Ambonees was zo boos dat hij alles kapot sloeg NS komt vooral 's morgens wagens tekort NIET ZEKER DAT STERILISATIE RISICOVRIJ IS" Premie Spaarplan- De Zilvervloot Twee ambtenarenbonden vallen vakbonden af „Ik koelde mijn woede op de Indonesiërs99 FORMAAT Honderden tips over stem mijnheer X' Marechaussee's niet tevreden krant van Citroen G.S. wordt auto van liet jaar Personeel kon schade inhalen Ook plaats voor maatschappelij ke vorming SS ÜC7 GEEN UNANIEM ADVIES Minder huizen klaar in november 11 VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De jongste van de bezetters van de Wasse naarse residentie van de Indo nesische ambassadeur was nog meer zestien jaar. Stoer stond hij gistermiddag voor z'n rech ters, op wie hij kenelijk een plezierige indruk maakte, waar schijnlijk door de ontwapenende glimlach, die hij steeds ten toon spreidde. De jongen, de 16-jarige Geert L. uit Hoogkerk, had hczivrijwillig gemeld, toen hij hoorde dat er door Zuidmo- lukse jongeren een gewelddadige ak- tie op touw was gezet. En eigenlijk was hij als verstekeling in een van de busjes meegereden, gewapend met een siermes en een werpmes. Geert, wiens moeder, hoewel ze op geroepen was, niet was verschenen, had aanvankelijk gedacht dat de be zetting van de villa in Wassenaar zoiets als de bezetting van het Maag denhuis in Amsterdam was. Op dit moment wist hij beter. Gevraagd door rechtbankpresident, prof. mr. W. F. C. van Hattum wat dan wel I het grote verschil was, zei hij dat in Wassenaar wel vuurwapens waren gebruikt en in de hoofdstad niet. Vil zondering De minderjarige, wiens zaak bij j uitzondering met open deuren behan- j deld werd en daar ook z'n toestem ming voor gegeven had, dacht wel dat z'n moeder geen bezwaar zou hebben gehad, als ze geweten had dat haar zoon aan een gewelddadige aktie deelnam. Het ging ten slotte om de zaak der Zuid-Molukken en hij zowel als zij waren Zuidmolukkers genoeg om hiervoor alles over te hebben. Pres.: „Ik zie hier dat u al verschil lende processen-verbaal wegens diefstal heeft gehad". „Dat klopt", zei Geert, „maar dat is verleden tijd". Uit het reclasseringsrapport bleek dat de zestienajrige van nature een beetje arbeidsschuw was. „Hoe komt dat?" vroeg de president. „Ik heb wel gesolliciteerd, maar ze nemen me niet. Misschien heb ik te lang haar", antwoordde verdachte, die, evenals de meeste van z'n me- De Engelse zangeres Vera Lynn in kerstsfeer op Schiphol, waar zij gisteravond aankwam om op te treden in een kerstconcert in De Doelen te Rotterdam. Radio-Veronica zendt de manifestatie uit. AMSTERDAM „Het is voorbarig de afbinding van de zaadleiders (vasectomie) als een ongevaarlijke en risicovrije in greep te propageren ter voor koming van zwangerschap", meent dr. J. V. T. H. Hamer- lynck. „Het is niet bekend of de tegen de 99 DELFT Bij de Delftse politie zijn ruim vierhonderd tips binnen gekomen van mensen, die de stem van „mjjnhcer X", de vermoedelijke moordenaar van de 21-jarige me vrouw Lansbergen-Hölscher menen te herkennen. Direct na de uitzending van de tv- journaals op Nederland 1 en 2 gister avond was een geluidsbandje ten ge hore gebracht met de stem van «mijnheer X". De telefoontjes kwamen uit het gehele land. Dit was ook het geval toen de stem op 30 november voor de eerste keer in een tv-uitzending was te beluisteren. Veel mensen meenden de stem dui delijk te herkennen. Anderen bepaal den zich tot het geven van adviezen of wezen de politie op bepaalde bij zonderheden in de stem, die extra «andacht verdienden. Alle tips zullen minutieus worden nagetrokken. spermatozoën gerichte antistoffen, die kunnen ontstaan door afsluiting van de zaadafvoerwegen, enkel met het sperma of geslachtscellen reageren, j Nog nooit is nagegaan of deze anti- j stoffen ook met andere r^nselijke or- j ganen (met name nier- en hersen- i weefsels) kunnen reageren. In dat ge- i val zouden ernstige ziektcverschijnse- Ien kunnen optreden." Dit concludeert dr. Hamerlynck uit een onderzoek naar de onvruchtbaar- i heid bij mannen, waarop hij aan de Amsterdamse Universiteit is gepro moveerd. Hij hoopt dat over enkele jaren genoeg inzicht is verkregen om deze contraceptieve maatregel, waar van hij desondanks een groot voor stander is, definitief aan te bevelen of af te raden. Voortzetten Prof. Haspels meent in een com mentaar dat er geen redenen zijn de ze ingreep te staken. Zolang sterilisa tie wordt toegepast, is er nog nooit iets gevonden dat steun geeft aan de veronderstellingen van dr. Hamer lynck. Dr. Hamerlynck meent dat er aan wijzingen bestaan dat het beroep van chauffeur tot. onvruchtbaarheid aan leiding kan geven. Ook monteurs en vertegenwoordigers zouden relatief een verhoogde kans op onvruchtbaar heid hebben. destanders, een op 't oog loodzware haardos torste. Gistermiddag werden de verhoren afgesloten van de 33 Zuidmolukkers, die aktief bij de overval op en de bezetting van de Wassenaarse villa betrokken waren op 31 augustus. Potsierlijk Een hooghartige, soms ook potsier lijke indruk maakte de 24-jarige werkstudent Franklin J. P. uit Gro ningen. Hij studeerde „van alles en nog wat", zoals hij zei. Maar de kost verdiende hij als fabrieksarbeider. Verdachte, die steeds „zeer juist, edelachtbare" zei, als de rechtbank president een detail van zijn aandeel aan de bezetting toelichtte, kreeg 't met de laatste aan de stok, toen hij het wapen, dat hij tijdens de overval bij zich droeg, op de groene tafel moest uitzoeken. „Ik moet u wel toevoegen", repliceer de hij, „dat ik te zeer een leek ben op het gebied van wapens dat ik nog zou weten welk vuurwapen ik bij me had. Ik doe dus maar een greep". Pres.: „Wat is dat nou voor onzin. Dan kan ik u net zo goed laten blinddoeken". Tijdens zijn verhoor bij de politie zou Franklin zijn pistool wel hebben kunnen identificeren. Dit gebeurde „in alle rust en op z'n gemak", zoals hoofdagent-rechercheur. Van der Aart van de Wassenaarse politie toelichtte. Verdachte suggereerde echter dat hij toen ook zo maar een greep had ge daan. Pres.: „Ik vind dat u een nare ver klaring aflegt. Als student moet U toch enigszins wetenschappelijk kunnen denken. Als u studeert in de trant van „ik dacht wel dat" zult u niets kunnen bereiken". Vermoorden Franklin verklaarde nog. steeds achter gewelddadige akties te staan. Hij was aanhanger van een radikale groepering Zuidmolukkers, die plan nen had president Soeharto te ver moorden, als deze een bezoek aan Ne derland zou brengen. Deze groep had genoeg van de tamme of de ludieke demonstraties, waamee de Zuidmo lukkers jarehlang hun gevoel van po litiek onbehagen hadden trachten af te reageren Pres.: ..Volgens de stukken zou de KPK (de traditionele orde- en be wakingsdienst van de RMS - red.) de bezetting hebben gepland om de heethoofden af te houden vaneen moordaanslag. Verd.: „Dat is me niet bekend. Ik kende de figuren van de KPK niet". In de gijzeling van de Indonesische ambassadeur in Nederland zag Franklin wel degelijk heil. Hij achtte president Soeharto nog wel