POOLSE STORM GELUWD PTT MAAKT VANDAAG „SCHOON SCHIP'' NS leggen Rus aan de ketting Commentaar Avondklok blijft Het Kwartet loonsverhoging van 20 procent geëist Straatgevechten in Gdansk nog gaande Inflatoir [RUNSBURG] Voor Artis zes ton Schiphol dichtvele gestrande toeristen met trein naar zuiden Radioactiviteit kwam vrij bij kernexplosie Rem vrachtauto defect: 2 doden Marc Boegner overleden Een op de twintig auto's gevaarlijk Mamiiioel-poNlbcNÉellint* in hel hele land Crita) HET WEER Q v. d. velde Citroën Na aanvaring Hembrug ïeiiwe Lei'dse Courant Zaterdag 19 december 1970 51s»e jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBIAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Starrtvastich is ghebleven mijn hert fn teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur -\ De Nederlandse regering slaat de gebeurtenissen in Polen bezorgd gade, deelde premier De Jong gisteren mee. Hij herinnerde aan de Brezjnefdoctrine, op grond waarvan de Russen Polen kunnen binnenvallen, zoals in Tsjechosloivakije is gebeurd. VauLLU/n ME.UBELLE.IMI VEILIG GEKOCHT 1 1—BU DE VAKMAN WARSCHAU In Polen schijnt de rust geleidelijk terug te ke ren, terwijl de partij- en regeringsinstanties koortsachtig nagaan, hoe de voornaamste grieven van de bevolking kunnen worden weg genomen, zonder de economie te schaden. De voorzitter van het Artisbestaur drs. W. F. Westerman, verheugd met de opbrengst van de actie Artis wet blijvendie hij hier in een symbolisch zakje toont. -De actie zelf leverde 353.000 op, kt grotere bezoek en de toename van h& ledental anderhalve ton en ver killende andere .acties ƒ97.000. Daarnaast kreeg Artis éen half mil joen gulden subsidie van de regering. In de hoofdstad Warschau zijn al enige dagen werkgroepen van het centrale partijcomité bijeen. Ook elders in het land worden partijbijeenkomsten gehouden om een oplossing voor de pro blemen te vinden. De arbeiders, die al talrijke pro testbrieven hebben gezonden naar aanleiding van de omstreden prijs verhogingen, wensen een algemene loonsverhoging van 20 pet. In Warschau was de situatie giste ren normaal, al zag men meer militie dan gewoonlijk. In Krakow en Wro claw groepten de bewoners in het centrum zwijgend samen als teken van solidariteit met de eisen van de arbeiders in het gebied van Gdansk en Gdynia. Gevechten In deze steden was het overdag rustig, maar schenen in de avond weer gevechten uitgebroken te zijn. Jongeren zouden vrachtauto's met voedsel hebben aangevallen en ver nietigd. Radio Warschau meldde dat m Gdansk weer1 alle winkels open wa ren en volledig Voorzien van goede- (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De aanhou dende mist heeft 'gisteren en vanmorgen honderden kerstva kanties in de war gebracht. Tal rijke luchtpassagiers die naar Zwitserland en Oostenrijk of naar zonnige oorden in het zui den vliegen, konden niet ver trekken doordat de mist gisteren vrijwel de gehele dag en ook MERCURY Ongeveer 600 arbei ders zijn haastig weggevoerd van het terrein in Nevada waar kernproeven worden genomen toen bij een onder grondse test met een kernbom van geringe kracht een wolk radioactieve stof bijna 2000 meter in de lucht Vl<De wind heeft met radioactiviteit besmette deeltjes tot op 45 km van de plaats waar de ontploffing plaatsvond weggevoerd. De besmette stofwolk zou geen ge vaar opleveren voor de mens en lang zaam in noordoostelijke richting weg- drijven, waarbii de radioactiviteit snel afnam, aldas een woordvoerder van de Amerikaanse atoomenergie commissie. HORST In Horst zijn gisteren de 69-jarige mevr. P de Kuijper-Ger- ritsma en de 75-jarige mevr. M. Stax-Everaerts om het leven geko men doordat een vrachtauto od de Venloseweg door een defect aan dé remmen van de weg schoot. De vrachtwagen