t Medisch-juridische aspecten van eind van menselijk leven Bijbelse Junip en van knnst plakwerk E n n Godslastering strafbaar te behoort blijven Christenleider Tambunan in Indonesië overleden Een woord voor vandaag Asylfonds helpt Braziliaanse studenten BEROEPINGSWERK Proefschrift over urgente problemen Uw probleem is het onze. lKOR-programma over fonds tegen racisme Een nieuwe wereld voor onze kleinkinderen Alleen gevallen van echte kwaadaardigheid 2 Honorarium van tandarts hoger VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 »De Here heeft mij als een leerling leren spreken om met'hel woord de moede te kunnen ondersteunen", spreekt de Knecht 'des Heren in Jesaja, En hij gaat verder: „Hij wekt elke morgenHij wekt mij het oor opdat ik hore zoals leerlingen doen." Theologen strijden soms om de vraag of deze Knecht des Heren geïdentificeerd kan worden met Christus. Maar in ieder geval is hei zeker dat Christus dit kon zeggen. Trok Hij Zich niet reeds vroeg in de mor gen terug om alleen te zijn met God? Maar hel moet ook gelden voor een ieder die Christus volgt. Maar willen wij wel 's morgens gewekt worden om alleen te kunnen zijn met God? We staan zo vaak op het nippertje op; we haasten onsltoor het ontbijt: we ren nen naar ons werk. En met dat al hebben we geen tijd voor God. Of we hebben ons werk (huis. De kinderen zijn, nog vroeger op dan wij. We moeten ons haasten om voor hun ontbijt te zorgen. Ze moeten op tijd de deur uit om op tijd op school te zijnEn dan komt de melkboer en de bakker en wie al niet en er blijft geen rustig ogenblikje over. En God wacht iedere nieuwe morgen om ons te vertellen van Zijn Nieuwe Morgen. Wij hebben echter zo 'n haast om aan het werk te gaan, dat we de zegen vergeten die God over dat werk wil geven. .We lezen vandaag: Hooglied 2 vee» i lot 17. UTRECHT De stichting voor vluchtelingen-studenten UAF (uni versitair asylfonds) zal op verzoek van de interkerkelijke vluchtelingen organisatie Cimade in Parijs enkele vluchtelingen uit Brazilië helpen die een opleiding in Nederland wensen te voltooien (hoofdzakelijk land bouwwetenschappen). Het UAF heeft ook andere Nederlandse stichtingen j steun gevraagd voor Cimade bij het opvangen van deze vluchtelingen. Per 1 december bemiddelde het UAF in veertig gevallen bij het aan vragen of zonodig aanvullen van rijksstudietoelagen. Van de betrok ken studenten komen er 35 uit Oost- Europa, vier uit Zuid-Europa en een uit Azië. Uit eigen middelen betaalt het UAF op het ogenblik de studie van 57 vluchteling,en, afkomstig uit Oost-Europa (6), Zuid-Europa (18), Afrika (17), Azië (6), Het Midden oosten (8) en Latijns Amerika (2). NED. HERV. KERK Aangenomen naar Kloosterhaar: kand. C. Kassenaar te Soest. Bedankt voor Wee^p: J. Breeuwsma te Hoogeveen; voor Zwolle: J. C. Schuurman te Putten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkapelle: D. Hak kenberg te Dordrecht. DEN HAAG Op het gebied van geïllustreerde uitgaven over de bijbel heeft zich dit jaar een kleine explosie voorgedaan. Deze week is de verkoop begonnen van het wekelijks verschij nende tijdschrift „de Bijbel", een uit gave van Spaarnestad, eerder ver scheen het moderne jeugdmagazine Wetenschappelijke staf UVA treedt af AMSTERDAM Het dagelijks be stuur van de wetenschappelijke staf van de Universiteit van Amsterdam treedt af. Dit besluit, dat 30 novem ber was aangekondigd, heeft het be stuur gisteren unaniem genomen. De aanpassing van de Amsterdam se gemeenteraad aan de wensen van minister Veringa betreffende de top structuur van de universiteit in het door de wetenschappelijke staf ont worpen