Prikkelreizen bevorderen verkoop CHINA VERMIJDT GEWAPEND CONFLICT Volgend jaar toch in Ver. Naties? zwaar gespeculeerd. De Rus sische maarschalken zouden In derdaad ernstig hebben overwo gen, China voorgoed als kern macht uit te schakelen, toen het nog kon. Dit hoeft niet te verbazen. Ook van Amerikaanse zijde heeft men in leidende militaire kringen gedacht aan de moge lijkheid, een heroveringsoorlog van generaal Tsjang Kai-sjek, van Formosa uit, te steunen. Zij wilden in wezen wat de Rus sische militaire leiders op het ogenblik nog bovenaan hun verlanglijstje hebben staan: China onderwerpen, voordat het werkelijk gevaarlijk kan wor den. De Amerikaanse generaals kregen geen kans, hun plannen uit te voeren. President Eisen hower was er vierkant tegen. J. den Boef En het ziet er naar uit dat ook de Russische maarschalken hun zin niet zullen krijgen- Hierover kan echter geen zekerheid be staan. In een land als de Sow- jetunie kunnen de meest onver wachte dingen gebeuren, als de militaire leiders menen, dat de veiligheid van het land op het spel staat- Of dat nu in Azië is of in Europa. Tsjechoslowakije 1968 is daar een sprekend voor beeld van. Dat was een berekend risico. Er kon niets uit de hand lopen. De inval stelde Moskou zelfs in staat, zijn greep op Je overige satellietstaten te verstevigen. Ook Roemenië merkte dit. Voor augustus 1968 had het zich nog al uitdagend tegenover Moskou opgesteld, omdat het dacht ge bruik te kunnen maken van- de onmin tussen de machtige Sow- jet-buurman en de verre Chine- In mei van dit jaar vertrokken dealers van het Japanse automerk Datsun naar Ja pan. Een reis die een paar weken duurde en waarvoor tientallen autoverkopers zich bijzonder hadden ingespannen om erbij te mogen zijn. Een deel van hen heeft de buit binnengehaald en kreeg- als beloning een reis naar Japan, tegen zeer aantrekkelijke voorwaarden. De importeur betaalde een flinke duit voor deze reis, maar de kosten achteraf waren tevoren al goed gemaakt door dr. P. Gros door enorme verkopen. Zo'n fikse stijging van de verkoop dat de omzetten dubbel zo groot waren als over dezelfde periodes van het voorafgaande jaar. Het is maar een voorbeeld uit velen. Steeds meer gaan de ondernemers het systeem van de zgn. „Incentive-travels" toepassen om hun verkopen op te schroe ven, om grotere omzetten te behalen, om op die manier elkaar de loef af te steken. Enige weken geleden kon Nederland profiteren van de prikkelreizen, zoals ze hier worden genoemd. Het Amerikaanse koelkasten-concern Gibson heeft ongeveer 100.000 commerciële medewerkers naar Europa gebracht, van wie er ongeveer 6.000 Nederland hebben aangedaan tussen 9 september en medio oktober. Dat bete kende zo rond 25.000 overnachtingen en In geld uitgedrukt zal er tegen de drie miljoen gulden zijn binnen gekomen. Een bedrag dat niet is te verwaarlozen. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat toeris tische ondernemingen en vervoersbedrijven zo langzamerhand brood gaan zien In der gelijke reizen, niet voor niets, dat een aan tal grote reisbureaus, zoals Cook en lis- sone-Lindemann al speciale afdelingen hebben opgericht om het systeem van de „beloningsreizen" meer bekendheid te ge ven. Ondernemingen worden benaderd en overtuigd dat deze nieuwe vorm van „sa les-promotion" voor de ondernemingen geen windeleren oplevert. En de vervoers ondernemingen doen maar al te graag mee. Vooral wanneer men deze reizen gaat organiseren In het stille seizoen, na de toeristenpieks en de luchtvaartmaatschap pijen alle moeite doen om hun plaatsen verkocht te krijgen. Juist in het voor- en nasiezoen is men uiterst willig om zo voordelig mogelijke aanbiedingen te doen. Daarbij komt, dat de geleidelijke invoering van de jumbo-Jet de maatschappijen voor problemen stellen in het laagseizoen. Immers, wanneer zij erin slagen in dat betrekkelijk stille seizoen met een behoorlijke bezetting te vliegen, dan beslist die bezetting over het uiteindelijke financiële jaarresultaat. Het systeem van de beloningsreizen is in feite zeer simpel. En wat nog belangrijker is, het brengt nauwelijks kosten met zich mee. Het Oudhollands gezegde van „de cost die voor de baet uitgaat" gaat hier helemaal niet