Israël wil vredesoverleg in New York hervatten Gespannen sfeer onder chauffeurs RUSTIG BESTAND IN VIETNAM Zeegevecht bij Korea Lekke voorraadtank vervuilt rivier Amer met tonnen olie Kabinet zou vandaag besluit nemen Religieuze partij staakt haar verzet Egypte eist begin van terugtrekking Catastrofe voor pluimveehouders Een rustige kerst in heel de wereld Subsidies woningbouw verhoogd Man overboord - Harwichboot vertraagd Nieuwe verdachte in taxi-moord? Willem v. d. Berg overleden 7 MAANDAG 28 DECEMBER 1970 Jarring f BARNEVELD B. en W. van Bar- [neveld hebben de minister van land- [bouw in een telegram meegedeeld, |dat de pseudo-vogelpest in veel jjluimveebedrijven en de sluiting van Duitse grens voor de export van eren een catastrofe dreigt te veroor- kaken voor pluimveehouders. De prij- jen van de Barneveldse eierenmarkt zijn als gevolg van de invoerstop in Duitsland nog weer lager dan in de laatste weken. Volgens B. en W. van Bameveld sstaat er onder de pluimveehouders rote ongerustheid, onder meer door [de onzekerheid over de vergoedingen, die de boeren van de veeartsenijkun- dige dienst zullen ontvangen wanneer het zieke pluimvee geslacht wordt. JERUZALEM Het Israëlische kabinet zou vandaag vrywel zeker besluiten tot hervatting van de indirecte vredesbesprekingen met Egypte en Israël onder leiding van VN-bemiddelaar Jarring. Het laatste obstakel werd gisteren verwijderd door de Nationale religieuze party, de op een na grootste partner in het coalitiekabinet. Zij verwierp een motie van militante jongeren, waarin verzet tegen terugkeer naar overleg werd bepleit. Er werd een compromis-resolutie aanvaard, waarin het de door de NRP geleverde ministers mogelijk wordt gemaakt, in het kabinet niet te gen hervatting van vredesbesprekin gen te stemmen. Tevoren had de grote Arbeiders partij zich met algemene stemmen voor hervatting uitgesproken. Ver wacht wordt, dat de definitieve be slissing van het kabinet pas morgen officieel bekend wordt, als het parle ment bijeenkomt. De vredesbesprekingen waren in augustus te New York begonnen, na dat een wapenstilstand van drie Amerikaanse soldaten op de ochtend van Eerste Kerstdag hij Hué, Viet nam. Het Amerikaanse Rode Kruis had gezorgd, dat deze frontsoldaten pakjes ontvingen tijdens het kerstbestand van 24 uur, dat overigens niet geheel incidentloos verliep. SAIGON Van officiële Ame rikaanse en Zuidvietnamese zij de is meegedeeld, dat tijdens het Kerstbestand van 24 uur 81 „door de vijand veroorzaakte inciden ten" zijn voorgekomen. Hierbij kwamen 30 soldaten van het na tionale bevrijdingsfront en 17 Zuidvietnamese militairen om het leven. Gewond werden 53 Zuidvietnamese militairen en vier Amerikanen. Volgens een Amerikaanse woordvoerder was dit het rustigste Kerstbestand, dat de Amerikanen hebben ge kend. j Ongeveer twee uur voor het ingaan van het bestand verloren negen Ame rikaanse militairen het leven en wer den negen anderen gewond toen Amerikaanse artillerie per ongeluk op eigen stellingen schoot. President Nixon heeft op tweede Kerstdag de geleidelijke verminde ring gelast van het gebruik van alle ontbladeringsmiddelen in Vietnam. T,een het voorjaar zou het gebruik geheel moeten zijn gestaakt. Het ge bruik zal nu beperkt worden tot de grenzen van de Amerikaanse veilig heidszones en volkomen onbewoonde gebieden. maanden tussen Israël enerzijds en Egypte en Jordanië anderzijds was ingegaan. Al na de eerste gespreksronde trok Israël zich terug, omdat Egypte nieu we raketinstallaties langs het Suez- kanaal bleek te bouwen. De voor waarde, dat de bouw ongedaan moest worden gemaakt, heeft Israël nu blijk baar laten varen. Verwacht wordt, dat Israël garan ties heeft verkregen. Hiertoe behoren verzekeringen van Amerikaanse mili taire en economische hulp en toezeg gingen dat tijdens de besprekingen geen druk op Israël wordt uitgeoe fend. Voordat het Israëlische besluit be kend werd verklaarde een Egyptische