stafplan, de slechte communi catie met de topbestuurders van de universiteit en andere overwegingen hebben het bestuur het gevoel gege ven dat het geen zin meer heeft te functioneren, aldus voorzitter drs. B. van der Velde. Praatboek, terwijl onlangs is uitgeko men „De bijbel, boek voor boek", een uitgave van het Boekencentrum in Den Haag. „De bijbel boek voor boek" is met zijn collages van de bekende Deense kunstenares Birte Dietz als bijbels platenboek bijzonder origineel. In alle tijden is de bijbel een inspi ratiebron geweest voor kunstenaars, die hun schilderijen, beeldhouwwer ken, gedichten, boeken of muziek ba seerden op bijbelse motieven. De Deense Birte Dietz heeft het in haar genre eens heel anders willen doen en het resultaat is goed genoeg voor echte fijnproevers. De uitdrukking „met lapjes, papier en lijm" schrikt af door zijn simpel heid. Maar dat is in wezen een colla ge. Met dit vaak waardeloze mate riaal heeft de illustratrice echter wa re kunst gemaakt. Bij leder bijbelboek, ook enkele apocriefen, is een collage gemaakt. De begeleidende tekst is van de Vlaar- dingse predikant ds. A. J. Hoorn. Hij geeft steeds een korte samenvatting van de inhoud van de bijbelboeken, evenals gegevens over de tijd, waarin ze werden geschreven en de samen stelling. „De bijbel boek voor boek" is be doeld als een introducctie tot de bij bel. Het is reeds eerder in negen lan den verschenen. Het heeft een kwarto-formaat, telt 72 pagina's, is uitgevoerd in kleur en kost 12,90. De bijgaande illustratie van Birte Dietz stelt voor de zevenkoppige draak uit het boek Openbaringen. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Het lijdt geen twijfel dat vooral in vakkringen veel interesse zal bestaan voor het proefschrift „Medische-juri dische aspecten van het einde van het menselijk leven", waar op mevrouw mr. H. A. H. van Till-d'AuLnis de Bourouill van middag onder grote belangstel ling aan de Leidse universiteit tot doctor in de rechtsgeleerd heid is gepromoveerd. In de inleiding, waarin ze de motie ven tot deze studie geeft schrijft zij: „In de jaren, dat ik als tweede secre taris van de Commissie orgaantrans plantatie van het Nederlandsche Roó- de Kruis werkte heb ik in de Neder landse en buitenlandse literatuur de grote onzekerheid en ongerustheid gezien, die in de medische wereld be staan over de vraag, waardoor eigen lijk het geneeskundig optreden van dë arts tegenover zijn patiënt be grensd wordt. Tevens werd duidelijk, dat ver schillende vragen betreffende de doodsproblematiek veelal ten onrech te als één enkele vraag behandeld worden. In de laatste jaren heeft juist de toepassing van reanimatie-techniek, later gevolgd door de orgaantrans plantatie, op overtuigende wijze doen blijken, hoe nodig het is, dat de kern vragen omtrent leven en dood van de mens, kernvragen ook uit juridisch oogpunt, nader overdacht en beant woord worden." Kernvragen Het proefschrift gaat van drie kernvragen uit: a. Wanneer is het menselijk leven geëindigd, zodat de toestand ontstaat die wij „dood" noemen? b. Wanneer de patiënt in de laatste en reeds onomkeerbare fase van het sterven verkeert, is dan de arts ver plicht hem ^zo lang mogelijk nog in leven te houden? Indien niet, waar ligt dan de grens en wie bepaalt die? Mag de arts een patiënt, die hij niet meer in leven hoeft te houden of kan houden, reeds als dood beschou wen? Wat zijn de consequenties daar van? De cerebrale dood, het volledig en onherstelbaar uitvallen van de her senfunctie, wordt gezien als het enige juiste criterium voor het einde van menselijk leven. In het proefschrift wordt aandacht