IN VRIJHEID ONDERHANDELEN m1" meer sociale Vorig jaar 900 Spoorwegen winnen proces tegen de vervoersbonden Wat verwacht Nederlander van de komende tien jaar? verzekeringen Wordt Utrecht nieuwe kampioen bij schakers? „Actie niet gericht tegen regering of minister lvoolvink" Kabinet had geen contact met vakcentrales over loonrem Herbiciden worden teveel gebruikt DINSDAG 15 DECEMBER 19) Een lichtpuntje in deze donkere da gen: gistermiddag arriveerde op Schiphol de lichtkoningin uit het Zweedse Gotenburg, de twintigja rige Annette Lindahl, met haar ge volg, voor enkele dagen oponthoud in het Nederland, dat de kerst tege moet gaat met allerlei beslommerin gen over lonen en crisis en wat al niet meer XS-personeel mag niet staken DEN HAAG Gedurende de laat ste jaren Is in het algemeen sprake van een buiten noodzaak toegenomen omvang van de toepassing van herbi ciden bij het onderhoud van wegber men en watergangen. Met name de toepassing van herbi ciden met groeistofwerking tegen planten op wegbermen moet in het algemeen overbodig worden geacht en kan inderdaad leiden tot een on gewenste verstoring van het biologi sche milieu. Dit heeft de minister van landbouw ir. Lardinois gisteren toegegeven te genover het Tweede-Kamerlid dr. Van der Lek (PSP), die hierover vra gen had gesteld. Het gebruik van bepaalde onkruid bestrijdingsmiddelen bij het onder houd van wegbermen is slechts in be perkte mate nodig. In watergangen, met inbegrip van het aangrenzende talud, wordt het gebruik noodzakelijk geacht ten behoeve van de wateraf voer en de waterkwaliteit. Deze toe passing betekent in veel gevallen de minst ingrijpende wijze van reini ging. UTRECHT Het spoorweg personeel mocht vandaag niet meedoen aan de algemene pro teststaking van een uur, die door de vakcentrales was uitgeroepen. De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. Van Dijk. stelde de NS gisteravond in het gelijk in het kort geding tegen de drie vervoers bonden, de NBV, de KBV en de PCB. De president gelastte de bonden binnen twee uur na zijn uitspraak hun leden bij de NS mee te delen dat zij het werk niet mochten neerleggen. Ook verbood hij de bonden op de een of andere manier mee te werken aan de werkonderbreking op straffe van en dwangsom van 500.000 gulden per overtreding. De bonden moesten de kosten van het geding van 583 beta len. Niet betwist De president overwoog in zijn von nis dat de bonden de stelling van de NS namelijk dat de actie onrecht matig is niet hebben betwist. Wel hadden de bonden het wetsontwerp van 3 november aangevoerd, dat beoogt de strafbaarheidsbepalingen die voor NS-personeel in deze situa ties gelden, uit het rechtboek van strafrecht te halen. De president vond het echter van weinig referentie ten opzichte van de wetgevende macht getuigen er nu al vanuit te gaan dat het betreffende artikel al geen geldend recht meer is. Wat ook elders in het land gebeurt, aldus prof. Van Dijk, werkonderbre king bij de spoorwegen zou kennelijk een onevenredig middel zijn gezien het ermee beoogde doel. De voorzitter van de KBV, de heer Jentjens, zei in een commen taar dat de president vooral in het eerste deel van zijn vonnis duidelijk is uitgegaan van de redenering „wet is wet". De voorzitter van de PCB, de heer Dassel, zei dat het oordeel van de president hem tegenviel om dat het op onwaarschijnlijke en formele gronden is gebaseerd. De heer Jentjens zei zich aan de I uitspraak te zullen houden, al was het alleen maar vanwege de materiële consequenties. Hij voegde daaraan toe dat hij zich wel kan I Weinig goeds, volgens opinieonderzoek voorstellen dat andere werknemers uit solidariteitsoverwegingen zullen proberen werkzaamheden bij de NS te belemmeren. Grote schade „Als de leden van de drie vervoers bonden toch het werk neerleggen ne men wij daarvoor de verantwoorde lijkheid. Dit