Landskampioen evenknie wereldkampioen Van der Kroft sleutelfiguur Feijenoord-A jax „Ajax sterker geworden" Spanning stijgt Twee winnaars Afscheiding Standen Uitslagen MAANDAG 21 DECEMBER 1970 ROTTERDAM Het laatste fluitsignaal van arbiter Leo van der Kroft maakte geen einde aan de onverbiddelijke bestseller die FeijenoordAjax heette. Urenlang nog bleef de Rotterdamse Kuip in de ban van de „topper-onder-de-toppers". Oneindig leken de dis cussies. Meest brandende*vraag: stond Cruyff na aangeven van Huls- hoff buitenspel of niet? Het maakte echter allemaal allang niets meer uit. De eigenlijke strijd was gestreden. Het duel tussen Neer- lands voetbalgiganten Ajax en Feijenoord was op een 11 gelijk spel uitgelopen. Een goede uitslag. Daar was zelfs de meest verstokte clubchauvinist het over eens. Feijenoord Ajax: een topper. Zon der meer. Hoewel ditmaal niet net als vorig jaar door briljant spel, maar meer door de vele sensaties, die voor al toe te schrijven vallen aan het ronduit zwakke optreden van arbiter Leo van der Kroft. Daar was allereerst dat moment in de twaalfde minuut. Ove Kindvall kreeg van Wim van Hanegem de bal toegespeeld, dribbelde langs Johan Neeskens en Sjaak Swart, maar werd op luttele meters van het door Heinz Stuy verdedigde doel door Velibor Vasovic neergehaald. Geen strafschop besliste Van der Kroft! Te vroeg öve Kindvall later: „Ik wilde net aanleggen. Het zou gegarandeerd een doelpunt geweest zijn, wanneer ik niet ten val gebracht was". En Rinus Mi- chels: „Ik onthoud me liever van commentaar. Ik ben nu eenmaal niet objectief. Ik zie het te veel door een Ajax-bril". Ernst Happel tenslotte: „Een strafschop. Natuurlijk. Kindvall werd van achteren onderuit gehaald. Maar kennelijk vond Van der Kroft het nog te vroeg om een penalty te geven". Een klein half uur later zorgde Van der Kroft voor een tweede sensatio neel moment. Barry Hulshoff werd gelanceerd door Piet Keizer. De Feij- enoord-defensie bleef voor buitenspel staan. Schneider: „Hulshoff stond me ters buitenspel. Evenals Dick van Dijk. Trouwens tekenend is toch wel dat Van Dijk meteen stopte. Hij dacht zelf dat het buitenspbl was". Van Dijk later ontkennend: „Hoe komt Schnei der daarbij. Barry liep helemaal niet buitenspel". Hulshoff mocht in ieder geval door gaan. De Amsterdammer deed dat zo snel dat hij even later vrij voor Eddy Treytel opdook. Hij schoot echter niet. Integendeel. Hij plaatste de bal terug naar de meegesnelde Johan Cruyff die de bal achter doelman Treytel in het net zond. Buitenspel echter oor deelde Leo van der Kroft: „Ze ston den op één lijn", meende hij later. Johan Cruyff: „Hoe komt die vent daar nu bij. Als kind word je al ge leerd achter de bal te blijven lopen. Denk je dat ik zo gek ben om naast Barry te blijven. Om goed te laten zien dat ik inderdaad achter de bal kwam heb ik even gestopt Om te accentueren dat Barry de bal terug plaatste naar me". En Eddy Treytel, die tenslotte alles vlak voor zijn ogen zag gebeuren: „Ik weet het niet. Het zou in ieder geval een doelpunt geweest zijn wanneer Hulshoff zelf geschoten had. Ik was volkomen uit positie." Hulshoff: „Ik speelde op „zeker". Johan stond er nog iets beter voor dan ik. Buiten spel? Natuurlijk niet Ik heb de bal zeker een halve meter naar achteren gespeeld". Luttele ogenblikken was de tweede helft oud toen Van der Kroft alweer in het middelpunt van de belangstel ling stond. En alweer speelde Johan Cruyff de hoofdrol. Hij ontfutselde Fransz Hasil het leer, snelde langs Israël en Laseroms en verscheen vrij voor Eddy Treytel. Het fluitje van Leo van der Kroft snerpte echter door de lucht. Buitenspel! Van der Kroft: „Johan zelf stond niet buitenspel, want in feite bleef