Kamer wenst hogere soldij Mr. Biesheuvel reageert: Nieuwe politieke situatie MinisterGeen intieme vragen bij volkstelling Nog meer over horen en zien op de feestdagen Amendement-Maenen aanvaard MEI Jongeren betreuren besluit van PvdA KO YAN DIJK DISC-JOCKEY 470 546 BEZENCON VOLGT J. B. BROEKSZ OP IN UER DONDERDAG It DECEMBER 1970 Een gedetineerde herenigd met vrouw en twee zoons na gisteren teruggekeerd te zijn uit het ge vangenkamp -Leros, in Piraeus, Griekenland. Volgens een aan kondiging van de Griekse pre mier zijn gisteren 102 gevange nen vrijgelaten. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich woensdagmid dag geschaard achter het amen- dement-Maenen (KVP),' waarin wordt aangedrongen op een ver hoging van de wedde voor dienst plichtigen met ingang van medio 1971 met 25 gulden per maand. Aanvaarding van dit voorstel was dinsdag door minister W den Toom ernstig ontraden. Vrij wel algemeen legde de Kamer dit advies naast zich neer en bij overgrote meerderheid werd het voorstel tot wedde-verhoging door de Kamer aangenomen. De AR-fractie sprak zich uit tegen aanvaarding, evenals de fractie van de Boerenpartij, de Groep-Harmsen en de onafhankelijke mr. Kronen burg. Van de KVP-fractie stemden tegen dit amendement de heren Peij- nenburg. Van Koevorden, Nooten- boom, Krosse en Van Thiel; van de CH-fractie spraken zich uit tegen aanvaarding mej. Haars en W. Schol ten. Aanvaarding van het amendement- Maenen betekent dat er in 1971 voor de bezoldiging van de dienstplichti gen 7,5 miljoen gulden meer moet worden uitgetrokken, terwijl op jaar basis voor de volgende jaren 15 mil joen gulden beschikbaar moet komen. Bij de eindstemming over de defen sie-begroting werden vijf moties ver worpen en werden drie moties aange nomen. De motie-Kikkert (CHU), waarin de regering wordt gevraagd ohi uiterlijk 1 maart van het volgend jaar een beslissing te nemen over een uitkering van 6 gulden per dag aan de Konjnklijke Marechaussee in het kader van de bijstandsverlening, werd door de Kamer zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De fracties van de PSP en CPN verkregen de aantekening tegen dit voorstel te hebben gestemd. Door aanvaarding van de motie-Vonhoff (VVD) werd vastgelegd als het oor deel van de Kamer, dat het redelijk en billijk is, dat alle leden van het wapen van de Koninklijke Mare chaussee in aanmerking komen voor deze extra uitkering en niet alleen die leden van het korps, die daadwer kelijk bijstand hebben verleend. AMSTERDAM De jongerenorga nisaties van KVP en CHU betreuren het, dat de PvdA een regeringscoali tie met de christen-democratische partijen bij voorbaat uitsluit. In een verklaring zeggen de dagelijkse be sturen van KVP-JG en CHJO, dat de uitspraak van de PvdA een klap in het gezicht is van diegenen in de christelijke partijen die hoopten op een constructieve samenwerking van socialisten en christen-democraten. De KVP- en CHU-jongeren zeggen dat de christen-democratische par tijen nu alleen moeten proberen hun urgentieprogram uit te voeren. „Wan neer de juiste figuren aan de uitvoe ring van het gezamenlijk program worden gezet, hebben wij daar ver trouwen in, al blijft het jammerlijk dat de PvdA nu tot in lengte van dagen gedoemd is een soort socialis tische SGP te worden: getuigende so cialisten, vreemd aan de werkelijk heid en alleen maar pratend in de wetenschap d at zij hun stellingen voorlopig niet in politieke daden hoe ven om te zetten", aldus de verkla ring. KAMER AKKOORD Meer opcenten motor rijtuigenbelasting DEN HAAG De verhoging van de opcenten van de motorrijtuigenbe lasting met ingang van 1 februari 1971 heeft