Dit kerstfeest grootste mijn dilemma van lever] MINDER GEWICHTIG DOEN EN IN DE WERELD ZIJN MEER Taizé - startpunt voor modern jeugdwerk Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Kerken samen in Noord-India Kerkfusie in Engeland Overpeinzingen van een Braziliaans vakbondsmam Gereformeerde Gemeenten in Zuid-Afrika VERBINDING „GELOOF EN WERKEN' Evangelist Herman van Well over christelijke gereformeerden VVDM mag gaan meepraten Kritische brochure over prof. Kuitert Leviticus is een wonderlijk boek. De eerste zeven hoofdstukken zijn geheel gewijd aan offers, die de Joden moesten brengen. Ons zeggen die hoofdstukken weinig. We slaan ze meestal over als we aan tafel de bijbel lezen. Zelden preekt een predikant over een tekst uit dat boek. Waarom staan dergelijke hoofdstukken in de bijbel. Deze zijn toch zinloos voor ons. Deze offers mogen hun zin voor ons verloren hebben, in de zin dat wij ze niet mogen brengen, ze profeteren en hun profetie werd vervuld. Ieder op hun eigen wijze wijzen Ze heen naar het groter offer dat 'Christus zou brengen en gebracht heeft. Zij zeiden dat er geen vergeving is, zonder het bloed dat vergoten moest worden. Iedere keer weer als een vader zijn handen op de kop van een lam legde, erkende hij dat hij zijn zonden niet kon boeten. Niemand is in staat zichzelf te reinigen. Wij hebben hulp nodig, of we nu sterk zijn of zwak, arm of rijk. En Christus is gekomen om te helpen. Johannes de Doper zei: Zie het Lam Gods. Hij kwam om ons te bevrijden van onze zonden, om ons te reinigen, te recht vaardigen. Hij stierf in onze plaats opdat wij leven zouden. Wc lezen vandaag: Johannes 21 vers tot 1 tot 14. DtNSDAG 15 DECEMBER 19701 -feu Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In oebandellng worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke b. leven worden gesteld. Per brief dient een gulden1 aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Er zijn nog zilveren gul dens en rijksdaalders in omloop. Is het zakelijk gezien interessant thans deze munten „vast te houden" of „op te potten", met het oog op een vermoedelijk later hogere waarden? Antwoord: Het is nog niet bekend wanneer de zilveren rijksdaalders en guldens uit de roulatie genomen worden. Er is geen vaste en ook nog geen streefdatum, maar geleidelijk worden ze aan de omloop onttrok ken. De zilverwaarde is altijd aan scherpe schommelingen onderhevig geweest, maar blijft nagenoeg altijd beneden de omloopwaarde, omdat de munten uit de omloop verdwijnen zodra de zilverwaarde hoger wordt. Het gehalte van de zilveren mun ten is daarom indertijd verlaagd, omdat er op een bepaald moment te veel munten uit de omloop verdwe nen. Waarschijnlijk zijn er al veel dergelijke munten opgepot, zodat men ze later als koffie- en theele pels of in verzamelingen terugvindt. De verzamelwaarde zal daarom voorlopig niet te hoog worden. Zake lijk gezien valt er daarom geen goe de raad te geven. Iets anders is het wanneer men complete series bezit. Er zijn name lijk schaarse jaren, zodat een com plete serie bij verzamelaars steeds in trek is. Vraag: Wat is het verschil tussen een pistool en revolver? Kan een ge woon burger een wapenvergunning krijgen? Antwoord: Een pistool heeft en losse loop en is half automatisch. Een revolver heeft een achterstuk en loop, die aan elkaar vastzitten. Een rondwentelende cilinder zorgt dat na elk schot weer een patroon voor de loop komt (meestal zes maal), volau tomatisch. Als u lid is ven een schietvere niging (waarvan de leden hun eigen wapen hebben) moet u een vervoer- vergunning hebben. Als u aange houden wordt 's avonds laat, wan neer u daarvandaan komt, vraagt men naar een geleidebiljet. Dit geldt ook voor alle slag- en steekwapens. Een nachtwaker heeft voor een gummistok of ploertendoder een ge leidebiljet nodig, enz. Vergunningen worden aange vraagd bij de commissaris der Ko ningin in de provincie. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. begripsomschrijving. 2. lofspraak - ongaarne. 3. radkrans - mikpunt, 4. niet dicht opeen staande - rivier in Rusland - plaats in Zweden. 5. cum notis (afk.) - reigerachtige vogel - vallei, 6. plaatsje onder Vries - lof - vis, 7. kweek - vaarwel, 8. uitbraaksel van een vulkaan - Noors christenprediker, 9. dakbedekking (Ind.) - kweken. Verticaal: 1. nadelig saldo - muziek noot, 2. rampzalige toestand - afk. van atmosfeer. 3. specerij - schortje, 4. on edel - waterstand, 5. plaats op Ameland - beetwortel - voegwoord (Fr.). 6. hoofdstroom van Voor Indié - woede. 7. teugel - zuidvrucht, 8. denkbeeld - stre ling - lidwoord, 9. soort bier - niet ver gezeld. Oplossing vorige puzzel Hor: 1. neppe. 5. naar, 7. ransel, 9. par ket, 10. BK. 12. laat, 13. reder. 14. arm. 15. kil. 16. no.. 17. bo„ IR ere, 19. ego, 20. aorta. 21. omen, 22. n.l., 23. stapel, 25. nestel, 27. Neer, 28. enter. Vet*: 1. N.G.. 2. praam, 3. part, 4. enk. 5. netel. 6. al. a serie. 9. parool, 10. bengel. 11. kroon, 12. Laban. 15. krats. 18. etser, 19. emelt, 21. open, 24. Ate, 25. Ne. 26. ar. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Kollum (Fr.): C. J. Baart te Raamsdonkveer. Aangenomen naar Kruiningen (toez.): H. Bossenbroek te Bussum. Bedankt voor Dordrecht: C. den Boer te Zeist; voor Soest (geestel. ver zorger Zonnegloren): H. W. Colstee te Zuidlaren GEREF. KERKEN Beroepen te Harderwijk: D. Klop penburg te Drachten; te Waarder: A. C. Langendijk te Scheemda. Aangenomen naar Dronten: D. W. Dondorp te Voorhuizen, die bedankte voor Enkhuizen en voor Hoogezand. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Papendrecht: J. v. Amstel te Middelburg; voor Droge- ham: A. W. Drechsler te Den Haag- Zuid. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Groningen: A. Hoo- gerland te Werkendam. GEREF. KERKEN (vrij gem.) Aangenomen naar Daarlerveen: G. A. Jansen te Loppersum. (Van onze kerkredactie) NAGPOER Tijdens een plechtige kerkdienst in de Mid den-Indische stad Nagpoer heb ben zes kerken in India zich ver enigd en samen de Kerk van Noord-India gevormd. De kerk omvat 700.000 mensen. Het hadden er 1.300.000 kunnen zijn, als de methodisten zich niet in de laatste maanden zouden hebben teruggetrokken. LONDEN Na jaren besprekin gen is het verenigingsplan gepubli ceerd van de Congregationalistische Kerk en de Presbyteriaanse Kerk in Engeland. Deze kerken hebben respectievelijk 170.000 en 65.000 leden. (De presbyte rianen in Engeland staan los van de Schotse presbyteriaanse kerk). In mei zullen de synoden van bei de kerken op dezelfde dag over het plan beslissen. Wordt het door beiden aanvaard, dan gaat het naar de clas ses en kerkeraden. Vindt het ook daar een voldoende meerderheid, dan komt het voor de tweede maal in de syno den. In oktober 1972 zal de vereniging dan een feit zijn. De naam van de nieuwe kerk zal Verenigde Hervormde Kerk zijn. Onderscheiding voor Tinbergen DEN HAAG Bij zijn afscheid als voorzitter van de nationale raad van advies inzake hulpverlening aan min der ontwikkelde landen is prof. dr. J. Tinbergen gisteren bij bevordering benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem overhandigd door minis ter Udink van ontwikkelingssamen werking. Dr. Tinbergen is als voorzitter af getreden in verband met zijn vele andere werkzaamheden- 'Hij blijft lid van de raad. Als voorzitter wordt hij opgevolgd door prof. dr. Patijn. (Van een onzer verslaggeefsters) 4MSTERDAM Voor mij wordt dit kerstfeest van het jaar 1970 het grootste dilemma van mijn