die in het bezit van de bal, maar Keizer en Van Dijk stonden dat wel. Van daar dat ik het doelpunt moest af keuren". Drie hoogtepunten in de strijd tus sen Feijenoord en Ajax. Er viel ech ter nog veel meer te beleven. Hoewel, het moet nogmaals gezegd worden, dat Feijenoord Ajax geen briljante wedstrijd was. Beide ploegen speelden echter wel goed. Vooral Ajax, dat na een moeilijke beginperiode vat kreeg op het spel van Feijenoord. Michels: „In het eerste half uur ging het niet goed. We speelden te gehaast en te nerveus. Werkelijk, ik dacht dat we weer de boot in zouden gaan. Maar na die treffers van Nico Rijnders wer den we rustiger. Vandaar dat we ook verdiend gelijk gespeeld hebben. Ik moet zelfs zeggen dat ik Ajax een tikkeltje beter vond dan Feijenoord, maar misschien komt dat wel weer door die Ajax-bril." Ideaal -#■ Ove Kindvall, Feljenoords beweeglijke aanvalsleider, draait om de gisteren uit blinkende Vasovic heen. Overigens een van de weinige keren dat Kindvall de Ajacied de baas was. Een doelpunt leverde de* actie van de Zweed overigens niet op. Het doelpunt van Rijnders. Het viel op een voor Ajax ideaal moment. Feijenoord dicteerde de strijd name lijk nadrukkelijk. Vooral via Wim van Hanegem en Wim Jansen, die op hét middenveld telkens weer voedsel aan droegen voor de Feijenoord-voor- waartsen. Het voedsel was echter niet krachtig genoeg om Ove Kindval en Henk Wery te laten scoren. Of beter: ROTTERDAM Jock Stein- was in Nederland. De trainer van Celtic, Ajax' tegenstander in de kwartfinales van het tor nooi om de Europa Cup voor landskampioenen, woonde de topper FeijenoordAjax bij. Stein wenste niet al te diep in te gaan op de aan hem gestel de vragen. De vriendelijke Schot achtte het nog te vroeg om een prognose te wagen voor de wedstrijden' tussen Ajax en Celtic. „Die Europa Cup-duels zijn nog veel te ver weg. Daar om zegt me deze wedstrijd niet •zo veel. De vorm van Ajax kan in de komende maanden totaal veranderen." Toch kon Stein niet verbergen dat hij onder de indruk was geko men van het spelpeil van Ajax. Stein: „Vorig jaar heb ik in Am sterdam de wedstrijd AjaxFeijen oord gezien. Toen speelde Ajaxbe duidend minder sterk dan nu. Voor al de achterhoede speelde nu bij zonder goed, terwijl ook Cruyff weer aantoonde dat hij niet voor niets in het Europees elftal heeft gespeeld. Maar nogmaals. Deze wedstrijd zegt me niets. Maart is nog veel te ver weg". Feijenoord was Stein ook niet te gengevallen. ,Jk heb gelezen dat Feijenoord een tijdje uit vorm, is geweest. Dat is niets ongewoons. Dat maakt iedere topploeg wel eens mee. Ik vond ze echter nu goed spelen. Vooral op het middenveld, waar Van Hanegem weer schitter de. Ik vond alleen die nummer vier (Laseroms rh) veel te hard". Ongelofelijk Dat vond Johan Cruyff ook. „Ik ben heel wat gewend", liet Amster dams troetelkind-nummer-één we ten, maar wat Laseroms zo nu en dan flikte leek nergens naar. Hij probeerde me een paar maal het ziekenhuis in te trappen, geloof ik. Ongelofelijk". Laseroms verweer: ,floe komt die er bij. Goedik ga niet opzij, maar iemand opzettelijk verwonden doe ik niet. Trouwens Van der Kroft heeft me er niet uitgestuurd, dus heb ik niets gedaan wat niet door de beugel kon". De Feijenoorders waren overigens maar matig tevreden met de gelijke score. Van Hanegem: „Er had veét meer in gezeten. We waren door lopend sterker". Jansen: „We heb ben Ajax bij vlagen weggetikt. We kunnen alleen nog steeds moeilijk scoren". Hasil ten slotte: „Een ge lijk spel is de beste uitslag. Wan neer er echter een had moeten win nen dan zouden wij dat geioeest moeten zijn. Waarom? Simpel: om dat toe beter waren De Rotterdammers waren overi gens ondanks het gelijke