Kaken van Benthuizen in desolate toestand JUBILATE GOED HANTEERBAAR Wijkverplegir verhoogt de b contributie z Overtredingen te water Lisser telegram over loonmaatregel Diploma-uitreiking stafopleiding verpleegkundigen kraamvisite Burgemeester op NIEUWE LEIDSE COURANT BENTHUIZEN Tijdens de gis teravond gehouden raadsvergadering, waarin de heer A. Voorwinden (SGP) niet aanwezig was, is de behandeling van de gemeentebegroting 1971 inge gaan met de algemene beschouwingen van de ARP/CHU (de heer Van Noort), de WD (de heer Van Koten) en de PvdA (de heer Seijbel). Hier aan voorafgaande zag de heer J. J. de Boer zich benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand, terwijl aan mevrouw F. M. A. Goudsmit-Heur- kens eervol ontslag werd verleend uit haar functie van hoofdleidster van de openbare kleuterschool ,,'t Benthuis". De raad besloot de huur van het gebouw van de Stichting Jeugdwerk Benthuizen definitief te bepalen op f 9314,82 per jaar. Bij het voorstel om in de restaura tiekosten van het rieten dak van de onder Monumentenzorg ressorterende boerderij Dijk 23 ad f 10.380, 10 pet. bij te dragen naast de 25 pet. van Monumentenzorg, stelde de heer Van Koten voor, het gemeentelijk percen tage gelijk aan dat van Monumenten zorg te doen zijn. De raad besloot tot een gemeentelijke bijdrage van 20 pet. De heer Van Noort zei, dat het te kort van f2973,52 niet is gedekt uit de saldireserve, die eind 1966 nog f 106.000 bedroeg en waaruit de te korten van 1967 tot en met 1970 moe ten worden opgevangen. „Ik vraag mij af, of de saldireserve voldoende is om de tekorten te dekken." Dat er op het gebied van riolering en wegverbetering in Benthuizen sprake is van een noodsituatie, is bui ten kijf. Dit raadslid kon met de voorgestelde belastingverhogingen meegaan, onder het motto, dat de cost vóór de baet moet uitgaan. Als ge meente moeten wij ons beijveren de ze baet tot realiteit te maken. Aan het onderwijs dienen vol doende geldmiddelen ter beschikking te worden gesteld. „Het is ook mijn wens, dat aan de verlangens op het gebied van de schoolhuisvesting tege moetgekomen kan worden." De woningbouw is nog steeds ur gent. Het contingent moet behouden blijven. Dit raadslid drong erop aan ook enkele aangepaste woningen voor mindervaliden tot stand te brengen. Jammer, dat er nog steeds een be zwaarschrift tegen de bejaardenwo- ningen wordt gehandhaafd. Laat deze bezwaarde alsnog het belang van goede huisvesting voor bejaarden la ten prevaleren boven de door hem aangevoerde bezwaren. Grote waarde hechtte hij aan een „Studiecommissie ontwikkeling Bent huizen", omdat er ook niet-raadsle- den in zitten en zij deskundig zijn en geïnteresseerd. Reeds in 1967 heb ik de Dorpsstraat met het grote aantal slechte woningen vergeleken met een slecht gebit met hier en daar een gouden tand. Thans verkeren ook de kaken in een desolate toestand. Er moeten plannen komen om hieraan een eind te maken." De heer Van Koten (VVD) zei dat er ongenoegen bestaat over de wijze, waarop de laatste jaren het woning bouwbeleid is gevoerd. Zijn fractie kon onmogelijk voorbijgaan aan het veel te lang braak liggen van de voor woningbouw bestemde grond. Erbarmelijk Een ander heet hangijzer is de Dorpsstraat, die in een erbarmelijke toestand verkeert. Direct na het ge reedkomen van het eerste gedeelte Omleidingsweg de