EDERLAND STAAKT EEN UUR Commentaren „V eiligheidsring" rond Den Haag I* Protest tegen loonrem Druk op het parlement Vakbeweging neemt geen genoegen met een compromis Vliegen duurder Terugtrekking VS uit Vïetnam vertraagd Het Kwartet (RITA) TAXI KERKHOF „Stuur dia van moord" AOW EN AWW EXTRA VERHOOGD Zeker 30 doden bij treinbotsing Loondebat op de radio ïeinwe Leidse Conrairt *'*BER Zaterdag 12 december 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. f 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Samen Een verstandig man beoor deelt het nieuwe naar het oude. SOPHOCLES I „Vooruit tante, probeer het eens. Het is goed voor de spijsvertering." Si Opnieuw zachter In de komende nacht zal de temperatuur nog tot dicht bij het vriespunt dalen, maar een de- I pressie ten zuiden- van Engeland voert zachtere lucht over 'Frank- I njk naar het noorden. Morgen zal I er meer bewolking zijn, gevolgd door enige regen. Achter het front zal de tempe ratuur weer tot 8 a 11 graden kunnen stijgen. Dit betekent dat er voorlopig nog geen sprake is van belangrijk kouder winter weer. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 4. min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal, max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven nor maal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Zon en maan 13 december: zon op 8.40, onder 16.28; maan op 16.29, onder 9.48; 20 december L.K. 14 december: zon op 8.40, onder 16.28; maan op 17.38, onder 10.34; 20 december L.K. Hoog water Hoog water. 13 december: Rot terdam le getij 4.59, 2e getij 17.16; Scheveningen 3.03 - 15.21; Vlissingen 1.47 - 14.04; Willem stad 5.34 - 17.53. Hoog water, 14 december: Rot terdam le getij 5.43; 2e getij 18 03; Scheveningen 3.51 - 16.04; Vlissingen 2.30 - 14.48; Willem stad 6.23 - 18.41. Vandaag in ZO: Link van Bruggen: „Zwervers op weg naar huis", zo noemen zich de Ambonezen in ons land -)f- Rolf Hoekstra: LSD-gebruikers willen „God in het gelaat zien" Phé Wijnbeek: Kerstfeest gaat on der in valse schijn K- Frangois Bernard: Zigeuners slachtoffer van rassendiscriminatie Jeanne de Vlieger vernam van mevrouw prof dr. H. M. in 't .Veld: Emancipatie begint thuis Dr. C. Rijnsdorp: Opschrift van het kruis als symbool -If Paul van Langstraat: Doordringen in wereld van het super-kleine en super-grote Boekenhoek: o.a. over de drama tische roman Q. B. VII van Leon Uris Dialoog: Gewetensbezwaren nu eerder gevoeld ff J. J. M. Kiggen: Kerstminiaturen uit Engeland I=BU U&UWL(/7l=l INTERIEURVERZORGING CRJN55UPGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De drie vakcentrales hebben gisteravond unaniem besloten alle werknemers op te roepen om aan staande dinsdag van 11 tot 12 uur het werk neer te leggen uit protest tegen de algemene loonmaatregel van de rege ring, die 's middags in de Tweede Kamer in discussie komt. In vitale bedrijven dient een aangepaste actie te worden ge voerd om ontwrichting en niet- bedoelde schade te voorkomen, aldus het NW, het NKV en het CNV in een gisteravond uitge geven verklaring. Tevens werd besloten een gesprek aan te vragen met het seniorencon vent van de Tweede Kamef (de frac tievoorzitters en de Kamervoorzitter). Grote sprong In dit gesprek, dat mogelijk maan dagavond zal worden gehouden, wil len de vakcentrales duidelijk maken dat volgens hun berekening door de loonmaatregel de werknemers er in het eerste halfjaar van 1971 in reëel besteedbaar inkomen op achteruit gaan (mede omdat de extra uitkering van de 400 gulden pas op 1 juli in dc lonen mag worden verwerkt) en dat daarna een groter loonsprong moet worden gemaakt