OODKREET VAN BASKEN Commentaar Zes nationalisten ter dood veroordeeld MTïï MANTEL- SPECIALIST Nieuwe opzet VS-defensie Gerzon sluit mogelijk nog enkele filialen Het Kwartet de grote specialist «e It- in HET WEER Afschuw over uitspraak tribunaal in Burgos MANTELS is uiteraard de Inbraak in boetiek, buit 82 mille TAXI KERKHOF! Overval mislukt Prins Claus wil wel wat meer zeggen Zes man van Finse tanker nog vermist Ontslag voor 100 mensen Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 29 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Francisco Xavier Izco de la Iglesia Joaquin Gorrostidi Artola Eduardo Uriarte Romero O José Maria Donrosoro Ceberio Onrecht Mario Onaindia Nachiondo Francisco Xavier Larena Martinez Voor het feit dat wij ons niets aan lof gelegen laten liggen, willen wij bijzondere lof oogsten. EBNER-ESCHENBACH „Ik heb een muxi gemaakt ten's mini." DE BILT Een depressie trok gisteren over de Alpen en Duits land naar het noordoosten. Van morgen lag dit druksysteem bo ven Polen, terwijl een bijbeho rende trog van lagedruk zich tot over onze omgeving uitstrekte. Deze trog veroorzaakte op de meeste plaatsen enkele centime ters sneeuw. Intussen koerst een nieuwe de pressie over de Middellandse Zee noordoostwaarts in de richting van de Povlakte, daarbij ongeveer de baan van zijn voorganger vol gend. Laatstgenoemde depressie wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge druk, waardoor de wind tijdelijk variabel wordt, maar later weer wat zal toene men. Een ander lagedrukgebied, dat over Scandinavië naar het zuiden trekt, maakt de situatie tamelijk gecompliceerd, maar het ziet er naar uit. dat de wind bo ven onze omgeving in hoofdzaak oostelijk blijft, zodat de vorst aanhoudt. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: 2 tot 7 graden onder nor maal; max. temp.: 3 of meer gra- deen onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kant op een ge heel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 75.2 cm (1002 millibar). Sta biel. Zou en maan 30 december: zon op 8.48, onder 16.37; maan op 10.33. onder 19.09. loog water Hoog water. 30 december: Rot terdam le getij 6.07, 2e getij 18.29; Scheveningen 4.15 - 16.28; Vlissingen 2.54 - 15.19; Willem stad 6.47 - 19.04. BURGOS Vol afschuw is in Spanje en in de rest van de wereld gereageerd op de doodvonnissen die het mili tair tribunaal van Burgos heeft geveld over zes jonge Baskische nationalisten. DEN HAAG Bij een inbraak in een boetiek aan de Koningsstraat in Den Haag is tussen zondagmiddag en maandagochtend voor 70.000 aan dameskleding en 12.000 aan con tant geld ontvreemd. De inbrekers waren binnengekomen door de deur te forceren. Verdedigers van de zestien Bas- kischce nationalisten, verlaten I hun hotel in Burgos. Ze hebben geweigerd hun handtekening on- der de officiële tekst van de von nissen te plaatsen. Een Baskische leider heeft in een noodkreet aan de gehele mensheid opgeroepen tot actie om de levens van de veroordeel den te redden. De (verboden) Spaanse communis tische partij heeft bij alle landgenoten aangedrongen op een algemene sta king „om de misdaad van Burgos te verhinderen". Gisteravond werden de vonnissen tegen de zestien Basken, die hadden terechtgestaan wegens moord op een politie-inspecteur en terroristische ac tiviteiten, door de verdedigers be kendgemaakt. Tegen middernacht, de uiterste termijn, dienden de advocaten bezwaarschriften in tegen de uit spraak van het militair tribunaal. Definitief K MARMSTRAAT1A LEIDEIM busjes voor groepsvervoeren taxi voor alle ziekenfondsen DEN HAAG Twee gemaskerde mannen hebben gisterochtend een mislukte overval gepleegd op het restaurant „Alberts Corner" aan het Haagse Buitenhof. De nachtwaker, de lieer J. Koel, opende de deur omdat hij meende dat de krantenbezorger aanklopte. Een man met een zwarte doek voor het gezicht drong naar binnen en eiste onder bedreiging met een pistool geld. De nachtwaker begon echter om hulp te roepen en wist de man te grijpen. Een tweede gemaskerde man stapte naar binnen en bevrijdde zijn maat uit de handen van de nacht waker om vervolgens ijlings te ver dwijnen. LEERDAM Een meeuw heeft gisteravond op de rijksweg Utrecht- Den Bosch onder Leerdam een ver keersongeluk veroorzaakt. Hij vloog door de cabine-ruit van een Duitse vrachtauto, waardoor de chauffeur de macht over het stuur kwijtraakte. De auto kwam via de vangrail tot stil stand tegen een pekelwagen. Een zes jarig jongetje dat in de vrachtwagen meereed schoot met zijn hoofd door de voorruit en werd met enige ver wondingen overgebracht naar een