriendschaps- bezoek. Minder gespaard in december DEN HAAG In de afgelopen maand werd bij de Rijkspostspaar bank 150 miljoen gulden ingelegd en 160 miljoen opgenomen, zodat een ontsparing is opgetreden van 10 mil joen gulden. In december 1969 be droeg deze ontsparing 5 miljoen. Het spaaroverschot in 1970 was 133 miljoen gulden, tegen een spaarover schot van 130 miljoen in 1969 Tevreden over tverkomstandighetlen DEN HAAG Het personeel bij het chemisch bedrijf van dc Staats mijnen (DSM) is over het algemeen genomen niet zo goed te spreken over het loon, het gebruikmaken en ont wikkelen van capaciteiten, het pro motiebeleid, de medezeggenschap en informatie over de algemene gang van zaken. Dit is gebleken uit een enquête, die tot doel had een beeld te krijgen van de arbeidsvoldoening en arbeidsmoti vatie in de huidige werksituatie. Men bleek wel tevreden te zijn over de werkomstandigheden, arbeidsvoor waarden en menselijke verhoudingen. Maar minder was men te spreken over aspecten, die betrekking hebben op het werk zelf. Men wil meer werk, dat de capaci teiten aanspreekt, meer zelfstandig heid en verantwoordelijkheid, meer informatie en meer medezggenschap- Men is bereid zich in te zetten, mits men werk van voldoende niveau heeft. Evenals bij een onlangs bij Philips gehouden onderzoek bleek bij DSM, dat vooral de jongeren ontevreden zijn. Een belangrijk deel van het per soneel vond het werk van een le laag niveau. Het werk had niets met de ontplooiing van de mens te maken en dat werd als een gemis gevoeld. De directie van DSM vindt een van de belangrijkste resultaten van het onderzoek de conclusie, dat DSM ver moedelijk voor vele functies te hoge opleidingseisen stelt en/of onvoldoen de aandacht schenkt aan het delege ren van bevoegdheden. DSM heeft in vergelijking met andere ondernemin gen een relatief hoog aantal acade misch gevormde medewerkers van beambteniveau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9