Lawine van toeristen over Oostenrijkse skicentra Ton Sijbrands klopt Wiersma Nederland zonder topspelers tegen „buitenlanders" Een gezellige krant... TIENGl NERGENS MEER EEN BED VRIJ- OOK JANUARI WORDI LANGZAAM DRUKKER Almquist komt niet naar Volendam Liverpool in kwartfinales Sittardia uitgeschakeld Startsubsidie voor „Drugs-anonimus" Voor de veiligheid Rijdt veilig met melk denederla Vliegen buiten Europa duurder IBER li 7 WOBNSR.AG 23 DECEMBER 1970 LECH Als een lawine is deze week de toeristenstroom over de Oostenrijkse sneeuwdorpen gegaan. Tot vorige week zaterdag nog oases van rust, veranderden zij op slag, toen eind van de week de eerste Bergland- en andere sneeuw-expressen de grote en kleine stations binnenstoomden. De bordjes op hotels en pensions werden verhangen. Het „frei" maakte plaats voor „vol": óveral, want er is in het hele wintersport gebied niet ook maar één bed meer vrij. Oostenrijk, ook bij de Ne derlandse wintersporters veruit het meest favoriete vakantiegebied, lis de klim naar de tot nu toe hoogste toerisme-piek begonnen! „Bestimmt", zegt Vorarlbergs VVV- inan Heinrich Herbert achter een glas |„Gühwein" in hotel Arlberg in luxe pentrum Lech. „Kerst dit jaar wordt een record- Nooit tevoren hadd.en we toveel gasten". I Hij wijst op de besneeuwde hellin- Jgen rondom, waar tientallen nietige (silhouetten sneeuwstuivend naar jeneden rutzen. Zij zijn nog maar de voorlopers jvan het grote legioen, dat deze maan- len de latten onderbindt. Honderd uizenden zullen nog volgen en Vo- arlberg, Tirol en het Salzburgerland jdelijk massaal overbevolken. door Dick Ringlever Weinig sneeuw Maar op die geweldige stroom Is ^"[gerekend voor zover de Oostenrijker dat in eigen hand heeft. rebe De sneeuwberichten zijn minder gunstig. Waren de skigebieden vorig jaar bedolven onder een onverwacht stevige sneeuwlaag, deze Kerst .zullen de wintersporters het waarschijnlijk iet minder moeten doen. Verschil lende bekende centra lagen er enkele dagen voor de feesten nog even zon nig gekleurd bij als in de zomer. Maar in de dorpen wordt daaraan ve niet te zwaar getild, want daarop re- kent men algemeen: tussen kerst en -liedi nieuwjaar zal er zeker meer vallen. Voor de intensief wervende VW's er in ieder geval alle reden om het komende winterseizoen optimistisch usj tegemoet te zien. De cijfers illustre- ?nd ,ren dat, zelfs voor de maand januari, als die doorgaans een „Loch" in de toe- ristenstroom laat zien. mrl Dit jaar is dat gat (tijdens de laat- oc'nt drie weken van januari en de eer- jjgec te van februari) een stuk minder i dai-Wot dan voorheen. Verscheidene ^entra spreken zelfs van een zo goed rt eiw's volledige opvulling ervan- Oit betekent overigens niet, dat trefc men het de wintersporter in deze tijd v financieel nog steeds niet zo aantrek- kelijk mogelijk maakt. Ook dit jaar i w zijn de prijzen van hotels in deze we- >oi ken nog aanzienlijk lager dan in de- i b< cember en februari. In sommige ge- i ziqvallen is de reductie zelf 25 procent. Verschillen Wat echter opvalt is, dat het prijs verschil tussen Zwitserland, dat altijd de naam heeft gehad duurder te zijn dan Oostenrijk, langzaamaan weg valt. Voor hetzelfde comfort betaalt men in Oostenrijk nu bijna evenveel jals bij de Zwitserse concurrentie. -B Maar legt men daar de snel gestegen Nederlandse tarieven naast, dan blij ken de prijzen zelfs in luxe centra als Lech, Zürs en Seefeld nog hard mee te vallen. In het hoogseizoen betaalt