Dorpsstraat zoda nig verbeteren, dat deze voor 3 tot 5 jaar goed begaanbaar blijft en geen verdere onderhoudskosten zal vergen. In die periode zal de volledige Omlei dingsweg zijn beslag kunnen krijgen, waarna kan worden overgegaan tot het vervangen van de zich aan beide zijden van de Dorpsstraat bevindende kwalitatief minder acceptabele pan den. Dan kan het wegdek definitief worden aangepast. De heer Seijbel (PvdA) wees erop, dat zijn voorganger Zonneveld gelijk hèeft gehad, toen hij stelde, dat het niet verhogen van de plaatselijke be lastingen verlakkerij was. Hij brak bij de fors verhoogde reinigingsrech ten een lans voor de aow- en bij standtrekkers en de minium-loon-ge- zinnen. Op korte termijn verwacht dit raadslid plannen tot reconstruktie/sa- nering van de Dorpsstraat. Eerst kan de bestrating ter hand worden geno men. Verbetering dient in nauwe sa menhang met de sanering te worden gezien. Het achteruithollen van het leef- en woonklimaat in onze krotten is toch wel het meest in het oog lopende teken van maatschappelijk onrecht dat een deel der bevolking nog wordt aangedaan. De totale omleidingsweg is noodzaak en het „middengebied" moet snel worden bebouwd. Ook de premiekoopwoningen voor eigen in den tracé in de gemeente Zoeterwou- de van de rijksweg die van Bodegra ven naar de kust gaat lopen. hem ALPHEN 'Met ingang van li w3i worden de leden van de Christel^ Pr Wijkverpleging te Alphen a.d. Rifylib in de gelegenheid gestold de col Vet tributie per giro te betalen en wl ge door gebruik te maken van stom tings/acceptgirokaarten, die zulle» worden toegezonden. De Wijkverpleging maakt voor li vervaardigen, de verzending en r gistratle van de stortings/acceptgiro kaarten gebruik van de mogelijk! heden bij een computerservicebureat De wijkverpleging werd in 190 opgericht toen er op het gebied va,, de gezondheidszorg bijna geen open bare voorzieningen bestonden. werd in die tijd hoofdzakelijk hul| geboden bij de bestrijding van be smetteüjke ziekten. De opdracht van de kruisorgani saties voor nu en in de toekomst i| „De behartiging van de maatschap aj( pelijke gezondheidszorg in ruimst ag betekenis van het woord, hetgeen „L niets meer of minder wil zeggen darr u dat de kruisorganisaties een functii Dff( vervullen zowel in de sector cura )rst tieve gezondheidszorg als in de sec ^0t toren preventieveen positieve ge j,ai zondheidszorg". Onder curatieve (verzorgende) ge !n zondheidszorg wordt verstaan des kundige verpleging aan huis (was beurten, verbinden .injecties geven door de wijkverpleegster. De prei ventieve gezondheidszorg is gericht^ op de voorlichting ten aanzien va?Clt moederschapszorg, zuigelingen- er kleuterzorg, bejaarden, voeding, e.d C0I Hiervoor worden tal van cursussei gegeven en aktiviteiten ontwikkeld at j Naast deze voorlichtende taak won den verplegingsartikelen beschik baar gesteld. Onder positieve gezond-Lte heidszorg wordt verstaan het stre amf ven een zo goed mogelijke, op ioet timale gezondheid te bereiken. Voor diegenen die een christelijke organisatie op alle terreinen des lé vens nog steeds voorstaan en dez ook gerealiseerd willen zien op hi gebied van het Kruis-wezen, is e£1(^ dus reden zich opnieuw te bezinnei gen op het bestaansrecht van confessie-^ nele Kruis-organisaties. De veelomvattende taken worden met grote zorg vervuld door de zus ters Weeber, Glasbergen en Koning. Alhoewel het werk van de christe-. lijke wijkverpleging grotendeels word gesubsidieerd door de overheid, is de eigen bijdrage zeer belangrijk, dié p bijeengebracht wordt uit contribu ties van de leden. 