Ambtsgebed afgeschaft iendrik H. schot op (34): Ik loste Moolenaar Actie Zuidmolukkers was gedeeltelijk uitgelekt Proces tegen 35 Zuidmolukkers [Bedoeling ervan was hem uit te schakelen' egel Bouwvakkers „bezetten" Tweede Kamer Groep-IJsseloord moest spits afbijten Voordorp Massarecreatie op zondag toegestaan Daggeld: nu 6 procent tfE LEIDSE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1970 m fan onze speciale verslaggever) (EN HAAG, 15 december 34-jarige Hendrik H. uit het toord IJsseloord te Capelle de IJssel heeft vanmorgen de rechtbank in Den Haag :end een schot uit zijn 7,65 -pistool te hebben gelost de hoofdagent J. Moolenaar de Wassenaarse politie. De ifdagent is kort daarna over men. Vanmorgen is het proces tegen de Zuidmolukkers, die hebben deel nomen aan de gewelddadige over- 1 op de ambstwoning van de Indo- sische ambassadeur in Wassenaar, -vat met het verhoor van Hendrik tn Trefi ervan wordt verdacht de agent maan hebben doodgeschoten. Door de vak esident van de rechtbank prof. mr. teste" n Haftum werden gisteren reeds le rege tvvee uitlokkers van de overval, bele8' n leider van de groep en een deel- Orgaai mer gehoord. Ook vanmorgen was NKl j gerechtsgebouw aan de Jan van n- ssaustraat door honderden politie- d enten aan alle zyden bewaakt. D- va! Iendrik H. zei van de eigenlijke tuurde irval op het huis, het inslaan van serredeuren en het schieten niets discus Qen te hebben. Hij was de chauf- temmei van een der drie busjes en was liet volMatste de oprijlaan van de ambts- van d ning opgelopen. Toen hij agent wlenaar hard op de poort af zag in Vak ten, versohool hij zich achter de ddelste pilaar. „Toen ik hem zag, proteïjg jk hem ook schieten op de meest d chtse pilaar. Mij had hij niet ge- Hij had ook niet op mij gescho jn", verklaarde Hendrik. Uitschakelen «hl president: „Toen U op hem schoot, bt U toen op een bepaald lichaams- el gericht, de benen of zo?" IA Verdachte: „Nee, ik heb gewoon op hem geschoten met de bedoeling hem uit te schakelen. Daarna hoorde jik hem een kreet slaken. Ik ben toen ^üuggegaan naar de busjes en later toen ik binnen was hoorde ik via de I ndtaieuwsdienst, dat de agent dood an li «W- isteljji President: „Met wat voor merk of Rfoahber pistool schoot U?" Verdachte: „Weet ik niet, ik heb en w 'geen verstand van". st<n esident: „Maar U kon er toch wel zullae schieten". verdachte: „Ja, maar het was de oor hdrste keer, ik heb nog nooit van en it jn leven een pistool in mijn han- gehad vóór die dag in Wasse- 19fl va Inspecteur Rijken van de Wasse- ope^arse politie, die ook gisteren als voornaamste getuige optrad zei, t agent Moolenaar reeds enige tijd 10 be>od moest zijn geweest, nadat hij ssen half acht en kwart voor acht rg?1]1 lor een andere inspecteur en hoofd- rns1* 11 ent uit de oprijlaan was wegge- schap al<j jjj pyQ voor de zuidmolukse uimst ag en een megafoon. Het sectie- etgeappQf.^ van dr zeldenrust wees la- :n dai r uitj dat ag,ent Moolenaar was ge- jffen door een kogel, die via zijn cura,rst door hart en lever was ge- '5ec hoten en aan de achterzijde het Se :haam weer had verlaten. De be- effende kogel is nooit teruggevon- e) ge n. des- 3(™ Deskimdige pr® Als getui ge-deskundige werd ö- tench ^d dokter H. Witte van het ge- n va: chtelijk laboratorium van het mi- er stene van justitie. Deze verklaarde concludeerd te hebben uit proeven et schieten op andere uniformjasjes, it agent Moolenaar getroffen moest jn door een 7.65 kaliber kogel, van- een afstand van minstens drie e(er Binnen deze afstand zouden S"* imelijk kruitsporen op het jasje °P oeten zijn aangetroffen. Die waren hiet. es