Bewustmaking en vreedzamt revolutie: zeer lange weg Bundel: nooit zong de merel zoals toen Heerenveen colporteert met hervormde kerkbode Ds. Ruitenberg signaleert vies bijbelgebruik Geloofsvervolging in Rusland subtieler Een woord voor vandaag Herinneringen aan ds. C. P. Klijn GEWELD IS PRIVILÉGE VAN VERDRUKKERS Samen werken voor rechtvaardiger samenleving Steun Alfrink aan Spaanse bisschoppen Werkgroep wil 200.000 dollar plan steunen In Vietnam zijn 25.000 kinderen besmet met gif Zieke paus kan; Mohammedan® met ontvangen BEROEPINGSWER ZATERDAG 19 DECEMBER Maar ik zal uitzien naar de Here"9 roept Micha aan het slot i van zijn profetie uit. Hij heeft de situatie, waarin het volk leeft, ge- 1 lekend. Het is een ernstige aanklacht tegen een volk dat vergeten is zijn Heer te dienen. Maar Micha gaat niet de pakken neer zitten. Heel bewust gebruikt hij die wonderlijke naam voor God. de Naam die God eens zelf aan Mozes heeft geopenbaard: HERE. Het staat er met hoofdletters in onze bijbel, als hebben de vertalers gezegd, die naam is zo belangrijk, zo groots, zo hoog verheven dal we hem niet met gewone letters kunnen schrijven. Het is de naam van de Verbondsgod. Dat wil zeggen de naam van Hem die zich aan de mensen heeft geopenbaard. God wil geen vreemde voor ons blijven. Hij wil niet de grote- onbekende zijn in ons leven. Hij heeft Zijn hand naar ons uitgestoken en gezegd: Mag lk Mij voorstellen: Jk ben de HERE. En het meest overweldi gende is dat Hij èr nog bij heeft gezegd: Aangenaam kennis Ie ma ken. Dat zei Hij tot de mensen die niet naar Hem wilden luisteren, die hun eigen weg zijn gegaandie Hem niet als God wilden erken nen. Hij kwam uit genade naar ons toe. Niet Hij nam een vijandige houding aan, dat hebben wij gedaan, maar toch kwam Hij om ons helpen. Üe 1 KJV r e lezen andaag: Hooglied 4 vers 16 tot vees 16» We lezen morgen: Hooglied 6 vers 1 tot 13. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het Boeken centrum heeft er goed aan ge daan, zo kort na zijn dood reeds, een herinneringsbundel van de „Leger des Heilsman in zijn een tje", ds. G. P. Klijn, te laten ver schijnen. Die bundel heet „Nooit zong de merel zoals toen" en geeft een zorgvuldige selectie uit zijn werk. waarmee mevrouw Klijn-Ballnet zich heeft willen belasten. Het boekje bevat een twintigtal korte artikelen, preekfragmenten, toe spraken en ook zelfs het scenario van een der destijds zo populaire zondag avondradio-uitzendingen met ge sprekjes tussen Henk en Lien, waar in het ditmaal gaat over de vraag: wat zullen we „nemen" een scooter of een kind? In de bijdragen komt inderdaad ds. Klijn zoals hij was naar voren, als de man, om met dr. J. M. van Veen, directeur Kerk en Wereld te spreken, van het apostolaat, wie het ging om het gesprek met en de bekering van individuele mensen èn om het gesprek met en de heiliging van de wereld. Ter illustratie een korte bijdrage die is opgenomen onder het motto „Om te zingen", waarin ds. Klijn schrijft: „Het kan wel jaren geleden zjjn dat u de koster zo aan het werk zag, als hij zijn bord aangaf, wat er straks in de kerkdienst aan psalmen en gezangen zal worden gezongen. Toch doet die man dat nog elke zon dag, op allerlei plaatsen in allerlei kerken. Want de kerk is een van de zeld zame plekken waar nog massaal ge zongen wordt. Wij zingen hoe langer hoe minder in het gewone leven, be halve dan de liefhebbers in koren en verenigingen. Van iemand toezingen komt hele maal niets meer, behalve dan op de bruiloft, als Joop en Mientje van de fotograaf komen en wij allemaal met een feestlied in de handen staan. In de kefk werd al eeuwen gezon gen en zal er altijd gezongen worden. En toegezongen. Daar wordt God toegezongen. Dat is eigenlijk een be vrijdend werk, dat boven allerlei vra gen en zorgen uittilt. Zo maar eens zingen tot God, met vele anderen, bekend of onbekend, Hem loven en prijzen. Dat veronder stelt: dankbaarheid, blijdschap, vrede met God. Die ontsnappen een mens telkens weer, maar in een kerk zingt men zich daar weer in. Kunt u nog zingen? Zing