Voor geheel Spanje is de noodtoestand afgekondigd Palestijnen officieel in besprekingen betrekken Paar warme uurtjes voor het echtpaar Wemmers le DOODVONNISSEN VERWACHT BETOGING IN BARCELONA Soldaten kregen bevel My Lai te vernietigen David Kennedy treedt af Boete voor pater die ruit ingooide van een sexboetiek alles goed en wel VN veroordeelt kolonialisme van Portugal Nieuw proces tegen Manson in voorbereiding? Place de l'Etoile wordt toch Place Charles de Gaulle Uit de Haagse hof geplukt 11» ■last OI.NSOAG 15 DECEMBER 1970 MADRID De Spaanse regering heeft gisteravond voor heel het land de noodtoestand afgekondigd op de vooravond van de uitspraak in het proces tegen 16 Basken in Burgos. Generaal Franco maakte dc de maatregel bekend na een spoedzitting irtet zijn kabinet, die een uur duurde. In een regeringsverklaring werd ge zegd dat artikel 18 van de Spaanse wet op de burgerrechten voor zes maanden is opgeschort. De politie is hierdoor gemachtigd personen te arresteren en «evangen te houden voor onbepaalde tijd. Ontvoerd De regeringsverklaring leidde on middellijk tot speculaties dat het mi litair tribunaal in Burgos doodvonnis sen zal uitspreken. Sinds het proces begon hebben in Spanje talloze pro testdemonstraties plaats gehad. Twee weken geleden werd de West-Duitse consul in San Sebastian Eigen Beihl door Basken ontvoerd. Begin december heeft de regering reeds de noodtoestand voor de Bas- kische provincie Guipuzcoa afgekon digd. In deze provincie zijn ongeveer 200 mensen gearresteerd. De sit-in-demonstratie van 300 in tellectuelen en kunstenaars 'in het klooster van Montserrat bij Barcelona is gisteravond geëindigd na een ulti matum van de politie. De demon stranten weigerden de politie hun na men op te geven bij het verlaten van het klooster In Barcelona hebben gisteravond Koning Hoessein stelt voor: De loonmaatregel Zaterdag 12 december zal als zwarte dag de geschiedenis van het CNV in gaan omdat het toen in navolging van NVV en NKV zijn leden en alle ande re werknemers heeft opgeroepen tot een staking van een uur tegen dt loonmaatregel van de regering. Ik ben ervan overtuigd dat velen met mij deze oproep onchristelijk, dwaas en onver antwoord vinden, k Het is niet alleen een klap in het gezicht van de regering maar in het bijzonder van minister Rooi vink, hun broeder die bijna een knieval voor hen heeft gedaan om nog te elfder ure tot een vergelijk te komen. Men is steeds tan zitten op de stoel van de volks- jrtegenwoordiging om haar voor te schrijven hoe zij handelen moet in plaats van in gezamenlijk overleg als nog te trachten uit deze misère te ko men Het gehele georganiseerde bedrijfs leven, zowel werkgevers als werkne mers, heeft zijn onmacht op angst aanjagende wijze tentoongespreid. Oorzaak? Bij beiden angst voor de achterban, want ze zijn door hun ver leden (denk aan de 400-kwestie) on machtig geworden om als het erop aankomt aan hun leden de juiste si tuatie voor ogen te schilderen. eEn nu speelt men van beide zijden de regering de Zwarte Piet toe en durft men van werknemerszijde, ook helaas van de „christelijke", het volk tegen de regering op te zetten. Dat ^men op die manier loopjongens van Kloos geworden is, begrijpt men ken nelijk niet. Deze heeft nog nooit zo in zijn vuistje gelachen als nu, nu zelfs het CNV meedoet om z'n vijand Rool- vink een stok tussen de benen te ste ken. Hier ligt een groot stuk schuld bij ons allen: leden, besturen van organi saties en de kerken. We zijn vergeten voor elkaar te bidden, zowel voor de regering als voor het georganiseerde :el« bedrijfsleven om een lichtend licht en had' fort BEIROET Koning Hoessein van Jordanië heeft voorgesteld over te