wan Marteen i Sneller terugtrekken Amerikaanse troepen? van Russisch dreigement schokt Amerika Kloos en Lanser zijn leerlingen Lenin „Ik ben onschuldig99 Minder moe onderweg door melk onderweg Verdwaalde kogel doodde Amerikaan Huib Goudriaan Reacties stakingsoproep CNV ...r. Geen begrip voor zware taak politie A'dam Davis zegt: LAIRD NAAR VIETNAM Politie vermoedt: Garantie voor toerist groter Bevredigend jaar voor Verkade Russen vochten mee in strijd om Nw-Guinea WOENSDAG 6 JANUARI 1971 Schilderes van koeien: Ze worde ■rloosd MARLEEN FELIUS met haar stier op wielen ROTTERDAM Marleen Felius is het nieuwe jaar met een voldaan gevoel be- 1'gonnen. De levensgrote stier van hooi, ijzerdraad, hout en jute is gereed. En in haar atelier heeft ze zich vol ijver aan het schilde- jren van haar liefste dieren, de koeien, gezet. Als ik de kennelijk geïnspireerd penselende Marleen vraag 't |waar ze mee bezig is, zegt ze: „Ik schilder nu mijn vriendin-koe. Ze is te vinden op een boerderij tussen Hillegersberg en Berkel; het heet daar de Hoge Lemiet. Ik speelde daar als kind en toen er weer eens wandelde, kwam ik die boer na twaalf jaar weer egen. Hij zei: Ga maar in de wei zitten, hoor kind! Ik zal nooit ragen wat je nou weer hebt getekend." kwam ook de koe „met de grootste mond" was en min of meer leiding gaf aan de kudde." Haar lievelingskoe viel haar bij de eerste ontmoeting op doordat het dier niet schrikachtig was maar vriende lijk. „Ze stond ineens ik zat in het gras met haar kop over me heen gebogen. Ik dacht dat ze me in de grond wilde stoten, maar het bete kende alleen maar dat ze een beetje wilde vrijen." Weinig begrip 1 De 23-jarige Marleen heeft 'idm een jaar geleden examen yedaan voor de Rotterdamse pcademie van beeldende kunsten jnet schilderen van koeien en Jrie objecten, levensgrote hou- sid en koeien. „Sinds twee jaar heb k alleen koeien gemaakt, hon- idd erden tekeningen en 25 schil derijen." Als kind tekende ik paarden, laar de eerste drie jaar van de cademie heb ik wat ik fijn vond, pzij gezet om het vak te leren, otdat, in het derde jaar, een raar zei: Waarom ga je niet ge woon door met paarden? Daar ben ik toen weer mee begonnen, maar ineens kreeg ik het idee koeien te gaan tekenen." Geen „boodschap" „Met koeien kun je meer doen dan met paarden. Als je paarden tekent kom je in maneges terecht met iube-. lende dames, die vragen of je een lief paard wil tekenen." Marleen vindt dat het paard al zo veel aandacht heeft gekregen terwijl de koe minder wordt gewaardeerd. „Zeker voor de stadsmens is een koe een zwart-wit ding, dat vier poten heeft en melk geeft." Ze schatert: „Dat wil niet zeggen dat ik met mijn werk een boodschap voor de mens heid heb of iets dergelijks. Nee, echt niet, ik vind het gewoon fijn dit te doen." Om de koe goed te leren kennen, bezoekt ze boerderijen, bestudeert ze de foto's van veemarkten en kam pioen-koeien en stieren in het week blad „De Boerderij" en leest ze boe ken over veehouderij. Ze heeft zelfs een week op een boerderij in het Zeeuwse 's Heer Hendrikskinderen doorgebracht. „Boer Corstanje heeft me daar elek trisch melken geleerd met de hand. melken deed ik al als klein kind." Marleen heeft tot haar verwonde ring ontdekt dat elke koe een eigen karakter heeft en dat het reeds dui zenden jaren „geciviliseerde" dier nog steeds ook in stal en weide in kuddeverband leeft. „In Zeeland was het zo dat de eer ste koe, die altijd de melkstal binnen- De meeste boeren hebben weinig begrip voor Marleens werk, wat ze helemaal niet vervelend vindt. „De eigenaar van mijn vriendin-koe heeft zich krom gelachen dat ik allerlei boeken over koeien heb gelezen. Hij zei: Ik zit m'n hele leven al tussen de koeien en het nog nooit een boek ero ver ingekeken. Hij interesseert zich ook niet