eten verziekt vlees |Lezer§ in de pen voor lijdeed dier JODEN MORGEN AL IN BEROEP? Israël zal zich niet binden LAUIA VMM re EBREI 3A5 a m wei Verontwaard igi ng over Burgos Mevrouw Van Oosten: De dieren worden misbruik 1 alles Huib Goudriaan Aan territoriale concessies Luns - „niét als bemiddelaar" - in Nabije Oosten ^ARS'X FA Maand uitstel Mills-Bill Spaanse VN- arnbassadeur neergeslagen Man liet eigen hu G exploderen 1971 DINSDAG 29 DECEMBER 1970 ,yr li S- IS van 4 december jl. ROTTERDAM Uit een krante-bericht„Er heerst grote onzekerheid over de vergoeding, die de boeren van de Veeartsenijkundige Dienst zullen ontvangen èn door de problemen rond de afvoer van het aan pseudo-vogelpest) gestorven pluimvee." Mevrouw M. van Oosten-Poortman uit Kaalte, die enkele weken geleden in een interview in deze rubriek fel verzet aan tekende tegen het „verzieken" van ons slachtvee, dus ook van het vlees dat wij eten, zei me gisteren in een telefoongesprek: „Betekent dit woordje 'afvoer', dat deze besmette dieren weer II worden vermalen tot voer voor gezonde dieren?" 'en Het verwerken van koppen, iten, veren en darmen van ge- chte, maar ook van zieke die- len tot diermeel, is niet het enige lat mevrouw Van Oosten ver- mtrust. Ze protesteert tegen de noderne fokmethoden, waarbij tippen dank zij stimulerende niddelen groeien, mestkalveren iltijd in nauwe hokjes in het lonker moeten staan, kippen in egbatterijen worden opgesloten, tortom dieren worden gekweld net sadistische mestmethoden. Niet alleen dat het vee hier onder verschrikkelijk lijdt, ook wordt de voedingswaarde van het vlees aangetast en hoogst waarschijnlijk de gezondheid van ie mens, die dit vlees eet, oor- ieelt mevrouw Van Oosten. Geen resultaat Namens 26.000 Nederlanders diende zij 15 aug. jl. ook een verzoek in bij de Tweede Kamer er t?ïj de rege- ig op aan te dringen dè onnodige dvisectie te verbieden. „Het nemen t tekan proeven op dieren, en het daarna leproeven van medicamenten ten ba- van de medische wetenschap op iet dier, is niet alleen zedelijk onjuist naar belemmert tevens de vooruit- ^t-!ang op medisch gebied. Geneesmid- ost- leien gebaseerd op kunstmatig opge wekte ziekten dus niet „spontaan" mtstaan moeten onbetrouwbaar wijfijn." Op 16 september jl kreeg ze de ge- Zij legenheid in een hoorzitting van de in8 Camercornmissie voor volksgezond- tJ,"' leid haar grieven te uiten, Dit had ..on »een resultaat. Onvermoeibaar (al lags djftien jaar verzamelt ze feiten over ">'erkeerd voedsel en het daarmee ver- ■irg- land houdende misbruik van het ter"lier) blijft ze op hetzelfde aambeeld lameren: „Er lijden steeds meer aanlnrnson aan allerlei kwalen; zou dat cele ook niet te wijten zijn aan onze on natuurlijke voeding. Op haar hartekreet in het LS-in- terview van 4 december jl. kwam een groot aantal reacties, telefonisch zo wel als schriftelijk, waarmee instem ming werd betuigd met haar protest. Hieronder volgt een samenvatting van de brieven, die mevrouw Van Oosten alle heeft beantwoord. Economische noodzaak Allereerst een schrijven van dè heer W. Geldof, secretaris van de Ne derlandse Vereniging van Legpluim- veehouders die het NIET met me vrouw Van Oosten eens is. Hij schrijft onder andere: „Voor iemand die niets afweet van dierpsychologie en die geen inzicht heeft in de vragen van ruimte en tijd bij het dier, zijn die batterijen afschuwelijk." Nu zijn deze batterijen bepaald geen Nederlandse uitvinding, en ze zijn door ons niet met gejuich toege past Ze zijn een middel om het mo gelijk te maken dat één man een zeer groot aantal dieren verzorgt en wan neer de dieren zich daarin niet happy voelden, zou hun