Zondagse kerkdienst is onvervangbaar ETEN KOKEN OP SABBAT: DERTIG DAGEN CEL Kortenhoeve in Betuwe voor scliuilplaatswerk Nieuwe Deeca opname van Handels Messiah Vertekend tv-beeld van r.k. Nederland Een woord voor vandaag Vrijheid van wetenschap Pro). Van Beusekom in De Kerkvoogdij Puzzel hoi Centrum geref. jeugdwerk verhuisd Joodse leger strikt aan wet gebonden Intellectuelen ondermijnen de kerk BEROEPINGSWER Als Johannes de Doper geboren wordt, begint zijn stom me vader te zingen. Bijna een jaar lang heeft hij geen woord kunnen spreken, maar nu wordt zijn tong losge maakt. Zacharias spreekt over verlossing van vijanden, maar het is niet het- grootste, over vergeving van zonde, maar zelfs dat is niet het belangrijkste. Wat zijn hart het meest ver blijdt is de gedachte dat het volk God weer kan dienen. Wat zijn wij geestelijk vaak op onszelf uit. Wij verlan gen naar verlossing van onze geestelijke en lichamelijke kwalen; wij verlangen naar een antwoord op onze vra gen; wij verlangen naar hulp bij onze moeilijkheden. Maar ons leven is niet hersteld als onze zonden vergeven zijn, als we verlost zijn. Christus wil meer doen: Hij is gekomen en Hij komt óm ons tot bruikbare mensen te maken. Zo vaak denken wij aan wat de komst van Christus voor ons betekent, onze reiniging, onze vergeving. Maar echt kerstfeest gaan we pas vieren als we ons afvragen wat de komst voor God betekent. Kerstmis is de eerste stap op weg naar een herstel van de mens, opdat hij weer bruik baar wordt voor God. [We lezen vandaag: Lucas 1 vers 39 tot 56. WOENSRAG 23 DECEMBER 1 Standbeeld voor Schweitzer in Deventer DEVENTER Het Albert Schweitzerfonds, sinds 1930 in Deven ter gevestigd, heeft de beeldhouwer Pieter de Monchy de opdracht gege ven tot het maken van een bronzen beeld van dr. Albert Schweitzer, dat op de honderdste geboortedag van de dokter van Lambarene, 14 januari 1975, in Deventer moet worden ont huld. De Monchy ontwierp een beeld dat dr. Schweitzer blootshoofds en in hemdsmouwen voorstelt. In de ene hand houdt hij de bijbel en in de andere zijn tropenhelm. Op de sokkel komt het opschrift "Eerbied voor het leven". Het fonds hoopt binnen vijf jaar de gelden bijeen te krijgen. Christenvervolging o o in Sabah ontkend KOEALA LOEMPOER Premier Abdoel Razak van Maleisië heeft te gengesproken, dat in Sabah (Malei sisch Noord-Borneo) christenen zou den worden vervolgd. Volgens de Nederlandse bisschop J. Buis zijn sinds maart negen Neder landse, vijf Britse en een Ierse pries ter. alsmede zeven Britse, twee Phi- lippijnse en twee Spaanse klooster zusters uit Sabah gezet. Premier Abdoel Razak zei, dat het ging om het al dan niet verstrekken van een werkvergunning. Hij zag geen noodzaak voor het instellen van een commissie van onderzoek. Tijdens een gisteravond ge houden kerstfeest in het Parijse Neckerziekenhuis gaf de zange res Mireille Mathieu (rechts) kerstcadeautjes aan de peuters die daarvoor uit hun bedjes mochten komen en een plaats kregen op schoot bij de ver. j pleegsters. UTREOHT Het zal in de toe komst wenselijk zijn, de vrijheid van de wetenschapsbeoefening constitu tioneel vast te leggen, omdat het door de wet-Veringa mogelijk wordt in vloed uit te oefenen op beslissingen, die rechtstreeks betrekking hebben op de wetenschapsbeoefening. Dit zei prof. mr. I. A. Diepenhorst, curator van de rijksuniversiteit te Utrecht, tijdens een curatorenverga- "dering. De curatoren besloten de verdeling te accepteren, die de commissie-In 't Veld voorstelt voor de Utrechtse uni versiteitsraad: 12 zetels voor het we tenschappelijk personeel. 