1 Door de steeds stijgende kostene van salarissen en andere voorzie-ian' ningen is het bestuur genoodzaakt Pi de contributie te verhogen tot 20oie per jaar om een gunstige exploitatie ian< mogelijk te maken. In [lig ïbj Pi LISSE Maandagavond heeft in! q, Restaurant „Het Vierkant" een ver-jln j gadering plaats gehad om te komen v< tot de oprichting van een „Vliegers- »n< club ollenstreek". Dhr. J. Kranen burg, oud-Blafra-vlieger op de ker-Ban, kelijke luchtbrug, leidde de verga dering. Hij wees erop, dat het niet de bedoeling is een vereniging vormen voor mensen, die als vlie genier een opleiding hebben geno ten. Ook zij, die nure belangstelling e, voor het vliegwezen hebben, zonder ook vlieger te zijn, is plaats in de Vliegersclub. Tot voorzitter werd benoemd de heer Jac. Kranenburg, Lisse, die naast zich kreeg de heren B Wie- benga, Lisse; H. Kroon, Lisse; f Brosscheler, Sassenheim; R. W. Bij' lo, Hillegom. -elfs [•ging DINSDAG 15 DECEMBER TMIEU I97HIEU 53#^= Gesprek met Kamerleden ZOETERWOUDE Het initiatief van KVP en PCC tot het organise ren van een voorlichtings- en ge- spreksavond bleek een schot in de roos. Bijna 80 belangstellenden wa ren in het Don Boscohuis. De drie forumleden waren mevr. Groensmit-v. d. Kallen (KVP), drs. A. M. de Boo (CHU) en drs. R. Zijl stra (AR). In de eerste plaats kwam de ge westvorming aan de orde en de plaats van de kleine gemeenten Men ziet meer in samenwerking dan in de zo gesmade annexatie. Plaatselijke aangelegenheden wa ren de stijging van de opcenten op de personele belasting en de afwijzing van het plan tot het bouwen van een flat premie-huurwoningen. Na de pauze werd in drie groepen uitvoerig van gedachten gewisseld met de Kamerleden. Burgemeester Detmers liet de mogelijkheid niet on benut om te wijzen op het omstre- De demonstratie verliep meer incidenteel dan algemeen. Hier en daar stonden vrachtauto's langs de kant. Ook op fabrie ken en kantoren werd het werk voor een uur onderbroken. Op onze redactie was Tiet op vallend, dat er in dit uur geen enkel telefoontje binnenkwam. Onze fotograaf moest uiteraard de demonstratie vastleggen. En dit bijschrift werd om kwart voor 12 geschreven. Er zijn nu eenmaal beroepen, waar de so lidariteit moeilijk is te realise ren. Foto NLC - Dirk Ketting. LEIDEN Een 68-jarige schipper uit Leimuiden was op 16 juli met zyn passagiersboot op onverantwoor delijke manier door de Oude Rijn te Leiderdorp gevaren. Hij voer een ander vaartuig op zo'n korte afstand voorbij dat hij diens achtersteven raakte en beschadigde. Bovendien was zijn snelheid zo hoog, dat een gemeerd vaartuig door de hoge golf slag tegen de wal werd geslagen en eveneens schade opliep. De schip per liet, tijdens de zitting van de Leidse kantonrechter, verstek gaan. De officier eiste twee geldboetes van 75 gulden, subs. 15 dagen. Kanton rechter mr. W. de Koning vonniste tot tweemaal 70 gulden subs. 14 da gen. Een ander „water-Incident" had' plaats tijdens de 50ste Kaagweek. Een 36-jarige verkoper uit Rijswijk manoeuvreerde zijn zeilboot tijdens het admiraalzeilen zo slecht, dat en kele deelnemers werden