men er in de dure klasse voor een kamer met bad en vol pension 50 tot 70 gulden per persoon per dag. De middenklas se-hotels laten daarvoor zo'n 40 gul den noteren. En dat is altijd nog een eistuk goedkoper dan gelijkwaardige aan Nederlandse hotels, hee Voordeel boven Zwitserland is ech- ter, dat men in Oostenrijk gemakke lijker nog goedkoper terecht kan. Weliswaar met minder comfort, maar al toch altijd nog met sportmogelijkhe den dicht bij huis. Zo zijn er in de minder bekende wintersportgebieden als het Bregen- zerwald en het Montafcndal altijd nog genoeg hotelletjes of pensions te vinden, waar men ook in de winter voor vol pension niet meer dan 20 gulden kwijt is. Men moet er echter wel rekening mee houden, dat de uit gaansmogelijkheden daar doorgaans veel minder zijn dan in de centra met een zekere naam- Extra's Overigens geven ook de WV-men- sen vlot toe, dat men er bij de win tersport met eten en slapen lang niet is. Al bij voorbaat is een wintersport vakantie een stuk duurder dan „Fe- rien im Sommer": In de eerste plaats al vanwege het uitgaan. Dat begint al na vier uur 's middags als de zon verdwenen is en sport op de pistes, waar het kwik dan snel zakt, haast niet meer mogelijk is. De wintersporter vindt dan al snel zijn weg naar het barretje of de sfeervolle Konditorei, waar voor een pilsje of een glaasje wijn tenminste een gulden moet worden neergeteld. Om dan nog maar niet te spreken over de lange avonden, die men ook niet met een kop koffie alléén pleegt door te brengen. Daarbij komt dan nog het bedrag voor gebruik van de liften en even tueel voor de skilessen. (Het voorde ligst is men natuurlijk uit met een abonnement. In het doorsnee-skicen trum betaalt men voor een week (in groepsverband) zo'n 30 tot 40 gulden en wil men als geroutineerde skiër met >een kabelbaan een wat forse berg op, dan moet men daarvoor al gauw een 5 gulden per „Auffahrt" uit de portemonnee halen. Voeg daarbij nog het bedrag dat men kwijt is voor huur van Ski's (de gevorderden doen er beter aan de hele uitrusting te ko pen) doorgaans 50 tot 60 gulden per week dan is wel duidelijk, dat die hotelprijs nog maar een deel is van de totale kosten. In de grote ski centra hanteert men dan ook als vuistregel, dat een wintersport vakantie het dubbele kost van de hotelprijs, exclusief de reis. Werving Toch bltfken die hogere kosten steeds grotere groepen steeds minder te beletten er in de winter een of twee weken op uit te trekken. De statistieken tonen het aan. Voor de VW's in Oostenrijk reden om de werving fors voort te zetten. Met als belangrijk doel ook het be kende januari-Loch op te vullen. Zo timmert bij voorbeeld Innsbruck aan de weg met voordelige zesdaagse hotelarrangementen, waarin inbegre pen is het gratis dagelijks vervoer naar de vijf omliggende skigebieden met 20 procent reductie op kabelba nen en liften. Salzburg wijst op zijn attracties als cultureel centrum. Niet dat de stad zich opwerpt als skicentrum. Maar, zegt de VVV daar, vanuit de stad zijn verscheidene gebieden, zoals St-Gil- gen, Abtenau en Lofer, per bus bin nen het uur bereikbaar. De grotere centra als Saalbach, Zeil am See, Ka- prun en Bad Gastein, vergen meer reistijd, maar er wordt hard aan ge weckt om daar volgend seizoen gere- mm gelde busdiensten yanuit Salzburg naar te organiseren. Belangrijk pré van 'Salzburg als stad voor wintersporters noemt de VW dat men er zelfs in het hoogsei zoen altijd nog vrij gemakkelijk een hotelkamer kan vinden voor 'door gaans lagere prijzen dan in de grote wintersportcentra. Of het daardoor ooit een fvinter- sportplaats van naam zal worden valt te betwijfelen. De afstanden naar de skigebieden zullen ook met goede verbindingen voor de echte skiër een belangrijke handicap blijven. 