zei de heer Alink, voor zitter van de NBV, gisteravond in een interview in de Vara-tv-rubriek Ach ter het Nieuws. Tijdens het kort geding gistermid dag voerde mr. Drooglever Fortuyn, die voor de NS optrad, aan dat bij een staking van een uur het treinver keer de hele dag in de war zou wor den gestuurd. Hij voorzag grote eco nomische schade. Volgens mr. Rood optredende na mens de vervoersbonden, had de Ne derlandse regering als grootste aan deelhouder de NS opgedragen het ge ding aan te spannen, „blijkbaar om in het Kamerdebat in een sterkere positie te staan." Hij stelde verder dat het beslist geen catastrofe zou zijn als de treinen een uur niet zouden rijden. „Sinds de invoering van de intercitytreinen rij den ze nog maar zelden op tijd." „In de NCRV-tv-uitzending „Hier En Nu" zei de heer Dassel (PCB) gis teravond dat de beslissing van de president van de Utrechtse rechtbank uitsluitend geldt voor de NS. Alle an dere sectoren van het openbaar ver voer worden niet door de uitspraak getroffen. AMSTERDAM „Verder gaande verontreiniging van het milieu, dat nu reeds als onge zond wordt ervaren, vervuilde waterwegen en stranden, vieze lucht, ondragelijk lawaai en con stante verkeersopstoppingen op de wegen." Dat verwacht de Nederlander voor de komende tien jaar volgtns een der con clusies in het rapport „de toekomst op licht", een onderzoek naar de verwach tingen van de Nederlander voor de pe riode 1970-1980. Dit onderzoek onder ruim 3000 Ne derlanders van 15 tot 49 jaar werd ver richt door de Nederlandse slichting voor statistiek (NSS). in opdracht der N.V. uitgevers maatschappij Bonaven- tura ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van Elseviers weekblad. Het opinie-onderzoek beoogde vooral om van een representatieve steekproef van het jongere deel van het Neder landse volk de meningen over de te verwachten kwaliteit van het leven in Nederland in 1980 te verkrijgen Verslechtering Het globale beeld dat naar voren komt is, dat de verhogingen van de materiële levensstandaard zich zal voortzetten en dat er anderzijds ont wikkelingen zullen plaatsvinden die be schreven kunnen worden als ten ver slechtering van het sociale en psycholo gische welzijn van de samenleving, al dus het rapport. De verdere belangrijkste verwachtin gen zijn: een sterk groeiende bevolking die een zware druk legt op een zeer beperkt beschikbaar landoppervlak en die de woningnood tot een permanent verschijnsel maakt. Nog meer politieke vervreemding Er is nu reeds een wijd verspreid gevoel dat de gewone ms>" geen werkelijke invloed heeft bij hel tot stand komen van de beslissingen via de traditionele kanalen van de oartij- politiek. Uitholling Een volk dat grote betekenis toekent aan democratische waarden kan dit nauwelijks met gelijkmoedigheid aan vaarden, aldus de NSS in haar conclu sies. Een uitholling van tal van sociale deugden, zoals verdraagzaamheid, ge matigdheid, een gevoel van nationale saamhorigheid, die thans duidelijke kenmerken van het Nederlandse leven en van de Nederlandse kijk op de din gen zijn. Een grotere bereidheid om agressie en geweld te gebruiken, zowel in de gedragingen van alledag als bij het zoe ken naar oplossingen voor maatschap pelijke problemen en conflicten. Een verzwakking van de structuur van het traditionele gezinsleven met gemakkelijker echtscheiding, wettelijk toegestane abortus, meer vrouwen en moeders die buitenshuis werken, wel licht meer leven in „communes" en een duidelijke generatiekloof. En tenslotte een toeneming van het aantal geestes zieken. Deze algemene verwachtingen dienen volgens de NSS voor alles ge zien te worden als een uitdaging voor hen, technologen, ambtenaren of poli tici, wier beslissingen de aard van de maatschappij van 1980 en de volgende jaren zullen bepalen Ook mode-ontwerpers grijpen nog wel eens graag