Met Boegner ging pionie van de oecumene heen Studenten bevoorrecht ten koste van andere jeugd Verwereldlijkingbuiter bijbelvraagstuk houden Kerkelijke presentatie in ether moet duidelijker Oud-voorzitter Wereldraad van Kerken Een woord voor vandaag Herv. geref. jeugd mijdt Palaver Nieuwe bisschop van Mecklenburg Voorzitter onderwijzersbond zegt: Taak Raad van Kerken Predikantentekort in Denemarken Nieuwe wending in proces tegen Russische kapers BEROEPÏNGSWERK Drs. Schuman: op synode te weinig theologu Islam-delegatie bij Vaticaan Rectificatie „Mijn God zal mij horen", zegt Micha, die al uitgeroepen heeft dat hij zal uitzien naar de HERE en zal wachten op de God van zijn heil. Hijweet iets van het komen van God. Hier hebben we de ware ad-' ventsverwachting. Hij weet dat wij God niet hebben weggezondigd uit deze wereld en uit ons leven. Hij weet dat wij ons niet eeuwig zullen kunnen verbergen achter de struiken van onze zelfwil en eigenwaan. Maar hij weet meer. Hij weet dat God zal komen als de oordelende Rechter. Als God zo zou komen, zou hij geen woord hebben in te brengen tegen de aanklachten die tegen hem kunnen worden inge diend. Dan zou de situatie hopeloos zijn. Maar wij mogen spreken tot de God die komt. Hij wil naar ons luisteren. Maar dan kunnen we niet alles zeggen, wat we willen. Dan kunnen we Hem niet uitvoerig gaan vertellen hoe goed we wel ons best doen. Dan kunnen We ons niet gaan verdedigen. Want God kent ons nog beter dan wij onszelf kennen. Als wij spreken dan zul ten we Hem ons hart bloot moeten leggen. Hij komt niet als een vreemdeling die straks weer uit ons gezichtsveld zal verdwijnen. Bij zo iemand kunnen we ons masker ophouden. God echter komt om te blijven. Dan kunnen we alleen maar eerlijk zijn. En als we dat worden, stelt God tegenover onze tragische waarheid Zijn Waarheid, namelijk dat Hij komt om te redden, om te helpen, om te zegenen, om kracht te geven. Wc lezen vandaag: Lucas 1 vers 1 tot 20. MAANDAG 21 DECEMBER 15 (Van onze kerkredactie) BILTHOVEN In het jongeren blad „Op Weg" geeft ds. H.J. Smit een toelichting op het besluit van de hervormd-gereformeerde jeugdbon den om niet mee te doen met „Pala ver" en het reli-popfestival. „Wij weten niet, hoe je hier de ver binding moet zien tussen deze luid ruchtige en verwarringwekkende massa-manifestatie èn de Heilige Geest, zonder Wie het praten over de Bijbel geen zin heeft. Dien je werke lijk door op deze wijze de Bijbel aan de orde te stellen, de zaak van God en de zaak van de jongeren?" Ds. Smit ontkent, dat deze houding van de jeugd van de Gereformeerde- bondsinrichting in de Nederlandse Hervormde Kerk voortkomt uit nega tivisme. „Dat wij de Bijbel graag „aan de man" willen brengen, moge uit allerlei activiteiten in onze kring blijken. Maar dan op een wijze, die strookt met de eerbied voor het Woord van de Heilige, die in Christus tot ons komt als „God-met-ons". SCHWERIN Dr. Heinrich Rath- ke (41) is gekozen tot bisschop van de lutherse landskerk van Mecklenburg (Oost-Duitsland). Hij volgt dr. Niklot Beste op, die met emeritaat gaat. Beste (69) was bisschop sinds 1946. