»'66 kiest nog geen partner Bijzondere artsen nodig voor kindermishandeling Aalles A goed en |w£l Advies kandidatenlijst van CHU vastgesteld „EUROPA MOET DE INFLATIE SMOREN" Van Mierlo: Terug van \klein beetje weggeweest Hembrug pas in februari gereed Haex maakt plaats voor Huijsen ESP blijft bestaan Zware celstraf in hasjproces Dr. Vonde ling: „Sfeer in land is verpest'' Vliegbasis van VS in Japan bestormd Massaal protest in Oost-Groningen 5 MAANDAG 21 DECEMBER 1970 H (Van onze parlementsredactie) BREDA D'66 heeft het af gelopen weekeinde in Breda haar vierde verjaardag gevierd met het aannemen van een be leidsplan voor de komende ka binetsperiode. „D'66 is", zoals fractievoorzitter mr. H. van Mier lo het uitdrukte, „terug van een klein beetje weggeweest". Een motie om samen met de Partij van de Arbeid een stembus akkoord voor te bereiden werd door het Democratencongres verworpen met elf tegen 85 stemmen. Volgend jaar februari zal pas wor den besloten of D'66 alleen of samen met een andere partij de verkiezin gen in gaat. Lijsttrekker zal in ieder geval mr. Van Mierlo weer zijn en er zal maar één landelijke lijst komen- Beleidsplan Het congres 'heeft zich de hele zon- ig beziggehouden met 'het beleids plan waarin niet alleen in woorden maar ook in cijfers staat wat de De mocraten in de komende kabinetspe riode willen verwezenlijken. De heer persoonlijk geschenk t karei doorman straat 294 - rotterdam venestraat 3 - den hang. Adam en Eva In artikelen en anderszins is de atste tijd nogal eens de vraag ge- fteld, hebben Adam en Eva bestaan. Ik geloof, dat wij in deze zaak het Igende in het oog moeten houden. Na een zekere ontwikkeling van de lens, heeft God zich geopenbaard aan Ie mensen. Deze Openbaring Gods de mensen, kunnen wij uit het :gin van de Bijbel opmaken en is ik logisch. Deze gebeurtenis was ,'hter van geweldige betekenis. De lens werd toen eerst mens, want de Goddelijke vonk sprong over. 'Door deze openbaring van God^ aan Ie mensen, kreeg de mens Godsken nis en kwam hij op een niveau, dat hij het technisch en op ander gebied ver kon brengen. Het is wel aanne melijk, dat deze Openbaring Gods eerst aan twee mensen geschied is, vandaar dus Adam en Eva. Het lijkt mij wel juist aan te nemen, dat zij er geweest zijn, maar waarom moet hier zo de nadruk op gelegd worden? Duizendmaal belangrijker is, dat Jezus Christus gekomen is om een Messiaanse boodschap te brengen van de komst van Zijn Koninkrijk, als mede Zijn verzoenend lijden en ster- Ven op Golgotha en, wal nog belang rijker is, Zijn Opstanding op Pasen. Liefde tot God en de naaste is be langrijker dan dogmatische leerstel lingen. Rotterdam N. Lammens lH. van Beekhuizen die voorzitter was van de voorbereidingscommissie, zegt: „In het plan staat wat ér volgens ons moet gebeuren en wat het gaat kosten". De vervaardiging van rhet plan Van Moerlo is „een bar moeilijk karwei". Het plan zoals dat in Breda op tafel lag is niet helemaal onge schonden uit de strijd gekomen. Na lange en vaak verwarde discus sies werden een aantal punten ge schrapt en andere toegevoegd. Nieuw was bijvoorbeeld de introductie van zogenaamde „werknemersaandelen". Het congres was van mening dat alle werknemers door middel van die aandelen mee moeten profiteren van de winst van de onderneming waar zij werken. Kinderbijslag weg Kinderaftrek en -bijslag moeten volgens de congresgangers i worden afgeschaft omdat dat verouderd is en „strijdig met een doeltreffende bevol