Zes vervangers voor Coretta op Palaver Nieuwe „Van Alphen" verschenen Mavo-examen straks in delen afleggen? Trans World Radio bouwt radiostation in Swaziland PREDIKANTENBOEK VAN ALLE KERKEN Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... BEROEPINGSWERK Voorzitter GS A Meer zekerheden over hendie komen Vliegreis als vrachtgoed Kapitalistische bank in Rusland Opschudding rond opneming patiënt in ziekenhuis Heerbaan samen met Missiewerk f Vertraging bij NS Jeugdconferentie baptisten in VS Johannes de Doper zegt: „Doch Hij komt die sterker is dan ik". De mensen, gegrepen door de boodschap, zijn bij hem ge komen om te vragen wat zij doen moeten. Johannes ant woordt hen dat zij moeten denken aan hun naastedie minder heeft dan zij zelf. De tollenaars komen met de zelfde vraag en Johannes zegt dat zij niet meer mogen vorderen dan toegestaan is. De soldaten komen en Johan nes zegt tot hen dat zij niet mogen plunderen en de men sen niets mogen afpersen. Johannes herhaalt de wet, past hem toe in hun gewone dagelijkse leven. Zo moet u leven, zegt hij. Maar ieder die voel eens nieuwjaarsresoluties heeft ge maakt, weet hoe moeilijk het is werkelijk te volvoeren wat men zich voorneemt. De wetenschap dat men anders moet gaan leven is niet voldoende om werkelijk anders te gaan leven. Goede voornemens zijn als een staaf ijs in de zomerzon. Ons probleem is niet dat wij niet willen, maar dat wij niet kunnen. Op dat punt kon Johannes zijn gehoor niet helpen. Maar dat is ook het punt waar Johannes kan zeggen: Hij komt die sterker is dan ik. Wat Johannes niet kon, kan Christus. We lezen vandaag: Psalm 33 vers 1 tot 22. DINSDAG 29 DECEMBER 197) NIP Frida Boccara NEW YORK De Panamese tanker Chryssi is op 400 kilometer ten zuidoosten van Bermuda door midden gebroken. Een Noors vrachtschip heeft 17 opvarenden uit reddingsboten aan boord gehaald. Ze ventien zeelieden van de tanker wor den nog vermist, terwijl twee red dingsboten nog niet zijn gevonden. WORKUM De 54-jarige mej. R. Spijksma is gisteren in een sloot achter haar woning in Workum le venloos aangetroffen. Zij is vermoe delijk donderdag te water geraakt zonder dat iemand het gemerkt heeft. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In oehandellng worden eenomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In afzonder lijke b. leven worden gesteld. Per orlel dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Kunt u mij een manier aan de hand doen. waardoor de rozijnen mooi verdeeld in de cake zitten en niet allemaal naar onder zakken? Dit gebeurt namelijk altijd tijdens het bakken in de oven, want vooraf zijn ze er mooi regelmatig doorheen geroerd. Ik gebruik altijd 200 gram bloem, 200 gr. boter, 200 gr. suiker, drie grote of vier kleine eieren, 200 gr. rozijnen. Eerst roer ik de boter tot room. Daarna in een andere kom klop ik de eieren tot een schu'mige massa, waarna ik de suiker toevoeg en zolang blijf doorkloppen tot de suiker is opgelost. Hierbij voeg ik de tot room geklopte boter en als het weer een gladde massa is. roer ik voorzichtig de bloem er doorheen, zodat het beslag luchtig blijft. Het allerlaatste roer ik de rozijnen er doorheen en ik bak de cake in een matig verwarmde oven, onge veer op 145 tot 160 graden Celsius .'n een uur tijds gaar. De cake valt al tijd prachtig uit, maar de rozijnen zijn niet regelmatig verdeeld. Antwoord: Alles is heerlijk met die cake van u, maar mogelijk is het deeg wat te slap. U moet uw kren ten en rozijnen beslist niet wellen van tevoren, maar even door het droge meel halen. Dan moet u in plaats van die grote eens kleine eieren nemen drietjes bijvoorbeeld. En begin als u de cake bakt, met een wat hogere temperatuur, die u als het deeg erin staat, na een paar minuten wat lager op het voor u normale stelt. Alle drie experts, die we naar dit verschijnsel vroegen, zeiden erbij „Elke oven is anders, elke huis vrouw doet het anders en soms is het gebruikte meel ook wel eens an ders." Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. trompetvogel, 5. gema len graan. 7. inhoudsmaat 9. tijdverlies. 10. middelbare leeftijd (afk 12. verlan gen. 13. gereedschap. 14. loot 15. vroege re meisjesnaam, 16. rondhout. 17. maanstand, 18. plaats op Ameland, 19. Turks bevelhebber, 20. orde. 21. slot woord van lithurgische gebeden, 22. scheik. element, 23. echtgenoot. 25. kolfglas, 27. vrucht 28. briefje van hon derd gulden (barg.). Verticaal. 1. spil van een wiel, 2. ver tegenwoordiger. 3. kort muziekstuk. 4. zijrivier van de Rijn, 5. kerkelijk zang stuk. 6. voegwoord. 8. schrijfkosten, 9. kruiderij, 10. grondsoort 11. slinger plant 12. plaats in Limburg, 15. verhin dering. 18. kleurling. 19. vioolbouwer, 21. rivier in Zwitserland. 24. masker, 25. muzieknoot 28. slede. Oplossing vorige puzzel Hor. 2. madat. 7. tegel. 8. genot 9. Es sen. 10. set 12. een. 13. are. 15. kraam, 17. Soest. 19. al. 20. Rg, 21. larie. 24. Seine. 26. dat 27. dot. 29. Ran. 30. neger. 32. As ten. 33. ieder. 34. psalm. Vert 1. leder. 2. mee. 3. alsem. 4. agens. 5. ten. 6. koers. 10. skald. 11. taart 13. Aegir, 14. Etten. 16. Ali. 18. ore. 22. Aalst 23. Edens. 24. steil. 25. nagel. 28. Og. 30. nep. 31. rem. (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG Staatssecreta ris Grosheide heeft zich akkoord verklaard met voorstellen uit de kring van het avondonderwijs, die pleitten voor de mogelijk heid het diploma van een avond mavo in deelstudies te behalen. Na een deelexamen in een of meer vakken kan aan de leerling een cer tificaat worden uitgereikt. Heeft de leerling voldoende certificaten ver zameld, dan kan hij ze inwisselen tegen een volledig mavo-3 of mavo- 4-divloma. In het avond-mavo-vak- ket kan ook het vak machine schrij ven en kennis van kantoormachines worden opgenomen. Onlamgs is een conferentie gehou den over de inpassing van de 22.000 leerlingen, die thans handelsavond- onderwijs volgen, in de Mammoet wet. Voor de leerlingen van de eer ste drie leerjaren werd gedacht aan onderwijs in de sector van het avond-mavo. Staatssecretaris Gros heide neemt die suggestie over. Hij stemt ook in met de gedachte aan avond-meao (middelbaar econo misch en administratief onderwijs) voor het vierde en viifde leerjaar en de proefvervoleklassen. Het moet tevens mogelijk zijn onderwijs od havo-niveau en op het niveau van het middelbaar middenstandsonder- wijs te volgen. Vervolgcursussen, onder meer oo economisch en ad ministratief gebied, zullen voor be kostiging door de overhead in aan merking komen. Aanvragen voor avond-havo's' moeten echter via de planprocedure lopen. Concentratie De conferentie wilde aan besturen die nu een handelsavondschool on der zich hebben, een avond-mavo toegewezen zien bij een bezetting met minstens 80 leerlingen, maar de staatssecretaris .vindt dat het aantal een stuk hoger moet liggen dit om een ruime differentiatie in het ondernnjs mogelijk te maken. Con centratie uan de bestaande handels avondscholen en een fusie met an dere avondscholen en avondscholen- gemeenscbaoven ligt. naar de mening van Grosheide, het meest voor de hand. De Vereniging van rectoren en docenten aan avondlycea heeft tot minister Veringa het verzoek ge richt een bevredigende rechtspositie tot stand te brengen voor rectoren en docenten by het avondonderwijs, vooral voor de mavo-docenten. Een mavo-docent krijgt op het ogenblik voor zijn werk in