70.000 Meer kans op meer toeristen heb ben de plaatsen die midden tussen de pistes liggen, de bekende namen uit de folders. Zij zullen de grote trek kers blijven. Ook voor de Nederlan ders, van wie er dit jaar alleen al in de winter zo'n 70.000 naar Oostenrijk trekken. Een cijfer waarmee men bij de toeristische organisaties best te vreden is. Evenals trouwens bij de organisatoren van de reisbu- reautreinen, die het grootste deel van die .stroom vervoeren. Alleen de Berglandexpres no teert al een jaarlijkse stijging van zeven procent aan passa giers. Zowel in Oostenrijk als bij de Nederlandse reisbureaus con cludeert men, dat wintersport ook in de lage landen groeiend populair is. Per arrestee door de sneeuw: ook dat is een van de attracties van de wintersportdorpen. Sfeer, zuivere lucht en sneeuw: de Oostenrijkse bergdorpen bie den het ook de 70.000 Nederlan ders weer in rijke mate. DEN HAAG De vereniging van contract-spelers (VVCS) ziet de federatie van betaald voetbal organisaties (FBO) niet langer als een betrouwbare on derhandelingspartner. VVCS en FBO vormen samen met de KNVB het overlegorgaan be taald voetbal dat in het belang van het Nederlandse betaalde voetbal een beter reglement voor het professional- en semi-profes sional voetbal in Nederland moet opstellen. Dit standpunt van de VVCS kwam gistermiddag op een persconferentie van deze organisatie, die de belangen van de voetballers, de werknemers dus, vertegenwoordigt, naar voren. Als reden voor dit verminderde ver trouwen noemden voorzitter Roel Wiersma en secretaris Karei Jansen de handelwijze van drie leden van de FBO (Feijenoord, Ajax en in mindere mate PSV) rond het vrijgeven van spelers voor de wedstrijd tussen een Nederlands elftal er een selectie van in Nederland spelende buitenlanders, die zondag zal worden gehouden in Den Haag. Feijenoord besloot op 7 december geen spelers beschikbaar te stellen, Ajax nam een zelfde beslis sing op 21 december en PSV „advi seerde" zijn spelers de uitnodiging niet te aanvaarden. Het resultaat van het standpunt van de drie grote verenigingen is dat zondag een nauwelijks representatief Nederlands elftal zal spelen. De ploeg zal vrijwel zeker als volgt worden samengesteld: Schrijvers (FC Twen te), Venneker (Sparta), Drost (FC Twente), Mansveld (ADO) en Vos (PSV), Schoenmaker (ADO), Pahlplatz (FC Twente) en Van der Vall (FC Twente), Groenendijk (FC Utrecht), Couperus (ADO) en Lippens (Rot Weiss essen). Wisselspelers zijn Thie (ADO), Bro- kamp (MVV), Van de Merkt (FC Utrecht) en Brouwers (NAC). De ploeg zal worden gecoached door Ar ie de Vroet. Het elftal van de buitenlanders be staat uit: Kenderesi (FC Twente), Ol- sen (FC Utrech), Sfezer (MVV), Ernst (Fortuna-Sittardia comb.) en Ciric (SW), Berg (ADO), Kristensen (Spar ta) en Kowalik (Sparta), Nagy (FC Twente), Jensen (GVAV) en Fernan dez (PEC). Wisselspelers zijn: Pogr- zeba (NAC) en Mraz (MW). Coach is Friedrich Donenfeld De wedstrijd zal worden geleid door Lau van Ravens. AMSTERDAM Ook in de vijfde ronde van het internationale damtornooi in Amsterdam heeft Sybrands de leiding behouden. Hij won in een bijzonder enerverend duel van Wiersma, die zijn mas