„INTERLAND" WERD FLOP .eeds profiteert van misstap Arsenal Nooit meer svp Gedevalueerd I Ton Sijbrands en Gantwang houden spanning er in Ger Lagendijk: Promotie als afscheid....?' Lillian Board overleden Roland Matthes sportman van liet jaar Totocijfers fa Moeite fa Opstellingen fa Driepunten fa Nek-aan-nek MBB NIEUWE LEIDSE COURANT ■it w m MAANDAG 28 DECEMBER 1970 H" had allemaal zo mooi kunnen zijn. De benefietwedstrijd voor de FBO viel echter volledig in duigen. Eerst door de negatieve houding van Feijenoord. Later door de eveneens weinig positieve houding van Ajax en PSV. Gevolg? Op het Zuiderpark kwam gisteren een „Nederlands elftal" op de grasmat, dat weliswaar wel wilde, maar er desondanks op geen enkele manier in slaagde tot een accep tabele vertegenwoordiging van het Nederlandse voetbal te komen. Laten we die wedstrijd tegen de „buitenlanders" maar zo snel mogelijk weer vergeten. En nooit meer herhalen DEN HAAG Het had allemaal zo mooi kunnen zijn, de laatste wedstrijd van het jaar tussen het Nederlands elftal en een team van buitenlandse voetballers spelend voor Nederlandse clubs. Al geruime tijd van te voren werd er met veel verwachting over deze wedstrijd gesproken; immers men zou nu eindelijk eens künnen zien wat al dat buitenlandse talent, dat wekelijks over onze velden draaft, gezamenlijk waard is. Daarnaast is het altijd leuk om het Nederlands elftal in een vriendschappelijk partijtje bezig te zien, want hoe minder er op het spel staat, des te beter kan de nationale voetbaltrotê uit de voeten, dat is in het verleden al herhaaldelijk bewezen. J Wllly Lippens, de „Eend", snelt langs „buitenlander" Cirankiwitz. Lippens zou later uitvallen. I AMSTERDAM De nek-aan-nek-race tussen onze landgenoot I Tonny Sijbrands en de Rus Gantwarg in het Suikerdamtornooi [duurt onverminderd voort. Zij hebben na negen ronden twee punten [voorsprong op ex-wereldkampioen Koeperman. Sijbrands. die na zes ronden één punt voorsprong op Gantwarg had I zag de Rus in de zevende ronde naast 1 zich komen. Gantwarg versloeg de Fransman Mostovoy, terwijl Sij brands niet verder dan remise kwam I tegen Hisard. In de achtste ronde be- I kempten Gantwarg en Sijbrands el- I kaar. Het duel-van-de-waarheid I eindigde in een salonremise. In de I negende ronde, gisteren gespeeld I klopte Sijbrands de Amerikaan Smith '.onder moeite, terwijl Gantwarg onze I landgenoot Drost op de knieën kreeg. I Dat lukte hem overigens eerst na vijf I uur dammen. Vijf punten Opmerkelijk waren de prestaties I van wereldkampioen Andris Andrei- I ko die oprukte naar de vierde plaats. 1 De Rus klopte achtereenvolgens Drost ■en Wiersma, tegen Baby Sy, die eer- f der van Koeperman had gewonnen, kwam Andreiko niet verder dan een puntenverdeling. Drost haalde uit de drie partijen slechts een punt (tegen Hisard). Wiersma behaalde twee punten (te- gen Cazemier en Hisard), terwijl Van der Sluis eveneens tot twee punten kwam (tegen Smith en Cazemier). Uitslagen Zevende ronde: Hisard - Sijbrands 1—1. Andreiko - Drost 20, Cazemier - Wiersma 11, Koeperman - Baba Sy 0—2, Smith - Van der Sluis 11, Gantwarg - Mostovoy 2«=0. Achtste ronde: Drost - Hisard 11, Wiersma - Andreiko 02. Baba Sy - Cazemier 11, Van der Sluis - Koe perman 0—2, Mostovoy - Smith 02, Sijbrands -"Gantwarg 1—1. Negende ronde: Koeperman - Mos tovoy 11, Andreiko - Baba Sy 11, Gantwarg - Drost 2—0, Sijbrands - Smith 20, Hisard - Wiersma .11, Cazemier - Van der Sluis 11. Stand I. Sijbrands en Gantwarg 14 pnt., 3. Koeperman 12 4. Andreiko en Baba