Tijd van onverplichte oecumene is voorbij Uniek theologisch project dreigt te stranden Belijden: Kerk in Christus één „Calvinistische wijsgeren waren tijd ver vooruit" PAUS KLAAGT OVER THEOLOGEN HOE GAAN KERKEN SAMENWERKEN Uw probleem is het onze.... „ECCLESIA" VERLIEST SUBSIDIE BEROEP OP PARTICULIEREN ZWO WEIGERT SUBSIDIE Em woord voor vandaag Bisschop krijgt levenslang UITGANGSPUNT VAN RAAD Kinderen terug naar Nigeria CNV stapt niet uit Stichting van de Arbeid Het Kwartet Landrover voor Malawi klaar BEROEPÏNGSWER WOENSDAG 6 JANUARI 1971 Alleenwees sterk en moedig!" (Jozua 118). Het is de laatste waarschuwing, die de opzieners Jozua geven voor dat zij zijn opdracht gaan uitvoeren. Een opdracht, waartoe God de Here heeft bevolen. In de waarschuwing ligt een zekere zorg beslo ten, zorg over een mogelijke zwakheid die bij Jozua aan de dag kan treden. Het is alsof de opzieners willen zeggen: Jozua denk erom ge hebt uw taak en voer die uit naar de wil Gods, zoals God heeft gezegd dat gij het moet doen. Laat u door niets daarvan weerhou den. Zet door, wat er ook gebeurt. Sterk en moedig. Twee woorden, die iedere christen tot dé zijne moet maken. Hoe dikwijls zijn geen taken opgenomen, die nooit tot een goed einde zijn gebracht? Hoevelen hebben niet gezegd: Here, ik beloof u te volgen, en hebben later de weg des Heren verlaten? Ach ja, de verontschuldigingen liggen voor de hand. De tegenwer king van buitenaf is zo groothet is zo moeilijk, in deze tijd je eraan te houden Uitvluchten, om het gebrek aan sterkte en moed te camoufleren. De opzieners zijn wijze mensen geweest. Hoe enthousiast de mens ook voor Gods zaak kan zijn, hij heeft soms het hart van een haas. Daarom zij ons gebed: God geef ons moed en sterkte. We lezen vandaag: Mattheus 2 vers 13 tot 23. YAOUNDE Een militair tribu naal te Yaounde in de Westafrikaan- se staat Kameroen heeft gisteren de rooms-katholieke bisschop Albert Ndongmo tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De bisschop wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan een komplot tot gewelddadige omverwerping van het bewind van president Adou Ahidjo. Vandaag zou uitspraak worden gedaan in een pro ces tegen personen, die verdacht wor den van de beraming van een moordaanslag op de president Hierin is tegen de bisschop de doodstraf geëist. Op beschuldiging van een staatsgreep te hebben voorbereid is verder een jeugdvriend van de bis schop veroordeeld tot de doodstraf, evenals twee anderen. Veertien per sonen kregen gevangenisstraffen van vijf tot twintig jaar en tien werden vrijgesproken. Amerikaanse kerk halveert staf GREENWICH (VS) Het modera- men van de Episcopale Kerk in de Verenigde Staten heeft besloten, de centrale staf van deze kerk te halve ren. In zes maanden moet het perso neel in algemene dienst worden te ruggebracht van 204 naar 103 man. Oorzaak is de scherpe daling van de bijdragen van de kerkleden. Voor 1970 werd 12.7 miljoen dollar ver wacht. Het zal in werkelijkheid niet meer dan 10,5 miljoen zijn. Beginselverklaring Raad van Kerken (Van onze kerkredactie) UTRECHT In Nederland hebben de kerken gedurende de laatste jaren op verschillende manieren gestalte trachten te geven aan de beginnende herontdekking van hun eenheid in Christus. Zij zijn zich thans bewust, dat de wederzijdse erkenning in vele vormen hen dwingt tot andere en verdergaande consequenties. Dit zijn enkele kenmerkende citaten uit de proeve van een be ginselverklaring, waarmee de Raad van Kerken in Nederland, na een verkennend stadium van ongeveer twee en een half jaar (de raad werd midden 1968 door de kerken opgericht) vanmor gen officieel .in de openbaarheid is getreden. BrieveD die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in oehandellng worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd, vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke bileven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Welke gevolgen heeft de verwerping van een erfenis voor de kinderen van de verwerper? Was uw antwoord op deze vraag niet te generaliserend? .Antwoord: De formulering van het Burgerlijk Wetboek munt niet uit door duidelijkheid. Kort en populair samengevat, betekent de verwerping door een ouder, dat de kinderen niet in de plaats van de verwerper tre den en in de praktijk daardoor meestal van de erfenis verstoken blijven. Zij kunnen echter uit eigen hoofde erven. Ze zijn weliswaar ten aanzien van de erfenis in minder gunstige positie dan kinderen, wier ouders vóór het open komen van de erfenis overleden zijn. Het kan echter bijvoorbeeld voor komen, dat alle erfgenamen, die een gunstiger rangorde hebben dan de kinderen van de verwerper, even eens de nalatenschap verwerpen. Het kan ook zijn, dat de verwerper de enige erfgenaam was, en de kin deren uit eigen hoofde erfgenaam worden. Voorts is er nog de moge lijkheid, dat er een testament is. hetwelk het voor de kinderen moge lijk maakt als erfgenaam op te tre den. Vraag: Wat is er voor nodig, een viszaak te beginnen? Antwoord: Bij de kamer van koophandel vergunning vragen. Daar worden de volgende eisen ge steld: diploma vishandelaar (via Stichting vakopleiding vishandel), middenstandsdiploma, kredietwaar digheid. Als u de vergunning heeft, vraagt u bij de gemeente naar de mogelijkheden van vestiging Nage gaan zal worden in hoeverre het bakken en verkopen van gebakken vis niet in strijd is met de Hinder- .wet Over de nadere voorwaarden zal men u wel inlichten, maar dat is dan nog maar een kleinigheid (Van onze kerkredactie) UTRECHT Van welk ge meenschappelijk belijden wil de Raad van Kerken uitgaan? Blij kens de proeve van een begin selverklaring, waaraan de ker ken dus nog hun goedkeuring zullen moeten hechten, spreken de kerken, die 'tot de raad toe getreden zijn uit, dat de Kerk in Jezus Christus EEN is. De kerken belijden dat God de wereld heeft gescha pen tot het Verbond, tot de bele ving van het menselijk bestaan als een samen-zijn met Hem, dat Christus Immanuël, de God-met-ons door de heilsdaden van Zijn gehoorzaam leven, van Zijn sterven en verrijzen de ver vulling van dit Verbond is. dat H(j als de verheerlijkte Heer God heilswerk voortzet door de zending van Zijn Geest, als de mes- siaanse gave. die de wereld voort stuwt naar haar bestemming: Het Rijk van god, dat de Kerk daar is, waar men sen deze messiaanse gave aanvaar den als een opgave door zich in dit heilshandelen te laten betrekken. Elders heet het in de proeve: De persoonlijke geloofsovergave aan Christus heeft sociale en politieke af metingen, die diep ingrijpen in de structuren van de samenleving. De kerken weten zich gezamenlijk in dienst genomen van het heilshan delen Gods in de actuele problemen van onze samenleving. Voortdurende bezinning op deze geloofsopdracht moet de inspiratie zijn voor het be leid dat de kerken in de raad samen willen voeren. De kerken erkennen, aldus de proe ve. dat zij de eenheid in Christus als gave van de Vader hebben verloo chend in de verdeeldheid van hun historische gestalten. Ook verloo chend in hun onderlinge strijd tenge volge van hun ontrouw aan de opga ve om de waarden van het Rijk van God concreet te vertalen in de men selijke samenleving. Doch in geloof weten zij, dat zij deze eenheid in Christus niet gehéél ongedaan hebben kunnen maken. Omdat Hij trouw is en in hun mid den blijft door de werkzaamheid van Zijn Geest. Ondanks hun verdeeldheid aan vaarden de kerken daarom de werk zame eenheid door de Geest van Christus als de geloofsbasis, waarop zij samen-zijn en samen-handelen in de Raad van Kerken. Het moderamen