Prinsjesdag dit jaar nog niet in augustus Arrestant Delft blijft ontkennen Zestig procent van de bevolking wil vrije verkoop pornografie Justitie wil relmakers verbod opleggen Echtpaar Singer-Dekker uit PvdA Voorstel van zes Kamerleden ingediend Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Chr. partijen sluiten de PvdA niet uit Dr. Drees Jr. lijsttrekker van DS'70 Tweede Nederlandse kotter gestrand Treinbotsing: 39 gewonden In Eerste Kamer Kritiek op bouwbeleid van Schut Op de iointervakbeurs voor koffers en lederwaren in de Beatrixhal in Utrecht; een weelde van gebruiksvoorwerpen in leer. DELFT De 25-jarige verkoper J.C.K., die gistermiddag door de po litie word gearresteerd, verdacht maandag de 21-jarige mevrouw Van Staaiijeren in een flat aan de De- bussystraat te hebben aangevallen, had gisteravond laat nog geen beken tenis afgelegd. Ook is het volgens de politie nog niet bekend of er verband bestaat met de moord op Ada Lansbergen op 25 november. De overvallen werkster is met de man op het politiebureau geconfron teerd. Zij heeft de arrestant oositief herkend. Hoofdinspecteur J. M. v. d. Ven zei dat er mogelijke overeen- DEN HAAG Mevrouw mr. H. Singer-Dekker, oud-Tweede-Kamer lid voor de PvdA, en haar man, de heer K. Singer, hebben bedankt voor het lidmaatschap van hun partij. In een brief aan het bestuur van de PvdA zeggen zij geen mogelijkheid j meer te zien „te werken voor een partij, zonder betrokken te worden in een nimmer eindigende reeks van manipulaties, intriges en onwaar achtigheden". Zij wijten dit aan Nieuw Links, dat "als groepering in de partij streeft naar de absolute macht en daarbij geen middel schuwt om die macht te bereiken". Mevrouw Singer was van 1963 tot 1970 lid van de Tweede Kamer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het aangekon digde initiatief-voorstel van wet om voortaan Prinsjesdag op de laatste dinsdag van augustus te laten vallen is thans ingediend maar dit jaar zal de Gouden Koets in ieder geval nog op 21 september door Den Haag rijden. Het lijkt zeker dat het voorstel tijdig door het parlement zal worden aanvaard. In verband met de begro tingsvoorbereiding en al gemaakte va kantieplannen wil politiek Den Haag de vervroeging echter pas in 1972 laten ingaan. Het initiatief-voorstel is ingediend door zes jonge Kamerleden: drs. Th. E. Westerterp (kath.v.), drs. E. van Thijn (soc.), de heer H. Wiegel (lib.), drs. J. Boersma (a.r.), drs. A. M. de Boo (c.h.) en mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D '66). Zij hopen met een vroegere start van het parlementaire jaar te berei ken, dat de Tweede Kamer vóór 1 ja nuari de begrotingen van alle depar tementen behandelt. Een tweede overweging is het zittingsjaar beter in te delen. Het reces zou dan eind juni (het begin van de vakanties) moeten ingaan. De laatste vier jaar vergaderde de Kamer geregeld nog in de week vóór Prinsjesdag. Voor een vervroeging van Prinsjes dag is een wijziging van de Grond wet nodig. De Kamerleden, die nog meer plannen hebben om de werk wijze van de Kamer te verbeteren, hebben hun voorstel nu ingediend met het oog op de komende periodieke Kamerontbinding. Geen bezwaar De regering heeft in principe geen bezwaar tegen een vroegere Prinsjes dag. Maar ze dient zelf geen voorstel in om niet vooruit te lopen op het streven om in EEG-verband de be grotingsvoorbereiding te harmonise ren. Een ander bezwaar van de regering is, dat de staatscommissie Cals-Don- ner nog geen eindrapport heeft uitge bracht over de aanpassing van Grond wet en Kieswet. De Kamerleden, die nog niet weten of hun frakties met het voorstel eens zijn, vinden de bezwaren van de re gering niet overtuigend. De sluiting van het parlementaire zittingsjaar hebben de Kamerleden de ochtend van Prinsjesdag gedacht. Vol staan kan worden met een korte plechtigheid. Reeds eerder De datum van Prinsjesdag is reeds enkele keren gewijzigd. Tot 1848 viel Prinsjesdag op de derde maandag in oktober. De Kamer vond dit wat aan de late kant. Zo werd in de Grondwet van 1848 Prinsjesdag