ziekenhuis. De meeuw zelf schoot er het leven bij in. UTRECHT „Je zou soms dol graag eens iets willen zeggen over een bepaalde zaak. Doodgewoon om dat je meent iets zinnigs naar voren te kunnen brengen, dat een bijdrage kan zijn in de meningsvorming." Dit zegt prins Claus in een inter view met het blad Ruim Zicht van het NKV, waarin hij ingaat op het zoeken naar nieuwe regels voor het optreden van de leden van het Ko ninklijk Huis. op de mileuverontrei- niging en op buitenparlementaire acties. Uit het interview blijkt dat prins Claus in de meeste gevallen zijn me ning niet geeft „omdat er wellicht commentaren of interpretaties aan worden verbonden, die niet je op vattingen maar je status als lid van het Koninklijk Huis in het geding brengen." (voor vervolg zie pag. 5) De vonnissen worden definitief als zij door de luitenant-generaal van het militaire district van Burgos, Tomas Garcia Rebull, zijn bekrachtigd. Daar na kan alleen nog het staatshoofd, generaal Franco, gratie verlenen. Uit voering van de straffen kan volgens de wet binnen twaalf uur na de be krachtiging gebeuren. In de meeste gevallen waren de straffen hoger dan was geëist. De rechters hebben geen enkele verzach tende omstandigheden laten meespre ken. Drie van de zes Basken werden tweemaal tot de doodstraf veroor deeld. Eenmaal wegens de moord op de agent en eenmaal wegens bandi tisme: hieronder wordt verstaan de aanval van het drietal tijdens de laatste dag van het proces op de rechters. De drie mannen zijn Francisco Xa vier Izco de la Iglezia (29), Eduardo Uriarte Romero (25) en Joaquin Gor- rostidi Artola (26). De andere drie ter dood veroordeelden zijn Mario Onaindia Nachiondo (29), Francisco Xavier Larena Martinez (25) en José Maria Donrosoro Ceberio (29). Daar naast werden tegen de tien andere verdachten celstraffen uitgesproken van in totaal 519 jaar. nemen, was een dii-gement verbon den. „De gevolgen van deze uitspraak zullen verschrikkelijk zijn. Onze broeders zullen worden gewroken." De vonnissen roepen volgens hem herinneringen op aan het droeve tijdperk van Hitler en Mussolini. „Als het leger de voltrekking van de doodvonnissen toestaat, zal de kloof die het Spaanse volk scheidt zich nog meer verbreden en zouden de strijdkrachten opnieuw een grote historische verantwoordelijkheid op zich laden", zo meent de illegale com munistische partij. „Een gelegenheid als het huidige tijdsgewricht voor het begraven van de bijl van de burgeroorlog, zal niet spoedig terugkeren." Van betrouwbare zijde is verno- i men dat de „raad van het koninkrijk" J vandaag in Madrid zou bijeenkomen. Deze raad bestaat uit zeventien bur gers en militairen, onder leiding van de voorzitter van het Cortes (parle ment). De functie van dit staatsor gaan is onder andere het bijstaan van Franco in zaken van uizonderlijk be lang. (voor vervolg zie pag. 7) NEW YORK De Amerikaanse kustwacht heeft 31 opvarenden gered van de Finse tanker Ragny, die zon dag op de Atlantische Oceaan in tweeën brak. Er zouden nog zes op varenden zijn op het afgedreven voorschip. Naar hen wordt thans ge zocht Wraak Aan de oproep van de Baskische leider Telesforo de Monzon aan de gehele mensheid om acie te onder- Meer conventionele wapens HOOGHARTIG HEEFT ccn Spaanse krijgsraad gisteren zes Basken ter dood veroordeeld. Negen anderen kregen zware gevangenisstraffen. De zestiende verdachte werd vrij gesproken. Zij verblijft in een psy chiatrische inrichting. Het was bekend dat de raad geen pardon zou kennen. In feite waren de verdachten al veroordeeld vóór dat zij in de rechtszaal waren ver schenen. Er moest een voorbeeld worden gsteld. Zoals onlangs in Leningrad. De berechting, hoewel niet in het geheim gehouden, was in strijd met de normale rechtsprocedure in een democratische samenleving. De verdachten hadden voor een bur gerlijke rechtbank moeten verschij nen. In Madrid wenste men evenwel het zekere voor het onzekere tc ne men. De opstandige activiteiten van de Basken. die zich nooit bij de dictatuur van Franco hebben neer gelegd, moest de kop worden in gedrukt. Franco heeft echter ongewenste pu bliciteit gekregen. De Basken zorg den daar zelf voor, door de Westduitsc consul Eugcn Beihl te ontvoeren. Enkele dagen voor de uitspraak van de krijgsraad lieten zij hem gaan. Die uitspraak heeft niet op zich laten wachten, omdat men het in Madrid niet eens kon worden over het uitspreken van doodstraffen en dc maatregelen, die daarop zouden moeten volgen. Duidelijk bleek, dat dc houding van dc Baskische bevolking en de sym pathie, die de verdachten in het buitenland kregen, het