MINISTER TEGEN MEER SOLDIJ Drs. Schelhaas voorspelt verdwijnen boterberg Hardere acties voor kleinere klassen alles s&sï&i goedj en( wel' Eerste Kamer akkoord verhoging loongrens van ziekenfonds Premier De Jong roept jeugd op voor Europa 1 Ook geen kortere diensttijd S,ah' Op visite met de feestdagen? hij maakt er een fijn cadeau van! Delftse wurger dreigt met nog een moord Zuid-Afrika zou Portugal steunen in kolonies Minister niet achter hoger honorarium specialisten Baby van tafel en overleden W06NSRAG 23 DECEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN\HAAG De regering blijft vierkant tegen een extra iveclcleverhoging met 25 gulden per maand voor dienstplichtigen per 1 juli van het volgend jaar, zoals onder andere de Tweede Kamerleden Maenen van de KVP en Kikkert van de CHU lebben voorgesteld. Defensie-minister Den Toom zei gisteren tijdens de behande- g van zijn begroting in de Tweede Kamer dat zo,n extra ver- jng op het ogenblik financieel onmogelijk is. 1 In totaal zou vijftien miljoen gul- i per jaar nodig zijn. De verhou- g tussen investerings- en exploita- tosten bij het leger zou nog slech- r worden en „daarvoor kan ik op ogeniblik geen rechtvaardiging aldus de bewindsman. Ook ji tweede termijn hield hij vast aan n standpunt., ,Ik heb eigenlijk geen •kelijke tegenargumenten ge- 1", zo zei hij. „Het is een bijzon- r moeilijke zaak". utg het amendement wordt aan- wat zeer waarschijnlijk is, it doet de minister dan", wilde de ier weten. In de ochtendvergade- had de bewindsman uitdrukke- jk" gezegd dat het hele kabinet zijn landpunt deelt. Minister Den Toom :rs) ntwoorde op die vraag: „Als ik op wo juli aanstaande nog minister ben en i ga nu niet weg, dan zal het amen- Ji sment ook worden uitgevoerd Maar raj i blijf het ernstig ontraden", en CHU, KVP en Partij van de Arbeid et uilen in ieder geval voor het amen- seli ement stemmen, dat de indieners ds ok in tweede termijn niet wilden te- n ugtrekken. ARP en CHU twijfelen og. onder andere omdat die twee v oalitiepartners het antwoord van de me ninister dat voor zo'n verhoging geen n (eld beschikbaar is zwaar laten we- pra ;en. De WD-er Vonhoff probeerde de ■istelijke fracties de uitspraak te jtlokken dat zij eventueel bereid ijn meer geld uit te trekken om de irhoging te betalen. „Van de stellig- >id van die antwoorden zal in be- grijke mate ons oordeel afhangen", zei hij. De heer Maenen suggereerde de :ing te zoeken in de kostenbespa- die het verschil tussen geschatte [werkélijk aanwezige troepensterk- Jiplevert. .Onmogelijk", antwoordde de mi- fster. Vaak zijn er juist meer man- mazhappen dan geraamd. Bovendien ;n boet altijd rekening worden géhou- 1 en met financiële tegenvallers en iet-verwachte prijsverhogingen voor ïaterieel. Maenens partijgenoot ti tommersteeg liet weten dat de KVP :ti lereid is hoe dan ook de konsekwen- ies voor de begroting van dit voor- i rtel te aanvaarden. CHU-defensie j. pecialist Kikkert sloot zich later bij fee Igze opvatting aan. De stemming ver het amendement zou vandaag, hi rlak voor het kerstreces, plaats vin- iüJ en. a™ erhoging wc Minister Den Toom deelde mee dat 1 tl 11e dienstplichtigen per 1 januari rel een normale, structurele verho- van ongeveer 202 tot ongeveer 40 gulden zullen krijgen. Overigens wu vees de bewindsman er op dat het nkomen van dienstplichtige militai- en tijdens deze kabinetsperiode bij- i a is verdubbeld. Zij worden in ver- >la eliiking met het buitenland zeer or (oed betaald. git Hij zal pleiten voor een uitkering neens van vijfhonderd gulden voor i 1 ille marechaussees Een deel van hen leeft die uitkering al gehad omdat zij tnjle politie hebben geassisteerd, een tri nder deel niet De laatsten zeggen ho at zij ook extra lange en