SPANNING IN SENAAT J I Actie van taxichauffeurs na dood van collega Commentaar Ambassadeur met dood bedreigd VVD plotseling tegen belasting voorstellen ■x Het Kwartet Meerderheid uiterst krap Aanvaarding lang onzeker Politie tast nog in duister TAXI KERKHOF NKV wil komen tot federatie Hoofdredactie Kwartet-Trouw Naasten Roofovervallen op postkantoor en confectiebedrijf Demonstraties voor Franco Crita) hit wier Vorst "Nieuiwe Leidse Courant Woensdag 23 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Or. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Grapperhaus Onverwacht is van WD-zijde in de Eerste Kamer zware kritiek geleverd op de belastingvoorstellen. In de vaste com missie van financiën hadden de liberalen daarvan niets laten blijken. Hun geestverwanten in de Tweede Kamer stemden onlangs met de voorstellen in. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het was vanmorgen niet zeker dat de Eerste Ka mer vandaag de voorgestelde wijziging van de wet op de loon- en inkomstenbelasting zou aanvaarden. Niet alleen de oppositie, maar vooral de VVD had gisteren ernstige kritiek op de „vereenvoudi gingen" van deze belastingen. Een aantal leden van KVP, CHU en ARP kon hun stem evenmin beloven. Gezien de grote onzekerheid over iet lot van de voorstellen van staats ecretaris Grapperhaus hebben de drie onfessionele fracties in de Senaat gis- :avond al hun leden opgeroepen om anmorgen de voortzetting van het de- iat bij te wonen. KVP, CHU en ARP hebben samen c}e Eerste Kamer 39 zetels, een eerderheid derhalve van drie zetels. Is alle leden aanwezig zijn en nie- »md „uit de boot valt" zullen de foorstellen de eindstreep halen. (Drie weken geleden heeft de Tweede Kamer na discussies die tot diep in de nacht duurden en waarby stevig werd geamendeerd, de belastingvoorstellen aanvaard. De vier regeringspartijen, dus ook de VVD, stemden toen unaniem vóór,, red.). Zeer fel in zijn kritiek was mr. J. de Wilde van de WD. ,,Ik heb de indruk gekregen", zei hij, „dat de staatssecretaris het belangrijker vindt J\ dit wetsontwerp er door te halen, dan V »ich te laten leiden door de waarde t/fvan de argumentatie." Zijn bezwaar was vooral, dat de vitijd om het ontwerp te behandelen veel te kort is geweest. Verder is al- les in één pakket gestopt, waartegen nen ja of nee moet zeggen (De Eerste Kamer kan niet amenderen). Zo is er geen verantwoorde afweging van i) voor en tegen mogelijk. Het doel van het wetsontwerp, al dus mr. De Wilde, om het stelsel te vereenvoudigen, is door het toelaten van amendementen verder dan ooit verwijderd. De kritiek van de VVD-er was zo fel, dat prof. P. A. J. M. Steenkamp interrumpeerde: „Moet de staatssec retaris de weg van Duynstee op." Op een gegeven ogenblik ontplofte staatssecretaris Grapperhaus zelf on der de druk van de liberale kritiek en ontkende hij bepaalde uitlatingen gedaan te hebben. Mr. De Wilde ging echter onver stoorbaar verder en noemde het wetsontwerp een pot met pieren. Iedereen kan zijn eigen pier vinden, zonder dat het geheel een geordende indruk maakt. De staatssecretaris heeft ons met zijn forfaits in het riet gestuurd, zei De Wilde. De waarde van de oude huizen zal alleen als gevolg van wetswijziging aanmerkelijk terug vallen: het is duidelijk dat de beper king van de huurwaarde niet op weegt tegen het wegvallen van de kosten van onderhoud. De begrippen doelmatigheid en rechtvaardigheid zijn onvoldoende door de staatssecretaris onderkend. In het raam van wat men noemde een „oecumenische arbeidsverdeling" 1 zei drs. M. J. J. van Amelsvoort 1 (kath.v.), die ook namens de ARP en CHU sprak, dat door de amendemen- ten van de Tweede Kamer de