op. Uitverkoren tot zo'n reis zijn alleen maar diegenen die erin slagen om binnen een bepaald tijdsbestek een bepaalde omzetstijging te realiseren. Laten we aannemen, dat voor deelneming een stijging wordt verlangd van tien procent, dan is die stijging zo hoog gesteld, dat een deel van de verkopers dit percentage wel zal halen, maar dat een ander deel bijv. op zeven of acht procent zal blijven steken Door de totale inspanning wordt toch de omzet in zijn geheel enorm opgevoerd. En het is voor een onderneming een heel een voudig rekensommetje om vast te stellen hoe groot zijn omzet moet worden om er zonder financieel risico uit te springen. Een ondernemer die zijn detaillisten en wederverkopers goed kent, weet heus wel wat hij kan verwachten. De beloning, zoals bij elke beioning, komt achteraf en dan mag zo'n reis nog zo duur zijn, het geld is al binnen, waarvan later een deel naar de reisorganisatie moet worden overgeheveld. Een Japanse reis, als incentive-travel, wordt aangeboden tegen een prijs van rond de vier duizend gulden voor een ver blijf van veertien dagen, waarbij allerlei instructieve bezoeken in het programma worden ingelast. De verkoopstaf van de ondernemingen heeft wel begrepen dat in heel veel geval len de echtgenote van de detaillist de grootste stimulans is voor de verkoopin spanning. De hele actie wordt dan ook vaak geleid over de vrouw. Wordt een extra verkoop behaald, dan mag mevrouw de reis meemaken. Wie wel eens in goed florerende detailzaken is geweest, weet maar al te goed hoe de zaak voor een niet gering deel draait op het zakeninstinct en de werkkracht van de vrouw. Aanvankelijk waren de bestemmingen niet ver van huis. Amerikaanse dealers kregen reizen aangeboden naar Florida of naar Californië. Later is ook het Caraïbisch gebied in het plan opgenomen en thans is het heel gewoon om naar Europa of Japan te vliegen. Bovendien moeten steeds weer nieuwe verre bestemmingen worden gevon den om de mensen tot grojere actie aan te sporen en om te voorkomen dat de dealers overlopen naar een concurrent die meer te bieden heeft. Deze reizen zijn uitgegroeid tot enorme toeristische reizen met interessante fiscale mogelijkheden. Natuurlijk gaan ook leden van de verkoopstaf mee en waar treft men een gunstiger klimaat aan voor een en thousiaste „pep-talk", een verkoopgesprek, dan in de reisweken waarin de deelnemers u in de watten worden gelegd? Dat deze reizen zo'n grote belangstelling genieten, is niet in de laatste plaats te danken aan het feit, dat reizen naar het buitenland voor velen die met taalmoeilijk heden zitten toch nog een griezelige zaak is. Nu is men echter gesteld onder de hoede van een ervaren reisleider en zijn zorgen afgewimpeld. Er komt nog bij dat het aantal mensen dat ooit per vliegtuig heeft gereisd naar verhouding nog bijzon- klein is. De laatste onderzoeken wijzen uit, dat nog maar zes procent van het Neder landse volk ooit een vliegreis heeft ge maakt. Voor vele „incentive"-reizigers is hun beloningsreis de eerste vliegtocht en dan nog een lange ook. Deze reizen dienen dus, zonder dat dit de vooropgezette bedoeling is, de popula risering van het luchtverkeer. De lucht vaartmaatschappijen moeten daar wel oog voor hebben. Marktonderzoek heeft uitge- wezen, dat in 1975 de verhouding zaken tot toeristenverkeer 50 50 zal zijn, maar j dat in 1980 die verhouding ten gunste van het toeristisch verliegverkeer zal zijn ge wijzigd en wel in 60 40. En vele „incelntl- ve"-reizigers zullen nimmer zakenreizigers worden, maar wellicht spoedig na hun eer ste reis In het toeristenvervoer meevliegen. Vandaar de extra belangstelling van de luchtvervoersmaatschappijen voor deze verkoopbevordering via „prikkelreizen". ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 Een jaar geleden maakten velen zich zorgen over een dreigende oorlog tussen de Sowjetunie en de Volksrepublek China. Berichten hierover kwamen uit geheime bron nen en werden zeer betrouwbaar genoemd. Naarmate de tijd verstreek bleek echter, dat slechts geheimzinnig werd gedaan en dat er nogal wat werd gespeculeerd. De ontwikkelingen aan de lange grens tussen beide landen gaf daartoe wel enige aanlei ding. Zoals wel meer gebeurt stak de ene deskundige de andere aan. En op een gegeven ogenblik zaten ze met elkaar te wachten'op de ontknoping, Harrison Salis bury, de bekende columnist van de New York Times maakte speciale reizen om het terrein te verkennen. Hij liet zich in tv-interviews verleiden tot uitspraken, die 'ge- fundenes Fressen' waren voor hen, die het al lang geweten hadden. Tot overmaat van ramp werd hij soms nog onvolledig geciteerd ook. Zo kreeg men met name in de westelijke wereld een vertrokken beeld van wat zich tussen de twee communis tische rivalen afspeelde. Enkele maanden geleden werd het 21-jarig bestaan van de Chinese Volksrepubliek gevierd. Foto boven: overzicht van de parade te Peking, waar leger en burgers voorzitter Mao een lang leven wensen. Foto links boven: de grote leider Mao en rechts achter hem Lin Piao, de man die hij als opvolger heeft uitgekozen. Foto links onder: een vreedzaam tafe reeltje op het Chinese platteland, waar de perzikoogst bijzonder goed was. zij dat niet, dan lopen zij ge vaar te worden vervangen door andere figuren, die nu nog op de achtergrond een afwach tende houding aannemen. De Sowjetunie heeft eenzelfde ontwikkeling doorgemaakt. Aanvankelijk nam zij een agressieve houding aan. Zij leek bereid een oorlog met kernwa pens te riskeren. Naarmate zij meer te verliezen dan te winnen had was zij na de dood van de grillige Stalin bereid naar vreedzame coëxistentie te stre ven. Ook al was het bepaald niet haar bedoeling, de weste lijke landen presentjes uit te delen. Rusland is ondanks de gro te moeilijkheden binnen de 'so cialistische gemeenschap' een tegenstander, die zijn wereld revolutionaire plannen zeker niet heeft opgegeven. In die strijd vindt het echter niet al leen Amerika als representant van de westelijke wereld tegen over zich. Het moet echter ook ernstig rekenen met de activi teiten van de Chinese volksre publiek, die overal ter wereld naar bruggehoofden zoekt. Verschietende landen hebben in de nieuwe, gematigd lijken de. opstelling van Peking al aanleiding gevonden, tot erken ning van het aldaar gevestigde bewind over te gaan. De jaar lijkse stemming in de Algemene vergadering van de Verenigde Naties was voor het eerst bij zonder gunstig voor de Chinese volksrepubliek. Volgend jaar kan deze nieuwe ontwikkeling tot gevolg hebben, dat Amerika schipbreuk lijdt bij zijn streven, een meerderheid van tweeder den te eisen. Er zou dan met een gewone meerderheid een beslissing kun nen vallen. Het zou wellicht van belang zijn, als de Ameri kanen uit eigen beweging zou den voorstellen, de vertegen woordigers van Peking toe te laten. De kans, dat Formosa (Taiwan) dan als gewoon lid wordt geaccepteerd, nadat het heeft opgehouden, China te ver tegenwoordigen, is dan mogelijk ook wat groter. Dit alles neemt niet weg, dat China voortgaat met het uit bouwen van zijn kernmacht. Het zal geen oorlog riskeren, voordat het over een kernwti- penarsenaal beschikt dat groot genoeg is om zich de Russen (en Amerikanen) van het lijf te houden. De wereld, kan dan slechts hopen, dat andere Chi nese I'eiders naar voren zijn ge komen, die er niets voor voelen, een kernwapen-slachting uit te lokken. De oude leiders hebben meer dan eens laten blijken, van me ning te zijn dat alleen China een oorlog met kernwapens kan overleven. Miljoenen Chinezen zouden overblijven om een nieuwe wereld op te bouwen op de puinhopen van de oude. De kans, dat Peking erin slaagt, Rusland en Amerika tegen el kaar uit te spelten, is echter ge ring ook al is de relatie bij zonder gespannen. Het Westen moet zich echter niet in slaap laten sussen- In verschillende delen van de wereld maken de Russisch-e mi litaire leiders omsingelingsbc- wegingen. Met name in gebie den, waar enkele jaren geleden de westelijke invloed nog groot was. Deze bewegingen hebben offensieve bedoelingen. De wens, 't Westen aan banden te leggen, voordat een conflict met China onvermijdelijk is gewor den. is sterker dan ooit. De toe naderingspolitiek tot West- Duitsland past daar overigens volkomen in. Kanselier Brandt doet er goed aan, zijn verwachtingen te ma tigen. De Russen zullen zelf geen echte concessies doen. Zij zullen slechts toestaan wat hun eigen belangen kan di-enen. Dat is al