een maand ver vroegd: de derde maandag in septem ber. Die maandag is in 1887 veranderd in de derde dinsdag in september, ver moedelijk om reizen op zondag door de Kamerleden te voorkomen. (Advertentie) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Heumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. komsten bestaan van de stem van de arrestant met die van de geheimzin nige Mr. X., de man die zowel voor de moord als de talrijke telefoontjes en brieven van de laatste weken verantwoordelijk wordt gesteld. De vlotte arrestatie van K. kon worden gedaan dank zij aanwijzingen van het publiek tijdens een buurton derzoek. K. was met zijn brommer gevlucht toen mevrouw Van Staaij- eren was gaan gillen. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De drie grote christelijke partijen, KVP, CHU en ARP zullen met het oog op de Kamerverkiezingen in april ook het programma bestuderen van de PvdA. Zoals bekend heeft het bestuur van deze partij uit gesproken, dat een samenwer king met de confessionele par tijen niet mogelijk is. Toch sluiten de christelijke partijen de PvdA en andere partijen, waar mee samenwerking onwaarschijnlijk lijkt, niet uit Reden: de kiezers irtoe- ten een zo groot mogelijke duideldjk- heid hebben over de mening van KVP, CU en ARP, over deze par tijen. De Stuurgroep van de drie christe lijke partijen, die in ieder geval tot de verkiezingen blijft functioneren, heeft dit gisteren besloten. Onderzoeken Het is de bedoeling, zoals ook reeds door de partijvergaderingen is uitge sproken, te onderzoeken of voor de verkiezingen een uitspraak kan wor den gedaan over samenwerking met een of meer andere politieke partijen in een nieuw kabinet. Die uitspraak wordt dan gedaan op basis van programma vergelijking en beoordeling van de onderlinge ver trouwenssfeer en op voorwaarde van wederkerigheid. De uitspraak van de drie confessio nele partijen zou uiterlijk half maart gedaan moeten Iworden. Het pro gramma-onderhoek zal door de Stuurgroep zelf worden verricht. De partijvergaderingen zullen voor de uit praak worden geraadpleegd. Urgentieprogram De Stuurgroep heeft verder uitvoe rig gepraat over het gezamenlijke ur gentieprogram, dat de partijen op 12 december hebben aangenomen. Nu dit programma definitief is, kunnen de drie partijen in de verkie zingsstrijd gezamenlijk optreden. In een volgende vergadering van de Stuurgroep zullen de drie partijvoor zitters met voorstellen komen voor de verkiezingscampagne. Weer of geen weer, vorst of geen vorst, vissen zullen we. Je neemt gewoon even een bijltje, hakt een gat in het ijs en de vangst valt wel mee. Het zijn niet altijd van die grote jongens mooie voorn vang je wel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zestig procent van de bevolking vindt dat de verkoop van pornografie vrijgelaten moet worden, zo blijkt uit een enquête van Intomart in opdracht van de KRO ingesteld. In Brandpunt bekendgemaakt, verkoop wil 3f wil 41 procent gereformeerden, vormden, 51 pet. lieken. Van de werd dit gisteravond Verbod van porno procent. „Vrijlaten" van de (meelevende) 32 pet. van de her- van de rooms-katho- ondervraagden is 13 DEN HAAG Bij het minis terie van justitie is een wetsont werp in voorbereiding over op treden tegen ordeverstoringen. Het ontwerp dient om de be voegdheden van he openbaar ministerie en de rechter te ver ruimen tegenover mensen, die ervan worden verdacht bij orde verstoringen (met strafbare fei ten) te zijn of te zullen worden betrokken. DEN HAAG Dr. W. Drees jr. heeft zich bereid verklaard bij de Kamer-verkiezingen van april op te treden als lijsttrekker van de van de PvdA afgescheiden partij DS '70. De consequentie hiervan is dat de 48-jarige politicus, zoon van oud-pre mier dr. Drees, zijn huidige functie van thesaurier-generaal moet opge ven. Hij zal zitting nemen in de Tweede kamer wanneer zijn partij bij de verkiezingen voldoende stem men haalt. Tweede op de voordracht van DS '70 is mevrouw S. van Veenendaal- van Meggelen, derde de heer W. J. Schuitemaker, beiden Kamerlid. De