woordvoerder, dat zijn land na 4 fe bruari het bestand langs het' Suez- kanaal niet meer in acht zal nemen, tenzij met de Israëlische terugtrek king uit de bezette gebieden een begin is gemaakt Na afloop van het bezoek van Egypte's vice-president Aly Sabry aan Moskou heeft de Sowj et-Unie er in een communiqué weer de nadruk op gelegd, dat haar politiek van hulp verlening aan Egypte onwrikbaar is. Volgens woordvoerders van de Pa lestijnse verzetsbeweging heeft het Jordaanse leger vrijdag en zondag urenlang stellingen van Palestijnen bij Akraba, 25 km ten zuiden van Amman, beschoten. BETLEHEM In de hele wereld is kerstmis rustig gevierd zoals in jaren niet het geval geweest is. Dat gold ook voor de voornaamste span- ningsgebieden, Vietnam en het Na bije Oosten. Bijna 20.000 pelgrims en toeristen waren naar Betlehem gekomen om het kerstfeest te vieren in de ge boorteplaats van Christus. Op de dag voor kerstmis werd er in Betlehem een handgranaat ge gooid, kennelijk door Arabische guerrilla's. Niemand raakte gewond, maar wel was het incident in deze dagen een symbool van het droevige verhaal van de onopgeloste crisis in het Nabije Oosten. De explosie deed zich voor op eni ge afstand van de kerstfeestvieringen op het Kribbeplein in het centrum van Betlehem. De granaat werd ge gooid naar een voorbijrijdende Israë lische personenauto. HAARLEM De vijftienjarige Gerard V. heeft donderdagmorgen in zijn ouderlijke woning aan de Wa genweg in Haarlem, toen hij met een geweer aan het spelen was, zijn der tienjarige vriend Henrico N. in de bórst geschoten. Het slachtoffer is ge opereerd en de kogel is verwijderd. Zijn toestand was donderdagmiddag vrij redelijk. DEN HAAG Minister Schut heeft de jaarlijkse bijdrage voor te bouwen huur- en eigen woningen met ingang van 1 januari verhoogd. Het subsidieniveau zal ongeveer 200 gul den hoger liggen dan in 1970. Een aantal gemeenten uit de twee de klas wordt ingedeeld in de eerste, hetgeen een verhoging van de subsi diebedragen betekent. Voor huurwoningen mag de som van de huur en de vastgestelde bij drage in het eerste jaar niet meer dan 10.5 procent van de stichtings- kosten bedragen. De extra bijdrage voor te bouwen bejaardenwoningen wordt verhoogd van 250 tot 400 per jaar, voor ver zorgingstehuizen voor bejaarden is dit bedrag voor het eerste jaar van 1350 per bed verhoogd tot 1450. Voor experimentele woningbouw plannen kan een extra jaarlijkse bij drage worden verkregen van gemid deld 250 per woning voor het eerste jaar. Voor woningwetwoningen kan het bedrag van de toe te kennen rijkslening met gemiddeld ƒ3500 per woning worden verhoogd (thans ƒ3000), indien het experimentele ka rakter daartoe aanleiding geeft. Voor woningwetwoningen die op grond van de gewijzigde subsidiere geling tot stand komen, zal het rijk hogere normbedragen voor onder houdskosten en algemene beheers- en administratiekosten in aanmerking nemen. SANTIAGO De Franse schrijver Regis Debray, die woensdag door Bo livia werd vrijgelaten, is in de Chi leense hoofdstad Santiago aangeko men. De Chileense regering had een speciaal vliegtuig beschikbaar gesteld voor hem, de Argentijnse schilder Ci- ro Bustos en vier andere vrijgelaten gevangenen. HOEK VAN HOLLAND De lijn- boot Hoek van Holland naar Harwich St George heeft in de nacht van don derdag op vrüdag enige vertraging opgelopen omdat een bemanningslid overboord was gevallen. Door nog on bekende oorzaak raakte de 21-jarige Engelse matroos Keith Labbenham te water, toen het schip tussen 'de pieren bij Hoek van Holland voer. Na een kwartier zoeken viste de bemanning van een Europoortsleper van L. Smit en Co. de matroos uit het ijskoude water. De Engelsman werd in Hoek van Holland aan wal gezet, waar eerste hulp werd verleend. Hij werd vervol gens overgebracht naar het havenzie kenhuis in Rotterdam. De artsen con stateerden dat zijn toestand niet ern stig was. HONGKONG Het Noordko- reaanse persbureau