AGRARIËRS IN DE KNEL Akkoord in klein-metaal over nieuwe cao Commentaren Grote produktie van vlees Prijzen nauwelijks lonend GEEN MILITAIREN NAAR BIESBOSCH Somber beeld van land- en tuinbouw Crita) <^1 vuicisded°ffi<^ Het Kwartet Russen weigeren handtekeningen van Palaver Eerste grote contract na loonmaatregel Voor het opruimen van stookolie M Oorlog in Guinee 895 doden Actie tegen volkstelling Minder koud Nieuwe Leiclse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert fn teghenspoetl" Woensdag 6 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Bij de over de welvaart touw- trekkende grootmachten: indu strieën en vakcentralen, blijkt weinig bereidheid rekening te houden met de zwakke positie van land- tuinbouw. Deze klacht uitte ir. C. S. Knottne- rus, voorzitter van het Landbouw schap, vandaag in zijn nieuwjaars rede. Er moeten dit jaar volgens hem wel heel belangrijke dingen gebeuren om de situatie te verbeteren. Het zal onvermijdelijk worden dat boeren en tuinders, hoewel ze op zelf- -K- Op de rivieren en kanalen het IJsselmeer heeft de scheepvaart al veel last van het ijs. Hier komt een schip op de J Amstel met moeite door het ijs heen. DEN HAAG Drie afgezanten van het jeugdfestival Palaver hebben gis termiddag vergeefs geprobeerd ruim drieduizend handtekeningen af te ge ven aan de Russische ambassade in Den Haag. Met de handtekeningen, waarvan het merendeel werd verzameld tij dens het festival, werd geprotesteerd egen de .vervolging van de joden in de Sowjet-unie. Een woordvoerder van de ambassade weigerde de han- tekeningen in ontvangst te nemen omdat deze naar zijn mening geba seerd waren op „valse informatie". De jongelui, Ineke Basz., Rogier vd. Pavert en Sunny Murris, kregen wel gelegenheid hun standpunten in ;en kort gesprekje toe te lichten. De ze werden naar zij achteraf verklaar- den voor 100 procent door de woord eerder tegengesproken. Naar aanleiding van het proces in .eningrad zeiden de jongelui „dat men zich n iet moet blindstaren op >rocessen en het intrekken van dood vonnissen omdat dit slechts sympto- nen zijn van de algehele situatie van Ie joden in de Sowjetunie". (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Een stijging van het vrij besteedbaar inko men met 2 a2% procent, dat is de totaal-uitkomst van de nieu we cao voor 1971, waarover de werkgeversorganisaties en de vakbonden in de metaalnijver heid gistermiddag overeenstem ming hebben bereikt. Deze cao voor ongeveer 150.000 werknemers is het eerste grote collec tieve contract dat na de algemene loonmaatregel van de regering tot stand is gekomen Het loonakkoord. waaraan de be- leidsinstanties van beide partijen hun goedkeuring nog moeten geven, ziet er als volgt uit: Toeslag 1. Per 1 januari jl. een loonstijging van 3 procent en een toeslag van ƒ7.70 per week of ƒ33,50 per maand (doorwerking van de extra uitkering van ƒ400), gevolgd door een loonstij ging van 1 procent per 1 april, alles overeenkomstig hetgeen in de alge mene loonmaatregel maximaal is toe gestaan; 2. De ƒ400 die eerst in de vorm van een toeslag wordt gegeven, wordt per 1 juli in de salarisschaal ver werkt van de geïntegreerde cao, die vanaf die datum kan worden toege past en waarmee de ongeveer 20.000 beambten in de metaalnijverheid voor het eerst een cao zullen krijgen. (Voor werknemers beneden 23 jaar zal de verwerkinking van de 400 ge schieden in de verhouding tot de in- komensopbouw bij de onderneming); 3. De werkgeversorganisaties zullen hun leden adviseren de loonstijgingen per 1 januari en 1 april te baseren op de feitelijk betaalde lonen, die (met name in het wester des lands) onge veer 30 a 40 procent hoger liggen dan de cao-lonen; 4. Een loonstijging per 1 juli (als de algemene loonmaatregel voor cao's die op 1. januari ingaan afloopt) van 3,G procent en een extra loonaanpas- sing van maximaal 3 procent op grond van een indexeringsclausule, indien