leven." In het kerstnummer van De Goede Tijding is een brief opge nomen van een plaatselijk be stuurder van een christelijke vakbondsorganisatie voor fa brieksarbeiders in Brazilië. Hij snijdt daarmee een probleem aan, dat velen bezighoudt. Hij schrijft: „Ik geloof in Christus. Ik geloof, dat Hij ons de weg wil wijzen. Ik geloof ook, dat die weg ons leidt naar de gerechtigheid. Maar ik ben die weg kwijt Er is een tijd geweest, dat ik dacht het heel duidelijk te zien Het was dacht ik, een kwestie van activiteit. Van organisatie. Mensen uit hun on wetendheid halen. Ze leren lezen en schrijven. Ze leren hoe je je als ar beiders moest organiseren. Hoe je op je rechten moest staan. Hoe je als het nodig was een vuist moest maken. Daarom ben ik in de vakbeweging gegaan. Revolutie Prof. dr. J. Tinbergen ontving uil handen van minister Udink de versierse len, behorende bij de benoeming tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau, ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van de nationale ad viesraad voor ontwikkelingshulp. Maar waar ik zo mee zit. is met de vraag of we er op deze manier ko men. Of deze stap-voor-stap methode de juiste weg is. Als ik afga op de resultaten, dan betwijfel ik het zelf. Het gaat te langzaam. Eigenlijk: het gaat helemaal niet. En dan sta je voor het alternatief: revolutie. Ge weld. Maar is dèt dan wel de juiste weg? Alweer afgaande op het resultaat: in elk geval betekent revolutie een geweldige stroomversnelling. Maar (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De Gereformeerde Gemeenten hebben een dochterge- meente gesticht in Zuid-Afrika. Op 29 november heeft ds. K. de Gier uit Den Haag een gemeente geïnsti tueerd in Randburg, gelegen tussen Pretoria en Johannesburg. Hij beves tigde twee ouderlingen en twee dia kenen. Reeds geruime tijd kwam daar een groep Nederlandse emigranten bijeen om een preek te lezen. Deze maand zullen nog enkele gezinnen uit Neder land vertrekken, om zich bij deze ge meente te voegen. In januari zal ds. A. Vergunst uit Rotterdam een bezoek brengen aan Zuid-Afrika. Hij gaat als secretaris van zendingsdeputaten. De Gereformeerde Gemeenten zijn al enkele jaren op zoek naar een der de zendingsterrein (naast West-Irian en Nigeria). De onderhandelingen over een project in Zuid-Afrika zijn nu zover gevorderd, dat ter voorbe reiding van de verdere beslissingen een kennisname van de plaatselijke omstandigheden noodzakelijk is. De reis zal vijf weken duren. Ds. Vergunst zal tevens naar het terrein in Nigeria gaan. Ten aanzien van de zending daar zullen zendingsdeputa ten enkele beslissingen moeten ne men, waarvoor kennis van de situatie uitermate belangrijk is. nu bekijk ik het van de andere kant. Niet van de praktische, maar van de principiële kant. En ik vraag me af: welke weg wijst Christus ons? Het is heel duidelijk, zou ik den ken, dat revolutie in een land als het onze, maar ook in de meeste andere landen, betekent dat er bloed vloeit Veel bloed vermoedelijk. Dat is altijd het gevolg van geweld. Folteringen En kan, mag ik als christen die weg opgaan? De toestanden hier zijn ten hemel schreiend. Het onrecht is god geklaagd. En als ze u proberen wijs te maken, dat folteringen en marte lingen en dergelijke hier niet voorko men, dan zeg ik u: het gebeurt, en het gebeurt op een dusdanige wijze dat zelfs de na,zi's hier nog wat van hadden kunnen leren. Er is uitbuiting tot en met. De rechten van de arbeiders worden ge saboteerd. De massa's kleine boeren kunnen nog niet eens de hongerige monden van hun eigen families voe den en in sommige delen van het land lijden honderdduizenden honger. En dat in een land, dat alle mogelijk heden tot werkelijke welvaart in zich heeft. En dan komt weer