uitspreken van de zwaarste straffen naar het oordeel van het fascistische regime onvermijdelijk hadden gemaakt. Blijft de vraag, of dc doodvonnissen ook uitgevoerd zullen worden, nu de onverzoenlijken hun zin hebben gekregen. Daarover valt nog niets met zekerheid te zeggen. Een tota litair bewind is onberekenbaar. Gerekend wordt met de mogelijkheid, dat Franco de Nieuwjaarsredevoe ring, die hij dezer dagen zal hou den, wil aangrijpen om de ter dood veroordeelden gratie te verlenen. Hetgeen wat anders is dan genade voor recht laten gaan. Gratie, door Franco verleentl. zou slechts een ge.dceltclijk herstel van begaan onrecht zijn. Het Baskische probleem zou er niet door worden opgelost. Daarvoor is méér nodig: een grondige wijziging van het re gime te Madrid. Toch is het ongedaan maken van dc doodvonnissen de eerste stap die moet worden gedaan. Er staan zes mensenlevens op het spel. Uitvoe ring van de doodstraffen zou gelijk staan met gerechtelijke moord. Op nieuwjaarsdag zal ons blad niet verschijnen; onze kantoren zyn die dag gesloten. Op oudejaarsdag zjjn ze tot 12.30 uur geopend. WASHINGTON Amerika zal de komende vijf jaar de na druk gaan leggen op verbetering en versterking van conventio nele strijdkrachten. Dit is een onderdeel van een nieuwe stra tegie, die onlangs besproken is op de in Brussel gehouden con ferentie van de Navo-minister- raad. De Amerikaanse minister van de fensie, Meivin Laird, heeft dit giste ren op ccn persconferentie in Was hington verklaard. Hij zei dat de strategische en tactische kernmacht van de VS aan de eisen des tijds voMoet en dat nu de nadruk moet word.en gelegd op verbetering van d-c conventionele strijdkrachten. Of de strategische en tactische kernmacht van de VS ook in de ko mende vijf jaar aan de omstandighe den aangepast zal blijven hing vol gens Laird alleen af van de uitbrei- i ding van het Russische rakettenpo- tentieel. In de komende jaren zal het duide lijk worden hoe groot de aanvals- kracht van de Russen en de Ameri kanen is, aldus Laird. In de nieuwe strategie komt de na druk te liggen op de veiligheid in West-Europa, nu de Amerikaanse troepen uit Azië worden teruggetrok ken. Deze strategie, gericht op ver- j mijding van oorlog en handhaving j van de vrede, wordt in Europa anders toegepast dan in Azië. In Europa handhaaft Amerika zijn troepenmacht als afschrikwekkend middel in verband met een eventuele militaire actie van de landen van het communistisch blok. In Azië daaren tegen trekken de VS hun troepen te rug en geven zij militair steun, opdat de Aziatische landen hun eigen man kracht kunnen gebruiken voor hun verdediging. Volgens Laird is de infiltratie van troepen uit Noord-Vietnam dit jaar veel geringer geweest dan in 1969. Alleen de infiltratie in Zuid-Laos is in 1970 toegenomen. De strategie is er onder meer op gebaseerd dat de geallieerde landen ook hun conventionele strijdkrachten zullen verbeteren. De VS zijn bereid de geallieerde landen in Azië en el ders met voorraden en materieel te steunen, maar de landen moeten zelf voor de militairen zorgen, aldus Laird. AMSTERDAM Vandaag zou de directie van Gerzons Modemagazijnen de lang ver wachte reorganisatiemaatregelen bekendmaken. De inhoud van de maatregelen is waarschijnlijk dat nog een aantal filialen zal worden gesloten en dat onge veer 100 personeelsleden, werk zaam op het hoofdkantoor te Amsterdam, moeten afvloeien. De sluiting van de filialen in Til burg en Leiden per 28 februari 1971 is eerder bekendgemaakt. Gerzon heeft verder filialen in Den Haag, Rotterdam, Arnhem, Eindhoven, Nij megen, Schiphol, Haarlem en Gro ningen. Het reorganisatieplan zou door de eigenaar van het bedrijf de Haag se handelaar in onroerende goede ren C. M. de Ruiter en de vak bonden zijn aanvaard. De afvloeiings regeling houdt in dat aanvullingen worden gedaan op de werkloosheids uitkeringen tot maximaal 100 pro cent. Werknemers beneden de 40 jaar krijgen de aanvulling ten hoog ste zes maanden. Voor werknemers tussen de 40 en 45 jaar is de termijn hen hoogste 18 maanden en van 45 tot 60 jaar 42 maanden. Mensen, die vijf jaar van hun pensionering af zijn, kun nen rekenen op bijstand tot pensio nering, wanneer geen andere baan meer wordt gevonden. Het nieuwe bestuur van Gerzon werd 25 november jl. benoemd. Het heeft hard gewerkt aan het opstel len van een plan om het steeds met verlies werkende bedrijf (ook dit jaar weer forse verliezen) gezond te maken. Postzegel is niet nodig ais op de envelop schrijft: Nieuwo Leidie Courant, Antwoordnummer 267. Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1