le bleek uit zijn getuigenis, ft *™K'f ik Getuige Rijken dat, dezrf tonstelling tot de beweringen H an Hendrik H., uit het pistool van bnAMncrpnt hoofdagent geen schoten waren er elost. Het pistool van de andere Jent Vink, die zich later had over geven was wel gebruikt. inner essio- Be' zus- riste- ®en meer dan verwarde situatie vord "'stond, toen de kalibers van de d_ j ebruikte vuurwapens ter sprake Verward djjkwamen. Het ging om 7.65, 6.35 en ribu^ts 9 mm pistolen, die alle op de •vervallers gevonden waren, of die ostene 'at«r als hun eigendom hadden Pres.: „Hoe zit dat nou precies met 2Cflie pistolen? Het wordt langzamer- itatieiand een beetje warrig". Inspecteur Rijken, opnieuw als ge- "ige: „Verdachte heeft het door hem 0 'ebruikte wapen zelf aangewezen". Pres.: „Met overtuiging?" ft in Getuige: „Dat weet Sk niet meer. ver-jln ieder geval met zekerheid". >mer Verd., hierop onmiddellijk aanha- ?ers" rend: „Ik heb niet uit volle overtui- hen" ging geweten dat het pistool, dat ik •"j aanwees, het mijne was. Pres.: „Waarom heeft u het dan angewezen?" Verd.: „Ik heb 't grootste kaliber .fj^ozen". Verdediger mr. Dijk: „Ik mag u eno- ei „a* Jrop wijzen dat er nog een groter Pistool is" Tegenstrijdig Toen waren de poppen pas echt j >an het dansen. Getuige Rijken en 'Bjj- Iriuige-deskundige dr. Witte legden '«rklaringen af, die op sommige pun ten tegenstrijdig met elkaar waren! Er bleek een belangrijk technisch rapport over het uitgevoerde wapen- onderzoek te ontbreken, althans het bevond zich niet in het dossier. In ijltempo werd dit stuk, dat al leen dr. Witte bleek te bezitten, als nog voor de leden van de rechtbank gefobocopieerd. Inmiddels had de omgeving van de groene tafel de aanblik gekregen van een wapendepot. Het ene pistool na het andere passeerde de handen van de president en de rechters, die op het gebied van vuurwapens ove rigens weinig kundig bleken te zijn. ..Cowboys" Soms zag men de betrokkenen als cowboys in een western met twee pistolen tegelijk in de handen ma noeuvreren. Het ging om de num mers, de kalibers en de merken van het vele wapentuig, dat op 'n lange tafel lag uitgestald en dat gisteren bijna onberoerd was gebleven. Om de zaak nog wat ingewikkelder te maken, kwam nog de getuige C. van Brakel aangesneld aanvan kelijk niet opgeroepen die als technisch opsporingsambtenaar van het ministerie van justitie het wa- penonderzoek had verricht. Vragen overmesthoop in raad Alkemade ALKEMADE Maandagavond kwam de raad van Alkemade byeen. Deze vergadering kreeg een bijzon der karakter omdat het V.G.A.- raadslid P. H. I. J. van Ruiten had verzocht te mogen interpelleren. Is het bekend dat er reeds jaren lang ernstige bezwaren worden geuit met betrekking tot de bij de wonin gen aan de Kolk aanwezige mestver- zameling en de stank? Wat is de afgelopen jaren gedaan om tot oplossing te komen van de klachten? Een nader onderzoek zal worden ingesteld, zo was het resultaat van het beraad. Akkoord ging de raad met het voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet ad f 7500 voor een sociografisch onderzoek ten behoeve van het ontweroen van een bestem mingsplan voor het eiland Kaag. Het voorstel tot ongegrondverkla- ring van het door H.O.K. Reinsberg ingestelde beroep tegen het besluit van B. en W. tot weigering van een bouwvergunning verkreeg een nadere bespreking van de heer Patist (V.G.A.). Hij wilde voor deze uni forme huizen een standaardgarage ontworpen zien. Dan voorkomt men dat men zonder aanvraag zelf iets gaat bouwen. Voorzitter antwoordde dat men bij de bouw van deze zg. 2e woningen (bedoeld als zomerhuis) wist