VLIEGEN WORDT GEWOON MANTEL- SPECIALIST Commentaar Vandaag ons Kerstnummer LtJ L Jl Volgend jaar gemiddelde prijsstijging zes procent Spanje versterkt strijdkrachten Maar 51 gevangenen vrij in ruil ambassadeur ilMHiil Toekomstvisie van departement Maar post moet straks worden afgehaald de grote specialist MANTELS Het Kwartet Onbemande konvooien Vooral nachtvervoer Vakbonden uit overleg in SER? is uiteraard de Voor Stangl: levenslang ATTENTIE!! AHSMANN CR ha) Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 22 december 1970 51ste jaargang oofdkantoor Leiden vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ook dit jaar vraag ik graag de aandacht voor ons Kerstnummer, en opnieuw te gereder omdat het aandeel van de hoofdredacteur betrekkelijk gering is geweest. Wél is het ook ditmaal het re sultaat van teamwerk. Net als in andere jaren heeft onze kunstredacteur A. Hydra het de medewerkers niet gemak kelijk gemaakt. Het Kerstnummer moest evenals in de andere jaren iets bijzonders worden. Welnu, het wil mij voorkomen dat hij te vreden mag zijn. Ik ben het ten minste wel, en sla zeker niet al leen. Ik noem ook dit jaar graag de "opmaker", A. Sondcrmeijer, die zijn hart weer in deze bijlage heeft gelegd. We zijn hem waar dering schuldig. En verder spreke ook dit Kerst nummer voor zichzelf. Het spreke vooral van Hem die het Kerstge beuren tot zulk een uniek gebeu ren maakte. Alle lezers een blijde viering tan het Kerstfeest toegewenst. HOOFDREDACTEUR UTRECHT De drie vakcentrales eraden zich nu elk afzonderlijk, of ij nog wel zullen blijven deelnemen an het centraal overleg in de Stich- ing van de Arbeid, de SER en ande- e organen. De vakbeweging heeft ernstige be varen gemaakt tegen de houding die e werkgevers de laatste weken met etrekking tot de loonmaatregel heb- len ingenomen. De voorzitter van het NKV de heer lertens zei gisteren op een vak- ondsvergadering in Utrecht, dat er ehalve de mogelijkheden om met et centraal overleg door te gaan of et abrupt af te breken nog tal van issen mogelijkheden zijn. CYÏ*\ST**> DEN HAAG Omstreeks het jaar 2000 zal de Nederlander gemiddeld één retourreis per jaar door de lucht maken. In de verre toekomst denkt men aan de mogelijkheid van konvooien van automatisch onbemande vrachtschepen onder radiografisch com mando van één enkel bemand „vlaggeschip"; voor de routebepa ling worden satellieten ingeschakeld. De zg. laserstraal zal op lan gere termijn een belangrijk mid del worden voor overdracht van informatie voor telefonie, tele visie, handschrift, driedimensio naal beeld, tv-reportages over korte afstand, satellietverkeer en wellicht ruimtevaart. Rond de eeuwwisseling zal in ons land „beeldtelefoon" zijn verwezenlijkt en kan men tele fonisch vergaderen met beeld- projectie. Op de duur zal de post bij wijkcen tra moeten worden afgehaald of gaat het bestellen tegen extra-vergoeding. De telefoon zal zijn intrede doen bij het giro- en bankverkeer en telefo nisch winkelen. Het gebruik van satellietLn voor uitzending van omroepprogramma's (radio en tv) over grote gebieden zal toenemen. Wellicht komen er auto's met elektrische aandrijving, komen er luchtlkussentreinen met snelheden van 300-500 'km per uur, worden per sonen in kleine elektronische geleide eenheden per buis vervoerd, komen er elektrisch voortbewogen auto- ■tjes, die op drukke of internationale routes worden gekoppeld, en komen er in de steden rollende trottoirs. Studie Dit zijn enkele van de mogelijkhe den, die worden voorzien in efen van middag in Den Haag door minister Bakker en staatssecretaris Keyzer van Verkeer en waterstaat gepresenteerde studie „Op weg naar 2000". Dit rap port is 'het resultaat van een studie van een departementale werkgroep, waarover wij elders in ons blad uit voeriger schrijven- Als uitgangspunt wordt aangeno men, dat de kosten, waar mogelijk en op verantwoorde wijze, aan de ge bruikers van verkeer- en waiterstaat- diensten dan wel aan de veroorzakers van de kosten in rekening moeten worden gebracht. (Zie voorts pagina 7) Gevolgen -J?