VS gaan biologische en gif wapens vernietigen Nlfj- ISRAËL: WAARNEMERS BIJ RUSSISCH PROCES die een muis baarde Kindermishandeling opsporen met röntgenonderzoek Operatie kost 12 miljoen dollar Suikerstadtornooi Alleen Russen tonden winnen Afscheid SER van Kloos Protest in gehele wereld neemt toe Voordelig uit gedurende de feestdagen Weekendretours Avondretour 2+-kaart Amsterdamse kerken willen protest Luns tegen Baskenproces Weer onderzoek in zaak Bobby Moore FINANCIEEL WEEKOVERZICHT ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 Spaanse soldaten op de muur van de gevangenis in Burgos, waar de beschuldigde Basken van de ETA, de verzetsorgani satie, verblijven in afwachting van de uitspraak van het mili taire tribunaal. Swetlana in verwachting KEI I0ENIX Swetlana Stalin, de ige dochter van de voormalige ien Russische leider, verwacht tind. De baby zal waarschijnlijk In het voorjaar van 1971 ter we- komen. wetlana is gehuwd met de 58-jari- Amerikaanse architect .William ssley Peters- Zij heeft reeds twee deren, nl. een zoon die arts is en ef heet, naar zijn grootvader en dochter Yekaterina, dat zij in skou achterliet toen zij naar het iten uitweek. MSTERDAM Alleen dc Russen perman en Gantwarg kwamen J g in de eerste ronde van het e internationale Suikerdamtor- i. dat in Amsterdam wordt ge- ïld, tot winst. Gantwarg won van Franse kampioen Hisard in een tekend gespeelde aanvalspartij, »rin zijn tegenstander niets had in :ngen. De manier waarop Koe- in Cazemier versloeg was niet ider fraai. In het middenspel ver- Ie de Rus de Zwitser met een tij- ijk schijfoffer, wat Czemier ern- nadeel berokkende, e derde Rus, wereldkampioen An- to, moest tegen de secuurverdedi- de 49-jarige Amerikaan Smith ge- gen nemen met een puntendeling. •n van de Nederlanders kwam tot zege. De Europese en nationale ipioen Sijbrands verkreeg wel voordeel tegen de Senegalees >a Sy, maar in het eindspel bleek juist niet genoeg voor twee pun- De fransman Mostovoy was dicht een overwinning op Van der Sluis, ir het vier om twee eindspel idde toch uit in remise. 'e jongste deelnemers van het tor- de Nederlanders iWersma en >st (beiden 17 jaar), speelden een rat ingewikkelde partij. In een ta- ijk vergevorderd stadium had 1st de beste kansen, maar Wiersma behoedzaam manoevrerend, toch ïederlaag ontlopen, erl pvea rd 2830 uitslagen van de eerste ronde zijn: ootmeestergroep: Hisard (fra) Gant- (Rus) 0—2; Andreiko (Rus) Smith 1—1; Cazemier (Zwl) Koeperman 0—2: Mostovoy (Fra) Van der Sluis I) 1—1; Sijbrands (Ned) Baba Sy" -1; Drost (Ned) Wiersma (Ned) «stergroep: Hermellnk (Ned) De (Ned) 2—0; Van Heerde (Ned) Wer- (Ned) 1—1; Damellncourt (Fra) Pip- (Ned) 0—2; Kaderabek (TsJ) ntjes (Ned) 1—1; Kemp (Ned) Mets ki (Rus) 2—0; Claessens (Bel) Bas- (Ned) 1—1. ederlandse jongens in Belgische cel I0ESTERBERG Twee 16-jarige s uit Zeist en Soesterberg heb- B een week in de cel van een poli- •eau in de Belgische stad Namen rgebracht, alleen omdat zij zich i jaar ouder uitgaven dan zij in tkelijkheid waren- Toen zij op heterdaad betrapt wer- J bij een poging een auto te stelen I k het J.H.S. uit Soesterberg en I »-W.N. uit Zeist verstandiger te I gen dat zij achttien jaar waren t betekende echter dat zij volgen.' Belgische wet ter plaatse berecht nden worden in plaats van te wor- 1 uitgeleverd. Zij hebben toen zij hoorden maar bekend dat zij een lieerde leeftijd hadden opgegeven. WASHINGTON Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft gisteren plannen bekend gemaakt om alle voorraden bio logische en gifwapens te ver nietigen. De wapens, die geproduceerd wer den voor gebruik tegen mensen en gewassen, zullen vernietigd worden op de plaaten waar ze zjjn opgesla gen. o.a. in de Rocky Mountains. Hierdoor wordenmoeilijkheden