buidige fractievoorzitter, de heer F. J. Goedhart, heeft laten we ten niet langer in de kamer te willen blijven zitten. Hij blijft wél lid van de partij KOEALA LOEMPOER Men ver wacht dat het officiële dodencijfer na de overstromingen in Maleisië, dat 26 bedraagt, veel hoger zal worden. De overstromingen, als gevolg van een nu reeds tien dagen durende re gen, hebben al meer dan 100.000 men sen uit hun huizen verdreven. Het is toch een beetje zielig. De Duitse Bondsrepubliek is diep ge lukkig met het aangekondigde be zoek van koningin Juliana en prins Bernhard aan Bonn, maar.... weet niet waar de hoge gasten te herber gen Voor ons een lesje, hoe goed het is, koninklijke paleizen te hebben. Overigens is het verbazingwek kend, dat ir. een land, dat een Wirtschaftswunder beleefd heeft, geen hotel te vinden is, waar ko ninklijke gasten waardig onderge bracht kunnen worden. De villa die president en me vrouw Heinemann bewonen is bo vendien geen hutje op de hei, maar een statige behuizing in een fraai park, en als eenvoudig mens vraag je je af, waarom dié niet geschikt is. Maar daar zullen wel protocol laire redenen voor zijn. Eens heb ik bedeesd daar een be zoek gebracht Maar ja. dan kom je niet verder dan de statievertrekken gelijkvloers. Die hebben zoals overal in de westerse wereld het geijkte patroon met glanzende parketvloeren, Per zische tapijten, bloemarrangemen- ten, fragiele stoeltjes en precieuze bankjes met tafeltjes, die het ge bruikelijke glaasje en de zilveren sigarettendoos kunnen dragen. Boven pas woont men echt. En dat is dan blijkbaar weer niet vor stelijk genoeg. Hier in Nederland hebben we ook wel eens huisvestingsproblemen ge had bij hoog bezoek. Het ging dan wel niet om over nachtingen, maar zelfs vorsten wil len wel eens een uurtje rust om even adem te halen bij het vol brengen van de ongelooflijk overbe- laden programma's, die zij plegen af te werken. Koninklijk Waarvoor dan een hotelkamer de aangewezen plaats was. Het eerste koninklijk bezoek na de bevrijding was dat van koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken. Het was in de tijd dat het volk nog juichend langs de weg stond, alle vlaggen uithingen en de afzet ting niet meer was dan een eerbe toon. In hotel Des Indes waren kamers gereserveerd voor de koninklijke rust Omdat elke stap van de gas ten omrankt werd door bloemen, kwam het in mijn journalistieke hoofd op, eens te gaan kijken hoe daar de salons versierd zouden zijn. Althans, ik wilde een poging wa gen er binnen te komen en was voorbereid op de strengste controle. Maar het ging heel vlot. Gewoon binnenwandelen. Niemand vroeg wat ik wilde, dus stapte ik rustig verder. Eerst de sa lons door. Inderdaad, daar waren bloemen. Een deur verder. Toen opeens stond ik niet in een salon, maar in een gewone slaapkamer. Over een stoel hing een uniform pantalon, zwart met een brede licht blauwe band op de naad en een plasticriem, door lusjes geregen. Van wie die pantalon was en voor wie dus de kamer, werd dui delijk door een enorme driekantige doos met de letters „His Kongen of Danmark" erop. Des konings ka mer... des konings bed... des ko nings pantalon en des konings steek.. Ik heb er eerbiedig verwijld. Zoiets overkomt je niet elke dag- Ben toen op de tenen via de badka mer weggeslopen. Ik kan verzekeren: het was alle maal keurig, maar eenvoudiger dan menig appartement waar filmster ren en big bosses of industry ple gen te verwijlen. Misschien troost dit de Duitse protocolbedrijvers ietwat. Het ontwerp is samengesteld door een commissie onder leiding van dr. A. Mulder, secretaris-generaal van het ministerie. Iemand van wei verwacht wordt dat hij mee zal doen aan een oploop, waarbij geweld te verwachten is en daarbij een strafbaar feit zal begaan, kan, als het ontwerp aanvaardt wordt, van de officier van justitie een verbod krijgen aan zo'n actie mee te doen. Zo'n verbod kan vier tien dagen gelden, maar de rechtbank is bevoegd de termijn dertig dagen te verlengen. Als het bevel niet wordt nagekomen, levert dat een nieuw strafbaar