saal over het centrum oprukkende tegenstander aanvankelijk heel knap door een omsingelingstactiek in bedwang hield. In een zeer ingewikkelde stand sloeg de jonge Fries zich bekwaam door een hevige tijdnood heen. Hij speelde daarin feilloos met zijn ogen bijna alleen op de wedstrijdklok gericht vijftien zetten in enkele minuten. Na de kruitdamp plaatste Sybrands een schijfoffer waardoor Wiersma ge dwongen werd een combinatie te ne men die hem een stuk verlies gaf. Het resterende eindspel van zeven te gen zes schijven leek nog houdbaar voor Wiersma maar de Europese kampioen wikkelde dit subliem af en bereikte tenslotte via een vier om VOLENDAM De eredivisie clul- Volendam die in januari de Zweedse spitsspeler Rolf Reine Almqvist (Goi- henburg) had willen contracteren, I heeft telefonisch uit Zweden verno- I men dat Almqvist niet naar Neder- land zal komen. De reden van Almqvist om zijn be- I lofte op 2 januari te komen kern maken, enkele oefenwedstrijden te spelen en dan voor tweeëneen*- jaar te tekenen, niet in te lossen zijn bij Volendam onbekend. Het tele foontje kwam dan ook als een com plete verrassing. Volendam gaat de zaak wel onderzoeken. LIVERPOOL De Engelse eerst divisie club Liverpool heeft op eig terrein dankzij een overwinning met 2==0 op Hibernian Edinburgh (Scho land) als zevende club de kwartfina les van de strijd om de runners u< cup bereikt. Bij de rust van deze tweede wedstrijd voor de achtste f; nales leidde Liverpool reeds met 10. De eerste ontmoeting had Liverpool met 10 gewonnen. Voor de kwartfinales hebben zie naast Liverpool reeds geplaatst: Ti telhouder ARsenal (Eng.), FC Twen (Ned). Leeds United (Eng.), Fc Köln (W.-Dld), Juventus (It.) en Baveri: Munchen (W.-Dld). Vandaag wordt in Setubal (Portu gal) de wedstrijd Vitoria Ander- lecht gespeeld. Een van deze twee j clubs wordt de achtste kwartfinalist. Anderlecht won het eerste treffen met 21. 1 twee eindspel na vijfeneenhalfuur een prachtige overwinning. Verrassend Mocht deze uitslag toch wel enigs zins verrassend genoemd worden, niet minder was dat het geval met de ne derlaag die wereldkampioen Andrei- ko leed tegen zijn landgenoot Koe- perman. Wat Andreiko voor had met zijn razensnelle spelen van dertig zetten in enkele minuten is niet be kend. Koeperman liet zich in elk ge val niet van de wijs brengen. Hij nam zijn tegenstander in een vleugel opsluiting en won daarna royaal. Een geweldig tornooi speelt ook dé 22-jarige Anatoli Gantwarg uit Minsk. Hij bleef Sybrands uitstekend volgen door een prachtige positionele overwinning op de Zwitser Cazemier die de felle aanvallen op zijn lange vleugel van de ex-Russische kam pioen tenslotte niet kon pareren en een doorbraak naar de damlijn moest toelaten. Gantwarg en Koeperman hebben nu een achterstand van een punt op Sybrands zodat de spanning in dit tornooi, waarin sterk wordt ge speeld, voorlopig gewaarborgd is. Uitslagen Grootincestererocp: Cazemier—Gantwarg 0—2. Koeperman—Andreiko 2—0. Smith Hisard 1—1. Drost—Van der Sluis 1—1. Wiersma—Sybrands 0—2. Baba Sy—Mosto- voy l—l. Stand 1 Sybrands 9 put. 2/3 Gantwarg en Koe perman 8 pnt. 4/7 Smith, Baba Sy. Wiers ma en Drost 5 pnt. 8/9 Andreiko en Van der Sluis 4 pnt. 10 Cazemier 3 pnt, 11/12 Hisard en Mostovoy 2 pnt. STREEFKERK Symbolisch of nietin ieder geval werden gistermiddag in de Nederlands Hervormde kerk wel bijzonder vroegtijdig de poten onder de huwelijkse stoel van onze redac teur Adri de Groot weggezaagd. Voorganger