woensdagmiddag bij de Tweede Kamer instemming gevonden. De fracties van de CPN en de eenling Kronenburg stemden tegen. Thans zijn de opcenten 134 met een maximum van 172 gulden per jaar. Zij moeten worden 174 met een maximum van 224 gulden. De opcen ten worden gestort in het Rijkswe genfonds, van waaruit de aanleg van het rijkswegennet wordt bekostigd. In het fonds wordt ook een bijdrage uit de algemene middelen gestort. Minister drs. J. A. Bakker van ver keer en waterstaat deelde mee dat op 1 januari 1971 480 km autosnelweg in uitvoering zal zijn. Hij verwacht dat op 1 augustus 1971 van het in 1968 opgestelde rijkswegenplan 530 km weg gereed zal zijn. De Engelse premier Heath diri geert tijdens de jaarlijkse kerst zang in Broadstairs, Kent. Heath was in 1930 een der initiatiefne mers voor een jaarlijks kerst concert in Broadstairs. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Door de verklaring van het dagelijks bestuur van de PvdA is een geheel nieuwe situatie (ontstaan, zo reageerde gisteren mr. B. W. Biesheuvel, fraktieleider in de Tweede Kamer van de ARP Op het feit, dat de PvdA de deur voor de confessionele partijen heeft dichtge smeten. De nieuwe situatie zal worden be sproken door het partijbestuur van de ARP en dan "komt er een welo verwogen standpunt", aldus mr. Bies heuvel. CHU-fraktielèider Mellema noemde de verklaring van het PvdA-bestuur 968 Onbeschaafd (2) In de laatst-uitgezonden Vuist van Willem Duys werd een voortreffelijk pleidooi gehouden tegen vivisectie. Maar waarom gebruikte deze man zo'n afschuwelijke taal? Dat de betrokkene zo spreekt is zijn goed recht want elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Maar laten we de kijkkast, die een stuk van onze huis kamer is geworden, niet gebruiken om stoer te willen doen. Dat ik niet de enige ben die aanstoot neemt, bleek wel tijdens het gesprek met de heer Walden die het taalge bruik afwees en daarvoor applaus uit de zaal kreeg. Het zou te wensen zijn dat de minister alleen gekuiste taal voor radio en televisie toestond. ROTTERDAM J. D. Brake! Belastingen (3 Ik ben het geheel eens met de heer Kraus. Nog dezer las ik dat wij als klein land glansrijk op de eerste plaats staan van de hulpverlenende landen, maar dat er toch naar een groei van acht procent van het natio nale inkomen wordt gestreefd in plaats Vjan zes procent Minister Udink, alsmede KVP, CHU en ARP, achten deze verhoging tot f5 800 miljoen in vier jaar ..een moe dige daad". Naar mijn oordeel is dit een uiterst onverantwoordelijke daad, want dit bedrag betreft belasting, die door nog zwaardere druk van de be lastingbetalers moet worden verkre gen. De grote massa weet niet. dat van die enorme bedragen aan ontwikke lingshulp bestellingen aan de Neder landse industrie en het bedrijfsleven worden gegeven, dat deze industrieën winsten maken en dat de fiscus weer haar (belangrijk) deel opeist. Het mes snijdt hier dus voor de fiscus van twee kpnten Doch van de gemaakte wins ten ontvangt de belastingbetaler niets. Die mag en die moet wij leven vrij. wij leven blij alleen steeds meer belasting betalen. Als de genoemde ministers en poli tieke partijen deze ontwikkelingshulp zo noodzakelijk vinden, waarom bren gen zij dan de verlangde bedragen zelf niet bijeen? Ze moeten hier niet de belastingbetaler voor laten opdraaien. ROTTERDAM H. Kloet de zoveelste fout. Een stem op de PvdA wordt nu een stem, die niet meer telt. De plaatsvervangende fraktieleider van de KVP, mr. Andriessen zag als gevolg van de weigering van de P.vdA om met de confessionele par tijen in een volgend kabinet samen te werken, nog niet dat nu de onderhan delingspositie