11 voor stu denten en 10 voor het niet-weten schappelijk personeel. Voorjaar 1971 zullen, gelijk bekend, aan alle nederlandse universiteiten en hogescholen voor het eerst universi teitsraden worden gekozen. Centrum voor VAbri (Van onze kerkredactie) ECK EN WIEL Het comité Vrienden van l'Abri Nederland is er in geslaagd een tehuis voor het z.g. Abri-werk, dat beoogt mensen in nood op te vangen en hen de weg vanuit het evangelie te wijzen, aan te kopen. Het is de villa Kortenhoeve bij Eek en Wiel in de Betuwe, die geschikt bleek voor het beoogde doel. Na lang wikken en wegen is men tot dit besluit gekomen, nadat geble ken was dat de villa Donkervliet te Baambrugge, die gunstiger gelegen, is ten opzichte van de randstad, finan cieel niet haalbaar was. De aankoopsom voor de nu aange kochte villa Kortenhoeve bedraagt 170.000 gulden. Dit bedrag is door het daadwerkelijke medeleven van velen, onder meer via een onlangs gehouden financiële actie, bijeen gekomen. Er IJ ANDELS „Messiah" is een van de onsterflijke werken, die regelmatig op de concertpodia en in kerken ter uitvoering te rugkeren. Geen orato riumvereniging die zich zelf respecteert zal ver zuimen dit werk op haar repertoire te nemen. Maar deze populariteit heeft wel tot gevolg ge had, dat de uitvoeringen niet altijd in meesterhan den waren. Ongemerkt ziin we gewend geraakt aan een té gepolijste uit voering. Dat Decca thans de „Messiah" in een oor spronkelijker vorm op de plaat heeft gezet, is een belangrijke daad. Nog eens luisterend naar de vroegere opname van Decca. komt men al spoedig tot de ontdekking dat de nieuwe opname veel sprankelender is. Bij deze uitvoering is bijzondere aandacht be steed aan de orna mentiek, het versieren van de melodische lijn in ie vocale en ook instru mentale melodiestemmen. Aan de hand van oude gedrukte muziek, be schrijvingen van tijdge noten en verslagen over Handels uitvoeringsprak tijk werd 'n intensieve studie van de versie ringsnoten gemaakt. Bij de uitvoeringen bleek tot welke verrassingen die stuöie heeft geleid De barokmuziek klinkt in derdaad als vernieuwd, authentiek en levendiger. Briljant Daarbij komt de bril jante bezetting. Joan Sutherland, een naam die voor zichzelf spreekt. Naast haar de grote ver rassing: de Canadese alt Huguettc Tourangeau. Haar zangkunst is van de (Van onze kerkredactie) DORDRECHT De zondagse kerkdienst is onvervangbaar, ook al moet die worden gehouden in een werelds gebouw, dat elk sacraal karakter mist. Discussiekringen of groepen, of hoe de moderne vormen van communicatie mogen heten, kunnen uitermate belangrijk zijn voor de presentatie van de kerk in de wereld. Maar er is tegenwoordig een neiging om over alles en nog wat te discussiëren. Om met de Prediker te spreken: „alle dingen zijn zo onuitspre kelijk vermoeiend", dat wjj hunkeren naar een woord van God. Daarvoor gaan wij op zondag naar Gods huis en bidden wij, dat God ons hart voor zijn woord wil openen. Dat schrijft prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, erevoorzitter van de ver eniging van kerkvoogdijen in de Ne derlandse hervormde Kerk, in het de cembernummer van De Kerkvoogdij. In een Arnhemse wijkgemeente is het kerkbezoek binnen tien jaar tot de helft teruggelopen. In tal van ge meenten zien wij, dat kerkgebouwen □voeten worden gesloten en „afgesto ten." Voor kerkbouw is dan ook vrijwel geen 'belangstelling meer, schrijft prof. Van Beusekom. In 1959 en in 1964 werden nog grote kerkbouw- acties gehouden, die miljoenen op brachten. Thans zijn de gelden uit- hocgste orde. De sereni teit van haar stem komt tot een ontroerend hoog tepunt in de aria „He| shall feed His flock like a shepherd." Verder de prachtige ly rische tenor Werner Krenn en de geweldige en bekende bas Tom Krause. De koren worden ge zongen door The