de avond uren evenveel als wanneer hij over dag 2 uur meer les geeft en een rector van een flinke avondschool bijvoorbeeld met een duizendtal leerlingen verdient 200 minder dan een leraar overdag in zijn „vol ledige betrekking". Vele leiders van avondscholen geven nu overdag ook les. maar men wil van die dag regeling af. NED. HERV. KERK Beroepen te Alblasserdam (vac. E. M. Pannekoek), J. I. J. Knottenrus te Delf shaven; te Amerongen (toez.), Sj. van der Zee te Uitwijk. Aangenomen naar Haarlem, F. J. Th. van Boven te Soesterberg; naar Neede, A. van Leeuwen te Harfsen. Bedankt voor Dedemsvaart (vac. W. Straatsma), A. W. J. A. Knorth te Diepenveen; voor Vlaardingen (vac. K. Blei), K. A. Abelsma te Waterin gen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Apeldoorn, H. R. Zijlstra te Driebergen; naar Waar der (ZII) A. C. Langedijk te Scheem- da. GEREF. KERKEN (vrtfg.) Beroepen te Den Helder, J. Bom- hof te Bergentheim; te Burlington- West (Can.), S. S. Cnossen te Alk maarBroek op Langedijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaamslag, kand. D. J. van Vuuren te Doornspijk. Aangenomen naar Nunspeet, J. Wes terink te KerkwerveHaamstede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Enschede, C. Wisse te Elspeet; te IJsselmonde, P. Blok te Dirksland. die bedankt voor Woerden. Bedankt voor Sunnyside (VS), A. M. den Boer te Ridderkerk. UTRECHT Tot voorzitter van de Stichting raad voor gereformeerde sociale arbeid (GSA) is benoemd mr. C. Maas, die een jaar voorzitter „ad interim" is geweest. (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Door de mist van vage en enthousiaste voor spellingen welke groten dezer aarde hun medewerking aan Palaver op 2 januari in de Jaar beurshallen komen verlenen, doemen nu namen op, waarvan de organisatoren met zekerheid kunnen zeggen, dat ze komen. Dat Coretta King, de weduwe van negerleider Martin Luther King niet komt, stond zo langzamerhand wel vast. Bekend is nu, dat ze druk bezig is met de voorbereiding van een her denkingsconferentie, gewijd aan het werk van haar man. Niet minder dan zes anderen, afkomstig uit zes con tinenten zullen haar echter in Utrecht vervangen. Ds. Santi Het zijn; ds. E. Santi, de concert violist, die zich het lot heeft aange trokken van de wezen in Napels; ds. Doan Thanh Lyem, de rooms-katho- lieke Noordvietnamees, die zich in Zuid-Vietnam inzet voor het herstel van verwoeste dorpen. Dan komt pater Vincent Jose Ra fael, die in verband met zijn bevrij- dingswerk niet meer terug mag naar zijn land. Ook komt ds. Vivian, de ne gerpredikant uit Chicago, die een ge- sprekscentrum leidt en betrekkingen onderhoudt met de Black Panters. Tenslotte worden verwacht Karei Rigters, Nederlander en landbouw kundige in Ghana en een Indones'ër. Dan zijn bij het rijtje van hen, die voor het ontspannende gedeelte moe ten zorgen de naam van Louis van Dijk, Martine Bijl en Jules de Corte komen te staan. Zij doen mee aan een programma, dat om drie uur be gint. Frida Boccara Het relipop-songfestival begint om half twaalf. Tot nu toe waren geen namen bekend van zangers of zan geressen, die jnee zouden doen. Nu weten we er twee, namelijk die van Liselore Gerritsen, echtgenote van cabaretier Paul van Vliet, die Neder land vertegenwoordigt en niemand minder dan Frida Boccara, de be kende Franse ster. Er is nogal wat mutatie geweest onder de gegadigden, die het grote jeugdevenement Palaver komen op luisteren, maar hoe het ook zij, het enthousiasme onder de jeugd heeft daar niet onder geleden is ons van Palaver-zijde meegedeeld. Trouwens voor een klinkende naam, die van het veranderlijke programma afvalt, komt steeds een niet minder klinkende