gehinderd. Toen de politie hem beval naar de kant te zeilen, gaf hij daaraan geen gehoor, waarop hij een proces-ver baal kreeg. Verdachte verklaarde ter zitting dat hij niet hinderlijk had gezeild en dat de kant, die hij van de po litie moest bezeilen, te ondiep was. De kantonrechter bracht nog in her innering, dat de zeiler een kabel, waarmee zijn boot aan het politie- vaartuig was bevestigd had doorge sneden, Hij vond dat verdachte het de politie wel erg moeilijk had ge maakt en vonniste, conform de eis van de officier 40 gulden boete subs. 4 dagen. Weinig belangstelling voor Brentons Fruit' LEIDEN Hoewel aangekondigd was dat „Fruit" van Howard Bren- ton een „heerlijke" komedie van las ter, leugens, kwellingen, perversitei ten enverdorven plannen zou zijn, kon een zichtbaar teleurgestelde di recteur Van Dam er getuige van zijn dat voor een niet-traditionele opvoe ring in Leiden maar matige belang stelling bestaat. Deze geringe belangstelling heeft de Portable Theater Club uit Londen niet kunnen weerhouden op meester lijke wijze met een ijzersterke cast op enthousiaste wijze en in een snel tempo Brentons „Fruit" over het voetlicht te brengén. Volgens Brenton is de politiek ver worden en corrupt. Curruptie dringt zich op in, de personificatie van een verminkte in de society-kringen met als enige drijfveer: wrok tegen de maatschappij. Op alle mogelijke wij zen probeert hij zijn doel te berei ken. Als huistiran, waar hij het vier de TV-toestel in één maand aan dig- gels trapt, als fysio-therapeut, waar hij de ex-minister behandelt en mis handelt, waar hij een ander met een heet strijkijzer een belofte afperst, tot hij zelf door de Prime-Minister op de kop wordt gespuwd. Paul Brooke speelde de rol van het mismaakte schizofrene wezen op in dringende wijze. Hij beschikt over een zeggingskracht en een acteertalent die men nauwelijks voor mogelijk houdt, en is de hele voorstelling zo gespannen bezig, dat terwille van zijn concentratie het stuk zonder pau ze werd gespeeld. Een vraag is of we het met de strekking van dit stuk eens zijn. Of alles zo pikzwart is als ons werd voorgesteld. Er zijn nog andere waar den in het leven dan die welke in de soms met obscene woorden en uit drukkingen doorspekte dialogen, wor den gekraakt. Daarom lijkt ons Bren tons visie op de samenleving te pes simistisch en, ondanks de realisti sche opvoering irreëel. VALKENBURG De afdeling van de christenvrouwenbond houdt 16 dec. 7.45 u. in de zaal bij de her vormde kerk de kerstwijding. LISSE De grote zaal van Tref. punt in de Schoolstraat was maan. dagavond geheel bezet met vak es[, bondsleden die willen protestera n tegen de loonmaatregel van de rege ring. Deze vergadering werd belegi j door het „Samenwerkings Orgaai me Vakcentralen" te Lisse, waarbij NKl CNV en NVV aangesloten zijn. Als vertegenwoordiger van i hoofdbesturen was de heer D. vaiffj:", Zuylen aanwezig, hoofdbestuurder van de Ned. Ohr. Agrarische Be drijfsbond. Na breedvoerige discus t sie werd yiet algemene stemmei a besloten tot het zenden van het vol jL gende telegram aan de leden van d [nii Tweede Kamer. „Het Samenwerkings Orgaan Vak centralen" te Lisse, op maandag avond in vergadering bijeen protes g i] teert ten sterkste tegen de door dicht regering voorgestelde loonmaatregf en. en verzoekt deze niet te nemen". woners moeten ter beschikking