gaan tot stichting van een nieuwe organisatie met de naam „Palestijns Bevrijdingsfront", die officieel kan deelnemen aan be sprekingen ter regeling van het conflict in het Nabije Oosten. Het front zal daarbij als gelijkge rechtigd gesprekspartner deelnemen aan alle onderhandelingen met d.e be middelaar van d-e VN. Gunnar Jar ring. Het voorstel van de koning werd gedaan in een brief aan alle Ara bische staatshoofden. Maar naar ver luidt zou Hoessein niet de leiders van de Palestijnse guerrillabewegingen als vertegenwoordigers van alle Pa lestijnen willen aanvaarden. Hij gelooft bijvoorbeeld dat er veel Palestijnen zijn die, in tegenstelling tot de Fedajjien, een vredesregeling accepteren, gebaseerd op de resolutie van de veiligheidsraad van 22 novem ber 1967. In die resolutie wordt geëist dat de Israëlische troepen zich terugtrekken uit alle na de oorlog van 1967 vero verde gebieden en dat de Arabieren dan de souvereiniteit van Israël en de grenzen van dat land aanvaarden. De verzetsbewegingen zijn hierte gen. Zij willen slechts een ding: de gehele „ontmanteling" van de staat Israël. Koning Hoessein heeft de Palestij nen het zelfbeschikkingsrecht gege ven zodra de Jordaanse gebieden ten westen van de Jordaan weer Jor daans gebied zijn geworden. Hij is dan bereid om op die oever de stich ting van een onafhankelijke Pales tijnse staat toe te staan. Ook tegen een dergelijke regeling verzetten de Fedajjien zich. echi FORT BENNINGS In het Amerikaanse proces rond de moordpartij in het Vietnamese dorpje My Lai in 1968 heeft een getuige gisteren verklaard dat de troepen bevel hadden gekre gen om het dorp met de grond gelijk te maken. In deze zaak staat terecht luitenant William Calley, die ervan wordt be schuldigd dat hij in het dorp 102 Vietnamese burgers heeft vermoord. Een getuige, de 24-jarige Gene Oli ver, zei gisteren dat de commandant van de compagnie, kapitein Ernest Medina, bevel had gegeven het gehele een zoutend zout te zijn. Rotterdam J GILHUIS Dieren Elk jaar bereiken de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren, zoals pluimvee en dj| konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Haar zijn gevallen be kend, dat konijnen levend gevild en ook dat kippen levend werden geplukt. Er zijn in ons land verschillende abattoirs, waar men voor geringe prijs de dieren kan laten slachten, het vlees wordt dan ook nog deskundig gekeurd. Men kan zich voor het slachten van dieren ook tot bonafide poeliers wen den. Het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen e.d. is bo vendien strafbaar voor de wet. Houdt bij de jaarwisseling uw huis dieren in huis: maar al te dikwijls worden ze door het vuurwerk in pa niek gebracht of lopen zij ernstig let sel op. Den Haag Dr. N. J. C. KLESSER De brand, die in het afgelopen weekend in het hotel William te Hoo- ferheide een schade aanrichtte van 20.000 is veroorzaakt door een bran dende sigarettepeuk. Deze is in een Plastic prullenmand geworpen, die is Kaan smeulen. dorp te vernietigen. „Vernietigen, dat was de opdracht. Wij moesten die plaats met de grond gelijk maken", zo zei Oliver. Een andere getuige vertelde hoe hij gezien had hoe twee soldaten schoten j op burgers in een greppel, waar Cal ley volgens de aanklacht niet minder dan 70 burgers had vermoord. Eerder hadden getuigen al ver klaard dat zij gezien hadden dat Cal ley op de burgers in de greppel had geschoten. De verdedigers van de luitenant trachtten de jury ervan te overtuigen dat de compagnie slechts Vietcong- strijders in het dorp verwachtte te zullen aantreffen en dat een groot aantal burgers reeds dood was, toen Calley en zijn mannen in My Lai aankwamen. NEW YORK De algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft gisteren geëist dat Portugal een einde maakt aan zijn „koloniale" oor log tegen Angola, Mozambique en Portugees Guinee. De 127 lidstaten tellende algemene vergadering eiste dat Portugal deze gebieden onafhankelijkheid zou ver- I lenen en drong er bij de landen van de Navo op aan dat zij Portugal geen hulp meer zullen bieden, die het land kan gebruiken om zijn campagne in deze Afrikaanse gebieden voort te zetten. Een resolutie waarin een aantal strenge maatregelen van de kant van de leden van de VN werden aange kondigd, werd met 94 stemmen voor, 6 tegen en 16 onthoudingen aangeno men. De VS, Engeland, Brazilië, Spanje, Portugal en Zuid-Afrika stemden te gen. PRAAG Drie jaren van zuiverin gen, hebben de Tsjechoslowaakse com munistische partij 28 procent van haar leden - 473.731 ingeschreven leden - ge kost Partijleider Husak heeft bekend ge-1 maakt dat de partij momenteel onge veer 1,2 miljoen leden telt. Volggens hem zijn de zuiveringen der jaren na de val van het bewind van Alexander Dubcek de grootste die in Tsjechoslowakije hebben plaatsgevon den na 1948, het jaar dat de communis ten in het land de macht overnamen. ongeveer 250 demonstranten een kor te betoging gehouden. Pamfletten werden uitgedeeld en anti-regerings leuzen werden geschreeuwd. Zes dagen Het militair tribunaal in Burgos is nu al zes dagen in vergadering bijeen om tot een uitspraak te komen. Tegen zes van de verdachten was de dood straf geëist. Franco is de enige man in Spanje die een doodvonnis kan om zetten in een lichtere straf. Spaanse legerofficieren zijn giste ren bij Madrid bijeengeweest om de toestand in Spanje te bespreken. Aan de bijeenkomst werd deelgenomen door een tiental generaals en een aantal kolonels Naar verluidt zijn de betrokken of ficieren er zeer bezorgd over dat het proces in Burgos huns inziens wordt misbruikt. Volgens 'hen proberen enerzijds de communisten en andere oppositiegroepen de regering in moei lijkheden te brengen, terwijl aan de andere kant uiterst rechtse elementen het proces aangrijpen om krachtige maatregelen te eisen tegen allen die tegen het bewind van Franco zijn. LOS ANGELES Een jury in Los Angeles begint vandaag aan een on derzoek naar de verdwijning van de stuntman en acteur Donald „Shorty" Shea- Shea, die op de boerderij van de commune van Charles Manson heeft gewerkt, is sedert augustus vorig jaar spoorloos verdwenen. De openbare aanklager van het district vermoedt dat hij door leden van de hippie-com mune is vermoord, waarna zijn li chaam in stukken gehakt en ver spreid is. Kort'nadat Charles Manson en vol gelingen waren aangehouden op ver denking van moord op Sharon Tate en vijf van haar kennissen, hebben politiefunctionarissen dagenlang graafwerk verricht in en rond om de boerderij, 40 kilometer ten noorden van Los Angeles. Tijdens het proces heeft een „ge zinslid", de 20-jarige Paul Watkins, verklaard dat hij Manson eens had horen zeggen dat hij een man ge naamd „Shorty" had gedood. Het Tate-proces, dat al bijna een half jaar duurt, is tijdelijk verdaagd om een plaatsvervanger voor de ver miste advocaat Ronald Hughes de tijd te gunnen om meer dan 18.000 pagi na's processtukken te lezen. PARIJS De „Place de l'Etoile" in Parijs zal toch omgedoopt worden in „Place Charles de Gaulle". De Parijse gemeenteraad heeft het besluit van vorige week vrijdag om de omdoping niet te laten doorgaan alsnog verworpen. De communisti sche en socialistische gemeenteraads leden zullen uit protest de officiële omdoping door premier Chaban-Del- mas niet bijwonen. Onder de tallozen die de heer en mevrouw Wemmers gisteren de hand kwamen drukken, was ook