om over het gehelg jaar toch nog een stijging van het netto-inkomen met twee procent te bereiken. Een derde stap die de vakcentrals deden, was een oproep aan alle aan gesloten bonden en hun leden om zo veel -mogelijk protesttelegrammen aan de Tweede Kamer te zenden, met als bedoeling om het parlement zoda nig onder druk te zetten dat het loon- matigingsbesluit in haar geheel wordt afgewezen. Honderdduizenden Uit de reacties die wij gisteravond van vakbondsbestuurders vernamen, kan de conclusie worden getrokken dat vele honderdduizenden werkne mers het werk dinsdag inderdaad voor een uur zullen neerleggen. Na afloop van de vergadering van het overlegorgaan van de drie vak centrales werd in een toelichting (na drukkelijk gezegd dat de vakbewe ging geen genoegen zal nemen met een concessie van de regering alsnog toe te staan dat de extra uitkering van de 400 per 1 januari in de Ionen wordt verwerkt. CNV-voorzitter J. Lanser: „Die vierhonderd gulden zit ons weliswaar bijzonder hoog maar er kleven meer bezwaren aan de loonmaatregel, die wij daarom volledig afwijzen. We zullen niet meewerken aan een com promis. Men moet vertrouwen hebben in de vakbeweging die zich herhaal delijk bereid heeft verklaard de reële loonstijging volgend .jaar achter te willen houden 'bij de produktiviteits- stijging." Geen chaos De heer Lanser zei dat de vakcen trales niet uit zijn op een ontwrich ting van dë economie door de staking van dinsdag. Daarom duurt de actie maar een uur. waarbij de werkne mers gevraagd wordt zich disciplinair te gedragen en aangepaste actie te voeren waar het gaat om bijzondere belangen- Als voorbeelden hiervan noemde de CNV-voorzitter gezondheidsinstellin gen, de energievoorziening .en het openbaar vervoer. Als mogelijkheid van aangepaste actie zag hij het ver richten van werkzaamheden volgens „model". „Het gaat ons er alleen maar om het parlement duidelijk te maken dat het alle werknemers in Nederland emst is met de afwijzing van de loonmaatregel". Op de vraag wat er zal gebeuren als het parlement de loonrem toch aanvaardt, wenste de heer Lanser zich niet uit te laten. „Dat zou neer komen op een bedreiging van het parlement maar woensdag zullen de vakcentrales zich nader beraden over de verderes tappen en die zullen ui teraard afhankelijk zijn van wat in de Kamer gebeurt." Initiatief metaal Het initiatief tot de uurstaking is genomen door de drie vakbonden in de metaalindustrie, die hun plan aan de drie vakcentrales hebben voorge legd met de bedoeling er een alge mene actie van te maken. Intussen hebben de bouwvakbon den, die gisteren hebben laten weten zich niets van de loonmaatregel te zullen aantrekken, met de werkge vers een akkoord bereikt over een nieuwe tweejarige cao voor de zeven duizend werknemers in de timmer fabrieken. De loonstijging zal in 1971 variëren van 4,3 tot 4,9 procent, de ƒ400 zal per 1 januari in de loonschalen wor den verwerkt en voor -1972 is een loonstijging van vier procent over eengekomen. Ambtenaren In het centraal georganiseerd amb- tenarenoverleg heeft mr. C. van Veen van binnenlandse zaken gisteren meegedeeld dat de loonmaatregel ook geldt voor het' overhelds- en onder wijzend personeel, voor wie de sala risverbeteringen gebaseerd worden op de gemiddelde ontwikkeling in het bedrijfsleven. Wel - wordt telkenjare vooraf een salarisverhoging gereali seerd, die - zo dicht mogelijk in de buurt van de verwachting ligt, waar na in de herfst van het jaar daarop een zogenaamde na-calculatie plaats vindt. De bonden van overheidspersoneel hebben de staatssecretaris laten we ten afwijzend te staan tegenover