geschonken aan de invloed, die het aanvaarden van dit doodscriterium heeft op de problematiek van de or gaantransplantaties. Bij de tweede vraag: wanneer mag een arts besluiten de levensbehou- dende behandeling te staken? Worden de volgende begrenzingen van de plicht van de arts vastgesteld. Een arts mag ophouden een patiënt in le ven te houden, wanneer deze een be handeling weigert of wanneer hij in een ongeneeslijk coma verkeert. Onaanvaardbaar Sommigen -stellen een ongeneeslijk coma gelijk met de dood, maar dit criterium is voor het recht onaan vaardbaar, omdat men dan met een patiënt, die in die toestand verkeert, hetzelfde zou mogen doen als met een dode: sectie en orgaanverwijdering Daarentegen wordt een ongenees lijk coma wel uit juridisch en ethisch oogpunt aanvaard als motief om de levensbehoudende behandeling te sta ken. Het is zinloos een patiënt, die nooit meer zal kunnen denken in leven te houden. Men mag de arts niet ver wijten, dat hij een zinloze behande ling staakt, schrijft mevrouw Van Ti». Hierbij worden religieuze overwe gingen buiten beschouwing gelaten. Houdt men menselijk leven in stand, alleen ter wille van derden, dan beziet men de patiënt als ob ject, in plaats van als subject. Dat Is medisch-ethisch onaanvaardbaar, stelt de schrijfster. Ethisch zou men het in leven hou den van een patiënt in onherstelbaar coma kunnen beschouwen als een in breuk op het recht ongestoord te sterven. Bovenstaande conclusies gelden niet, wanneer de patiënt een zwdngere vrouw is. Euthanasie Als defenitie van euthanasie geeft mevrouw Van Till het volgende: een op medische indicatie berustende le- venverkortende opzettelijke medi sche gedraging, met het doel een on- neeslijk zieke en ondraaglijk lijdende patiënt een goede dood te geven en zijn lijden te verkorten. Deze gedra ging gebeurt alleen in het belang van de patiënt, terwijl vereist is, dat de patiënt weet dat de euthanasie zal worden toegepast en dat hij het daar mee eens is. Voor een bewusteloze patiënt gaat deze definitie niet op, omdat hij im mers niet ondraaglijk lijdt. Onder normale omstandigheden is eutha- nasie wegens ondraaglijk lichamelijk lijden onnodig, omdat het sedert eni ge jaren mogelijk is, iedere lichame lijk pijn te verdoven. Mevrouw Van Til! ziet het niet meer levenbehoudend behandelen Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In oehandcltng worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeien In afzonder lijke b. leven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten- Vraag: Maandelijks moeten wij de huur gireren naar een makelaars kantoor Nu kregen wij eind 1967 een brief dat wij een maand huur achter warene n wel over november Wij hadden de girostrook, dus bel den iwe op dat wij de strook hadden en zij abuis waren. Toen kregen we bericht dat we december niet had den betaald. Daarvan hadden we ook de strook en dus waren ze weer abuis. Toen belde iemand op of wij alle stroken van het jaar hadden, en dat was tot onze spijt niet zo, daar een buurvrouw of mijn dochter het toen gireerde. Mijn vrouw vertelde dit door de telefoon. Wij kregen toen dreigbrieven, dat de deurwaarder zou komen, enz. Mijn vrouw is daar van zo zenuwachtig geworden, dat ze toch een maand huur heeft ge stort. Prompt volgend jaar komt er weer een schrijven dat we een maand achter waren. Mijn vrouw nam de telefoon en vroeg of ze soms een gat te dichten hadden met ons geld. Wij hadden alle stroken. Excuses me vrouw, excuses. Als klap op de vuurpijl komt er wéér een brief of wij over oktober willen betalen. We hebben niets la ten horen. Wat doet men tegen zo