kingspolitiek". Er moet dan een sub sidiesysteem komen voor de minst draagkrachtigen. De werkende gehuwde vrouw kan als D'66 haar zin krijgt belas tingvoordeel verwachten: Volgens de Democraten moet haar inkomen niet meer bij dat van de man worden op geteld. Er Ikan dan over detwee in komens afzonderlijk belasting worden geheven. Ook afgestudeerden kunnen tevre den zijn: Volgens de oorspronkelijke versie van het plan zouden zij meer belasting moeten betalen om de kos ten van de huidige studenten te dra gen- Het congres schrapte die bepa ling omdat zo'n „boete op studeren", vond men, niet juist is. Een voorstel om bezitters van oude auto's, die ,in verhouding 'de lucht sterk verontreinigen, meer belasting te laten betalen iwerd verworpen. De buitenlandse paragraaf werd enigszins veranderd. Het Democra- tencongres sprak zich uit voor erken ning van Oost-Duitsland maar op voorwaarde en dat was nieuw dat daarover eerst moet worden ge praat met de regering van Wcst- Duitsland en dat eerst de kwestie- Berlijn met worden geregeld. PvdA voorkeur Het plan werd door het D'66 con gres aangenomen, maar het moet dan wel, vond men, worden herschreven „in een voor ieder begrijpelijke taal". „Elke partij die op basis hiervan met ons wil samenwerken ris welkom", zegt de 'heer Van Beekhuizen. Mr. Van Mierlo voelt het meeste voor de Partij van de Arbeid. „In de PvdA werken heel wat meer vernieuwende krachten dan in de VVD en zijn ook heel wat meer aanknopingspunten voor een gezamenlijk beleid." Hij onderstreept nog eens dat de taak van D'68 blijft het doorbreken van de partij-politieke verhoudingen in Nederland. Daarom heeft heeft de Democraten-voorzitter scherpe kritiek op da samenwerking tussen ARP, CHU en KVP. „Terwijl de achterban van die partijen", zo zegt Van Mierlo, „een ijzige stilte in acht nam ver klaarden de voormannen plechtig dat de samenwerking een historische ge beurtenis was. Zij hebben gelijk: het is een daad van het verleden-" En: „Je kunt met het urgentieprogramma van de drie christelijke partijen vele kanten uit en dat is ook de bedoeling". „Bankstel" Applaus van de congresgangers, die even later ook de handen op elkaar zouden brengen voor de volgende uit spraak: „De laatste hand wordt op het ogenblik gelegd aan de politieke copie van het klassieke Nederlandse hiUskamerinterieur: iHet monsterach tig grote bankstel in het midden met een fauteuil ter rechter- en één ter linkerzijde". Iedereen zit zich volgens Van Mier- Dit weekend heeft D'66 in Het Turfschip te Breda een congres gehouden. Van links naar rechts A. de Goede, mejuffrouw mr. A. M. Goudsmit, J. P. A. M. Beekman (voorzitter D'66 kandidaat voor de Tweede Ka- I mer) ep mr. H. A. F. M. O. van Mierlo. lo suf te piekeren hoe dat bankstel de deur uit te krijgen en door onze christelijke leiders ivordt het naar binnen gezwoegd. Mr. H. van Mierlo, fractievoorzitter en nieuwe lijsttrekker van Democra ten '66, ziet de toekomst van zijn par tij weer met optimisme tegemoet. D'66 is gegaan door een dal van aar zeling en twijfel maar we zijn met zijn allen heel hard bezig daar weer uit te klimmen". AMSTERDAM De reparatie van de Hembrug, die vrijdag is aangeva ren door een Russisch schip, duurt minstens tot februari en misschien zelfs wel tot maart 1971. Het ooste lijke spoor over de brug, dat het minst beschadigd is, zal veel eerder klaar zijn, maar het staat nog niet vast of hervatting van het treinver keer over dit spoor geen gevaar of hinder