zware e. ienst hebben moeten doen door de s mderbezetting ten gevolge van de lijstand aan de. politie. Tegen een litkering aan alle marechaussees en leeft minister Den Toom formele eiiezwaren maar toonde toch begrip fmlroor het geboel van onbillijkheid en 'Itc inrechtvaardigheid. Daarom zal de njfhonderd gulden-uitkering voor de 'narechaussee nog eens in het kabinet iian de orde worden gesteld. o De liberaal Vonhoff diende over d eze zaak desondanks een motie in en efi Ie heer Kikkert vraagt de regering er fs roor te zorgen dat de daguitkering 'oor iedere marechaussee minimaal es gulden wordt. \}1V O-afs praken De regering voelt er niets voor om Ie diensttijd te verkorten en het aan- al parate legerbrigades te verminde- en van zes tot drie. Het idee van het HRP-Tweede-Kamerlid is niet te verenigen met de NAVO-afspraken lie Nederland heeft, vindt staatsse- Tetaris Haex (Landmacht) De Ver- iragsorganisatie blijft staan op zes a n w e z i g e manoeuvre-eenheden m een eventuele crisis te beheersen Dok zouden door een korte diensttijd ie kosten hoger en de geoefendheid leringer worden. De heer Haex is helemaal tegen 'olledige afschaffing van de dienst- al4>licht en de invoering van een be- dA oepsleger Het zou onbetaalbaar zijn. Wel moet worden gestreefd naar A ICl Mil, Arbeiders sluiten directeuren oo PARIJS Arbeiders van enkele ibrieken in het westen van Frank rijk hebben naar het voorbeeld ^van politieke ontvoeringen direc- teuren opgesloten om hun eisen inge willigd te krijgen. De laatste slachtoffers, drie direc teuren van een fabriek van auto-on derdelen in Fourgrés in N.W. Frank rijk. zijn maandagavond in hun kan toor opgesloten en waren dinsdag- ivond nog niet vrij. meer vrijwilligers. De werving is op het ogenblik een groot probleem; die wordt bemoeilijkt door de hoogcon junctuur, het maatschappijbeeld over defensie en de geringere bereidheid en motivatie onder jongeren om het vaderland te dienen. Haex' chef, defensie-minister Den Toom had al eerder gezegd dat er geen overschot is van dienstplichti gen. „Onverkorte handhaving van de dienstplicht is absolute noodzaak voor het goed functioneren van onze krijgsmacht". De buitengewone dienstplicht, het wel goedgekeurd zijn maar niet hoeven opkomen in ver band met een overschot, zal voor het grootste deel verdwijnen. Alleen oud ste zonen uit grote gezinnen kunnen nog buitengewoon dienstplichtig wor den verklaard. Burger De heer Den Toom verdedigde zijn laatste begroting als minister van dit kabinet. Of zijn eventuele opvolger een burger zal zijn, zoals D'66-er Irrt- kamp graag wil, wilde hij zich niet uitlaten, om de kabinetsformateur niet bij voorbaat vast te leggen. Ook over hogere uitgaven voor defensie wilde de bewindsman geen uitspraak doen. Zijn persoonlijke mening is dat we in de komende jaren 4.2 procent moeten uitgeven voor defen sie tegen 3,6 procent nu. (gratis fraaie geschenkverpakking) ABOP akkoord met minder loonstijging AMSTERDAM Dc Algemene Bond van Onderwijzend Personeel is bereid voor de uitbreiding van de collectieve voorzieningen in ons land waaronder onderwijs een zekere matiging te aanvaarden in de jaar lijkse stijging van het reële vrij be steedbare loon. Deze gedachte is neergelegd in een bcjMuursmotie die gisteren op de jaarvergadering van de ABOP met een zeer ruime meer derheid aanvaard werd. De discussies op de vergadering leidden er wel toe dat aan deze be reidverklaring als voorwaarde werd toegevoegd dat van andere inkomens groepen een overeenkomstige bijdra ge wordt verkregen. Een afdeling deed de suggestie in de naaste toekomst af te zien van een of meer loonronden en de daardoor vrijkomende gelden te besteden ter verbetering van het Nederlandse on derwijs. Motief: de werknemer