LOT BASKEN NOG ONZEKER MAXI Dertig miljoen eieren tijdelijk in koelhuis r Commentaar besluit leger MANTEL- SPECIALIST „DE KLOK" LIEP TOCH NIET VOOR KOUDER MANTELS Het Kwartet Gesprek Crita) Veroordeelden willen sterven voor vrijheid de grote specialist is uiteraard de TAXI KERKHOF» 6dJr Nieuwe Leidse Courant Woensdag 30 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Hi, ZT'ifWM&r joofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vliiclilcn vim en Har Spuiije exlra beveiligd 111I t i i I1 t Op Schiphol en andere Europese vliegvelden zijn verscherpte veiligheidsmaatregelen getroffen ten aanzien van vluchten van en naar Spanje in verband met de doodvonnissen tegen de zes Basken. Tomas Garcia Rebull In verschillende Europese steden is gisteravond gedemonstreerd tegen de doodstraffen in het Spaanse Burgos. Op de foto een beeld van een demonstratie in Kopenhagen. Zelfs de meest eenvoudige mens is nog altijd een zeer ingewikkeld wezen. EBNER-ESCHENBACH „Als dat de politie is, ben ik niet thuis kflff*-i» WWJWPff DE BILT Het minder koude weer van vandaag vond zijn oor zaak in een krimping van de wind naar noordoost tot noord. Daarmee kwamen we in lucht die eerst een korte weg over zee had afgelegd. Het noorden van het land had in de afgelopen nacht al met deze lucht te maken. De temperaturen kwamen er niet of nauwelijks onder het vriespunt, terwijl in Brabant in het algemeen 7 gra den vorst voor kwam. De komende 24 uur trekt een depressie van de Golf van Bis kaje over Frankrijk en Duitsland naar het noordoosten. Tegelijker tijd wordt ons land in een noor delijke stroming, tussen dit laag en een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden, opgeno men. In deze stroming wordt lucht van zeer noordelijke breedten aangevoerd. Hierin zullen boven zee enkele sneeuwbuien ont staan, die het land zullen bin nendrijven. Als geheel zal het weer kouder worden. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: 3 of meer graden onder normaal; max. temp.: 4 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 20 uur;: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur. 75 cm (1000 millibar) dalend. Zon cn maan 31 december: zon op 8.48, onder 16.38; maan op 10.54, onder 20.40. Hoog water Hoog water, 31 december: Rot terdam le getij 6.47, 2e getij 19.17; Scheveningen 4.56 - 17.12; Vlissingen 3.41 - 16.06; Willem stad 7.31 - 19.48. BURGOS Terwijl de stroom van kritiek in de gehele wereld voortduurt en de spanning in Baskenland groeit, nemen de gis singen omtrent het lot van de zestien veroordeelde Baskische nationalisten toe. Welingelichte kringen in.Ma drid veronderstelden vanmorgen dat generalissimo Franco de zes doodvonnissen zal omzetten in gevangenisstraffen van dertig jaar. Enige officiële bevestiging hiervan was niet te krijgen. Overigens kan het staatshoofd pas openlijk handelen wanneer de bevel hebber van het militaire district van Burgos de vonnissen heeft bekrach tigd. Een gerucht wilde dat luitenant- generaal Tomas Garcia Rebull (die in de Tweede Wereldoorlog aan nazi- zijde tegen de Russen vocht en ieder jaar in Madrid de herdenkingsmis voor Hitier bijwoont) zou overwegen de vonnissen niet te bekrachtigen. Dit zou betekenen dat het proces zon worden verwezen naar de hoge krijgs raad in de Spaanse hoofdstad. Schurk Garcia Rebull zou er niet veel voor voelen de doodvonnissen te onderte kenen als deze meteen daarop door Franco zouden worden gewijzigd. Dit zou hem tot de schurk maken, terwijl de regering uit de explosieve zaak als menselijk te voorschijn zou ko- men. j De zes ter dood veroordeelde Bas- ken hopen dat hun geen gratie wordt vèrleend. „Wij zijn revolutionairen. I Wij willen sterven voor de waardig heid van de mens en de vrijheid van ons Baskenland", zo schrijft een van de zes in een brief aan zijn familie, die uit de gevangneis is gesmokkeld. Baskenleider Telesforo de Monzon wilde niet zegen wie de brief had geschreven. „De schrijver heeft hem echter gesteld in de geest van zijn kameraden, die allen even kalm en vastbesloten zijn als hij." De Spaanse ministerraad en de raad van het koninkrijk hebben gis teren vergaderingen gehouden over