raakte eerst een tegemoetkomende auto en een lan taarnpaal en reed toen het trottoir op- De beide vrouwen waren op slag dood. De vrachtauto kwam tot stilstand •tegen een meubelwinkel, die zware schade opliep. De beide chauffeurs kwamen er zonder verwondingen af. vanmorgen luchtverkeer onmo gelijk maakte. Gisteren konden nog wel vliegtui gen opstijgen, maar daarna moesten tientallen vluchten worden geannu leerd. Daar ook voor vandaag mist werd voorspeld, besloten veel vakan tiegangers met de trein naar hun (vaak besproken) vakantiebestemming te reizen. Dat heeft de Spoorwegen gisteren heel wat extra reizigers op geleverd. Daarvoor waren extra voorzienin gen nodig, omdat NS zijn handen toch al vol heeft aan het internationale kerstverkeer. Zo reden er gisteren twee verlengde nachttreinen (via Zwitserland of Oostenrijk) naar Italië, waardoor met veel kunst- en vlieg werk 200 a 300- luchtreizigers extra konden worden opgevangen. Niet alleen vakantiegangers werden door de mist gedupeerd. Ook veel an dere reizigers zagen hun mogelijk heden ernstig beperkt. Daaronder be vond zich o.m. de popgroep Beach Boys, die gisteravond in Amsterdam zou optreden, maar in Londen bleef steken. ren. In deze stad is het uitgaansver bod tijdens het duister van kracht. De telefoonverbindingen met de rest van het land zijn nog niet hersteld. Een Deens verslaggever heeft don derdag gevechten in Gdansk gezien. „Soldaten en militiemannen vuurden waarschuwingsschoten, in de lucht af om betogers te verdrijven, die met stenen en stokken op de tanks aan vielen. In een deel van de stad had een grote menigte pantservoertuigen ingesloten en joude de handhavers van de orde uit." In Szczecin werd voor de tweede achtereenvolgende nacht een avond klok afgekondigd. Uit de stad Sloebsk kwamen berichten dat politie en mi litairen gisteren betogers met traan gas uiteen gedreven hadden. Deze stad ligt 200 km ten westen van Gdansk. PARIJS Ds. Mare Boegner. een markante figuur in het hedendaagse Franse protestantisme, is vrijdag avond in Parijs overleden. Hij werd 21 februari 1881 geboren. Ds. Boegner was behalve predikant nog historicus en jurist. Hij maakte van 1948 tot 1954 deel uit van het presidium van de Wereldraad van Kerken. Hij behoorde tot de oprich ters. DEN HAAG Uit de in oktober in Den Haag gehouden keuring bleek dat een op de twintig auto's verkeers- gevaarlijk was. De ANWB heeft hier bij 853 auto's gekeurd. De gevaar lijke wagens waren op een na alle maal ouder dan vijf.jaar. De bond vermoedt dat deze verhou dingen in werkelijkheid nog ongun stiger liggen, daar het hier een vrij willige keuring betrof. In de meeste gevallen bestonden de ernstige gebre ken uit een in hoge mate doorgeroest draaggedeelte, bijna lekke remleidin gen, defecte stuurinrichting of een of meer gladde banden. AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter, mr. Nomes. heeft giste ren twaalf krakers van het voorma lige Amrobank-pand aan de Heren gracht op bevrijdingsdag in de hoofd stad veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërende van drie weken waar van twee voorwaardelijk tot tien da gen waarvan zeven 'voorwaardelijk. Een helikopter vliegt hier boven de troosteloze resten van de uit gebrande fabriek in Sao Paulo, Brazilië. Zeker 17 mensen kwa men bij de enorme brand om het leven; er waren vanmorgen dertig vermisten en vijftig ge wonden. DEN HAAG De PTT heeft vandaag door het inzetten van alle beschikbare krachten een mammoet-postbestelling uitge voerd. Doel van deze krachttoer is om volgende week de handen vrij te hebben voor de kerstpost. Vanmiddag om twee uur moesten alle nog op de postkantoren aanwe zige brieven en periodieken bezorgd j zyn en alleen de kerstpost nog zyn i overgebleven1. Overval op uitzendbureau