van de raad, waar van dr. P. G. Kunst (gereformeerd) praeses en prof. dr. H. A. M. Fiolet (rk) scriba is, heeft deze proeve, waarin een geloofsvisie op de eenheid is vastgelegd en nader op doelstelling en beleid van de raad wordt ingegaan vandaag in Utrecht geïntroduceerd Het stuk is ter nadere bezinning aan alle kerken aangeboden. Met de oprichting van de raad heb ben de geloofsgemeenschappen uit- zijdse kritische geloofsverbondenheid met de kerken in andere landen. Omdat de kerken zich gezamenlijk hebben gesteld onder het oordeel van het Woord van God is met de oprich ting van de raad, aldus de proeve, het stadium van de onverplichte oecume ne voorbij. Het kan in de raad niet gaan om een praktische samenwer king van kerken, die in hun belijden en structuren onveranderd zichzelf blijven. Veelvormig In hun gezamenlijke betrokkenheid op de problemen van de huidige sa menleving willen de kerken hun eigen identiteit (wezen) inbrengen en laten corrigeren door een verplich tende dialoog (gesprek) over de belij den en het functioneren van de Kerk van Jezus Christus in deze tijd. Dit spanningsveld geeft aan de eenheid katholiciteit een rijke veelvormigheid insluit. Deze eenheid zal moeten groeien vanuit de gemeenten en parochies en vanuit groepen, die zich daar speciaal op toeleggen. Hierbij moet het gevaar vermeden worden van een federatie ve oecumene, die naast de bestaande structuren een extra belasting aan pastorale zorg, mankracht en financiën betekent. Gemeenten en parochies zullen sa men een plan dienen op te stellen, zo luidt het slot van de proeve, hoe zij in fasen kunnen komen tot het samen brengen van hun verantwoordelijkhe den en functies. Nog niet meer dan richtingwijzers (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Raad v; Kerken kan met zijn proeve van een beginselverklaring de ge loofsvisie, die aan zijn beleid ten grondslag ligt slechts duiden. De kerken zijn immers nog maar pas op weg naar een overwinning van hun verdeeldheid. Haastig ontworpen formulerin gen en structuren moeten leiden lot mieuwe verstarring en ver deeldheid. Geloofsduiding kan leiden tot een program, houdt de weg naar vernieuwing open en dwingt tot voortdurende herzie ning. Want het eindpunt van de weg die de kerken samen willen gaan kennen zij nog niet. Voor hun concrete beleidsbe slissingen willen de kerken, zo wordt het in de proeve geformu leerd, echter ko-rt en kernachtig als het ware enkele richtingwij zers uitzetten in het onverkende land. drukking gegeven aan hun ernstige j van de kerk een rijke pluriformiteit wil om in de mate waarin hun dit in geloof mogelijk is samen in de Nederlandse samenleving gestalte te geven aan de ene kerk van Jezus Christus. Zij willen, aldus de proeve, deze eenheid beleven in een weder- Mr. Koffeman op studieconferentie: (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De vereni ging voor calvinistische wijsbe geerte is haar tijd ver vooruit ge weest. Reeds prof. dr. H. Dooye- weerd heeft afgerekend met de gedachte, dat de wetenschap neutraal is en met de zogenaam de vooroordeelsvrije autonome wijsbegeerte van de rede. Dit zei mr. I. Koffeman, voorzitter van de stichting bijzondere leer stoelen, in een causerie op de studieconferentie van de ver eniging voor calvinistische wijsbe geerte. Nu ziet men algemeen in, dat de wetenschap niet vooroordeelsvrij is. Veel studenten belijden hun ver wantschap met Marx. Mao en Mar- cuse. Des te meer zullen wij voor ons engagement met Christus moe ten durven uitkomen, zei mr. Kof feman. De stichting bijzondere leerstoelen stelt zich ten doel, aan de openbare universiteiten en hogescholen do centen aan te stellen, onder wier leiding studenten christelijk kunnen filosoferen. Onlangs zijn als nieuwe docenten benoemd in Leiden drs. H. G. Geert- sema en in Eindhoven drs. ir. E. Schuurman. Geertsema behandelt in zijn colleges Marx en Schuurman geeft colleges over techniek en toe komst. Met de verjonging van het docentencorps gaat dus ook aan dacht voor de actualiteit gepaard. Mr. Koffeman betreurde het. dat de stichting om financiële redenen heeft moeten a/rien van het principe, om in elke universiteitsplaats een vaste pied d terre te hebben. Nood- Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. hersens. 