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM Bij zijn eer ste optreden in het parlement zei minister Veringa dat een onder wijsbeleid gebaseerd moet zijn op meerjarenplanning. Nu zijn regeringsperiode bijna ten einde is, blijkt hij er niet in geslaagd te zijn, zo'n planning bóven tafel te brengen. Aldus de heer E. Steenbergen bij de opening yan de jaarvergadering van de Al gemene bond van onderwijzend personeel. Hij constateerde dat de gezamen lijke gerechtvaardige onderwijswen- sen meer geld vergen dan enige rege ring op korte termijn te voorschijn kan brengen - maar er kan stellig meer geld beschikbaar komen dan tot nu. In een planmatig beleid zou finan cieel prioriteit gegeven moeten wor den aan democratiseringsmaatrege- len: verbetering van kleuter- en basisonderwijs, middenschool en maatregelen voor werkende jongeren. et zeer hoge niveau van de onder wijsuitgaven in ons land wordt o.a. veroorzaakt door onze kinderrijkdom. Maar een andere factor is dat het wetenschappelijk onderwijs veel van de groeiende uitgaven heeft opge slokt. De heer Steenbergen wierp de vraag op of het langer aanvaardbaar is dat rechten voor allen niet verwe zenlijkt worden en grote groepen be nadeeld worden doordat de bevoor rechting van een minderheid - de .studenten - gefinancieerd moet wor den. Lippendienst Met instemming citeerde de voor zitter van de ABOP prof. Van MaaT- seveen, die gewezen heeft op de schrille tegenstelling tussen meer dan 35 kleuters per leidster en één „on derwijskracht" op 12 studenten. „En wat zegt dan het parlement? Zegt het: schuif maar een beetje in de begroting zodat het basisonderwijs meer krijgt? Nee, het parlement zegt vrijblijvend: er moet een lagere leer- lingenschaal komen en wilt u meteen ook zorgen dat het wetenschappelijk onderwijs beter bemand wordt". In feite zijn we dus alleen bereid geweest lippendienst te bewijzen aan de democratisering van het onder wijs. Het zeer hoge riiveau van de onder- kort de eer toe een begin te hebben gemaakt met de verlaging van de leerlingenschaal bij het kleuteronder wijs maar het is- er te laat mee begonnen. Het gevolg was: eerst werkloosheid van jonge kleuterleids ters en daarna onderbezetting van de opleidingsscholen. Voor het basisonderwijs heeft dit kabinet zeker niet meer gedaan dan zijn voorgangers. Eerst meende men nog dat de toeloop naar de -pedagogi sche academies afgeremd ,in plaats van bevorderd moest worden. Nu is er een terugloop zonder dat het kabi net zich daarover verontrust toont. Daardoor heeft het basisonderwijs in de eerstkomende jaren te weinig uit zicht op kleinere klassen. Alles bij elkaar ziet de heer Steen bergen helemaal geen redenen om dit kabinet een kampioenstitel voor leer- lingenschaalverlaging uit te reiken zoals staatssecretaris Grosheide deed in een brief aan de Onderwijzersfe deratie. De ABOP wil bij de komende kabinetsformatie bindende afspraken zien voor een politiek die zich richt op een drastische verlaging van de leerlingenschaal. Cadeautje Sprekend over de personeelssituatie bij het voortgezet onderwijs, wees de heer Steenbergen op het tekort van rond 1600 bevoegde leraren op de ma vo's. Ruim honderd volledige leraars- taken zijn opgevangen doordat direc teuren ongesalarieerd les geven. Dit betekent een cadeautje van rond 2Va miljoen gulden per jaar aan de Ne derlandse staat. Een lessenaantal overeenkomend met ongeveer 150 lerarentaken is he lemaal niet gegeven: een jaarlijkse besparing van 3,5 a 4 miljoen gulden. Kruiswoord-puzzel. Hor.: 1. stad in Nederland, 8. deel v.d. mast, 9. kleine opening, 10. gewicht (afk), 12. korte degen. 13. eind. 15. geslo ten, 17. zangstem. 19. .wereldtaal, 21. kraam. 23. jongensnaam, 24. en vol gende (afk), 25. dorp in N.Brab., 26. scheik. element (afk), 27. overschot. 29. kloof, 31. spoedig. 32. sportterm, 34. nauw, 35. mens, 37. telwoord. 