de prijsstijgingen een bepaald niveau te boven gaan (verwacht wordt dat deze extra aanpassing vol ledig zal moeten worden gereali seerd) 5. Verhoging van de vakantietoe slag van 6 tot 6.4 procent; verhoging van de minimum vakantietoeslag van 576 tot ƒ660; verlenging met 1 dag van de zg. seniorenvakantie. DEN HAAG Er zullen geen lclmilitairen worden ingeschakeld »j het redden van vogels in de ïiesbosch, die bedreigd worden ioor de stookolie van de Amer- ientrale. Dit is gisteren besloten tijdens een ijeenkomst van vertegenwoordigers an rijkswaterstaat, staatsbosbeheer, g- ogelbeschermingsinstanties, de Amer- g entrale en een bioloog. Hoewel minister Den Toom (defen- ie) de hulp van de krijgsmacht had angeboden er zouden vlammen- i 'erpers kunnen worden gebruikt om Ie oliekoek of het riet te verbranden - is besloten geen gebruik te ma- en van het aanbod. Er is namelijk Id een betere manier te bedenken dan ie waarop de stookolie thans wordt rwijderd. Van de 8.000 ton olie die in de ri vier is gestroomd, bevindt zich nog 300 tot 400 ton op het water. Deze resten worden opgevist met behulp van drie mechanische beugelaars („schepboten"), een aantal roeiboten, vijf grijpers op bokken en sleepboten. Over een lengte van zes kilometer zijn nog olieresten aanwezig, die soms tot een meter diep in de rietbegroeiing zijn binnen gedrongen. Het is gebleken dat de olieklonten niet door middel van vlammenwerpers in brand zijn te krijgen. Het riet af branden met deze middelen zou scha de toebrengen aan de vogelstand, zo dat hiervan is afgezien. Chemische middelen zouden eveneens schade toe brengen. Vandaar dat de deskundigen hebben besloten tot opscheppen. Dit werk wordt vergemakkelijkt doordat de kou de olie dik maakt. LISSABON Het Portugese leger heeft het afgelopen jaar» in Portugees Guinee 895 personen gedood. Onder hen bevinden zich militairen van ge regelde troepen uit Guinee en vier Cubaanse huurlingen. Dit blijkt uit een gisteren uitgegeven militair jaar overzicht. Verder is voor 49 ton aan Russisch en Chinees oorlogstuig buitgemaakt op de guerrillabeweging Paigc. De Portugese troepen, ongeveer 30.000 man sterk, bestrijden sinds 1962 deze nationale guerrillabeweging. AMSTERDAM Een groep „ver ontruste Nederlanders zonder poli tieke of levensbeschouwelijke bindin gen" is een handtekeningenactie be gonnen tegen de volkstelling. De groep, die in Amsterdam is gestart met het verspreiden van handteke ningenlijsten, krijgt nu ook aanvra gen uit andere delen van het land 2 a 2Vi procent Dit pakket verbeteringen kan als volgt worden geanalyseerd. Op jaar basis betekenen de loonstijgingen van 1 januari (3 procent), 1 april (1 pro cent) en 1 juli (6.6 procent) resp. 3, 0.75 en 3.3 proeent, in totaal 7.05 pro cent. Er wordt een prijsstijging ver wacht van 6 procent, zodat er een reële inkomensverbetering overblijft van ruim I procent In werkelijkheid is dat percentage echter hoger (2 a 2'/s) omdat; A. duizenden werknemers in de metaalnijverheid de extra uitkering van ƒ400 niet hebben ontvangen (de werkgevers weigerden vorig jaar daarover een akkoord af te sluiten), zodat globaal gezien een gedeelte van deze uitkering tot de stijging van het loonniveau in 1971 moet worden gere kend; B. de percentages per 1 januari en 1 april voor een groot deel worden berekend over de feitelijk betaalde lonen; C. ook de prijsstijgingen zich gelei delijk zullen voordoen, waardoor het verwachte percentage op jaarbasis la ger uitkomt dan 6, D de verbeteringen in de secundai re sfeer eveneens een stijging van het inkomensniveau betekenen. Uitgelekt De onderhandelingsdelegaties heb ben gistermiddag de afspraak ge maakt dat zij hun akkoord (hetwelk van grote betekenis moet worden geacht voor de onderhandelingen in de overige bedrijfstakken, inclpsief de 250.000 werknemers in het bouw bedrijf, die bij gebrek aan overeen stemming op 1 januari een contract- loze