voor mijn tekeningen, maar dat vindt ik wel leuk: dat iemand zo helemaal boer is." Veehouder Corstanje in Zeeland was de eerste die belangstelling toon de en Marleen allerlei aanwijzingen heeft gegeven. Uit dankbaarheid gaf ze hem een tekening. „Nee, ik heb nog geen werk aan boeren verkocht, hoewel ze het misschien fijn zouden vinden om bij voorbeeld een schil derij van een kampioene te laten ma ken." Ze heeft moeten lachen om een boer die haar werk niet op artistieke maar technische kwaliteiten beoor deelde. „Hij zei: Waarom heb je toch een stier met een slappe rug gete kend? Als je een stier tekent, zoek je toch een mooi beest uit?" Marleen, die bezoeken bracht aan KI-stations en de veemarkt om te schetsen, is het opgevallen dat de dieren zo ruw door veehandelaars worden behandeld. „Er wordt ge schopt, het is een rotsfeer en daarom kom ik er niet meer." Heeft ze boeren in haar familie? „Nee, helemaal niet; wel was mijn overgrootvader van vaders kant here- boer in Zeeland. Mijn werk zal wel iets te maken hebben met een soort terugverlangen naar de tijd dat ik als kind op boerderijen speelde." Ze laat me de enorme stier in het atelier zien, die zoals een echte stier aan een lijntje staat. „Hij zit vast want stieren zijn gevaarlijk." Twee maanden werkte ze aan het gevaarte dat op onzichtbare wielen staat. „Ik hoop hem nu te kunnen verko pen." Marleen heeft met haar schil derijen voor het eerst enige aan dacht gekregen op een expositie in september 1970 in Arnhem. Dit jaar zal ze verder in de openbaarheid treden op tentoon stellingen in Rotterdam (Kunst zaal Zuid) en Amsterdam (Ga lerie Asselijn). „Waarschijnlijk in mei." Voor die tijd hoopt ze nog een en ander te maken en op haar brommer naar stallen en weilanden te rijden. (Marleens adres: Mauritsstraat 11, Rotterdam) UTRECHT „Huichelaar, verra- Deze twee woorden, driemaal derstreept en voorzien van de nodi- uitroeptekens, stonden op een iefkaart aan voorzitter J. Lanser i het CNV. De briefkaart was een n de vele reacties op de oproep van CNV mee te doen aan de staking n een uur uit protest tegen de door regering afgekondigde loonmaatre- De meeste reacties waren zeer ne- tief. Toch hebben maar negen van briefschrijvers voor hun lidmaat lap bedankt. Dit staat te lezen in i Gids", het orgaan van het CNV, een rijke bloemlezing geeft»uit de even van de anti-één-uur-stakers. Ik kan me niet voorstellen dat het stuur van het CNV geen rugge- lat meer heeft en zich laat meesle- n door linkse elementen, die bezig onze christelijke beginselen en democratie te vermoorden", al- een briefschrijver. Nog een paar reacties: „De dominee zei in de kerkeraadskamer, dat hij niet meer voor het CNV kan bidden". „Hoe christelijk, hoe nationaal om in één uur voor tier. miljoen gulden schade aan de economie toe te bren gen. Lenin heeft in Kloos en Lanser c.s. wel ijverige leerlingen". De voorzitter van een besturen bond, al lid sinds 1931, stuurde z'n gouden insigne terug met de medede ling dat hij zich ervoor schaamde de ze onderscheiding nog langer te dra gen. Het verbondsbestuur geeft als com mentaar, dat het 15 december niet om een politieke staking ging: tot de werkonderbreking is opgeroepen voor en niet nadat het parlement zich over de loonmaatregel had uitgesproken. „Niet elke actie met 'n politiek tin tje is meteen maar een politieke ac tie", aldus het CNV-bestuur. „Mis schien is het soms moeilijk uit te ma ken waar de grens ligt, maar het CNV is ervan overtuigd dat die grens met de actie van 15 december niet is overschreden". Samkalden: AMSTERDAM Zonder af te wil len doen aan de omvang van de poli tietaak in andere gemeenten, acht burgemeester Samkalden deze voor Amsterdam het zwaarst. De burge meester zei hiervoor tot zijn spijt nog niet het juiste begrip in Den Haag