de „zaak-Burgos". Na afloop werd mee gedeeld dat pas beslissingen zullen worden genomen als een bekrachti ging van de vonnissen is afgekomen. Om strop pluimveehouders te beperken Voorrecht LEIDEN Haarlemmerstraat 163 I De invloedrijke dagbladen ABC en YA schreven in hoofdartikelen, dat de regering doodvonnissen kan ver zachten zonder dat dit als een teken van zwakte wordt uitgelegd. „Het wij zigen van doodvonnissen is het voor- recht van een sterke macht", meende YA. In Baskenland duren dc betogingen tegen het proces voort. Duizenden mensen staken, enkele kerken zijn bezet en in diverse grotere steden werden luidruchtige betogingen ge houden. 1 Uit de hele wereld wordt bij de regering aangedrongen op clementie voor de zes ter dood veroordeelden. In veel landen ging deze aandrang gepaard met vaak gewelddadige betogingen en protestacties. SPECIALE OUDEJAARSAVOND- PLATEN Van Weesel HOGEWOERD 112 DEN HAAG Minister Lar- dinois van landbouw en visserij heeft een regeling getroffen voor de opslag door exporteurs van ongeveer 30 miljoen verse kippe- eieren. Dit om de schade, die door de invoerstop van West- Duitsland is aangericht, enigs zins te beperken. Dc regeling houdt in, dat dc expor teurs ten hoogste tien procent van de hoeveelheid eieren, die zij in septem ber, oktober en november naar West- Duitsland exporteerden, tijdelijk in het koelhuis kunnen opslaan, voor eigen rekening en risico. Bij aflevering uit het koelhuis krij gen zij een vaste prijs, die afhangt van het gewicht en het tijdstip van aflevering. Voor eieren van de ge wichtsklasse 4, in januari uit het koelhuis uitgeslagen, ontvangen ze tien gulden per honderd stuks, exclu sief BTW. Voor de pluimveehouder komt dit neer op 8,5 k 9 cent per ei. Het produktschap zal zich, behalve met de uitvoering van de opslagrege ling, ook belasten met de organisatie van de afzet, zulks in overleg met het ministerie. In beginsel zullen de onder de re- geiing vallende eieren of de daaruit bereide eiprodukten buiten het EEG- gebied moeten worden afgezet. De voorzitter van het produktschap, H. H. Garrelds, heeft verklaard, dat met deze regeling in de door het Duitse invoerverbod zwaar verstoorde K NARMSTRAAT1A LEIDEN Oud-en Nieuwjaar dag en nacht geopend i markt een zekere bodem wordt ge- I legd. Overigens verwacht hij van produ- I centenzijde wel enige kritiek op het vastgestelde prijsniveau, dat volgens hem dichter bij de 8,5 dan bij de fl cent per ei zal uitkomen. De prijs van I 8,5 cent per ei ligt 4 cent beneden de door het Landbouw Economisch In- I stituut berekende kostprijs. De heer Garrelds verwacht daarom, dat deze ontwikkelingen sommigen van de ducenten, die toch al een moeilijk jaar hebben gehad, „de das om zullen doen". HET VALT NIET MEE om president van Egypte te zijn. Dat blijkt weer eens uit dc reactie van Anwar cl Sadat op de bereidheid van Israël, vredesbesprekingen te hervatten. „Alle Egyptenarcn moeten zich voor bereiden op dc strijd, die alles is. De komende zes maanden zullen beslissend zijn", zegt hij. Sadat heeft ook gezegd, dat Egypte het bestand in februari niet zal verlengen, als Israël geen tijdsche ma opstelt voor ontruiming van bezet Arabisch gebied. Blijkbaar omdat hij aanneemt dat dit niet zal gebeuren, moet de „gehele natie in een klimaat van strijd worden gebracht". We weten nu zo langzamerhand wel. dat ook in Egypte dc soep nooit zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. De leiders van dat land cn van de andere Arabische staten móéten wel hoog van de toren blazen. Het eigen volk mag niet de indruk krijgen, dat van een zwakke positie uit wordt gehandeld. Dit neemt niet weg, dat de woorden van Sadat in Israël verkeerd kun nen worden opgevat. Dat was ook het geval met de drei gende taal, die president Nasser en andere Arabische leiders gebruikten in de weken, welke voorafgingen aan de juni-oorlog van 1967. Een dergelijke situatie mag niet op nieuw ontstaan. Israël kan hiertoe een belangrijke bijdrage leveren. Het mag zich niet beperken tot pogingen, het bestand te verlengen. Ook mag het niet sleehts uit zijn op beïnvloeding van het rapport, dat VN-bemiddelaar Jarring weldra aan