terug. Voor elck wat wils op Palaver op 2 januari in de Jaarbeurshallen, waar voor onder andere kaarten kunnen worden gekocht bij de plaatselijke VW's en bij de kantoren van onze vier kranten. be op 38 7, jai Liselore Gerritsen SYDNEY Drie jonge Engel sen en een Australiër wilden een goedkope vliegreis maken door zich als vrachtgoed te laten in schepen in een Boeing 707 van Sydney naar Londen. De kist is opengebroken, nadat men van daag bij. het inladen verdachte geluiden hoorde. De vier jongelui badden in hun zweet en snakten naar aden. Ze droegen korte broeken en hem den met korte mouwen en had den nauwelijks vijf liter water bij zich. Volgens deskundigen zouden de vier verstekelingen de vlucht van 19.000 kilometer niet overleefd hebben, omdat de laad ruimte van de Boeing niet onder druk staat. DE vier jongelui zul len terecht moeten staan. (Van onze kerkredactie) MONACO Trans World Radio gaat haar derde zender bouwen. De regering van Swazi land heeft toestemming gegeven voor de bouw van een radiosta tion in dat land. Het nieuwe station zal geheel Afri ka ten zuiden van de evenaar be strijken. Trans World Radio wil pro gramma's gaan maken in het Engels, Frans, Portugees, Afrikaans en in vele negertalen. Swaziland is een klein land, bijna helemaal omgeven door Zuid-Afrika. Het werd in 1968 onafhankelijk en is lid van het Britse gemenebest. De zender zal dicht bij de hoofd stad Mbamane worden gebouwd. Men MOSKOU De Sowjetunie heeft samen met andere communistische landen een internationale investe ringsbank opgericht, die op kapitalis tische leest is geschoeid. De bank kan winst maken, zal rente berekenen, deviezen, goud en effecten kopen en verkopen en obligaties uitgeven op de internationale kapitaalmarkten. Naast de Sowjetunie nemen Bulga rije, Tsjechoslowakije, de DDR, Hon garije, Mongolië en Polen aan het project deel. De bank begint 1 janua ri a.s. haar werkzaamheden. Het be drijfskapitaal wordt uiteindelijk een miljard roebel (vier miljard gulden), waarvan 70 procent in convertibele roebels en 30 procent in vrij converti bele valuta's. Tot de taak van de bank behoort de handel tussen de deelnemende landen te bevorderen, o.m. door langlopende leningen met looptijden tot 15 jaar te verstrekken. (Van onze kerkredactie) GOUDA Nog juist in het oude jaar is de nieuwe „Van Alphen'' verschenen: de jaar gang 1970 van „Van Alphen's Nieuwe Kerkelijk Handhoek, te vens Compleet Predikautenboek, omvattende alle Protestantse Kerken en Gemeenten". Op de verschijning van dit bock is lang gewacht. Het vertrek van ds. H. C. J. van Deelen als secretaris van de Bond van Nederlandse predikanten in 1967 was toen en ook nu oorzaak van de vertraagde verschijning. De redac tie is evrvuld van goede voorne mens, om in het vervolg het hand boek weer om de twee jaar te laten verschijnen. „Van Alphen" (genoemd naar de eerste redacteur in 1878) is een on misbaar naslagwerk voor ieder, die in het kerkelijk leven werkzaam is. Het geeft de voornaamste gegevens door uit de jaarboeken van de verschil lende protestantse kerken, terwijl het voor de Nederlandse Hervormde Kerk het enige handboek is. Men kan hier de gegevens over zo goed als alle protestantse kerken in ons land vinden tot en met de „Pres- byteriaal Hervormde Kerkgemeen schap" van ds. G. Taverne te Hooge- veen en de „Hersteld Apostolische Zendingskerk (stam Juda)", die geleid wordt door de Amsterdamse apostel D. W. Ossebaar. Cultusvrij Naast de zevendedags-adventisten zijn er ook nog vijf Zevendedags- Baptistengemeenten in ons land. We lezen van de „Vrije Evangelische Ge reformeerde Gemeente tot verbrei ding der Waarheid" (ds. J. J. Ruys te Alkmaar, die in nog acht andere