minister Roolvink. Afscheid van „minnaar van hel overleg" (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het waren voor de heer Wemmers en zijn vrouw wèl een paar warme uurtjes gistermiddag. Warmte, die ditmaal evenwel niet veroorzaakt werd door verhitte loondiscussies (zoals de heer Wemmers er nogal wat heeft meegemaakt)maar door on telbare gevoelige woorden en handdrukken ten afscheid. Ten afscheid ja. Want gistermiddag heeft de nog steeds uitermate vitale en energieke, 73-jarige heer H. H. Wemmers zich officieel teruggetrok ken als vice-voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond en daarmee van het sociaal-econo misch toneel, dat na de befaamde loonexplosie van 1963 zo vaak bijzon der bewogen was, maar dat mede door de kwaliteiten van deze „min naar van het overleg" toch steeds weer tot rust kwam. De afscheidsreceptie (in het kantoor van het NCW aan de Scheveningse- weg) werd gehouden in een nieuwe periode van hoogoprollende golven van spanning aan het loonfront en daarop werd in de toespraken en in het uiterst humoristische en fijnge voelige dankwoord van de heer Wem mers dan ook meermalen gezinspeeld. Eigen schuld CNV-voorzitter J. Lanser, die sprak namens het Convent van christeiyk- sociale organisaties (van werkgevers en werknemers): „Ik had je op dit moment graag een loonakkoord aan geboden, maar het is niet gelukt". De heer Wemmers: „Eigen schuld Jan. Wie gaat er nou met zestig man om de tafel zitten om zo'n moeilijk probleem op te lossen. Ik heb daar nooit in geloofd. Toen ik nog mee deed schaarden we ons met z'n zeve nen om de tafel en dan was het „zo" voor elkaar. Als je zaken wilt doen moet je met een zo klein mogelijke club zijn". Niemand had ervan terug, maar een receptie is (gelukkig) geen gele genheid voor discussie en zo klonken er over en weer veel vriendelijke op merkingen (al of niet „verpakt") door de volle, feestelijk aangeklede ver gaderzaal. Eentje nog willen we u niet onthouden. NVV-voorzitter A. H. Kloos (spre kend namens de vakcentrales): „De heren Wemmers en Lanser zitten sa men in het convent van christelijke sociale organisaties, waarin gesproken wordt vanuit hetzelfde uitgangspunt. Maar als ze het niettemin niet eens konden worden dan was dat altijd de schuld van „de gebroken wereld". Ik De winkel was leeg toen ik bin nenstapte en daarmee kennelijk het geanimeerde wederzijdse verslag over de weekendbelevenissen van de twee meisjes achter de toonbank stoorde. Nu ja stoorde. Eerst werd nog een lachwekkende historie ach ter het handje verder gefluisterd, maar toen de deur weer open ging en klant nummer twee binnentrad, wendde een van haar zich toch naar mij met een „Wat had u gehad wil len hebben?" Meisje II stond nu enigszins op de achtergrond en werkte zorgvuldig de blijkbaar al vroeg verruineerde oog schaduw bij om daarna aarzelend de tweede klant naar zijn wensen te vragen. Zo stonden we beiden ons artikel uit te zoeken. Het ging allemaal ver velend en moeizaam. De overigens wel gesorteerde voorraad kwam maar mondjesmaat op de toonbank en aldoor moest er zus en zo ge vraagd worden om in de richting van de gewenste aankoop te komen. Maar ja, het boodschappenlijstje wilde ik afwerken en om nu op een hol nog ergens anders op zoek te gaan was me teveel. Tussen de mcr.eer naast me en zijn juffrouw boterde het helemaal niet. Hij omschreef duidelijk het ge wenste artikel, maar ze zette prompt iets anders voor zijn neus. Bleek, toen hij aanhield, het spul ergens hoog weg te moeten halen en liet duidelijk merken, dat ze het een bar karwei vond op die trap te moeten klimmen. „Is dit dan niet goed?", vroeg ze bits, een meer bij de hand artikel tonend. De