ko- I men voor redelijke prijzen. Is het mogelijk de grond daarvoor in erf pacht uit te geven? Onafhankelijk van inkomen, gezinssamenstelling en burgerlijke staat heeft iedereen recht op goede huisvesting. De stedebouwkundige zaak had ook van deze zijde kritiek. Vóór 1 januari wil de raad het sociologisch rapport zien. De raad zal het college meer moeten sturen en activeren. LEIDEN In Leiden was de de niet-werk-demonstratie van morgen tussen 11 en 12 uur ook merkbaar. Personeel van De Bolster, werkzaam bij de Gere- gracht-Oranjeboomstraat, hield ermee op, maar de baas zelf wilde dit uur toch niet hele maal verloren laten gaan en nam zo en zo kwaad als het ging de teugels toen zelf in han den. KATWIJK Het chr. mannenkoor Jubilate gaf, onder leiding van Sander van Marion, deze keer in samenwerking met de sopraan Marry Stegenga, de bas Jan Alofs, de pianiste Ada van der Bent, de organist Peter Adema, een Leids instrumentaal ensemble èn het (talrijke) publick, zyn traditionele „kerstconcert". Van Marion heeft er kans toe gezien, in ruim een jaar tijd, van Jubilate een goed hanteerbaar, genuanceerd zingend koor te maken. De metalen klank was er vroeger al, de soepele overgang van de sterktegraden, de vaak levendige beheerste voor dracht is voor een groot deel de winst van dit ene jaar. Ik schrijf dat toe aan de strakke, vasthou dende, kundige leiding enerzijds en aan het vertrouwen, de graag ver leende medewerking van het koor anderzijds. Het programma was evenwichtig, met muzikale smaak samengesteld. De aandacht bleef, mede dank zij de voortdurende afwisseling van alle medewerkenden, doorlopend gespannen. In het midden van het concert stond weer de „Weinachtsgeschichtc" van de achttiende eeuwer Mclchior Brunckhorst, eenvoudige, maar goed geproportioneerde muziek, die ook niet te lang duurt. De zang van koor, sopraan en bas was te prjjzen, met de aantekening, dat in het slot „Lob, Ehr sei Gott" de klank minder beheerst was dan we deze avond gewoon waren en dat de sopraan in de snellère me- lismen tekenen van enige adem nood toonde. Overigens waren haar mooie stem, haar muzikaal begrip en voordracht te waarderen, ook in „Wiegenlied von Hdmmelhoch", dat zij in duet met de gemakkelijk, welluidend zingende bas voordroeg. Hij trok ook in twee aria's van Brunckhorst de aandacht. Het mannenkoor zong zeer beheerst en geprononceerd een Kyrie en Gloria van Haydn. Goede vertol kingen kregen o.a. de canon over „Christus is voor ons geboren" (door Van Marion bewerkt), „Beth lehem" en „Mary had a baby" en (mèt het publiek): „Glory Halle luja". Het orkestje begeleidde gemiddeld heel verdienstelijk. Vooral de hout blazers deden het goed. Een pasto rale en gavotte van Telemann klon ken in goede stijl en samenwerking. De organist begeleidde vaardig en betrouwbaar. Het concert werd, door publiek, koor en orgel, omraamd met onsterfe lijke kerstzangen: „Nu zijt welle kome" en „Gloria in excelsis Deo". (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „De patiënt moet centraal staan in de opleiding. Naast zijn lichamelijke verzorging moeten we ook aandacht besteden aan de ge hele mens. Dit komt de laatste jaren ook tot uiting in de steeds grotere sa menwerking met psychiatrische zie kenhuizen. In de toekomst zou een ge meenschappelijke basisopleiding voor algemene en psychiatrische ziekenhui