ds. W. van Rennes zou juist hét huwelijk tussen de op dat moment tenminste onfortuinlijke bruidegom en zijn bruid Nelly van den Berg gaan bevestigen en inzegenen, toen met Groot misbaar de stoel kreunend ïn elkaar zakte. Het lukte slechts enkele bruilofts gasten hun lachen in te houden Onze onderneming kan overigens we} trots zijn op de huwe lijksdag: immers niet alleen de bruidegom staat op onze loon lijst, maar ook zijn vrouw, zij het dan dat zij niet op de redactie maar op de administratie werkt. Niet ten onrechte voeren we dus een gezellige krant" als slogan! Er mag dan een stoel de geest gegeven hebben, maar verder verliep de dienst volgens de orde van dienst, waarin op verzoek van het bruidspaar ds. Van Rennes als tekst voor de preek had gekozen Johannes 2 2a „En 'Jezus was ook genood". In hotel Kinderdijk konden 's middags en 's avonds Adri en Nelly de Groot ervaren hoe vermoeiend handen schudden kan zijn. MAAGDENBURG SC Maagden burg heeft Sittardia, de Nederlandse zaalhandbalkampioen heren, in Maag denburg uitgeschakeld in de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese beker. De Oostduitse titelhouders, die eerder in Nederland met 30-^21 zegevierden, 'wonnen de tweede ontmoeting met 3321. De ruststand was 16e^9. SC Magdeburg plaatste zich voor kwartfinales van het tornooi. Guus Cantelberg was met dertien treffeis de Nederlandse topscorer. DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga heeft de stichting „Drugs- anonimus" een startsubsidie toege zegd. De onlangs te Rotterdam opge richte stichting stelt zich ten doel verslaafden aan drugs te laten helpen door degenen, die de gevolgen van verslaafdheid aan den lijve hebben ondervonden. De stichting is al met haar werk begonnen in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Het isde bedoeling dat er zo snel mogelijk overal in Neder land behandelgroepen komen. Een glas melk onderweg maakt u minder moe, laat u sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit^ U krijgt het gratis als u een brief(kaart)je stuurt aan NZB, postbus I 4530, Rijswijk (ZH) Nieuwe tientjes AMSTERDAM Er komen nieuwe briefjes van tien De Nederlandse Bank heeft meegedeeld dat zij op 4 januari a.s. in omloop zullen worden gebracht. Het nieuwe biljet is ontworpen door R.D.E. Oxenaar en draagt de handtekeningen var. dr. J. Zijlstra en Mr C. T. de Bijll Nachenius. De voornaamste kleuren zowel voor de voor- als achterzijde zijn donker blauw lichtblauw en violet. In de witte benedenrand is de bepaling op genomen dat het auteursrecht bij de bank berust. GENEVE De internationale luchtvaartmaatschappijen hebben besloten de passagierstarieven op de lijndiensten tussen Europa enerzijds en het Nabije Oosten, Afrika, Azië en Australië anderzijds met ingang van 1 april 1971 met drie tot zeven pro cent te verhogen. Dat heeft de inter nationale luchtvaartvereniging IATA (international air transport associa tion) woensdag bekendgemaakt. Voor de verhogingen die voor een jaar gelden, is toestemming van de regeringen der betrokken landen no dig. De nieuwe afspraken houden verder wijzigingen of verbeteringen in voor goedkope chartervluchten. De IATA heeft verder medegedeeld dat de luchtvaartmaatschappijen tot de verhogingen hebben besloten op hun drieweekse conferentie in Genève, die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van ongeveer zestig der aangesloten 107 onderne mingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7