dan maar eens mee. U zult de koster welkom zijn. En God niet minder". To zover ds. Klijn. Voor de velen die hem hebben leren kennen, via zijn „Open Deur", via de radio, is deze bundel inderdaad, om met de achterflap van het boekje te spreken: een blijvende herinnering aan de man van de luide stem, de sprekende gebaren en de buitelende beelden, de man die ook weet had van het „stil en reddend geheim" dat hij hoorde in hel fluiten van de merel in het concentratiekamp: God heeft ons lief! G. P. Klijn, Nooit zong de merel zoals toen. Boekencentrum, 's-Gra- I venhage, 72 blz. 5,50. Collectes voor Zuid-Amerïka DE!S HAAG In veel protestantse en rooms-katliolieke kerken in ons land wordt morgen een collecte gehouden voor de aktie Solidaridad voor Latijns-Ame- rika. Het gironummer is: 1804444, Den Haag. In nevenslapn artikel en in, verschil lende voorgaande heeft Bert van Duijn over zijn ervaringen in Zuid-Amerika geschreven. Hij gaf daarin een beeld van de omstandigheden van de armen, maar hij liet tevens zien hoe groepen en in stellingen trachten daarin verbetering te brengen. De interkerkelijke adventsaktie Solidaridad wil een ruggesteun zijn voor dit ontwikkelingswerk. (Van onze kerkredactie) HEERENVEEN Hervormd Heerenveen, het kerkblad dat door zijn vlotte en frisse aanpak een naam heeft op te houden, maakte een lezenswaardig kerst nummer, dat, evenals vorig jaar, huis aan huis, kosten een kwartje, wordt aangeboden. In verband daarmee is de oplaag vergroot tot 5000 exemplaren. Ds. G. P. Klijn (Van onze kerkredactie) UTRECHT Met verontrusting en diep medeleven hebben de Neder landse bisschoppen het proces van Burgos gevolgd, zo zegt kardinaal Al frink in een telegram namens de Ne derlandse bisschoppenconferentie aan de voorzitter van de Spaanse bis schoppenconferentie Het telegram, waarin morele steun gegeven wordt aan de Spaanse colle ga's. vervolgt: Bekommerd om het lot van de aangeklaagden, dat op dit mo ment afhangt van het vonnis van de militaire rechtbank en bekommerd om het lot van de gijzelaar, steunt zij alle stappen, die de Spaanse bis schoppen ondernemen voor de eerbie diging van de eisen van rechtvaar digheid en van het menselijk leven. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Ds. L. H. Ruiten berg Is in Hervormd Nederland van deze week geschrokken van het be richt dat de Sjaloombeweging een kerstkaart uitgeeft met de eerder door ons geciteerde tekst: „En het ge schiedde in die dagen dat er een be vel uitging vanwege keizer De Jong, dat het hele volk moest worden ge teld. Deze telling had plaats toen Nixon het bewind voerde over de At lantische Gemeenschap"... 'Ds. Ruitenberg vindt dit een vies bijbelgebruik en zegt: nergens in de Evangeliën staat ook maar één afkeu rend woord over het feit, dat ten tij de van Jezus' geboorte een volkstel ling werd gehouden. Het enige dat er te lezen valt is dat temidden van de beredderingen dezer wereld, waar iedereen aandacht voor heeft (de telling van de bevolking) iets gebeurt dat veel be'argrijker is dan men toen kon zien, aldus ds. Rui tenberg Ook de volkstelling van kei zer Augustus hielp mee, aldus wil Lucas zeggen, de Heiland In de stad Davids te doen geboren worden Wie deze bijbelse mededeling ge bruikt om een hetze aan te wakkeren tegen een administratief registreren van de bevolking, gebruikt de bijbel op een verwerpelijke manier. We denken bij het bijbelse Sjaloom aan iets anders, dan er wordt afgedrukt, aldus de predikant. Het blad opent met een brief, „aan de heidenen die te Heerenveen en omgeving zijn" en besluit zijn veer tien pagina's tellende kerstnummer met een epistel „aan de heiligen die te Heerenveen en omgeving zijn". Min of meer willekeurig bericht uit dit goede nummer: „Weet u, dat er in ons land nog altijd meer mensen naar de kerk dan naar het sportveld gaan, maar dat er meer subsidie van de overheid naar de sportwereld gaat, dan naar kerkelijke terreinen? Partijen, „die alles voor de samen leving over hebben" zouden zowel het een als het ander dienen te bedenken. Nu scheppen