- Rome is voor de kerstdagen herschapen in een stad Jlverst in van licht. Haast iedere winkelstraat is een uitbundig jeestdecor geworden, waar geen plaats moet zijn voor TaOm<6 eenzamen. Hier de Via Cola di Rienzo, in een kersttooi van cosmopolitische allure. Raming van Centraal Planbureau DEN HAAG De consument laat volgend jaar een gemiddel- le prijsverhoging te wachten an zes procent. Welke artikelen luurder zullen worden en welke oedkoper, is door de BTW-ver- oging nog niet te zeggen, omdat liet bekend is wat het kosten- atroon is van elk artikel afzon- erlijk. De gemiddelde prijsverhoging van ss procent wordt genoemd in een ublikatie van het ministerie van conomische zaken. Dit cijfer is ge- aseerd op een raming van het lentraal Planbureau. Het ministerie heeft een uitvoerige ijst gepubliceerd van de artikelen die oor de gewijzigde omzetbelasting uilen stijgen of dalen met ingang an 1 januari. De economische con- roledienst zal een intensieve von- role houden op de nieuwe prijzen. Artikelen die vallen onder het van waalf tot veertien procent te ver- ogen tarief zijn onder meer snoep, alcoholische dranken, frisdranken, suiker, kleding, huishoudtextiel, schoeisel, meubelen, electrische appa raten, lucifers, kapperstarieven, was serijtarieven, tandpasta, toiletartike len, speelgoed, rijwielen, bromfietsen en benzine. Verlaging Bruinvissen als spion in Vietnam NEW YORK Drie bruinvissen, die als „spion" zijn afgericht zijn on langs in het geheim naar Zuid-Viet- iam gebracht, waar zij getest zullen worden op hun bruikbaarheid als .•onderwaterwachtpost". De bruinvis ten, die snel van begrip zijn en kun nen dienen als hydrofoon (onder wa ter luisterapparaat) zijn afgericht voor het achterna jagen van kikvorsman- ïen en verzamelen van inlichtingen. Produkten waarvan de BTW zal worden verlaagd van twaalf tot vier procent zijn onder meer gebak, koek jes, biscuits, vruchtenconserven, aard appelmeel. cacaopoeder, maizena. pudding, koffiemelk, chocolademelk, room, vla, bouillon, soepen, kinder en dieetvoeding, kant-en-klaar-maal- tijden en in het horecabedrijf genut tigde spijzen en maaltijden. Het tarief van vier procent wordt gehandhaafd voor brood, beschuit, ontbijtkoek, rijst, havermout, vermi celli. macaroni, spagetthi, bakmeel, aardappelen, groente, fruit, groenten- conserven, jam, appelstroop, pinda kaas, thee. koffie, vlees, vleeswaren, vis, melk, yoghurt, kaas, eieren, boter, margarine, electriciteit, gas, olie, ko len, water, huishoudzeep, zachte zeep, wasmiddelen, boeken en tijdschriften. Niet te zeggen is hoeveel bepaalde artikelen ir. prijs zullen stijgen, om dat niet bekend is hoe de kosten verhogende factoren, zoals de loon- golf van vierhonderd gulden, huur verhogingen, hogere vrachtkosten, ge stegen invoerprijzen' en kosten van grondstoffen e.d.. zullen worden door berekend. Wel verwacht men een prijsverlaging voor sommige artikelen. DUSSELDORF De 62-jarige Franz Stangl die commandant van het vernietigingskamp Treblinka in Polen is geweest, is heden in Düssel- dorf tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op ten minste 400.000 Joden. Het proces tegen een van de zwaarste oorlogsmisdadigers van het Hitlerrijk, de 62-jarige Stangl, heeft j zeven maanden geduurd. De voor malige SS-officier, wel de tweede Eichmann genoemd, was comman dant van de moordenaarsschool Hartheim en van de vernietigings kampen Sobidor en Treblinka. Na de oorlog week hij ui't naar Brazilië, waar hij in 1967 na jaren lang speurwerk van Simon Wiesen- thal werd gearresteerd. Het was zijn schoonzoon die zijn verblijfplaats aan Wiesenthal ver ried voor 7.000 dollar één dollar cent voor ieder lijk uit het vernie tigingskamp Treblinka, zoals de man zijn eis formuleerde. In juni 1967 leverde Brazilië Stangl aan