4. muziek noot. 5. klein kind, 7. schors. 9. koker. IX. vochtmaat, 12. gehoororgaan. 14. teken in de dierenriem, 16. reeds, 18. maan stand, 19. volksnaam van de kauw, 20. klaar, 21. muzieknoot, 22. afk. van edi tie, 23. spil van een wiel. 25. deel van de bijbel. 27. vertragingstoestel, 29. boom, 31. vis, 33. oningewijde, 35. bloedhuis. 37. eiland bij de mond van de Charente, 39. telwoord, 40. deel van een drukpers. Verticaal. 1. zangstem. 2. boom, 3. voordeel, 4. schaapkameel, 6. stop, 7. foei, 8. meisjesnaam. 9. voorvoegsel, 10. dierengeluid, 11. wijnmaat, 13. koning van Basan. 15 patroon, 17. tussenzetsel, 18. jongensnaam, 23. water in N.Br. 24. lidwoord, 26. vreemde munt, 28. oude lengtemaat, 29. pers. voornaamw. 30 fa milielid. 32. slede, 34. plechtige gelofte, 36. vallei. 38. landbouwwerktuig. Oplossing vorige panel Hor. 1. menagerie, 8. Aa, 9. Adèle, 10. k.o. 12. ere, 13. aks. 15. non, 17. ren, 19. ter, 21. grep, 23. eens. 24. ed. 25. onkel, 26. Tp. 27. Neer. 29. ster, 31. are. 32. sla, 34. oro. 35. kol. 37. nap, 39. ma. 41. leder. 43. Og. 44. komediant. Vert 1. ma, 2. nar. 3. ader, 4. ge, 5. elan, 6. rek. 7. e.k. 8. aangenaam, 11. oor sprong, 12. ene, 14. sté, 16. order. 18. en kel, 20. enter. 22. por. 23. els. 28 eek, 30. top. 32. slee, 33. AneT, 36. olm. 38. ara, 40. A.K. 42. dd, 43. O.T. gedwongen moet men het doen met part-time studenten. Ook heeft men Enschede en Wageningen voorlopig moeten loslaten. Voorzitter prof. dr. ir. H. van Riessen sprak Ln zijn openingswoord over de tragiek, dat de zekerheden vandaag de dag contrabande zijn geworden, terwijl de mens toch ge borgen wil zijn. De enige wijheid, die een uitweg biedt, is een wijsheid, die de wijs geer zelf niet vinden kan. maar waardoor hij gevonden wordt: de wijsheid waarvan de Bijbel spreekt. Zonder het licht van Gods Woord is de wijsbegeerte volgens prof. van Riessen ten diepste een nutteloze bezigheid. Op deze studieconferentie refe- j j t T~\ rrïe^apAn UTRECHT Het bestuur van het OTd?rwerp^Phü&phar" 1 Christelijk Nationaal Vakverbond riet (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De „studen- tenecclesia" is behalve haar ka pel nu ook haar voornaamste bron van inkomsten kwijt. De Radboudstichting (rooms-katho- liek wetenschappelijk onderwijs fonds) heeft besloten, de studenten- ecclesia niet langer te subsidiëren. Eerder had de jezuïetenorde het ge bruik van de Ignatiuskapel opgezegd. Een en ander is het gevolg van het feit, dat de gehuwde priester Huub Oosterhuis is voorgegaan in een eucharistieviering. Bisschop Zwartkruis van Haarlem zag' zich toen genoodzaakt de band tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de stu- dentenecclesia door te snijden. Voor de huisvesting is een oplossing gevonden, doordat met ingang van 31 januari gebruik mag worden gemaakt van de hervormde Amstelkerk. De financiën vormen een groter probleem. De Radboudstichting lever de met 26.000 gulden per jaar de ba sis voor het inkomen van de zes full time krachten. Men zal het nu hele maal van particuliere giften moeten hebben. De leiding verwacht het in ieder geval dit jaar nog te kunnen uitzin gen. Seth Gaaikema's 8how „Tién miljoen geboden" in een uitverkocht Carré (pater Van Kilsdonk trad er ook in op) bracht ruim tienduizend gulden op. (veelvormigheid). De raad, aldus