Sy 10 6. Smith 9 7. Wiersma 8 8. Cazemier, Drost en Van der Sluis 7 II. Hisard en Mostovoy 5. Enfin, de voorgeschiedenis is be kend: Feyenoord, Ajax en uiteinde lijk ook PSV, zeiden nee tegen deze 'benefietwedstrijd en daarmee was deze match (zonder mannen als bij voorbeeld Cruyff, Israel en Kindvall) bij voorbaat gedeklasseerd tot een nog nauwelijks interessante kracht meting. Helemaal triest werd het voor de Vereniging van Contractspelers en de Federatie van Betaald Voetbal Orga nisaties (initiatiefnemers van deze wedstrijd) toen bleek dat de termo- meter zondag niet hoger dan —5 gra den Celsius zou komen. Het resultaat was uiteindelijk slechts 6500 kleu mende toeschouwers in het Zuider park. Een aanzienlijk deel van deze toeschouwers zal spijt hebben gehad dat het voetbal koos in plaats van schaatsen of een heerlijk middagje bij de kachel. Slechts het eerste half uur van deze match was interessant, men zag toen van het tn oranje gesto ken Hollandse team aantrekkelijk aanvallend voetbal, met als voor naamste gangmakers Pahlplatz, Schoenmaker, Couperus en de in Duitsland spelende Hollander Willy Lippens. •fa Kenderesi Het was aan het uitstekende kee perswerk van de Hongaar Kenderesi (reservekeeper van FC Twente) te danken dat Holland pas na een half uur de leiding kon nemen, toen Cou perus een gave actie van Pahlplatz over links met een droge knal af rondde. De "gastarbeiders" werden na deze treffer wat actiever en accurater in hun spel. wat acht minuten later al tot de gelijkmaker leidde via Jen sen. Met een 1—1 ruststand kon men een aardige partij voetbal in de twee- OOST BERLIJN De zwemmer Roland Matthes, Europees kampioen en wereldrecordhouder op de 100 en 200 meter rugslag (56.9 en 2.06.1) en de turnster Erika Zuchóld, tweevou dig wereldkampioene, zijn in Oost Berlijn gekozen tot Oostduits sport man en sportvrouw van het jaar 1970. Roland Matthes kreeg in de door een jeugdblad uitgeschreven enquêtë 152.933 stemmen. Hij had een ruime voorsprong op de atleet Wolfgang Nordwig, die enige weken het we reldrecord polsstokhoogspringen in zijn bezit had (5.46). Bij de dames was de tweede plaats ook voor een atlete: dé 33-jarige Ka rin Balzer, wereldrecordhoudster op de 100 meter horden met een tijd van 12.7 seconden. De ranglijsten zien er als volgt uit: heren: 1. Roland Matthes (zwemmen) 152.933 stemmen: 2. Wolfgang Nord wig (atletiek) 73.186; 3. Gerhard Grimmer (ski. noordse nummers) 58.780; 4. Christoph Hoehne (atletiek) 18.528. Dames: 1. Erika Zuchlod (turnen) 85.399 stemmen: 2. Karin Balzer (atle tiek) 73.955; 3. Gabriele Syfert (kunst- rijden) 72.107 4. Karin Janz (turnen) 71.665. DEN HAAG De uitslagen van de wedstrijden die zaterdag (Tweede Kerstdag) werden gespeeld voor de Engelse League en meetellen voor sporttoto 24 zijn: Arsenal - Southampton 00 Blackpool - Burnley 11 Coventry - West Bromwich 11 Crystal Palace - Chelsea afgelast (vervangende uitslag 2) Derby County - Manchester United 4—4 Ipswich Town - Tottenham afgelast (verv uitsl 3) Leeds United - Newcastle 30 Liverpool - Stoke City 0—0 Machester City - Huddersfield 11 West Ham - Nottingham afgelast (verv uitsl 3) Wolverhampton - Everton 20 Sheffield Leicester 21 Sunderland - Middlesbrough 22. Een juist ingevulde kolom ziet er als volgt uit: 3-3-3-2-3-2-1-3-3-3-1-1-3. de helft verwachten, dat is er echter geen moment uitgekomen. Zonder enig systeem werd er na rust door beide ploegen gevoetbald. Dat de bui tenlanders zich uiteindelijk het koel- bloedigst toonden in het benutten van de