zo „hu maan" dat hij zich iets van het lot van deze „belangrijke diplomaat" zou aantrekken. Wereldrevolutie" Verd. verklaarde niets tegen de Ne derlanders te hebben, 't Liefst zou hij geweld gaan plegen op de Zuid-Mo lukken, maar 't was erg moeilijk voor hem daar te komen. Hij zocht z'n heil in de linkse hoek. omdat in het kader van de solidariteitsgedachte de beste hulp zou kunnen worden geboden. De RMS bracht hij in verband met „de zogenaamde wereldrevolutie". Laurens *H., een 34-jarige bankwer ker uit Culemborg, had aan de bezet ting meegedaan om „de mensen van de Zuid-Molukken vrij te krijgen". Pres.: „Wat wilde u dan van Soehar to?" Verd.: „Wat ik van hem wilde? Z'n kop eraf slaan natuurlijk". Oom Een speciale missie bleek bij de be- zettingsaktie te zijn weggelegd voor Jan T. (23) uit Assen. Deze had aan de overval meegedaan om wraak te nemen op zijn oom, die voor de Indo nesische ambassade werkt en dus als overloper wordt beschouwd. Maar de man had geluk, hij was niet in de ambtswoning. „Wat had u dan met hem gedaan", informeerde de president. Jan: „Ik wilde hem doden, hij is een landverrader. Pres.: „U hebt ook al eens twee weken gezeten, waar was dat voor?" Jan: „Dat was vanwege de relletjes bij de T T. in Assen." Pres.: „Relletjes, tegen wie?" Jan: „Tegen de politie natuurlijk, ik was dronken." Adolf T. (23) uit Tiel was behalve elektro-monteur ook nog de karatele- raar van de plaatselijke Ambonese jongerengemeenschap. Hij bekende gewapend te zijn geweest met een sabel. Een pistool had hij die dag van de 31ste augustus maar tien minuten in handen gehad. Hij had wel een pistool, maar dat was in Tiel achter gebleven. Adolf was eerder veroordeeld we gens diefstal en oplichting. Voor hij uit Tiel vertrok had hij al zijn vrije dagen bij zijn werkgever opgenomen en gezegd: „Het kan wel een poosje duren, voor ik terugkom." Woedend In groen-bruin gevechtspak deed de 32-jarige Freddy W. uit Barneveld zijn relaas voor de balie. Hij was op 31 augustus zo boos geweest, dat bij alles wat hem voor de voeten kwam kapot sloeg. „Ik voelde op het moment dat ik op Indohesich grondgebied kwam dat mijn bloed ging koken. Ik dacht: nu is het mijn tijd, na alles wat de Indonesiërs op Ambon kapot heb ben gemaakt." Pres.: „Maar de ambtswoning was geen Indonesisch gebied." Verd.: „Dat hoorden we later pas. Ik was in trance, ik maakte alles ka pot." Pres.: in goed Maleis: „Juist u was dus mata gelap" (donker oog). Verd.: „Ja ik was mata gelap. Ik heb in het wilde weg naar buiten ge schoten, ook op de kippen, die daar liepen." Maar Freddy had ook nuttiger werk verricht. Hij voerde een lang telefoongesprek namens de bezetters met een radioverslaggever en was als kok opgetreden in de keuken. De laatste van de 35 bezetters. Martin P. (21) uit Venlo, wilde maar weinig zeggen. Hij vond, dat er niet zoveel gevraagd moest worden. Daar werd hij maar kribbig van. Pres.: „U hebt eens vier maanden gekregen wegens meineed en daar om denkt u er zeker verstandig aan te doen maar niets meer te zeggen." Een deel van de rechtszitting werd gisteren bijgewoond door de Neder landse ambassadeur in Djakarta, mr. Scheltema, die in Nederland verbleef in verband met de conferentie van donorlanden. APELDOORN Het .hoofdbestuur van de marechaussee-vereniging heeft in een gisteren uitgegeven ver klaring gezegd, de maatregel om ƒ500 extra te geven aan de marechaus see's. die daadwerkelijk politiebij stand hebben verleend, „onbegrijpe lijk en onaanvaardbaar" te vinden. De