Ambro- sian Singers en het ge heel wordt begeleid door het English Chamber Or chestra. De directie be rustte bij Richard Bo- nynge. De opname is buiten gewoon perfect. Stem men. koor en orkest zijn in prachtig evenwicht gehouden en wat in deze opname bijzonder treft iï bewogenheid en bezie ling De drie platen in cas sette zijn een rijk bezit. Decca SETA 465/7. zijn nog bijkomende kosten die het totaal-bedrag op ongeveer twee ton zullen brengen. Deze zullen nog moe ten worden opgebracht Kortenhoeve is een vrijstaand huis met oprijlaan, grote boomgaard en schuur. De totale oppervlakte van de erbij behorende grond bedraagt ruim vier hectare. Om dit centrum te be reiken dient men nu nog gebruik te maken van een veerpont over de Rijn naar Amerongen. Doch eerlang zal de bereikbaarheid beter worden als de geprojecteerde lokale Noord-Zuidver binding tot stand is gekomen, met aansluiting op de grote wegen. Zoals eerder gemeld zijn prof. dr. H. R. Rookmaaker en zijn echtgenote de „geestelijke ouders" van dit op vangcentrum, dat gesticht is analoog aan het werk van dr. F. A. Schaeffer in Zwitserland, die daar hetzelfde op- vangwerk vanuit een centrum ver richt. De lieer en mevrouw hans en Joann van Seventer is bereid gevon den als gastechtpaar in dienst van het Abri-werk te willen treden. Zij zullen in een deel van de Kortenhoe ve gaan wonen. Dr. Schaeffer is on langs vanuit Zwitserland overgeko men om de nieuwe huisvesting in ogenschouw te nemen. Tot nu toe werd het werk verricht zonder centrum. Een vast tehuis werd nodig omdat is gebleken dat velen gedurende langere tijd een „schuil plaats" moet worden aangeboden. Geld blijft nog altijd nodig, omdat de financiële zorgen nog niet voorbij zijn. Deze giften worden graag ontvan gen op giro 59480 van de Amrobank te Schoonhoven met vermelding „in zake 1'Abri-Nederland", mevrouw S. Ameling van der Veen. Wie meer van dit werk wil weten kan een brochure aanvragen per briefkaart, te richten aan: Comité Vrienden van l'Abri-Ne- derland. Waal 5 te Langerak, Z.H. Hel neer in Europa AMERSFOORT Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk is verhuisd van Amersfoort en Utrecht naar Driebergen. Het LCGJ heeft daar z'n intrek genomen in het nieuwe kantoorgebouw De Drieburg, samen met de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw, de Christelijke Jeugdraad, - het Christelijk Jongeren Verbond en de Hervormde Jeugd raad. Het LCGJ werd in 1965 opgericht door de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen (jeugdwerk boven de zestien jaar) en de Bond voor Ge reformeerde Jeugdorganisatie (jeugd werk beneden de zestjen jaar), die daarin al hun uitvoerende werkzaam- hedèn onderbrachten. De afdelingen van het LCGJ werden verdeeld over de gebouwen in de Maliestraat la in Utrecht (GJO) en de Koningin So- phialaan 19 in Amersfoort (GJV). Samen met de Stichting Evange lisch Herstel en Opbouw te Baarn en de Christelijke Jeugdraad te Amers foort, werd besloten een kahtoor te bouwen in Driebergen. Later voegden zich daar nog bij het Christelijk Jongèren Verbond te Amsterdam ën de Hervormde Jeugdraad te Deo Haag. Het nieuwe kantoorgebouw, dat de naam De Drieburg kreeg, is gevestigd op de Hoofdstraat 248 in Driebergen (tegenover Kerkten Wereld). Het a- dres van het LCGJ is geworden: LCGJ, postbus 99, Driebergen. Tele foon 03438 - 6341. DJAKARTA Nederland heeft Indonesië bijna 150.000 gulden ver strekt voor de bouw van een cen trum. dat als tijdelijke huisvesting zal dienen voor Molukkers die uit Nederland repatriëren, 't Geld, in de vorm van een cheque van 41.436 dol- f lar, is door drs. J. W. M. van der Vossen, raad van de Nederlandse am bassade in Djakarta, overhandigd aan