zen heel goed mogelijk zijn". Dit zei mevr. M. Bor, cursusleidster van de stafopleiding voor verpleegkundigen aan de Haagse Sociale Academie bij de diploma-uitreiking aan achtendertig geslaagde cursisten. Voor het officiële gedeelte had dr. L. J. Menges uit Leiden een korte inlei ding gehouden over het onderwerp „Leiding geven of leiding nemen in 1970?" Dank zij de veelgehoorde roep om democratisering durft de mens an no 1970 bijna geen leiding meer te ne men. Maar de structuur van de mens schreeuwt om hiërachie. Dat zie je duidelijk bij rampen. Niet de oudste of de geleerdste neemt de leiding, maar juist diegene die op de juiste momen ten een beslissing kan nemen. Commu nes en anti-autoritaire crèches gaam aan het ontkennen vam hiërachie ten onder. Democratisering is geen zaak van maatregelen maar van mentali teit", aldus dr. Menges. De stafopleiding voor verpleegkundi gen is een tweejarige cursus, die behal ve in Den Haag nog in zeven andere plaatsen in Nederland wordt gegeven. Bij deze zesde Haagse diploma-uitrei king was ook zuster Meyboom (99) aanwezig, de pionierster op verpleeg- gebied. De geslaagde cursisten van de 2-jarige staf opleiding zijn: mej. J. A. van Battum, Den Haag: mej. A. van den Berg, Nw. Lekkerland; mevr. G. E. M. Idema-Briedé, Delft: mevr. L. E. Callender-Finck, Rijs wijk; de heer H. Th. van Doeveren Hoog vliet; mevr. M. Domisse-Veen, Den Haag; mej. M. P. van Dijk, Emmeloord; mej. F. W. van Engelen, Gouda; mej. Y. L. Fon- teijn, Oegstgeest; zr. Ignatius Glezeman, Delft; zr. Wynanda de Groot. Leiden; mej. A. 't Hart, Den Haag; mej. C. van Hol land, Lelden; zr. Mary Janssen, Arnhem; mej. W. D. Kooper, Den Haag; zr. Josep- hus Kramer, Delft; de heer N. Llgthart, IJmuiden; mej. M. H. Lindeman, Rijswijk; mej. Th. W. B. van de Mosselaar. Eindho ven; mej. J. J. M. Mutsaers, Delft; mej. M. Th. van den Nouland, Krommenie; mej. J. van Poelje, Rijswijk; mej. L. J. Pouderoyen, Vlissingen; mej. L. Preato- rius. Utrecht; mevr. R. C. Th. de Koning- Redmond. Amsterdam; mevr. A. M. Th. v.d. Meer-Roosken, Voorburg; mej. H. Sandberg, Lelden; mej. C. M. Th. Schaa- reman, Delft; mej. G. L. Schakel. Den Haag; mej. 1. G. Schoreman, Bergen op Zoom; mej. S. Sevlnga-Hortenslus, Erme- lo; mej. C. H. van Straaten, Den Haag; mevr. E. Terpstra-Kabout. Leiden; mej. W. J. Timmerman. Haarlem; mej. J. J Verloop. Bennebroek; mej. G. E. de Vries, Laren (N.-H.); de heer W. A. Wesdijk, Delft; mej. G. E. M. van der Wiel, Den Haag. HAARLEMMERMEER Burge meester mr. F. Th. Dijckmeester ging gisterochtend om half twaalf op kraamvisite bij het echtpaar Den Haan-De Vries, Nieuweweg 3 in Hoofddorp. Het vijfde kind van dit echtpaar, dat zondag werd geboren, bleek de zestigduizendste inwoner van de gemeente Haarlemmermeer te zijn. Burgemeester Dijckmeester bood namens de gemeente een spaarbankboekje met een inleg van f 300 en ten name van Martinus Pieter den Haan aan. Haarlemmermeer behoort nu tot de. middelgrote gemeenten. Onder meer is dat van invloed op de gemeente raad, die nu 31 leden telt. Na de volgende raadsverkiezingen (1974) zal de gemeente 33 leden krijgen. De enorme groei van Haarlem mermeer blijkt wel uit het feit dat in vijf jaar het aantal inwoners met tienduizend uitbreidde. In juni 1965 I werd de vijftigduizendste begroet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4