heeft meegedeeld, dat zaterdag Amerikaanse en Noord- koreaanse patrouillevaartuigen in Noordkoreaanse wateren slaags zijn geraakt. Volgens het bureau werden de Noordkoreaanse schepen met mortier- rw.T granaten bestookt. Ook vliegtuigen jF^ig zouden aan het gevecht hebben deel- U;k|F genomen. p5|§ Washington heeft ontkend, dat op Noordkoreaanse schepen zou zijn ge vuurd. Ook zouden geen vliegtuigen zijn ingezet. Van Zuidkoreaanse officiële zijde is bekendgemaakt, dat schepen van de Zuidkoreaanse marine pn kustbatte- rijen een Noordkoreaanse poging hebben afgeslagen een Zuidkoreaanse vissersboot in de Japanse Zee op te brengen. De boot zou machineschade hebben gehad en zijn afgedreven. Mr. Pieter van Vollenhoven fotografeerde zelf zijn zoon prins Bernhard, die Eerste Kerstdag één jaar it geworden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het onder zoek naar de moord op de Rot terdamse taxichauffeur J. Dijks man heeft een nieuwe arresta tie opgeleverd. De politie hield in de nacht van Eerste op Twee de Kerstdag een 24-jarige Rot terdammer aan. De vier Zuid- slaviërs de aanvankelijk door de politie werden vastgehouden moesten worden vrijgelaten om dat vast is komen te staan dat zij niets met de dood van de taxi chauffeur te maken hebben ge had. Het Rotterdamse straatbeeld werd zaterdagmorgen beheerst door een im- De voorraadtank van de Amercentrale, die gisteren openscheurde, waar door 16.000 ton zware stookolie wegstroomde. De Westduitse consul Eugen Schaeffer Beihl is op Eer ste Kerstdag onverwachts vrijgelaten door de Baski- sche nationalisten, die hem hadden ontvoerd in ver hand met het proces in Burgos. In Biarritz werd hij hartelijk verwelkomd door vrouw en dochter. Dezelfde dag nog is hij teruggekeerd naar zijn standplaats San Sebastian in Spanje. GEERTRUIDENBERG Bij na duizend ton stookolie bedekt sinds gistermorgen de rivier De Amer tussen Geertruidenberg en Drimmelen. De olie is af komstig van een der vier voor- raadtan'is van de provinciale Noordbrabantse elektriciteits centrale bij Geertruidenberg, die gistermorgen door onbeken de oorzaak scheurde. Rond de tanks ligt een dijk, die in dergelijke gevallen de olie zou moeten tegenhouden. De dijk kon de druk van de oliestroom echter niet weerstaan en brak. Een deel van de olie is opgevangen in de put, waar in de tanks zijn gebouwd. Als gevolg van de temperatuur heeft de olie, die al zeer dik is, een I bijna vaste vorm gekregen en drijft in schollen op de rivier. Geprobeerd wordt de oliekoek door j stoom en heet water enigszins vloei baar te maken en dan op te zuigen. 1 Als dat niet lukt wordt met behulp van zuigers de rest weggebaggerd. De oliebestrijdingsdienst van het tank- en scheepsschoonmaakbedrijf Booij uit Rotterdam stuurde er drie schepen naar toe. Ook Rijkswater- AMSTERDAM Vorige week is in Amsterdam op 84-jarige leeftijd overleden H. van den Eerg, oud hoogleraar en directeur van de Rijks- akademie van beeldende kunsten in Amsterdam. Prof. Van den Berg verwierf be kendheid als kunstschilder. Werk van hem bevindt zich in het Haagse ge- meentemeuseum, het Singermuseum in Laren en museum Boy mans-van Beuningen in Rotterdam alsmede musea in Boedapest en Triëst. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. staat verleende met een schip assisten tie bij het schoonmaken van de ri vier. Sinds de afsluiting van het Haring vliet stroomt De Amer nauwelijks meer, waardoor de olie zich niet ver der verspreidt. Om eventuele ver spreiding toch tegen te gaan en om havens en dergelijke te beschermen tegen de olie heeft Rijkswaterstaat een soort drijvende hekken in de ri vier gelegd. In de electriciteitsvoorziening is geen stagnatie opgetreden. Gina Lollobrigida, na een lang verblijf in Amerika, bracht in Rome de feestdagen met haar zoon Milko door. Hier wordt zij op het vliegveld door Milko af gehaald. posante stoet taxi's die vanaf het Dijkzigtziekenhuis vertrok. Vooraf