de proeve, onder kent het gevaar, dat de kerken object (voorwerp) van de oecumenische be weging kunnen worden, als de raad zich eigen organen zou scheppen, waardoor de kerken oecumenisch „bewerkt" zouden kunnen worden. De raad zal ontaarden in een super- kerk, als de kerken zichzelf niet de subjecten (delen) van de raad weten, die de volle verantwoordelijkheid I voor de verplichtende uitvoering van hun gemeenschappelijke uitspraken I en beslissingen aanvaarden. Daartoe zullen de kerken hun eigen j organen, hun mankracht en financiën geleidelijk in de raad oecumeniseren, d.w.z. niet langer uitsluitend in dienst stellen van de eigen gemeenschap, maar ook in dienst van de Kerk van Jezus Christus in haar geheel. ROME Het is de taak van de bisschoppen en niet van de theologen, om aan de gelovigen te zeggen wat God hun vraagt te geloven. Dat zegt paus Paulus in een niet mis te verstane „apos tolische instructie", die hij aan alle rooms-katholieke bisschop pen heeft gezonden. „De arbeid van de theologen is wel iswaar noodzakelijk. Maar God heeft de opdracht tot de authentieke uitleg van het geloof van de kerk niet aan de geleerden toebedeeld. Dit geloof wordt gedragen door het volk, wiens bisschoppen voor hen verantwoorde lijk zijn tegenover God. De bisschop- Invoegen Het samen-zijn en samen-handelen van de kerken in de raad, zo vervolgt de proeve, is erop gericht, dat de ker ken zich zo volledig mogelijk zal la ten invoegen in Gods Heilswerk in deze wereld. Daardoor zal de katholi citeit (algemeenheid) van de kerk ook in belijden en kerkorde tot een zicht bare eenheid leiden. Nadrukkelijk willen de kerken uitspreken, dat deze STUTGAR1 Van de bijna vier duizend kinderen, die tijdens de Ni- geriaanse oorlog naar Gabon zijn overgebracht via de luchtbrug der kerken, om van de hongerdood te redden, zijn er tot nu toe 2400 naar Oost-Nicgria teruggebracht Volgens een rapport van de vluch telingencommissaris van de Verenig de Naties zijn 1400 aan hun ouders teruggeven. De rest is nog in op vangcentra. Maandag begint het transport van de 1400, die nog in Gabon overgeble ven zijn. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Raad van Kerken heeft een twaalftal wat genoemd wordt „spelregels" ontworpen. Daar uit blijkt dat men zich voorstelt met sectics tc gaan werken, die overwe gend uit door de deelnemende kerken aan te wijzen personen zullen be staan. De raad neemt het initiatief tot het oprichten van secties, en zal zijn eigen beleid in het samenspel met de secties bepalen. Het is de opdracht van de secties om zoveel mogelijk de activiteiten van de kerkelijke organen en van be wegingen binnen de kerken te coördir neren door ze te richten op gezamen lijke verantwoordelijkheid van alle kerken en door ze te brengen tot ef fectieve samenwerking. Voor de uit voering van hun taken zullen de sec ties in het algemeen geen eigen bu reaus oprichten. De kerken zullen overwegen hoe zij eigen organen met mankracht en ap paratuur kunnen inbrengen als uit voerende organen van de secties. Als in onderling overleg afgespro ken zou kunnen worden dat een or gaan van de ene kerk het uitvoerend werk van een bepaalde sectie zou kunnen verrichten en een orgaan van een andere kerk deze arbeid voor een andere sectie namens alle deelnemen de kerken zou uitvoeren, wordt voor komen dat het bureau van de Raad van Kerken uitgroeit tot een groot aantal bureaus naast de bestaande organen van de kerken. Dit voorstel bedoelt de eigen ver antwoordelijkheid van de kerken te stimuleren en de raad de mogelijk heid te ontnbmen als superkerk te functioneren. Voorlopig heeft de raad besloten tot het oprichten van vier secties te weten voor oecumenische actie, theologische vragen, sociale vragen (Kerk en Sa menleving) en internationale zaken