de loonmaatregel (die maximaal drie procent per 1 januari en nog eens maximaal twee procent per 1 april toestaat). Het overleg wordt donder- dagv oortgezet. De heer J. J. van Raalte, voorzitter van de Nederlandse vereniging van journalisten, toonde zich verbaasd over de brief van minister Klompé. Hij vindt het een dwaze situatie, dat de regering heeft gerageerd met de aankondiging dat in de toekomst mo gelijk zendtijd zal worden gevorderd. „Dat betekent, dat niet wordt on derkend, dat radio en televisie vol wassen communicatiemedia zijn, die tot de pers behoren. Het zou toch on voorstelbaar zijn dat de minister pa pier in een krant vordert", aldus de heer Van Raalte. Hij voegde daaraan toe, dat door deze zotte gang van za ken is aangetoond, dat de huidige Omroepwet niet deugt. r K NARMSTRAAT1A LEIDEN vraagt chauffeurs GENEVE De luchtvaartmaat schappijen die bij de International Air Transport Association zijn aan gesloten, zullen hun tarieven voor het passagiersvervoer op de route tussen Amerika en Azië via het noorden van de Atlantische Oceaan en Europa op 1 april verhogen. Gisteren werd na afloop van een IATA-conferentie in Genève meege deeld dat de tarieven voor de routes tussen Noord-Amerika en het Cari bische gebied eveneens zullen worden verhoogd maar dat op beide routes lage toeristische tarieven zullen wor den ingevoerd. De ijssculptuur van Woody van Amen ter gelegeheid van de opening van het Rotterdamse Lijnbaancentrum neergezet, neemt steeds gril liger vormen aan. En dat zonder dat de kunstenaar er een beitel naar I hoeft ui te steken. Een kwestie van smelten. Met recht een koud kunstje. Vrees voor actie Zuidmolakkers DEN HAAG Marechaussee en politie hebben in en rondom Den Raag uiterst strenge veilig- heidsmatregelen genomen. Ge vreesd wordt dat de Zuid- molukkers dit weekeinde wei eens zouden kunnen proberen een diplomaat te ontvoeren naar Zuidamerikaans voorbeeld. De overheid is bedacht op een dergelijke actie van de steeds meer radiciliserende Zuid- molukkers als reactie op de be rechting van de „33 van Wasse naar", die maandag begint. Ambtswoningen van diplomaten, ambassades en ministeries worden extra bewaakt. Op belangrijke pun ten in de stad en op de toevoerwegen staan verborgen tv-camera's opge steld. Agenten met walky-talkies staan eveneens op vitale punten.. Verdachte bewegingen in de stad worden op video-recorders vastge- Overstromingsramp in Indonesië kost 82 doden DJAKARTA Bij aardverschui vingen en overstromingen op de Indo nesische Sangihe-eilanden bij Celebes zijn 82 mensen gedood. De overstromingen troffen het ei- landengebied vorige week, maar pas gisteren werden hierover berichten ontvangen. De gouverneur van Noord- Celebes heeft Djakarta om hulp ge vraagd. Ongeveer 25000 mensen in 22 dorpen op diverse eilanden zijn dak loos geworden. N.V. A. SLUYTER Zn. VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Rotterdam - Telefoon 010 37.34.28 Britten blijven zonder stroom LONDEN De onderhandelingen tussen de directie van de nationale elektriciteitsbedrijven en de vakbon den zijn gisteravond mislukt en de langzaam-aan-aktie zal worden voortgezet, zo werd in Londen be kendgemaakt. Losgeld voor consul BRASILIA De Tupamaros in Uruguay hebben een losgeld van een miljoen dollar geëist voor vrijlating van de Braziliaanse consul in Monte video, Diaz Gomide, die vier maanden geleden door hen werd ontvoerd. Zijn echtgenote, die een brief van hem heeft ontvangen met deze mede deling, is naar Brazilië gereisd om het geld in te zamelen. legd. Er zijn zelfs mannen met hand camera's, evenals auto's met tv- camera's die