dr. Rusiah Sardjono, directeur- generaal van het departement van sociale zaken. geput, maar niemand durft een derde financiële actie voor te stellen. Men zou daarvoor geen belangstelling meer kunnen opbrengen. BEANGSTIGEND Prof. Van Beusekom spreekt van een beangstigende ontwikkeling, die zich geruisloos voltrekt. Moeten we het maar opgeven en constateren, dat de regelmatige kerkgang zijn tijd heeft gehad, om dan over te schake len op andere methoden, zoals de „huisgemeenten". Prof. Van Beusekom erkent de gro te waarde van de huisgemeente. Maar dat betekent voor hem niet, dat we de kerkdiensten maar moeten af schaffen en voortaan moeten samen komen in groepen van twaalf of vijf-- tien mensen rond een piano. De oudste christenen kropen niet bij elkaar in een woonhuis omdat zij dat de voor altijd geldende vorm van eredienst vonden, maar omdat zij geen gebouwen hadden waar zij kon den samenkomen. Zodra de gemeenten groter werden, ging men de „basi liek" gebruiken, een openbaar ge bouw waarin verkopingen en rechts zittingen werden gehouden. Zo kan men ook nu, in nieuwe woongebieden, beginnen met een handvol mensen in een souterrain. Maar als de gemeente groeit, gaat zij vanzelf andere eisen stellen. De gang van zaken in nieuwe woongebieden, waar men, toen er nog maar enkele gezinnen woonden, be gon m'et huisgemeenten, maar met toeneming van het aantal belangstel lenden overschakelde op de normale kerkdienst, bewijst wel dat de „ouderwetse" kerkdienst geen over leefde vorm van godsverering is. Het is een gebeuren met een eigen karakter, ter wille waarvan ve len op zondag komen om versterking van hun geloof en om teerkost voor de nieuwe week, om het eens gedra gen uit te drukken. Nu brengt de moderne tijd mis schien mee, dat wij geen kerken meer bouwen met eert sacrale ruimte, maar dat wij tezamen met andere kerken gebruik maken van een „Meerpaal" of een ander openbaar gebouw, waar op gewone dagen marlet wordt gehou den of sport beoefend en de fanfare repeteert. Prof. Van Beusekom ziet daar geen enkel bezwaar in, mits deze we reldse activiteiten maar worden over koepeld door de evangelieprediking op de zondag, waarin de rijkdom van Gods genade in al zijn volheid wordt verkondigd. Discussiegroepen uitstekend, mits zij de begeerte opwekken naar de ge wone eredienst op zondag. Zonder de ze kunnen wij op den duur niet. In plaats van te zeggen: de zon dagse preek heeft zijn tijd gehad; de moderne mens vraagt wat anders, dient de vraag gesteld te worden, of de preek nog wel genoeg aandacht krijgt. „De mens van tegenwoordig wil aangesproken worden, persoonlijk aangesproken. Maar hij Is ook geroe pen om antwoord te geven. Het woord, dat van Godswege van de kansel gesproken wordt, moet weer klank vinden in de harten. Dat doet het alleen, wanneer wij het niet er varen als de mening van een mens, met wie wij een boeiende discussie hebben, maar als het woord van God, dat verzoening en verlossing verkon digt aan een mensheid, die juist te genwoordig in zulk een bittere nood verkeert. Verzoening en verlossing door Jezus Christus en zijn kruis voor een wereld, verloren in schuld", aldus prof. Van Beusekom. Kruiswoord-puzzel. Hor.: 1. zwaardvis, 4. klaar, 9. tegen, stelling van stad, 11. water in Limb., 12 schuier, 16. oude benaming voor liter 17. muzieknoot, 18. plaats in Gelderl., 21 telwoord. 22. opschik, 23. plaats it Utrecht, 25. maanstand, 27. nauw. .28 schuifbout, 31. verdriet. 32. aanloop. 34 preekstoel, 35. gebod. Vert.: 1. oder dergleichen (afk.), zeehond, 3. lentebloem, 5. boomloot, 6 de jongensnaam, 7. duinvallei, 8. bijwoord 10. trots, 13. vlug, 14. plaats in Limb., 15 giftslangetje. 17. bijwoord. 