dat men geen garage zou mogen bouwen. Met moeite heeft men de bouw van deze woningen in het be stemmingsplan gerealiseerd kunnen krijgen. Alleen als men goedkeuring krijgt voor wijziging van het be stemmingsplan zal bouw van een garage mogelijk zijn. De raad ging met het voorstel van B. en W. ak koord. Overeenkomstig het voorstel be sloot de raad tot wijziging van de verordening tot verlening van studie kostenbij dragen waardoor het maxi mum wordt verhoogd van f 460 naar f 490. NIEUW PAND VOOR VENNEPSE BANK NIEUYV-VENNEP „Nieuw Ven nep zal binnen korte t(jd de tien duizendste inwoner kunnen verwel komen", aldus wethouder C. v. Stam tydens een toespraak naar aanleiding van het slaan van de eerste paal voor een nieuw pand van de Co- operatieve Raiffeisenbank. Het huidige bankgebouw aan de Hoofdweg werd in 1953 in gebruik genomen. In 1968 werd het kantoor uitgebreid, maar al spoedig bleek het te klein. Het nieuwe pand wordt gebouwd door het plaatselijke Centraal Bouw bedrijf en komt ook te staan aan de Hoofdweg. De frontbreedte is 24 me ter en wordt uitgevoerd in licht grijs geglazuurde steen. De groei van de Bank komt tot uitdrukking in de spaargelden: in 1968 bedroeg dit zes miljoen gulden en nu negen miljoen. In oktober werd de eerste paal geslagen voor een nieuwe Coöperatieve Raiffeisen bank in Abbenes. LEIDERDORP De Stichting Jeugdwerk Leiderdorp die zich ten doel stelt in Leiderdorp en Zoeter- woude Hoge Rijndijk: de jeugd een plezierige vrijetijdsbesteding te ge ven en bij te dragen aan de per soonlijkheidsvorming van jeugdigen door middel van kreativiteit, zoekt mensen die daadwerkelijk betrokken willen worden bij haar aktiviteiten. De huidige aktiviteiten zijn: hobby clubs voor de lagere schooljeugd; vakantiebezigheden; het trachten te komen tot een opzet van vrijetijds besteding voor de oudere jeugd. Bestuursleden: M. van Beek-Breu- ring, Beatrixstraat 12, Zoeterwoude; E. Boggia-Vekemans, Kasteelhof 9; G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 8; N. W. J. Houwer, Brittenburg 44; C. A. Huigen-van Boven, Brederode 14: R. A. M. Molkenboer, Heem raadlaan 50. KATWIJK AAN DEN RIJN Donderdagavond om half zeven is er in het verpleeghuis „De Wilbert" een protestantse kerkdienst. Ds. J. Bijleveld uit Rijnsburg zal spreken. Zyn opdracht luidde te onderzoe ken of de gevonden kogel, die dus niet de fatale kogel was, uit een van de hem overhandigde pistolen ka liber 7.36 afkomstig was. Dat was niet het geval, maar, zo bleek wel dra, getuige had niet alle pistolen van hetzelfde kaliber onderzocht. Tenminste twee waren op onver klaarbare wyze geheel buiten be schouwing gebleven. De slotconclusie van de president was dat over de pistolen, die op de overvallers waren aangetroffen, eigenlijk weinig te zeggen was. Wel zou er eventueel een nieuw onder zoek kunnen worden ingesteld, waar bij alle betreffende vuurwapens be trokken werden. (De zitting duurt voort) DEN HAAG Om ongeveer elf uur bezette een groep van enige honderden stakende bouwvakkers het Binnenhof, waar zij zich toe gang verschaften tot het gebouw van de Tweede Kamer. Via de zoge noemde ministers-ingang kwamen zij het gebouw binnen en zij namen plaats in de loges en in de grote vergaderzaal. Kamer-voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel onderbrak de vergadering van *de KVP-fractie voor een ge sprek met de bouwvakkers en de fractie van de PvdA schorste de be raadslagingen in eigen kring. De so cialistische fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl ging ook in debat met de bouwvakkers, evenals ook NVV- voorzitter drs. H. A. Kloos. Het debat