zal opleveren voor degenen, die met het overige herstelwerk bezig zijn. Inmiddels is eenn ooddienstrege- ling van de NS gereed gekomen. Commissie adviseert in rapport: UTRECHT „Stel vertrou wensartsen aan, die in-gevallen van (vermoedelijke) kindermis handeling als niet-justitiële fi guur overleg kunnen plegen met andere instanties, adviezen kun nen geven en een behandelings plan kunnen opstellen." Dat ad viseert een interdepartementale commissie die vorig jaar is inge steld door de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid. De commissie had als op dracht te zoeken naar een rege- I ling, die onder een verant- I woorde hantering van het be- roepsgeheim door de arts een betere signalering en behande ling van mishandelde kinderen mogelijk maakt. De commissie bestond u^4 ambtena- ren van de ministeries van sociale za- UTRECHT Het hoofdbe stuur van de Christelijk-Histori- sche Unie heeft zaterdag in Utrecht het definitieve advies vastgesteld voor de kandidaat stelling voor de Tweede Kamer verkiezingen in 1971, naar een concept van de commissie van wijze mannen en vrouwen. Dit advies zal zaterdag 30 januari in een aantal regionale vergade ringen als grondslag dienen van de kandidatenlijst 'van de CHU. Het advies van het hoofdbestuur luidt: 1. minister drs. B. J. Udink: 2. staatssecretaris dr. R. J. H. Krui- singa; 3. staatssecretaris mr. Chr. van Veen; 4. en 5. de kamerleden mr. W. Scholten en drs. A. D. W. Tilanus; 6. en 7. de kamerleden mr. C. A. Bos en mej. mr. E. H. Haars; 8. en de Een paar weken geleden ontdekte mijn moeder het. Zelf had ik In de vaart der tijden zover niet vooruit gekeken. Dat we dit jaar drie dagen het leven van zwoegen stilzetten, omdat na de Kerstdagen een zondag komt. Met tact en diplomatie voerde zij die drie vrije dagen ten tonele. Dat drie dagen genoeg waren om er eens helemaal uit te zijn Dat drie zondagen zoveel van een huisvrouw vergen en dat die drie dagen in werkelijkheid' tientallen kopjes kof fie en'thee inschenken, drie hoofd maaltijden met feestelijkheid ver sieren en een onbekend aantal min of meer welkome aalopers beteke nen. Ze schilderde het zo realitlsch af op het welgekozen ogenblik van een dag, die nauwelijks een minuut spe ling had gegeven, dat ik direct door ie knieën was bij het voorstel, waar zij zo meesterlijk op afgestuurd had: laten we ergens naar toe gaan Drie dagen ontbijt op bed, drie dagen heerlijkheden smullen, waar je gee nvinger voor uit gestoken hebt, drie dagen als een zee van tijd We wikkelen zulke dingen dan ook snel af. Belden een hotel en klaar was het. Helemaal klaar, niets meer te doen. Zo nu en dan sommen we de voordelen van die drie dagen op. „Het scheelt je twee dagen hollen om alles in huis te krijgen", heeft mijn moeder al uitgerekend. „En zes weken werk om alle dennenaalden weer uit huis te krijgenvulde ik blij aan. „Maar nu is het zo gek. Al drie maal heb ik stilgestaan op een kerstbomenstapelplaats, de lengte en breedte der bomen keurend. Pas als Lui zijn de man van dé bomen me met vra gende blik benadert besef ik dat ik hem valse verkoopillusies heb ge geven en ga er als een haas van door. Het kaarsenaanbod van mijn kruidenier laat ik lopen. Ik heb wel voor zes Landense stakingen kaar sen in huis De glinsterballen en slingers blij ven in de dozen en ik hoef me geen zorg te maken, omdat de kerstboom- piek verleden jaar gesneuveld is. Volkomen zorgeloos dartel ik da gen door zonder haastboodschappen en lijstjes