19. kleding, stuk, 20. middag, 21. vreemde taal, 24 einde. 26. oorlogsgod, 28. eerste boek van Mozes (afk.), 29. plaats in Gelderl, 30. stuk hout, 31. muzieknoot, 33. voor zetsel. lel de Oplossing vorige puzzel. Hor.: 1. dadel, 4. Po, 5. eg. 7. gage, l 'Naab, 11. tra. 12. set. 14. aap. 16. Ra, ia er, 19. ka, 20. as, 21. de, 22. RJ3.. 23. ts, 25. me. 27. nor, 29. gil, 31. pal, 33. Sara, 35. Ares, 37. ma, 39. in, 40. kabel. Vert.: 1. dog, 2. do, 3. Lea, 4. paar. 6, gaar, 7. gr., 8. es, 9. N.T., 10. ba, 11. teken, 13. el, 15. pedel, 17. aas, 18. Eem, 23. tram, 24. ui, 26. Epen, 28. os. 29. ga, 30. la, 32. as, 34. rak. 36. ril, 38. eb. AMSTERDAM De reehert heeft twee Italianen ingerekend, ervan verdacht worden banken Parijs, Brussel en Luxemburg vo twee ton te hebben benadeeld, duo werkte met vervalste cheques gefingeerde paspoorten en legitim tiebe wijzen. Een derde Italiaan, die het brt achter deze omvangrijke oplichtin; zaak wordt genoemd, ontsnapte het nippertje. BISSCHOP BLUYSSEN geknipt (Van een onzer verslaggeefsters) PARIJS Een Franse tele visie-uitzending over de rooms- katholieke kerk in Nederland heeft veel stof doen opwaaien. Talloze verontwaardigde reacties zjjn het gevolg geweest. „Het is goed dat de Fransen dit ge zien hebben, dan weten ze tenminste wat ze riskeren", zijn de woorden van kardinaal Daniélou in de be kende Fransë krant le Figaro. Hij gaf als zijn mening, dat het er slecht uitziet voor de hele rooms- katholieke kerk als „deze Neder landse karikatuur" een toekomstbeeld wordt. Het hele Franse episcopaat heeft zich afkeurend uit gelaten over de uitzending, waar aan ook bisschop Bluyssen van 's-Hertogenbosch zijn medewerking heeft verleend. Vraaggesprek De verontwaar diging van zijn Franse collega's wordt echter door bisschop Bluyssen van harte gedeeld. De televisierepor ters Pierre Du- mayet en Igor Barrère hebber) I pi m P' weer max. t. min. t. nrsl. gist gist. Amsterdam zw. bew 2 -2 0 Brussel sneeuwbui 2 -2 0.1 Frankfort licht bew. 1 2 Genève onbew. 2 -3 0 Innsbruck sneuew -2 -8 3 Kopenhagen onbew. -5 O Locarno onbew 7 -3 P Londen geh. bew 4 1 0.2 Luxemburg onbew. 0 -8 0.6 Madrid onbew 8 -5 0 Majorca half bew 13 5 0 MQnchen -3 -8 0.6 Nice onbew 11 -2 0 Parijs sneeuw 4 0.1 Rome geh.bew 6 2 9 Wenen 7.w. bew. -5 O.l Zurich sneeuw -2 -« 0.2 TEL AVIV Een van de pro blemen, die het Israëlische leger moet oplossen, heeft niets te maken met Arabische strijd krachten. Het is het gekibbel over de godsdienst in eigen ge lederen. vooral over de sabbat. Jonge orthodoxe joden, in het He breeuws „Datiim" genaamd, \Vaarvan bij sommigen het haar om de oren kronkelt in lange krullen en uit wier khaki-overhemden soms de franjes van hun rituele onderkleding tevoor schijn komen, dienen naast mannen die „nergens aan doen". Officieel hangt het leger strikt de joodse wetten aan. Het verbod van werken op de sabbat houdt in. dat er geen vuur mag worden gemaakt (dus ook geen electrisch licht aan of uit mag worden gedraaid), geen afhande lingen met geld mogen worden ver richt en geen voertuig mag worden bestuurd. uitweg Een uitweg in noodgevallen biedt I „Pikoesj Nefesj", een rabbijnse wet I die een jood ontslaat van elke gods- I dienstige verplichting, die zijn leven of welzijn in gevaar zou kunnen brengen. Zo is het in noodgevallen geoorloofd een ambulance te rijden, een kanon af te schieten, een loop graaf te graven of koplampen te ont steken. Maar de cantines zijn op de sabbat gesloten. -In de gemeenschappelijke vertrekken van het kamp is roken dan verboden en er worden geen warme maaltijden verstrekt. De man, die midden in dit conflict staat, is brigade-generaal Silomo Go- ren, de militaire opperrabbijn. Het is zijn taak, de oude