sinds de dood van Stalin zo geweest. En niets wijst er op, dat zich in het Kremlin wezen lijke veranderingen hebben voorgedaan. De machtsstrijd tussen voor- en tegenstanders van een harde I'ijn is geen blijk van zich vol trekkende wijzigingen. De on enigheid betreft slechts de mid delen, waarmee het grote doel moet warden nagestreefd- leiders het evenmin, op een ge wapend conflict met China la ten aankomen. Zij hebben het evenals overigens de maar schalken —i veel te druk met de situatie in Europa, het Nabije Oost-en. de besprekingen over beperking van strategische wa pens (SALT) te Helsinki en al lerlei andere besognes, die voor de positie van de Sowjetunie in de wereld van bijzonder groot belang zijn. Zij hebben hun handen vol aan de voordeur van het Sow- jet-imperium om zich al tezeer te kunnen concentreren op de spiegelgevechten, die van tijd tot tijd aan de achterpoort wor den geleverd. Bovendien reali seren zij zich, dat zij de volks republiek China met haar be volking van meer dan 700 mil- dwang kunnen houdem De posi- joen zielen niet blijvend in be- tie van de Sowjetunie zou in Europa en de rest van de we reld ernstig worden verzwakt. De leiders in het Kremlin be seffen ook, dat een gewapende actie tegen China de thans nog verdeelde bevolking tot een eenheid zou omsmeden. Dat zou Peking *weinig moeite kosten. De val van het communistische bewind zou er zeker niet door naderbij worden gebracht. Bovendien zou zeker niet in de laatste plaats een bruut optreden tegen de Chinese mas sa een desastreuze uitwerking hebben op de houding van som mige landen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. Dit zijn lan den die heimelijk het onafhan kelijke gedrag van Peking be wonderen en er een voorbeeld in zien voor het oplossen van de eigen moeilijkheden. Daar komt nog bij, dat ook de Russische politieke leiders ern stig rekenen met de mogelijk heid dat de huidige Chinese machthebbers meer verant woordelijkheidsgevoel aan de dag gaan leggen. Dat kan naar mate zij er in slagen^ hun land op te heffen uit de achterlijk heid, waarin het sinds de revo lutie van 1948/1949 noodged wongen moest leven en werken. Als zij een aaAtal frustraties van zich af kunnen schudden, zullen zij zich meer in overeen stemming met de werkelijkheid opstellen in de benadering van het conflict met Moskou. Doen Wat een schaduwgevecht was, waarin propagandistische scheldpartijen een belangrijke psychologische rol speelden, werd gezien als de inleiding van een onvermijdelijk conflict. Dit zou grote veranderingen op het wereldtoneel veroorzaken. Ook al zouden geen kernwapens worden gebruikt, vaststond dat de Sowjetstrijdkrachten in het oostelijke deel van het Eurazia- tische continent de handen vol zouden hebben. De ontwikkelin gen in Vietnam, het Nabije Oosten en niet te vergeten in Europa, zouden er dramatisch door worden beïnvloed. Mede als gevolg van een betere ver standhouding tussen Moskou en Washington. Maar wat er kwam: geen oor log tussen de Sowjetunie en de Chinese volksrepubliek; geen toenadering tussen de Russen r n Amerikanen: geen drastische I wijzigingen in Vietnam, het Na bije Oosten en Europa. Integen deel: er gebeurde niets. In het voorjaar bleef een gewapend conflict uit en ook in het najaar kwam de verwachting van Har rison Salisbury en anderen niet uit. Hadden zij het bij het ver keerde eind gehad, toen zij hun vermoedens uitspraken? Wie zal het zeggen. Later zal misschien nog eens bekend worden, hvat de plan nen van Moskou en Peking wa ren, waarom ze eventueel wer den gewijzigd en wat daar aan leiding toe geweest kan zijn. Nu weten we alleen, dat hun ver wachtingen (nog) niet werden bewaarheid... De betrekkingen tussen de beide rivalen zijn merkbaar verbeterd. Het con flict is er nog, maar de oorlogs dreiging lijkt te zijn weggeno men. En de strijd wordt thans voornamelijk op ideologisch ter rein uitgevochten. Het is niet gewaagd te veron derstellen, dat de Chinese volksrepubliek dit jaar niet de geringste behoefte had, een oor log met de Sowjetunie te riske ren. Zij had daarvoor meer dan één reden: om te beginnen liep zij het risico, dat de Sowjet- in één klap de nog

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13