de vraag: welke weg? Stap-voor-stap? Of de revo lutie? Wij hebben in de afgelopen weken veel gesproken over de we reldraad van kerken, die enkele hon derdduizenden dollars gegeven heeft aan bevrijdingsbewegingen in de we reld. Mag het dus toch? Legitiem Heeft het geweld een legitieme plaats in het christelijk geloof? Maar wat moet ik dan met Christus aan? Ik meen toch dat hij een ander voor beeld heeft gegeven.... Denk niet dat ik nu over theoretische dingen praat of theologische haarkloverij bedrijf. Dit zijn vragen, die de jonge men sen in mijn afdeling me stellen. Wordt het niet tijd dat Ave geweren gaan aanschaffen? En handgranaten? Wordt het niet tijd om ons met Is de stap-voor-stap methode voor Brazilië de juiste weg? geweld te verschaffen wat ons moet vreedzame middelen niet gelukt? Ik weet het niet meer. Niet, dat ik bang ben. Soms denk ik wel eens dat het inderdaad beter is om dan maar in het gevecht te vallen in plaats van een heel leven van de ene teleurstel ling naar de andere te werken Maar de vraag waar ik niet om heen kan is: kun je kerstfeest viere: met bloed aan je handen? Ik weegel wel, miljoenen soldaten in Europi e bijvoorbeeld, en in Vietnam, hebbeira' dat gedaan. Ze moesten wel. Ze kon den moeilijk anders. Het was hm oorlog niet... Maar ik, ik kan anders Ik hoef niet. Kan ik Kerstfeest viere met bloed aan mijn handen? Ik weet het niet...." (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Volgens ds. N. A. Schuman, wetenschappelijk mede werker aan de VU (theologische fa culteit) en tot voor kort predikant van de gereformeerde kerk van Westzaan, moet gevreesd worden, dat de klassieke vormen van jeugdwerk en jongerenpastoraat moeten worden afgeschreven. Hoe het wèl moet, weet hij niet zonder meer te beantwoor den, maar hij kent een uitstekend startpunt voor modern jeugdwerk: de geest van Taizé. Hij heeft een aantal oecumenische jeugdreizen naar Taizé georganiseerd vanuit Westzaan en dat beviel uitste kend. In een gesprek met Kees van Zweden van de Christelijke Jeugd raad zegt hij erover in het kaderblad Gaandeweg: Wat je in Taizé te zien krijgt is uitgesproken jeugdwerk. Taizé is een internationaal ontmoe tingscentrum voor jongeren, maar het opvallende is, dat de groepen in hoofdzaak bestaande uit kerkelijke jongeren geladen terugkomen. En ze blijven dat ook. (Van onze kerkredactie) ROZENBURG Herman van Well, evangelist van de christelijke gere formeerde kerk van Rozenburg roept nu niet direct hoera over de christe lijke gereformeerde kerken, zoals de ze zich manifesteren in allerlei orga nisatorische zaken. Deze ontboeze ming van hem is tc vinden in „Bran ding", het discussie- en opinieblad voor jongeren van deze kerken. Hij zegt verder: „Om onnodige mis verstanden te voorkomen wil ik er direct bij zeggen, dat Ik in deze ker ken ben opgegroeid, me er redelijk in thuisvoel en van deze kerken houd omdat ze mij de Heer van de kerk dichterbij hebben gebracht." Een van de zaken die deze evange list telkens weer benauwt is de ge wichtigheid die hij in zijn kerken aantreft. Soms lijkt het net of de we reld, of Nederland, draait om de on geveer 70 000 mensen, die van deze kerken lid zijn. Van Well: „Iedere beslissing die ge nomen moet worden, of het om be langrijke of minder belangrijke zaken gaat, wordt urenlang overwogen en uitgedokterd, alsof het om een zaak v<an nationaal of wereldbelang gaat. De betrekkelijkheid van onze beslis singen en van onszelf zien we maar weinig in. „Natuurlijk is onze binding aan het verleden van belang. Maar eigenlijk alleen voorzover het de allerbelang rijkste zaak, namelijk de opstanding van Jezus Christus betreft", aldus Van Well, die „alle andere dingen" daaraan ondergeschikt en daaruit voortgekomen