trekt van al gemene loonronden toch maar weinig voordeel. Van de andere kant zijn on derwijsplannen als de verlaging van de leerlingenschaal en de vervanging van de oude schoolgebouwen niet uit voerbaar door gebrek aan geld. Dit voorstel maakte echter plaats voor de formuleringen van het be stuur, dat zich aansloot bij de onder- wiisparagraaf in het ontwerpactie- prof-am van de drie vakcentrales. Als bezwaar kwam naar voren dat het niet de taak van een vakbond van onderwiismensen is on de stoelen van de regering te gaan zitten om uit te maken waar het geld vandaan moet komen. De bezitters willen geen offers brengen, waarom zouden de mensen van het onderwijs er dan mee beginnen? Het ABOP-bestuur stelde hier te genover dat de politici een concreet plan waarin naast kosten ook finan cier! rifs wegen worden aangegeven, moeilik naast zich neer zullen kun nen leggen. Er gaat meer invloed vanuit dan wanneer men alleen ver ia" gpns aandraagt, zoals al zo vaak is gebeurd. Aanvaard werd ook een ander be stuursvoorstel waarin de politieke partiien worden uitgenodigd zich voor de komende verkiezingen duide lijk uit te spreken over het NW-rap- Dort. ..Kinderen en klassen". Men wil loskomen uit de sfeer van de tameliik vrübliivende adhesiebetuigingen voor verlaging van de leerlingenschaal, al dus de toelichting op het voorstel. Maar later werd ook een voorstel uit de vergadering aanvaard dat om krachtiger acties vraagt. Alles wat men tot nu toe geprobeerd heeft om tot kleinere klassen te komen, heeft onvoldoende geholpen. Bij verdere acties wil men „minder gebruikelijke middelen" als voorbeelden werden genoemd: werkstaking of beperking van werkzaamheden zeker niet bij voorbaat uitsluiten. Verontrusten (3) Als buitenstaander, lid van de her vormde kerk, ziet men de ontwikke ling in een andere kerk soms beter, in elk geval objectiever. Vandaar de vol gende opmerkingen. Naar mijn gevoe len makep de Gereformeerde Kerken een diepteperiode door, waarin in ve lerlei opzicht de band met Augustinus (de echte), Luther en Calvijn verloren dreigt te gaan en men in een humanis tisch slop verzeild raakt. Ik heb de indruk dat het met de Schrift in de hand moeilijk is om lid van die kerk te zijn. Dit geldt in gelij ke mate voor vele hervormden, waar toe ik ook mezelf reken. De Geref. Kerken veranderen van een belijdend' kerk in een modaliteitenkerk. Een ding staat vast: God is trouw. Wij worden opgeroepen ootmoedig om ontferming voor de Geref. Kerken en de Hervormde Kerk te smeken en ons niet al te zeer te laten leiden door wat wij horen en wat voor ogen is. Het is zielszorg wanneer ik zeg dat verontrusting niet steeds uit de Geest komt. Wij moeten zelf verbroken wor den en met Paulus leren wenen over de vijandschap tegen het Kruis van Jezus Christus, welke in ons midden wordt gevonden.en ook in ons eigen hart. U zult begrijpen dat ik aan de zijde van de verontrusten in de GK en de Hervormde kerk sta: wij moeten terug naar de Schrift en wee degenen die de gemeente van Christus door hun leer of hun gedachten in verwarring bren gen of schaden. Het is een groot ge vaar elkaar onder alle omstandigheden te willen "vasthouden". Dat is een ty pisch hervormde uitdrukking. Men kan daardoor uiteindelijk het zicht op het Heil verliezen. Zo handelt God met de ongehoorzamen. ZEIST A. KRAAL Udinks solidariteit l^plgèns minister Udink gaat de zorg van' de CHU uit naar de zwakkeren in de samenleving. Vandaar zeker dat de CHU met de ARP en de KVP tegen de voorstellen van de oppositie stemde om de AOW op te trekken tot het peil van het minimumloon en eveneens ten aanzien van de winteruitkering aan de bejaarden. Vandaar ook dat de voorstellen van de PPR-afgevaardigden drs. Janssen en mejuffrouw Kessel om