werd nog enige tijd op het Bimnienhof voortgezet. WARMOND In Warmond is een begin gemaakt met de „openheid en inspraak". De financiële raadscom missie organiseerde een hoorzitting over de begroting 1971. Het werd een groot succes. Velen maakten gebruik van de gelegenheid vragen te stellen en suggesties te doen. Beslissing over ,Voordorp -terrein uitgesteld LEIDERDORP Tot na midder nacht heeft de raad zich uitputtend beziggehouden met de 46 punten tel lende agenda. Naar aanleiding van door mevrouw H. Uhlenbeck gestel de vragen over de reconstructie van de Achthovenerweg zei wethouder C. Meerburg dat er plannen zy'n om een zeven meter breed wegdek aan te leggen met een afzonderlek ry- wielpad. De oude bomen die door ziekte zen aangetast zullen worden vervangen. Bij het voorstel een krediet be schikbaar te stellen van f 1.303,50 voor de actie „De Rijnstreek vraagt betere wegen" wilde de heer C. N. Boot (PAK) nadere gegevens. „Ik vind het niet erg gewenst dat er nog meer wegen komen". Wethouder E. Drenth zag ook liever dat er een op lossing komt in de vorm van snel openbaar vervoer. De raad ging ook akkoord met aan vullend een krediet van f 85.000 voor de aanleg van een brug over de Dwarswetering en de realisering van de eerste fase van het sportpark „de Bloemerd". Uitvoerig werd gesproken over het voorstel tot afschaffing van het ambtsgebed. Een bewogen heer Tie- ken (KVP) zei dat een debat over een dergelijk onderwerp hem tegen de borst stuitte. Hij vroeg de indieners van het verzoek terwille van hen die er wel waarde aan hechten, dit voorstel in te trekken. Na schorsing zei de heer C. N. Boot de woorden van de heer Tieken ernstig te hebben overwogen maar er geen aanleiding in te hebben gevon den het voorstel in te trekken. De heer Reugebrink (prot.-chr.) zei dat het hier ging om een ambtsgebed, niet om een gebed op zichzelf. Er wordt een gebed uitgesproken in het raam van het ambt. „Indien er onder ons mensen zijn die niet achter het ambtsgebed staan als collectief gebecj, dat door een van ons wordt uitgesproken vervalt het karakter van het gebed. Door dit voorstel te steunen gooi ik geenszins de christelijke politiek overboord. Ook de heer J. W. Hekkelman sprak zich in deze geest uit. De heer J. Nievaart: „We hebben de mond vol over democratie en tole rant zijn. Als nu blijkt dat er men sen zijn die er prijs op stellen laten we het dan niet laten afhangen van de helft 1." Drs J. Vlieger (prot.- (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG In de voortge zette zitting van het proces te gen „de 35 van Wassenaar" er kende de 34-jarige Mozes J. S. uit Capelle aan den IJssel gis termiddag volmondig de leider te zijn geweest van de operatie tegen de resident van de Indo nesische ambassadeur. Hü was degene, die „de jongens" van wapens voorzag, welke hij via Paul C. T., geesteiyke vader van de overval, had gekregen. Zelf hield hy een Tsjechisch pistool en een hand granaat, dat hy tydens de bezetting op scherp had gesteld. Hij bevestigde dat de andere van uitlokking betichte IJsseloorder, Ja cob C. U., voor de leverantie van de wapens had gezorgd. Oorspronkelijk zou men 50 60 Zuidmolukse jonge ren voor het totaal der operatie heb ben nodig gehad niet alleen de Wassenaarse residentie zou worden bezet, maar ook de Indonesische am bassade in Den Haag en het Indone sische consulaat in Amsterdam maar toen de actie werd ingekrompen tot één object („door uitlekken naar de BVD of zoiets") moest men een groot aantal „medestrijders" laten val len. Zivaarste Volgens de president van de Haag se rechtbank, die ook vanmorgen weer streng werd bewaakt, zou