van alles wat ik niet ver geten mag. Zo nu en dan vergis ik me. Koop voor ik het weet een plumpudding. Wat moet je met zon ding op een andere dag dan Kerst mis? Voor andere lekkere blikjes heb ik al een excuus gevonden. Na de Kerst komt de oudejaarsavond en dan is het weer smullen geblazen. En lekker fantaseren in de keu ken Want het bloed kruipt waar het niet gaan lean. Dan komt er in de krant een her haalde oproep om voor een feest maaltijd te zorgen voor een Tafeltje- dek-je-klant. De aanmeldingen schij nen niet hard te gaan. Bijna heb ik de telefoon gegrepen en besef dan opeens, dat ik er zelf niet ben en de kaboutertjes dat niet van me over- nemen. Er prikt wat wroeging. Voel me de bevoorrechte klasse Maar het egoisme viert hoogtij. Ik moet denken aan de meest efficiënte, meest effectvolle reisgarderobe Want dat is gek, druk maken moet ik me toch Maar die drie dagen rust blijven verlokkelijk naderen, heerlijk kamerleden drs. A. M. de Boo en J. T. Mellema; 10. en 11. het kamerlid H. Kikkert en mevrouw ir. N. C. de Ruiter; 12. het kamerlid T. Tolman; 13. het kamerlid drs. D. F. van der Mei; 14. en 15. drs. A. J. van Duist en Jac. Huijsen, oud-voorzitter van de Christelijk-Historische Jongeren; 16. H. Wisselink; 17. staatssecretaris J. C. E". Haex; 18. H. Eversdijk; 19. drs. G. van Leijenhorst; 20, P. G. Van der Weele; 21. drs. G. Gerritse en 22. me vrouw mr. H. A. Strijd-Groenewegen. Met zHn advies week het hoofdbe stuur enigszins af van het concept van de commissie van wijze mannen cn vrouwen, die onder voorzitterschap stond van oud-minister mr. Y. Schol ten. Op de direkt verkiesbare plaat sen de nummers 1 tot en met 15 bracht het hoofdbestuur in tegenstel ling tot het concept drs. Van der Mei, mevrouw De Ruiter cn de heer Huij sen. Daarmee verdwenen van die plaatsen in het concept de heren Haex, Gerritse en Eversdijk. Van de zittende CHU-kamerleden hadden jonkvrouwe mr. C. W. I. Wtte- waall van Stoetwegen en C. F. van der Peijl reeds eerder te kennen ge geven geen kandidatuur te zullen aanvaarden. Het kamerlid dr. H. A. Schuring, die niet voorkwam op het concept-advies, is ook niet geplaatst op het advies van het hoofdbestuur. ken en volksgezondheid, onderwijs en wetenschappen, cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en justitie. Iedereen die met een geval van kindermishandeling te maken krijgt, zou zich tot de vertrouwensarts moe ten kunnen wenden, aldus de com missie die in haar zaterdag gepubli ceerde rapport zegt dat de vertrou wensarts ook gegevens kan verzame len over de kindermishandeling. Dit met het oog op het te voeren beleid. Verder zou hij pok de nazorg moeten organiseren. De werkgroep acht het gewenst, dat de bij Koninklijk Besluit te benoemen vertrouwensarts in rela tie staat tot de Raad voor de Kinder- Beroep op vakbeweging (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De Evangelische Solidariteitspartlj (ESP), de onlangs door radikalen uit met name dc ARP gevormde politieke groepering, blijft bestaan. Zaterdag heeft de partijraad van de ESP besloten de opheffings clausule, die in de opriohtingsresolu- tle was vastgelegd, in te trekken. De pratijraad, die in Amsterdam vergaderde, zegt in een resolutie dat de confessionele partijen zich voor de volgende regeringsperiode niet heb ben uitgesproken voor de PvdA. Ook wordt in deze resolutie gesteld dat bij de beslissing over de loon maatregelen een slag is toegebracht aan de vakbeweging. „Dat er een scheiding