scherpe kantjes wel van de voorstellen zijn afgeslepen. Niet alle leden van de drie confessionele frakties konden vóór zijn. Wiebeltax Prof. W. Albeda sprak namens de drie partijen over de wiebeltax. Hij betwijfelde of de conjuncturele maat regelen op Nederlandse schaal wel effect zouden hebben. Alleen een Eurowiebeltax zal een voldoende uit werking hebben. Dr. J. H. Zoon (soc.) sprak zich te gen de verhoging van de BTW per 1 januari uit. De voorgestelde zelfstan digenaftrek achtte hii in strijd met de wiebeltax. Zijn grote bezwaar was, dat later ook de omzetbelasting in de wiebeltax zou worden opgenomen. Daarom kondigde hij aan, dat de PvdA ook tegen dit voorstel zou stemmen. Verontruste taxichauffeurs hebben gisteravond de Coolsingel in Rotterdam met 150 wagens geblokkeerd. Het was koopavond en druk en dtis werd het een chaos, waarin de politie slechts met moeite orde kon scheppen. De chauffeurs eisen meer veiligheidsmaatregelen. Duidelijk is dat zij zeer onder de indruk zijn van de dood van hun collega Dijksman. Spontaan werd een financiële actie op touw gezei 'voor de nabestaanden. Met een emmertje ging men de collega's rond. Ook is een gironummer I beschikbaar gesteld, namelijk 358368. De opbrengst is bestemd voor de weduwe. De familie Dijksman had geen kinderen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gistermid dag is in het Dijkzigtziekenhuis aan zware verwondingen over leden de zestigjarige taxichauf feur J. Dijksman van de Van Adrichemweg. Hij was in de voorgaande nacht ernstig mis handeld door vermoedelijk pas sagiers. Over het motief tast de recherche, die onder leiding van hoofdinspecteur B. Bol het on derzoek uitvoert, in het duister. Van roof is geen sprake. Al het geld dal Dijksman, gezien zyn taxi- staat, by zich moest hebben, is terug gevonden. Ook de aanwijzingen die de politie heeft tegen drie Jocgoslaven, die werden aangehouden kort nadat Dijksman met ingeslagen schedel voorover op zijn stuur liggend in zijn wagen werd gevonden, zijn niet zoda nig dat de politie van daders wil spreken. Deze drie zijn wél op bijzondere wijze aan de zaak gekoppeld. Ze zijn in de nacht betrokken geweest bij Dp beide kerstdagen zal ons blad niet verschijnen; onze kan- loren zijn beide dagen besloten Op 24 december zijn ze tot 16 uur geopend. K NARMSTRAA^tA LEIDEN beide Kerstdagen c^g en nacht geopend een vechtpartij in de nachtclub L'Ambassadeur op de 's-Gravendijk- wal. Zij belden om half drie aan bij hun pension op de Mathenesserlaan, hoek Heemraadsplein. Zij waren dronken, hun handen waren bebloed en een van de drie had een kleine hoofdwond. De pen sionhouder stuurde de gewonde naar het Dijkzigtziekenhuis met de mede deling dat hij hem na de behandeling met een taxi zou terughalen. De pensionhouder zag toen, vlak bij de St. Elisabethkerk wel de bewuste taxi staan, maar schonk er geen aan dacht aan. Toen hij telefonisch bericht kreeg dat zijn gast. verbonden was, keek hij om kwart over drie weer naar buiten, zag dezelfde taxi, ging er naar toe en vond de heer Dijksman. Nadat de pensionhouder de politic had gewaarschuwd werden de drie buitenlanders aangehouden en over gebracht 'naar het politiebureau Oos- tervantstraat. Zij werden vandaag nog steeds verhoord. Zij konden na melijk niet verklaren hoe zij van L'Ambassadeur naar de Mathenesser laan waren gekomen, hoewel zij zich wel de vechtpartij in de nachtclub kunnen herinneren De heer Dijksman blijkt zich voor het laatst om kwart over twee per mobilofoon hij dc taxi-telefooncen- trale gemeld te hebben. Hij was toen op de Nieuwe Binnenweg, hoek Claes I de Vrieselaan. Hij meldde dat hij j passagiers, zogenaamde opstappers