de groep IJsseloorders de zwaarste wapens heb ben gehad. Zij was dan ook aangewe zen om het spits af te bijten. Mozes S. was volgens zijn eigen ver klaring de eerste, die de oprijlaan van de residentie opende. Hij had schoten gehoord, daarna een noodkreet van hoofdagent Moolenaar, die door een j kogel dodelijk in de hartstreek was getroffen. Toen hij zich omdraaide, j zag hij de laatste vallen. De dood van de agent, zo zei hy la ter had hy zich al onmiddeliyk erg I aangetrokken. Hy had strikte opdracht aan z'n „medestrijders" gegeven niet in de villa te schieten. Na zeven uur 's morgens de overval gebeurde te gen half zeven waren er volgens hem nóg twee schoten gevallen, één per ongeluk en een ander om een buit gemaakt geweer van de Indonesische ambassadeur te proberen. Verdachte verklaarde nooit van „de man in de blauwe pyama" te hebben gehoord, waarmee de president van de residentie oprende. Hij had schoten sadeur aanduidde, die net op tijd z'n huis ontvluchtte, doch tijdens z'n sluip- en kruipgang door de tuin nog beschoten werd. Hij gaf toe dat de overval in de eerste plaats was bedoeld om deze di plomaat in handen te krijgen. Als gij zelaar zou de laatste een goed onder handelingsobject zijn geweest om pre sident Soeharto alsnog tot een ge sprek met ir. Manusama te dwingen. De geplande aanslag op het leven van de Indonesische president Soehar to tijdens diens staatsbezoek aan Ne- ke. Ook Mozes S. sprak over „een con tactpersoon", wiens naam hij niet wil de noemen. Zowel in Moordrecht als in IJsseloord zou zijn gekomplotteerd (ten laatste via een bezetting) de zaak van de Zuidmolukkers opnieuw in de publieke belangstelling te trekken. Badkamer Verdachte zou zelf twee keer ge schoten hebben om een deur van een van de badkamers te forceren, omdat hij achter die deur enkele Indonesiërs vermoedde. Pres.„U had rode armbanden meegenomen. Waarom deed u dat?" Verd.„Om de Zuidmolukkers, die de Indonesische ambassadeur bewaak ten, te onderscheiden". Pres.„Kent u de adatbetekenis van die rode band". Verd.„Hij is afkomstig van onze voorouders, de Alfoeren. Als dezen ten strijde trokken, droegen ze een ro de band." Pres.„Vond u dat u ten strijde ge trokken was?" Verd.„Toen wel." Pres.„Er is veel kapot gemaakt. Waarom gebeurde dat Verd.: „Ik heb gezegd tegen de jongens dat ze geen vernielingen moesten aanrichten. Ook had ik op dracht gegeven zeker niet op Neder landse politiefunctionarissen te schie ten." Inspecteur Rijken als getuige „Er is wel degelijk in onze richting ge schoten. Met een stengun, naar ik aan neem." Verfiielingen De president somde een lijst van vernielingen op, die in de villa waren aangericht. Er waren laden gefor ceerd met de bedoeling wapens of geld te vinden. Er was in het plafond en in deuren geschoten. Meubilair, gordynen en schilderyen (portretten o.a. van president Soehar to) waren met messen bewerkt. Bo vendien had men enkele van de in de villa aanwezige gyzelaars, onder wie hoofdagent Vink, met snoeren van te laten vallen, zou hij een schot hebben gelost. Terreur Verdachte verklaarde nog erg naar de Zuid-Molukken terug te verlan gen, maar dat hij er in de situatie van het ogenblik wel niet zou kun nen wonen. De Zuidfnolukse bevol king werd volgens hem door de in filtrerende Javanen geterroriseerd. Op verzoek van een van de verde digers, mr. H. W. J. Droesen, werd onder de aanwezige publiciteitsverte- genwoordigers een rapport uitgedeeld waarin „de wereldopinie" werd opge roepen „de immorele politiek van de Nederlandse regering jegens het volk van de Zuid-Molukken te veroorde len". Het rapport bevat o.a. verslagen