39. fami lielid, 41. dwalen, 43. voorvoegsel, 44. plaats in Utrecht. Verf.: 1. water in NJ3rab., 2. plaats in België, 3. ambtskleed, 4. bijwoord, 5. grassoort, 6. boom, 7. lengtemaat (afk), 8. stad in Z.H., 11. provincie van Neder land, 12. boom, 14. aanw. voornaamw., 16. kant van een stroom. 18. papegaai als aanspreking, 20. Europeanen. 22. voorzetsel. 23. waterdoorlatend, 28. jon gensnaam. 30. telwoord. 32. lipharen. 33. twijg, 36. vaarwel, 38. nauw, 40. water" in N.Brab.. 42. soort onderwijs (afk), 43. voorvoegsel. Oplossing vorige puzzel 1. kastoor, 2. mastiek, 3. parodie, 4. verbond, 5. octrooi. 6. centrum. 7. kar touw. KARBOUW (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Raad van Kerken zal op korte termijn het overleg be ginnen over een herstructurering van de organisaties die voor radio en tv de kerkelijke uitzendingen verzorgen. Deze drie organisaties: IKOR, RKK en CVK houden zich allemaal voor een deel bezig met de verdeling van de zendtijd die de minister aan de kerken heeft toegewezen. Het initiatief tot dit komende over leg is uitgegaan van het CVK, het Convent van kerken, dat optreedt als zendgemachtigde voor de gerefor meerde kerken, de vrijgemaakt gere formeerde kerken, de christelijke ge reformeerde kerken, de vrije evange lische- en baptistengemeenten en het Leger des Heils. Het Convent verzorgt ook andere kerkelijke uitzendingen dan kerk diensten. Dat laatste doet ook het IKOR, dat verder als zendgemach tigde optreedt voor de hervormde kerk en een aantal kleine kerkge nootschappen. Het RKK tenslotte is zendgemachtigde voor de rk kerk. Volgens het CVK, dat zelf vergeefs gezocht heeft naar een oplossing om van de huidige nogal ondoorzichtige presentatie af te komen, heersen er onder luisteraars en kijkers terecht allerlei misvattingen over de verant woordelijkheid die de onderscheiden kerken voor de kerkelijke program ma's dragen. Dit blijkt met name uit reacties op controversiële programma's zoals de onlangs weer uitgezonden film van Dennis Potter „Zoon des Mensen". Er zou alleen meer duidelijkheid kunnen komen bij een volledige herstructure ring van de drie stichtingen die thans de kerkelijke zendtijd verzorgen. Wat het CVK betreft hebben twee van de daarin participerende kerken, te weten de christelijke gereformeer de en de vrijgemaakt gereformeerde kerken al te kennen gegeven alleen dan aan een nieuwe structuur te wil len meewerken als het strikt gaat om de verdeling van zerfdtijd van kerk diensten. Verdere samenwerking wij zen deze kerken op principiële gron den af. Vrije Evangelischen hebben princi pieel geen bezwaar, maar wel inhou delijk in die zin, dat zij de verant woordelijkheid voor andere dan hun kerkelijke uitzendingen veelal niet menen te kunnen dragen. Dat laatste is trouwens ook het geval met chris telijk gereformeerden en vrijgemaak- ten. De oplossing zou wellicht zijn dat er enerzijds een instituut zou ont staan dat formeel de zendtijd voor alle kerkdiensten verdeelt en ander zijds een organisatie die bijvoorbeeld namens de Raad van Kerken de an dere kerkelijke zendtijd (dus andere uitzendingen dan1 diensten) verzorgt. Daarna zou dan nog een oplossing moeten worden gezocht voor andere dan kerkelijke uitzendingen vanwege die kerken, die niet bij de Raad van Kerken zijn aangesloten. Inmiddels is er onlangs al een sec tie radio en tv van de Raad van Ker ken gevormd. KOPENHAGEN De Deense lu therse volkskerk heeft eai tekort van 170 predikanten. De vooruitzichten zijn ongunstig. Daarom bereidt het ministerie voor kerkelijke zaken een