de krotop ruiming te bevorderen en de werkende jeugd daadwerkelijk te helpen, door deze drie partijen eveneens werden afgewezen. Deze werkende jongelui, die volgens minister Udink een werkelijk zwakke en zeer kwetsbare groep vormen door hun geringe opleiding, blijven dank zij CHU, ARP en KVP van twee dagen onderwijs per week verstoke.n De kiezers behoeven dus niet op uit- voering van het urgentieprogram van CHU, ARP en KVP te rekenen: vrij wel alle punten uit dit program, die door de oppositie zijn voorgesteld, hebben zij al verworpen..mooie soli dariteit, meneer Udink! RIDDERKERK P. H. A. Rijsmus en A. J. Broekhuizen jr De „nacht" (2) Het is volstrekt onjuist te menen dat de regering en KVP, CHU en ARP de belangen van de werknemers niet zou den willen behartigen, zoals de heer Den Besten beweerde met het oog op aanvaarding van de loonmaatregel door de Tweede Kamer. Al sinds jaar en dag staan er bepa lingen in de partijprogramma's die at tenderen op de minst draagkrachtigen. Blijkbaar wordt vergeten dat thans niet zonder meer de werknemers als de minst draagkrachtigen zijn te be schouwen. Ik denk dan aan de grote groep gehandicapten, een deel van de gepensioneerden, bejaarden en jeugdi ge werknemers. Ook mag niet vergeten worden dat de genoemde partijen wel eens moes ten stemmen voor regelingen die voor het oog leken in te gaan tegen de be langen van kleine middenstanders, tuinders, landbouwers en andere klei ne zelfstandigen. Goede politiek beoogt rechtvaardigheid voor alle bevolkings groepen. ZWIJNDRECHT J. LANGENDOEN UTRECHT „Een boterberg I huisboter tegen sterk verlaagde zal nimmer meer behoeven op prijzen zal in de toekomst zeer te treden". „De afzet van koel- I waarschijnlijk niet meer optre- DELFT De onbekende meneer X, die precies vier weken de 21- jarige Ada Lansbergen-Hölscher wurgde, heeft thans gedreigd met een nieuwe moord in Delft. Op de re dactie van de Delftse Courant kwam een kerstkaart binnen, waarop de wurger meedeelt het voorzien te heb ben op een tweede slachtoffer, op nieuw een vrouw. Zij zou in een flat in een nieuwe wijk van Delft wonen. Op de kerst kaart wordt een uitvoerige beschrij ving van de plaats van het huis in het flatgebouw gegéven. De wurger schreef voorts op de kerstkaart, dat hij de betrokken vrouw op dinsdag 15 december ge ruime tijd heeft opgewacht. Zij kwam echter op een later tijdstip in haar flat binnen dan gebruikelijk. Op de kaart staat verder te lezen: „Mevrouw heeft geboft om dinsdag de gehele dag niet thuis te zijn. Alles stond gereed om haar te ontvangen". In de avonduren heeft mister X al leen wat dia's kunnen maken. Op de voorzijde en ook op de achterzijde van de kerstkaart staat vermeld: laatste waarschuwing. Deze kreet is met een viltstift geschreven. Op de kaart wordt in het Duits herinnerd aan de eis van 20.000 als smartegeld voor de man van de ver moorde mevrouw Lansbergen. Ook worden twee kentekens op de kerst kaart vermeld. Het een is van een Haagse politieauto, het andere num mer is nooit uitgegeven. De kerst kaart moet in Delft zijn gepost Volgens de Delftse politie moet de kaart afkomstig zijn van de myste rieuze telefonist en brievenschrijver. Ook bleek uit een politieonderzoek dat de betrokken vrouw, die zeer overstuur is geraakt, inderdaad die avond later thuis kwam. Dezelfde mededelingen over de nieuwe wurgmoordplannen op dins dag 15 december worden ook gedaan in een brief die op de redactie van de Delftse Courant gisteren binnen kwamen. Deze brief is afkomstig uit Leiden. In deze Leidse brief wordt ook op het smartegeld van 20.000 gewezen. Verder wordt hierin gedreigd dat, wanneer dit be drag voor 31 december door de politie niet wordt voldaan, in Delft een tweede moord zal plaatshebben. Deze