in A'dam AMSTERDAM Een ongeveer 20-jarige jongeman heeft gisteren een gewapende overval gepleegd op het uitzendbureau Randstad aan de Ko ninginneweg in Amsterdam. De jongeman verdween met een bedrag van 14.000 gulden. De kassier dacht eerst dat het een grap was. toen de jongen het perso neel bedreigde met een revolver. De overvaller verdween op een gereed staande motor- Maar ook aan deze post zullen de posterijen vogende week hun uiter ste krachten geven, zodat er goede hoop is dat ook deze post vóér de kerst bezorgd zal zijn. Lawine Hoofddirecteur drs. Ph. Leenman was ervan overtuigd dat de plaatse lijke directeuren hun uiterste best zul len doen om vandaag schoon schip te hebben zodat de lawine van de kerst post nog tijdig verwerkt kan worden. Zoals ieder jaar komt er de week voor kerstmis nog een lawine van 1 post los en naar de mist kijkend filo- j sofeerde hoofddirecteur Leenman: „Als het weer zo blijft dan wordt het een mooi weekend voor de mensen om te gaan schrijven." „Dan zullen wij zondag niet kun nen volstaan met één buslichting, Vandaag in ZO Men kan beter helemaal niet nadenkeib dan niet vol doende nadenken. BERNARD ..Tommy, vraag je moeder of ik voorlopig bij jullie kan komen wo nen." Huib Goudriaan: Uitgemergelde aarde seint S.O.S.; een tot na denken dwingende waarschuwing van Ernst Bartels. K. F. Gunning, arts in Rotter dam: Eenzijdige voorlichting (in zake drugs en sex) gevaarlijk J. den Boef: China vermijdt ge wapend conflict. Dr. P. Gros: Prikkelreizen bevor deren verkoop. Jeanne de Vlieger: Kaarsen zijn haar hartstocht (eon bezoek aan de sierkunstenares mevrquw Elsa Lüning-Burger. Dr. C. Rijnsdorp: Denkend aan de Nederlanden. Ton Hulst: Kaars is in opmars Dialoog: een plaat voor je kop is nooit weg. Boeken: o.a. Prachtvolle verken ning langs 500 jaar Nederlandse schilderkunst. Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Klimop, symbool van eeuwig leven. Donker Zeer zacht en donker zijn de dagen voor Kerstmis dikwijls. De hoge temperatureh zijn een grote bijzonderheid. Vandaag en ook zondag wordt 10 a 11 graden gemeten, bij welke ontwikkeling de vorst in Europa vrijwel spoor loos blijft Mist en wolkenvelden zullen ook zondag het décember- weer aan de sombere kant hou den. De Bilt verwacht tot zondag avond: Overwegend droog weer met veel bewolking en plaatse lijk mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Iets lagere tem peraturen. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar) dalend. Zon cn maan 20 december: zon op 8.45, onder 16.30; maan op onder 12.19; Laatste Kwartier. 21 december: zon op 8.45. onder 16.30; maan op 0.54, onder 12.29: 27 december N.M. Hoog water Hoog water. 20 december: Rot terdam le getij 9.26, 2e getij 22.11; Scheveningen 7.45 - 20.08: Vlissingen 6.49 - 19.11; Willem stad 10.22 - 22.51. Hoog water, 21 december: Rot terdam le getij 10.14, 2e getij 23.01: Scheveningen 8.31 - 20.59: Vlissingen 7.38 - 20.04; Willem stad 11.07 - 23.39. anders puilt de post de bussen uil. Normaal wordt er dagelijks minstens tien miljoen stuks post verwerkt. Dat getal ligt voor kerstmis minstens drie keer zo hoog." Vol lof is hij over het personeel, dat zich op het ogenblik volledig inzet. Met verlangen ziet de heer Leenman overigens uit naar de vacantie van de middelbare scholiéren, van wie er velen graag bij de post een centje extra willen verdienen. De bestellers verrichten vrijwillig op grote schaal overwerk. De moeilijkheden liggen volgens drs. Leenman niet alleen bij de bestel ling. Ook het sorteren vormt een groot probleem. Ook hier worden hulp krachten ingezet. DEZE WEEK we zullen liet mei schaamte moeten erkennen is ook voor ons eigen land en volk een donkere geweest. Opnieuw is gebleken, dat we in feite zelfs met de problemen