wetsontwerp voor, dat het mogelijk maakt om predikant te worden „langs de tweede weg", zonder een volledige wetenschappelijke opleiding. Deze weg zal alleen open staan voor men sen, ouder dan 35 jaar. Theologie van het anti-zionisme KAIRO Dr. Kamal Ramzes Stino heeft onder de titel „Filosofie van de incarnatie" een boek gepubliceerd, waarin hij de menswording van Christus interpreteert als basis voor een christelijk' humanisme, socialisme en anti-zionisme en „bijbelse bewij zen voor het Arabisch karakter van Palestina" aanvoert. Stino heeft als vertegenwoordiger van de christenen in Egypte zitting in het bestuur van de socialistische eenheidspartij van zijn land. Geslachtsverandering in Engeland gratis LONDEN In Engeland voert een team medici, de „Gender Identity Unit" geslachtsveranderingen uit. De ze operaties zij ngratis en vallen on der het Engelse ziekenfondspakket, zo meldt het zondagsblad Sunday Mir ror. Het blad beweert dat de ploeg al zeven mannen in vrouwen heeft ver anderd via de gesocialiseerde medis che hulpverlening. Als de mannen zich particulier zouden hebben laten behandelen zou hen dat ongeveer duizend pond (86.500 gulden) hebben gekost. (Van onze kerkredactie) PARIJS Eenheid van de Kerk van Jezus Christus is het verlangen geweest, dat het leven van de thans overleden Franse protestantse theoloog dr. Mare Boegner (89) heeft gekenmerkt. Naar die eenheid streefde hjj in eigen land: „Wat zou het mooi zijn als alle Franse protestantse kerken één waren." Naar die eenheid zocht htf ook in wereldverband: „Eenheid is onvermijdelijk", zoals hij zei na zijn bezoek aan paus Paulus de zesde. Marc Roger Boegner studeerde „protestantse" theologie zowel in Or leans als in Parijs, waarna hij als predikant werkzaam was in verschil lende Franse kleine gemeenten. Toen hij in 1918 werd aangesteld aan de Parljse gemeente Passy trof hij daar een kerk aan, die op het punt stond te scheuren. Boegner wist dit echter niet alleen te voorkomen, maar bouwde ook nieuwe verbeterde structuren op en wist als pastor zo bezielend te wer ken, dat al gauw een tweede predi kant moest worden aangesteld, omdat de gemeepte zich sterk had uitge breid. „Ontdekt" Deze resultaten waren er de oor zaak van, dat Boegner, wiens mar kante persoonlijkheid en geestesga ven daartoe bijdroegen, „ontdekt" werd in protestants Frankrijk. Jaren lang was hij voorzitter van de her vormde synode. Als pionier van cle oecumene werd hij in 1929 voorzitter van de Protes tantse Kerkenbond in Frankrijk. Meer dan dertig jaar tot 1961 heeft hij deze functie bekleed. In. die tijd is er een fusie tot stand gekomen tussen twee grote gereformeerde ker ken in Frankrijk en onder zijn lei ding is ook een federatie van her vormde, lutherse, methodistische en baptisten kerken gevormd. Jongi eren Boegner, die v.or zijn theologische studie ook rechten had gestudeerd, werd niet alleen een man van gezag op kerkelijk gebied, maar op politiek terrein. Typerend was zijn houding tijdens de tweede wereldoorlog. In de bezettingsjaren nam hij scherp stel ling tegen de Duitsers. Hij wist protestantse jongeren uit Dr. Mare Boegner zijn land te organiseren om zo vluch telingen en vervolgden te helpen. Scherp sprak hij zich uit tegen de jodenwetten, die Frankrijk onder Duitse druk had ingesteld. Toch was het ook weer Boegner, die na het beëindigen van de oor als een van de eersten contact i met de Duitse protestanten. Persot lijk zette hij zich in bij de onlus op Madagascar. Zonder wapenesco ging hij naar