produktie dar.ronder dermate lijden, dat de legbatterij geen schijn van kans zou hebben." Niettemin wil de heer Geldof de leg batterij afschaffen, maar op deze voorwaarden: „1. De legbatterij wordt zonder meer verboden, niet alleen in Neder land maar in de hele EEG (anders worden wij weggevaagd door de vijf overige landen); 2. In de EEG wordt de invoer radikaal verboden van eieren, kip enz. uit ieder land dat nog legbatterijen duldt; 3. Wij gaan kip pen houden met uitloop, maar aange zien de produktiekosten dan ongeveer verviervoudigen zullen,- dient de con sument voor een goed ei tachtig tot honderd cent te betalen." De heer Geldof betoogt dat slacht- kippen die men een uitloop in een ren wil geven en pas gaat slachten boven de drie vier maanden ook vier- of vijfmaal zo duur zullen wor den.. „Voor de mensheid" Mevrouw Van Oosten antwoordt hem dat één kistkalf voor de oorlog erg werd gevonden, maar dat een schuur met honderd kistkalveren kennelijk niet erg meer is, omdat men voor de EEG werkt. „De consu ment vraagt om goedkope voeding, de maatschappij om geld. Al het andere komt er niet op aan. Het dier hele maal niet. Men kan ALLES met het dier uithalen, zogenaamd onder het mom van „voor de mensheid". „Ik begrijp niet dat de economie op zulk een wijze gevoerd mag en moet worden. Ik begrijp niet dat de tv., Kabouters, Dolle Mina's etc. ook niet opkomen voor het dier dat weerloos is en misbruikt wordt." Mevrouw Dhont-Baljeu uit Hoog vliet schrijft: „Men kan om al dat dierenleed verdrietig worden, öf (ge lukkig) vechtlustig zoals u. Kunt u niet eens een televisie-programma la ten maken, dat „aanslaat", bv. in dat van Willem Duys?" Mevrouw Van Oosten: „Ongeveer een jaar geleden heb ik op aanraden van vele Nederlanders. Willem Duys geschreven. Hij antwoordde dat het niet mogelijk was aandacht aan deze zaak te wijden omdat zijn program ma tot de sector „amusement" be hoort". De Rotterdammer J. van Gelder reageert: „Met belangstelling heb ik het artikel „Wij eten verziekt vlees" gelezen. Ik vermoedde reeds lang dat deze vreselijke dingen gebeurden. Harte lijk dank dat u de moed had hierte gen te getuigen. Weest u ervan over- tuizd dat u niet alleen staat. Mevrouw Praagman-Postma uit Scheveningen: „Gelukkig dat u er iets tegen doet." Op eten letten! „Men hoeft geen verziekt kalfsvlees te eten, want er is nog genoeg gezond vlees te koop", meent de heer L. Lan- gendoen uit Oud-Beijerland. die ver telt dat er in de Hoekse Waard prak tisch geen mesterijen zijn, zoals me vrouw Van Oosten "beschrijft. „De mensen moeten meer nota nemen van wat voor eten zij kopen." Mevrouw Van Oosten antwoordt: „Natuurlijk moet de consument zeg gen: Al is het fruit nog zo mooi, dat bespoten fruit eet ik niet. Maar de mens is gemakzuchtig en maakt zich niet druk voor het te laat is. Veel erger vind ik dat de mensen niet we ten hoe de tegenwoordige mestmetho den zijn, en dat noem ik eenzijdige voorlichting. Wie het weet en dan toch dit vlees eet, moet dat voor zich zelf weten." Een Vlaardingse mevrouw schrijft: „Van de zomer was ik op vakantie en toen 'hebben mijn man en ik ook die verachtelijke methoden ontdekt Mijn vakantie was kapot door het aanzien van die kippen gn kalveren. Ik wist niet dat dit bestond. We hebben vijf kinderen, maar als ik tijd had zou ik ervoor vechten hierin verbetering te brengen. Waar blijft de Dierenbe scherming?" Een familie uit Maassluis: „Met verbijstering en ontsteltenis hebben mijn vrouw en ik de krant gelezen. We sympathiseren met uw gedach- tengang. Ik hoop dat u met uw actie nog heel veel succes ihebt." De heer J. van Kapel uit Vlaardin- gen klaag de chrisenen