n Wet biedt verpleegster nog steeds geen rechtspositie Claus: ik zou dolgraag óók eens iets willen Jubileum eu dubbel afscheid bij de Nieuwe Haagse Nieuw uniform Consumentenbond wil goedkoper vliegen PRINS WIL VRIJER ZIJN IN HET OPENBAAR Wet tegen snel in vervuiling werking RAADSMAN PAULA F. „STOMME AANKLACHTEN" Bevolking nu 13,1 miljoen Attentie! Oudejaarsavond 21 uur Bejaarden mogen twee dagen gratis treinen Hrand BER 19 DINSDAG 29 DECEMBER 1970 g. Leo laar, i Mari en d Eift Doort skosct Toei J H 2 Lisst 21 idrlol ?ieren- Reisej Hoofd door Zettie Leeuwenburgh An- ej zn erbée; skerk ick P M C •iekei Lans; ijker- Th M C v Al- Lans; H M Wit. choo- Rijn- G JM Kat- va v d WP ïn te P ven- KNEGSEL „Er bestaat een wet „Bescherming Ziekendiplo- ploma" uit 1921, die het diplo ma, de onderscheiding en de titel van verpleegster be schermt, meer niet. Dit is alles wat de Nederlandse verpleeg ster heeft. Het betekent geen hoedanigheid, geen bevoegd heid éngeen rechtspositie". Mr. dr. W. Schuurmans Stek hoven ziet het als een verouder de wet, die de verpleegster geen enkele zekerheid biedt zodra zij een fout maakt: „geen rechts positie." Over de lecrlingverpleegster wordt helemaal niet gesproken. Zij kent hooguit plichten, geen rechten. Een fout, hoe menselijk ook, brengt haar voor de rechtbank, onverbiddelijk zoals we gezien hebben in dc veel besproken zaak Paula F. Geen woord over deze zaak van mr. dr. Schuurmans Stekhoven. Wel een kritisch geluid ten aanzien van de rechtspositie van de verpleegster. Vreemd genoeg gooit juist de ver pleegster het enige recht dat zij heeft de- bescherming van haar titel overboord zodra zij deze titel ver vangt door het „modewoord" ver pleegkundige. Een mooi woord, het heeft echter geen enkele betekenis, zelfs geen be scherming, omdat de wet van 1921 dit woord niet kent. Iedereen mag zich „verpleegkundige" noe men. In dit opzicht verliest de ver pleegster dus terrein, juist nu werd bewezen, dat zij dit enige wettelijk beschermde terrein met man en macht zal moeten verdedigen. „Zolang de verpleegsters zich niet organiseren als macht" dr. Schuurmans gebruikt hier het woord macht in de betekenis „machtsbe wust worden" zullen zij nooit de rechtspositie bereiken, waraan zij de bevoegdheid willen ontlenen op gelijke voet met artsen mee te praten. Als de verpleegsters een rechtspo sitie wilen hebben de wet is ver ouderd moeten zij vallen onder de wet op de para-medische beroepen. Zij oefenen dan een stukje genees kunde uit. Zodra zij onder de para medische beroepen vallen, krijgen zij te maken met het para-medisch tuchtrecht, waarondèr bijvoorbeeld ook de physiotherapeuten vallen. Vanaf dat ogenblik krijgen zij dus de kans zich voor een tuchtrecht zo als ook de artsen dit kennen, te ver antwoorden voor een eventueel ge maakte fout. Het houdt echter niet in dat de rechtbank als „zwaard van Damocles" voor hen heeft afgedaan. Het para-medisch tuchtrecht brengt echter wel het verschoningsrecht met zich mee, het beroepsgeheim, omdat de verpleegster dan een eed zal moe ten afleggen na haar examen, terwijl zij nu een belofte aflegt. Er is echter een moeilijkheid: Een meisje dat voor arts studeert, zal evengoed willen trouwen als een ver pleegster. Men studeert echter geen jaren om er na een huwelijk mee op te houden. Men moet een roeping aannemen om werkelijk dat beroep uit te gaan oefenen, ongeacht het trouwen. Nu kan men zich afvragen welk percentage van de leerlingen in de ziekenverpleging zien het zijn en blij ven van verpleegster als roeping? Een gokje? Als vijftien procent is, is 't veel. Juist dit feit maakt echter de machtsposittie dankzij het grote verloop