vermeden als eerder dit jaar toen 26.000 ton zenuw- en mosterdgas per trein dwars door het land vervoerd moest worden om in de Atlantische Oceaan gestort te worden. Volgend jaar Met de vernietiging zal begin vol gend jaar begonnen worden. De kos ten zullen ongeveer 12 miljoen dollar zijn. Het is niet bekend hoe groot de voorraden zijn. De VS hebben in november 1969 officieel verklaard dat zij zullen af zien van het gebruik van dodelijke biologische en gifwapens. De VS wil len weliswaar het onderzoek op dit gebied voortzetten, maar er geen voorraden meer op na houden. Sommige van de bacteriologische middelen die vernietigd zullen wor den, zijn reeds vanaf 1962 opgesla- Een Russische ijshockeyploeg heelt vrijdag In Ostrava Tsjechoslowakije met 6—0 verslagen. De tussenstanden waren: 3—0 3—0 0—0. DC Nederlandse sprinter Lijn Loevesijn heeft vrijdagavond in het sportpaleis van Brussel de tweede plaats veroverd ln de sprintwedstrijden om de „grote snelheids- prijs". In de laatste en beslissende manche verloor Loevesljn van de rappe'Belg Ro bert van Lancker. gen. Anderè werden pas in 1969 ver- vervaardigd, kort voordat president Nixon zijn besluit tot vernietiging nam. Luitenant-kolonel Watson die met de vernietiging is belast, zei dat de hele operatie zo'n 12 miljoen dollar gaat kosten. Hij zei dat „de factoren absolute veiligheid en zekerheid be langrijker zijn dan kosten en tijd." (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG - SER-voorzittcr drs. De Pous heeft gisteren namens de raad afscheid genomen van A. H. Kloos, die in verband met zijn benoe ming tot voorzitter van de VARA, voor de laatste maal de vergaderin gen bijwoonde. De heer Kloos (thans nog voorzitter van het NVV) is bijna 14 jaar lid van de SER geweest, waarvan sinds no vember 1965 vice-voorzitter. De heer De Pous dankte de heer Kloos voor diens waardevolle bijdrage aan de vele adviezen die de raad aan de re- «ering heeft uitgebracht. Hij noemde hem een man die begiftigd is met bijzonder intelligente gaven en die de capaciteiten heeft van een groot lei der, die Irhet ook heel goed zouden doen in het particuliere bedrijfsle-, ven". Crisisachtig In zijn dankwoord zei de heer Kloos dat de SER in de loop der ja ren meer en meer" ook een soort overleg- en onderhandelingsinstituut is geworden, waarmee tevens een stuk spanning werd binnengehaald en soms zelfs een crisisaditige sfeer". De raad moet oppassen, aldus heer Kloos, dat daardoor zijn wezenlijke taak als hoogste adviesorgaan van het bedrijfsleven niet wordt aangetast. Hij schetste voorzitter De Pous als een man die de raad „autoriteit heeft gegeven zonder zelf autoritair te wor den". UTRECHT Kindermishan^ deling heeft vaak fatale ge volgen. Onderzoekingen in Ame rika wijzen erop, dat bijna een derde van alle gevallen een dodelijke afloop heeft. Ongeveer 16 pet. van de mishandelde kinderen blijft levenslang in valide. Maar deze percentages zjjn niet erg betrouwbaar, omdat naar schat ting maar één van de drie gevallen van kindermishandeling als zodanig wordt herkend. De Amsterdamse kinderarts dr. F. Kuipers stelde dit vandaag op een symposium over kindermishandeling van de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Een van de middelen om een ver moedelijke diagnose te bevestigen is röntgenonderzoek. Daarbij kunnen breuken van verschillende ouderdom en in verschillende stadia van ge nezing een taal spreken, die het kind zelf niet durft of niet kan uiten. Stoornis Mevrouw J. T. Ch. Valkenburg, maatschappelijk werkster van het Sophia kinderziekenhuis in Rotter dam stelde dat bij de ouders van mishandelde kinderen sprake is van een ernstige stoornis. Deze is vaak veroorzaakt door eigen jeugderva ringen. In dit verband sprak zij over „het mechanisme