ze toch weer een schei ding tussen kerk en sport!" AMSTERDAM Een Nederlandse werkgroep is opgericht, die zich ach ter het streven en de activiteiten van het programma tot bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken stelt, het zogenaamde 200.000 dollar project. Omdat de bij de Wereldraad aan gesloten kerken zich nog moeten be zinnen over he tverzoek van de We reldraad de toegezegde 200.000 dollar te completeren met 300.000 dollar, heeft de Nederlandse werkgroep met de aktie Betaald Antwoord de moge lijkheid geschapen voor iedereen, die met het programma sympatiseert, een bedrag te storten. De werkgroep vindt, dat er haast bij deze zaak is en heeft een giro nummer opengesteld met het verzoek aan de gireerders ook het kerkge nootschap te vermelden waarbij men behoort. De aktie duurt tot 1 juli 1971, omdat dan wordt verwacht overbodig te zijn. De leden van de werkgroep zijn: ds. A. Brouwer te Amsterdam; ds. A. Dronkèrs jr., Amsterdam; dr. P. E. Kraèmer, Bilthoven; Daniel de Lange, Driebergen; dr. H. M. de Lange, Den Haag; dr. A. Th. van Leeuwen, Drie bergen; ds. R. J. van der Veen, Am stelveen; ir. E. Voet, Bloemendaal; drs. Yap Kie Hien, Nijmegen en mr. A. de Zeeuw (penningmeester, Odijk. Het gironummer is 75 65 1 van de Crediet en Effectenbank in Utrecht, met vermelding „Betaald Antwoord". (Door Bert van Duijn) MONTEVIDEO Latijns-Amerika is het werelddeel van de revoluties. De ene regering komt en de andere gaat, maar in wezen verandert er meestal niets. „Revolutie" is daarom niet zo.n populair woord bij de mensen, die naar verandering van de sa menleving. streven. Ik heb het eigenlijk maar één keer horen noemen. Dat was in gesprek met Julio de Santa Anna (36), één van de voormannen van ISAL. ISAL is een organisatie van Zuid- amerikaanse christenen die vergaande consequenties trekt uit de bijbelse notie, dat Jezus Christus de Heer van de geschiedenis is. De Santa Anna zei: „Het probleem van de onderontwikkeling kan in onze situatie alleen worden opgelost door de revolutie. Ik sprak met hem in het hoofd kwartier van ISAL, in Montevideo, de hoofdstad van Uruguay. Hij was net terug van een lange reis door heel Latijns-Amerika. Ik ging door op zijn revolutie-ver klaring. Wat bedoelde hij daarmee? „Met revolutie bedoel ik de ver woesting van die structuren die zich voeden met dg lijken en slachtoffers van de onderontwikkeldheid. Ons probleem is niet in de eerste plaats de onderontwikkeldheid, maar een onrechtvaardige structuur, die zich handhaaft door middel van en leeft van de onderontwikkeling. Echt, het gaat niet om een tech nisch vraagstuk, dat met wat geld en voorlichting wel is op te lossen. Wij staan tegenover een ethisch probleem, waarbij machtige economische groe pen, vooral ook uit West-Europa en de Verenigde Staten, de mensen uit buiten die zich onder hun controle bevinden. Daarom is het antwoord op onze situatie niet technologie, maar revolutie. Eigen land Ik hoop, dat steeds meer christe nen, ook in Nederland, daarvoor be grip gaan opbrengen en tevens besef fen, dat het niet alleen gaat om ver andering van structuren in Latijns- Amerika, maar ook om die in hun eigen land". Revoluties zijn gewoonlijk geweld dadig. De Santa Anna: „Het gebruiken van geweld is niet uitgevonden door de verdrukten. Het is tot voor kort het privilege geweest van de vér- drukkers, die met hun structurele ge weld honderdduizenden hebben ver morzeld. Naarmate meer mensen zich be wust worden van het gewelddadige Van de structuren waarin zij als een vlieg in een spinnëweb gevangen zit ten, neemt het tegengeweld toe. Dat is een realiteit waar we niet omheen kunnen. Persoonlijk ben ik van oordeel, dat van de kant van de verdrukten ge weld zoveel mogelijk moet worden vermeden. Ik heb begrip voor de ac tiviteiten van gewelddadige verzets groepen, de moed der wanhoop speelt daarbij een grote rol, maar het is niet de juiste weg. Het doel heiligt de middelen niet. Een humaan doel mag niet met inhumane methoden worden nagestreefd. Wij bij ISAL hebben onze hoop ge vestigd