iets? Antwoord: Alle girostrookjes be waren, want het schijnt wonder' jk toe te gaan op dat kantoor. Nooit uit handen geven, hoogstens een foto- copie (goedkoop te maken tegen woordig). De aanmaning in geen ge val onbeantwoord laten. Antwoord aangetekend en schrijf erbij dat u de strookjes bezit. Als alles klopt, maak u verder geen zorgen. Iedereen krijgt tegen woordig aanmaningen, van de belas ting. en andere instellingen Het schijnt dat na de invoering van de computers alle boekhoudingen in de war zijn. Het is zelfs zo erg dat op de meeste gedrukte aanmaningen de zin voorkomt: „Indien u reeds be- raald heeft, kunt u deze brief als ongeschreven beschouwen-" HILVERSUM Aan het besluit van de Wereldraad van Kerken om een speciaal fonds te stichten ter bestrijding van het racisme zal zon dag in het IKOR-radioprogramma van elf tot twaalf uur een uitzending worden gewijd. Naast informatie over de totstand- koming vanhet besluit, een over- i zicht van reacties uit binnen- en buitenland, zal er een discussie zijn van een aantal leden van oecumeni- sche aktie-groepen, kerkelijke dia- konale organisaties, vredesgroepen en ontwikkelingsdeskundigen. Aan deze discussie hebben onder andere prof. dr. J. Verkuyl, prof. dr. J. de Graaf, voorzitter van Kerk en Vrede en dr. Sietse Bosgra van het Angola-comité hun medewerking toegezegd. Het zal in deze discussie gaan om de vraag wat dit besluit van de We reldraad betekent voor onze Neder landse situatie. Een slotbeschouwing na de dis cussie zullen drs. R. J. van der Veen, algemeen secretaris van de Neder landse Zendingsraad en drs.. Daniël de Lange van het Oecumenisch Aktie Centrum in Driebergen geven. (Van onze kerkredactie) DJAKARTA Indonesië en meer in het bijzonder de christelijke ker ken van dat land hebben een gevoe lig verlies geleden door het overlij den van dr. Albert Mangaratua Tam bunan, een van de meest vooraan staande leiders van de christenen. Hij was minister van sociale zaken. Tambunan werd geboren in 1911 op Noord-Sümatra als zoon van een predikant. Na zijn basis- en middel bare schoolopleiding ging hij rechten studeren in het toenmalige Batavia, om vervolgens werkzaam te zijn bij de rechterlijke macht. Al tijdens zijn studententijd nam hij een actief aandeel in christelijke jeugdorganisaties. Van de oprichting van de Parkindo (Indonesische chris- CHARLOTTE VAN BEUNINGEN een jeugdige negentigjarige vertelt over haar strijdbaar leven UITGEVERIJ TEN HAVE (van een i redacteuren) 3 4 5 6 7 Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. bevervilt, 2. stopverf (Z.N.), 3. boertige nabootsing. 4, verdrag, 5. handelsmachtiging. 6. mid delpunt, 7. ouderwets kanon. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een tamme buffel. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. bas, 3. lei, 4. eek, 6. kit, 7. esp, 9. sta, 11. on, 12. af. 14. ei. 15. na, 17. km. 19. ne, 20. fa. 22. op. 23. iet. 25. las. 27. sip. 29. kop. 30. olm. 31. als. Verl: 1. bik, 2. set, 3. los. 5. kat, 7. en, 8. pa, 9. sl, 10. An. 11. ook. 13. fee. 14. elf. 16. aap, 18. mi, 19. nt, 21. al, 22. os, 24. elk. 26. aam, 27. spa, 28. pos. GRONINGEN De tegen woordig wel bepleite beperking van het strafrecht tot louter „li chamelijke" agressies, en de stel ling dat er op dit gebied hele maal geen regels meer moeten zijn, gaat te ver. Zij lijkt een stap terug in de cultuur en van een indifferentisme uit te gaan, die met een wezenlijke tolerantie niet veel te maken heeft. Het strafrecht heeft ook een taak met betrekking tot de uiterste mis kenning van beschavingsnormen. Daartoe is ook de eerbied voor an dermans levensovertuiging