door trouwen van de ver pleegstersorganisatie zo moeilijk. En in dit opzicht kan ik alleen maar herhalen: willen zij een goede rechts- posititc krijgen, afdwingen desnoods, dan moeten zij machtsbewust zijn. Zoals 't nu is, valt de verpleegster onder de arbeidswet, die een apart besluit kent voor de verpleging. Arti- tikel 1 hiervan luidt: De verplegende is iemand die zieken verzorgt. Men bepaalt in dit besluit een gedeeltelijke rechtspositie. Dit is echter zuiver een regeling van de arbeidskant en hoort dus thuis in de CAO. Willen zij ech ter de CAO kunnen sluiten, dan moe ten zij ook hun organisatie hebben, moeten zij volwaardige medewerk sters zijn in plaats van arbeiders. Het tuchtrecht dat meekomt met het para-medisch beroep is in zekere zin vergelijkbaar met het medisch tuchtrecht. Fouten worden door de inspecteur van de volksgezondheid doorgegeven. Evenals bij het medisch tuchtrecht zou een verpleegkundig tuchtrecht wat een verlangen is van vele verpleegsters naast het strafrecht staan. In dat geval hangt het van het ziekenhuis en van de in specteur af wat er gaat gebeuren. Een verplegend tuchtrecht geeft dus geen enkele waarborg dat het „ver dwijnen" van de rechtbank betreft. Daar staat wel tegenover dat er er varing bij het medisch tuchtrecht heeft geleerd, dat allerlei ziekenhuis ongelukken, die anders voor de straf rechter zouden komen, nu tuchtrech telijk worden afgedaan. Dit is zeker in het belang van het vertrouwen dat de mensen hebben in de stand van de geneeskunde. Er wordt echter vanuit de „buitenwe reld" onder andere naar aanlei ding van de zaak Mia Versluis aangedrongen op openbaarheid van het medisch tuchtrecht. Het „voor" en „tegen" hiervan zou tegen el kaar moeten worden afgewogen, maar nu het is aan het veranderen. Nu al kan een medisch tuchtrechter medi sche zaken in het openbaar behande len. Eén ding moeten de voorstanders van openbaarheid zich wel voor ogen houden: Zodra het tuchtrecht in het openbaar wordt uitgeoefend, maakt het niet veel verschil of men door de kat of door de hond wordt gebeten, door het tuchtrecht of door het straf recht. Het enige verschil is dan nog dat bij het medisch tuchtrecht, vaak slechts de voorzitter jurist is, terwijl verder artsen leken op juridisch gebied de zaak beoordelen en bij het strafrecht zijn de rechters leken op medisch gebied. Het gevaar aan het strafrecht verbonden is afhanke lijk van de mate waarin officier van justitie en rechter-commissaris zich deskundig laten voorlichten. Wordt mij nu gevraagd tuchtrecht openbaar of niet openbaar, dan moet ik ten eerste stellen dat het tucht recht niet is opgezet om openbaar te worden behandeld. Ten tweede zeg ik dan: als alle inspecteurs in geval van openbaarheid dus de „open bare aanklagers" medische juris ten waren. ja. Er worden echter zo veel stomme aanklachten ingediend." Drie medewerkers van de Nieuwe Haagse Courant en één van onze Kwartet-bladen, werden gisteren in het zonnetje gezet. Op de foo van links naar rechts) mevrouw Goppel- Witzleb, de zuster van jubilaressc Edith Witzleb die naast haar staat en 25 jaar aan het bedrijf verbon den is. Verder chef-redacteur H. Lek, de heer A. K. den Duik met zijn echtgenote en de heer H. A. van Brakel en NHC-directeur T. Menses. De heren Den Duik en Van Brakel namen afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben de eerste unifor men nieuwe stijl voor machinisten in gebruik genomen. Het uniform heeft een donkerrood jasje met een grijze broek. De machinisten zullen ook een donkerrode pet dragen. In 1972 hoopt men alle machinisten in het nieuw gekleed te hebben. De conducteurs, receptionisten en opzichters kregen al eerder een nieu we stijl uniform. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drie mede werkers van onze Nieuwe Haag se Courant stonden gistermiddag in de tot een gezellige receptie ruimte omgetoverde redactie zaal aan de Parkstraat in het centrum van de belangstelling tijdens een druk bezochte bijeen komst teneinde een jubileum te vieren en een dubbel afscheid te DEN HAAG De bevolking van I ons land is dit jaar, volgens het CBS, met 1,2 procent toegenomen tot 13,1 miljoen. I Andere gegevens over 1970: De zuigelingensterfte daalde verder met 4.5 procent tot 12,6 per 1000 levend geboren. er kwamen 5 procent meer zieken huisbedden, het aantal leerlingen bij het be roepsonderwijs steeg met 6,5 procent, dat bij het hoger onderwijs met 5,9 procent, het bioscoopbezoek daalde met 9 procent, de woningvoorraad steeg met 2,7 procent, de bruto uurlonen van volwas sen mannelijke arbeiders namen met 12 procent toe in industrie en bouw en met 13 procent in de landbouw, de prijzen stegen met 4,5 pro cent, het indexcijfer van de bouwkos ten van woningen ging met 9 procent omhoog. De laatste treinen vertrekken omstreeks Nederlandse) jSpoorwegenj Protest tegen ATA-kartel" DEN HAAG Consumenten organisaties uit vele landen, waaronder de Nederlandse Con sumentenbond, zijn een actie be gonnen tegen het IATA-kartel, de internationale vereniging van burgerluchtvaartmaat schappijen, die onder meer de tarieven vaststelt. In een pro testbrief aan de economische en sociale raad van de Verenigde Naties zeggen zij, dat de organi satie de concurrentie op het ge bied van de luchtvaarttarieven sterk belemmert. Dc Nederlandse Consumentenbond heeft al eerder geprotesteerd tegen wat zij noemt het maohtsmisbruik van dc IATA en van de onder het ministerie van verkeer en waterstaat ressorterende Rijks Luchtvaartdienst, die, aldus de bond. trouw dc aanwij zingen van het kartel uitvoert. In het afgelopen jaar zijn, zo me moreert de bond, de eisen, die de RLD stelt aan verenigingen, die goed- UTRECHT Tussen 5 en 30 ja nuari kunnen de 100.000 houders van de zogenaamde 65+ kaarten bij de NS, weer twee dagen gratis reizen. De maandagen, vrijdagen en zonda gen tellen niet mee. Op iedere „gratis reisdag" wappert er een groen-gele vlag van de stations. kope reizen organiseren naar landen met veel Nederlandse immigranten, verzwaard. Twee verenigingen kre gen een vliegverbod opgelegd. Ook vakantiereizen per charter vliegtuigen worden volgens de bond duurder gehouden dan nodig is. Dit alles gebeurt onder het motto, dat voor lagere tarieven de vervoersze- kerheid door de lucht in gevaar zou kunnen komen. De bond meent, dat het huidige ge regelde luchtverkeer bijna uitsluitend aan de behoefte van het zakenver keer en de grote artiesten is aange past. Maar, zegt zij, er zijn ook ande ren, die willen vliegen en die stellen andere eisen. UTRECHT Prins Claus is voorstander van het zoeken naar nieuwe formules voor het openbaar optreden van de leden van het Koninklijk Huis. Het gaat hem daarbij speciaal om „meer mogelijk heden om volwaardig deel te nemen aan normale werkzaamheden die geheel los staan van staatkundige activiteiten". Alle aanleidingen tot een conflict tussen het Koninklijk Huis en de regering moeten worden vermeden. „Maar", zo zegt de Prins in een interview met het blad „Ruim Zicht" van het Nederlands Katholiek Vakverbond „met die grond regel als uitgangspunt zijn wellicht toch nieuwe en modernere formules te vinden voor het doen en laten van (eden van het Koninklijk Huis, die beter passen in de huidige maatschappij". Zo erg optimistisch toont Prins Claus zich daar evenwel niet over: de leden van het Koninklijk