op het bewustmakingsproces. we willen de mensen leren hun situa tie te verstaan, hen laten inzien waarom de dingen zijn zoals ze zijn, alle mensen, het hele volk hierbij be trekken. En nu is het niet ondenkbaar, dat de mensen als ze eenmaal zover zijn een andere weg opgaah dan die ons voor ogen staat. Maar dat is hun BERLIJN Zeker 25.000 kinderen in Vietnam zijn erfelijk belast door de chemische strijdmiddelen die de Amerikaanse troepen hebben ge bruikt, zo heeft de Oostduitse prof. dr. Grümmer verklaard- Volgens het Oostduitse persbureau ADN was hij onlangs teruggekeerd van een bezoek aan Xoord-Vietnam en „bevrijde gebieden" in Zuid-Viet- nam. Hij beschreef zichzelf als plant kundige en lid van" een commissie welke een onderzoek instelt naar Amerikaanse oorlogsmisdaden in Vietnam. Grümmer beweerde dat het Ameri kaanse gebruik >van de „gifoorlog" nog steeds ondanks alle Amerikaanse beweringen tot het tegendeel toe neemt. Over de kinderen zei hij: „Wij ra men dat op het ogenblik zeker 25.000 kinderen in Zuid-Vietnam erfelijk aangetast zijn zonder nog rekening te houden met de nog verwachte kinde ren, zij die dood geboren zijn en zij die kort na geboorte sterven. Als vrouwen in de tweede of de derde maand van hun zwangerschap 'in contact komen met het vergif „oran je" brengen zij kinderen voort wier chromosomen zijn aangegast, en wier lichamelijke en geestelijke ontwik keling zelfs ernstig is aangetast". Gelijktijdig optrekken soc. uitkeringen en minimumloon DEN HAAG Het verdient naar de mening van het kabinet-De Jong aanbeveling om de verschillende aan passingsmechanismen van de sociale verzekeringsuitkeringen- en van het minimumloon te coördineren. In de ministerraad van gisteren is dan ook besloten hierover een advie saanvrage tot de SER te richten. Minister-president De Jong deelde na afloop van de kabinetszitting mee dat de sociale-verzekeringsuitkerin- gen en het minimumloon de ontwik keling van het algemene loonpeil vol gen. Bij de toepassing van het aanpas singsmechanisme hebben zich in het verleden als gevolg van verschillen in de aanpassingssystematiek meerma len moeilijkheden voorgedaan. Voor gelijktijdige bijstelling van deze uit keringen de regering denkt aan tweemaal per jaar, op 1 januari en 1 april kan veel werk bij de bereke ning worden bespaard. zaak. Wij zijn geen dictators, wij ge ven niet de doorslag. Het gaat erom, dat de mensen zelf in staat zijn een keuze te maken, dat niet meer voor hen, over hen en zonder hen wordt beslist". Bewustmaking Bewustmaking. Dat is een begrip, dal je steeds opnieuw tegenkomt. Hoe doe je dat? Eén van de hulpmiddelen die jonge christenen in Latijns-Amerika hier voor gebruiken is de film. Ik ont moette de „filmers van de nieuwe wereld" in hun werkruimte onder een hoog flatgebouw in Montevideo, een kelderachtig vertrek, eigenlijk meer een grote garage. Ze waren met twintig man, studen ten, bankemployé's, journalisten, een zeer gevarieerd gezelschap. Met wei nig geld maken zij in hun vrije tijd documentaires, die van grote bete kenis zijn voor het bewustmakings proces. Ze draaiden een paar films voor me. Flitsende beelden, rijk aan tegen stellingen, scherp, suggestief, boos makend, wakker schuddend, prikke lend tot actie. De journalist-filmer Mario-Jacob: „Enkele van onze films, haast zonder geld gemaakt, worden over de hele wereld gedraaid, vooral in de derde wereld, in Santiago, Caracas, Hanoi, Algiers, maar ook in Parijs en New York. Publiek: vakbondsleden, stu denten en scholieren. Het filmmateriaal kost ons ruim twee keer zoveel als in de ontwikkel de landen, terwijl onze inkomsten tien keer zo klein zijn. We zitten te springen om een monteertafel. In heel Uruguay is niet één monteertafel voor 16 mm films. We moeten daar- Terugkeer naar harde lijn denkbaar (Van onze kerkredactie) I LONDEN Oppervlakkig ge- zien lijkt het er op, dat de Rus- sische christenen het onder Brezjnef en Kosigin minder moeilijk hebben dan onder Chroesjtsjef in zijn laatste jaren. In werkélijkheid is de vervol ging echter veel