terug op de Napo leontische tijd. Zo Monika Busch uit Düsseldorf, die deze „steek"-hoeden heeft gecreëerd. Bij Kaltenkirchen moet in 1976 de grote luchthaven Hamburg-Kal- tenkirchen zijn voltooid. De aanleg- kosten, waarover de Bondsrepubliek en de deelstaat Sleeswijk-Holstein het gisteren eens zijn geworden, bedragen 460 miljoen. Mensen en machines staan machte- teloos in de modderbrij, slechts tanks met hun machtige motoren en rups banden zijn nog tegen het taaie on gerief opgewassen en soms moeten zij dan ook hun krijgshaftige taak even vergeten en zich bezighouden met wat sleepwerk ROTTERDAM Het ziet er naar uit dat de hoofdklas schaken een nieuwe leider krygt, die dan tevens aanvoerder zal zyn van een peloton van vier clubs die elkaar op de rang- j lyst) weinig zullen ontlopen. Die i nieuwe leider moet dan Utrecht wor- j den terwyl de „rest" wordt gevormd door Rotterdam, Philidor - Leiden en Watergraafsmeer. Dit alls kwam tot stand in de 3e ronde, om de landstitel die afgelopen zaterdag werd gespeeld. Overigens dient gezegd te worden dat 1 dit nog slechts een prognose is want twee van de vier onmoctingcn kwa- men nog niet tot een beslissing. De afgebroken partyen garanderen ech ter een nauwkeurige benadering vai de stand. Rotterdam kon in Leeuwarden nié winnen, ondanks dat het met eei voorsprong van 10 aan de striji begon. Timman had tegen Scholl a vooruit gespeeld en gewonnen. Van de overigen waren er echter enkelen die de beste vorm in Rotterdam had den gelaten. Dat gold mr. Sandifort Sanders, Maakenschijn en mevr Vreeken, die allen verloren. Jongsma Witt en Van Bockel grepen echter d« volle winst waardoor met een ge lijke stand de „rust" aanbrak. De af gebroken partijen staan om en om. Doelman zal vermoedelijk wel winnen en v. d. Herik verliezen zodat dê meest voor de hand liggende uitslag een gelijk spel is. In de eerste klas stelde Charloir verschrikkelijk teleur door van hek- kesluiter VHS te verliezen, dat waar schijnlijk echter ten onrechte onder aan stond vanwege het reeds afge werkte sterke programma. Maar een thuisnederlaag van Charlois had toch niemand durven voorspellen. Jammer want Charlois had uitstékend kun- pen profiteren van de misstap van Eindhoven tegen SMB. Nu heeft men weinig hoop nog in aanmerking te komen voor de extra promotieplaaü die mogelijk in het verschiet lag. Europoort deed het beter tegen hel nu onderaan bengelende DSC. Met ferme cijfers werd gewonnen en Eu ropoort verdiende hiermee een vierde plaats op de ranglijst. Dat lijkt wel licht iets te hoog in dit elite gezel schap en de Zuiderlingen zullen dan ook moeite genoeg hebben zich op deze hoogte te handhaven. Rotter dam 2 verloor van DD en dat is voorwaar geen schande. DD werd hierdoor trotse leider met een riant uitzicht op een hernieuwd hoofdklas serschap. In 2C ging het weer eens mis met Dordrecht. Nu was het de energieke ploeg van Overschie(l) die Dordrecht een beentje lichtte. gen, maar dat eerder een sociaal psy chologische explosie zou ontstaan. Over de rekenkundige explosie had NVV-voorzitter Kloos eerder gezegd dat wilde men over het gehele jaar 1971 een reële loonstijging van twee procent waarmaken, men per 1 juli rekening moet houden met een stij ging van de loonkosten met 13 tot 14 procent en aan het eind van het jaar met 15 tot 16 procent. Kloos noemde de maatregel dan ook sociaal onver antwoord en economisch een dwaas heid. Geen gesprek Onthullend tydens ditt publieke gesprek tussen de vakbondsvoorzit ters en de Kamerleden (de openbaar heid was een unieke gebeurtenis) was dat over dc inhoud van de loonmaat regel geen gesprek is geweest tussen de regering cn de vakcentrales. Vorige week maandag kreeg men na lang wachten van de regering te horen dat de loonmaatregel zou ko men wanneer geen akkoord zou wor den bereikt met de werkgevers over de