van verwaarlozing van geslacht tot geslacht". De ouders zelf lijden waarschijnlijk zeer onder hun pedagogische on macht en zijn bang voor het oordeel van en de uitstoting door de maat schappij. Ook daarom is het vaak moeilijk medewerking te krijgen van de ouders bij hulpverlening. De ervaring van mevrouw Valken burg is dat een verpleegster vaak wel entree heeft in deze gezinnen en dat zij vanuit een sociaal aan vaardbaar stuk autoriteit en mis schien moederlijk gezag een contact kan opbouwen. Zij ziet daarom moge lijkheden vanuit de wijkverpleging. MOSKOU De Israëlische vereniging van advocaten heeft een telegram gestuurd aan de procureur-generaal van de Sow- jetunie met het verzoek Israë lische juristen toestemming te geven het proces tegen Rus sische joden in Leningrad bij te wonen. Zoals bekend staan hier (prijs dagretour f 1.-) vrijdag 25 december heen, zaterdag of zondag terug, vrijdag 1 januari heen, zaterdag of zondag terug. (prijs van een enkele reis één kwartje): ook geldig op de vrijdagen 25 december en 1 januari vanaf 18 uur. nu ook verkrijgbaar op de vrijdagen 25 december en 1 januari. joden terecht wegens een po ging tot vliegtuigkaping in Rus land. Volgens liet Nederlands solidariteitscomilé van de joden in de Sowjetunie schijnen dc gebeurtenis sen die tot dit proces hebben geleid op 15 juni te zijn begonnen op het vliegveld van Leningrad. Oe Tlianl Na de arrestatie werden in de stad nog acht personen aangehouden. Zes behoorden tot ondertekenaars van een brief van joodse inwoners van Leningrad aan secretaris-generaal Oe Thant in de VN met het verzoek te bemiddelen voor hun emigratie naar Israël. De ontwikkelingen rond het proces hebben geleid tot steeds krachtiger protesten in de gehele wereld. Het Amerikaans-joodse congres liet horen dat „alle beschikbare informatie tot de conclusie leiden, dat de Russische geheime politie een actie voert om via valstrikken en provocaties en tenslotte „gedwongen bekentenissen" voldoende bewijslast te construeren voor rechtszaken tegen joden." Het Nederlandse solidariteitscomité stuurde een brief aan president Pod- gorny met het verzoek het proces af te gelasten. ,.De joden zouden door dit proces opnieuw slachtoffer van hernieuwde terreur worden ge maakt." Het krachtigste protest kwam van het Israëlische parlement* In het proces te Leningrad zou gis teren een verdachte hebben ver klaard dat hij inderdaad van plan was een vliegtuig te kapen gezien het antisemitisme in do Sowjetunie en de Russische politiek in het Nabije Oos ten. AMSTERDAM De Raad van Ker ken van de agglomeratie Amsterdam heeft naar aanleiding van het Basken proces in Burgos een telegram gezon den aan minister Luns. Aangedrongen wordt te proteste ren „tegen dit mensonterend gebeu ren en zich in te zetten voor herstel van de mensenrechten van de Bas- kische bevolking". Het onbeweegbare gedeelte van de Hembrug, dat enkele meters opzijschoof, toen het Russische schip in dichte mist ertegen voer. Voorlopig is geen treinverkeer mogelijk. Op de foto: de rails lopen niet meer zo erg parallel. LONDEN De Engelse voetballers Bobby Moore en Bobby Charlton zijn opnieuw voor de rechter verschenen in verband met een nieuwe ontwik keling in de zaak van de armband die Moore in Bogota (Columbia) gestolen zou hebben. De belde voetballers legden op ver zoek van de Columbiaanse regering verklaringen af aan de Londense reqhter-commissaris sir Frank Milton. Na dit onderzoek verklaarde Bobby Moore: „Ik doe er alles aan om deze zaak tot een einde te brengen. Ik wil mijn naam, zuiveren, omdat ik nog steeds onder verdenking lijk te staan. DEN HAAG Vanaf 1 januari kunnen bij de Rijkspostspaarbank 8 pet. beleggingsrekeningen met een opzeggingstermijn van vier jaar wor den geopend. Dit is de