te hebben gevonden: De heer Samkalden sprak deze woorden op de nieuwjaarsbijeen komst van het hoofdstedelijk politie korps. De verhouding tussen burgerij en politie is er beter op geworden, zodat het huidige beleid zal worden voortgezet, hetgeen neerkomt op een niet toegeven aan het verlangen van een harder dan wel een toegeeflijker optreden. Bij de Amsterdamse politie zijn vo rig jaar 28 adspiranten minder aan gesteld dan in 1969. Hoofdcommissa ris P. A. de Jong noemde als rem mende invloeden op sollicitanten om Amsterdam als standplaats te kiezen de gebeurtenissen in de hoofdstad, de hoogte van de huren en de geringe kans op een woning binnen redelijke termijn. De bijstand van rijks.- en gemeen tepolitie is per 1 januari van dit jaar beëindigd, die van de Koninklijke Marechaussee zal voor een periode van drie jaar tot 210 man worden uitgebreid, aldus de hoofdcommissa ris. Marleen bij haar lievelingskoe: ze vindt het fijn als er mensen komen Tekorten bij omroep De voorzitter van de NOS, de heer Schüttenhelm, vreest tekorten en zoekt de „gemakkelijkste" weg om die weg te werken. U raadt het al.... onze om roepbijdrage moet weer hoger worden. Toen die bijdrage op 75 werd vast gesteld zei men in de Kamer dat er in jaren geen verhoging zou komen. Het is echter veel eerlijker om een huis-aan-huis-controle te houden om alle zwartkijkers te beboeten. Het is schandalig! Volgens deskundigen zijn het er tienduizenden. Als deze oneerlijke klaplopers ge pakt worden, komen er miljoenen be schikbaar. Het wordt hoog tijd. Wij betalen genoeg. Schiedam M. de Bonte Prof. Kuitert (5 en slot) Ook de lezers worden de zaak-Kui- tert doodmoe. Vanwege de bewaring van de eenheid der Gereformeerde kerken moeten we dat echter op de koop toe nemen. De opmerking van de heer Arents- horst dat een christen niet in Adam maar in Christus gelooft raakt slechts zijdelings de zaak waarom het gaat. Het criterium van wat ons bezighoudt is de betrouwbaarheid van de Bijbel. Ook prof. Kuitert wil hier niets van afdoen. Maar ondertussen gaat hij door met het zeven van de Bijbel. Het wordt echter bedenkelijk als men leest dat de paradijsbewoners slechts figuranten zijn. Prof. Kuitert noemt de eerste hoofdstukken van Genesis de profeten van het verleden. Deze „profetie" zou zo geïnterpreteerd kunnen worden als er geen duidelijke uitspraken waren van het tegendeel. Door deze histori- sch-kritische methode wordt zoals bekend veel overhoop gehaald. Wonderlijk genoeg maakt prof. Kui tert een uitzondering voor het grote wonder van de opstanding van de Hei land. Is deze halfslachtigheid niet te vens de zwakheid van dit systeem? Immers ook dit feit is voor de weten schap onverteerbaar. Maar hier spreekt Kuitert ineens over een won der. De schepping van hemel en aarde, de zondvloed en wat niet al, is even groots en wonderlijk en van een ande re orde waar ook de wetenschap geen weet van heeft, dan door het geloof. U spreekt over het echte geloof. Maar is dat niet Christus naspreken: „Er staat geschreven"? Noordwijk J. Passchier WASHINGTON Het Amerikaan se departement van buitenlandse za ken is geschokt door de Russische waarschuwing, dat de Sowjet-autori- teiten niet langer kunnen Instaan voor de veiligheid van Amerikanen in Moskou. Dit dreigement is een reactie op de veronderstelling dat de Amerikaanse regering Russische burgers in de Ver enigde Staten niet afdoende zou wil len beschermen tegen aanvallen van „Zionisten". Moskou doelt op de aanslagen en demonstraties door militante joodse groepen in de VS. De regering, zo zegt het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft zulke ge welddaden herhaaldelijk veroordeeld. WASHINGTON De 26-jarige ne gerin Angela Davis, die beschuldigd wordt van moord, ontvoering en sa menzwering, heeft dinsdag