vrijwillige matiging van de loon stijging. De werkgevers, vertelde de heer Kloos, gingen erchter de discussie uit de weg en koersten rechtstreeks op een loonmaatregel door de regering aan. Vorige week woensdag kreeg men kort voor de kwestie in de publi citeit kwam. de stukken van de re gering over de loonmaatregel. Hij vond in een situatie, waarin de werknemers matiging van de loon stijging willen, een toepassen van ar tikel 10 van de Loonwet overbodig. De vakcentrales willen vrije onder handelingen met de werkgevers over wat goed is voor, het herstel van het economisch evenwicht. Nog een opmerking van vakbonds- züde: „Is het nu werkelyk de moeite waard om Nederland in brand te ste ken als het gaat om tienden van pro centen De laatste reactie kwam van de liberale fractieleider, mr. Geertsema. Hij vroeg aan de vertegenwoordigers van de vakbeweging of hun oproep tot staking van een uur wel verant woord was. Brengt dat geen grote on rust En is deze enige miljoenen gul dens kostende aktie wel dé methode om het parlement te waarschuwen Antwoord van Kloos: „Wij willen de grote verontwaardiging kanalise ren en ongeorganiseerdee akties voor komen." Als de vier fractieleiders nu uitspreken dat zy aan de regering zul len vragen de loonmaatregel ongedaan te maken, zei de heer Kloos, zullen wy e.n oproep doen uitgaan om de staking niet door te laten gaan. UTRECHT „De actie van het CNV tegen de loonmaat regel is niet tegen de regering als zodanig gericht en evenmin tegen minister Roolvink", zo verklaarde gisteren deze vak centrale. Het bestuur had vra gen gekregen over zijn stand punt. Het loonmatigingsbesluit heeft een ernstige situatie doen ontstaan. Dit is vooral te wyten aan de werkgevers organisaties die weigerden in te gaan op dc voorstellen van de vakcentrale om tot een aangepast loonbeleid te komen. De bevoegdheid van de regering om een loonmaatregel te nemen, betwist het CNV niet. Men meent evenwel dat het kabinet, gelet op de houding van de vakbeweging, die maatregel niet had hoeven,nemen en dat de inhoud ervan bovendien onrechtvaardig is. Waardering spreekt het CNV uit Open brief voor de wijze waarop minister Rool vink heeft geprobeerd de werkne mers- en werkgeversorganisaties tot een gemeenschappelijk beleid te bren gen en daarmee een loonmaatregel te voorkomen. Dat hy daarin niet is geslaagd, ligt zeker niet aan hem. Daarom hoeft er geen twyfel over te bestaan dat onze actie (de uurstaking - red.) uitslui tend is gericht tegen het nemen van een loonmaatregel op dit moment", aldus het CNV-verbondsbestuur. NKV-voorzitter Mertens heeft in een open brief aan de Tweede-KaK- merleden gewaarschuwd voor de ge volgen als ze de loonrem van de re gering accepteren. „Ik voorspel u dat DEN HAAG De uitkeringen van de sociale verzekeringen (aow, aww, kinderbijslag e.d.) zijn in 1969 met bijna 900 min. gestegen ten opzichte van 1968, zo blijkt uit het verslag van de sociale verzekeringsbank en de raden van arbeid. De ontvangen premies stegen van 6628 min. tot 7439 min. en de uit keringen van 6511 tot 7410 min. De aow-premics beliepen 4601 min. 4109 min.) en de aow-uitkeringen 4499 min. 3905 min.). Van de toeneming van de uitkerin gen komt het grootste deel voor reke ning van de aow-uitkeringen 594 min.). Verder zijn de uitkeringen in gevolge de kinderbijslagwetten ver meerderd met 181 min. en die inge volge de aww met 78 min. De toenemingen zijn een gevolg er dan een crisis zal ontstaan in onze samenleving, zoals we na de oorlog nog niet hebben gekend". „Als u het regeringsbeleid beves tigt, pakt u van de Nederlandse werk nemers een reeds verworven recht 400 loon per jaar af. Dan bent u er verantwoordelijk voor dat in het eerste halfjaar van 1971 het reëel be- steedzare inkomen ven de werknemers niet omhoog gaat, maar achteruit". „Als u dit beleid onderschrijft, hebt