al rijdend opnamen maken. Pantserwagens van de mare chaussee zijn in het bewakingssys teem ingeschakeld. Ondanks alle veiligheidsmaatrege len heerst bij de overheid onzekerheid. Er zijn inlichtingen dat de Zuidmo- lukkers acties overwegen, maar men tast in het duister over het hoe, waar en wanneer. Vandaar dat alle veilig heidsmaatregelen zo onopvallend mogelijk worden uitgevoerd. Delftse politie: DELFT De Delftse politie staat sceptisch tegenover het donderdag ontvangen nieuwe uitvoerige epistel met bijzonderheden over de wurg- moord op mevrouw Ada van Lans bergen. De politie noemt echter de mededeling in de brief, dat voor en na de moord dia's zijn gemaakt, een „intrigerend detail". Het zou de politie zeer welkom zijn, indien de onbekende in zijn verme telheid om te bewijzen dt hij inder daad de moordenaar is, zover zou gaan om een dia te sturen. De rozen krans, waarvan sprake is in de brief, werd door de politie niet gevonden. De politie sluit het niet uit dat de moordenaar de rozenkrans heeft mee genomen. Het blijft overigens voor de politie zeer de vraag of alle briefschrijvende en telefonerende onbekenden een en dezelfde figuur zijn. DEN HAAG Het kabinet is van plan de uitkeringen krachtens de AOW en AWW met twee procent te verhogen. Met spoed zal b(j de Twee de Kamer een wetsontwerp worden ingediend dat deze zogenoemde voor- indexering zal regelen. Gevoegd bij de reeds vastgestelde structurele verhoging met twee pro cent en de geïndexeerde drie pro cent verhoging, betekent dit dat bei de uitkeringen per 1 januari met in totaal zeven procent zullen stijgen. Premier De Jong heeft dit gisteren bekendgemaakt. bPRAAG Minstens 32 mensen zijn om het leven gekomen toen gisteren de Boedapest-Berlijn-expres 45 kilo meter ten westen van Brno op ont spoorde goederenwagons inreed. De mogelijkheid bestaat dat er nog meer slachtoffers onder de wrakstuk ken liggen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Volgende week dinsdag vanaf 2 uur zullen de loonde- batten in de Tweede Kamer recht streeks worden uitgezonden via Hil versum 2. De NOS stelt pogingen in het werk, ook toestemming te krijgen voor directe uitzending op televisie. DEZE DAG is een bij uitstek belang rijke in politiek Nederland. De drie grote confessionele partijen komen vandaag immers tot een gemeen schappelijk urgentieprogram. Het kan voor de komende tijd leiden tot eenheid van partijorganisatie. Men mag dit alles zien als een be wijs, hoe thans mogelijk is wat tot voor betrekkelijk kort als op zijn minst onwaarschijnlijk werd aan gemerkt. Hoe het te verklaren? Raken we wat los van de eigen wortels en gevoe len we ons minder geremd om el kaar althans aan de oppervlakte van het leven te vinden? Of hebben we integendeel ontdekt ook aan de wortels gemeenschappelijkheid te hebben? Er zijn momenten waarop men ge neigd is voor de ene, gelukkig ech ter ook waarop men geneigd is voor de andere verklaring te kiezen. De mens van vandaag is realistisch ingesteld. Hij breekt met zienswij zen die hem niet langer vermogen te imponeren. Hij verlangt geloof waardigheid. Dat kan leiden tot een nieuwe opstelling, ook jegens dc ander. Vandaag wordt daarvan een nieuw bewijs geleverd. Vandaag dan wordt gekozen voor voortzetting van christelijke par tijorganisatie. Maar dan een, ver trouwen we, die zich baseren wil op de gemeenschappelijke onder grond. Wij achten dat een belang rijk gebeuren en een dat velen zal aanspreken. De komende tijd zal nu moeten leren wat bepalend zal blijken: die ge meenschappelijke wortel of datgene wat aan gemeenschappelijks aan dc oppervlakte komt. Wij voor