gegaan door motoragenten zette de massale stoet, gevormd door zeker 350 tari's, zich in beweging. Het verkeer werd volkomen stil gelegd bij het passeren van de rouwstoet die een lengte van ongeveer 6 kilometer had. Uit alle delen van bet land waren taxichauffeurs naar Rotterdam ge komen om de laatste ter te bewijzen aan him vermoorde collega. Taxidele gaties uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Eindhoven zorgden samen met hun 500 Rotterdamse collega's voor een indrukwekkende plechtig heid. Alle antennes van de taxi's evenals trouwens van de begeleidende politie voertuigen, waren voorzien van een rouwlint. Tijdens de ruim twee uur durende plechtigheid was in Rotter dam geen taxi te krijgen, behoudens voor spoedeisende gevallen. Bij crematorium Tegen half elf arriveerde de stoet by het crematorium, waar de kist met het stoffeiyk overschot naar binnen werd gedragen. Onder het ten gehore brengen van De Heer is myn Herder werd de kist in het crematorium neergezet. Omstreeks elf uur waren ook de laatste taxichauffeurs bij het crema torium gearriveerd. Onder doodse stilte sprak hierna de zwager van de vermoorde taxichauffeur een woord van dank aan het adres van alle taxi chauffeurs. Hij zei onder meer: „Over enkele dagen begint een nieuw jaar. Ik wens u boven alles een veilig jaar toe." Nadat de kist onder de tonen van „Boven de sterren" uit het gezicht was verdwenen trokken ongeveer 1000 taxichauffeurs voor het laatst langs de grafkransen. De massale stoet trok vervolgens naar Overschie, waar de weduwe van de heer Dijksman woont. Hier volgde een ontroerend schouwspel toen de broer en de zwager van de vermoorde heer Dijksman elke chauffeur die meegereden had in de rouwstoet per soonlijk de hand drukten. Vanuit het portaal van de flat sloeg mevrouw Dijksman deze plechtigheid gade. In Rotterdam is de spanning in de taxiwereld tot het uiterste gestegen hangende het onderzoek naar de dood van collega Dijksman. Deze spanning dreigde donderdag tot uitbarsting -4 komen toen een taxichauffeur bij een café op de Oude Binnenweg in moei lijkheden raakte met enkele Joego- slaven. De taxi was ontboden maar bij het voorrijden wensten zij er geen gebruik van te maken. Toen de chauffeur eiste dat tenmin ste het voorrygeld voldaan zou wor den dreigde er onenigheid. De chauf feur vroeg hierop via de mobilofoon om assistentie. Tientallen collega's snelden toe en legden een kordon rondom het bewuste café. De politie kon slechts met veel moeite een tref fen voorkomen. Na dit incident, waarbij opnieuw Joegoslaven betrokken waren, is min of meer afgesproken dat er geen Joe goslaven meer vervoerd zullen wor den. Of dit door de vrijlating van de vier Zuidslaven inmiddels is veran derd is niet bekend. Tekenend voor de gespannen sfeer is een uitspraak van een directielid van de Taxi Telefoon Centrale die hoopte dat de ware dader spoedig ge- j pakt wordt, omdat het niet uitgeslo ten is dat misschien een onschuldige door gespannen taxichauffeurs te pakken genomen zou kunnen worden. Onderzoek Het onderzoek naar de dood van de heer Dijksman lykt op een dood spoor te zyn geraakt. Zaterdag werd via de televisie om ooggetuigen ge vraagd. Dit leverde zes tips op die evenwel nog niet door de recherche gebruikt konden worden. De politievoorlich- tingsdienst kon vanmorgen nog wei nig meedelen over de gearresteerde Rotterdammer. Zondagmorgen arresteerde de po litie weliswaar een 22-jarige disc- jockey H. K. R. op verdenking van diefstal en verboden wapenbezit. Of deze man iets uitstaande heeft met de moord op de taxichauffeur is te betwijfelen. „Het is duidelijk dat ge vraagd zal worden waar hij in de bewuste nacht van de moord is ge weest", zo deelde de poli tie-ppers- voorlichting mee. Verdere bijzonder heden ontbreken echter nog. De man is geen onbekende van de politie. Hij heeft enkele gewelddelicten op zijn naam staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7