der geesten in de confessio nele partijen nodig is, isopnieuw duidelijk bewezen." Verder spreekt de ESP uit dat de vernieuwing in de ARP van binne nuit schipbreuk heeft geleden. De lei ding van de partij heeft de atoompa cifisten, de CNV-ers en de ARJOS zonder meer laten vallen. De harde lijn van Biesheuvel wordt steeds dui delijker. Het duo Schmelzer-Biesheuvél, al dus deze resolutie, stevent doelbewust af op het duo Udink-Geertsema. Het gevolg is een nog rechtser kabinet dan het tegenwoordige. De ESP stelt, dat deze ramp moet worden voorko men. Zij stelt daarom voor een perma nent contactorgaan in te stellen tus sen PvdA, D'66, PSP, PPR en ESP. Tenslotte doet de ESP een beroep op de vakbeweging en andere groeperin gen zich tijdig te concentreren op een duidelijke uitspraak van de kiezers, j „Bij alle gevoel van machteloosheid j is de kiezer niet machteloos bescherming. Daartoe zou uit de raad een multi-disclplinaire commissie moeten worden gevormd. Eerst proefnemen Aangezien er nog geen enkele erva ring bestaat met een georganiseerde aanpak van de kindermishandeling, adviseert de commissie eerst een proef te nemen, bij voorbeeld voor een Jaar, door het benoemen van ver trouwensartsen in enkele grote ste den. De nota kwam zaterdag ook aan de orde op het symposium over kinder mishandeling in Utrecht van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst De onlangs opgerichte vereniging tegen kindermishandeling reageerde al di rekt met een vrij positieve verkla ring. Wel stelde ze, dat ze het be treurt dat het rapport geen aandacht besteedt aan de gevallen, die niet bij een dokter komen, evenmin als aan de preventie en aan de behandeling van de mishandelende ouders. Op het symposium werd van ver schillende kanten gesteld, dat het zeer belangrijk is, de angst bij de ouders weg te nemen en duidelijk te maken dat zij rustig hulp kunnen zoeken, zonder de kans te lopen di rekt met de justitie iif aanraking te komen. IRAKLION Vijf Amerikanen, die ervan werden verdacht 628 kilo hasjiesj te hebben gesmokkeld, zijn gisteren door een rechtbank op Kreta schuldig bevonden. Zij kregen gevangenisstraffen van negen tot tien jaar en geldboete die varieerden van 5.000 tot 10.000 dollar. De verdedigers hebben verklaard in hoger beroep te zullen gaan tegen de lengte van de straf. GRONINGEN „Nederland is een land dat door onrust wordt geken merkt. Dc sfeer is er grondig verpest. Deze situatie Is ontstaan door het wanbeleid van de regering." Dit zei dr. A. Vondeling, voorzitter van de PvdA, zaterdagmiddag tijdens de jaarvergadering van het gewest Gro ningen. Dr. Vondeling meent dat de rege ring zelf de spanning opvoert. „Er is geen land in Europa, waar de geld ontwaarding zo is toegenomen als in Nederland, dat nu koploper is." Met de verhoging van de omzetbelas ting, BTW, stuurt de regering volgens hem bewust op prijsverhogingen aan. „Men zoekt willens en wetens het conflict." De PvdA-voorzitter prees de Ne derlandse vakbonden, die volgens hem moedig zijn en niet zoals de Amerikaanse vakbonden alleen de kreet „meer, meer en nog eens meer" hanteren. „De vakbonden zijn zich hun maatschappelijke positie zeer wel bewust." Dr. Vondeling was ove rigens wel van mening dat het ko mende jaar naar enige matiging ge streefd dient te worden. Op de zaterdag te Assen gehouden vergadering van «het gewest Drente zei het PvdA-Kamerlid drs. H. M. Franssen, dat zijn partij in de ko mende verkiezingsstrijd eensgezind duidelijk