u een foute rekensom gemaakt. U hebt op de eerste plaats gewoon vergeten te becijferen wat de kosten zullen zijn van de menselijke reacties, reacties die zich ongetwijfeld zullen uiten en al hebben geuit in produktivi- teitsverlies. U hebt vergeten wat het voor de mensen betekent ineens een lagere reële beloning te krijgen voor hun eerlijke arbeidsprestaties. U hebt ver geten dat ongeveer vier miljoen werknemers onrechtvaardig worden behandeld en u hebt vergeten wat daarvan de gevolgen kunnen zijn", al dus de heer Mertens. van de verhogingen van de uitkt ringsbedragen en de stijging van h aantal pensioenen en kinderbijslage De stijging van de premie-ontvam sten werd voor het grootste deel ver oorzaakt door de toeneming, van ƒ45 min. in de aow-premie-ontvangste Voorts zijn de ontvangen premi voor de kinderbijslagwetten toegem men met 248 min. en die voor aww met ƒ96 min. De hogere on vangsten zijn voornamelijk toe schrijven aan de verhoging van premiepercentages, de verhoging het voor premieberekening in merking komende bedrag en de vfij dere stijging van het inkomenspeil. Op 31 december 1969 bedroeg I aantal aow-pensioenen 1.035.HÏ (1.006.000), het aantal gerechtigden gevolge de aww steeg van 147 000 f 150.000. Het gemiddeld aantal gere tigden aan wie kinderbijslag \v verleend was over 1969 1.578.000 tl gen 1.537.000 over 1968. In 1969 ontvingen de raden van al beid 1 miljoen aanvragen voor de a! koop van de invaliditeitswet-vera keringen („rentekaarten"). Een nfe onbelangrijk deel hiervan (ca. 245.00 werd ingediend door personen geen recht hadden op een afkoopsoi voornamelijk omdat de op 65-jari{ leeftijd toe te kennen ouderdomsren 60 of meer per jaar zal bedragen, i 1 omdat zij niet behoorden tot de i aanmerking komende leeftijdsgroe pen. A Loedmilla Beloessova en Oleg Proto opov uit Rusland, de tweevoudige Olyt pische kampioenen paarrijden, zullen da derdag op eert internationaal toernooi kuj strijden in Moskou hun come-back make Tijdens nationale wedstrijden versloeg! zij reeds de wereldkampioenen Rodnina Oelanov. 41 Japan heeft op de vijfde dag van Aziatische Spelen in Bangkok het aanl veroverde medailles gebracht op 88, Japanners legden beslag op 47 gouden, zilveren en 11 bronzen plakken. Cees Kick. buitenspeler van PEC. gi voor SC Gooiland uitkomen. De 34-jari in Amsterdam wonende Kick heeft enke maanden niet gespeeld, omdat hij aan begin van dit seizoen niet met PEC overeenstemming konkomen. Hij bil echter wel in training. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Als de rege ring geen bezwaar maakt tegen verwerking van de 400 in de loonschalen, is alleen een ern stige fout gecorrigeerd. Dan zijn we weer aan het begin", zei CNV-voorzitter J. Lanser gis teravond tijdens een openbaar gesprek in het gebouw van de Tweede Kamer. Aan dit gesprek namen deel de fractievoorzitters van de grote par tijen, de op sociaal-economisch ge bied deskundige Kamerleden als mede de voorzitters van de drie vak centrales en andere vakbondsbe stuurders. Eerder op de dag hadden de vak centrales de leden van de Tweede Kamer schriftelijk gevraagd de re gering te bewegen de heilloze loon maatregel in te trekken. In antwoord op een vraag van PvdA-fractievoorzitter drs. Den Uyl zei de heer Lanser dat de vakbewe ging in het geheel geen loonmaat regel wenst, maar absoluut in vrij heid wil onderhandelen met de werk gevers, zonder dat men op de voor hand vastzit aan een bepaald per centage. NW-voorzitter A. Kloos legde uit waarom de vakbeweging zich niet wil vastleggen op een bepaald per centage: de ontwikkeling van de con junctuur is niet te voorspellen. Explosies De heer Mertens, voorzitter van het NKV, waarschuwde dat zich niet al leen per 1 juli een rekenkundige ex plosie zou voordoen van loonstygin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6