aan. Doe lend op he leed mensen aangedaan wijst hij op de uitspraak van Jezus Christus: „Ik was in de gevangenis, en jullie hebben je ^iet om mij be kommerd." De heer F. J. Makkinga uit fJmui- den vertelt in zijn brief dat slacht dieren al tientallen jaren lijden. „Ik ben 50 jaar werkzaam geweest in de zuivel en kwam vroeger nogal eens veel op de boerderij en zag toen ook deze taferelen, maar kennelijk is het nu nog erger geworden. Ik herinner me dat in 1948 een poe lier-fokker 'karnemelk voerde om blank vlees te krijgen. Uit wat ik nu lees, trek ik de conclusie dat men later uit economische overwegingen tot deze wantoestanden is gekomen." 70 miljoen Bovenstaande is maar een greep uit de reacties (voor procent adhesiebetuigingen), die mevrouw Van Oosten ontving. In een van haar antwoorden zegt mevrouw Van Oosten dat de Ne derlanders geneigd zijn zich te concentreren op wantoestanden in het buitenland, maar het on recht in eigen land vergeten om vriendjes of inkomen te sparen. „Wij Nederlanders leggen de vinger op de wond in het bui tenland, als de vogelvangst in België en de zeehonden in Ca nada, rhaar dat hier 70 miljoen dieren per jaar aan vivisectie worden misbruikt en dat een wet op de honden- en katten- handel rustig zes jaar kan wor den ontdoken en wordt overtre den, daar kraait geen haan naar." Een opmerking om ter harte te nemen. Adam en Eva (2) De heer Lammens heeft met zijn be toog geen been om op te staan. Voort bordurend op deze redenering komt men tot de conclusie dat er dan twee soorten mensen hebben bestaan: de gevallen Adam en Eva en de anderen die niet gevallen zouden zijn. Dus zou de laatste categorie mensen van eén beter gehalte zijn dan Adam en Eva. De zondeval komt op deze wijze in een vreemd licht t/; staan. Men kan het best de evolutietheorie voor kennisgeving aannemen. De vraag blijft altijd: „Is het zo wel ge gaan? Is het allemaal niet te veel theorie?" Zolang dit het geval ishoud ik het er op dat Adam en Eva de eerste mensen op aarde waren, die door God zijn geschapen. ROTTERDAM H. Hazewindus Adam en Eva (3) De visie van de heer Lammens op Adam en Eva is verrassend. Het is een geslaagde poging om geloof en evolu tieleer met elkaar te combineren. Al leen roep je op die manier meer vra gen op dan je beantwoordt. Hier vol gen er een paar: Als ik niet noodzakelijkerwijs van Adam en Eva afstam, wat heb ik dan te maken met hun zondeval? Waaruit bestond die zondeval eigenlijk? Als er voor Adam en Eva reeds mensen leefden, wat hadden die dan met de zondeval te maken? Als „liefde" belangrijker is dan alle i dogma's (volgens mij is het een zowel als het ander nodig), waarom lanceert de heer L. dan geen nieuwe reeks dog ma's? Waarom beroept hij zich op Christus zonder Diens woorden aan te nemen? Christus verwijst namelijk naar Adam, de eerste mens. Als hel en hemel (zie Kuitert, Augustijn e.a.) zich aan deze zijde van het graf bevinden en niet aan gene zijde (met de dood is alles uit), wat betekent dan het verzoenend lijden en sterven van Christus? Onderging hij een gruwelijke marteldood om ons te leren het leven voor elkaar een beetje draaglijker te maken? Heeft de heer L. niet in de gaten dat hij alles op losse schroeven zet zodra hij de bijbel niet meer aanvaardt als het onfeilbare Woord van God? KORTGENE J. van den Boogaard JERUZALEM Het Israëli&che kabinet heeft gisteren met algemene stemmen besloten weer te gaan deel nemen aan de vredesbesprekingen onder leiding van de VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. Vandaag zou premier Golda Meir het besluit voorleggen aan het parle ment. Er werd een ruime meerder heid voor verwacht. Met