ƒ500, aldus het hoofdbestuur, wordt wel aan het gehele politieper soneel toegekend, hetgeen begrijpelijk genoemd wordt. De beperkte toepassing van de maatregel voor de marechaussee's is voor het hoofdbestuur aanleiding zich daartegen te verzetten. In de verkla ring wordt de verwachting uitgespro ken dat de regering alsnog bereid zal zijn op haar beslissing terug te ko men. Indonesië is ar?nste land van Zuidoost-Azië DEN HAAG De Indonesische minister van financiën prof. Ward- hana, heeft volgens Antara meege deeld dat het nationale inkomen van Indonesië per hoofd van de bevolking ongeveer 300 gulden bedraagt. Dit is aanzienlijk lager dan in de andere landen van Zuidoost-Azië, Waar het inkomen per hoofd van de bevolking twee tot drie keer zo hoog is. Bij het huidige peil van de kapi taalinvesteringen zal het dertig jaar duren om het nationale inkomen te verdubbelen of althans het zelfde peil als de Philippijnen te bereiken, aldus de minister. AMSTERDAM Technische origi naliteit. esthetische vormgeving en tegenwaarde voor het geld- Dit zijn de punten, waarop een jury van 44 vooraanstaande autojournalisten (waarvan 4 uit Nederland) uit 12 lan den hun oordeel baseerden bij hun jaarlijkse verkiezing van de auto van het jaar. De titel ging dit jaar naar de Ci- I troën G.S-, die 233 van de in totaal 660 door de jury toe te kennen pun ten kreeg toebedeeld. Op de tweede plaats eindigde de volkswagen K-70 (122 punten) en drie werd de Citroën S-M (105 punten). De Citroën G.S. werd in september gelanceerd en komt begin volgend jaar op de markt. Enkele van de voornaamste kenmerken: een lucht- gekoelde 4-cilinder boxermotor met een cilinderinhoud van 1015 cm3 en een hydro-pneumatisch veersysteem. Bij Philips en Shell EINDHOVEN Philips zal de werknemers die dinsdag aan de zg. werkonderbreking van één uur heb ben deelgenomen het salaris over dit uur inhouden. De werknemers zijn of worden in de gelegenheid gesteld via een extra uur de schade in te halen. De Phi- i lips-persdienst deelde -mede dat in j Huizen de inhaalactie door weinig werknemers is benut- Ook Shell Nederland N.V. zal het stakingsuur van dinsdag niet aan de werknemers uitbetalen. De directie heeft de werknemers de vraag voor gelegd of zij de voorkeur hebben voor inhouding van één uur salaris of voor het inhalen van het stakingsuur. Wetsvoorstel Schuring (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De Vereniging ter bevordering van het moderne onder wijs in sociale wetenschappen wil de mammoetwet zo veranderd zien dat er plaats komt voor een gepro grammeerde maatschappelijke en staatsburgerlijke vorming. Men heeft hiervoor een voorontwerp van wet in discussie gebracht; met commen taren zal rekening worden gehou den. Het stuk wordt een initiatief wetsontwerp van het CH-Kamerlid dr. Schuring. Men zou de wet nog voor mei van het volgend jaar afge kondigd willen zien. In de huidige opzet ontbreekt een afgeronde opzet van de maatschap pelijke en staatsburgerlijke vorming, aldus de memorie van toelichting. Het vak staatsinrichting wordt weg gedrukt in de geschiedenis en krijgt geen eigentijdse behandeling, ge richt op de toekomst Het vak recht is maar een bijkomstig aanhangsel van de economische vakken en het vak maatschappijleer is nog steeds niet van de grond gekomen. De redenering van het ministerie is dat er in het voortgezet onderwijs gewoon teveel vakken zijn; vandaar combinaties van vakken. De VSW een jonge generatie naast de oudere verenigingen op dit gebied wil