moet maken, waarin het kabinet-De Jong heeft gefaald. Zelf wees hij op het „klungelige beleid" ten aanzien van Portugal en Grieken land, de reis van vice-minister-presi dent drs. J. A. Bakker naar Zuid-Af - rika, het stilzwijgend accepteren van de oorlog in Vietnam en hel gebrek kige beleid voor het Noorden des lands, waar volgens drs. FransSen een voortdurende achteruitgang te con stateren is. NAHA (Japan) Tweeduizend be togers hebben zondag de Amerikaan se vliegbasis Kadena bestormd en er enkele gebouwtjes en tachtig mili taire voertuigen in brand gestoken. De demonstranten drongen tot 3f!0 meter op het terrein door Meer dan duizend man plaatselijke politie slaagde er pas na enkele uren in. de •menigte te verdrijven. De onlusten braken uit nadat een Amerikaans soldaat buiten de basis een plaatse lijke bewoner had aangereden, waar door deze gewond raakte. STADSKANAAL „Geef Oost- Groningen wat nodig is om zichzelf te kunnen zijn, .herin ligt haar toekomst besloten." Met deze uitspraak onders treepte zaterdagmiddag de heer H. Hensums, voorzitter van het actiecomité „Plan-Kikkert nooit", zijn bezwaren tegen het plan van de rege ring in het gebied van Westerwolde een militair .oefenterrein in te richten. Een demonstratieve tocht vano n- geveer 500 personen- en vrachtauto's een stoet van vele kilometers lang trok op deze middag door de ge- meentenStadskanaal en Vlagtwedde. Zestig politiemannen moesten niet al leen optreden om verkeersstagnaties op te lossen, maar ook nadat enkele rookbommetjes waren gegooid. VIJF grote organisaties tvaarscliuiven: LONDEN Vijf grote eco nomische organisaties waarschu- Mevrouw Beihl en haar dochter Lucia, echtgenote en dochter van de in Spanje ontvoerde West- duitae consul Eugene Beihl, be kijken hier in San Sebastian (Spanje) de voorpagina van een I Franse krant met een foto van |j de consul in gevangenschap. wen voor de gevaren, waarmee Europa wordt bedreigd: de wijd verspreide inflatie, die het le venspeil van de volkeren en de nationale economiën ondermijnt Inflatie en arbeidsonrust waren in 1970 de grote economische problemen van Europa en van het grootste deel van de overige wereld. Vrijwel elk land is In zekere mate getroffen. In sommige landen, in het hijzonder In Engeland, Denemarken, Nederland en Zweden, grijpt de in flatie wild om zich heen. Andere re geringen slagen erin haar binnen re delijke perken te houden. België en de Duitse Bondsrepubliek waren in 1970 bij machte aan de inflatie het hoofd te bieden, maar het is de vraag of dit beide landen in 1971 ook zal lukken. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF), de organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikkeling (OESO), de economische VN-com- mlssie voor Europa (ECE), de Europe se gemeenschappelijke markt (EEG) en de Europese vrijhandelszone (EVA) bepleiten alle onmiddellijke maatregelen tegen de inflatie bij voorkeur op internationaal niveau. De economisten zijn het oneens over de oorzaken en de geneeswijze, maar niet over het resultaat. Leiden de looneisen tot hogere prijzen of om gekeerd? Zal de loonstop een einde aan de race maken? Hogere belastin gen? Krap Geld? Of een combinatie van deze drie punten? En hoe lang kan de inflatoire dosis gehandhaafd worden zonder dat een ernstige re cessie met grote werkloosheid ontstaat in landen, die thans alles op alles zetten om de werkgelegenheid voor een ieder te handhaven?

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5