te reke nen. Dit betoogt de heer E. J. de Roo in het proefschrift „Godslastering. Rechtsvergelijkende studie over blas femie en andere religiedelicten", waarop hij vanmiddag aan de Gro ningse universiteit de graad van doc tor in de rechtsgeleerdheid heeft ver worven. Zijn promotor was mr. J. Remmelink, advocaat-generaal bij de Hoge Raad (tot 1968 hoogleraar in Groningen). De heer De Roo meent dat straf baarstelling van godslastering in Ne derland bepaald niet „uit de tijd" is. In zijn proefschrift geeft hij eerst een overzicht van de uiteenlopende wettelijke regelingen, welke terzake gelden in Duitsland, Nederland, Zwit serland, Engeland en België. In Nederland stelt artikel 147 van het wetboek van strafrecht strafbaar degene, „die zich in het openbaar, mondeling of bij geschrift of afbeel ding, door smalende godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens kren kende wijze uitlaat". SMALEND Door het woordje „smalende" staat het vast, dat de uitingen smadend moeten zyn bedoeld. In de zaak tegen G. K. van het Reve is deze uitleg be vestigd. Het gaat er niet om of het publiek in feite gekrenkt is. In con- crcto moet bewezen worden, dat de smader de bedoeling had het ge stelde godsbeeld te beledigen. Hierin onderscheidt het Nederlandse recht zich van dat in Duitsland en Zwitserland. Hier kan de rechter een bepaalde uiting in objectieve zin als godslastering kwalificeren, afgezien van de bedoeling van de verdachte. De heer De Roo geeft de voorkeur aan de formule van het Nederlandse wetboek van strafrecht, omdat hier door alleen gevallen waarin sprake is van echte kwaadaardigheid, onder het artikel vallen. Het gevaar dreigt anders, dat de overheid zich gaat begeven op het terrein van de vrije meningsuiting. Hanteert men objectieve kriteria, dan dreigt bovendien de grens tussen godslastering en ketterij te verflau wen. Vermeden moet worden dat krasse uitdrukkingen in theologische I discussies strafbaar wegens godslas tering zouden kunnen zijn. De heer De Roo erkent overigens, dat bij de in ons land aanvaarde opvatting, vooral als de verdachte ontkent, het bewys van de bedoeling om te smaden moeilyk te leveren zal zyn. Men zie het proces Van het Reve. Zolang er nog sprake is van node loze extreme agressie van de trans cendentale relatie van de mens tot zijn God, acht de heer De Roo het allerminst onredelijk, dat de mens in deze .voor hem zo belangrijke relatie wordt beschermd. Daarbij wordt nie mand te kort gedaan, want de bepa ling is alleen bestemd voor de echte kwaadaardige lieden. Tenslotte betoogt de heer De Roo, dat ook als artikel 137c van het wet boek van strafrecht wordt gewijzigd in de zin als aan het parlement voor gesteld, er behoefte blijft bestaan aan een speciale strafbaarstelling van godslastering, zoals in artikel 147. In artikel 137c nieuw wordt de be lediging van mensen wegens hun ras, geloof of levensovertuiging strafbaar gesteld. Daarin gaat het om de aan tasting van mensen om hun opvattin gen. In artikel 147 gaat het om bele diging van de overtuiging zelf. Slechts zelden zal artikel 137c nieuw dan ook de godslastering kunnen omvatten. De heer De Roo is 44 jaar. Hij stu deerde rechten aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, waar hij in 1953 zijn doctoraal examen aflegde. Sinds 1967 is hij "Wetenschappelijk mede werker aan de Groningse universi teit. van een patiënt, die dat niet meer wenst, niet als euthanasie, maa.r het hanteren door de patiënt van zijn eigen integriteitsrechten. Vrijwel het enige wat zij over or- gaantransplantatie zegt is, dat dit in ons rechtsstelsel op legale wijze