moord zou voor 12 januari 1971 gebeuren. De brief, die op een schrijfmachine is getikt, vermeldt merkwaardiger wijze dezelfde ge- gegevens als die, op de kerstkaart voorkomen. De Leidse brief wordt ondertekend met de naam Van Gentix. Of de brief werkelijk afkomstig is van de Delftse wurger, wordt door de politie nog onderzocht. Overigens blijken verschillende details uit de brief bij een nader onderzoek wel te kloppen met de werkelijkheid. Zo klopten bijvoor beeld de details dat in de flat van het nieuwe slachtoffer rode dekens op het bed lagen, gele keukengor dijnen en wasgoed op het balkon hingen. Maar omdat deze details ook vanaf de galerij duidelijk zijn waar te nemen, hecht de politie niet zoveel waarde aan de gegevens. In de brief wordt ook gesproken over de vloer bedekking. De details hiervan blijken niet te kloppen. BRUSSEL Drie voormalige Por tugese officieren hebben op een pers conferentie gezegd dat Zuid-Afrika Portugal helpt bij de strijd van dat land tegen de verzetsbewegingen in de Afrikaanse kolonies De drie mannen, Vito Pires, Vito Bray en Albino Costa, vertelden dat zij in oktober waren gedeserteerd sa men met nog zeven andere officieren, die thans in Zweden zijn. Op de persconferentie werden zij voorge steld door het „Comité Portugal", een organisatie van in het buitenland verblijvende Portugezen die tegen de regering van hun land zijn. Het drietal vertelde dat de Portu gese strijd werd gesteund door de V eren igde S ta tenFrankrijk Groot-Britannië, België en West- Duitsland, en dat er Portugese offi cieren waren die hun opleiding had den genoten in Amerika en in de Bondsrepubliek. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met de stem men van de WD, de Boeren partij en prof. W. F. de Gaay Fortman (a.r.) tegen is de Eerste Kamer gisteren akkoord gegaan met de extra verhoging van de loongrens voor het ziekenfonds tot 15.050. De verhoging betekent, dat vooral de grotere, gezinnen met inkomens tussen 15.000 en 17.050 meer worden geholpen bij de tegenwoordige sterke stij ging van de ziektekosten. Dit heeft bij minister Roolvink van sociale zaken de doorslag gegeven om de extra verhoging voor te stellen on danks een sterk verdeeld advies van de Ziekenfondsraad en de SER TJET boek van Alexander Drenker: Diplomaten ohne Nimbus ontsluiert punctueel en daarom ook onbarmhartig de naoor logse vorming van het diplomaten- corps van de Bondsrepubliek. Een stuk geschiedschrijving. Waarschijn lijk zal het in Duitsland niet zo ge waardeerd worden, dat de benoe- mingspolitiek van Adenauer zo tot in finesses verteld wordt Hierbij speelde namelijk het poli tieke verleden der kandidaten een kleiner rol dan hun terecht of ten onrechte vermeende kwaliteiten, wat degenen, die al wie rechtstreeks of .zijdelings bij de nazi's betrokken zijn geweest, hadden willen uitscha kelen zwaar op de maag zal liggen. Ook het werk van de diplomaat beziet Drenker kritisch. De eeuwige rapportenschrijverij.... rapporten die ergens op het ministerie in het moe derland kasten en kelders en zol ders vullen e*.i waarschijnlijk geen andere functie, hebben dan werkver schaffing voor de ambassadeleden, noemt hü „uit de tijd" waar de communicatiemiddelen de recht streekse informatie zo sterk bevor deren. Een voorbeeld: de Duitse ambas sade in Den Haag levert Bonn per jaar zo'n drieduizend rapporten en driehonderd telegrammen op. Drenker heeft berekend dat per jaar 200.000 rapporten in Bonn bin nenkomen. Geen dienst die dat ver werken kan. Ook over de inrichting van een ministerie van buitenlandse zaken en de opleiding van de diplomaten worden uitgewerkte ideeën gegeven om af te komen van de verstarde traditie, die in vele landen juist dit departement in de ban heeft. Nauw hiermede