de vakken staatsin richting, recht en maatschappijleer afzonderlijk in de wet genoemd zien. Een vakkencombinatie onder een nieuwe naam acht men niet meer nodig; de integratie zal in de prak tijk wel groeien. De voorgestelde verandering zal niet meer uren eisen: het is meer een hergroepering, al dus de uitvoerige toelichting bij het concept-wetsvoorstel. Spaartunogniet? Om te sparen met het Premie Spaaiplan moet u 21 zijn. En niet ouder dan 59. Wonen in Nederland, 't Belastbaar inkomen mag in'69 niet hoger zijn geweest dan 15.000 gulden. Als u tussen de f 25,— en f 250,per jaar spaart ontvangt u een premie van 20%. Belastingvrij. Om aan de Zilvervloot te beginnen moet je ten minste 15 zijn. En niet ouder dan 20 (oud- militairen 23). De inleg is max. f 300,en min. f 30,— per jaar. Premie is 10% over inleg-plus-rente. Belastingvrij. Spaartual? Dan weet u, dat u de hoogste premie ontvangt wanneer u tijdig voor het einde van het jaar het max. spaarbedrag inlegt. Kijk het even na en stort dit jaar bij als het kan. Inlichtingen bij de vele aangewezen instellingen en bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid afd. Voorlichting bezitsvor ming, Antwoordnummer 51, Den Haag. Postzegel plakken hoeft niet. (Van onze soc.-econ. red.) DEN HAAG In het centraal georganiseerd overleg voor over- UTRECHT De onderne mingsraad van de NS is bezorgd over het materieelpark van het bedrijf. De raad constateerde in een vergadering dat er bij de NS te veel oud materieel rijdt. Door het intensieve gebruik en de hoge snelheid met name bij de nieuwe dienstregeling tre den defecten op. Het huidige materieel is overbezet. Volgens een der leden van de on dernemingsraad zijn er 's ochtends bij het begin van de reizigersdienst bij het samenstellen van de trei nen 30 tot 40 wagens tekort. Die zijn dan niet beschikbaar om dat ze in onderhoud zijn of omdat ze moeten worden gerepareerd, aldus de NS-voorlichtingsdienst. Krap in vel Het oude materieel vraagt meer on derhoud en er is onder meer door geldgebrek de afgelopen jaren in de levering van nieuwe wagens een ach terstand ontstaan. Hierdoor zit de NS „krap in het vel" met reservemate- rieel. „Wij zijn wat betreft onze investe ringen natuurlijk grotendeels afhan kelijk van overheidsgelden uit Den Haag", aldus een NS-woordvoerder- President-directeur van de NS. mr. De Bruin, zei: „Zolang het om woor den gaat lopen de visies van Den Haag en Utrecht aardig parallel. Maar om visies te verwezenlijken zijn financiën nodig. En die vormen meestal een struikelblok". De directie vreest intussen dat het „steeds weer oppoetsen van oud ma terieel goed geld naar kwaad geld gooien zal worden". De spoorwegen hebben vooral be hoefte aan elektrisch materieel voor snelverkeer op lijnen met veel dicht bij elkaar gelegen stopplaatsen. Wat betreft de gestroomlijnde reizigers treinstellen is de orderportefeuille als volgt: voor 1971 tot en met 1973 zijn 14 twee-wagenstellen besteld bij Werkspoor en 30 bij Talbot in Aken. j Er volgt nog een order voor 18 wa- I genstellen. Ministeriële vrolijkheid bij het bekijken van de album, cïie de Zweedse minister van buiten landse zaken, Torsten Nilsson, gisteren kreeg bij zijn vertrek van Schiphol na een driedaags bezoek aan ons land. Zijn col lega Luns zal ook in de album wel menige schaterlach ontlok kenHet album brengt het bezoek van Nilsson in beeld, minus deze foto wel te verstaan! Houd bijt machinist, trein blijft staan UTRECHT, In Apeldoorn is woensdag een trein blijven staan