Franco spreekt menigte van 100.000 man toe GEEN UITBREIDING VORMING JONGEREN „BEVESTIGING VAN EENHEID" Negers in Europees VS-leger verbolgen StaatssecretarisDiscriminatie Sex op tv in tweede kerstnacht 't Was erg gezellig. Samen bij de juwelier gekeken. Die schakel armband kostte f245.-, dus meteen gekocht. Echt goud natuurlijk. Populariteit Nixon daalt Uit de Haagse hof geplukt 1 „Je hoeft niet te wachten tot je jarig bent. Als je graag een gouden armband wilt hebben, dan krijg je 'm gewoon." BBJWE tEIPSE COURANT 5 VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 Met de fascistische groet en het schreeuwen van leuzen betuigden honderdduizend Spanjaarden in Madrid giste ren hun trouw aan generaal Franco, wiens bewind door het proces in Burgos een crisis doormaakt. Het Spaanse staatshoofd Franco neemt de toejuichingen in ontvangst van ongeveer 100.000 mensen. De betoging werd gehouden om steun te betuigen aan de regering. Rechts prins Juan Carlos, Franco's opvolger. In een commentaar op deze massa betoging in Spanje vergeleek een woordvoerder van een /deel van de Spaanse gastarbeiders^ in Nederland gisteravond voor dp VPRO-televisie deze zaak met de massale pro-Hitler- demonstraties in Nederland voor de oorlog. Hij was bedroefd dat in de vrije wereld te weinig voor de zaak- Burgos is gedemonstreerd, waardoor er weinig hoop was voor een mild vonnis in het Baskenproces. flan onze onderwjjsredacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer discussieerde gisteren bij de behandeling van de begroting van onderwijs en wetenschappen langdurig over de vorming van werkende jongeren. Een amen- dement-Masman (soc.), inge diend met steun van D'66, PSP en PPR, vraagt uitbreiding van de vormingsmogelijkheid voor een bepaalde groep jongeren. Staatssecretaris Grosheide zag dit als een discriminatie tegenover an dere groepen. „Het minimum aan re delijkheid dat van een oppositie ver acht mag worden, ontbreekt", aldus de staatssecretaris. Een strijdpunt tussen Grosheide en ie vormingsinstituten vormt de ge jachte om midden 1971 te beginnen net twee dagen per week verplicht M lartieel onderwijs voor leerplicht- vrije jongeren die nog geen zestien Het vormingswerk meent die ongeren wel te kunnen opvangen, naar de staatssecretaris acht het to- aal onmogelijk in zo korte tijd de «nodigde 2100 leiders en leraren aan e trekken. Bovendien hield hij mejuffrouw I Kessel (groep-Aarden), die zich voor iezc zaak inspande met een amen- !ement, voor dat zij zich wat de kos- en betreft flink verrekend had. Een ndoordacht en onverstandig amende- nent, aldus een strijdbare Grosheide. Bij het amendement-Masman is een [pmerkelijke kant dat wordt voor- esteld de benodigde gelden voor de 'erkende jongeren op tafel te bren- en door de exploitatieuitgaven van m e universiteiten en hogescholen te F erminderen. De communist Bakker J oemde dit zuiver opportunisme daar doe ik niet aan mee." Middenschool De heer Bakker bracht Grosheide öf voor zijn uiteenzetting over de tiddenschool. Komen er nu wel of Een experimenten met de midden- gezellig bij de baard met kaas school, is een vraag waarover de laatste tijd onduidelijkheid is ont staan. De staatssecretaris betoogde: we zijn nu toe aan de negenjarige leer plicht. Wat moet er in die negen jaar minstens gebeuren? Dat dient helder geformuleerd te worden. Het zou kunnen leiden tot één schoolverband, wat niet wil zeggen: een school met één programma voor alle leerlingen. Er is een volstrekt nieuw programma met nieuwe me thodes nodig. En men mag de mid denschool alleen starten als er garan ties zijn voor de aansluiting na die school. De staatssecretaris maakte na drukkelijk onderscheid tussen het starten van experimenten waaraan nu gewerkt wordt en het feitelijke in voeren van de middenschool. Minder goed vielen Grosheide's wat sussende woorden over de vermin derde toeloop naar de pedagogische akademies. Verschillende fracties ma ken zich zorgen over het tekort aan AMSTERDAM De Uitgever van het sexblad Chick, J. Wenderhold. heeft gisteren op een persconferentie aangekondigd van plan te zijn zater dagnacht 26 december -de nacht van tweede kerstdag - van 24 tot 1 uur vanuit een vliegtuig een illegale sex tv-uitzending te zullen uitzenden Het programma, met o.m. erotische films, zal in een straal van 30 km rond Amsterdam ontvangen kunnen worden. Intussen is er nog geen vliegtuig beschikbaar. Voor het huren van een toestel stelde Wenderhold zich in verbinding met een luchtvaartmake laar op Schiphol. Deze deelde donderdagavond mee dat hij per telex aan enkele buiten landse chartermaatschappijen een of ferte had gevraagd voor het maken van een nachtelijke rondvlucht boven Amsterdam. Voor het