kansen was min of meer een ver rassing, maar zal het publiek nauwe lijks een kater hebben bezorgd. Het waren vooral de Spartanen Kowalik en Kristensen die hun marktwaarde wilden onderstrepen; laatstgenoemde had geen enkele last met het bevro ren veld en liet met wervelende ac ties zien dat hij op het moment de gevaarlijkste linksbuiten in Neder land is. Vooral Drost had moeite met Kris tensen, het was dan ook aan een fout van deze Twentespeler te danken dat Nagy na 60 minuten 12 kon scoren. Toen Harald Berg een kwartier voor tijd er 13 van maakte, was de lol er eigenlijk af. Nederland bleef het in individuele acties zoeken, de twee ge vaarlijkste aanvallers, Pahlplatz en Lippens, waren echter al vervangen door Visser en Graaumans, hierdoor kwam er nog minder verband in de aanvalslinie van het Hollandse team en ontstonden er eigenlijk nauwelijks meer kansen. Het was zondermeer een cadeautje van scheidsrechter Lau van Ravens dat. Schoenmaker in de laatste minuut nog een strafschop mocht nemen; hij gaf de score voor Holland een iets vriendelijker aan zien (23), maar talloze Hagenaars waren toen al op weg naar warmer oorden. De opstellingen waren: Nederland: Schrijvers (Thie), Drost, Mansveld, Schrijvers, Vos, Van der Vall, Schoenmaker, Pahlplatz (Visser), Brouwers, Couperus en Lippens (Graaumans). Buitenlanders: Kenderesi, Gardase- vic, Ernst, Ciric (Jelinek), Szefer, Berg, Kowalik, Nagy, Fernandez, Jensen (Mraz) en Kristensen. Ger Lagendijk op zijn praatstoel: of beter zijn voetbalstoel. Druk gesticulerend doet hij zijn betoog. 9 De 28-jarige Russische gewicht- heffer Vassili Alexejev heeft op tweede kerstdag het wereldrecord tweehandig drukken in de categorie super-zwaargewicht verbeterd en ge bracht op 222 kilogram. In Nye Lamer, een dorpje onder Wolvega, is op tweede kerstdag de eerste kortebaanwedstrijd op natuur ijs gereden. Winnaar werd Piet de Boer uit Jellum die in beide finale- ritten zegevierde over Anne Brouwer (Oude Horne). In Presov is een begin gemaakt met het tornooi om het Europees kampioenschap ijshockey voor junio ren. In de eerste wedstrijd versloeg titelverdediger Rusland West-Duits- land met 12—0 Wim van Hanegem, met modieuze pet, verrichtte gisteren in het Zuiderpark de aftrap van de wedstrijd tussen „Ne derland" en „buitenlanders". Van Hanegem deed dat uit solidariteit met de initiatief- MÜNCHEN De Britse atlete Lillian Board, die enkele weken geleden in een wanhopige poging genezing te vinden van maag kanker naar Duitsland reisde, is op tweede kerstdag in de univer siteitskliniek van München overleden. Haar ouders waren aan het sterfbed aanwezig. Tweelingzuster Irene en haar verloofde David Emery hadden enkele uren eerder het ziekenhuis ver laten om wat te slapen. De 22-jarige atlete was maandagavond in grote haast vervoerd van de Ringbergkliniek van Dr. Josef Issels naar de universiteits kliniek van München. Daar werd zij geopereerd door dr. Rudolf Zenker, de chirurg, die de eerste harttransplantatie in West-Duitsland heeft verricht. De operatie, die woensdag plaatsvond, zou zonder complicaties zijn verlopen. Op de avond voor kerstmis echter geraakte Lillian Board in een coma waaruit ze niet meer ontwaakte. Dr. Zenker en dr. Issels hebben in het verleden openlijk kritiek uitgeoefend op eikaars methoden om kankerpatiënten te behandelen. Toch stemden beiden erin toe samen te werken ten einde het leven van Lillian Board te redden. Hun inspanningen waren tevergeefs. LONDEN Zeven gelijke spelen. Alsof men er in Enge land weet van