om dat de machinist door een hond was gebeten. De machinist, die uit Hengelo ln Apeldoorn aankwam, had daar 22 mi nuten de tijd voor zijn trein weer aan de terugreis zou beginnen. Hij wilde de pauze gebruiken voor het nuttigen van een croquetje, maar werd op het perron door een hond gebeten. Omdat hij bang was voor infectie, besloot hij even naar het zie kenhuis te gaan. Op het station sprak hij af, dat de machinist van de eerstvolgende bin nenkomende trein, met hem zou rui len, zodat hij wat meer respijt kreeg. Ondanks deze voorzorgsmaatrege len redde hij het niet: hij was te laat terug en bovendien verbood men hem in hetziekenhuis, aan het werk te blijven. Het gevolg was, dat NS de trein Apeldoom-Zutphen moest op heffen. heids- en onderwijzend personeel is gisteren geen overeenstem ming bereikt over een salaris advies aan de regering. Alle ambetenarenbonden bleven op hun eenmaal ingenomen standpunt staan, behalve de christelijke centrale van overheids- en onderwijzend per soneel, die van mening is dat de loon maatregel van de regering thans ge respecteerd moet worden. De CCOOP handelde daarmee in overeenstemmine met het woensdag- I avond door de drie vakcentrales vast- gestelde standpunt dat de loonmaat regel als een feitelijk gegeven moet worden aanvaard, zulks in tegenstel ling tot de bij het NKV en het NVV aangesloten centrales van ambtena ren en onderwijzers, de KABO en de j ACOP. Deze beide organisaties wei geren mee te werken aan een salaris- I advies. CORRECT Daarmee bleef de CCOOP alleen staan. Voorziter W. Wieringa deelde ons mee dat, „nu de parlementaire democratie heeft gefunctioneerd, wij 1 met de omstandigheden moeten le- I ven" en dat „het gewenst is om ter I voorkoming van nieuwe sociale on- j rust de loonmaatregel correct na te komen. In dit licht moet ook onze op roep aan het PTT-personeel worden gezien om de stiptheidsakties te be- eindigen". Gezien de loonmaatregel zal de re gering binnenkort besluiten het over heids- en onderwijzend personeel op 1 januari een salarisverhoging te ge ven van drie procent, gevolgd door één procent op 1 april. De extra uitkering van 400 zal per 1 januari doorwerken in de vorm van een vaste toelage van ƒ33.35 per maand voor 23-jarigen en ouderen, alsmede voor jongere gehuwden en kostwinners. Ambtenaren en onder wijzers van lagere leeftijd krijgen een kleinere toelage. Deze toelage die in een later sta dium in de salarissen wordt verwerkt, zal ook doorwerken in de overheids- pensioenen. Er zal tijdig overleg wor den gevoerd over de salarisverbete ringen per 1 juli als de loonmaatregel van de regering afloopt. I DEN HAAG Volgens voorlopige gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek werd in de maand november 1970 met de bouw van 11.205 woningen begonnen, tegen 10.743 in november 1969- Het aantal voltooide woningen bedroeg iri no vember 1970 12.270, tegen 12.818 in de overeenkomstige maand van 1969. Gerekend over de eerste elf maan den bedroeg het aantal begonnen wo ningen 118.415 (112.829 in dezelfde pe riode van 1969) en het aantal voltooi de woningen 103.590 (110.534). In de periode december 1969 no vember 1970 werd met de bouw van 126.815 woningen begonnen en wer den 116.170 woningen voltooid. Het aantal intrekkingen van in voor gaande maanden als begonnen opge geven woningen bedroeg in deze 12-maandsperiode 1 830. Deze intrek kingen zijn niet in mindering ge- i bracht op het aantal begonnen wo- I ningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11