on mogelijk is, tenzij het recht de cere brale dood aanvaardt als het einde van het menselijk leven. Mevrouw Van Till: „De cerebrale dood valt sa men met de dood van een mens, en dan niet omdat men daarmee de dood van de geest vaststelt, maar die van het lichaam als geïntegreerd functio nerende biologische totaliteit. Wat er met de geest gebeurt, is ons niet met zekerheid bekend. Daar kan iedereen zijn eigen geloof of gedachten over hebben." DS. J. J. SIMON OVERLEDEN (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Op 87-jarige leef tijd is overleden ds. J. J. Simon, dit bijna een kwart eeuw luthers predi kant in Gouda is geweest. Ds. Simon werd in 1883 te Amster dam geboren. Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit en aan hel seminarium van de Hersteld Evan gelisch Lutherse Kerk. In 1909 werd hij predikant in de lutherse gemeen te van Wildervank. In 1915 verboni hij zich aan de gemeente Weesp, om in 1924 intrede te doen in Gouda. 1 'In Gouda heeft ds. Simon gewerkt!1 tot zijn emeritaat in 1948. Hij was ei11 onder meer voorzitter van de afdelini van het Nederlandsch Bijbelgenoot 1 schap en voorzitter van de christe 1 lijke oranje-vereniging. Ds. Simon11 was ook jarenlang medewerker vai11 Gunnings weekblad Pniël. De begrafenis is zaterdagmiddaj op Rustoord te Diemen na een rouw dienst om elf uur in de lutherse kerk Bergweg 8a te Hilversum. telijke partij) af behoorde hij met name in en na 1945 tot de leidende figuren. Hij was fractieleider van de Parkindo in het parlement en werd ook vice-voorzitter van deze partij. In 1959 kwam op eigen verzoek een einde aan zijn parlementaire werk zaamheid. Dr. Tambunan vertegen woordigde zijn land in belangrijke delegaties. Zo kwam hij in 1951 naar Nederland in de delegatie onder lei ding van prof. Supomo om o.a. de kwestie Irian Barat te bespreken. Hoogtepunt Het hoogtepunt van zijn carrière bereikte dr. Tambunan in de afge lopen jaren toen hij in de drie onder leiding van president Suharto staande kabinetten fungeerde als minister van sociale zaken. Behalve in de politiek heeft dr. Tambunan in het kerkelijke leven in Indonesië een belangrijke rol gespeeld. Hij was bij zijn overlijden o.a. ere voorzitter van de Indonesische Raad van Kerken en voorzitter van het be stuur van de Stichting voor Hoger Theologisch Onderwijs in Indonesië, welke de Theologische Hogeschool in Djakarta onder haar hoede heeft. De ze laatste functie bekleedde dr. Tam bunan nog twee jaar. Hij heeft in die tijd veel tot stand gebracht voor STT (Sekolah Tjnggi Theologia) Djakarta. Eindelijk werden de nieuwbouwplan- nen werkelijkheid: de nieuwe school wordt officieel aan het eind van deze maand geopend. Wat voor dr. Tambunans werk in de STT geldt, is ook van kracht voor al het andere wat hij deed. Dr. Tam bunan was een actief christen, die zijn overtuièing nooit onder stoelen of banken stak en op alle mogelijke manieren vorm trachtte te geven aap de kracht van het geloof. Dat komt duidelijk uit in zijn verzamelde rede voeringen als minister die in enkele delen verschenen zijn bij de Chris telijke Uitgeversmaatschappij (Badan Penerbit Kristen) te Djakarta. Levend voorbeeld Dr. Tambunan was een levend voorbeeld van wat hier vaak genoemd wordt „christelijke participatie in de nationbuilding". Mede aan dr. Tam bunan hebben de christenen hun po sitie in Indonesië en het respect dat men hen toedraagt te danken. Maar wat belangrijker is: mede door dr. Tambunan heeft het evan gelie van Jezus Christus konkreet ge stalte gekregen in de Indonesische maatschappij. De vlaggen in Djakarta hangen een week halfstok. Indonesië