periode zijn ingegaan) tot 8 ja nuari geheim zouden houden om de beleidsinstanties van beide partijen gelegenheid te geven zich er in alle vrijheid over uit te spreken. Gister avond is het loon akkoord echter toch uitgelekt. De heer C. Jaarsma, bestuurder en loononderhandeiaar van de christe lijke metaalbedrijfsbond. die wij gis teravond om commentaar vroegen, toonde zich tevreden over de bereikte resultaten. „We hebben een duide lijke bijdrage geleverd aan het alge meen aanvaarde uitgangspunt dat de reële loonstijging dit jaar iets bene den de produktiviteitsstijging (ge schat op 3 a 3'/s procent) moet blijven en er is sprake van een redelijke ver betering van het vrij besteedbaar in komen." (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG 1 Alle boeren en tuinders dreigen in een kei harde economische ontwikkeling tussen wal en schip te raken, doordat zij de gestegen kosten niet in de prijzen kunnen door berekenen. standigheid gesteld zijn, hun markt positie gaan verbetereen door samen met hun afzetorganisaties een zekere discipline te aanvaarden. Hun toe komst moeten ze niet zoeken in het produceren van massa-artikelen, maar in het op de markt brengen van kwa- liteitsprodukten. Somber was het beeld dat ir. Knott- nerus schetste van de verschillende sectoren van land- en tuinbouw. De inkomenspositie in de akkerbouw ziet er niet goed uit en dreigt nog slechter te worden. De kans bestaat, dat een groot aantal tuinbouwbedrijven dit jaar voor ernstige financiële moei lijkheden komt te staan. Voor 'de fruitteelt bracht 1970 nog grotere zorgen dan 1969. Ofschoon de overheid de helpende hand uitsteekt, kan niet worden verwacht dat de pro blemen voor de fruittelers spoedig worden opgelost. Ook de vruchtboom kwekerij, de bloemkwekerij en de bollenteelt hebben een terugslag ge kregen. Veehouders Ondanks het verhogen van de bo- ter-inleveringsprijs en de consumptie melkprijs bleven er zorgen voor de veehouders. De enorme kostenstijgin gen overvleugelen de betere voor- schotprijzen. De weinig gunstige ren tabiliteit van de rundvleesproduktie vormt ook geen stimulans om meer in deze richting te gaan. De varkensstapel en de varkens- vleesproduktie bereikten een record hoogte. De prijzen daalden tot een nauwelijks lonend niveau; op langere termijn zijn de vooruitzichten wat hoopvoller. Zelfs de beste pluimvee- bedrijven werkten door de lage eier- prijs met verlies. Men mag, vond ir. Knottnerus, als het over de verdeling van de nationa le koek gaat, niet vergëten dat voor al de agrarische bedrijfstak een be langrijkebijdrage levert aan de wel vaart. Hij levert een groot overschot op de betalingsbalans, dat mede moet dienen »om het groter wordend gat van de industriële sector te dichten. Stijging De binnenlandse vee- en vleespro- duktie is vorig jaar aanzienlijk hoger geweest dan in 1969, constateerde mr. F. G. van Dijk, voorzitter van het pro- duktschap voor vee en vlees, van middag in zijn nieuwjaarsrede. Het aanbod van slachtrunderen was twintig procent hoger, de produktie van slachtvarkens nam met tien pro cent toe, het aanbod van vette kalve ren steeg met elf procent en dat van slachtlammeren en -schapen groeide nog opvallender: met eenderde. De hogere próduktie vond hoofdzakelijk haar weg in een hogere uitvoer. Beknoptheid is de ziel der geestigheid. SHAKESPEARE ■éaL „Mag ik jullie lucifers. Je hebt zc toch niet .meer nodig". «Iflf tftf Mt 1» 'M DE BILT Het opdringen van minder koude oceaanlucht naar het continent wordt vertraagd, doordat boven Midden- en zuid west-Europa de luchtdruk op nieuw is gaan stijgen. De vorst- grens lag vanmorgen boven mid- den-Engeland en West-Frankrijk. In onsland daalde het kwik o.a. in Groningen en Brabant tot om streeks 15 graden onder nul. In Engeland viel bij het binendrin- gen van de zachtere lucht wat onderkoelde regen regen en sneeuw. Vanuit Frankrijk kan morgen ook wat