belangrijkste van enkele wijzigingen in het post- spaarbankbesluit 1955. De bepalingen over de beleggingsrekeningen zijn hiermee in overeenstemming gebracht met wat bij de particuliere banken gebruikelijk Is, deelde premier De Jong gisteren mee. In Nijmegen werd vrijdag een ijshoc- keywedstrijd gespeeld voor de tweede di visie tegen Brussel. Nijmegen won met 12—2. De tussenstanden waren: 30 S0 4—2. Er waren 2000 toeschouwers. Balen stof en kleding liggen hier in plassen op straat in Gdansk, afkomstig uit geplunderde kledingmagazijnen. Het uitgebrande districtskantoor van de bond van Poolse werktuigkundigen in Gdansk, prooi van de onlusten. ER kwam wat meer weerstand in de koersontwikkeling op de Amsterdamse effectenbeurs, maar de stemming blijft nog aarzelend. Na het loondebat in de Tweede Kamer ziet de beurs uit naar de gang van zaken bij de nieuwe CAO-onderhandelin- gen en naar aanwijzingen be treffende de ontwikkeling van de conjunctuur in de komende tijd. „De berg die een muis baarde", daarop leek het deze week na de be handeling van de loonmaatregel der regering wel, want zo veel is er niet veranderd. De lonen mogen tot medio 1971 niet meer dan met drie plus één procent verhoogd worden, maar een halfjaar is zo voorbij en hoe gaat het dan verder? Is de problematiek niet enigszins verschoven en is de sociale crisis, welke de laatste tijd duidelijk naar voren kwam, nu opgelost? Gezien de positie welke de vakbonden bij de heersende schaarste aan arbeids krachten innemen, zou men kunnen verwachten, dat een moeilijke perio de van loononderhandelingen in ver scheidene bedrijfstakken in het ver schiet ligt En dit remt het herstel- vermogen van de effectenbeurs op het sterk verlaagde koerspeil af. Ook de vooruitzichten van de con junctuur hullen zich in nevelen en als er inderdaad een recessie in het verschiet ligt, welke sommige promi nente figuren in meer of mindere mate voorspellen, kan een ontspan ning op de arbeidsmarkt wel eens het middel worden, dat op de verhoudin gen tussén werkgevers en werkne mers sanerend werkt. Vrij algemeen wordt aanvaard, dat enige verzwakking van de hoogcon junctuur aan de gang is. Volgens mi nister Witteveen staan „alle indica toren op •rood", volgens de jongste uitspraken van minister Nelissen groeien de orderportefeuilles niet, zijn de voorraden te groot en verto nen de investeringen een zekere af remming. Buitenland Deze week werden cijfers bekend over de ontwikkeling va.n onze han del met het buitenland. Het tekort op de handelsbalans beliep de eerste drie kwartalen van dit jaar 4,1 miljard gulden, hetgeen vergeleken met vorig jaar 1.4 miljard meer is. Volgens het Centraal Orgaan voor d« Econ. Betrekkingen met het Bui tenland is het becid van onze buiten landse handel nog zorgwekkender, wanneer men bedenkt dat diverse sectoren van het exporterende be drijfsleven zeer kwetsbaar zijn ge worden door het in Nederland snel gestegen en nu ln verhouding tot veel' andere landen bepaald hoge kosten- peil. Wat betreft onze betalingsbalans werden gisteren de cijfers bekend over het derde kwartaal en ook hier is een minder gunstige tendens te constateren. Het afgelopen kwartaal gaf op transactiebasis een tekort te zien van 485 miljoen tegen v.j. zelf de periode 150 miljoen. Over negen maanden gerekend is het deficit ƒ430 miljoen. Als men deze „indicatoren" op zich laat inwerken, begrijpt men de aarze lende ontwiikeling op de effecten beurs. waar een sterke daling van het koerspeil is gerealiseerd gedurende de loop van dit jaar, maar waar men - zich ook rekenschap geeft van de vraag, hoe ver de afzwakking der conjunctuur zal doorwerken. Koersen Hoe ver de koersdaling op de aan delenmarkt al is gegaan, kan men zien aan de koersgemiddelden, welke voor