vliegen boven Amsterdam is vengunning nodig en de piloot moet constant in radiotelefonisch contact staan met de verkeerstoren op Schip hol. Volgens deskundigen zal een ver gunning voor een normale vlucht al leen geweigerd worden op grond van vliegtechnische bezwaren. I Het uit te zenden tv-programma zal volgens Wenderhold ontvangen kunnen worden op elk tv-toestel met schaalverdeling (tweede net). Afge stemd zou moeten worden op kanaal Het radioactieve gehalte van lucht en water in Engeland is voor het eerst sinds enkele jaren toegeno men. Volgens de Britse commissie voor atoomenergie is ongeveer 70 procent van dit radio-actieve mate riaal afkomstig van de proef met een Chinese waterstofbom op 29 septem ber van het vorige jaar. Als gevolg van Franse kernproeven is het zuide lijk halfrond meer „besmet" dan het noordelijk halfrond. onderwijzers en men vreest dat de staatssecretaris dat probleem te licht als een incidentele moeilijkheid afdoet. Minister Veringa deelde mee dat een onafhankelijke instantie de ta ken en functies van de mensen bij het kleuter-, lager- en buitengewoon on derwijs zal onderzoeken. Dit om te komen tot een samenhangend geheel van alle onderwjjssalarissen. De minister is op zoek naar een procedure om de studieadvisering bij de toelagen aan begaafde studenten te vergemakkelijken. Met die gevallen (het gaat dan om een volledige beurs inplaats van een gemengde toelage) loopt het nu te ingewikkeld. Achterstand Dc minister zei dat O. en W. zelf gebukt gaat onder achterstand in het werk die het hier en daar bijvoor beeld bij de behandeling van bouw zaken heeft opgelopen. Het depar tement worstelt met stromen brieven. Er wordt gewerkt aan snellere behan delingsprocedures. Een blijvend pro bleem is dat inspraak van het onder wijs nu eenmaal tjjd vergt. Ten slotte, het „ongedeelde VWO": samengaan van gymnasium en athe neum. Velen zijn er voor. maar er lijkt weinig schot in te zitten. Er zit het gevaar in dat voor een gediplo meerde van ongedeeld VWO de stu diemogelijkheden aan de universiteit kleiner worden. Die prijs is mij te hoog, aldus de staatssecretaris. De Spaanse president generaal Franco heeft gisteren het paleis ver laten om elders in Madrid getuige te zijn van een betoging van ongeveer 100.000 mensen, die met gejuich en de fascisten-groet hun trouw aan de re gering-Franco wilden betuigen. Ook'de'Spaanse prins Don Juan Carlos de Bourbon, die als opvolger van Franco is aangewezen, is naar de demonstratie gaan kijken. Voor "t eerst Het is voor het eerst sinds kort na de tweede wereldoorlog dat Franco een massa-bijeenkomst bezoekt. In december 1946 richtte hij zich ook vanaf het balkon van het „oosters pa leis" in Madrid tot een menigte, na dat de algemene vergadering van de VN de lidstaten had gevraagd hun ambassadeurs uit Madrid terug te trekken- „Ik beschik niet over woorden om te antwoorden op deze bevestiging van de eenheid van het land en het bestaan van onze natie", aldus Fran co. die voortdurend werd onderbro ken door leuzen uit de menigte. Franco vervolgde: „Omdat we in eeii rechtsstaat leven, omdat we onze grondwet en onze wetten hebben, kunnen we alle problemen oplossen. Dank voor uw voortdurende waak zaamheid, voor deze explosie van ge loof en enthousiasme van het volk, het ware volk, dat gelooft in de lei ders van het vaderland. „Varkens" De juwciiers van Nederland. Vanaf het balkon zwaaide hij naar de menigte, die voornamelijk bestond uit mannen en vrouwen van middel bare leeftijd. Na de betoging begaven velen zich naar de Franse ambassade onder het roepen van „Fransen zijn varkens". (De Fransen hebben met een vijf-minuten staking deze week geprotesteerd tegen het proces in Burgos). Vijf van de 300 intellectuelen en kunstenaars, die zich vorige week hadden ingesloten in de abdij van Montserrat, zijn door de politie ver hoord, zo is vernomen in Barcelona. Na het verhoor zijn ze weer in vrij heid gesteld. WASHINGTON Hel percentage Amerikanen dat het beleid van presi dent Nixon goedkeurt is sinds no vember gedaald van 57 tot 52. De stijging van de werkloosheid tot 5,8 procent kan verantwoordelijk zijn voor deze daling in populariteit. De Washington Post meldt dat de republikeinse gouverneurs vinden dat zij teveel buiten de beleidsbepa ling worden gehouden Hun aantal daalde bij de jongste verkiezingen van 32 tot 21 Actie tegen rassendiscriminatie WASHINGTON Onder de negers bij de Amerikaanse strijd krachten in Europa heerst veel verbolgenheid en frustratie, om dat zij zich het slachtoffer voe len van rassendiscriminatie. Tot deze conclusie is een commissie gekomen, die in opdracht van het mi nisterie van defensie een onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding van talrijke rassenrellen In West-Duits- land onder Amerikaanse militairen. De commissie beveelt aan officieren en onderofficieren, die er blijk van geven rassenkwesties niet te onder kennen, van hun commando te ont- heffen klachten gehoord over het promotie beleid, de werkverdeling en discrimi natie bij huisvestingszaken. De commissie wijt het bestaan van rassenspanningen vooral aan de Amerikaanse militaire leiding in Europa. De groep werd geleid door onderminister van defensie Render, die erop moet toezien dat bij de strijdkrachten iedereen gelijke kan sen krijgt. Render is zelf een neger. Volgens hem hebben vooral in West-Duitsland de negers last van discriminatie op huisv«tingsgebied Zij zouden onder andere meer moeten betalen dan blanken. De onderminister verklaarde dat rassenmoeilijkheden in Europa welis waar nog niet het gevechtsvermogen van de Amerikaanse strijdkrachten hebben aangetast, maar dat dit kan gebeuren als de spanningen voortdu ren. Klachten Bij een inspectietocht langs bases in West-Duitsland, Italië, Engeland en Spanje heeft de commissie veel Minister Luns heeft in de Twee de Kamer duidelijk laten blijken zijn plaats achter de regeringstafel met een zucht van verlichting te verlaten na de verkiezingen. Hij heeft er dan achttien en een half jaar ministerschap op zitten, wat hem volgens de Gids van het departement van Buitenlandse Za ken precies vijftig onderscheidingen en linten heeft opgeleverd. Een tooi, die hij nooit van zijn le ven compleet zal kunnen torsen. Misschien komen er nog wel een paar bij, want minister Luns gaat nog even vlug op reis naar Iran, Saoedie-Arabië en Koeweit. En zeg nu niet „die doet maar", want door die reis mist hij de va derlandse oliebollen en de nieuw jaarsoublies. De slok champagne voor de toast op het nieuwe jaar zal er wel bij zijn, ergens aan een of ander officieel diner. Maar 31 december klokke twaalf zal hij niet heel gewoon en heel ge zellig thuis kunnen zitten zoals wij onbelaste burgermensjes zo graag doen. Hij vertrekt 29 december en komt pas 8 januari weer thuis. Klaar voor de volgende parade. Op 14 jan. is de open-huis nieuw jaarsreceptie van de minister van Buitenlandse Zaken, waar iedereen die zichzelf belangrijk genoeg vindt om zijn goede wensen voor de minister zwaar te laten tellen, verschijnen kan. Het zal de societygebeurtenis van het jaar 1971 worden, een historisch feit want nog nooit heeft een mi nister zolang de portefeuille van Buitenlandse Zaken in de zak ge dragen. Tot minister Luns stond het record op jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, die nog niet de helft van minister Luns' jaren haalt met acht jaar en zeven maanden. LanKsl Onze allereerste minister van Buitenlandse Zaken hield het pre cies 53 dagen volDat was graal Schimmelpenninck die op 25 maart 1848 beëdigd werd en op 17 mei al- waer afzwaaide, diens opvolger mr. A. A. baron Bentinck tot Nijenhuis hield het een half jaar (op 21 no vember 1848 trad namelijk het ka- binet-Schimmelpenninck af). Lang zaam wende het blijkbaar, want nummer drie, mr. L. A. Lightenvelt, maakte op drie weken na een jaar vol. Maar gemiddeld ligt in de latere jaren de ambtsperiode toch om de vier jaar. In volle statie zal minister Luns ook voor de laatste maal de langste aanwezige zijn op de nieuwjaarsre ceptie die koningin Juliana en prins Bernhard het Corps Diplomatique aanbieden in het paleis op de Dam. Dit jaar wordt dat 2 februari, vrij laat dus, maar koninklijke agenda's plegen dan ook erg vol te zijn. De volgende dagen worden de traditionele Nieuwjaarsdiners ten hove gehouden voor de hoofden der diplomatieke missies. Eén voor de genen, die in Den Haag resideren en één voor hen, die hun residentie elders, in Bonn, Londen, Parijs of Brussel, hebben. En minister Luns zal daar de gast zijn die langer dan welke diplo maat ook aanzit. De Doyen van het Corps is nu de ambassadeur van Cuba Carlos Maristany Sanchez, die in 1952 zijn geloofsbrieven overhandigde. Hoe men het ook bekijkt, mr. Luns slaat alle records van het lang zijn Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. - Ik geef op als nieuwe abonnee: adres: woonpl I betaling per 0 kw°rt°°l maand Mijn naam it: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie - .1 Postzegel ii niet nodig als u op do envelop sehri|tt: Nieuwe Leldse Courant, Antwoordnummer 247, Leiden. MADRID Uit heel Spanje komen berichten binnen over de monstraties ten gunste van Fran co, zulks in tegenstelling tot de protesten voor de 16 Basken in Burgos door arbeiders, intellec tuelen en kunstenaars op ver schillende plaatsen. Daarbij kwam het hier en daar tot ge vechten met de politie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5