Huis zullen wat betreft inspraakmogelijkheden wel altijd onderaan de lijst staan. Dat is wel eens moeilijk te accepteren. Je zou soms dolgraag eens iets willen zeggen over een bepaalde zaak. Dood gewoon, omdat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen brengen, dat een bijdrage kan zijn in de menings vorming. Maar in verreweg de meeste gevallen hoed je je daarvoor, omdat er wellicht commentaren of interpre taties aan worden verbonden die niet je opvattingen maar je status als lid van het Koninklijk Huis in hét ge ding brengen. De Prins ziet daarvoor nog geen oplossing. „Het is nu eenmaal een feit, dat mensen die inspraak uitoefe nen, meestal een bepaald (groeps) be lang vertegenwoordigen. En dat is een positie, waarin leden van het Ko ninklijk Huis niet verzeild behoren te raken". INSPRAAK Over buitenparlementaire acties naar aanleiding van problemen op het gebied van de milieuhygiëne en de ruimtelijke ordening zegt de Prins, dat deze acties onder het begrip „in spraak" vallen als ze worden gevoerd door mensen die zich sterk bij de problemen betrokken voelen en die ook goed weten waar ze over praten. Overigens kan inspraak op het ter rein van de milieuhygiëne volgens hem alleen maar effectief zijn, als men bereid is er ook de financiering bij te betrekken. „Als je dat niet wilt is inspraak een loze kreet waar de overheid onmogelijk veel mee kan doen". De raad van advies voor de ruimte lijke ordening, waarin de Prins zit ting heeft als lid van het presidium, heeft dit jaar twee adviezen uitge bracht, die betrekking hebben op in spraak van de bevolking. In verband daarmee stelt de Prins, dat voor die inspraak bij de bevolking een zeker minimum aan kennis van en inzicht in de beleidsvraagstukken nodig is. „Als wij het leefbaar houden van ons land steeds sterker ervaren als een van de grote toekomstvraagstukken, dan legt ons dat de plicht op, iedere burger te wijzen op zijn verantwoor delijkheid". Volgens de Prins kan het onderwijs hierbij een belangrijke rol vervullen. In het interview zegt de prins ver der, dat het net iets voor Nederland zou zijn om voorop te lopen bij het ontwikkelen van luchthavens in zee, waarbij dan misschien ook een com binatie mogelijk is van luchthaven en containerhaven. „Een mooi nationaal project na voltooiing van de Delta werken", aldus Prins Claus, die er kent dat het een dure zaak zou wor den, maar die daaraan toevoegt dat terwille van het behoud van een goed leefklimaat in de toekomst steeds va ker voor allerlei problemen oplossin gen zullen moeten worden aanvaard, die zeer kostbaar zijn: „dat is de prijs voor zuivere lucht, schoon water en stilte". DEN HAAG Bij de instal latie van de raad voor de lucht verontreiniging heeft staatsse cretaris Kruisinga vanmorgen gepleit voor een snelle behan deling van de adviezen om de nieuwe wet op de luchtveront reiniging zo spoedig mogelijk in werking te doen treden. Ook met het oog op het verlenen van vergunningen voor nieuwe in dustrievestigingen vond hij dit van i belang: „het is onbevredigend aan- vragen te behandelen op basis van de oude hinderwet nu de nieuwe wet al I door dc Kamer is aangenomen". De staatssecretaris verwacht, dat de" nieuwe wet krachtiger optreden mogelijk maakt tegen bestaande be drijven, die de normen overschrijden. Over de meet-methodes zei hij, dat Nederland hiermee thans in het voor ste gelid loopt Er wordt naar ge streefd de eerste fase van de opbouw van een nationaal opsporingslucht meetnet voor het eind van 1971 ge reed te hebben. Dit meetnet, dat volgens een unieke methode werkt, wordt zo opgezet, dat de apparatuur het eerst kan worden geplaatst in die gebieden, waar