West- Duitsland uit. Vice-president:Communistisch gevaar" MADRID Vice-president Luis Carrero Blanco heeft maandagavond bekendgemaakt dat de Spaanse regering de strijdkrachten van het land gaat reorganiseren en versterken. Dit om wat hij noemde het gevaar van een communistische omwen teling in Spanje tegen te gaan. De 67-jarige admiraal gaf te ken nen dat communistische invloeden, zowel Russische als Chinese, achter de guerrilla-beweging van de Basken werkzaam waren en tevens ver antwoordelijk waren voor de tegen de regering gerichte activiteiten in Span je. De leden van de Cortes het par lement applaudisseerden luid toen hij zei dat de economische toestand van Spanje het nu mogelijk maakte meer geld te gaan uitgeven voor de strijdkrachten. De vice-president he kelde de „ondermijnende acties van het internationale communisme" en Op Rode Kruis-giro 777 voor hulp aan Oost-Pakistan is totaal 5.9 miljoen gulden gestort. Het vierde chartervliegtuig met hulpgoederen van het Nederlandse Rode Kruis, ls van Schiphol naar Dacca vertrokken. Op beide kerstdagen zal ons blad niet verschijnen; onze kan toren zijn beide dagen gesloten. Op 24 december zijn ze tot 16 uur geopend. rechtvaardigde de noodmaatregelen, die de regering begin december voor de Baskische provincie Guipuzcoa en vorige week maandag voor heel Spanje afkondigde. Hij verwierp de „insinuaties" dat de zestien Basken geen rechtvaardig proces zouden hebben gehad. Volgens hem is het communisme in het bui tenland een campagne begonnen waarbij Spanje wordt afgeschilderd als een land van barbaren waar het recht geen garanties voor een norma le procedure biedt. Tenslotte waarschuwde de vice- premier dat de westerse (wereld „het slachtoffer dreigt te worden van een toenemende ondermijnende activiteit van het communisme. Dit raakt ons des te meer omdat wij zijn vertrek van onze bodem in 1939 niet zijn ver geten." DE GEBEURTENISSEN in Polen kun nen er toe leiden, dat Moskou met nog groter voorzichtigheid te werk zal gaan bil het normaliseren van de betrekkingen met West-Europa, in het bijzonder met West-Duits- land. Dat kan wat Polen betreft betekenen, dat toenadering tot Bonn, nog on langs in een verdrag tot uitdruk king gebracht, op een laag pitje zal worden gedraaid zeker in de ko mende maanden. Onder het bewind van Gomoelka was sluiting van dit verdrag mogelijk, omdat geen rekening werd gehou den met de eis van dc Oostduitse partijbaas Ulbricht: volledige erken ning van de (Oostduitse) DDR. Ulbricht, die het niet best met Go moelka kon vinden, heeft diens op volger snel gelukwensen gezonden. Ongetwijfeld hoopt hij. dat het nieu we bewind alsnog aan zijn wensen zal voldoen. Nauwere betrekkingen tussen de (Westduitse) Bondsrepubliek en Tsjechoslowakye lijken voorlopig niet te verwezenlijken. Ook al wil Moskou graag een definitieve streep door het verdrag van Miinchen (1938). Beduchtheid voor meer Westduitse in vloed, die tot groter sociale ontevre denheid in de „socialistische ge meenschap" kan leiden, zal de Rus sische leiders ervan weerhouden, het sein op veilig te zetten. Een gesprek tussen Bonn en Praag zou geblokkeerd kunnen worden, door erkenning van de DDR als voorwaarde te stellen. Formeel zou dan bereidheid zijn getoond om tot een vergelijk te komen. De landen van het Sowjetblok hebben tyd nodig om orde op zaken te stel len. Economisch staan zij er niet al te best voor. Dat geldt ook voor Rus land zelf. En dc winter staat voor de deur. Daar komt nog bij, dat het moeilijker zal zijn, de economische problemen te lijf gaan, als de geplande uit breiding van het handelsverkeer met West-Duitsiand en de daarbij behorende kredieten uitblijven. Er is wellicht een uitwijkmogelijkheid naar andere Westeuropese landen, die wat te bieden hebben. Maar die helpt niet op korte termijn. Boven dien is West-Duitsland een bijna onvervangbare handelspartner voor Oost-Europa. De harde noodzaak kan dan