acht. Hij zou daarom „die andere dingen" gr?ag wat be trekkelijker willen zien, hetgeen ook mag en zijns inziens zonder gevaar is. Toekomst „Het is één van de verrukkelijke mogelijkheden die God ons geeft, dat christenen niet meer uitsluitend be hoeven te leven bij het verleden. Als we niet uit de toekomst leven, dan ligt het traditionalisme op de loer. of het verlangen naar die goede oude tijd. Dan worden onze voorvaderen be langrijker dan ónze kinderen; dan doen we gewichtig want we hebben zo'n goede traditie in ere te houden. Kortom, we maken onszelf een beetje lachwekkend. Is ons vastgrijpen van het oude niet een symptoom van ons te weinig leven uit het nieuwe leven, dat we in Christus nu al heb- ben?(...!)" Fnuikend acht Van Well de groeps vorming binnen de kerken: „De ene l groep wil dwingend zijn mening aan de andere groep opleggen. We verval len zo gemakkelijk in een houding van gelijk moeten en willen hebben. Zoiets is in „de wereld" een begrijpe lijke zaak, maar in de gemeente moet de bevrijding' door Christus ook op dit punt wezenlijk functioneren. Wat weer niet impliceert dat men het niet altijd met elkaar eens behoeft te zijn om toch samen gemeente te kunnen heten". Praten „Met name als je de nood in de we reld ziet doen zulke dingen als groepsvorming pijn.Zoveel mensen weten geen raad meer. De hele tie nerwereld geeft één schreeuw om echt leven. En wij, aldus Herman van Well, „komen niet verder dan bij tijd en wijle daar eens over te praten, er een studiecommissie voor te benoe men, te veroordelen wat naar onze normen helemaal verkeerd is. Intus sen doen we in feite niets aan de hele affaire. De kerkdeuren staan toch open? weten we nog wel te zeggen. Als de mensen willen, kunnen ze immers in de kerk terecht? Maar welke kerk dienst zal iemand die nooit de kerk van binnen heeft gezien iets zeggen? Wie ziet kans om de taal van het evangelie om te zetten in de taal van de hippies? En weten we in onze kerkdienst naast de taal van het evangelie ook de gemeenschapsvor- mende invloed van het evangelie te „verdaden"? Voor het gevoel van Van Well is het hele kerkelijke bedrijf een farce zo lang meer tijd en aandacht besteed wordt aan wel of niet gezangen of nieuwe .psalmberijming zingen, dan aan de nood van de wereld. Die we reld is tenslotte ons werkterrein, dat de grote Baas aan ons heeft gegeven. Als we daar onze taak verzaken, ver zaken we Hem. Gefaald Met name wil de evangelist dan wijzen op de wereld waarin we alle maal leven: ons werk, ons gezin, onze buurt. Als we daar geen christen zijn, als we daar falen, hebben we hele maal gefaald. Ondanks onze zondagse kerkgang, ondanks onze formulerin gen en belijdenissen, ondanks ons bijbellezen en ons gebed. Als de nood van de wereld de 70.000 leden van de christelijke gere formeerde kerken niet op het hart gebonden ligt, zo besluit de schrijver, dan kan het kerkelijke bedrijf nog wel doordraaien, maar het is de grote vraag of we dan nog kunnen spreken van een kerk van Jezus Christus. Het is geen goedkoop kick-effect, geen roes, geen innerlijkheidsbevlie ging maar een echte aanzet, die ze mee naar huis nemen als iets zeer wezenlijks. Het zijn deze mensen die in dc gemeente voortdurend paraat zijn. Je kunt altijd een beroep op ze doen, niets is ze teveel, ze laten nooit verstek gaan. Authentiek Taizé is namelijk authentiek. Die broeders daar hebben een uitgespro ken antenne voor jongeren en ze blij ven er brpodnuchter onder, aldus ds. Schuman. Ze zijn bovendien de eer sten die de jongeren werkelijk terug sturen naar hun eigen kerk. Taizé benadrukt de persoonlijke verhouding tot God. maar niet geïso leerd, niet dwingerig en niet los van alledag. Er is daar een enorme con centratie op meditatie en