verklaard onschuldig te zijn op alle punten van de aanklacht. Voor de rechter van instructie zei de gewezen docente in de wijsbegeer te aan de universiteit van Los Ange les, dat zij het slachtoffer is van een valse aanklacht. Angela Davis, een communiste, wordt ten laste gelegd dat zij de wa pens heeft verstrekt met behulp waarvan gevangenen uit de rechts zaal in San Rafael moesten worden bevrijd. De poging op 7 augustus vorig jaar mislukte. Bij het vuurgevecht werden een rechter en drie gevange nen gedood. Het rechtbankgebouw werd streng bewaakt. Alle bezoekers werden twee keer gefouilleerd. Voor verborgen wapens gebruikte de politie metaal detectors. Buiten het gebouw riepen 300 jonge medestanders van Angela, meest blanken: „Bevrijdt" Angela". Ze neemt steeds meer maatregelen om ze te voorkomen. Amerika beschouwt het Russische dreigement als zeer verontrustend. De afgelopen dagen zijn twee functiona rissen van de Amerikaanse ambassa de in Moskou door onbekenden tele fonisch bedreigd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie zei, dat dergelijke telefoontjes niet kunnen worden ge voerd zonder medeweten van de Rus sische overheid. De telefoonnummers van Amerikaanse overheidsfunctiona rissen zijn niet in het telefoonboek van Moskou opgenomen. De personen die gebeld hebben moeten de nummers van de staats- telefoonmaatschappij gekregen heb ben. Rijdt veilig met melk WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Meivin R, Laird, heeft dinsdag voor zijn vertrek naar Zuid-Vietnam gezegd, dat per 1 mei andere dan de tot dusver beken de Amerikaanse troepen zullen wor den teruggetrokken. Hfj wilde niet zeggen om hoeveel troepen het gaat. Ook wilde hij de berichten over een versnelling van het program tot het terugtrekken van Amerikanen uit Vietnam niet beves tigen. President Nixon heeft 1 mei als de datum genoemd, waarop de Ameri kaanse troepensterkte in Zuid-Viet nam moet zijn teruggebracht tot 284.000 man. Op het ogenblik zijn er 335.000 Amerikaanse militairen in Vietnam. Laird vertrekt naar Zuid-Vietnam om zich op de hoogte te stellen van de vooruitgang van het Vietnamise- ringsprogram en de troepensterkte. In Parijs zal hij overleg plegen met de Amerikaanse delegatieleden op de vredesbesprekingen over Vietnam. De Noordvietnamese delegatie heeft inmiddels gereageerd op het inter view met president Nixon .voor de Amerikaanse televisie. „President Nixon heeft valse resultaten verzon nen en de illusie van vrede opgewekt teneinde het Amerikaanse volk en de wereld te bedriegen", aldus de dele gatie. Nixon verklaarde maandagavond dat de Verenigde Staten op weg zijn de oorlog in Vietnam te kunnen ver laten op een wijze, „die een recht- AMSTERDAM De politie ver moedt dat de 36-jarige Amerikaanse sergeant-kok James Lockett Hosea op Oudejaarsavond dodelijk is getroffen door een verdwaalde kogel. De mili tair werd in de nek geraakt, toen hij 's nachts door het Wijngaardstraatje in het centrum van Ams erdam liep. De Amerikaan Carlton F. en de twee vrouwen, die zich in het gezel schap van het slachtoffer bevonden en dagen lang zijn verdacht van moord, zijn gisteren op vrije voeten gesteld. „Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat geen van hen de dader is", aldus de Amsterdamse politie. Op grond van proeven is men op de gedachte van een verdwaalde kogel gekomen. Het schot is van grote af stand gelost, vermoedelijk binnen een straal van duizend meter. De kogel is van het kaliber 2,2 mm en heeft een zeer grote vuurkracht. De draag kracht is zeker 1500 meter. Met dezelfde munitie schoot maan dagnacht in Rotterdam de man uit Nieuwstad, die wegens verboden wa penbezit werd aangehouden. Een ko gel vernielde toen de ruit van een café op de Lijnbaan, een tweede doorboorde de ruit van een