plaatsen werkt) en van de „Gemeen schap der Cultusvrije Christusbelij ders" van „professor" J. W. Pootjes in Hilversum, om maar enkele bij zondere gevallen te noemen. Jammer, dat we in dit handboek daarentegen geen enkel gegeven aan treffen van het Leger des Hells of van de Vergaderingen van Gelovigen. De pinksterbeweging moet het doen met welgeteld vier regeltjes over de Broederschap van Pinkstergemeenten Ook de Nederlandse Protestanten bond en de Vereniging van Vrijzinni ge Hervormden zijn erg stiefmoeder lijk bedeeld. Verder missen we de Oud-Katho lieke Kerk. Dat zal wel komen door dat de redactie (de bond van Neder landse predikanten) te strikt vast houdt aan het beginsel van de onder titel „compleet predikantenboek, om vattende alle protestantse kerken en gemeenten". Maar dat beginsel heeft de bond zelf al laten varen, toen onlangs de oud-katholieke bisschop Van Kleef als lid werd toegelaten, terwijl ook in het boek zelf wel de Orthodoxe Kerk in Nederland is opgenomen, benevens enkele buitenlandse orthodoxe groe pen in ons land. Oecumene Wellicht zou bij een volgende druk ook een rubriek „oecumene" kunnen worden ingevoerd met gegevens be treffende de Raad van Kerken, de Nederlandse Zendingsraad, het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap, CvK'IKOR cn dergelijke. Op de rubrieken „Bijbel en Zen ding" en „Verenigingen" in vorige uitgaven was veel kritiek, omdat de samenstelling nog al willekeurig was Nu is de redactie in een ander uiter ste vervallen, door ze helemaal te schrappen. Dat is jammer, met name ten aanzien van de verschillende zen- dings- en jeugdorganisaties. Van Alphen's Nieuw Kerkelijk Handboek 1970. Uitgave Koch en Knuttel te Gouda (24596 blz.; ƒ22,50). verwacht begin 1971 al met de bouw te kunnen beginnen. De zender wordt gebouwd voor uit zendingen op de middengolf (sterkte 100.000 watt) en de kortegolf. Trans World Radio is een radio organisatie ten dienste van de evan gelieverkondiging. Via de zenders in Monte Carlo en op Bonaire worden wekelijks programma's uitgezonden in 33 talen. De zender in Monte Carlo wordt gehuurd, die op Bonaire is eigen dom. Trans World Radio verzorgt twee maal per week een Nederlandse uit zending: zaterdagmorgen van elf uur tot half twaalf op de 31-meter-band en woensdagavond van tien uur tot kwart over tien op de 205 meter. In deze uitzendingen spreken onder meer ds. D. van Keulen te Zeist (geref.), ds. F. H. Veenhuizen te Am sterdam (geref.), ds. J. A. Visser te Amsterdam (baptist) en ds. S. Wijn- sma te Zwolle (chr. geref.). BOXTEL In Boxtel en omge. ving is grote opschuding ontstaan door het in een aantal dagbladen circulerende bericht dat het personeel van het splinternieuwe St. Liduina- ziekenhuis in Boxtel op Kerstavond zou hebben geweigerd een zwaarge- wonde man te helpen. De medische adviseur van het zie- kenhuis dr. W. Filippini, die van morgen verslag van de toedracht va# de zaak aan de directie heeft uitge- bracht: „Particuliere ziekenvervoer- der A. Bongers, die allerlei verhalen aan de pers heeft verteld, heeft we liswaar goedwillend, het pas 10 de cember seopende ziekenhuis enorm geschaad." Volgens de heer Bongers, die don derdagavond de zwaargewonde heer J. van Rooij uit Den Bosch na een aanrijding naar het ziekenhuis reed, liet de receptioniste hem omdat hij geen verwijskaart van een arts had en het verkeersslachtoffer pas binnen, nadat hij had gedreigd an- ders naar een ziekenhuis in Den Bosch te rijden. Maar zelfs toen werd hij nog naar een EHBO-afdeling verwezen en kwam pas 'na 20 minuten een ver pleegster opdagen. Voordat hulp kon worden geboden, overleed de patiënt echter. Dr. Filippini zegt na een onder zoek tot de