de opstandelingen wist door zijn optreden de gemoei ren tot bedaren te brengen. Zijn persoonljikheid en zijn ins rerende toespraken op de oecums sche conferentie, die in 1948 in A sterdam werd gehouden, waren er oorzaak van, dat Boegner werd g zen in het presidium bestaande vijf man van de Wereldraad 1 Kerken. Deze functie heeft hij 1954 bekleed. Het spreekt haast vanzelf, dat vele publicaties, die Boegner op s naam heeft staan de eenheid kerken betreffen. Toch heeft hij die publicaties al twintig jaar leden ook aandacht gevraagd het gevaar dat het kerkelijk christelijk leven door de toenemer industrialisatie bedre Dr. Boegner was groot-officier het Legioen van Eer, een der hooj Franse onderscheidingen. Als eet Franse protestantse predikant maa hij deel uit van de Academie Fn gaise. Van de universiteiten van Praag,1 ronto en Edinburg ontving, hij doctoraten. Newyorkse politiemannen ver dedigen het gebouw van de Russische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties tegen de monstranten. Het waren twee groepen betogers: Poolse Ame rikanen, die zich solidair ver klaarden met hun in opstand gekomen volksgenoten, en joden, die protesteerden tegen de anti- joodse acties in Rusland zelf. MOSKOU Het in Leningrad ge voerde proces tegen'de 11 gedaagden -die ervan worden beschuldigd een vliegtuig te hebben willen kapen schijnt plotseling een nieuwe wen ding te hebben genomen. Aldus be richten uit de Russische hoofdstad. Volgens deze berichten zou een ex pert op het gebied van vuurwapens hebben verklaard, dat het pistool bij de kapingspoging werd gebruikt niet geschikt was om afgevuurd te wor den. Ook zou volgens deze berichten het openbaar ministerie hebben besloten niet verder in te gaan op het gebruik van vuurwapens bij de kaping. Dit betekent dat tegen de beklaag den de doodstraf niet langer kan worden geëist. Alle 15 getuigen zou den voor het openbaar ministerie hun verklaringen hebben afgelegd. De openbare aanklager zal waarschijn lijk vandaag zijn requisitoir nemen. Tien van de elf verdachten zijn van joodse afkomst. De Israëlische pre mier mevrouw Golda Meir heeft in een interview over de Israëlische ra dio gezegd, dat het proces in Lenin grad gebaseerd is op een valse aan klacht en slechts een voorwendsel om de joden in Rusland in diskrediet te brengen. NED. HERV. KERK Beroepen te Wieringermeer (toez.): J. Breeuwsma te Hoogeveen; te Hil- legonm: W. Dorresteijn te Maarssen; te Klazienaveen (toez.): A. S. Kluse- ner te Mijnsheerenland. Bedankt voor Zetten-Andelst: J. M. de Raad te Sint-Annaland; voor Hij- kersmilde: W. de Greef te Kamper veen: voor Dokkum: J. L. Ravesloot te Veen (N.B.). GEREF. KERKEN (buiten verband) Bedankt voor Eindhoven: W. G. Rietkerk te Barendrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Soestdijk: J. Kamp man te Ede. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen: C. Wisse te Elspeet. (Van onze kerkredactie) DELFT Het progressief- gereformeerd maandblad Voor lopig commentarieert de be sluiten van de synode van Sneek inzake de verontrusting. Aan het slot van zijn artikel schrijft drs. N. A. Schuman (hij is weten schappelijk medewerker aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit): Het is erg jammer dat noch het rapport noch de synode zelf duidelijk De computer, die de Nederlandse Hervormde kerk zich aanschafte voor haar ledenadministratie en die de ge nerale kas nu al tien miljoen gulden heeft gekost, blijft de gemoederen be zighouden. „We hebben nooit in de onfeilbaar heid