herenmo dezaak op het Stadhuisplein. Commissaris Sanders van de groep ernstige delicten van de Amsterdam se politie" sprak van een moeizaam onderzoek. „Niemand kan ons helpen. Het was Oudejaarsnacht en er werd veel vuurwerk afgestoken. Het geluid van de afgevuurde kogel vertoont veel overeenkomst met een knallend rotje", aldus de cpmmissaris. vaardige vrede zal brengen". „Maar", aldus de Noordvietnamese delegatie, „in feite breidt Nixon de oorlog uit tot heel Indo-Chinaen weigert hij ernstig te onderhandelen over een vreedzame regeling van het Vietna mese vraagstuk". AMSTERDAM Waarschijnlijk al volgende maand zal de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) een regeling klaar heb ben, die de vakantiegangers grotere garanties geeft. De opzet voorziet in een vergaande schadeloosstelling wanneer een be paalde reis van een bij de ANVR aangesloten reisbureau niet mocht doorgaan. Tot nu toe bestond zo'n fonds niet en was de gedupeerde va kantieganger meestal afhankelijk van door andere bureaus geboden hulp. ZAANDAM In de gisteren ge houden vergadering van de onderne mingsraad van de N.V. Verkade con stateerde de voorzitter, de heer F. Verkade, dat de resultaten van 1970 over het geheel genomen verbeterd waren in vergelijking met die van 1969. In het afgelopen jaar zijn de aanpassingsmoeilijkheden van de BTW tot het verleden gaan behoren. De druk van het door de overheid gevoerde prijsbeleid bleef, al kwam hierin aan het einde van 1970 enige verlichting. Het consumptiepatroon van de Ne derlandse consument verandert. De belangstelling voor het kwaliteitsarti kel neemt steeds meer toe, aldus de heer Verkade. Officiële erkenning: DJAKARTA De Indonesische re gering heeft gisteren voor het eerst officieel erkend dat Russische troepen aktief zijn geweest bij de strijd om West-Irian in 1962 De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ja cob Malik, deelde gisteren mee dat Russische militairen destijds Indo nesisch oorlogstuig hadden bemand tot op het ogenblik dat Indonesische militairen die taak konden overne men. Dreigement DE RUSSEN HOUDEN er een eige naardige gewoonte op na om in vloed te kunnen uitoefenen op de gang van zaken in een ander land. Zij zien er niet tegen op zich van dreigementen te bedienen. Zelfs zijn zij in staat gebleken ze waar te maken. Dat gebeurde door het organiseren van "spontane demonstraties' tegen ambassadegebouwen in Moskou. De politie keek dan de andere kant op. Aan deze in Rusland niet ongebrui kelijke stappen moesten we denken bij het vernemen van het nieuws, dat Moskou niet langer kan instaan voor de veiligheid van Amerikaan se burgers in Rusland. Reden: Amerika neemt niet de ver eiste maatregelen ter bescherming van Russische burgers en kantoren in de Verenigde Staten. Als een regering meedeelt niet langer voor de veiligheid van bepaalde burgers te kunnen instaan, kan dat tweeërlei betekenen. De waarschuwing kan inhouden, dat reacties uit de bevolking worden verwacht, die niet in de hand ge houden kunnen worden. Zij kan ook neerkomen op de mede deling, dat Moskou niet meer wel instaan voor die veiligheid. Gezien ervaringen in het verleden behoort een combinatie van beide eveneens tot de mogelijkheden. Het is een kwestie van mentaliteit. Met een dergelijke aanpak is het hek van de diplomatieke dam. In wezen worden burgers van een land, waarmee een verschil van mening bestaat, vogelvrij ver klaard. Dat mag niet voorkomen in een klei ne Latijns-Amerikaanse republiek. Laat staan in een land, dat als een van de supermachten het goede voorbeeld behoort te geven. Dat het optreden van 'zionistische ex tremisten' aanleiding is tot de Rus sische stap, tekent ten overvloede tegen welke achtergrond zich a Ilea afspeelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7