conclusie te zijn gekomen, dat iedereen in het St. Liduina-zie- kenhuis correct heeft gehandeld. „Tussen binnenkomst en behande ling zijn slechts 14 minuten verlo pen. En dat is niet veel voor een ziekenhuis met 15 bedden: voordat iedereen gewaarschuwd is en alles klaar is, verloopt nu eenmaal tijd." De heer Filippini neemt voorts in aanmerking dat ziekenvervoerder i Bongers zonder een arts te waar schuwen direct naar het ziekenhuis is gereden, waardoor de receptioniste wel moest vragen of er geen arts bij was geweest. AMSTERDAM „De Heerbaan", het wetenschappelijke zendingstyd- schrift van de Nederlandse Zendings raad, gaat samen met zyn rooms- katholieke pendant „Het Missiewerk". De Nederlandse Missieraad en de Nederlandse Zendingsraad hebben in principe overeenstemming bereikt) over de samenvoeging van beide tijd-] schriften. De combinatie zal waar-J schijnlijk begin 1972 ingaan. Reeds thans is prof. dr. Arnulf Camps OFM lid van de redactie van De Heerbaan] Reeds twee jaar zijn de kalenders van zending en missie gecombineerd] Een samenvoeging van de populair^ zendingsbladen is voorlopig niet tij verwachten. UTRECHT De Spoorwegen heb ben gisteren vertragingen gehad op het baanvak ZutphenHengelo. Een goederentrein met een defecte loco motief was bij Goor blijven steken. Vier reizigerstreinen vielen uit, an dere treinen kregen vertraging. Tus sen Twello en Apeldoorn raakte een personentrein defect. Deze trein had drie kwartier vertraging. ZUTPHEN De 61-jarige me vrouw H.A.S. Peters uit Epsen is gis teren op de fiets verongelukt. Zij werd gegrepen door een vrachtwa gencombinatie die was gaan scharen, toen de bestuurder plotseling moest remmen. DEN HAAG Onlangs is versche nen de Bijbelse Dagkalender voor 1971. Zoals andere jaren een eenvou dige, handige pocket, waarinverras send vaak zaken onder woorden wor den gebracht waarover veel mensen in deze tijd hun standpunt trachten te bepalen. Een voortdurend herken nen dus. Ter illustratie de tekst bij 2 janua ri. „Het adembenemend visioen van de opheffing van alle tweespalt lijkt aan alle kanten bedreigd te worden door de problemen die we in 1971 zich zien opstapelen. Wordt het niet een te grote krachttoer om te leven vanuit dat vredestichtende werk van Jezus? Paulus antwoordt op die vraag met een wapenschouw, waarbij niet onze geloofskrachten tentoongesteld wor den, maar wapenen die bestaan uit de daden van de Heer zelf. Jezus Christus is- immers de waarheid. Je zus Christus kwam de gerechtigheid vervullen en bracht het evangelie des vredes. Hij schonk de bevrijding en Hij gaf de Geest en de Geest is God-in-actie. Met die wapenen mogen we ons be- Tv'/; kleden. Met die wapenen krijgen we een ongelooflijke bewegingsvrijheid ji *i om nieuwe daden in het nieuwe jaar te maken." Aansprekend Predikanten van verschillende ker kelijke richtingen hebben in de poc ket korte aansprekende dagteksten geschreven. Acht illustraties zijn op genomen. De Bijbelse Dagkalender is een uit gave van het Boekencentrum in Den Haag en kost 3,50. De foto boven is een illustratie uit de pocket met als onderschrift: „En God noemde het droge aarde en de samengevloeide wateren noemde Hij zeeën. En God zag, dat het goed was." (Genesis 1 vers 10.) SQUAW VALLEY Het achtsté wereldjeugdcongres van de Baptisten Wereld Alliantie in 1973 zal waar schijnlijk worden gehouden in het wintersportcentrum Squaw Valley in de staat Californië (V.S.). Mocht dit het geval zijn, dan zal het de eerste keer zijn, dat de jeugd conferentie op Amerikaanse bodem wordt gehouden. De congressen wor den om de vijf jaar gehouden. Het eerste congres was in 1931 in

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2