nog niet regelmatig wordt gemeten en waar dringende redenen bestaan om ook daar met deze apparatuur te gaan werken. Voorlopig meet de apparatuur al leen de hoeveelheden zwaveldioxyde. Drie dagen ontbijt op bed.... dat was de illusie. Alles leek erop, dat die verwezenlijkt zou worden. Een beeld van een kamer, een roze droom daarnaast met al wat Suzan- na-in-het-bad kan wensen. Enig bezwaar in de eerste nacht, dat er brandweersirenes loeiden! Bed uit, gordijn open... de rode ge vaarten schoten langs, verdwenen in de verte.... Volgende nacht... sirenes. „La- maar", zeiden we. En sliepen... Maar dan een merkwaardigheid. Het langzaam aanzwellend gegier verdween niet in de verte. Neen, het eindigde abrupt net als het zijn hoogtepunt bereikt had. Het trage verstand begon te wer ken. Sirens zwijgen op de plaats van de ramp....dus... Blik uit het raamde stad lag stil te glanzen in de niet gedoofde lichten van de kerstnacht. Raam open en in de diepte kijken., .hè., een overvalwa gen loosde net een koppel gendar merie, die in looppas hotelwaarts rende. Dan maar uit het raam buigen en de buurt verkennen Een laaiend vuur met duizend lek kende tongen, een toren van rook, een gevel waar de raamgaten om rankt waren met vurige guirlandes. Kortom het belendende perceel stond in lichter laaie... in het andere bed verzwolg mijn moeder net de laatste onthullende bladzijde van een detectiveroman. Hoe kondig je iemand aan, dat de buurman in de fik staat? „Ik zou maar opstaan..." adviseer de ik. Een verbaasde blik. Nog nooit heb ik het initiatief genomen tijdens een vakantie om vroeg op te zijn. „En je ontbijt op bed?", vroeg ze als altijd bezorgd. „Hoeft niet, ziet u, het hotel hier naast brandt als een fakkel." Haar reactie was praktisch. „Dan ga ik maar eerst naar de badka mer..." Ik kon haar nog net naroepen lie ver niet al te uitvoerig toilet te ma ken. We waren al gekapt en gekleed toen een meneer kwam kloppen en de evacuatie aanzeggen. Binnen tien minuten moest het hotel leeg zijn. In een ander hotel, dichtbij maar toch op veilige afstand, stond de koffie klaar. Er was zelfs een kamer gereserveerd voor wie zich nog wat verfrissen wilde. Een merkwaardig gezelschap zat bijeen in een plotselinge verbroede- ring. Een mevrouw had zich conse quent in de zenuwen geworpen en zat gebroken met het hoofd op tafel te wenen hoewel er niets te betreu ren was, behalve dan het gemiste ontbijt op bed. Toen ik uit pure nieuwsgierigheid eens ging kijken naar de gereser veerde kamer, vond ik er twee da mes, die de inhoud van hun koffers over de bedden hadden uitgestort. Ze ontvingen me met snikgilletjes en begonnen zich te beklagen. Ze waren in nachtgewaad gevluchten de koffer was zo slordig geworden Ze zwolgen in de paniek, strooiden zout in de nauwelijks zichtbare schrammen van het avontuur om maar vooral te voelen hoe ze beet genomen waren door het lot.... Terug in de ontbijtzaal zag ik mijn moeder, die met rustige ge baartjes een papiertje van een sui kerklontje wikkelde en zei: „We zijn wel wat vroeg, maar zullen we nu maar op stap gaan? Er is nog genoeg te bekijken..." Pas 's middags, toen het rustuurtje naderde, dachten we eigenlijk aan de mogelijkheid, dat ons hotel niet meer zou bestaan! Maar het stond er nog, helemaal onaangetast naast de smokende ruïne. Onze kamer kraakhelder, nieuwe zeep in de bad kamer! Mejuffrouw E. Witzleb voor haar collega's Edith vierde haar zilveren jubileum bh' de Kwartetbladen, dat eigenlijk in september viel, maar we gens haar ziekte uitgesteld moest wor den. Direkteur T. Menses van de Nieuwe Haagse releveerde de verdiensten van Edith, die op 1 juli 1966 journaliste