Overwogen Kvordt de vorming van secties dienst, voorlichting en publici teit. onderwiis en vormingswerk, ker kelijke financiën. in Cristi". Hij ging daarbij in op de grond en het doel van het wijsgerig bezig zijn. Vandaag sprak het Tweede-Ka merlid dr. B. Goudzwaard over „Economie tussen afbraak en door braak. Verleden en heden van een gesloten wereldbeeld." deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. I chr. dagbladpers geen aanleiding uit de Stichting van de Arbeid te stappen. Wel acht het een discussie over zin en mogelijkhe den van de stichting zeer gewenst. Dit is maandag meegedeeld na af loop van een vergadering van het CNV-bestuur. De drie vakcentrales hadden tijdens de moeilijkheden rond de loonmaatregel afgesproken, dat zij het al of niet blijven deelnemen aan het centraal overleg eerst elk afzon derlijk in eigen kring zouden, bespre ken. Daarna zou getracht worden tot een gezamenlijk standpunt te komen. Het CNV-bestuur heeft overwogen, dat het eigenlijke loonoverleg in de stichting niet zo'n belangrijke rol speelt, omdat dat voor een deel ls verlegd naar de Sociaal-Economische Raad. Wel meent het bestuur dat het tijd wordt voor een discussie over moge lijke andere taken van de stichting. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Een uniek theologisch project is in ernstig ge vaar gekomen, doordat de stichting Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek (ZWO) subsidie geweigerd heeft. Op voetspoor van de ZWO hebben ook het Prins Bernhardfonds en enige buitenlandse instellingen afwijzend beschikt op subsidie aanvraag. Het bestuur van de Compendia Rerura Iudaicarum ad Novum Testamentum heeft nu een beroep op particulieren gedaan om de uitgaaf mogelijk te maken. Het gaat om de uitgave van een tiendelig werk. waarin vanuit de ge schriften der oude rabbijnen de .jood se achtergronden van het Nieuwe Testament worden belicht. Aan dit project werken protestant se, rooms-katholieke en joodse ge leerden samen mee. Het is de eerste maal, dat er samenwerking is gevon den tussen christelijke en joodse ge- j leerden bij zo'n veelomvattende stu- I die. Het project is niet uitsluitend voor de wetenschapsbeoefenaar bedoeld. Het wil juist informatie geven aan de ontwikkelde leek over de invloed van het jodendom op het christendom, i maar ook over de verwijdering tussen I deze twee godsdiensten. Het is een Nederlands initiatief en een belangrijk deel van het coördinerend werk is dan ook in Ne derlandse handen. De nieuwtesta- menticus dr. W. J. Burgers te Am sterdam is secretaris, prof. dr. M. de Jonge te Leiden coördinerend redac teur en Paul Brand te Hilversum coördinerend uitgever. Het was de bedoeling, dat in 1970 de eerste twee delen van het bijna een miljoen gulden belopende project zouden verschijnen en in 1975 de laatste delen. AL KLAAR Hoewel de eerste delen al persklaar zijn, heeft men door geldgebrek nog niet tot uitgeven kunnen besluiten. Dat zal nu waarschijnlijk dit jaar ge beuren, nu zowel de Wereldraad van Kerken en het Vaticaan een subsidie voor deze delen hebben toegezegd. Verwacht wordt, dat ook het Jewish American Committee tot subsidie voor deze delen zal overgaan. Volgens de penningmeester van het project, dr. D. Kappelle, heeft ZWO tegen de verwachting in de subsi dieaanvraag afgewezen, omdat het nog nooit een internationaal project op theologisch terrein heeft gesteund. „Ook heeft ZWO ons te verstaan gegeven, dat het subsidiëren haar ge makkelijker zou vallen, als het pro ject door particulieren wordt ge steund. Vandaar dat wij nu( een be roep op het publiek doen." Van de overheid bestaat overigens grote belangstelling. Zo is van minis ter Klompé een brief ontvangen, waarin zij zegt als persoon achter de doelstellingen te staan. Zou echter ZWO dit jaar opnieuw