rouwt om het verlies van één van haar grote zonen. De christenen rouwen om het heengaan van een geloofsgenoot cn leider van groot formaat. Men zal dr. Tambunan nog lang missen. Hij was gelovig, vriendelijk en in zijn optre den een eenvoudig en hartelijk man. Vaak heeft hij door zijn persoon lijkheid een verzoenende rol kunnen spelen. UTRECHT De ziekenfondsen en de Nederlandse maatschappij tot be vordering der tandheelkunde hebben overeenstemming bereikt over een verhoging van het brutohonorarium in 1971 met 9,96 procent. De stijging zal zodanig worden toegepast, dat een beter evenwicht tot stand komt tussen de verschillende huidige tarieven. In de brief, waarin het akkoord ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de Ziekenfondsraad, hebben partijen meegedeeld dat de nieuwe tarieven niet storend zullen zijn voor de eventuele invoering van een volledige tandheelkundige hulp aan de groep der tien jarigen. Ecologen en andere deskundige!! willen internationale aktie om de toe nemende vervuiling van de ocean te voorkomen. Dit staat in een res lutie die werd aangenomen op conferentie van de FAO in Ron over de vervuiling van de zee- voornaamste belemmering voor oplossing van dit probleem is volge hen de industrialisatie en de afv< producerende aktiviteiten. Geen lange haren Met genoegen heb ik het artikel H. Goudriaan over de ridderlijke 'bouters gelezen. Ik heb alle resp voor de jongelui die geheel bclangel* karweitjes verrichten voor mensen 'hulp nodig hebben. Wel heb ik me geërgerd aan woorden „langharig werkschuw tui waarmee het artikel begon. Tuig. is spuis. Gespuis en werkschuwen vi je ook onder kortharigen! Die uitdru king vond ik niet gepast en zeker n voor die Rotterdamse kabouters blijkens de foto helemaal geen lai haren maar heel leuke kopjes hebbei Leiden J. van Duyvenbod e De loonmaatregel (2) Wanneer zullen de ogen van he CNV open gaan? Men loopt steedi( maar achter Kloos aan. Is het Cic soms met blindheid geslagen nu samen met het NW dit kabinet i het leven staat? Begrijpt men dan dat Kloos niets liever wil dan dat kabinet ten val wordt gebracht. Als het CNV zo doorgaat zal het le den gaan verliezen, want lang niet len zijn het met het beleid eens. Ik denk er ook over om te bedanken. Lanser mag dan een grote mond zetten omdat hij geschrokken is de loonmaatregelen, maar laat hij niet achter Kloos gaan staan, want vindt dat prachtig. Liever zou ik len dat Kloos, Lanser en Mertens e j achter de ministerstafel gingen zitl Als zij het beter doen zullen de v centrales ongetwijfeld veel leden v j nen. Asperen D. van Ste< Verontrusting (2) De heer Filius roept op tot een ge sprek om elkaar te vinden, waartoe generale synode ons heeft opgeroel Mijns inziens hadden dan de Drie muiieren van enigheid door de syn niet onverbindend verklaard moe worden. Want als we het met het| daarin tot uitdrukking wordt gebr niet eens zijn, dan vinden we eli 1 nooit. Christus wordt hierin immers cel traal gesteld, op grond van de HeiJ Schrift. De waarachtige eenheid toch alleen te vinden in Hem, en niet, dan krijgen we een schijn< jj heid. De Drie formulieren moeten juist lief zijn, omdat zij ons gegff" zijn om de eenheid in de kerk te waren. Waar de kerk tegen te strijden in de tijd van de reformatie toeif. belijdenisgeschriften ontstaan zijn dezelfde geesten steken ook in 1971 'I in alle eeuwen opnieuw de kop of is het steeds in een ander omhulsel. Waarom heeft de Sneker synode i duidelijk verwezen naar Schrift Belijdenis? Dat maakt toch ons fórmeerd-zijn uit. Den Haag L. A. Meulenb

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2