nadruk heeft de premier gesteld, dat het re geringsbesluit het land niet aan terri toriale concessies zal binden. Zoals bekend, trok Israël zich begin september terug uit de besprekingen nadat het Egypte van schending van het bestand had beschuldigd. De Egyptische regering heeft de Israëlische beslissing afgedaan als „een nieuwe manoeuvre". De minister van voorlichting, Hafez, zei, dat Israël SCHIPHOL Minister Luns is gisteren naar het Nabije Oosten ver trokken voor officiële bezoeken aan Iran, Saoedi-Arabië en Koeweit. Met de staatshoofden en regerings leiders van deze drie landen zal hij besprekingen voeren over de politieke situatie rond de Perzische Golf in verband met de toenemende Rus sische activiteit in dit gebied. Ook het conflict tusseh Israël en de Arabische wereld komt ter sprake. Op de heenreis bezoekt de minister ook Tel Aviv, waar hij een gesprek heeft met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban. Met diens Egyptische collega Riad was eveneens een ontmoeting gearran geerd. maar deze gaat niet door om dat Riad in Moskou is. Bij zijn vertrek zei minister Luns nadrukkelijk niet als bemiddelaar naar het Nabije Oosten te gaan. „Ik zal mij beperken tot het doorgeven van boodschappen, waardoor misver standen misschien voorkomen kunnen worden". i* r-p LtNlH xtUH/Ps, i, PKOPfilöp.^. NOS ruv OH r-j Git tt, Een menigte van enige duizenden mensen heeft in Rome geprotesteerd tegen het proces in Leningrad, waar doodvonnissen zijn uitgesproken. Tevens demonstreerden zij voor (meer) vrijheid voor de joden in Rusland. hierdoor slechts tijd poogt te winnen om een tweede verlenging van het bestand mogelijk te maken. Hij bena drukte, dat Egypte het bestand niet zal verlengen. Egyptes president Sadat heeft in een interview met de New York Ti mes de voorwaarden opgesomd, waarop zijn land vrede met Israël wil sluiten. Deze zijn: Israël moet elke duim grond af staan, die het in 1967 veroverde. De grote vier moeten de' vredes regeling garanderen. De resolutie van de veiligheids raad, waarin een oplossing in twee stadia wordt genoemd, moet worden opgevolgd. Egypte is bereid onmiddellijk te onderhandelen over Israëls recht van doorvaart door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran. Het recht van doorvaart door het Suezkanaal hangt af van de op lossing van het vraagstuk van de Pa lestijnse vluchtelingen. De Amerikaanse regering heeft haar voldoening uitgesproken over i het besluit van Israël, de vredesbe sprekingen te hervatten. Woordvoer der McCloskey* verklaarde dat de Amerikaanse regering de voorkeur geeft aan terugkeer naar de „gehei me diplomatie". In het openbaar af gelegde verklaringen zouden naar haar oordeel een vredesregeling eer der tegenwerken dan bevorderen. McCloskev ontkende dat Amerika had beloofd geen wapens aan Israël te leveren gedurende het bestand langs het Suezkanaal, zoals Sadat had gezegd. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren het protectionis tische wetsontwerp, genoemd naar de indiener, senator Mills, met een aan tal sociale hervormingsplannen van president Nixon teruggezonden naar de Senaatscommissie voor financiën. Dit betekent, dat ze pas eind janua ri, als het Congres in nieuwe samen stelling bijeenkomt, weer aan bod kunnen komen. De mogelijkheid be staat, dat zij alsnog worden verwor pen. Behalve Japan heeft ook Europa hier veel belang bij. Nixon is geen voorstander van de Mills-wet, die invoerbeperkingen op textiel en schoeisel voorstelt. Hij zal er echter geen veto over uitspreken, als tegelijk met het wetsontwerp zijn eigen voorstellen óp sociaal gebied worden aanvaard. NEW YORK Een Newyorkse