had dat de Ne derlandse sporttoto tijdens kerstmis op de Engelse-wedstrij den speelde. Daarnaast hadden de heren in Den Haag'voor de vervangende uitslag van een niet gespeelde wedstrijd naar een drie gegrepen, zodat de even tuele „dertien goed-dader" acht- kruisjes in de kolom van de ge lijke spelen heeft moeten zetten De Britten droegen ongetwijfeld de grootste verantwoordelijkheid voor die uitbarsting van onbesliste duels. Maar er kwamen excuses. Uitgere kend enkele van de medekoplopers (Chelsea en Tottenham) zagen hun wedstrijden afgelast. In de omgeving van Londen speelde slechts een ver eniging: Arsenal op het verwarmde Highbürv tegen Southampton: uit slag: hoe kan het anders een ge lijkspel: 00. Leeds United profiteerde door via een zege met 30 op New Castlc 'Tnited de voorsprong aan kop tot drie punten uit te breiden. 46.750 Toeschouwers de Britten zijn in dat soort dingen erg precies waren hoogst voldaan over het optreden van de koplopers, die voor hun productie twee strafschoppen nodig hadden. Beide werden benut door Giles. Het derde doelpunt was van Allan Clarc- ke. Met 39 punten uit 24 wedstrijden heeft Leeds thans drie punten meer dan Arsenal, dat een wedstrijd min der heeft gespeeld. Tony Book, aan voerder van Manchester City of freerde Huddersfield Town een kerst kalkoen in de vorm van een schot in "igen doel. International Colin Bell moest er aan te pas komen, om de schade althans gedeeltelijk te beper ken. Maar het gelijke spel, dat aldus ontstond werd toch als teleurstellend voor het thuisspelende Manchester City ervaren. Bovendien schreef de scheidsrechter de namen op van Francis Lee en Brian Greenhalgh, een handeling, die niets met boxing- day te maken had. Manchester United, dat drie dagen eerder uit de halve finales van het tornooi om de League-cup was ge wipt door derde divisieclub Aston Villa, zorgde in de uitwedstrijd tegen Derby County voor een onvervalste thriller. Acht doelpunten...maar aan het eind overheerste de kerstgedachte weer. Gelijkspel: 44. Dat kwam tot stand na een achterstand van 0—2 en een voorsprong van 3—2, waarbij de drie United-doelpunten in vier minu ten tijds werden gescoord. In de Schotse eerste divisie zetten Aberdeen en Celtic hun nek-aan-nek- race voort. Aberdeen behield de voorsprong van een punt door een overwinning met 40 op Airdrie. Celtic, dat de internationals Billy McNeil en Jimmy Johnstone buiten de ploeg had gelaten won met 30 van Morton. Steve Chalers vierde zijn eerste optreden in de competitie met twee doelpunten, terwijl Willie Wal lace het derde voor zijn rekening nam. RIDDERKERK Het is goed toeven in „Huize Lagendijk" in Ridderkerk. Amper binnen serveert charmante Jannie heer lijk geurende, kerverse koffie, drentelen peutertjes Linda en Joyce speels rond in de nog in'kerstsfeer gehulde woonkamer en nestelt „Vader Ger" zich op zijn praatstoel. Of beter: zijn voetbalstoel. door ROB HARTOG Ger Lagendijk, 29 jaar oud en via tal van omzwervingen, waaronder zelfs een Amerikaans avontuur, be land op eindstation Hermes DVS, is bezeten van voetbal. De vlot pra tende uiterst realistische Icanthalf van de Schiedam se tweede divisio nist komt er dan ook rond voor uit dat hij het „rot" vindt aan het eind van het seizoen zijn voetbalschoe nen definitief aan de wilgen te hangen. „Maar", stelt hij nuchter, „mijn werk als verzekeringsinspecteur vergt te veel van me om nog langer betaald voetbal te blijven spelen. Dat wil niet zeggen dat ik me hele maal uit de voetballerij ga terug trekken. Ik begeleid