kreeg. Daarna is niets meer van hem gehoord. Hoewel de politie dat niet voor vaststaand aanneemt, lijkt het duide lijk dat de passagiers die toen ziin ingestaDt, bij de snackhar Kareis Pa tat Dijksman hebben aangevallen. Dc chauffeur heeft nauwelijks vierhon derd meter kunnen rijden. Toch vraagt de politie eventuele getuigen van het instappen daar om kwart over twee in een taxi van een of enkele mensen zich bekend te ma ken, ook mensen die mogelijk de taxi van de heer Dijksman op de Mathe nesserlaan hebben zien staan, (tel. 143.144 toestel 5141. recherche politie bureau Marconiplein). Zoals te verwachten was, ontstond er in de Rotterdamse taxiwereld gro te verontrusting over de dood van een goed bekend staande collega. Aan die verontrusting gaven 150 chauf feurs gisteravond uiting in een de monstratie voor het stadhuis. Zij blokkeerden alle rijbanen, zodat het door de koopavond zeer drukke ver keer in het centrum stil kwam te lig gen. Een woordvoerder van de chauf feurs zei dat zij op deze wijze de overheid en het publiek wilden wij zen op de onveiligheid van hun be roep. De politie had handenvol werk om het verkeer op gang te brengen. Niet uitgesloten is dat later deze week dergelijke demonstraties zich zullen herhalen. Ook bij de begrafenis van het slachtoffer verwacht men grote be langstelling van de zydc van de chauf feurs. Er zullen dan geen taxi's rij den. Rotterdam is tot dusver verschoond gebleven van moorden op taxichauf feurs. Sinds de oorlog zijn in totaal drie tot vier gevallen bekend. UTRECHT Het NKV heeft een beleidsplan vastgesteld waarin richt lijnen worden gegeven voor de vor ming van een federatie van vakcen trales. Dit is gisteren in Utrecht door de verbondsraad van het vakverbond unaniem vastgesteld. Een dergelijke federatie dient vol- •gens de raad een rechtspersoon te zijn. Wel moeten er garanties worden ingebouwd voor de handhaving van de ideologische identiteit van de part ners. De te vormen federatie moet be- leids- en besluitvormende bevoegd heden krijgen in zaken, die tot de taak van de vakcentrales behoren en die een duidelijk algemeen beleids aspect hebben. Over de voortgang van de externe samenwerking zegt het beleidsplan, dat dit „een punt van regelmatige in formatie en voortschreidende beleids vorming dient te zijn". Vooral wan neer daarbij een van de gesprekspart ners „nee" zegt is dit beraad nood zakelijk, aldus het beleidsplan. De uitwerking van de interne struc tuurwijziging geschiedt in een rap port van de centrale commissie struc tuurherziening van het NKV en zal begin volgend jaar worden afgerond. AMERIKA LEVERT SPANJE WAPENS MADRID Gisteren is in Madrid de nieuwe Amerikaans-Spaanse de fensiecommissie bijeengekomen. Deze commissie werd in augustus van dit jaar opgericht in verbhnd met het gebruik van dc Amerikaanse ba ses in Spanje. In deze commissie heb ben de Amerikaanse ambassadeur in Madrid, de bevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa, de Spaanse minister van buitenlandse zaken en de Spaanse chef van de ge nerale staf zitting. DEN HAAG Wanneer bin nenkort dc bladen van Het Kwartet en Trouw gedeeltelijk zullen worden geïntegreerd, wordt tijdens een overgangspe riode de hoofdredactie door een commissie gevoerd. Het algemeen bestuur van de Stichting Christelijke Pers heeft gistermiddag besloten tot lede n van deze commissie te benoemen de Heren J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman en J. van Hofwegen. De heren De Berg en Brink man zijn respectievelijk ad junct-hoofdredacteur en redac tiechef van Trouw, de heren Ester en Van Hofwegen vervul len deze functies bij Het Kwar tet (De