internationals met circa 20 pro cent terugliepen, voor bank- en ver zekeringswezen met 17 procent, han delsondernemingen met 22 procent, industrie-aandelen met 10 procent. algemeen koersgcmicldelde daalde dit jaar tot dusver globaal met 16 pro cent. Slechts scheepvaartaandelen kon d-en zich van hun diepe val enigszins herstellen met 11 procent. De hierbo ven geschetste koersteruggang ver disconteert uiteraard al een zekere afzwakking der conjunctuur- Van de internationals had Kon. Olie te lijden van de doorvoering van een belastingverhoging op ruwe olie van 52 tot 60 pet. in Venezuela, waar de Kon. Shell grote belangen heeft. De koers van dit fonds kwam van 143.20 op 139.20. Akzo heeft een onveranderd inte rim dividend van zes procent betaal baar gesteld. Dit fonds heeft lange tijd onder voortdurend aanbod van de zijde van beleggingsfunds gelegen, maar er is vraag uit het buitenland gekomen en de koers heeft zich deze week gunstig kunnen ontwikkelen. Gisteren noteerde Akzo ƒ75,30 ex, te gen ƒ71,90 cum int. div. vorige week. 1 erzekering Een rubriek welke dit jaar naast de internationals een flinke „veer" heeft gelaten, is wel de sector der verze keringsaandelen. Nat. Nederlanden noteerde uit. 1969 nog ƒ109,50, op 11 dec. ƒ68,10, terwijl aandelen AMEV en Amfas een navenante daling on dergingen. De tol, welke deze aande len aan de algemene baisse hebben betaald, wordt uit de feiten niet be vestigd. Stad Rotterdam (van Marle- concern) verwacht over 1970 een winst 'van ƒ7.7 miljoen, hetgeen 15 procent meer is dan vorig jaar. Te verwachten is. dat ook andere concerns uit deze branche de groei der vorige jaren hebben voortgezet, waarbij naast een voortgaande stij ging der produktie ook het gunstig rente-element een rol speelt. Nat. Ne derlanden sloot gisteren op 73,-, hetgeen wijst op een verbetering van het klimaat voor deze aandelen. Ook andere verzekp ringsfondsen waren vaster, gestemd. In de rubriek der industrie-aande len was de stemming onregelmatig. Een fonds als Bensdorp kwam enigs zins hoger (van 240 op 248, "maar de stijging viel toch tegen, als men ken- nis nam van de kolossale winststij ging over dit jaar met 300 a 400 pet. Het bedrijf in Duitsland schijnt zeer goede resultaten te hebben opgele verd, maar ook andere sectoren van het concern hebben de omzet en de resultaten aanmerkelijk kunnen ver betéren. De sombere geluiden uit de chocolade-industrie waren volgens het bestuur van Bensdorp, s terk overdreven- Hierbij denkt men onwillekeurig aan Van Houten, een fabriek van 1815, die tot sluiting overgaat wegens een voortdurende slechte gang van zaken. Het management van een zaak is altijd en zeker in de periode van verandering en stroomversnelling, waarin wij nu leven, bijzonder be langrijk. Ondanks Buhrmann-Tetterode meldde over de eerste negen maanden van dit jaar een vrijwel gelijk gebleven winst, vergeleken bij dezelfde periode van vorig jaar. Per aandeel van 20 werd verdiend ƒ4.46 tegen ƒ4.56 v.j. Vol gens het bestuur van dit concern is dit een bevredigend resultaat, dat be reikt werd „ondanks de buiten alle verhoudingen staande stijging der loonkosten en het stringente prijsbe leid der regering". De koers van dit fonds was gisteren ƒ67.70 tegen 67.70 (onv.). Op de obligatiemarkt werd de stemming vaster door aanhoudende vraag uit het buitenland- De jongste 9.25 pet. ziekenhuisleningen zijn sterk overtekend en de grotere gehouden inschrijvingen op twee leningen der Bank voor Ned. Gemeenten ont moette een flinke belangstelling. Blijkens de laatste cijfers inzake de kapitaalimport in ons land. is het po sitief saldo over de eerste 9 maanden gestegen tot ƒ1.7 miljard. Men komt af op onze hoge rente en op de „har de" gulden!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9