ook tot gevolg hebben, dat na enige tijd de economische banden met West- Duitsland toch worden versterkt, zonder dat evenwel van politieke toenadering sprake kan zijn. Voor KERSTKRANSEN en -STAVEN, KERSTTAARTEN, KERSTBROOD. WEIHNACHTSTOLLEN. PUDDINGEN. RAGOüT EN IJSTAARTEN IS NOG STEEDS HET AANGEWEZEN ADRES KENNEDYLAAN 9 - TEL. 42191 HOGE RIJNDIJK 118 - TEL. 26939 DIAMANTPLEIN 4 TEL. 43482 Philips gaat 6000 praatpalen bouwen HILVERSUM Philips zal in de komende drie jaar 6000 praatpalen en 15 alarmcentrales bouwen van het zelfde type als in het alarmeringsnet van rijksweg 28, waarvan het eerste deel tussen Hoevelaken en Zwolle maandag officieel door minister drs. J. A. Bakker van verkeer en -wa terstaat is geopend. Met deze apparatuur, die langs 3000 km rijkswegen zal worden geïnstal leerd, is circa 30 miljoen gulden ge moeid, volgens Philips telecommuni catie industrie. RIO DE JANEIRO Dc Brazili aanse regering kan maar 51 politieke gevangenen vrijlaten van de groep van 70, wier vrijlating was geëist door guerrilla's in ruil voor de ont voerde Zwitserse ambassadeur Enri co Bueher. Dit heeft de regering gis teravond verklaard. Negentien van de groep van 70 kunnen niet worden vrijgelaten, om dat ze waren veroordeeld wegens doodslag, wegens medeplichtigheid aan het ontvoeren van mensen, op dergelijke beschuldigingen moesten terecht staan, het land niet wilden verlaten of zich niet in de gevangenis bevonden. In een communiqué van het minis terie van justitie wordt gezegd, dat alles zal worden gedaan om het leven van de ambassadeur te redden. Geen antwoord werd gegeven op de vraag of de gevangenen het land mogen verlaten en of de regering zal af wachten of de guerrilla's genoegen willen nemen met het vrijlaten van 51 gevangenen. Onder de gevangenen die de rege ring niet wil vrijlaten behoren een bankier, die zich bij de ondergrondse had aangesloten, een man die levens lang uitzit wegens moord op een politieagent en een journalist, die het land niet zou willen verlaten. De vier mensen op de lijst, die vol gens de regering niet gevangen zit ten, zijn vermoedelijk familieleden van de politieke gevangenen, die van de ontvoerders de kans krijgen naar het buitenland te vertrekken. Een aantal ménsen mag wegens medeplichtigheid aan de ontvoering van de Amerikaanse ambassadeur Burke Elbrick, de Japanse consul Nobuo Okuchi en de mislukte ont voering van de Amerikaanse consul Curtis Cutter het land niet verlaten. De eerste landelijke collecte van de Nierstichting, gehouden van 7 tot 12 december in ongeveer 140 gemeen ten, heeft inclusief de zomercollecte in Utrecht, 340.000 gulden opgebraeht. Alles wat in eert kunstwerk niet ter zake doet, doet afbreuk. BUTLER „O, tante Ida. wat hen ik blij. dat u er bent." Zod cd maan 23 december: zon op 8.47, onder 16.31; maan op 3.18, onder 12.53; 28 december N.M. barometerstand: heden 10 uur 76.8 cm (1024 millibar) stabiel. Hoog water Hoog water, 23 december: Rot terdam le getij 0.01, 2e getij 12.12; Scheveningen 10.36 - 23.14: Vlissingen 9.32 - 22.02; Willem stad 0.39 - 13.07. DE BLT Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een krachtig hogedrukgebied. Het houdt boven Scandinavië, de Noordzee en West-Europa een noordelijke stroming in stand. Hierin is koude lucht tot Noord-Italië en de Franse Rivièra doorgedrongen. In de Povlakte vroor het van nacht 5 a 10 graden. In ons land werden in het binnenland minima gemeten van enkele graden onder het vriespunt Om het hogedrukgebied trekt een frontale storing naar het zuiden. Zij wordt morgen boven onze omgeving verwacht. Op grond hiervan wordt tijdelijk ook in het binnenland neerslag ver wacht. Vooraf zal het in de nacht licht vriezen. de rotterdammer - nieuwe leidse courent nieuwe haagse courant - dordts dagblad R'dim. W.d» Wilhitr. 25 Tel.115588 telex 21431 Kantoren ta 'a-Grivinhiga, laidan tn Dordrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1