hangt de oplei ding van de diplomaat samen. Voor al ook het milieu waaruit de leden van de buitenlandse dienst het liefst Diplomaten aangetrokken worden. Een strijd punt ook in Nederland, waar men in de Gids van het Departement van Buitenlandse Zaken nog altijd meer titels en oud-adellijke namen vindt dan in de personeelsstaat van welk ander ministerie ook. Zelfs al is het diplomatieke exa men in principe voor elke gegadigde opengesteld. De „nimbus" van de di plomaat schijnt overigens niet zoveel aantrekkingskracht te hebben op de jongelui want vrijwel elke buiten landse dienst zit verlegen om gega digden. Het strakke protocol mag de oude- re statuszoeker wellicht aantrekken, voor de moderne jongemens knelt het teveel. En die statuszoeker, zegt Drenker, hebben we juist niet nodig. Niet de salondiplomaat is nodig, maar de vakman die door de bovenlaag weet heen te dringen to.t het wezenlijke van het maatschappelijke, politieke en economische leven van een land en volk is nodig. Hij vergelijkt de huidige diplo matie met Anouilhs toneelspel „Le ven als vorsten", waarin een vorste lijk gezin in een museum wordt ge zet na een revolutie en dan opdracht krijgt „gewoon" verder te leven zoals ze gewend waren opdat het volk kan zien hoe vorsten eigenlijk leven. Het verschil is, zo zegt hij, dat de vorsten in het toneelspel wisten dat zij toneel speelden, maar dat de hui dige diplomaten hun spel nog te dik wijls voor ernstige werkelijkheid aanzien. Gelukkig zijn er reeds vele ande ren. die een meer nuchtere kijk op hun taak hebben. Van het type, dat we in de toekomst alleen nog maar zullen kunnen gebruiken: niet de eezelschapsfieuur. die zich verbeeldt alleen met zijns gelijken te kunnen omgaan, maar de eenvoudige, hard werkende pionier. De diplomaat zonder stralen krans. Meer solidariteit wordt na deze verhoging gevraagd van de alleen staanden en de kleine gezinnen. „Maar ik durf dit offer wel te vra gen", antwoordde minister Roolvink. Hij had vooral, kritiek moeten ver duren van ir: H. J. Louwes (lib.) die betoogde, dat bij de tegenwoordige sociale wetgeving de solidariteit wordt overtrokken. Ook de partijgenoot van de minis ter, prof. De Gaay Fortman zette een vraagteken achter de solidariteit, die door deze verhoging wordt geëist. Mag men dit nu wel vragen van groepen, die ongewenst in de situatie van alleenstaanden zijn geraakt? Ook vond prof. De Gaay Fortman, dat meer rekening gehouden had moeten worden met de belangen van de par ticuliere verzekeraars. Discriminatie De heer J. H. Franssen had geconstateerd, dat door de uit breiding van het aantal verzekerden in het ziekenfonds patiënten door art sen naar collega's zijn verwezen. De arts mag de wijze van benade ring van zijn patiënt niet laten af hangen van het geld, waarschuwde de senator. De arts moet niet in de eerste plaats zijn beurs, maar zijn hart la ten spreken. En hij moet zelfs de schijn vermijden de fondspatiënten te discrimineren. De minister deed nog een poging prof. De Gaay Fort man te „bekeren". Maar de poging mislukte. den, in elk geval zijn de Neder landse acties in het verleden zonde van het geld geweest". Deze twee opmerkelijke uit spraken deed drs. H. Schelhaas, economisch medewerker van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond (FNZ), gisteren tijdens de te Utrecht gehouden algemene vergadering. De diensten van de Europese com missie zijn volgens de heer Schelhaas beter ingesteld op het overschotpro bleem. Daaitloor is het afbreken van de boterberg mede mogelijk gewor den. Hij verwacht dat er in de komende jaren nog wel een zeker zuivelover- schot van 3 a 4 procent in de EEG zal blijven, maar dat zal gemakkelijk kunnen worden ondergebracht. Het totaal verdwijnen van een