werd met de opdracht de Westlandse editie te verzorgen. „Zonder veel pro blemen en met volledige inzet". Vele lieren Edith kwam in september 1945 bij de NHC. waar men om een goede typiste zat te springen. De toenmali ge direkteur B. Bol, noemde haar „ons verschrikte vogeltje". De heer Menses onderstreepte dat Edith snel ingeburgerd raakte in de verschillen de afdelingen. De correspondentie be handelde ze zo goed dat de precieze heer Schrijvershof haar tot zijn se cretaresse aanstelde. Edith diende daarna vele heren. Via de verzorging van de rubrjek schepen en predikbeurten, ook mode, belandde zij geheel in de journalis tiek, waaraan zij heel haar hart heeft verpand. De redaktie NHC is er zich van bewust hoe moeilijk het is de Westlandse pagina dag-in-dagr-uit sa men te stellen. Als dank voor haar inzet kreeg zij een geschenk onder couvert aangebo den. waarna schef-redakteur H. Lek van de NHC zijn bewondering voor zijn Westlandredactrice niet onder toelen of banken stak. „Je bent een vraagbaak voor iedereen. Je kan luisteren en raad geven". Namens de redaktie bood hij Edith een lederen tas aan. Collega Evert Grolle somde tenslot te in een pittige, humoristische toe spraak nog eens de verdiensten van de jubilaressse op die „het postuur heeft van een asperge en zo opgewekt is als een vuurrode tomaat in de hoog ste kwaliteitsklasse". Om eens met Westlandse termen te spreken. „Zij is al die jaren een all-round mede werkster geweest. Actief Woorden van dank waren er voorts voor de heren H. A. van Brakel en A. K. den Duik die met pensioen gaan. Direkteur Menses noemde Henk van Brakel een enorm actief man die duizenden kilometers heeft, gefietst tussen kantoor, trein, post kantoor en de banken. Hij knipte on telbare telexrollen in kleine stukjes en sorteerde deze op onnavolgbare wijze. En dat gedurende 37 jaar. Het was Henk die 's winters voor dag en dauw paraat was om voor de verwarming te zorgen. Hij kon ook wel eens lekker mopperen. Maar Henk is een man die we straks allen heel erg zullen missen, aldus de heer Menses. Hij schetste de heer Den Duik als de man die vijftien jaar lang zijn beste krachten aan de afdeling abon nementen heeft besteed en aan de propaganda. „Veel opzeggers bracht hij op andere ideeën. Hij bracht heel wat nieuwe abonnees aan. „Hij stond ondanks moeilijke jaren als een rots in de branding en bood aan allen die om hem heen woonden een stevig houvast. Hij verkocht zijn prot. chr. krant als een erfdeel der vaderen aan de Scheveningens". Ook mevrouw Den Duik deelde in de de. Beiden kregen een scheerapparaat aangeboden cn namens het personeel andere waardevolle geschenken: voor Henk van Brakel een zwaarbeladen fruitmand, voor Den Duik een boek werk over Scheveningen. Alvorens op het drietal medewer kers het glas te heffen zei de heer Menses met nadruk het jammer te vinden dat de chef van de afdeling abonnementen van de NHC, de heer C. J. Hanselaar, die ook 25 jaar bij onze bladen werkzaam is, niet aan wezig kon zijn. De heer Hanselaar en zijn vrouw herstellen van een auto ongeluk. Het echtpaar kreeg namens alle me dewerkers een gelukstelegram toege zonden. Als beiden volledig hersteld zijn zal aan dit jubileum nog in intie me kring aandacht worden besteed. De drie medewerkers werden ten slotte in het zonnetje gezet door hoofdredakteur dr. E. Diemer. die ook namens direkteur F. Diemer sprak, oud-direkteur van de NHC de heer B. Bol. thans wethouder van fi nanciën van Den Haag en comrr ?a- ris van de Stichting christelijke pers en de heer J. Schrijver namens de commissie tot voorbereiding van de ondernemingsraad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5