spel in een zonnig humeur. Israel: „ADO een punt verloren en Sparta zelfs twee. Wat wil je nog meer. Daar komt nog bij dat ik deze 11 hele maal zo slecht niet vind. Ten slotte heeft Ajax de laatste weken niet voor niets steeds zo duidelijk ge wonnen." "jÜr Niet gefaald Alleen Coen Molijn keek sip. ,Met ging nog steeds niet goed", liet de frêle linksbuiten weten. „De vorm is er nog niet. Toch ben ik niet he lemaal ontevreden. Vooral in het laatste kwartier lukte het beter". Happel was ook niet ontevreden over Moulijn. „Htj is nog steeds niet in vorm, maar gefaald heeft Coen niet. Integendeel. Zijn inzet en zijn mentaliteit waren ruim voldoende. Nu alleen nog de juiste vorm. en Coentje is weer helemaal de oude". Bij Ajax heerste ook een tevre den stemming. Of beter: een opge luchte. De nederlagen die Ajax de laatste jaren in de Kuip leed deed het zelfvertrouwen van de Amster dammers voor de wedstrijd geen goed. Michels: „De laatste jaren hebben we het hier steeds moeilijk gehad. Ook nu verwachtte ik dat. Vooral omdat we Wim Suurbier misten, die door een blindarmont- steking niet mee kon spelen. Het is echter allemaal meegevallen. Voor al verdedigend draaide het lekker". Vasovic. Ajax ijzersterk spelende laatste man: „Er heerste na dat doel punt van Rijnders rust in onze ploeg. Daar heeft het tegen Feijen oord nog wel eens aan ontbroken. Nil echter niet. Vandaar dat wij een goed resultaat behaald hebben. Wanneer Van der Kroft niet zulke ■vreemde dingen had gedaan zouden we zelfs gewonnen hebben. En als je het mij vradgt verdiend ROB HARTOG. Kindvall en Wery speelden te slecht om het werk van de twee „Wïmmen" af te ronden. Enerzijds door gebrek aan vernuft, anderzijds door het ijzer- sterke ingrijpen van „ausputzer" Ve libor Vasovic en eerste secondant Jo han Neeskens. Toch leek het openingsdoelpunt van Feijenoord niet uit te kunnen blijven. Zelfs Israël waagde zich in de front linie. Zo nadrukkelijk was het offen sief van de Happel-elf. Juislj, op dat moment echter counterde Ajax kei hard terug. Via in eerste instantie Jo han Cruyff, die echter door Theo La seroms bij viagen ongelooflijk hard letterlijk en figuurlijk de grond in werd geboord. Drie minuten later was het echter wel raak. In de veertigste minuut om precies te zijn, kopte Laseroms een voorzet van Cruyff afdoende weg, waarna de bal bij Johan Neeskens kwam die de bal keurig vpor het doel lepelde, waar Eddy Treytel de bal wegstomp- te. Regelrecht in de voeten van Nico Rijnders echter, die met een welge richt schot Feijenoord op 1—0 achter stand zette. Happel later: „Dat doelpunt had na tuurlijk nooit mogen vallen. In eerste instantie had Laseroms beter moeten koppen. In tweede instantie had Trey tel de bal niet naar het midden moe ten stompen, maar naar de zijkant en in derde instantie had Rijnders nooit ongehinderd raak mogen schie- tèn". Ajax leidde echter. Het bracht met een meer rust in het spel van de Amsterdammers. De landskampioenen gingen steeds beter draaien. Vooral Cruyff onderscheidde zich. Zich niets aantrekkend van de harde charges van Theo de Tank sneed hij herhaal delijk door de Rotterdamse afweerli- nies. Vooral ook omdat Dick Schnei der in de eerste helft niet draaide en Theo van Duivenbode wedstrijdritme te kort kwam. Doelpunten leverde het echter niet op. Enerzijds omdat Eddy Treytel onder de lat enkele goede sa ves verrichtte, anderzijds omdat Rinus Israël andermaal bewees tot een der sterkste „ausputzers" te behoren. Ook na rust domineerde Ajax. Al thans het toonde zich de gelijke van de wereldkampioenen. Toch ging er van het spel van Feijenoord iets meer kracht uit. Waadschijnlijk door een betere middenvleugelbezetting. Zeker toen Johan Neeskens