de gevraagde subsidie (125.000 gulden, uitgesmeerd over vijf jaar) weigeren, dan zou het project in ernstig gevaar worden gebracht. pen moeten het volk verkondigen, wat God hun vraagt te geloven." Verwarring In zijn boodschap, die gedateerd op 8 december, de dag dat vijf jaai geleden het Vaticaans concilie eindig de, klaagt de paus over de toenemen de onzekerheden en twijfels, die d« gelovigen in verwarring brengen. In dit verband noemt hij uitdruk kelijk de dogma's van de drieëenheid, de christologie, de leer vap de kert als heilsinstituut, het priesterschap de betekenis van het gebed en de sa cramenten, het geheim van de eucha ristie, de onontbindbaarheid van he huwelijk en de onaantastbaartieii van het menselijk leven. „Ja, zelfs het Goddelijk gezag van <5e Heilige Schrift wordt aangetas door een overdreven beklemtoning van zogenaamde mythische elemen ten. die men als ontmythologiserini kenschetst." (Dit slaat op de denkbeelden var de Duitse protestantse theoloog Bult mann en anderen, die stellen dat di moderne mens niet meer kan gelovei in de primitieve bijbelse verhalen. Zi zijn volgens hen „mythisch inge kleed", daar het mythisch denken tol de cultuur van de oudheid behoorde Om de boodschap van de Bijbel voo de moderne mens verstaanbaar maken, moet ze daarom volgens Bult- mann cs. „geontmythologiseerd" wor den.) Aan bepaalde fundamentele waar heden wordt volgens de paus langza merhand stilzwijgend voorinjgegaai Moeilijker Hij erkent, dat de verkondiglri van het evangelie steeds moeilijke wordt. Hij spoort de theologen dat ook met name aan, om een christe lijke antropologie uit te werken, die aangepast is aan de huidige stani van de wetenschap en ingaat op d problemen, waarvoor het gelovig verstand zich geplaatst ziet. Ook vraagt de paus om een theo logie over de kerk. „Gezien dp verwoestingen, die wor den aangericht onder het christenvol door de verspreiding van gewaagd hypothesen en van opvattingen di het geloof verstoren" herinnert paus nog eens met nadruk aan uitspraak van het concilie, dat „d ware theologie gebaseerd is op he geschreven Woord Gods, dat onver hrekelijk verbonden is met de heiligt overlevering." ROTTERDAM De landrovt voor Malawi, waarvoor de bevolkin van Hoogvliet in september 1970 me een bliksem-actie twintigduizend gul den bijeenbracht, is klaar. Vrijda maakt het voertuig een tocht langs Hoogvlietse scholen die zich voor i actie bijzonder hebben ingespannei Zaterdagmiddag om drie uur draag burgemeester mr. J. van Huis Poortugaal op de Binnenban de land rover officieel over aan vertegen woordigers van het bestuur van h< Mlambe Hospitaal in Lanzu, waa veel Nederlanders werken. Het is dit ziekenhuis dat de landn ver van Hoogvliet cadeau krijgt. Uit Biafra gezette arts gaat terug KOLLUM De Kollumse arts Bakker, die vorig jaar januari uit hl voormalige Biafra werd gezet, hee van de Nigeriaanse regering wee toestemming gekregen naar dit ge bied terug te keren. Dokter Bakker gisteren naar Genève vertrokkei vanwaar hij zal doorreizen naar Ek ket in West-Nigeria. Hij is daar doo de hulp-organisatie bij de Verenigd Naties aangesteld als geneesheer-d recteur van het Immanuel-hospitaa Dit is een voormalig ziekenhuis va de Lutherse kerk dat vanwege geit gebrek is overgedragen aan de Vei enigde Naties. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hasselt (Belgil prot.-gem.: A. R. Beukenhorst te Anl werpen: naar Sittard: G. Verschrage te Den Haag. Benoemd: t. pred.-voorganger v. buitengew. wijkgem. inwording Voorthuizen: A. v. d. Walle, emeritu: schipperspred. aldaar. Bedankt voor Wieringermeer (toez J. Breeuwsma te Hoogeveen. GEREF. KERKEN (buiten verband: Beroepen te Marknesse: D. J. Stelten, missionair predikant op Wesi Irian.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2