van de WD voor de komende coalitie is versterkt. Dom en slecht De heer Biesheuvel noemde de ver klaring van het PvdA-bestuur dom, slecht en onbegrijpelijk. Men sluit zich op in een isolement, terwijl de kiezers steeds is voorgehouden een keuze te doen. De motieven, waarom men niet wil samenwerken, pijn niet sterk, be toogde mr. Biesheuvel- Men vergeet bovendien wat er wel is gebeurd. Ge noemd wordt ook het debat om het minimumloon, maar dit is de laatste tijd sterk verhoogd; en minister Rool- vink heeft inmiddels een nieuwe ver hoging aangekondigd. Trouwens, al dus mr. Biesheuvel, voor ons urgen tieprogram moet de PvdA toch wel enige waardering kunnen opbrengen. Vlucht De heer Mellema zag in de verkla ring een. vlucht uit de verantwoorde lijkheid.' Met haar program kan de PvdA geen regeringsverantwoorde lijkheid dragen, zei de heer Mellema, en daarom zoekt men een aanleiding. Mr. Andriessen vulde aan: men heeft een stok gevonden om de hond te slaan. Drs. J. Boersma van de ARP, die verleden week in de Tweede Kamer tegen de loonmaatregel stemde, zei, dat de verklaring van de PvdA hem niet had 'verrast. Hij betreurde het zeer, dat de deur dicht is gegooid. De kans op een moeilijk regeerbare pe riode is nu vergroot. Tijdens e enpersconferentie van KVP, CHU en ARP gisteren in Den Haag over de verklaring van het PvdA-bestuur. Van links naar rechts Biesheuvel, Andries sen en Mellema. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Aan plannen om kijkers en luisteraars divertissement (en ook wat ernst) te bieden op de vele komende feestdagen, ontbreekt het bij NOS en omroepen niet. Hope lijk is er veel kwaliteitswerk bij, zo dat er ook te genieten valt. Het gaat niet alleen om het kijken, ook het luisteren kan erg prettig zijn. Daarom eerst wat radionieuws. De AVRO heeft een aardig Oude jaarsavondplan voor Hilversuip II. Filosoferend over het citaat van de dichter J. C. Bloem en dan, 't had zoveel erger kunnen zijn", wordt tus sen 8.05 en 9 uur naar het patroon van de eens zo bekende uitzending „Hou je aan je woord" in licht-humo- ristische trant teruggeblikt op het voorbije jaar. Karei Jonckheere presideert als vanouds Godfried Bomans, Saartje Burgerhart, Ankie Peijpers en Alexander Pola geven de antwoorden. Daarna is er een half uur uitge zochte muziek onder het motto: „Had u iets goed te maken?", in welke tijd luisteraars ev. iets kunnen „uitpra ten", waarmee ze het nieuwe jaar niet willen ingaan. De microfoons staan vervolgens een kleine anderhalf uur in Het Dorp, waar een vrolijk programma de lucht in gaat. U hoort Hettv Blok en Kients Gratama, die voor ongeveer 50 minu ten solo-optreden zorgt. Het Trio Louis van Dijk en een combo begelei den de optredenden. Tenslotte zal Ko van Dijk als aan nemer August Biels disc-jockey zijn in een platenprogramma van Lex Braamhorst met sentimentele Oude- jaarstekst van Jan MoraaL Vrij nieuw is een lang hoorspel op de ochtend. U kunt dat, ook bij de AVRO, beleven op Nieuwjaarsdag van 10.30 tot 12 uur. Het gaat om een splinternieuwe radiocomedie „Rumoer rondom Heemgaard", geschreven door Dick van Putten en van muziek voor zien door Joop Stokkermans, speciaal gemaakt voor deze moeilijkste mor gen van het jaar. Even naar de televisie nu: zondag avond a.s. als alweer de laatste kerst kaarsen branden, komt de NOS in Panoramiek op het scherm met een stukje moraal. Onderwerp: de vet zucht, die door enkele in het pro gramma geïnterviewden op één lijn wordt gesteld met het complex van milieuverontreiniging. Maar de titel van de uitzending is vriendelijker: „Maak je niet dik". Het teveel en nog meer het onjuist eten vormt