gebed. En stel je vpor, aldus de predikant, drie maal per dag een kerkdienst die bar stensvol jongeren zit. De intrigerende vraag is natuurlijk waarom het daar zo vol loopt en waarom het effect zo blijvend is. Misschien is het antwoord dat in Taizé onmiskenbaar de wisselwerking plaatsvindt. Het evangelie wérkt daar. Het doet iets en het betekent iets voor de werkelijkheid van alle dag. Er vormt zich dan ook een echte gemeenschap die feestviert en daarna aan het werk gaat. Het geheel blijkt operationeel te zijn. Dol-leeg Ds. Schuman ziet in dit verband een kenmerkend verschil met Sja- loom, waar het zijns inziens in feite allemaal te krampachtig toegaat. Zo van „het moet zo nodig", maar „na een bepaalde tijd voel je je dol-leeg". Taizé echter heeft naar de mening van ds. Schuman het authentieke van het kerk-zijn behouden en is daarom misschien model. Je kunt daar ont spannen zijn. Je kunt er het feest van de overwinning vieren en dat feest geeft geen aanleiding tot inactiviteit, maar juist, verbluffend genoeg, tot activiteit. DEN HAAG Minister Den Toom van defensie heeft er geen bezwaar tegen, als de Vereniging van dienst plichtige militairen (VVDM) wordt toegelaten tot het georganiseerd over leg met vertegenwoordigers van de organisaties van militaire ambtenaren. Een herziening van de regeling in zake het georganiseerd overleg is thans in voorbereiding. Dat laatste spreekt de jonger* aan. Ze willen waarachtig wel sterke concentratie op de bijbel en o God, maar dan moet de verbindings" lijn naar het werkelijke leven er zijn[ Kortom: dc zaken moeten van havei; tot gort relevant zijn(...). Opening Zodra jongeren in de gaten krijgeig dat God in onze geschiedenis werkt r en dat Hij ons daarbij nodig heeft dan is er een opening gevonden. Dai zijn ze erbij. Je kunt je heel moeilijk voor d< wereld inzetten zonder moedeloos t< worden. Alles wijst immers op cata strofe en ondergang. De tegenkrach ten lijken oppermachtig. Pas al ziet. dat het feest van de overwinn-ns gevierd mag worden, kun je je ont spannen en kun je aan de slag gaaa^ (Van onze kerkredactie) ERMELO Verstaan we Kuitei als we hem lezen is de titel van brochure, die drs. S. Meijers, her vormd predikant (geref.bond) te Er melo als een bredere uitwerking vai zijn artikel -in het blad Wapenveli heeft doen verschijnen. De titel is zoals hijzelf zegt, een beetje een on deugende woordspeling op Kuitert boekje Verstaat ge wat ge leest?, da! is verschenen als een der Cahiers voor de Gemeente en waarvan de ze vende druk is verschenen. In zijn brochure stelt de schrijvei de vraag: Waar is het Kuitert om te doen? Kuitert vraagt echter niet al leen, aldus de schrijver in zijn voor woord, hij wijst ook wegen aan in dt hoop gevolgd te worden en te over tuigen. Hoe hij tot 'deze wegen komi en waar deze wegen heenleiden zoekt de schrijver vervolgens te beoordeler en drs. Meijers vervolgt dan: zijn woorden zijn vaak de onze, maar zijn taal niet. In het slot van zijn brochure con cludeert de schrijver onder meer. Kuitert wil de biibel in de actua'iteit van het heden brengen en oprui- mingswerk doen op weg naar de toe komst. Hij wil de Schrift voortgang doen hebben naar de toekomst. Ijverig wordt de wetenschap inge schakeld. De aard waardoor deze be drijvigheid wordt gekenmerkt, bergt naar het oordeel van drs. Meijers duidelijk onbijbelse elementen zich al is de bedoeling legitiem. Bij Kuitert vervaagt de grens tus sen Schrift en kerkgeschiedenis. Ik inspiratie wordt omgebogen naar ds actualiteit van het heden, zo conclu deert de schrijver voorts (Drs. S Meijers, Verstaan we Kuitert als W hem lezen, uitgave v/h Buijten er. Schipperheijn, Amsterdam, 30 blz, 1,50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2