voor rust de schaduw van Wim van Hanegem naar de achterste vier werd terugge haald door Rinus Michels omdat hij Sjaak Swart had vervangen door de Duitse aanwinst Horst Blankenburg. Michels later: „We stonden met 10 voor. Dan moet je, zeker in een uit wedstrijd een extra-mannetje naar achteren halen. Vandaar dat ik Swart in de rust heb vervangen. Niet om dat Sjaak slecht had gespeeld, maar domweg omdat hij nu eenmaal een aanvaller is terwijl Blankenburg meer verdediger is". Blankenburg toonde zich een knap pe voetballer. Nog kampend met een licht gebrek aan conditie en natuurlijk nog te weinig zelfvertrouwen. Er gaat echter, en juist dat is voor Ajax een -#■ Buitenspel of niet? Op de foto valt het niet te zien. Johan Cruyff, die zojuist de bal van Barry Hulshoff heeft ontvan gen, schiet in. Leo van der Kroft zou deze treffer echter (niet terecht) wegens bui tenspel afkeuren. groot pluspunt, een enorme rust van hem uit. Michels: „Deze jongen is nauwelijks te beïnvloeden. Hij vat alles even kalm en rustig op. En juist dat hebben we nodig. We spelen in de achterste lijn nog al eens panieke rig. In belangrijke wedstrijden ten minste". Dat was gisteren tegen Feijenoord echter geenszins het geval. Integen deel. De achterste linie van Ajax speelde een vlekkeloze wedstrijd. Zon der ook maar één moment in paniek te geraken. Ook niet na Feijenoords verdiende gelijkmaker, dertien minu ten na rust in de touwen gejaagd. Een schitterend doelpunt. Van de voet van Fransz Hasil, die de bal na aangeven van Dick Schneider in de tweede helft sterk spelend loeihard achter Heinz Stuy knalde. Feijenoord heeft hierna nog even aangedrongen. Niet lang echter. Het waagde zich niet al te roekeloos naar voren, omdat Ajax-spitzen Cruyff en Van Dijk con stant de aandacht op zich bleven ves tigen door snelle counters. Tevreden Doelpunten bleven dan ook uit. Maar goed ook, want een overwinning van een der beide rivalen zou te veel van het goede geweest zijn. Zei Happel later: „Het is natuurlijk altijd jammer om een punt te verspelen. Toch ben ik nu niet teleurgesteld. Wij hebben goed gespeeld, Ajax ook. Vandaar dat ik vrede kan heb ben met deze puntenverdeling. En Rinus Michels? „Tevreden? Natuurlijk. Gelijkspelen tegen Feijenoord in de Kuip is een goed. Alleen het middenveld met ons spel ben ik buitenge woon content. Zowel verdedi gend als aanvallend ging het goed. Alleen het mddienveld was niet van gelijke klasse als dat van Feijenoord. Daar staat echter weer tegenover dat onze •sbm jaaA apaoqjooA Kortom een goede uitslag. Al hoewel het jammer blijft dat Van der Kroft volgens mijn Ajax-ogen niet altiid even ge lukkig was met zijn beslissin gen Feijenoords schitterende gelijkmaker in beeld. Na aangeven van Dick Schnei der (op de foto niet zichtbaar) neemt Fransz Hasil de bal ineens op zijn slof. Doelman Heinz Stuy is kansloos. DE spanning in de eredivisie duurt onverminderd voort. Ook na de zestiende competitiedag maken nog steeds zes clubs aanspraak op de landstitel. De spanning is zelfs nog groter geworden omdat alleen nummer zes van de ranglijst, het Eindhovense PSV, volle winst wist te behalen, waardoor de onderlinge verschillen nog kleiner zijn ge worden. Meest belangrijke wedstrijd in het vaderlandse topvoetbal natuurlijk de onverbiddelijke topper Feijenoord—Ajax. Beide reuzen hielden el kaar in evenwicht waardoor Feijenoord één punt achter bleef op ADO dat in het Zuiderpark zich gedeeltelijk herstelde van de nederlaag tegen Sparta van vorige week. De gelijkmaker van de Hagenaars in de wedstrijd tegen Twente kwam overigens eerst op het nippertje. Sparta had van de gelijke spelen van ADO en Feijenoord kunnen pro fiteren, maar de Kessler-Boys,- zondermeer