vuilnisman heeft gisteren de Spaanse ambassadeur bij de VN, Jaime de Pi- nies, bij een ruzie om een parkeer plaats tegen de grond geslagen. De vuilnisman zou de ambassadeur gevraagd of bevolen hebben zijn wa gen. die voor de Spaanse missie stond, te verzetten. Toen De Pinies dit wei gerde kreeg' hij een aframmeling. Secretaris-generaal Oe Thant heeft De Pinies zijn leedwezen betuigd voor het incident. Raffinaderij in België komt verder van Limburg MAASTRICHT Wanneer de vestiging van ccn olieraffinaderij in Groot-Ternaaijen in België op de lin ker Maasoever tegenover het Neder landse Eijsden doorgaat, dan zal dit gebeuren ten westen van het Albert- kanaal en niet tussen Albertkanaal en Maas. Dit omdat dit laatste gebied te weinig ruimte biedt. Aldus heeft het Belgische ministe rie voor streekeconomie meegedeeld aan GS van Limburg. Behalve B. en W. van Maastricht hebben nu ook B. en W. van Eijsden en dr. J. Tans, voorzitter van de com missie tot voorbereiding van dè achtste medische faculteit in Maas tricht hun verontrusting uitgesproken over de vestiging van de raffinaderij in het nabije grensgebied. (Vervolg van pag. 1) In alle delen van de wereld ons s met verontwaardiging kennis [enomen van de strenge straf- en, die tegen zestien Baskische - ïationalisten in Burgos zijn uit gesproken. Twee Franse vakbonden, de com munistische CGT en de eveneens link se CFDT, hebben de Franse arbeiders hi-bpgerocpü tot stakingen van een ®°ilialf uur uit solidariteit met de ver- '„T^Sordeelde Basken. In Brussel demonstreerden circa ilïëJweehonderd mensen, meest Spanjaar- ien, voor de Spaanse ambassade. En- telen wisten het gebouw binnen te j" Iringen. waarna zij documenten en ren portret van Franco uit de ven ters wierpen. Prominenten .Ruim dertig prominente Britten llebben NAVO-secretaris-generaal Manlio Brosio gevraagd om Franco te bewegen gratie te verlenen aan de ter dood veroordeelden. De politie van Londen betrok gis teravond de wacht bij de Spaanse am bassade, nadat telefonisch was mee gedeeld dat de in Engeland wonende Basken vergeldingsacties beraamden tegen zes mensen van de ambassade, Reginald Frceson, een Labour-af- gevaardigde. heeft om terugroeping van het Britse parlement van kerst reces verzocht voor een debat over „Burgos". De laatste maal dat dit gebeurde, was tijdens de bezetting van Warschaupacttroepen van Tsje- choslowakjje. Havenarbeiders en luchtvaartper - soneel in Venezuela hebben besloten alle Spaanse schepen en vliegtuigen te boycotten. Vele Italiaanse organi saties en personen hebben protest te gen de gang van zaken in Burgos aangetekend. De Nederlandse regering zou niet van plan zijn opnieuw te reageren tegen het proces daar onlangs al is aangedrongen op clementie bij het bepalen van de strafmaat. Baskenleiders in ballingschap zeiden gisteren in Londen „dat men nu van alles kan verwach ten en dat de reactie in Spanje cata strofaal zal zijn, vooral in Basken land". Tot de eersten. >die op de vonnissen reageerden, behoorde de Westduitse consul Eugen Beihl, die by de burger lijke gouvreneur van San Sebastian voor gratie pleitte. In' Vaticaanstad hebben de veroor delingen diepe emotie gewekt. Osser- vatore Romano herinnert aan het be roep van de paus ten gunste van de beklaagden. Vaticaanse kringen hopen op een gebaar van clementie door ge neraal Franco. Tass meldt uit Moskou, dat „deze ongebruikelijke vorm van het vonnis blijkbaar een antwoord is van de le den van de rechtbank op het energie ke protest van alle beklaagden tegen het beschamende proces". Pablo Picasso heeft bepaald, dat zijn beroemde schilderij „Guernica", dat hij aan de Spaanse staat had aan