van de razzia op 15 oktober jl. in de woon gemeenschap IJsseloord, zomede pro testen van ir. Manusama en ds. Meti- ary, voorzitter van de Zuidmolukse belangengroep Badan Persatuan. Het zou in de bedoeling liggen het aan de Verenigde Naties aan te bieden. Verdachte Matheus S. (21) uit Moor drecht werd aanvankelijk beschouwd als de leider van de overval in Was senaar. Maar uit zijn verklaringen bleek al snel dat hij „een soldaat als alle anderen" was. Matheus S. bekende aanvankelijk niet te hebben behoord tot de groep die naar Wassenaar zou gaan. Hij was eerst aangewezen als tweede leider van de ploeg die de Indonesische am bassade in Den Haag zou bezetten. Toen dat niet doorging voelde hij zich „moreel verplicht" zich aan te sluiten bij dë jongens die naar Wassenaar gingen. Geboeid Binnen de residentie van de ambas sadeur had hij geen leidende rol ge speeld. Die schreef hij toe aan Mozes S. Hij had slechts met de doorgesne den draden van een schemerlamp en kele leden van het ambassadeperso neel geboeid. Over de aangerichte vernielingen zei Matheus S.: „U verwacht toch niet dat wij bij het betreden van een vreemd huis alle sleutels van de af- sehemerlampen aan handen en voeten j gesloten deuren en kasten hebben. iraHnnilort non 1!^ „nn k.( Tlaamm W9C hpt nnnri79lrplütr pnrïprp gebonden, terwijl een lid van het per soneel opzettelijk met het hoofd te gen de muur was geslagen. Pres.: „Er is dus nogal wat ge beurd. Hoe verklaart u dat?" Verd.: „Het zijn waarschijnlijk emo tionele uitingen geweest. De gijzelaars mochten niet worden mishandeld." Pres.: „Maar ze zijn nu ook weer niet zachtzinnig behandeld." Mozes S., die verklaarde een hekel aan liegen te hebben, vooral als hij ervan overtuigd was „iets eerlijks" te hebben gedaan voor zijn land, zei dat hij een eventueel bevel om een of meer gijzelaars te doden afhankelijk zou hebben gesteld van de omstan digheden. Pres.: „U stond er dus niet afzijdig tegenover." Verd.: „Nee." Uit het verdere verhoor kwam nog naar voren dat de Nederlandse politie slechts één keer had geschoten Vlak voordat hoofdagent Vink door de be- derland kwam ook nog even ter spra- zetters werd gesommeerd z'n wapen Daarom was het noodzakelijk andere methoden toe te passen." Pres.: „Maar waarom was het dan nodig om schilderijen te vernielen?" Verd.: „We hebben alleen portretten van generaal Soeharto met messen kapotgesneden. Hij is immers de moordenaar van ons volk." Matheus S., van beroep lasser in Moordrecht, is overigens geen onbe kende voor de jusltie als het op ge weldpleging aankomt. Voor dezelfde president was hij vier jaar geleden tot drie maanden veroordeeld wegens het stichten van brand in de Indonesische ambassade. De politierechter in Zutphen had S. begin dit jaar een boete van 75 gul den opgelegd wegens mishandeling. S. had toen op iemand ingeslagen die hem had beledigd. „U kon toch weten", zei mr. Van Hattum, „dat de Nederlandse over heid dergelijke gewelddaden niet to lereert." „Ja, maar ik zou hier nooit hebben gestaan ais Soeharto niet was gekomen", meende verdachte. chr.): „Ik vind dit het meest armoe dige besluit dat de raad ooit heeft genomen." Wethouder C. Meerburg: „Het ambtsgebed heeft voor mij waarde. Ik betreur het dat er meer in de raad zijn die het niet meer zo zien." Burgemeester v. d. Have: „Dit ge bed heeft voor mij een bepaalde waarde. Maar het mag geen ergernis opwekken. Ik zou graag willen dat er riiet over dit onderwerp werd ge stemd. Laten wij bij acclamatie be sluiten het ambtsgebed af te schaf fen". Dit gebeurde. Langdurig werd gesproken over het voorstel tot verkoop van de grond „Voordorp" aan de N.V. Immoproject die daar een kantoorgebouw wil zet ten. Anders dan in de commissie openbare werken, waar dit plan met enthousiasme was ontvangen, kwa men nu de bezwaren los. De heer Poels: „De verkeerssitua tie kan een chaos worden. De Tolle- naerssingel wordt de meest bereden route. Ik kan alleen akkoord gaan als er een behoorlijke aan- en afvoer- mogelijkheid is. De heer Reugebrink: „We moeten de verkeerssituatie niet overtrekken. Het aantal parkeerplaatsen (240) is waarschijnlijk te gering." De heer J. G. van Roijen (VVD): „Die IV* miljoen gulden is een mooi bedrag, waarmee veel andere plan nen kunnen worden gerealiseerd. Maar weegt dit bedrag op tegen de bezwaren?" De heer Nievaart vond de onrust over dit plan begrijpelijk. Het ge bouw is aantrekkelijk maar wat uit zijn jasje gegroeid. „Ik kan niet be grijpen dat de stedebouwkundige met deze grootte akkoord kan gaan." De heer C. Meerburg zei dat naar de beste wegen zal worden gezocht voor de afwikkeling van het verkeer. Wat de parkeerplaatsen betreft hebben B. en W. zich laten voor lichten door de A.N.W.B. De moge lijkheid om het aantal parkeerplaat sen uit te breiden is er. Poels: „Ik heb moeite met het goed keuren van een voorstel waar niet het hele college achterstaat." Weth. Drenth: „Ik sta wel achter het plan maar ik zit hier mijn on kunde te belijden. Hij doelde op de verkeersconsequenties. „Juist," zei de heer Poels, „dan is het goed". De heer Poels stelde het college voor, de zaak eerst nog eens door 'n ver- keersdeskundige te laten bezien en daarna een beslissing te nemen. Dat zal spoedig moeten gebeuren want vóór 31 december moet de verkoopacte zijn gepasseerd. Er zal dus een extra raadsvergadering voor nodig zijn. De raad ging akkoord. Bij de rondvraag vroeg de heer C. N. Boot hoe het staat met het plaat sen van een telefooncel bij het Pa trimoniumpark. Het college zal con tact opnemen met de P.T.T. KOUDEKERK Een bescheiden aantal leden bezocht gisteravond de vergadering van de AR-kiesv^reni- ging. De agenda vermeldde o a. de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer. In de advieslijst van het par tijbestuur werden verschillende be langrijke wijzigingen aangebracht. De heer Van Bostelen legde de leden de brochure „Evangelie en politiek" van de Kuyperstichting voor, waaraan ook een vragenlijst was verbonden. De zondagsrust (zwembad) kwam ook nog ter sprake. Men vond dat men het als anti-revolutionairen niet op zich mag nemen de massarecreatie op zondag te verbieden. Niettemin was men uit praktische overwegingen tegen openstelling van het zwembad op zondagmorgen. Algemeen is de ARP een voorstan der van het uitleggen van de ge meente in westelijke richting boven verdere bouw in Dorp-Oost. Tot slot kreeg minister Beernink nog een veeg uit de pan wat betreft zijn herinde lingsplannen. AMSTERDAM, 15 december. Het tarief voor daggeld (call money) is vandaag verlaagd van 63/« pet tot 6 pet als gevolg van een verruiming in de geldmarkt. De uitkeringen door het rijk uit het gemeentefonds over- Afscheid van D. H. v. Leeuwen TER AAR Na bijna tien jaar als hoofd van de Christelijke Nationale school in Ter Aar werkzaam te zijn geweest heeft gisteravond in het Dorpshuis tijdens een buitengewone ledenvergadering van de schoolver eniging de heer D. H. v. Leeuwen in verband met zijn benoeming tot hoofd van een Chr. Nationale school in Zeist afscheid genomen. De leiding van de avond was in handen van de heer T. J. Gaastra die er in zijn toespraak tot het schei dende hoofd en diens echtgenote op wees, dat beiden gedurende hun bijna tienjarig verblijf in Ter Aar een