die de welvaartsstaat ons voorlegt geen raad weten. Mis schien komt het omdat we ook als volk nog te weinig redeneren van uit de dankbaarheid, hoezeer we juist daartoe reden hebben. Er zijn ook in deze kolom din gen gezegd over het verschijnsel van de inflatie, die op zijn minst behartigenswaard geacht zouden moeten worden. Hoe komt het dat er zo weinig naar wordt gehandeld? En intussen raken we al dichter bij de ontwrichting van hel maat schappelijk leven. Zou het niet samenhangen met het feit, dat héél het leven van vandaag in inflatie bevangen lijkt? Wat is inflatie? Wat anders dan het uit- de-hand-lopen? Maar dan moet worden erkend dat dit tegenwoor dig met heel veel waardevols het geval is. Er is inflatie op allerlei gebied. Op dat van de zedelijkheid en de ethiek, waar immers de waarden vlottend zijn geworden. Op het gebied van de politiek, wat onder meer tot uitdrukking komt in de verwarring bij de politici, die het al niet meer „zien", en zo ze het al zien, vaak niet vrij staan om daarnaar te handelen. Onmiskenbaar ook is de inflatie er op het gebied van het denken. We zijn wel zeer geïnformeerd, maar we weten weinig. Weinig informatie is ons geestelijk eigendom geworden, weinig informatie hebben wc leren verwerken. Waaraan het veelal schort, is het onderscheidend denken. En toch is dit laatste zo broodnodig, wil er iets staande blijven van het demo cratisch bestel dat op ons allen, zonder uitzondering, zulk een zwa re verantwoordelijkheid legt. Een democratische samenleving moet het hebben van ons aller onder scheidend denken, wil ze zich niet spoedig door de alleenspraak van de dicatuur verdrongen zien. Daarom ook is te weinig onderkend hoezeer we deze week op een be denkelijke weg waren. Met een staking die beangstigend dicht in dc buurt zat van een politieke sta king, wat men er achteraf ook van mocht zeggen. Met een gebrek aan onderkenning dat het regeringsbe leid, strekte tot nakoming van het algemeen belang en van het recht van dc zwakke. Het wordt tijd, dat wo ook als volk blijven bij onze zinnen, willen we niet op het ene gebied naast het andere afglijden naar een situatie waaraan dan alleen met veel schade en verdriet te ontkomen zal zijn. Op een breed front, niet binnen het maatschappelijk leven, zal de strijd tegen de inflatie moeten worden gevoerd. Tegenover het uit-de- liand-lopen komt dan dc bezinning. Niet in de sfeer van onderlinge ver wijten, maar vanuit de erkenning van eigen onvolkomenheid. Waarschijnlijk is dat voor ons men sen te moeilijk. Maar daarom gaan we dan ook het Kerstfeest vieren. ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372 - WASSENAAR - TEL. 3013 UTRECHT De NS hebben beslag laten leggen op het 9000 l ton metende Russische schip, J dat gisteren met een zware klap de Hembrug bij Amsterdam ramde. De NS claimt een schade j van 4 miljoen. De Hembrug kan enkele weken j niet voor het spoorwegverkeer wor- j den gebruikt. De zuidelijke aanloop j van de brug het deel van de vaste wal naar de eerste pijler is over een afstand van 4.5 meter verscho ven. Dit bruggedeelte is ook inge deukt. Bovendien la «Te pijler boven de i waterlijn ernstig beschadigd. De schade bedraagt hier al een half mil joen. Daar zal nog een aanzienlijk bedrag bijkomen als zou blijken dat de-peiler onder water ook schade heeft opgelopen. De NS is druk bezig met het ont werpen van een nooddienstregeling, die maandag zal ingaan. Voorlopig worden reizigers voor de Zaanstreek en de kop van Noord-Holland met bussen vervoerd. Over de oorzaak van de aanvaring kon nog niets worden meegedeeld. De loods aan boord van het Russische schip moest nog worden verhoord. Vermoed wordt dat het schip door de mist verkeerd is uitgeweken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1