geboden. pas zal worden overhandigd op de dag „dat de publieke vrijheden zijn hersteld". MOSKOU De advocaten van de elf veroordeelde vlieg- tuigkapers in Leningrad zijn verzocht morgenochtend om 8 uur voor het Opperste Gerechts hof van de Russische Federatie in Moskou te verschijnen, zo hebben betrouwbare zegslieden verteld. Aangenomen wordt dat het beroep tegen de vonnissen in behandeling zal komen. Officiële bevestiging hiervan was niet te krijgen, maar het is ui terst ongebruikelijk dat een beroep nog geen week na de uitspraak voor de rechtbank komt. Meestal duurt dit zes tot acht weken. De zegslieden sloten de mogelijk heid niet uit dat de twee doodvonnis- sen gewijzigd zullen worden in een lange vrijheidsstraf. In ieder, geval zou het Kremlin de hele affaire ach ter de rug willen hebben lang voor i het communistische partijcongres in maart. Het proces in Leningrad tegen de i elf van een poging tot vliegtulgka- I ping beschuldigde Russen, onder wie negen Joden, eindigde vorige week donderdag in twee doodvonnissen en lange straffen in werkkampen. Zeker één van hen, Edoeard Koez- netsof. die tot de kogel is veroordeeld, zou hebben geweigerd in beroep te gaan. Men veronderstelt dat in dat geval zijn advocaat uit eigen bewe ging beroep zal aantekenen. De storm van kritiek tegen het in het geheim gevoerde proces en de strenge straffen duurt inmiddels on verminderd voort. Talloze instanties en personen hebben protestbrieven verstuurd. Ook gisteren werden in di verse steden over de gehele wereld betogingen gehouden. Paus Paulus heeft bij het Kremlin op clementie voor de twee ter dood veroordeelde Joden aangedrongen. De Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. A. R. Tammenoms Bak ker, heeft bij de Russische autoritei ten blijk gegeven van de verontrus ting in Nederland over de uitspraak van de rechtbank in Lennigrad. Zestig Russische Joden hebben in een verklaring aan de VN-commissie voor de rechten van de mens om recht „en niet om genade" ge vraagd voor de twee ter dood ver oordeelden. .Het storten van het bloed van onze broeders zal ons niet tegen houden of bang maken." „Wij eisen dat de zinloze moord op mensen, wier enige fout een onover winnelijk verlangen was om in hun eigen land te wonen, niet zal worden toegestaan." Ook stuurden Russische Joden manifesten naar de leiders in het Kremlin. Het persbureau Tass heeft het Westen opnieuw beschuldigd van het voeren van een ..ongebreidelde anti- Sowjetcampagne". ..Degenen die Rus land belasteren, hebben de indruk proberen te wekken dat de elf in Le ningrad niet om hun misdrijven wor den berecht, maar om het feit dat zij deel uitmaken van het Joodse volk." RIDDERKERK De 45-jarige mevrouw S. J. Grondelle-Taffijn uit i Ridderkerk is gisteren in haar woon- I plaats om het leven gekomen toen haar wagen op een recht stuk weg tegen een lantaarnpaal botste. De politie ontdekte geen mankementen aan de wagen. AMSTERDAM Verdacht van brandstichting, is in de nacht van zondag op maandag een 40-jarige man aangehouden nadat zich in zijn woning aan de Wilhelmina Drucker- straat in Amsterdam een enorme ex plosie had voorgedaan. Hierbij sneu velden de ruiten, werd de huisdeur weggeslagen en ontstonden scheuren in de binnenmuren. Een en ander speelde zich af ter wijl enkele politieagenten voor het huis stonden Zij waren naar de wo ning gegaan naar aanleiding van een melding, dat er een gaslucht hing. Na de explosie troffen de politie mannen de bewoner in versufte toe stand aan. Volgens de politie had de vrouw van verdachte enige dagen eerder de woning na een reeks ruzies verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7