meneer liep «vat rood aan. „Die neemt de benen", dacht ik. Maar maakte daarmee een psy chologische fout. Solidair Hij was van het andere genre. Hield vol. Het meisje klom de trap op en mikte een paar dozen van bo ven op de toonbank, het was net een komische film, want de dozen wip ten van de toonbank op de grond, en een miste op een haar de klant. Het meisje schrok er zelf van, maar de klant was nu op kookpunt. Wachtte echter rustig tot ze weer voor hem stond en zei toen: „Is de chef aanwezig?" Ze knikte met een rood hoofd, overrompeld en nog wat in de war door het resultaat van haar gesmijt. „Die wil ik graag even spreken", zei de meneer heel kalm, maar wel dreigend. Het meisje ging door de zijdeur af. Mijn helpster zag het met een schuin oog aan en scheen bliksem snel een besluit te semen. „Ogen blik je", deed ze poeslief en ijlde ook door de deur in het onbekende ken nelijk voor overleg en raad. De meneer en ik hingen zwijgend, wachtend tegen de toonbank. Even later was het meisje van mij terug en hielp vlot verder. De meneer wachtte en stond waarschijnlijk zijn verhaal tegen de chef te repeteren. Toen kwam, heel rustig, een en al beminnelijkheid het meisje binnen, alleen ...geen chef op de hielen. Met een model glimlach nam ze haar plaats achter de toonbank in, keerde zich breeduit tot de klant en zei op ;za hte meegaande toon: „het spijt me meneer, de chef heeft geen tijd nu, maar vanmiddag om drie uur is meneer te spreken..." Hij is zonder pakje weggegaan en ik ben ook zomaar vertrokken. Ook de klant moet wel eens soli dair zijn! kan daar helaas niet over meepraten, want ik ben opgevoed met „het ge broken geweertje" Grote waardering Hoe het ook zij, er werd (officieel of nauwelijks verstaanbaar in de hoekjes) met grote waardering ge sproken over de heer Wemmers, diens bijzondere kwaliteiten en diens war me menselijkheid en sociale bewo genheid. Drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, noemde hem een „jeugdige, dynamische, markante en waardevol le" persoonlijkheid, van wie het moei te kost afscheid te nemen, juist nu de problemen aan het sociaal-economisch front zich weer in zo grote mate heb ben opgestapeld. „Maar we zijn dankbaar voor alles wat u in uw werkzaam leven heeft betekent. U heeft niet alleen de be langen van de werkgevers voortreffe lijk behartigd, maar ook die van het gehele bedrijfsleven en u heeft daar bij altijd een warm sociaal-voelend hart ook voor de werknemers gehad. U heeft zich bij het VNO vele vrien den gemaakt". Realistisch De heer Lanser schetste de heer Wemmers als een „fel en bewogen" man, die beschikt over een „ontwa penende lach". Ook onder de moei lijkste omstandigheden bleef hij zich zelf. Vooral in het convent toonde hij zich een warm voorstander van de christelijke sociale beweging en aan de verwezenlijking van haar idealen leverde hij een grote bijdrage. De CNV-voorzitter noemde de heer Wemmers ook een man met realiteits zin. „Mensen, die wat ouder zijn dan ik, hebben nog wel eens de neiging om problemen uit de wereld te helpen met oplossingen uit het verleden, maar daartoe behoort de heer Wem mers niet. Hij heeft altijd gezocht naar eigentijdse oplossingen". Niet gemakkelijk De heer Kloos noemde de heer Wemmers „geen gemakkelijk tegen speler. waarom ik me echt wel eens kwaad heb gemaakt". Maar ook de NVV-voorzitter getuigde van zjjn gro te waardering voor „de man met een enorme public spirit". De heer Wemmers, in juni 1816 be gonnen als beambte bij de Staatsmij nen in Limburg, kan terugzien op een zeer arbeidzaam leven, zowel voor het forum van het volk als in de stilte van de beperkte kring. De opsomming van al zijn functies (en binnen- en