momenteel de zaterdagsectie van IFC uit Hen- drik-Ido-Ambacht. Machtig leuk. Dat blijf ik volgend seizoen dan ook nog doen". Promotie? Ger Lagendijk is bezig aan zijn laatste seizoen in de betaalde sec tor. Een goed seizoen. Wanneer iemand een blik op de ranglijst van de tweede divisie werpt ziet hij dat Hermes DVS samen met PEC op een gedeelde tweede (promotie) plaats staat. Promotie naar de eer ste divisie als afscheid voor Ger Lagendijk „Ja", antwoordt hij zonder blikken of blozen, „we pro moveren dit jaar. Gegarandeerd". Waarom? „Hermes speelt goed voetbal. Voor tweede divisie-be grippen tenminste. Vorig jaar ging het al lekker. In de ivinterperiode vergokten we echter onze promotie kansen. Dat gebeurt ons dit jaar niet meer. Doodeenvoudig omdat we in vergelijking met vorig jaar veel sterker geworden zijn. Vooral aanvallend. We zijn niet langer meer afhankelijk vun alleen Kees van Kooten. Ook de van RVC over gekomen Mede Ruis kan doelpun ten maken. Daarom geloof ik beslist niet dat we nu de velden zwaarder worden zullen wegvallen. Daar staat onze conditie trouwens ook borg voor". Het succes van Hermes DVS is terug te voeren naar één man: trai ner Joop Castenmiller. Lagendijk: „Wat Castenmiller hier heeft ge presteerd grenst aan het ongelofe lijke. Vooral in mentaal opzicht. We zijn allemaal, stuk voor stuk zelf bewuster gaan voetballen. Casten miller heeft ons geloof in eigen kunnen aangepraat. Maar niet al leen dat. We zijn oneindig veel be ter gaan voetballen, terwijl we ook in taktisch opzicht gegroeid zijn. Joop Castenmiller is gewoon een kei van een trainer. Hij heeft veel weg van Ernst Happel. Hij volgt de trainingen van Feijenoord ook heel regelmatig. Domweg om bij te blij ven. Er is alleen één groot verschil natuurlijk: Happel werkt met full- prjofs, Castenmiller met semiprofs. Daarom kan hij niet zo hard. zijn als Happel". ■Jï Sober Hermes DVS: een van de weinige betaalde verenigingen in Nederland waar nog niet met rode cijfers ge werkt wordt. Het beleid is de laat ste jaren strikt sober geweest. Tot ongenoegen van een groot aantal supporters. Lagendijk verdedigt het beleid van zijn bestuur echter: Hermes wordt bijzonder verstan dig bestuurd. Wij kunnen ons nu eenmaal geen bokkesprongen ver oorloven. Toch gebeurt er wat bij Hermes. Neem nu dit seizoen eens. We draaien lekker. Het bestuur haaft dan ook prompt op verzoek van Castenmiller een punten-pre- mie-systeem ingevoerd, ivat de club tot nu toe toch altijd nog zo'n drie duizend gulden extra heeft gekost. Voeg daarop de manier waarop wij uitreizen maken. Gezellig met el kaar eten na afloop enzovoort. Werkelijk, het bestuur doet on danks beperkte middelen alles om het ons zo goed mogelijk naar de zin te maken. Een paar weken geleden nog zijn we met alle con tractspelers op kosten van de club naar Sparta-Bayern München ge weest. Dat zijn allemaal dingen die er bij de spelers in gaan als koek. Het is niet voor niets zo dat geen enkele contractspeler Hermes zou willen ruilen voor een andere club uit de tweede divisie". Droom Promotie naar de eerste di visie. Ger Lagendijk raakt er niet over uitgepraat. „Het zou een geweldig slot vpn mijn carrière zijn. En geloof me: het lukt. Ik heb er laatst zelfs van gedroomd Herinnering aan zijn Amerikaanse avontuur. Ger Lagendijk (rechts) op de foto met Puskas, de befaamde Hongaar. Puskas was trainer in het trainingskamp in Spanje waar Ger Lagendijk vijf maanden vertoefde alvorens hij naar Amerika ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9