ons ho pen op het eerste. Motieven DE WAARSCHUWENDE woorden van president Nixon aan het adres van Hanoi trekken om meer dan één reden de aandacht. Zij bevat ten een openlijk dreigement, dat nieuwe bombardementen worden overwogen. Maar ook suggereren zij dat het vertrek van de Ameri kaanse troepen in gevaar wordt ge bracht. Hier klopt iets niet. Nixon stelde des tijds deze terugtocht afhankelijk van de vorderingen, die de Zuidviet- namese strijdkrachten zouden ma ken. Met dit laatste lijkt het niet te vlotten. Vooral nu zjj ook belast zijn met militaire operaties in het buurland Cambodja. De Amerikaanse troepen kunnen door tussenkomst van het Congres niet in Cambodja opereren. Zij vullen nu ook de gaten op, die als gevolg van het Cambodjaanse avontuur in Zuid-Vietnam zijn ontstaan. Het schema van de terugtrekking komt op deze manier dubbel in de ver drukking. Ook zonder de Cambodjaanse kruis tocht zou Zuid-Vietnam er niet in geslaagd zijn, het vertrek van de Amerikanen op te vangen. Hier wringt de schoen. En hier moet het verband worden gezocht met de onverwacht felle uitval van presi dent Nixon. Voordat de president het bijzonder ingrijpende besluit neemt, opnieuw luchtaanvallen op doelen in Noord - Vietnam te gelasten, zal hij moge lijk stopzetting van de Amerikaanse terugtocht bevelen. Motivering zal zijn, dat dc veiligheid van dc ach terblijvende troepen niet op het spel mag worden gezet. De werkelijke oorzaak is het falen van het vietnamiseren van het con flict. Ook het ontbreken van enige bereidheid in Saigon, naar een po litieke regeling te streven, heeft er alles mee te maken. Intussen wei gert Nixon knopen door te hakken en duurt de bloedige en zinloze oorlog voort. WASHINGTON De waar schuwing die president Nixon aan Hanoi heeft gericht en de dreiging de bombardementen op Noord-Vietnam weer te hervat ten, hebben in politiek Washing ton de indruk achtergelaten dat de regering zeer ongeduldig wordt over de manier waarop de oorlog zich nu al maanden lang voortsleept. Men ziet er ook een teken in van de bereidheid van de regering risico's te nemen om er eventueel met mili taire middelen ccn eind aan te ma ken. Nixons krachtige waarschuwing re- sulteerde in een verscherping van het debat over de Vietnam-politiek. De „duiven" in de Amerikaanse Senaat toonden zich vertoornd over wat zij zien als een gevaarlijke koers van de regering en nieuwe stappen die tot een uitbreiding van de oorlog zullen leiden. William Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen, zei dat het dui delijk is dat Nixon nog steeds pro beert de oorlog met militaire midde len op te lossen in plaats van door onderhandelingen. Minister Laird van defensie gaf nog extra voedsel aan de verontrusting door ten overstaan van de commissie voor de buitenlandse betrekkingen te verklaren dat de Amerikanen Viet nam niet zullen verlaten voordat Ha noi alle krijgsgevangenen heeft vrij-i gelaten. De woorden van Laird schenen een aanduiding te zijn dat de terugtrek king van Amerikaanse troepen zal worden vertraagd en dat er een wij ziging in de plannen is gekomen de Vietnamisering volledig uit te voeren zodat tegen het midden van 1971 alle troepen uit Vietnam zouden zijn te ruggetrokken. Waarnemers geloven dat dc bedrei ging de bombardementen te hervat ten, bedoeld is om de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevangenen zeker te stellen en de communisten te dwingen in Parijs serieus te gaan on derhandelen. Ook de noodzaak de eenzijdige Amerikaanse terugtrek king te beschermen, zou hierbij een rol spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1