een medisch-sociaal pro bleem, niet alleen omdat vetzucht zo slecht is voor hart en bloedvateir, maar ook omdat zij nu optreedt in een welvaartssamenleving die de noodzakelijke lichamelijke inspan ning steeds meer doet afnemen. Behalve de waarschuwingen, die genodigde deskundigen (o.w. een ver tegenwoordigster van de Amerikaan se consumenten in het Witte Huis In Washington en een hoogleraar in de voedingsleer uit Oost-Duitsland) zult u ook vernemen, dat gebrek aan lief de oorzaak kan zijn van overmatige lust tot eten, snoepen en andere ver slavingen. Spektakel Op woensdag 30 december laat de NOS-televisie u in de rubriek Vrij uit (ned. 1, 7.09 uur) het grootste autospektakel zien, dat ooit voor pu bliek in Nederland is vertoond (zegt de NOS zelf), nl. de zgn. Crazy-race. De grootste autocoureurs van Europa bekampen elkaar op peen circuit met vele hindernissen, inclusief een springschans. Tenslotte een heel ander bericht: voor degenen die de Kerstviering van de koninklijke familie met het hof personeel in Huis ten Bosch niet heb ben gehoord, wordt op Eerste Kerst dag 's middags om 12.30 uur via Hil versum II nog een korte herhaling daarvan gegeven. Het rapport over de situatie van de ongehuwde oudere vrouw zal waarschijnlijk heel wat pennen en tongen in beroering brenge. Het oor spronkelijke rapport is een lijvig werkstuk geworden, onleesbaar voor de leek door de vaktermen op socio logisch en economisch gebied. formaat en leesbaarder. Een rapport overigens zonder vastomlijnde con clusie. Wat geen nalatigheid is, maar het logisch gevolg van de materie. Immers, het gaat om 'mensen in een enorme variatie van omstandigeh- den. Het gaat om de ongehuwde vrou wen tussen de veertig en vijfenzes tig jaar. Wie even rekent zal ont dekken. dat een groot deel van deze vrouwen in haar jeugd gewoon te kort gekomen is en zal kunnen beg rijpen, dat die zich een leven lang gewreekt heeft. Daar is de grote groep, die op veertien jaar veridenen moest. Alleen de ouderen weten wat dat was; het daghitje met haar dienstje. Dienstje.... het betekende een lan ge dag in touw zijn. weinig verdie nen en veel commando's krijgen. Anderen konden in de fabriek aan de lopende band wel een weekloon krijgen, maar geen enkele vakbek waamheid. Uit heel het rapport blijkt: zij die een opleiding hebben ontvangen zit ten over het algemeen niet slecht. Natuurlijk hebben ook hun levens negatieve kanten, maar welk leven heeft dat niet? Het gaat erom of men de kans, de moed, de geaard heid heeft om deze negatieve facto ren te laten overheersen of om ze te overwinnen. Maar de kanslozen zijn zij, die nooit het getob te boven zijn geko men. De grote vraag is nu of voor deze groep iets gedaan kan worden Een groepsregeling via de bij- gstandswet? Dat zou betekenen dat de normen gewijzigd zouden moeten worden. Rappor! Waaraan een goede kant zou zit ten, omdat een andere groep vrou wen (en ik denk hier aan de jonge verlaten vrouw met kinderen) in omstandigheden verkeert, die mins- tesn even erg zijn. De bijstandswet werkt tot een ze kere grens. Eigen verdiensten worden geteld. Zo komt de keus: niet werken en bijstand of wel werken en minder of geen bijstand. Een ander punt is de pensione ringsleeftijd. Uit het rapport blijkt duidelijk, dat de wens om met wer ken op te houden nauw verband houdt met de sociale en economische positie van de vrouw. Wie altijd in de zorgen zit, wil de last van de arbeid graag van zich afschudden. Liever een bescheiden bestaantje naar eigen tempo en bezigheden in gericht, dan een welhaast even be scheiden leven met de druk van de arbeidsplicht. Bij de hogere funeties is die wens