voorname plaats hebben veroverd in vele Ter Aarse harten. Namens het bestuur bood de heer Gaastra het echtpaar Van Leeuwen een koperen buitenlamp aan voor de woning in het bosrijke Zeist. De heer J. W. M. Uffelen, hoofd van de R.K. school sprak namens de collega-hoofden woorden van dank voor de prettige samenwerking en de vriendschap. „Het was bijzonder fijn met u samen te werken" aldus de heer Van Uffelen die namens de col lega's een boekwerk aanbood. Mede namens het personeel van de Chr. Nationale school sprak de heer Van Muschter, die tot tijdelijk hoofd van de school is benoemd. „Wij had den in u een fijne baas." De heer W. J. Vriezen was woord voerder van de ouders. Hij bood enkele langspeelplaten aan. Van de gelegenheid met een per soonlijke handdruk afscheid te nemen werd in ruime mate gebruik gemaakt. Vit de BOLLENSTREEK LISSE Vrijdagavond heeft de afd. I .is.se van Bloembollencultuur vergaderd onder voorzitterschap van de heer Harry Vreeburg, die wees op de belangrijke verandering die zich gaat voltrekken in de organisatie van het „Centraal Bloembollen Comité" (C.B.C.). Op ons allen, aldus de voor zitter, rust nu de plicht om hoog staande vakmensen te benoemen. Als streefdatum voor de reorganisatie wordt 1 april aangehouden. De afdeling ging ermee akkoord, dat de contributie met 20 pet. werd verhoogd voor deelneming aan het Bollencorso 1971 en de Floriade 1972 Nadat de heer J. Bos 5 jaar lang het secretariaat had vervuld, moest hij wegens verandering van werk kring bedanken als lid en secretaris. De voorzitter bracht hem dank. In zijn plaats werd de heer Jac. Hage- man gekozen. LISSE De heer P. den Heijer werd vrijdag door de directie van de Ned. Spoorwegen in Amsterdam met een aantal andere jubilarissen gehul digd wegens het feit dat hij 40 jaar de N.S. had gediend. Hij kreeg een gouden insigne. De huldiging werd mei een diner besloten. WARMOND Op woensdag 23 de cember half 4 zal in 't Trefpunt een kerstviering worden gehouden voor alle bejaarden. Men kan zich opgeven vóór 18 december bij: mevr. Duijnho- ven, mevr. Heijl, mevr. v. d. Welle, mevr. De Nie, mevr. v. d. Voet, mevr. Sikking of mevr. Willcmsen. NOORDWIJKERHOUT Op vrij dag 18 december zal weer een inter kerkelijke kerstsamenzang worden gehouden. Plaats van samenkomst is de St. Victorkerk en de aanvang is om 8, uur. Ook dit keer zullen alle Noordwijkerhoutse koren de samen zang ondersteunen en samen één koorwerk uitvoeren. De toespraak wordt gehouden door ds. J. Streef- land. WARMOND De kerstverzilvering van de landbouwvakantiebormen tot een bedrag van 200 gulden wordt woensdag 16 dec. gehouden b'i de heer F. H. Walraven, Herenweg 68. Warmond, van zev entot acht uur 's avonds SASSENHEIM Gisterochtend kwam uit de richting Lisse een per sonenauto die met hoge snelheid linksaf de provinciale weg op-eed en uit de bocht vloog. Tegen een lan taarnpaal kwam de auto tot stilstand. De bestuurder, een marineman uit Den Helder, liep geen letsel op. Hij had pas een maand zijn rijbewijs. De wagen werd zwaar beschadigd. LISSERBROEK Hedenavond wordt in het nieuwe Dorpshuis Meer koet Lisserbroek een kerstzangsa menkomst gehouden met medewer king van het Spaargaren-kwartet. De vroegere Lisser predikant H. W. Eerland spreekt over het onderwerp „Te waar om mooi te zijn". Aanvang 8 uur. WARMOND De investeringen voor het bcstemmings- en recreatie- plan „Zwanburg" bedragen f 4.788.699. Voor dit plan zyn leningen afgeslo ten tot een bedrag van f 4.791.000. troffen namelijk de op de jongste staatsleningen te storten bedragen van f 325 min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5