geraffineerder geworden. Dit stelt de anglicaanse geestelijke Michael Bourdeaux in een rapport, dat hij heeft samengesteld ten behoe ve van de Minority Rights Group, een organisatie die zich bezig houdt met het signaleren van onrecht, dat min derheidsgroepen, waar ook ter we reld, wordt aangedaan. Bourdeaux beschrijft, hoe er na de val van Chroesjtsjef in 1964 een stre ven kwam om een eind te maken aan de botte vervolgingen. De reden daarvan was-niet, dat het Kremlin tot mildere inzichten was gekomen, maar omdat men ontdekt had, dat „lijfelijk geweld", zoals gevangenis straf, opsluiting in kampen en ver banning, slecht was voor de producti viteit. Het doel van het communisme, uit roeiing van de godsdienst, is echter onverminderd hetzelfde gebleven. De methoden zijn alleen veel subtieler geworden. Bourdeaux signaleert bovendien een hardere lijn in de laatste drie jaar. Hij acht een terugkeer naar de openlijke anti-godsdienstcampagne, zoals die in 1960-'64' plaatsvond, niel onmogelijk. Rooms-katholieken, joden, adven tisten en jehova's getuigen hebben het in Rusland het moeilijkst. De structuur van geloof brengt zo'n sterk streven naar verbondenheid met ge loofsgenoten in het buitenland met zich mee, dat zij verdacht worden van „dubbele loyaliteit". De jehova's getuigen, die hun wereldhoofdkwar tier in Brooklvn (New York) hebben, worden in de Russische pers dikwijls afgeschilderd als agenten van de CIA. GESLOTEN Onder Chroesjtsjef is de helft van de 20 000 orthodoxe kerken in Rusland gesloten. Daarvan zijn er sindsdien maar een paar heropend. Bourdeaux is directeur van het Centrum voor onderzoek naar gods dienst en communisme. Deze organi satie houdt zich helemaal bezig met de situatie van de christenen in Oost- Europa, in het bijzonder in Rusland. Met steun van Solidaridad zijn ij Uruguay coöperaties opgericht, dermeer voor het bouwen van zen. Deskundigen helpen slechtl huisden bij het maken van eigen huis. De armen worden zo gelijkertijdbetrokken bij het tvustmakingsproces". Foto bovenin de pagina: Julio 4e Santa Anna. voor elke keer naar Argentinië r zen". In onze wereld neefrit Latijns-Am rika een unieke plaats in. De Latijn,. Amerikaanse landen zijn namelijk enige grote gebieden, die èn christ lijk èn onderontwikkeld zijn. De og Nl van een ieder zijn op dit wereldde^ gericht. >j Zullen de christenen daar h a grootste vraagstuk van onze eeuw, onderontwikkeling en uitbuiting v de arme landen kunnen oplossen? 2 ei het christelijk geloof een begaanba^ weg naar ontwikkeling kunnen v%< zen? Bewustmaking en vreedzame revjei lutie. Het lijkt een zeer lange we Oog-in-oog met de werkelijkheid g ik er meer dan eens blijk van maar moeilijk in te kunnen gelove e Een Brazilië ontvluchte priestiD wiens enige „wandaad" daar was een krottenwijk te werken, wees i terecht. „Kom, kom", zo zei hij, „christeni J zijn nooit zonder hoop. Maar we i i kenen wel op jullie steun, np de hu en het medeleven van de christeni in Europa en de Verenigde State Laten we samen de wereld verand ren, samen werken voor een rech|ö vaardiger samenleving". ROME De paus, die vandaag et Mohammedaanse delegatie zou on vangen, heeft van deze autiënt moeten afzien. 11 Een verkoudheid, die hij aan h 1 begin van deze week opliep, heef zich zo ontwikkeld, dat zijn arts ied befcoek van wie dan ook heeft verb den. Dit geldt ook voor zijn naasc medewerkers. NED. HERV. KERK Beroepen te Schoonoord: J. Brokken te Rhoon. Toegelaten tot de evangeliebedi ning: E. R. Jonker, Mauritsstraat 1 Groningen; J. J. Ruitenberg, Ling straat 64, Groningen en mej. M. Sp ker, Floralaan 61, Oegstgeest. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kootstertille (Fi kand. H. v. Tilburg te Biddinghuiz (Fr.); naar Capelle-Biezelinge: kan H. R. Plomp te Amsterdam-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer: C. Harin te Utrecht; te Rotterdam-Hoogvlii J. v. Haaren te Amersfoort; te Te neuzen: J. C. v. Ravenswaay te Ai hem. WAARHEID EN EENHEID (Vraagt proefnummer.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2