buitenlandse onderscheidingen) be slaat niet minder dan twee kwarto velletjes (zonder regelafstand) getikt. Om er tóch nog enkele te noemen: belast met de verkoop van huisbrand kolen en cokes en de financiële af wikkeling daarvan in Nederland over de grenzen, president-direkteur van de Staatsmijnen, minister van verkeer en waterstaat, bestuurslid van het Koninging Julianafonds, lid van de generale financiële raad en de raad voor de predikantstractementen der Nederlandse Hervormde Kerk, voor zitter van de industriële raad voor kernenergie, lid van het dagelijks be stuur van de Stichting De christelijke pers in Nederland, voorzitter Neder lands Economisch Insituut, ereburger van Heerlen. De afscheidsreceptie werd dan ook bezocht door vele prominente figuren (eveneens teveel om op te noemen), onder wie ministers, staatssecretaris sen, Kamerleden en vertegenwoordi gers van buitenlandse ambassades in ons land. Behalve heel veel woorden en handdrukken mochten de heer en mevrouw Wemmers ook een aantal fraaie geschenken in ontvangst ne men. WASHINGTON President Nixon heeft bekendgemaakt, dat minister van financiën David Kennedy zijn functie zal neerleggen. Tot zijn op volger is benoemd John Connally, ex- gouverneur van Texas. Kennedy zal waarschijnlijk tot 1 februari aanblij ven. Daarna wordt hij reizend am bassadeur, met name voor internatio nale financiële zaken. Conally, een goede vriend van ex- president Lyndon Johnsson, zat bij president Kennedy in de auto toen deze in 1963 in Dallas, Texas, werd ver moord- Gouverneur Conally werd toen gewond. Nixon zei In de bekendmaking dat bij de benoeming van Kennedy was overeengekomen dat hij na twee jaar zou aftreden. De president prees de verdiensten van Kennedy en zei dat hij stabiliteit had gebracht in de in ternationale economische betrekkin gen van de Ver. Staten. Connally is de eerste democraat in de regering Nixon. MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft gisteren 75 gul den boete geëist tegen de 57- jarige pater-jezuiet E. Krekel- berg uit Delft, wegens opzette lijke vernieling. De pater had op- 2 augustus in Maastrieht met een baksteen de etalageruit van een sexboetiek in gegooid. uit protest tegen de daarin tentoongestelde sexartikclcn. Ter zitting ontkende de pater dit feit niet, maar hij achtte zich niet strafbaar, omdat hij uit een inner lijke noodzaak had gehandeld. Het ging niet om die ene ruit van die ene sexwinkel. maar om alle rui ten van alle sexboetieks in Neder land, zei hij. Verontwaardigd „Ik was uiterst verontwaardigd maar zelfbeheerst. Die steen heb ik in alle rust door de ruit gegooid, om dat ik alarm wilde slaan, nadat mij gebleken was. dat de wetgever niet optreedt tegen dingen, die bij de wet strafbaar zijn gesteld. Die wet is er wel. maar wordt niet gehanteerd of schiet tekort. Ik heb mijn daad ln het open daglicht ver richt en erop gerekend, dat de offi cier van justitie mij zou vervolgen. Deze vernieling leek mij een doel matig middel om te protesteren tegen de golf van sex, die over ons land gaat. De publiciteit, die hierop ge volgd is, was geen doel, maar middel." De officier had begrip voor het nobele motief van deze verdachte, maar eiste toch een geldboete. „Waar blijven we, wanneer iedereen op deze manier zou mogen protesteren", zei hij. In zijn „laatste woord" betoogde pater Krekelberg, dat de grondwet telijke rechten van de ouders op een opvoeding overeenkomstig de geboden van God wordt vertrapt, maar de autoriteiten hierin geen uitweg vin den. „Als priester moest ik die steen werpen. Ik mocht het niet nalaten, het was mijn plicht." Uitspraak over veertien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7