de grote verliezers van dit weekeinde, verkeken zich op het Amsterdamse DWS: beide punten bleven in het Olympisch Stadion. Opderaan geen wijzigingen. AZ'67 zette het herstel niet voort. Het verloor met maar liefst 4—0 van een herboren Telstar. Ook Haarlem en Excelsior werden met verlies geconfronteerd, waardoor dit drietal nog steeds in de gevaren-zone zit. Utrecht werkte zich omhoog, terwijl ook DWS en Telstar enkele plaatsen stegen. Holland Sport, met 4—0 gekraakt door Go Ahead, moet nu langzamerhand op zijn tellen gaan passen. Het verschil met hekkesluiter AZ'67 is immers maar vier punten. TWEE absolute winnaars in de eerste divisie: Den Bosch en GVAV. Dit tweetal vormden de enige ploegen die tot winst kwamen. De overige wedstrijden eindigden in een puntenverdeling. Vooral een goed resultaat van SW tegen Cambuur en van DFC tegen De Graafschap. Inmiddels is de spanning er in de eerste divisie wel uit Den Bosch heeft vier punten voorsprong op GVAV, dat op zijn beurt weer vier punten meer vergaard heeft dan Cambuur. llfEL spanning daarentegen in de tweede divisie. Toch begint er in de top enige afscheiding te komen. Eindhoven, Hermes DVS, PEC en De -Volewijckers hebben zich wat van de concurrentie losgemaakt. Eindhoven en PEC deden het overigens niet al te best. Beiden moesten zij een punt prijsgeven. Hermes en De Volewijckers rekenden zeer gedecideerd af met respectievelijk Drente en Gooiland. Utrecht-Haarlem 1-0 Slechte wedstrijd waarin vooral Utrecht onder zijn kunnen speelde. De sondanks winst voor de -Bert Jacobs- equipe. En wel door een treffer van Olsen. één minuut voor ru9t gescoord. Bij Haarlem speelde De Goede een uitstekende wedstrijd. Alleen met schieten was hij minder fortuinlijk. Telstar-AZ '67 4-0 Een herboren Telstar heeft een goe de wedstrijd gespeeld tegen een zich zwak verwerend AZ'67. Al bij de rust was het een bekeken zaak. AZ-doel- man Gerrit Vooys had toen al moeten vissen voor De Wit en De Vries. Na rust verhoogden De Vries en Stanic de score tot A0. MW-PSV 0-3 PSV heeft een gemakkelijke over winning behaald op een over alle linies zwakker MW. Toch duurde het nog lang eer de Linder-formatie afstand nam. In de eerste helft scoorde Schmidt-Hansen, na rust verhoogde Mulders met twee gave treffers de marge tot 30. Tweede divisie Fortuna VI.—VW 3—3 Hermes DVSDrente 30 RBC—Roda JV 0—0 BaroniePEC 11 LimburgiaAGOW 30 De VolewijckersGooiland 41 EDO—ZFC 2—3 ADO Feijenoord Ajax Sparta PSV Twente Utrecht NEC Go Ahead DWS Telstar Volendam MW Holl. Sport NAC Excelsior Haarlem AZ '67 Eredivisie 16 11 4 16 10 5 16 10 4 1 26 31—11 1 25 35—13 2 24 41—10 1 24 20—15 3 23 35—11 1 22 20— 5 6 18 24—31 5 16 21—16 7 14 19—22 6 13 12—20 7 12 IO7-26 8 12 18-27 7 11 13—23 8 11 16—25 8 11 18—30 9 9 14—33 14—30 16 1 5 10 7 11— Eredivisie UtrechtHaarlem FeijenoordAjax Go AheadHolland Sport NEC—NAC ADO—FC Twente DWS—Sparta VolendamExcelsior Telstar—AZ '67 1—0 1—1 4—0 ..1—1 ..1—1 2—1 3—0 4—0 Den Bosch GVA.V Cambuur Heracles Vitesse DFC wagcnlngen Blauw Wit Helm. Sport Willem II HVC SW Heerenveen FSC Veendam Graafschap Eerste divisie Eerste divisie GVAV—HVC CambuurSW De Graafschap^—DFC WageningenVitesse Willem II—FSC Helmond SportHeerenveen HeraclesVeendam Den BoschBlauw Wit 1—0 2—2 2—2 0—0 0—0 1—1 1—1 2—0 Eindhoven PEC Hermes DVS Volewijckers Limburgia Fort. Vlaard. NO AD ACOVV VVV Roda JC ZFC Gooiland Baronie RCH RBC Drente EDO Tweede divisie 27 28— 9 23 21— 5 19 24—16 18 28—22 18 28—23 18 29—17 16 25—31 16 23—22 16 18—18 16 29-21 14 15—23 13 21—22 13 15—22 12 11—20 14—26 8 13—27 28—16 21—10 31—16 20—13 15 3 0 12 11—16 21—20 16—21 20—23 15-18 14—25 11—26 15—32

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13