Rotterdammer, Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dagblad). Zoals onlangs werd gemeld, treden dr. E. Diemer en dr. J.A.H.J.S. Bruins Slot af als hoofdredacteur van respectie velijk Het Kwartet en Trouw. De heer Diemer aanvaardt een functie op wetenschappelijk terrein, de heer Bruins Slot gaat met pensioen. BABBERICH In het grens- plaatsje Babberich is gisteren door een ongeveer twintigjarige man een overval gepleegd op het hulppost kantoor. Het geroofde bedrag staat nog niet geheel vast. Er moeten zeker enige duizenden guldens zijn geroofd. De dader, die vermoedelijk naar Duitsland 'is gevlucht, kwam kort voor sluitingstijd het postkantoor binnen en bedreigde de kantoorhoud ster met een pistool. Een caissière van hel confectiebe drijf Mackintosh NV in het Zuid- Limburgse Stein is gisteravond om streeks negen uur door een gewa pende overvaller van 55.000 gulden beroofd. Het meisje, de 21-jarige Erica B., wilde juist in haar auto stappen om de opbrengst van de win kelverkoop naar het hoofdbureau v«n de NV te brengen, toen net portier werd opengerukt. De dader bedreigde haar met een pistool en dwong haar enkele kilome ters te rijden, waarna hij haar uit de wagen zette. De overvaller was vol gens het meisje ongeveer eenentwin tig jaar en 1.75 m. lang. MADRID In zeven Spaanse pro vinciale hoofdsteden hebben gisteren, volgens officiële gegevens, 400.000 mensen voor generaal Franco en zijn bewind gedemonstreerd. Ruim 60.000 aanhangers van Franco trokken van daag door Toledo, naar het Alcazar, de beroemde nationalistische veste tijdens de Spaanse burgeroorlog. Havenarbeiders in Vigo en drie an dere havensteden in het noordwesten van Spanje hebben gisteren besloten geen Franse en Italiaanse schepen meer te lossen en te laden naar aan leiding van de internationale protest acties tegen het Baskenproces te Bur gos. In de noordelijke Spaanse haven Gijon weigerden havenarbeiders gis teren het Franse schip Alain L.D. te lossen, dat 18.500 ton erts voor een Spaanse fabriek aan boord had. IN EEN LAND waar buitenlands in vesteringen welkom zyn ter ver groting van de werkgelegenheid, maar dat zelf in andere landen eveneens grote economische be langen heeft, komen dc nationali seringsmaatregelen van de Chi leense regering over als revolutio naire daden. Temeer omdat pre sident Allende als marxist bekend staat. Voor Latijns-Amerikaanse en vele andere arme landen gelden ech ter andere maatstaven. Zy kun nen nooit tot volledige ontwikke ling komen, als zy niet zelf kun nen profiteren van eigen bodem schatten. Aangezien geen enkele maatschappij vrijwillig afstand doet van zyn bezittingen in den vreemde, moeten de betrokken landen het initiatief nemen. In Chili is daar een begin mee ge maakt. President Allende is begon nen met de kopermijnen, die in Amerikaanse handen zyn. Het par lement is in meerderheid vóór. De huidige eigenaars krygen een scha devergoeding, die is uitgesmeerd over 30 jaar, in welke periode rente zal worden betaald. Men kan deze wyze van „naasten" moeilijk diefstal noemen. Nu bestaat de mogelijkheid, dat van Amerikaanse zyde het uiterste zal worden gedaan om het plan te verijdelen. Politieke beïnvloeding zou tot interventie van het Chi leense leger kunnen leiden. Ook schrijft men de Amerikanen plan nen toe om te verhinderen dat Chili zijn koper op de wereld markt kwyt kan. Van groot belang is, welke houding de Amerikaanse regering zal aanne men. Te lang heeft zij te weinig aandacht besteed aan de oorzaken van de armoede in dc Latijns-Ame rikaanse landen. De economische be langen van de eigen maatschappijen staan nog altjjd voorop. Doorbre king van de vicieuze cirkel wordt daardoor onmogelijk