zui- vetoverschot zou trouwens voor de samenleving als geheel niet zijn aan te bevelen. Als mfen bedenkt dat er op de wereld nog 300 miljoen kinde ren beneden de zes jaar onvoldoende worden gevoed. Het beschikbaar stellen van bij voorbeeld 100.000 ton melkpoeder acht de heer Schelhaas het wereld welzijn in hoge mate tegemoetkomen. Extreem De extreme situaties die zich de af gelopen drie jaar-hebben voorgedaan zullen zich niet meer voordoen. De melkproductie in de EEG zal ten hoogste toenemen met gemiddeld an derhalf procent per jaar. Hier tegeno ver staat een even groot toenemen van de vraag, aldus de heer Schel haas. Hij verwachtte dat bij nieifwe overschotten de extra afzet waar schijnlijk niet meer zal worden ge zocht binnen de EEG, maar bij de export van „ghee", een in verschil lende landen gebruikt vetproduct, bo- termengsels en boterolie. Het EEG boteroverschot zal aan het eind van het lopende boterjaar naar schatting 50 a 100.000 ton bedragen. (Van onze parlementsredactie) 1 DEN HAAG Er is door de zie kenfondsraad een akkoord bereikt over de verhoging van het honora rium van specialisten met 2,85 pet. Het motief zou zijn de optrekking .van de loongrens voor het zieken fonds. Minister Roolvink deelde gisteren de Eerste Kamer mee dit akkoord ter vernietiging voor te willen dragen aan de Kroon als alleen de verhoging van de loongrens het motief was. Later zouden ook de stijging van de algemene kosten in dat percentage zijn begrepen. Tijdens het debat over de verho ging van de loongrens zei minister Roolvink, dat deze zaak nog niet rond is. Er wordt nog een gesprek gehou den met het oestuur van de specialis tenvereniging. Ook is de minister van plan door het NEI te Rotterdam een onderzoek in te stellen naar de inko mens van de specialisten. APELDOORN De zeven maan den oude baby var de familie Veer man uit Apeldoorn is op tragische wijze om het leven gekomen. Toen de moeder bezig was. het kind te ver schonen, werd ze even afgeleid door haar drie-jarig zoontje. Ze liet de ba by even los en op dat moment viel het kind van de tafel op de parket vloer. Het werd onmiddellijk overge bracht naar het .Tulianaziekenhuis en vandaar later naar het Sophiazieken- huis in Zwolle. Daar is het kind aan de gevolgen van de val overleden. AMERSFOORT Premier De Jong heeft woensdag een beroep op de jeugd gedaan,, zich niet, „als zwijgende meerderheid die voortgaat op de eenmaal ingesla gen weg en wet en gebod over zich laat komen", afzijdig te hou den van de opbouw van Europa. De premier, die op 'n bijeenkomst van de Europese beweging sprak voor schoolbladredacteuren in Amersfoort, verklaarde dat naast elan. eerlijkheid en idealisme, kennis van zaken en gevoel voor relativiteit en realiteit noodzakeliik zijn om invloed uit te oefenen. Het slaken van kreten draagt nauwelijks bij tot het berei ken van een doel. De premier zei zich te kunnen voorstellen dat de jeugd meer wordt geïnspireerd door de situatie in Bia- fra, de folteringen in Brazilië en de ramp in Oost-Pakistan dan door de dagenlange debatten over wat tech nische detailproblemen lijken, die in de EEG worden gevoerd. Het werk in Brussel is awaar en tecynisch. en verlooot inderdaad traag, mede om dat nog .zoveel eng nationaal eigenbe lang en chauvinisme soms ook Ne derlands moet worden overwon nen. Niettemin zal de fakkel van het Europese ideaal door de jeugd moeten worden overgenomen van de pioniers, die in twintig jaar landen aaneen hebben gesmeed die in vele eeuwen uit elkaar waren gegroeid. Het Euro pese vuur lijkt slechts te smeulen, maar het is de taak van de jeugd het aan te wakkeren en daarmee het licht op een goede toekomst te ver sterken, zo besloot de premier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5