naar vervroegd ophou den met werken veel minder. Daar speelt het plezier van de werkkring, het sociale contact, de levendigheid een rol. Ook het weten, dat ver vroegde pensionering levenslang een verminderd pensioen inhoudt, een rol. Over de pensioeneringsleeftijd in het algemeen bestaat bij mannen en vrouwen geen meningsverschil. Bij na iedereen zou een eigen datum willen instellen. De een vindt het bij 55 jaar genoeg, de ander ziet als een berg op tegen de 65ste verjaardag, die in ieder geval het pensioen bete kent. Een glijdende schaal zou ideaal zijn ne de individualiteit van ieder mens recht doen wedervaren. Of dat verzekeringstechnisch te verwezen lijken is blijft voorlopig een vraag. Het is wel zeker, dat over'een vij fentwintig jaar al deze vragen opge lost zullen zijn door de sociologische veranderingen van de maatschappij ten aanzien van werk en loon. Maar daar heeft een gorep. die nu in nood is, weinig troost aan DEN HAAG Bij de volks telling, die in februari van het volgend jaar wordt gehouden, zullen geen vragen worden ge steld, die naar in ons land alge meen geldende opvattingen als intiem of ongepast moeten wor den gekenmerkt. Minister mr. R. J. M. Nelissen van economi sche zaken heeft dit woensdag meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer over geheim houding en verwerking van de gegevens van de telling. Aan de bescherming van de per soonlijke levenssfeer bij deze volk stelling wordt groot belang gehecht Dit komt tot uiting in de zorgvuldig heid bij de vraagstelling, in de rege ling van de geheimhouding en in de administratieve organisatie. Er worden geen vragen gesteld over de dienstplicht en evenmin komt het ras ter sprake. In dit opzicht worden de aanbevelingen van de Verenigde Naties niet gevolgd, waar in bij volkstellingen de vraag over het ras onder de vragen met eerste prioriteit worden gerangschikt. Veel zorg is besteed aan de regeling van de geheimhouding. De geheim houdingsplicht geldt voor een ieder, die met enige werkzaamheid ter uit voering van de volkstellingenwet be last la: de tellers en allen die op eni gerlei wijze een taak hebben bij de statistische bewerking van de gege vens. UITZONDERINGEN Op deze alles en allen omvattende geheimhoudingsplicht bestaan drie uitzonderingen: 1. de tellers en de ge meentebesturen moeten de door hen 'kI gfets bimiak m ipiam njstemd reis storm itiettdiikeaatvprakdijldieid voor partiadieten ziektekosten om zéker te zijn! vraag na assurantieman inlichtingen over Rijnnwnd-vmekeringen of wvnd d rechtstreeks tot W tv. veTtekeringimaatschapjAj' >|m»«lr'toal ttlltl-zsna' verzamelde gegevens inleveren bij de daartoe aangewezen instanties; 2. de directeur-generaal van de statistiek stelt aan de gemeentebesturen de omslagkaarten var. de vragenlijsten ter beschikking óm de bevolkingsre gisters te controleren en bij te wer ken (op deze omslagkaarten staan uitsluitend achternaam, voorletters, geslacht, geboortedatum en adres); 3. deze directeur-generaal maakt de op de grond van de telling verkregen statistische uitkomsten bekend. Indien buiten deze drie gevallen een verzoek wordt gedaan om verza melde individuele gegevens, moet dit verzoek van de hand worden gewe zen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op 30 december a.s. zal VARA-voorzitter J.B. Broeksz ook zijn voorzitterschap van de Euro pese Radio Unie, dat hij zes jaren bekleedde, neerleggen. Hij wordt op 1 januari in die functie opgevolgd door Marcel Bezencon, directeur-generaal van de Zwitserse omroep. Deze benoeming was al voorzien, maar is thans officieel bekrachtigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9