dc Veiligheidsraad zal voorleggen. Daarin heeft Sadat gelijk. Bereidheid tot onderhandelen moet blijken uit de wil, troepen volgens een tijdschema terug te trekken. Uiteraard moet dat schema afhanke lijk worden gesteld van stappen, die dc tegenpartij wenst te nemen. Ook garanties van dc grote mogend- beden moeten het mogelijk maken. Dc resolutie van de Veiligheidsraad, die pas in november 1967 kon wor den aanvaard, moet bij de bespre kingen te New York als leidraad dienen. Punt één is terugtrekking van de Israëlische troepen. Maar het is onlosmakelijk verbonden met een groot aantal andere be langrijke zaken. Een enorm probleem blijft overigens dat van dc Palestijnse vluchtelin gen. De mogelijkheid om tot vestiging van een Palestijnse staat te komen bleek totdusver niet aanwezig. Wellicht kan overleg tuscn Israël en Jordanië het begin aangeven van de weg, die naar een oplossing leidt. Op nieuwjaarsdag zal ons blad niet verschijnen; onze kantoren zyn die dag gesloten. Op oude jaarsdag zijn ze tot 12.30 uur geopend. Het herstelde spoor op het zuidelijk gedeelte van de Hembrug is gisteren be proefd door een ertscrein, waarbij allerlei metingen toerden verricht. Het brug gedeelte was IS december door een aanvaring ernstig beschadigd. m Ik geef op alt nieuwe abonneet Plaats betaling per kwartaal Omoand. Stuur mij alt tegenprestatie de map postpapier. moet u óók doen vul de bon TT maar in Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden DEN HAAG Het is niet waar dat de NV Zeepfabriek „De Klok" in Heerde zoals zij zegt als eerste ter wereld erin geslaagd is een wasmiddel te vervaardigen zonder fosfaten, dit daardoor niet zou lijden tot vervuiling van het water. Dat is de mening van staatssecre taris Kruisinga (volksgezondheid). Hfj zegt dit in antwoord op een vraag van de Kamerleden Dolman en me vrouw Brautigam (beiden soc.). In moderne wasmiddelen worden, aldus de staatssecretaris, fosfaten toegevoegd, voornamelijk om het wa ter te ontharden. In de vroegere mid delen zaten geen fosfaten. Nietalleeu Daar het wasmiddel van „De Klok" geen stoffen bevat ter vervanging van de fosfaten, kan niet van een nieuwe ontwikkeling worden gesproken. Bo vendien veroorzaken niet alleen fos faten waterverontreiniging. Bij een onderzoek in Duitsland bleek V» van de fosfaten afkomstig van de agrarische sector, V» van men selijke en dierlijke faecaliën en ll» van wasmiddelen. In Nederland wordt jaarlijks door wasmiddelen 25.000 ton fosfaat aan de waterhuishouding toegevoegd. Veel groter is de aanvoer via de rivieren. De Rijn bij Lobith bevatte in het voorjaar 1970 1,2 mg per liter. Dat is een jaarbasis van 80.000 ton. Het transport van de Maas wordt geschat op 5.000 tot 10.0000 ton per jaar. Daar de grote rivieren direct of indirect met vrijwel al het Neder landse oppervlaktewater in verbin ding staan, is dit een belangrijke fac tor, aldus dr. Kruisinga. Het grote probleem is door welke stof fosfaat kan worden vervangen. Zodra er een bevredigend alternatief bestaat is de staatssecretaris bereid een bepaling in het wasmiddelenbe- sluit te bevorderen, waarin fosfaat- houdende middelen worden verboden. Het aantal mogelijkheden dat thans wordt bestudeerd loopt in de vele tientallen. Alle tot dusver overwogen stoffen zouden echter tot gevolg heb ben dat het afvalwater een hogere biologische zuurstofbehoeftc zou krij gen en dat dc kosten van dc wasmid delengrondstoffen aanzienlijk hoger zullen worden. Nadelen Terugkeer naar de ouderwetse fos faatvrije zeeppoeders heeft ook nade len. Ze zijn door kalkzeepafzetting on geschikt voor de moderne wasmachi nes. Bovendien zou de overschakeling naar zeeppoeders op wereldschaal een grote vraag naar oliën en vetten te weegbrengen. die dan aan menselijke consumptie zouden worden onttrok ken. Fosfaten moeten zoveel mogelijk worden vermeden omdat zij eutrofie veroorzaken. Dat is een in het opper vlaktewater natuurlijk proces, dat medebepalend is voor leven in dit wa ter. Het gevaar ligt in een overdadige groei van algen en waterplanten. Dit kan zuurstofgebrek voor vissen en bacteriën en rotting teweegbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1