feit op. Borgtocht De rechter-commissaris kan eisen dat voor nakoming van het bevel een zekerheid wordt gesteld. Wordt hier aan niet voldaan, dan kan de rechter commissaris opdracht geven de ver dachte voor maximaal tien dagen in bewaring te stellen. In het ontwerp is de mogelijkheid opgenomen beroep aan te tekenen te gen het bevel Hierover moet de rechtbank zo snel mogelijk beslissen vindt de rechtbank het bezwaar te recht, dan wordt het bevel herroepen. Schadeloosstelling kan worden ge vraagd voor de tijd dat men „onver diend" in verzekering was gesteld. Als het bevel niet wordt nageko men, levert dat een strafbaar feit op. De straf kan maximaal drie maanden gevangenis og 1200 gulden boete zijn. RINGKOEPING Voor de west kust van Jutland is gisteren opnieuw een Nederlandse kotter gestrand. Het schip liep op een zandbank toen het de maandag gestrande kotter „Corne lius" uit Harlingen 'probeerde vlot te trekken. MUENCHÈN Bij een botsing tussen een sneltrein en drie gekop pelde rangeerlocomotieven op een station bij Muenchen zijn gisteren 39 personen gewond, van wie twee ern stig pet. wel eens in een sexwinkel ge weest. Op de vraag of er omstandigheden zijn waaronder abortus moet worden toegestaan antwoordde 80 procent ja en 14 procent nee. Kerkelijk gezinden kwamen iets achteraan. Voorts vond de helft van de geënquêteerden dat de politie te zacht optreedt bij ordeverstoringen, 34 pro cent zei „juist goed" en 9 procent "te hard". Vooral WD-leden en gerefor meerden stemden voor „te zacht". Over het geheel kwam de huidige regeringssamenstelling er minder af dan vier weken geleden, maar bleef nog net nummer één, met het PAK als struise tweede. Bewust Het Nederlandse volk schijnt sinds een maand meer politiek bewust te zijn geworden. Er is eveneens schijn baar meer sympathie ontstaan voor de PvdA, die nu met kennelijk hoge re cijfers uit de bus kwam. Mr. Biesheuvel is (na De Jong) nog steeds tweede favoriet voor het ko mende premierschap. Daarom kwam hij gisteravond (graag, want hij vindt de enquêttering van Brandpunt nuttig en leerzaam) zelf een paar vragen be antwoorden en naar eigen smaak eventuele extra gelden vS-fêlen. Hij koos daanvoor: onderwijs, wo ningbouw, ontwikkelingshulp, defen sie, werkgelegenheid, milieubeheer en bejaardenzorg. Overigens ziet mr. Biesheuvel premier De Jong geen tweede periode „zitten". En wat hem zelf betreft: „Mijn poging tot kabi netsvorming vorige keer is mislukt omdat ik te strakke voorwaarden stelde voor de keuze van personen. Maar diezelfde voorwaarden zou ik nu ook weer stellen". DEN HAAG De oppositie in Eerste Kamer heeft dinsdag bouwbeleid van minister Schut gek tiseerd. Bij de begrotingsbehandeli van volkshuisvesting en ruimteli; ordening zei ir. J. Visser (soc), c kabinet en minister op vele punt zijn tekort geschoten. De groei van de woningbouw is o der het kabinet De Jong veel kleir geweest dan onder vorige kabinett Naar de mening van de socialistisc senator moeten meer woningwetw ningen worden gebouwd. De regeringspartijen stelden zi positiever op. Ir. E. A. H. Kraayva ger (kath) meende met liberaal S. vi den Bergh, dat minister Schut wind tegen heeft gehad. Hij wees de overspannen arbeidsmarkt en aantrekkende conjunctuur. De heer Van den Bergh oppei grote bezwaren tegen het plan van regering om de bouw buiten de w ningwetsector af te remmen. I waarschuwde verder tegen te zwa looneisen in de bouw. De heer D. Rijnders (chr. hist.) dat bij de totstandkoming van stemmingsplannen de trage procedi enorm schadelijk voor de continuiti in de woningbouw is. „Een fatale r( voor de volkshuisvesting", zei hij. Drs. S. van Tuinen (ar) vroeg regering krachtiger toepassing van aanvallende individuele huursubsid De regering heeft vann geantwoord. De actrice Ingrid Bergman keert terug op de Londense planken i wel als Lady Cicely Waynfleet in Captain Brassbound's Conversion ui Bernard Shaw. Haar medespeler is de Britse acteur Kenneth Williams, d de rol van Drinkwater zal vertolken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6