gemaakt. Voor Washington is de verleiding groot, te proberen het Chileense ex periment in de kiem te smoren. Want als Allende succes heeft, zal het hek van de Latijns-Amerikaan se dam zyn. De vraag is echter, of drastische maatregelen tegen Chili het door dc Amerikanen gewenste resultaat zullen hebben. Het tegen deel zou wel eens kunnen gebeuren. Het verdient dan ook aanbeveling, dat de Amerikaanse regering in het licht van de Chileense nationalisatie stappen haar houding tegenover de Latijns-Amerikaanse landen gaat herzien. Ook om erger te voorko men. VRIENDELIJK VERZOEK om niet zelf het abonnementsgeld te gireren maar de accept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daar mee te betalen Geen vrijheid voor Amerikaanse i kri j gsgevangenen HONGKONG Noord-Vietnam heeft herhaald, dat het alleen de kwes tie van de vrijlating van Amerikaan se krijgsgevangenen zal bespreken, in dien de Amerikaanse regering belooft haar troepen tegen 30 juni 1971 uit Zuid-Vietnam terug te zullen trekken. RIO DE JANEIRO De Bra ziliaanse guerrilla's hebben ge- j dreigd de ontvoerde Zwitserse ambassadeur Bucher te zullen i doden, indien de regering niet toegeeft aan de eis tot vrijlating van zeventig politieke gevange nen. Dit blijkt uit een communiqué van de guerrilla's, waarin wordt gerea geerd op de mededeling van de rege ring dat zij 51 van de 70 politieke ge vangenen kan vrijlaten. Het communiqué werd na een ano niem telefoontje ontvangen door een dagblad te Rio. De guerrilla's zijn be reid zes van de op de oorspronkelijke lijst genoemde personen te vervan gen. De boodschap was ondertekend door Bucher en gedateerd op de manier, die de regering als eis had gesteld voor erkenning van haar echtheid. Het dagblad heeft het bericht doorgezon den naar de autoriteiten. „Wij zijn vastbesloten onze beslis sing ten aanzien van het voltrekken van de doodstraf uit te voeren, indien de onderhandelingen worden afgebro ken", aldus het communiqué. Er wordt geen termijn gesteld waar binnen de Braziliaanse regering moet antwoorden. Onder het „afbreken der onderhandelingen" zegt het communi qué te verstaan: het uitblijven van re actie van de „dictatuur"; hervatting van politiespeurtocht naar de schuil plaats van de ontvoerders. Sommige mensen zullen nooit iets leren, omdat ze alles te vlug begrijpen. POPE Geen weer om huilen tc kamperen Zon en maan 24 december: zon op 8.47, onder 16.32; maan op 4.35, onder 13.10; 28 december N.M. Hoog water Hoog water. 24 december: Rot terdam le getij 1.08, 2e getij 13.21; Scheveningen 11.47 - Vlissingen 10.27 - 23.04; Willem stad 1.49 - 14.18. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,4 cm (1018 millibar) da lend. Ten westen van de Britse eilanden handhaaft zich een krach tig hogedrukgebied. In de noor delijke stroming ten oosten van dit hogedrukgebied is over West- Europa koude lucht tot ver naar het zuiden doorgedrongen. In de nacht van dinsdag op woensdag vroor het in Frankrijk en Duits land, evenals bij ons 3 tot 7 gra den. Over de Noordzee trekt vandaag een storing, vergezeld van regen en sneeuw naar het zuiden. Achter deze storing zal het eerderge noemde hogedrukgebied zich in de richting van Scandinavië uitbrei den. Onder invloed van deze rug zal het de komende nacht bij hel der weer plaatselijk matig vrie zen. Deze rug wordt weer gevolgd door een storing, waarvan ver wacht wordt dat deze ook ten westen van ons land naar het zui den zdl trekken. Op grond hiervan wordt een aanhouden van de vorst verwacht. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: van 0 tot 6 graden onder normaal; max temp.: 2 tot 7 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1