godsdienstwetten toe te passen op een modern leger. ra oio Onlangs heeft hij bepaald, dat de radio's in de gewone kamers van een kamp op sabbat aan mogen staan. Dit besluit volgde op klachten van front soldaten, dat hun moest worden toe gestaan het nieuws van de dag te horen, aangezien zij daarbij het meest onmiddellijk betrokken zijn. Platenspelers en tv zijn echter op sahbat nog altijd verboden. Terwijl deze voorschriften de niet- godsdienstige soldaten irriteren, zijn zij voor de Datiim het volstrekte mi nimum.. Zij klagen toch al, dat zij de voorschriften van de wet in het leger niet kunnen onderhouden zoals zij zouden willen. In elk kamp is door het militaire rabbinaat een soldaat of officier aan gewezen, om erop toe te zien dat de godsdienstige voorschriften worden nageleefd. De straffen voor overtre ders kunnen zwaar zijn tot dertig dagen cel. fornuis Een soldaat aan het Jordaanse front had deze straf verdiend, omdat hij op de sabbat een gasfornuis in een veldkeuken had aangestoken. „Ik maakte geen inbreuk op de rechten van de Datiim", klaagde hij. „Ik wil de alleen een warm maal hebben al vorens op wacht te gaan. Zij hoeven hel niet te eten." Maar de Datiim zeggen, dat zo'n schijnbaar kleine overtreding de sfeer van heiligheid en eerbied voor de sabbat vernield. In dit geval ontsprong de soldaat de dans dankzij zijn commandant, die de klacht verscheurde. hem in een vraaggesprek mening gevraagd over verschillen! kerkelijke zaken van algemene aai Bisschop Bluyssen wilde hieral wel meewerken om zo te helpen I misverstanden over de room katholieke kerk in Nederland uitl weg te ruimen. Hij ging ervan F dat het interview in zijn geheel I worden uitgezonden. Zeer verontwaardigd is hij, nu I „levensgevaarlijk" in is geknipt ol zo als achtergrondinformatie te diw nen bij spectaculaire opnamen in dl Nederlandse kerkprovincie. Opnamen zijn gemaakt van studentenparochie in Amsterdd van gehuwde priesters, van litif gische experimenten en van communie. In de Parijse televisiestudio's 1 raadt men zich nu, de uitzending doj een andere te laten volgen, die el minder vertekend beeld zou gevcf1 ie cl VATICAANSTAD Paus Paul de zesde heeft in een toespraak tot kardinalen op het Vaticaan gezega dat zijn tiendaagse reis naar Azië iis Australië hem hebben doordrong! - van de noodzaak van een zich wijz gende kerk. Maar hij voegde hiera toe dat hij geen wijzigingen zal dü P den, die de kerk zullen ondermijne e Ondermijnende kritiek zag e vooral komen van intellectuele cent in het westen Amerika niet uitg* ii sloten en de openbare mening* in de kerk, speciaal onder de jong* 1; ren. Hij sprak vati een geeste q gesteldheid, die de zekerheid van h p geloof wegneemt. e Hij drong erop aan op Nieuwjaar i dag voor de vrede te dden. De dag is voor hrt vierde achtereenvo J gende jaar uitgeroepen al- -ereldg 1 beds'" - 1 De eerste Vaticaanse vredespri I genoemd naar paus Johann* i XXIIIste is toegekend aan de Joeg< Slavische generaal-overste Theres die twintig jaar onder armen en w laatsen het gewerkt. NED. HERV. KERK Beroepen te Giessen-Oudekei (toez.): W. de Greef te Kamperveer te Terheyde: G. C. Vijzelaar te Ve< nendaal (buitengew. wijkgem. wording). Aangenomen naar Rossum: N. j v. d. Bent, assistent secretaris NB< wonend te Apeldoorn. Bedankt voor Utrecht: J. Smit Putten. GEREF. KERKEN Beroepen te Oldehove: kand. C. 1 Verspuy te Oldehove. die dit hee aangenomen. Aangenomen naar Meppel: H. Bruning te Metslawier, die bedank voor Stadskanaal. GEREF. KERKEN (buiten verbani Beroepen te Katwijk: G. Rouken te Ede. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Haarlem: P. Honkot te Kampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2