minder koude lucht ons land bereiken, maar dooi wordt daarbij nog niet ver wacht. De neerslagkansen blijven nog klein, maar wel is mistvor- ming mogelijk. Vooruitzichten voor vrijdag: aantl uren zon: nul tot drie; min. temp: omstreeks normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 pdocent; kans op een geheel droog etmaal: 20 pro cent Barometerstand: heden 10 uur 10 uur 76,2 cm (10.15 millibar) stabiel. Zon en maan 7 januari: zon op 8.47, onder 16.46; maan op 12.50, onder 5.13; 11 januari V.M. Hoog water Hoog water, 7 januari: Rotter dam le getij 0.26, 2e getij 12.48; Scheveningen 11.22Vlissin- gen 10.17-22.55; Haringvlietdam a d zeezijde 11 44 CADEAU BISSCHOP SIMONIS Huldigingscomité Oranjelaan 124 - Lisse Alg. Bank Ned. N.V. - Lisse Postgiro Bank 3951 Alle partijen HET gezamenlijk program van KVP, ARP en CHU is gisteren, na wijzi ging op enkele punten, definitief vastgesteld. De Stuurgroep uit de drie partijen, die was gevormd voor de opstelling van dit program, is blijven bestaan. Zij heeft zich nu als taak gesteld de andere politieke programs te vergelijken om zo mo gelijk voor de verkiezingen uit te spreken, met welke partijen men in een nieuwe regering wil samenwer ken. Voor de Stuurgroep moet die pro- gramvergclijking geen dankbare taak zijn, nu het bestuur van de PvdA op grond van het Kamerde bat over de loonmaatregel de sa menwerking met de confessionele partijen weigert. Men zou geneigd zijn te denken dat de keus nu auto matisch op de VVD zou vallen. De drie confessionele partijen echter willen ook het program' van de weigerachtige PvdA in haar beoor deling betrekken. Hiermee wordt uitgesproken dat de keuze van de coalitiepartner nog een open zaak is en het voortzetten van de samen werking van de WD niet vanzelf spreekt. Waarom zou niet worden gedacht aan andere mogelijkheden? Het ver bond tussen D'66 en PvdA is ook nog niet gesloten. Bovendien, nu de PvdA zich in het isolement heeft gemanoeuvreerd, kan de doorbraak naar DS'70, voor al als deze partij met een bekende naam als lijsttrekker gaat opereren, wel eens groter worden. Zo is het niet uitgesloten dat ook DS'70 inte ressant wordt. Eenzijdig DE VOORZITTER van het Landbouw schap, ir. C. S. Knotnerus, heeft in zjjn vanmorgen uitgesproken nieuw jaarsrede opnieuw de noodklok ge luid over de moeilijke positie waarin tienduizenden boeren en tuinders in ons land verkeren. Een positie, die voor een belangrijk deel veroorzaakt wordt door de om standigheid, dat deze bedrijfstakken hun gestegen kosten niet In de prij zen kunnen doorberekenen, zoals in bijvoorbeeld de industrie doorgaans wèl mogelijk is. De agrarische sector is, wat dat be treft, voor een groot deel overgele verd an de prijsbeslissingen die te Brussel worden genomen, en dat zal wel zo blijven zolang de produktie niet zodanig gesaneerd is, dat zij beter kan worden afgestemd op de werkelijke behoefte. Zo gezien, zal er wellicht nog in heel wat nieuwjaarsredes (overigens te recht) de noodklok kunnen worden geluid. Opvallend is echter, dat daarbij van ondernemerszijde meestal eenzijdig wordt ingegaan op de moeilijkheden van de ondernemers, en zelden of nooit op de niet minder moeilijke positie waarin tienduizend landar beiders verkeren. Het is teleurstellend, dat ir. Knottne rus (die ook voorzitter is van het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité) deze schrijnende problema tiek ook in deze nieuwjaarsrede geen enkel woord heeft waardig ge keurd. Van een man die voorzitter is van een samenwerkingsorgaan waarin werk gevers en werknemers op voorbeel dige wijze optrekken zou men anders mogen verwachten. 1. -r_. Ik geef op als nieuwe abonnee: Mijn noam it; betaling per kwartaal Dmaand. Staur mij alt tegenprestatie de| map postpapier. moet u óók doen vul de bon maar in! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leid

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1