van een paus geloofd. Ook niet van deze", zeggen deze predikanten tegen elkaar op dit plaatje in het hervormde blad. „Woord en Dienst". heeft gezégd, dat het rijtje nieuwe theologie nieuwe ethiek verwe reldlijking niet een logisch rijtje is. Want het misverstand is niet wegge nomen, dat de groeiende wereldge lijkvormigheid .amenhangt met (en zelfs misschien voortkomt uit) „nieu were theologie". Was het maar zo eenvoudig, maar zo eenvoudig en herkenbaar gaat een proces van verwereldlijking nu "juist net niet. Met een letterlijke uitleg van Genesis 3 (althans wat daarmee bedoeld wordt) en van alles wat er „van kaft tot kaft" geschreven staat, is de garantie van niet-wereldgelijk- vormigheid heus niet gegeven. Spraakverwarring Op de achtergrond speelde steeds, zo werd meermalen gezegd, de vraag naar de aard van het schriftgezag. Ik betwijfel het steeds meer. Want daar achter gaat het allereerst om de aard van de Schriften zelf. En op dat punt blijkt de spraakverwarring pas goed. Er werd dan ook mijns inziens ter synode niet te veel theologie bedre ven (zoals het bij velen begrijpelij kerwijs overkomt), maar te weinig. „Theologie" dan in zijn beste vorm (met excuus aan dogmatici): als ter zake kundige en ter zake doende uit legkunde. Maar dit manco speelt al veel langer een rol, in elk geval sinds de strijd over „klaarblijkelijkheden" van Assen '26. Samen met Israël Wanneer de aard van de Schriften meer zal worden gehonoreerd (dat wil zeggen: geëerd en gerespecteerd, dat is iets anders dan aangerand), zal ook over de aard van het Schriftgezag meer licht komen te vallen. Om het met de oudtestamenticus H. Renckens s.j. te zeggen: „We begrij pen God niet, als we niet eerst Israël begrijpen, want het levende histori sche Israël blijkt onder Gods werk zaamheid geheel intact gelaten." In clusief de wijze waarop Israël de werkzaamheid (openbaring) Gods on der woorden bracht, of concreter: in verhalen ter sprake bracht. Er zijn problemen, heel grote zei er is verwarring, niet gering; we t leven een bepaalde crisis, onmiski baar enzovoort. Maar laat niema 'denken dat die last ons zomaar woi afgenomen door anderen te belast met beschuldigingen. Het is heel w kerkelijker om die last met elkaar dragen en er iets vruchtbaars a over te houden. Zodra de Gereformeerde Kerk een stormvrije zone willen opzoekt zullen ze onvruchtbaar worden, vermoedelijk zelfs sektarisch. Dat een bijna vies woord, ik weet b maar dat vind ik ook van kreten „De Bijbel van kaft tot kaft". Als I Woord namelijk opengaat zie je kaften niet eens meer, en ik denk o het er dan pas op aan gaat komen. ROME De islam krijgt officiële vertegenwoordiger bij Vaticaan, zo blijkt uit een commu qué na afloop van een vijfdaags t zoek aan het Vaticaan van een de gatie van de Opperste Islamitist Raad (OIR). Het is voor het eerst in de gesch denis, dat een niet-christelijke go dienst een permanente vertegenwol diger bij het Vaticaan krijgt. Het 11 ticaan zal op zijn beurt een vertegi woordiger aanstellen bij de OIR, in Kairo is gevestigd. Beide partijen zijn overeenge men, dat er regelmatig bljeenkoms op hoog niveau zullen worden gehi den. De samenwerking heeft tot d „de versterking van de bestaai broederschapsbanden tussen gelo gen, die gemeen hebben dat zij religieuze waarden en het vertroufl in God eerbiedigen". Zoals de opmerkzame lezer wel hebben gemerkt zijn zaterdag op P gina twee de foto's van ds. KI(jn van De Santa Anna verwisseld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2